To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kličko varuje pred “apokalypsou”

Bratislava 7. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Libkos,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

Reklama

20:38 – Bielorusko oznámilo, že zajtra sa na cestách krajiny uskutoční rozsiahly presun vojakov v záujme národnej bezpečnosti.

 

Reklama

20:00 – Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že v jej politike voči Rusku sa vyskytli zlyhania. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

“Mali sme rýchlejšie reagovať na ruskú agresivitu,” uviedla Merkelová v rozhovore pre týždenník Die Zeit, ktorého najnovšie vydanie vyjde vo štvrtok.

Jej komentár sa týkal ruskej okupácie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014, keď sa členské štáty NATO dohodli, že na obranu vynaložia dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

“Nemecko zvýšilo svoje výdavky na obranu v rámci NATO, ale stále nedosiahlo dvojpercentný cieľ,” povedala Merkelová. “Dokonca ani ja som každý deň nevystupovala s plamenným prejavom v prospech tejto záležitosti,” dodala.

 

Reklama

19:30 – Rusko teraz čelí celému bloku NATO na Ukrajine, kde v skutočnosti “prebieha vojna”, povedal moskovský starosta Sergej Sobjanin v rozhovore pre televíziu TVC.

“Na Ukrajine prebieha špeciálna vojenská operácia, v skutočnosti tam prebieha vojna, netreba to skrývať. Ale my nie sme vo vojne s Ukrajinou, za ňou je celé NATO so všetkými svojimi technológiami, zbraňami, informáciami, špeciálnymi zbraňami, špeciálnymi technológiami,” povedal Sobjanin, ktorý ako predseda komisie Štátnej rady koordinuje prácu regiónov na zlepšenie bezpečnosti

 

18:40 – Kyjevský starosta Vitalij Kličko varoval pred scenárom “apokalypsy” pre ukrajinské hlavné mesto túto zimu, ak budú ruské letecké útoky na infraštruktúru pokračovať.

Kličko to povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.

Reklama

Starosta povedal, že obyvatelia Kyjeva sa teraz nemusia evakuovať, ale mali by byť pripravení.

Povedal, že v Kyjeve nie je dostatok miest vo vykurovacích staniciach.

 

18:35 – Pápež František v stredu počas generálnej audiencie vo Vatikáne prirovnal vojnu na Ukrajine k holokaustu.

“História sa opakuje,” povedal pápež poľským pútnikom. Spomenul pritom národnosocialistickú akciu “Reinhardt”, v rámci ktorej bolo počas druhej svetovej vojny na území Nemeckom okupovaného Poľska vyvraždených 1,8 milióna Židov a 50.000 Rómov.

Centrum pre katolícko-židovské vzťahy na Katolíckej univerzite v poľskom Lubline si výročie tejto akcie pripomenulo v pondelok.

“Nech spomienka na túto hroznú udalosť podnieti v nás všetkých odhodlanie zasadiť sa za mier,” zdôraznil.

 

18:15 – Putin pripustil, že Rusko môže od Ukrajiny požadovať reparácie.

Podľa neho by Ukrajina mala “nahradiť škody spôsobené Donbasu” a ďalším “novým ruským územiam”.

Reklama

Podľa neho by takéto odškodnenie “nebolo zbytočné”.

 

18:10 – Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila zavedenie deviateho balíka sankcií proti Rusku.

Píše sa v ňom:

– Na sankčný zoznam EÚ bolo pridaných ďalších takmer 200 osôb a subjektov.

Reklama

– Sankcie voči ďalším 3 ruským bankám.

– Obmedzenia prístupu Ruska k bezpilotným lietadlám, a to priamo aj prostredníctvom potenciálnych dodávateľov z tretích krajín, ako je Irán.

– Nové kontroly vývozu, najmä tovaru dvojakého použitia, ktorý by mohol byť využívaný ruskou vojenskou mašinériou.

“Proti ruskej propagandistickej mašinérii bojujeme aj tým, že navrhujeme vyradiť z vysielania ďalšie 4 kanály a navrhujeme ďalšie hospodárske opatrenia proti ruskému energetickému a ťažobnému sektoru,” uviedla.

 

Reklama

18:00 -Na sankčnom zozname EÚ budú aj Kadyrovove dve dcéry a jeho bratranec. Informoval o tom denník Bild.

Podľa novín sa dnes v Bruseli rozhodne o ďalších rozsiahlych sankciách (zablokovanie účtov, vstup do krajiny atď.).

Sankcie sa zameriavajú aj na rodinu čečenského vodcu Ramzana Kadyrova: na zoznam budú zaradené dve jeho dcéry a bratranec.

Sankcie sa dotknú celkovo 136 osôb vrátane 20 členov Štátnej dumy, 22 členov Rady federácie a troch podpredsedov vlády.

Na zoznam bude pridaných desať ruských sudcov, ako aj sedem úradníkov a guvernérov zapojených do deportácie detí. Okrem toho je 31 dôstojníkov spoločne zodpovedných za raketové útoky na ukrajinské zariadenia a infraštruktúru.

 

17:45 – Hlavná vec vo večernom súhrne ukrajinského generálneho štábu:

Reklama

– Rusi postupujú smerom na Bachmut a Avdijivku a v ostatných smeroch sa bránia.

– Zasiahli civilné objekty v Korostene v Žitomírskej oblasti, niekoľko osád v Záporožskej oblasti a obytné oblasti v Kurachove v Doneckej oblasti.

– Ukrajinské letectvo uskutočnilo 11 úderov proti ruskej armáde. Zostrelený bol aj útočný bezpilotný prostriedok Shahed-136.

 

 

17:30 – Očakáva sa, že Ukrajina v roku 2023 zníži osevné plochy pšenice, jačmeňa a kukurice približne o štvrtinu.

Reklama

Oznámil to minister agrárnej politiky, uviedla tlačová služba ministerstva.

Zároveň podľa neho ukrajinskí poľnohospodári uprednostnia slnečnicu a sóju. Okrem toho by si repka mala zachovať svoje postavenie.

 

16:25 – Rusi pripravujú protiofenzívu na Luhanskom smere, ale ukrajinské obranné sily o tom vedia a aktívne jej čelia, povedal počas telemostu Serhij Čerevatij, predstaviteľ Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny.

“Na Luhanskom smere, ktorého súčasťou je aj Kupjansk, pripravujú protiútočnú operáciu, ale my o tom vieme, monitorujeme ich akcie a aktívne im čelíme – v oblasti Svatova a ďalších oblastí, kde sa snažia o protiútok,” povedal.

Podľa neho je situácia na tomto úseku frontu komplikovaná, ale kontrolovaná, a výrazne sa líši od situácie na Avdijivskom a Bachmutskom smere, kde Rusi dlhodobo sústreďujú “obrovské množstvo” svojich síl a prostriedkov a denne uskutočňujú desiatky útokov s využitím delostrelectva, letectva a vrtuľníkov.

Tam sa Wagnerovci rozdelia na malé útočné skupiny a po delostreleckom prepade sa pokúsia preniknúť do predsunutých pozícií AFU, aby sa zapojili do boja zblízka.

Reklama

“Pozorujeme to aj my, najmä pomocou bezpilotných lietadiel, a zasadzujeme údery – jednak na vzdialených prístupoch, a keď sa priblížia k zákopu, tak priamo ručnými zbraňami, granátometmi a guľometmi,” povedal.

 

16:20 – Spojené štáty nepodporovali ani neposkytovali finančné prostriedky Ukrajine na útok proti Rusku, uviedol John Kirby, koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť pre strategickú komunikáciu, na online brífingu.

“Určite sme nepodporovali ani neposkytovali Ukrajine oprávnenie na údery proti Rusku,” povedal Kirby.

 

16:15 – Putin uviedol, že hrozba jadrovej vojny vo svete rastie.

“Naše jadrové sily sú vyspelejšie ako jadrové sily ktorejkoľvek inej krajiny na svete. Nebudeme však mávať jadrovými zbraňami ako britvou po celom svete,” povedal Putin a dodal, že Rusko pri používaní jadrových zbraní vychádza z koncepcie “odvetného úderu”.

Reklama

Povedal tiež, že použitie jadrových zbraní je možné len ako obrana. A Rusko nepoužije jadrové zbrane ako prvé.

“Ale ak nepoužije prvú, nepoužije ani druhú,” povedal Putin.

 

15:45 – Najvyššia rada prijala v prvom čítaní návrh zákona č. 8224 “O národnostných menšinách (spoločenstvách) Ukrajiny”, ktorého existencia v ukrajinskej legislatíve je jednou z formálnych podmienok pre začatie vecných rokovaní s Európskou úniou o vstupe Ukrajiny do EÚ.

Téma národnostných menšín a ich práv na Ukrajine je politicky škandalózna.

Je známe, že za posledných 8 rokov úrady dôsledne realizovali politiku ukrajinizácie, ktorá zaviedla povinný štátny (ukrajinský) jazyk v rôznych oblastiach života (médiá, vzdelávanie, sektor služieb a iné).

 

Reklama

15:35 – Putin: “O opúšťaní pozícií – na Ukrajine sa strieľa na mieste, nielenže nič také nemáme, nemáme ani žiadne tábory, zóny a tak ďalej, je to všetko nezmysel, sú to výmysly, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie.”

 

15:30 – Séria Putinových vyhlásení o mobilizácii a mobilizovaných.

– Z 300 000 mobilizovaných je 150 000 vo vojnovej zóne. Z týchto 150 000 osôb je polovica, 77 000, priamo v prvej línii. “Zvyšok je v druhej, tretej línii, kde plní v podstate úlohu teritoriálnej obrany alebo absolvuje ďalší výcvik,” povedal Putin.

– Ďalších 150 000 mobilizovaných nie je vôbec v zoskupení, stále sú na cvičiskách v Rusku. “Ide o takzvanú bojovú zálohu, polovicu všetkých mobilizovaných,” povedal Putin.

Reklama

– “Hovoriť o ďalších mobilizačných opatreniach jednoducho nemá zmysel. Štát a ministerstvo obrany to momentálne nepotrebujú,” povedal ruský prezident.

 

14:55 – Zelenskyj predsedal zasadnutiu štábu najvyššieho veliteľa.

Hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny a velitelia vojsk v operačných oblastiach informovali o aktuálnej situácii na frontovej línii a o zásobovaní obranných jednotiek zbraňami a muníciou.

Zvážili aj “ďalšie kroky na zníženie bojových možností nepriateľských vojsk” a obnovu ukrajinského energetického systému.

Na stretnutí sa zúčastnili vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov, minister obrany Oleksij Reznikov, náčelník štábu AFU Valerij Zalužnyj, šéf Štátnej spravodajskej služby Kyrylo Budanov, šéf Služby zahraničnej rozviedky Oleksandr Litvinenko, veliteľ AFU Oleksandr Syrskyj a velitelia vojsk operačných oblastí.

 

14:50 – Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že rusko-ukrajinská vojna by sa mala skončiť za rokovacím stolom.

V rozhovore pre nemecký denník Die Zeit povedala, že “vojny sa končia pri rokovacom stole”.

Na otázku o jej účasti na rokovaniach však odpovedala, že “táto otázka neprichádza do úvahy”.

“Je rozdiel medzi nanúteným mierom, ktorý si ja, ako aj mnohí iní, neželáme, a priateľskými, otvorenými vzájomnými rozhovormi. Už o tom nechcem hovoriť,” odpovedala na otázku, za akých okolností by sa takéto rozhovory mohli začať.

 

14:00 – Bidenov poradca pre bezpečnosť Jake Sullivan povedal Nemecku, že USA nie sú proti dodávkam hlavných bojových tankov Leopard 2 na Ukrajinu, uviedol denník Frankfurter Algemeine Zeitung.

Viaceré zdroje pre FAZ uviedli, že Sullivan to v októbri telefonicky povedal kancelárovmu poradcovi pre zahraničnú politiku Jensovi Pletnerovi.

Dodal, že súhlas Ameriky s dodávkami nemeckých tankov neznamená, že Washington o to žiada Berlín.

Reklama

Zároveň sa uvádza, že posledné slovo v tejto veci má Nemecko.

Sullivanova hovorkyňa Adrienne Watsonová reagovala na zverejnenie nemeckých novín vyhlásením, v ktorom nepotvrdila americkú podporu dodávok nemeckých tankov Leopard, ale ani ju nepoprela.

“Nechávame to na Nemcov a nežiadame ich o to,” citovali ju noviny.

Berlín dal už predtým niekoľkokrát jasne najavo, že je proti dodávkam moderných tankov na Ukrajinu.

 

13:50 – Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších krajín EÚ žiadajú Európsku komisiu, aby upravila sankcie s cieľom zabezpečiť vývoz potravín z Ruska, uvádza denník Financial Times.

 

13:25 – Po úderoch na ruské letiská pri Saratove, Riazani a Kursku Kyjev pohrozil útokmi na ciele aj na Sibíri, informoval denník Financial Times s odvolaním sa na “nemenovaného ukrajinského poradcu pre obranu”.

“Nemáme žiadne vzdialenostné obmedzenia a čoskoro budeme schopní dosiahnuť akékoľvek ciele v Rusku vrátane Sibíri,” citovali noviny ukrajinského “poradcu”, podľa ktorého by sa takéto útoky mohli zopakovať.

 

13:20 – Situácia na frontoch 7. decembra 2022

vojna ukrajina
Mapa bojov
vojna ukrajina
Mapa bojov

13:15 – Požiar v blízkosti letiska v Kursku, ktorý vznikol po zásahu bezpilotného lietadla, bol uhasený, informovali miestne úrady.

Požiar bol klasifikovaný ako požiar 3. kategórie zložitosti a bojovalo s ním viac ako 200 ľudí.

Na likvidácii požiaru sa podieľali záchranné jednotky ministerstva pre mimoriadne situácie, hasičská služba Kurskej oblasti, ruské ministerstvo obrany, ruské železnice a ďalšie agentúry, uviedol gubernátor Roman Starovoit.

Boj s požiarom, ktorý vypukol na kurskom letisku po útoku dronu, trval viac ako deň. Požiar sa podarilo uhasiť až teraz, povedal guvernér Roman Starovoit.

Reklama
Požiar v blízkosti letiska v Kursku
Požiar v blízkosti letiska v Kursku

12:45 – Ukrajinskí diplomati naďalej dostávajú vyhrážky. V 15 krajinách bolo zaregistrovaných už 31 prípadov.

Za posledné dva dni dostali podozrivé balíky veľvyslanectvá v Taliansku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku a Dánsku, ako aj konzulát v Gdansku, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Na všetkých obálkach je uvedená rovnaká adresa odosielateľa: predajňa automobilov Tesla v nemeckom meste Sindelfingen.

“Zvyčajne išlo o zásielky z pôšt, ktoré neboli vybavené kamerovým systémom,” píše Kuleba.

Páchatelia tiež prijali opatrenia, aby na balíkoch nezanechali stopy svojej DNA.

Podľa neho to poukazuje najmä na profesionálnu úroveň vykonávania tejto akcie.

 

12:40 – Západná tlač s odvolaním sa na anonymné zdroje na Ukrajine predpovedá nové útoky dronov na Rusko.

Washington Post preto cituje vysokopostaveného ukrajinského predstaviteľa, ktorý (napriek tomu, že Ukrajina nepriznáva účasť na úderoch) tvrdí, že išlo o ukrajinské útoky, a naznačuje ich pokračovanie:

“Boli to ukrajinské drony – veľmi úspešné, veľmi účinné Rusi zasiali semeno hnevu a budú žať búrku,” povedal zdroj.

Iné noviny, Financial Times, citujú nemenovaného ukrajinského obranného poradcu, ktorý pripúšťa údery na ciele aj na Sibíri, teda vo vzdialenosti viac ako 1 000 km od ukrajinských hraníc.

“Nemáme žiadne obmedzenia vzdialenosti a čoskoro budeme schopní dosiahnuť akékoľvek ciele v Rusku vrátane Sibíri,” povedal.

 

12:35 – Rusko si objednalo stovky iránskych bezpilotných lietadiel a rakiet, citovala agentúra DPA diplomatov.

“Vieme, že Irán plánuje výrazne zvýšiť dodávky bezpilotných rakiet a rakiet do Ruska,” uviedli zdroje OSN v New Yorku.

Reklama

Hovorí sa o niekoľkých stovkách projektilov a stovkách bezpilotných lietadiel, aby sa nahradili straty munície Ruska.

“Nemyslím si, že by už boli dodané, ale určite sú na zozname objednávok,” povedal zdroj.

O dodávkach iránskych dronov do Ruska informovala tlač v auguste. Ruská federácia ich čoskoro začala využívať na údery na ukrajinské územie. EÚ následne uvalila na Irán ďalšie sankcie.

 

12:30 – V Odese sú po ruskom raketovom útoku už tretí deň vážne problémy s dodávkami elektriny.

Vo väčšine štvrtí stále nie je elektrina, uvádzajú obyvatelia mesta a novinári zo Strany.

Veľké problémy sú aj s mobilnou komunikáciou, nehovoriac o domácom internete. Šťastlivci môžu vytáčať len na otvorenej ulici, doma volá niekto je “na koľajniciach”.

Neexistuje mestská elektrická doprava. Maršrutky nemôžu odviezť všetkých, takže mnohí sú nútení chodiť do práce a do obchodov pešo. Mesto je večer v tme, bez svetelnej signalizácie, len na najdôležitejších križovatkách sú riadiace jednotky. V centre mesta je však veľa prevádzok poháňaných generátormi.

Jazda mestom za tmy je skutočnou výzvou, ktorá niekedy spôsobuje veľké dopravné zápchy a zdržania.

Chodci musia používať baterky aj na priechodoch pre chodcov – na väčšine miest je vypnuté aj pouličné osvetlenie.

Obchody, ktoré sú napojené na generátory, sú plné, ale nie na potraviny, ale v radoch na nabíjanie prístrojov.

 

12:25 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské delostrelectvo a letectvo zmarili pokusy AFU o útok v smere na Kupjansk, zničených až 70 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili vyše 70 rakiet HIMARS a dve odpaľovacie zariadenia MLRS v závode ArcelorMittal.

– Ruské jednotky zmarili pokusy AFU o protiútok v DĽR

– Ruská armáda zasiahla miesto nasadenia zahraničných žoldnierov v Charkovskej oblasti

– Ruské vojská pokračujú v ofenzíve na Krásno-Limanskom smere, zaujímajú výhodnejšie línie

– Stíhačky ruského letectva zostrelili lietadlo Su-24 AFU pri Artemovke v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zlikvidovali v Krasnolimanskom smere za 24 hodín viac ako 130 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily pri pokuse o útok zatlačili AFU na východiskové pozície v smere na Južnodoneck, straty nepriateľa do 100 vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili dve protiraketové radarové stanice AFU americkej výroby v DĽR a Charkovskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily počas “špeciálnej operácie” na Ukrajine zničili viac ako 7 000 tankov a iných obrnených bojových vozidiel

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský raketomet HIMARS a 48 striel v Doneckej ľudovej republike

 

12:20 – Bielorusko plánuje zaviesť trest smrti pre úradníkov a vojenských dôstojníkov za vlastizradu

Poslanci už v prvom čítaní schválili návrh zákona o zmene a doplnení Trestného zákona.

Na jar tohto roku bol v Bielorusku zavedený trest smrti za terorizmus.

 

12:15 – Rusko potvrdilo útok na Kryvyj Rih.

Reklama

Tvrdí sa, že “v jednej z dielní závodu ArcelorMittal bolo zničených viac ako 70 rakiet Haimars a dve odpaľovacie zariadenia MLRS. Útok bol vykonaný raketami odpaľovanými zo zeme (t. j. pravdepodobne Iskandermi). Ukrajina tieto informácie nepotvrdila.

Včera v noci došlo k ďalšiemu útoku na Krivyj Rih. Úrady v meste informovali, že jeden z priemyselných objektov bol zasiahnutý balistickými raketami, ktoré doleteli v priebehu niekoľkých minút a boli ťažko zostreľované silami protivzdušnej obrany.

 

11:15 – Poľsko-ruská vojna: v skutočnosti už prebieha

Aj vďaka najnovším videám z Artemovského frontu, kde ukrajinskí vojaci otvorene hovoria, že Poliaci bojujú so štandardnou technikou poľskej armády (SAU “Krab”) a v rámci vlastných jednotiek, otázku, či na ukrajinskom území už prebieha skrytá poľsko-ruská vojna, možno považovať za vyriešenú

Prebieha a to pomerne intenzívne.

Nie je náhoda, že takmer každý deň je v Poľsku pochovaný jeden alebo niekoľko “dobrovoľníkov” s vojenskými poctami (ale bez toho, aby vzbudili mimoriadnu pozornosť). A údaj o 1200 zabitých Poliakoch na Ukrajine, na ktorom trvajú ruské orgány, sa na tomto pozadí nezdá až taký fantastický. Možno nie 1200, ale sú to už stovky.

A to je presne ten dôvod, prečo sa bežní Poliaci začali báť predvolaní (presne tak ako Ukrajinci):

A majú na to právo. Pretože jedna vec je nenávidieť Rusov vo Varšave a druhá nenávidieť ich niekde pri Kyjeve v zákope, keď na tom istom zákope pracuje ruské delostrelectvo a letectvo. Prebieha a to pomerne intenzívne.

 

10:25 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že podmienky na diplomatické urovnanie vojny na Ukrajine “momentálne neexistujú”, informoval FT.

Podľa názoru generálneho tajomníka NATO sa Rusko snaží zmraziť konflikt, aby mohlo na jar začať väčšiu ofenzívu.

Generálny tajomník NATO uviedol, že Rusko neprejavilo žiadne známky toho, že by chcelo vojnu ukončiť mierovou cestou.

“Čím viac chceme mierové riešenie, tým naliehavejšie je poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu,” povedal Stoltenberg.

 

10:20 – Jurij Podoljaka o situácii na frontoch:

– Chýbajú guľomety, raketomety a delostrelecké jednotky. Čo sa dá dať do kontajnera, to sa ukradne. Na Ukrajinu sa dodávajú zbrane za desiatky miliárd. Čierny trh so zbraňami sa rozbieha. Svet smeruje k prerozdeleniu sfér vplyvu. Ceny a dopyt po zbraniach sa zvýšia

– Doneck bol v poslednom čase ostreľovaný raketami Grad. Kolesové strely MLRS zasahujú do štvorcov. Pristúpi, vystrelí polovicu balíka a odíde. Je to zbraň s najkratším dosahom. Ukrajinci majú tiež Hurikán a Smerč. Ostreľovanie sa na dlho nezastaví. Musíme zatlačiť nepriateľa späť aspoň o 90 kilometrov.

– Správnejšie je uvažovať v zmysle opevnení. Do Kleščevky je to ešte 8 km. Tento víkend sme obsadili päť pevností. Bojujeme o Opytne, tlačíme na Kleščevku. Ukrajinci sa sťažujú na Poliakov, ktorí strieľajú na Rusov a okamžite odchádzajú. Odvetný úder smeruje na AFU. Poliaci tiež utrpeli veľké straty. V Poľsku sa každý deň s poctami pochováva vojenský personál.

 

9:15 – USA nepomáhajú Ukrajine vyvíjať zbrane dlhého doletu na údery na ruské územie, ale ani jej v tomto smere nebránia.

Takéto vyhlásenia urobili minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken a šéf Pentagónu Lloyd Austin.

“Nepodporujeme Ukrajinu, aby zaútočila na ruské územie, ani jej na to neposkytujeme prostriedky. Je však dôležité pochopiť, čím musia Ukrajinci denne prechádzať – pokračujúcou ruskou agresiou voči ich krajine. Spolu s ďalšími partnermi na celom svete sme odhodlaní zabezpečiť, aby mali vybavenie, ktoré potrebujú na svoju obranu, na obranu svojho územia a na obranu svojej slobody,” povedal Blinken.

Austin povedal nasledovné:

“Snažia sa USA zabrániť Ukrajine vo vývoji vlastného úderného potenciálu dlhého doletu? Krátka odpoveď je nie. To určite nerobíme.”

Reklama

 

8:35 – Medzi Doneckom a Šachterskom na území kontrolovanom DĽR došlo k nehode vojenského nákladného auta, pri ktorej zahynulo 16 ľudí.

Vojenské nákladné vozidlo sa zrazilo s mikrobusom a podľa fotografií a videozáznamu z miesta nehody sa dá usudzovať, že mikrobus utrpel značné škody.

Ruské médiá uvádzajú, že zranení boli prevezení do nemocnice, ale neuvádzajú ich počet. Neuvádzajú ani celkový počet cestujúcich v autobuse a v nákladnom aute (v nákladnom aute sa nachádzal vojenský personál).

 

8:30 – Republikáni budú zrejme hlasovať za audit vojenskej pomoci Ukrajine, uviedol denník Washington Post. Podľa nej už takéto rozhodnutie v rámci strany padlo.

Kongresmanka Marjorie Taylorová-Greenová už skôr navrhla rezolúciu požadujúcu audit, v ktorej už vyzvala na zastavenie financovania ukrajinských ozbrojených síl.

Zatiaľ čo Taylor-Green bol predtým členom skupiny podporujúcej Trumpa, iné skupiny v Republikánskej strane začali podľa denníka Washington Post podporovať zvýšenú kontrolu rozpočtových prostriedkov pre Ukrajinu. Patria sem aj tí, ktorí sú za zachovanie tejto podpory.

Podľa novín by rezolúcia mohla byť schválená už začiatkom roka, keď môžu rozhodovať republikáni, ktorí majú v Kongrese väčšinu. Ak bude rezolúcia prijatá, americké orgány budú musieť do dvoch týždňov predložiť Kongresu všetky dokumenty týkajúce sa pomoci Kyjevu.

Zároveň uviedol, že v návrhu dokumentu sa nehovorí o znížení finančných prostriedkov.

“Hovoríme tu o zodpovednosti. Ide o transparentnosť. Čoho sa bojíme? Miliardy a miliardy dolárov idú do inej krajiny,” cituje denník republikánskeho kongresmana Tima Burchetta.

Pripomíname, že hovoríme o vojenskej pomoci vo výške 20 miliárd dolárov, ktorú USA už poslali Ukrajine počas vojny s Ruskom.

 

8:25 – Pentagon vyčlení 800 miliónov dolárov na pomoc ozbrojeným silám v roku 2023.

Tento údaj sa uvádza v návrhu vojenského rozpočtu USA, ktorý schválili obe komory amerického Kongresu (ale ešte sa o ňom nehlasovalo – návrh zákona prešiel len výbormi).

Peniaze sa prideľujú v rámci Iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI). Táto iniciatíva poskytuje podporu ukrajinským ozbrojeným silám a dohliada na jej poskytovanie.

Uvádza sa, že Kongres vyčlení pre Ukrajinu o 500 miliónov dolárov viac, ako požadoval Biden.

Celkovo bude vojenský rozpočet USA v budúcom roku predstavovať 858 miliárd dolárov.

Podľa Deutsche Welle priama vojenská pomoc USA Ukrajine v súčasnosti predstavuje 19,3 miliardy dolárov. Ako nedávno povedal štátny tajomník Anthony Blinken, kumulatívna podpora všetkých krajín NATO Ukrajine dosiahla 40 miliárd dolárov.

 

8:20 – V Marinke sa stále nachádzajú pozície a opevnenia ukrajinských ozbrojených síl, ale mesto sa od nich postupne oslobodzuje, uviedol úradujúci šéf Doneckej ľudovej republiky Denys Pušilin.
TZ

 

8:15 – Najdôležitejšie informácie z dnešnej rannej správy ukrajinského generálneho štábu:

– Na smeroch Liman, Bachmut a Avdejevka nepriateľ sústreďuje svoje úsilie na ofenzívu.

– Útoky v okolí Bilohrovky v Luhanskej oblasti a Verchnekamenska, Sporného, Jakovlevky, Bachmutu, Bielej Hory, Kurdyumovky, Novobachmutovky, Marinky a Novomichajlovky v Doneckej oblasti sú odrazené.

Reklama

– Za posledných 24 hodín nepriateľ uskutočnil 10 raketových a 33 leteckých útokov. Zasiahnuté boli zariadenia v mestách Kramatorsk a Kryvyj Roh, ako aj v obci Stepnoje v Záporožskej oblasti.

Ukrajinské ozbrojené sily uskutočnili 26 leteckých útokov.

– Za posledných 24 hodín Ukrajinci zostrelili 14 bezpilotných lietadiel Šahed-136. Tieto bezpilotné lietadlá sa v správach už dlho neobjavujú. Ukrajinská armáda to pripisuje nástupu chladného počasia.

 

8:10 – V noci sa sirény rozozvučali na letisku v meste Engels v Saratovskej oblasti, ktoré 5. decembra zasiahol dron.

Zatiaľ neboli hlásené žiadne výbuchy.

Jevgenij Špolskij, prvý zástupca náčelníka Engelsovho okresu, pre agentúru TASS povedal: “Siréna bola na území vojenskej jednotky. Civilná infraštruktúra nie je ohrozená.”

 

8:05 – Ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka:

– Kyjev utrpel veľké straty. Hovoríme o 300-350 zranených a zabitých denne. Nemocnice v Kosťantynivke, Kramatorsku, Slovjansku a Chasovom Jare sú preplnené bojovníkmi. V Kyjeve nie sú ľudia umiestňovaní na plánované operácie. Obyvatelia to vysvetľujú výpadkami elektriny spôsobenými ostreľovaním. V skutočnosti lekári operujú bojovníkov.

– Denník The Sun píše, že Rusi ostreľujú Doneck. To je pravda, len títo Rusi si z nejakého dôvodu myslia, že sú Ukrajinci

– USA zabezpečili, aby HIMARS nemohol zasiahnuť veľkým kalibrom na vzdialenosť viac ako 70-80 km. Pri dodávke systému MLRS boli obmedzenia zapísané do softvérového kódu. Objavili sa informácie, že Ukrajina dostala rakety veľkého kalibru. Oficiálne sa nedodávali, ale je možné ich pololegálne kúpiť z tretích krajín. Ukrajinci sa s najväčšou pravdepodobnosťou pokúsili nabiť nimi HIMARS, ale nepodarilo sa im to

 

8:00 – 6. decembra. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že včerajší masívny úder na ciele na Ukrajine zastavil výrobu zbraní a opravy vo viacerých ukrajinských obranných podnikoch.

– Ruské jednotky v smere Krasno-Limanskoe zaujali výhodné línie a nové pozície v ofenzíve, uviedlo ministerstvo obrany

– Ukrajinské obete na hlavných smeroch dosiahli počas dňa viac ako 230 ľudí, informovalo ministerstvo obrany

– Ukrajinské sily ostreľovali Doneck a ďalšie mestá DĽR počas celého dňa, pričom podľa posledných údajov boli zabití štyria civilisti a ďalších 19 bolo zranených.

– Šojgu uviedol ukrajinské straty za november: viac ako 8 300 vojakov, 5 lietadiel, 10 vrtuľníkov, 149 tankov

– 60 ruských vojakov vrátených z ukrajinského zajatia ako výsledok rokovaní

– Kremeľ teraz nevidí perspektívu rokovaní o Ukrajine, ciele špeciálnej operácie musia byť dosiahnuté, tvrdí Peskov

– Rusko sa bude snažiť zabezpečiť, aby sa dohody o bezpečnostnej zóne okolo ZJE dosiahli do konca roka, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

vojna ukrajina
Mapa bojov

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:50

Kambodžský parlament v stredu schválil najmladšieho syna bývalého premiéra Hun Sena za podpredsedu vlády. Ide o posledného člena rodiny, ktorý bol povýšený od vlaňajšieho augusta, keď vtedajší líder odovzdal vládu svojmu najstaršiemu synovi Hun Manetovi.

Hun Sen
Na archívnej snímke odchádzajúci kambodžský premiér Hun Sen
09:43

Napriek váhaniu v súvislosti s dodaním riadených striel typu Taurus ocenil ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Olexij Makejev pomoc Nemecka v boji Kyjeva proti ruskej invázii. Informovala agentúra AFP.

Olexij Makejev
Na archívnej snímke ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Olexij Makejev
09:35

Na väčšine územia Číny platili v stredu výstrahy pred nepriaznivým mrazivým počasím – v Pekingu skomplikovalo sneženie dopravu a na juhu krajiny hrozí prudké ochladenie.

Čínske úrady varovali, že priemerné teploty na juhu krajiny môžu do piatka klesnúť o šesť až 12 stupňov Celzia. V niektorých oblastiach sa môže ochladiť aj o viac ako 20 stupňov Celzia, uviedlo čínske Národné meteorologické centrum (NMC).

09:25

Tisíce ľudí protestovali v utorok v albánskej metropole Tirana proti vláde, ktorú obviňujú z korupcie.

Niektorí z demonštrantov hádzali na policajtov kamene či zapaľovali svetlice. Podarilo sa im aj strhnúť časť železného plota obkolesujúceho sídlo vlády. Protest, ktorý sa konal pri príležitosti 33. výročia likvidácie najväčšej sochy zosnulého komunistického diktátora Envera Hodžu, sa však skončil pokojne.

Protivládny protest
Demonštranti protestujú proti vláde, ktorú obviňujú z korupcie v albánskej metropole Tirana
09:17

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov navštívil vojakov bojujúcich vo vojne na Ukrajine a diskutoval s nimi o ďalších krokoch po dobytí mesta Avdejevka. V stredu o tom informovali ruské štátne médiá.

09:08

Ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila 13 z 19 dronov a jednu zo šiestich rakiet, ktorými Rusko v noci na stredu zaútočilo na Ukrajinu. Uviedli to ukrajinské vzdušné sily.

08:56

Ceny ropy v stredu ráno veľmi mierne vzrástli. Prispeli k tomu obavy z útokov na lode v Červenom mori a tiež špekulácie, že znižovanie úrokových sadzieb v USA sa začne neskôr, než sa predpokladalo.

08:45

Americký vojenský dron typu MQ-9 zostrelili nad Červeným morom pri pobreží Jemenu. Počiatočné výsledky vyšetrovania poukazujú na to, že dron bol zasiahnutý strelou odpálenou Iránom podporovanými jemenskými milíciami húsíov, uviedla v utorok hovorkyňa amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová.

08:38

Rusko a Venezuela sa v utorok dohodli na posilnení spolupráce v oblasti produkcie ropy a zemného plynu a “mierového využívania jadrovej energie”. Urobili tak pri príležitosti návštevy šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova v Caracase.

Sergej Lavrov
Na snímke zľava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a venezuelský prezident Nicolás Maduro počas stretnutia v Caracase
08:34

Španielska polícia v rámci svojej protidrogovej operácie v meste Don Benito v provincii Badajoz na západe krajiny zadržala kňaza a jeho komplica, ktorí sú podozriví z obchodovania so silnými afrodiziakami. Tieto lieky sa distribuovali z kňazovho domu.

08:21

Svetový potravinový program (WFP) v utorok oznámil, že prerušuje dodávky potravín a ďalšej pomoci na sever Pásma Gazy po tom, ako na jeho kamión strieľali zúfalí obyvatelia tejto palestínskej enklávy. Informovala agentúra AP.

08:13

Premiér Konžskej demokratickej republiky (KDR) Jean-Michel Sama Lukonde v utorok rezignoval na svoju funkciu, čo vyvolalo rozpustenie jeho vlády, oznámila vo vyhlásení kancelária tamojšieho prezidenta Felixa Tshisekediho. Informovala o tom agentúra Reuters.

08:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval v noci na stredu na schôdzku šéfov diplomacií krajín skupiny G20 do Brazílie.

Blinken má v pláne aj stretnutie s brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, ktorý sa ocitol v stredobode diplomatickej roztržky s Izraelom. Vo svojich výrokoch totiž prirovnal izraelskú vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy k holokaustu.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vystupuje z lietadla na letisku v Brazílii
08:00

Rusko odmietlo požiadavky Európskej únie na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie smrti väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala agentúra DPA.

07:53

Pozostatky severokórejskej balistickej rakety objavené na Ukrajine obsahovali komponenty so značkami spoločností sídliacich v Spojených štátoch a v Európe, uviedla v utorok vo svojej správe investigatívna organizácia Conflict Armament Research (CAR).

Zo správy organizácie vyplýva, že Severná Kórea je schopná zaobstarať si západné komponenty pre svoje zbrane napriek prísnym sankciám, a že tieto zbrane používa Moskva vo svojej vojne proti Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke farmárka pri zbere melónov na poli v dedine neďaleko kambodžskej metropole Phnom Pénh

Autor: TASR/AP-Heng Sinith

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Lipták

Ladislav Hvižďák

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali