To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kličko varuje pred „apokalypsou“

Bratislava 7. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Libkos,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:38 – Bielorusko oznámilo, že zajtra sa na cestách krajiny uskutoční rozsiahly presun vojakov v záujme národnej bezpečnosti.

 

20:00 – Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že v jej politike voči Rusku sa vyskytli zlyhania. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

„Mali sme rýchlejšie reagovať na ruskú agresivitu,“ uviedla Merkelová v rozhovore pre týždenník Die Zeit, ktorého najnovšie vydanie vyjde vo štvrtok.

Jej komentár sa týkal ruskej okupácie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014, keď sa členské štáty NATO dohodli, že na obranu vynaložia dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

„Nemecko zvýšilo svoje výdavky na obranu v rámci NATO, ale stále nedosiahlo dvojpercentný cieľ,“ povedala Merkelová. „Dokonca ani ja som každý deň nevystupovala s plamenným prejavom v prospech tejto záležitosti,“ dodala.

 

19:30 – Rusko teraz čelí celému bloku NATO na Ukrajine, kde v skutočnosti „prebieha vojna“, povedal moskovský starosta Sergej Sobjanin v rozhovore pre televíziu TVC.

„Na Ukrajine prebieha špeciálna vojenská operácia, v skutočnosti tam prebieha vojna, netreba to skrývať. Ale my nie sme vo vojne s Ukrajinou, za ňou je celé NATO so všetkými svojimi technológiami, zbraňami, informáciami, špeciálnymi zbraňami, špeciálnymi technológiami,“ povedal Sobjanin, ktorý ako predseda komisie Štátnej rady koordinuje prácu regiónov na zlepšenie bezpečnosti

 

18:40 – Kyjevský starosta Vitalij Kličko varoval pred scenárom „apokalypsy“ pre ukrajinské hlavné mesto túto zimu, ak budú ruské letecké útoky na infraštruktúru pokračovať.

Kličko to povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.

Starosta povedal, že obyvatelia Kyjeva sa teraz nemusia evakuovať, ale mali by byť pripravení.

Povedal, že v Kyjeve nie je dostatok miest vo vykurovacích staniciach.

 

18:35 – Pápež František v stredu počas generálnej audiencie vo Vatikáne prirovnal vojnu na Ukrajine k holokaustu.

„História sa opakuje,“ povedal pápež poľským pútnikom. Spomenul pritom národnosocialistickú akciu „Reinhardt“, v rámci ktorej bolo počas druhej svetovej vojny na území Nemeckom okupovaného Poľska vyvraždených 1,8 milióna Židov a 50.000 Rómov.

Centrum pre katolícko-židovské vzťahy na Katolíckej univerzite v poľskom Lubline si výročie tejto akcie pripomenulo v pondelok.

„Nech spomienka na túto hroznú udalosť podnieti v nás všetkých odhodlanie zasadiť sa za mier,“ zdôraznil.

 

18:15 – Putin pripustil, že Rusko môže od Ukrajiny požadovať reparácie.

Podľa neho by Ukrajina mala „nahradiť škody spôsobené Donbasu“ a ďalším „novým ruským územiam“.

Podľa neho by takéto odškodnenie „nebolo zbytočné“.

 

18:10 – Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila zavedenie deviateho balíka sankcií proti Rusku.

Píše sa v ňom:

– Na sankčný zoznam EÚ bolo pridaných ďalších takmer 200 osôb a subjektov.

– Sankcie voči ďalším 3 ruským bankám.

– Obmedzenia prístupu Ruska k bezpilotným lietadlám, a to priamo aj prostredníctvom potenciálnych dodávateľov z tretích krajín, ako je Irán.

– Nové kontroly vývozu, najmä tovaru dvojakého použitia, ktorý by mohol byť využívaný ruskou vojenskou mašinériou.

„Proti ruskej propagandistickej mašinérii bojujeme aj tým, že navrhujeme vyradiť z vysielania ďalšie 4 kanály a navrhujeme ďalšie hospodárske opatrenia proti ruskému energetickému a ťažobnému sektoru,“ uviedla.

 

18:00 -Na sankčnom zozname EÚ budú aj Kadyrovove dve dcéry a jeho bratranec. Informoval o tom denník Bild.

Podľa novín sa dnes v Bruseli rozhodne o ďalších rozsiahlych sankciách (zablokovanie účtov, vstup do krajiny atď.).

Sankcie sa zameriavajú aj na rodinu čečenského vodcu Ramzana Kadyrova: na zoznam budú zaradené dve jeho dcéry a bratranec.

Sankcie sa dotknú celkovo 136 osôb vrátane 20 členov Štátnej dumy, 22 členov Rady federácie a troch podpredsedov vlády.

Na zoznam bude pridaných desať ruských sudcov, ako aj sedem úradníkov a guvernérov zapojených do deportácie detí. Okrem toho je 31 dôstojníkov spoločne zodpovedných za raketové útoky na ukrajinské zariadenia a infraštruktúru.

 

17:45 – Hlavná vec vo večernom súhrne ukrajinského generálneho štábu:

– Rusi postupujú smerom na Bachmut a Avdijivku a v ostatných smeroch sa bránia.

– Zasiahli civilné objekty v Korostene v Žitomírskej oblasti, niekoľko osád v Záporožskej oblasti a obytné oblasti v Kurachove v Doneckej oblasti.

– Ukrajinské letectvo uskutočnilo 11 úderov proti ruskej armáde. Zostrelený bol aj útočný bezpilotný prostriedok Shahed-136.

 

 

17:30 – Očakáva sa, že Ukrajina v roku 2023 zníži osevné plochy pšenice, jačmeňa a kukurice približne o štvrtinu.

Oznámil to minister agrárnej politiky, uviedla tlačová služba ministerstva.

Zároveň podľa neho ukrajinskí poľnohospodári uprednostnia slnečnicu a sóju. Okrem toho by si repka mala zachovať svoje postavenie.

 

16:25 – Rusi pripravujú protiofenzívu na Luhanskom smere, ale ukrajinské obranné sily o tom vedia a aktívne jej čelia, povedal počas telemostu Serhij Čerevatij, predstaviteľ Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny.

„Na Luhanskom smere, ktorého súčasťou je aj Kupjansk, pripravujú protiútočnú operáciu, ale my o tom vieme, monitorujeme ich akcie a aktívne im čelíme – v oblasti Svatova a ďalších oblastí, kde sa snažia o protiútok,“ povedal.

Podľa neho je situácia na tomto úseku frontu komplikovaná, ale kontrolovaná, a výrazne sa líši od situácie na Avdijivskom a Bachmutskom smere, kde Rusi dlhodobo sústreďujú „obrovské množstvo“ svojich síl a prostriedkov a denne uskutočňujú desiatky útokov s využitím delostrelectva, letectva a vrtuľníkov.

Tam sa Wagnerovci rozdelia na malé útočné skupiny a po delostreleckom prepade sa pokúsia preniknúť do predsunutých pozícií AFU, aby sa zapojili do boja zblízka.

„Pozorujeme to aj my, najmä pomocou bezpilotných lietadiel, a zasadzujeme údery – jednak na vzdialených prístupoch, a keď sa priblížia k zákopu, tak priamo ručnými zbraňami, granátometmi a guľometmi,“ povedal.

 

16:20 – Spojené štáty nepodporovali ani neposkytovali finančné prostriedky Ukrajine na útok proti Rusku, uviedol John Kirby, koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť pre strategickú komunikáciu, na online brífingu.

„Určite sme nepodporovali ani neposkytovali Ukrajine oprávnenie na údery proti Rusku,“ povedal Kirby.

 

16:15 – Putin uviedol, že hrozba jadrovej vojny vo svete rastie.

„Naše jadrové sily sú vyspelejšie ako jadrové sily ktorejkoľvek inej krajiny na svete. Nebudeme však mávať jadrovými zbraňami ako britvou po celom svete,“ povedal Putin a dodal, že Rusko pri používaní jadrových zbraní vychádza z koncepcie „odvetného úderu“.

Povedal tiež, že použitie jadrových zbraní je možné len ako obrana. A Rusko nepoužije jadrové zbrane ako prvé.

„Ale ak nepoužije prvú, nepoužije ani druhú,“ povedal Putin.

 

15:45 – Najvyššia rada prijala v prvom čítaní návrh zákona č. 8224 „O národnostných menšinách (spoločenstvách) Ukrajiny“, ktorého existencia v ukrajinskej legislatíve je jednou z formálnych podmienok pre začatie vecných rokovaní s Európskou úniou o vstupe Ukrajiny do EÚ.

Téma národnostných menšín a ich práv na Ukrajine je politicky škandalózna.

Je známe, že za posledných 8 rokov úrady dôsledne realizovali politiku ukrajinizácie, ktorá zaviedla povinný štátny (ukrajinský) jazyk v rôznych oblastiach života (médiá, vzdelávanie, sektor služieb a iné).

 

15:35 – Putin: „O opúšťaní pozícií – na Ukrajine sa strieľa na mieste, nielenže nič také nemáme, nemáme ani žiadne tábory, zóny a tak ďalej, je to všetko nezmysel, sú to výmysly, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie.“

 

15:30 – Séria Putinových vyhlásení o mobilizácii a mobilizovaných.

– Z 300 000 mobilizovaných je 150 000 vo vojnovej zóne. Z týchto 150 000 osôb je polovica, 77 000, priamo v prvej línii. „Zvyšok je v druhej, tretej línii, kde plní v podstate úlohu teritoriálnej obrany alebo absolvuje ďalší výcvik,“ povedal Putin.

– Ďalších 150 000 mobilizovaných nie je vôbec v zoskupení, stále sú na cvičiskách v Rusku. „Ide o takzvanú bojovú zálohu, polovicu všetkých mobilizovaných,“ povedal Putin.

– „Hovoriť o ďalších mobilizačných opatreniach jednoducho nemá zmysel. Štát a ministerstvo obrany to momentálne nepotrebujú,“ povedal ruský prezident.

 

14:55 – Zelenskyj predsedal zasadnutiu štábu najvyššieho veliteľa.

Hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny a velitelia vojsk v operačných oblastiach informovali o aktuálnej situácii na frontovej línii a o zásobovaní obranných jednotiek zbraňami a muníciou.

Zvážili aj „ďalšie kroky na zníženie bojových možností nepriateľských vojsk“ a obnovu ukrajinského energetického systému.

Na stretnutí sa zúčastnili vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov, minister obrany Oleksij Reznikov, náčelník štábu AFU Valerij Zalužnyj, šéf Štátnej spravodajskej služby Kyrylo Budanov, šéf Služby zahraničnej rozviedky Oleksandr Litvinenko, veliteľ AFU Oleksandr Syrskyj a velitelia vojsk operačných oblastí.

 

14:50 – Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že rusko-ukrajinská vojna by sa mala skončiť za rokovacím stolom.

V rozhovore pre nemecký denník Die Zeit povedala, že „vojny sa končia pri rokovacom stole“.

Na otázku o jej účasti na rokovaniach však odpovedala, že „táto otázka neprichádza do úvahy“.

„Je rozdiel medzi nanúteným mierom, ktorý si ja, ako aj mnohí iní, neželáme, a priateľskými, otvorenými vzájomnými rozhovormi. Už o tom nechcem hovoriť,“ odpovedala na otázku, za akých okolností by sa takéto rozhovory mohli začať.

 

14:00 – Bidenov poradca pre bezpečnosť Jake Sullivan povedal Nemecku, že USA nie sú proti dodávkam hlavných bojových tankov Leopard 2 na Ukrajinu, uviedol denník Frankfurter Algemeine Zeitung.

Viaceré zdroje pre FAZ uviedli, že Sullivan to v októbri telefonicky povedal kancelárovmu poradcovi pre zahraničnú politiku Jensovi Pletnerovi.

Dodal, že súhlas Ameriky s dodávkami nemeckých tankov neznamená, že Washington o to žiada Berlín.

Zároveň sa uvádza, že posledné slovo v tejto veci má Nemecko.

Sullivanova hovorkyňa Adrienne Watsonová reagovala na zverejnenie nemeckých novín vyhlásením, v ktorom nepotvrdila americkú podporu dodávok nemeckých tankov Leopard, ale ani ju nepoprela.

„Nechávame to na Nemcov a nežiadame ich o to,“ citovali ju noviny.

Berlín dal už predtým niekoľkokrát jasne najavo, že je proti dodávkam moderných tankov na Ukrajinu.

 

13:50 – Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších krajín EÚ žiadajú Európsku komisiu, aby upravila sankcie s cieľom zabezpečiť vývoz potravín z Ruska, uvádza denník Financial Times.

 

13:25 – Po úderoch na ruské letiská pri Saratove, Riazani a Kursku Kyjev pohrozil útokmi na ciele aj na Sibíri, informoval denník Financial Times s odvolaním sa na „nemenovaného ukrajinského poradcu pre obranu“.

„Nemáme žiadne vzdialenostné obmedzenia a čoskoro budeme schopní dosiahnuť akékoľvek ciele v Rusku vrátane Sibíri,“ citovali noviny ukrajinského „poradcu“, podľa ktorého by sa takéto útoky mohli zopakovať.

 

13:20 – Situácia na frontoch 7. decembra 2022

vojna ukrajina
Mapa bojov
vojna ukrajina
Mapa bojov

13:15 – Požiar v blízkosti letiska v Kursku, ktorý vznikol po zásahu bezpilotného lietadla, bol uhasený, informovali miestne úrady.

Požiar bol klasifikovaný ako požiar 3. kategórie zložitosti a bojovalo s ním viac ako 200 ľudí.

Na likvidácii požiaru sa podieľali záchranné jednotky ministerstva pre mimoriadne situácie, hasičská služba Kurskej oblasti, ruské ministerstvo obrany, ruské železnice a ďalšie agentúry, uviedol gubernátor Roman Starovoit.

Boj s požiarom, ktorý vypukol na kurskom letisku po útoku dronu, trval viac ako deň. Požiar sa podarilo uhasiť až teraz, povedal guvernér Roman Starovoit.

Požiar v blízkosti letiska v Kursku
Požiar v blízkosti letiska v Kursku

12:45 – Ukrajinskí diplomati naďalej dostávajú vyhrážky. V 15 krajinách bolo zaregistrovaných už 31 prípadov.

Za posledné dva dni dostali podozrivé balíky veľvyslanectvá v Taliansku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku a Dánsku, ako aj konzulát v Gdansku, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Na všetkých obálkach je uvedená rovnaká adresa odosielateľa: predajňa automobilov Tesla v nemeckom meste Sindelfingen.

„Zvyčajne išlo o zásielky z pôšt, ktoré neboli vybavené kamerovým systémom,“ píše Kuleba.

Páchatelia tiež prijali opatrenia, aby na balíkoch nezanechali stopy svojej DNA.

Podľa neho to poukazuje najmä na profesionálnu úroveň vykonávania tejto akcie.

 

12:40 – Západná tlač s odvolaním sa na anonymné zdroje na Ukrajine predpovedá nové útoky dronov na Rusko.

Washington Post preto cituje vysokopostaveného ukrajinského predstaviteľa, ktorý (napriek tomu, že Ukrajina nepriznáva účasť na úderoch) tvrdí, že išlo o ukrajinské útoky, a naznačuje ich pokračovanie:

„Boli to ukrajinské drony – veľmi úspešné, veľmi účinné Rusi zasiali semeno hnevu a budú žať búrku,“ povedal zdroj.

Iné noviny, Financial Times, citujú nemenovaného ukrajinského obranného poradcu, ktorý pripúšťa údery na ciele aj na Sibíri, teda vo vzdialenosti viac ako 1 000 km od ukrajinských hraníc.

„Nemáme žiadne obmedzenia vzdialenosti a čoskoro budeme schopní dosiahnuť akékoľvek ciele v Rusku vrátane Sibíri,“ povedal.

 

12:35 – Rusko si objednalo stovky iránskych bezpilotných lietadiel a rakiet, citovala agentúra DPA diplomatov.

„Vieme, že Irán plánuje výrazne zvýšiť dodávky bezpilotných rakiet a rakiet do Ruska,“ uviedli zdroje OSN v New Yorku.

Hovorí sa o niekoľkých stovkách projektilov a stovkách bezpilotných lietadiel, aby sa nahradili straty munície Ruska.

„Nemyslím si, že by už boli dodané, ale určite sú na zozname objednávok,“ povedal zdroj.

O dodávkach iránskych dronov do Ruska informovala tlač v auguste. Ruská federácia ich čoskoro začala využívať na údery na ukrajinské územie. EÚ následne uvalila na Irán ďalšie sankcie.

 

12:30 – V Odese sú po ruskom raketovom útoku už tretí deň vážne problémy s dodávkami elektriny.

Vo väčšine štvrtí stále nie je elektrina, uvádzajú obyvatelia mesta a novinári zo Strany.

Veľké problémy sú aj s mobilnou komunikáciou, nehovoriac o domácom internete. Šťastlivci môžu vytáčať len na otvorenej ulici, doma volá niekto je „na koľajniciach“.

Neexistuje mestská elektrická doprava. Maršrutky nemôžu odviezť všetkých, takže mnohí sú nútení chodiť do práce a do obchodov pešo. Mesto je večer v tme, bez svetelnej signalizácie, len na najdôležitejších križovatkách sú riadiace jednotky. V centre mesta je však veľa prevádzok poháňaných generátormi.

Jazda mestom za tmy je skutočnou výzvou, ktorá niekedy spôsobuje veľké dopravné zápchy a zdržania.

Chodci musia používať baterky aj na priechodoch pre chodcov – na väčšine miest je vypnuté aj pouličné osvetlenie.

Obchody, ktoré sú napojené na generátory, sú plné, ale nie na potraviny, ale v radoch na nabíjanie prístrojov.

 

12:25 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské delostrelectvo a letectvo zmarili pokusy AFU o útok v smere na Kupjansk, zničených až 70 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili vyše 70 rakiet HIMARS a dve odpaľovacie zariadenia MLRS v závode ArcelorMittal.

– Ruské jednotky zmarili pokusy AFU o protiútok v DĽR

– Ruská armáda zasiahla miesto nasadenia zahraničných žoldnierov v Charkovskej oblasti

– Ruské vojská pokračujú v ofenzíve na Krásno-Limanskom smere, zaujímajú výhodnejšie línie

– Stíhačky ruského letectva zostrelili lietadlo Su-24 AFU pri Artemovke v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zlikvidovali v Krasnolimanskom smere za 24 hodín viac ako 130 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily pri pokuse o útok zatlačili AFU na východiskové pozície v smere na Južnodoneck, straty nepriateľa do 100 vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili dve protiraketové radarové stanice AFU americkej výroby v DĽR a Charkovskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily počas „špeciálnej operácie“ na Ukrajine zničili viac ako 7 000 tankov a iných obrnených bojových vozidiel

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský raketomet HIMARS a 48 striel v Doneckej ľudovej republike

 

12:20 – Bielorusko plánuje zaviesť trest smrti pre úradníkov a vojenských dôstojníkov za vlastizradu

Poslanci už v prvom čítaní schválili návrh zákona o zmene a doplnení Trestného zákona.

Na jar tohto roku bol v Bielorusku zavedený trest smrti za terorizmus.

 

12:15 – Rusko potvrdilo útok na Kryvyj Rih.

Tvrdí sa, že „v jednej z dielní závodu ArcelorMittal bolo zničených viac ako 70 rakiet Haimars a dve odpaľovacie zariadenia MLRS. Útok bol vykonaný raketami odpaľovanými zo zeme (t. j. pravdepodobne Iskandermi). Ukrajina tieto informácie nepotvrdila.

Včera v noci došlo k ďalšiemu útoku na Krivyj Rih. Úrady v meste informovali, že jeden z priemyselných objektov bol zasiahnutý balistickými raketami, ktoré doleteli v priebehu niekoľkých minút a boli ťažko zostreľované silami protivzdušnej obrany.

 

11:15 – Poľsko-ruská vojna: v skutočnosti už prebieha

Aj vďaka najnovším videám z Artemovského frontu, kde ukrajinskí vojaci otvorene hovoria, že Poliaci bojujú so štandardnou technikou poľskej armády (SAU „Krab“) a v rámci vlastných jednotiek, otázku, či na ukrajinskom území už prebieha skrytá poľsko-ruská vojna, možno považovať za vyriešenú

Prebieha a to pomerne intenzívne.

Nie je náhoda, že takmer každý deň je v Poľsku pochovaný jeden alebo niekoľko „dobrovoľníkov“ s vojenskými poctami (ale bez toho, aby vzbudili mimoriadnu pozornosť). A údaj o 1200 zabitých Poliakoch na Ukrajine, na ktorom trvajú ruské orgány, sa na tomto pozadí nezdá až taký fantastický. Možno nie 1200, ale sú to už stovky.

A to je presne ten dôvod, prečo sa bežní Poliaci začali báť predvolaní (presne tak ako Ukrajinci):

A majú na to právo. Pretože jedna vec je nenávidieť Rusov vo Varšave a druhá nenávidieť ich niekde pri Kyjeve v zákope, keď na tom istom zákope pracuje ruské delostrelectvo a letectvo. Prebieha a to pomerne intenzívne.

 

10:25 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že podmienky na diplomatické urovnanie vojny na Ukrajine „momentálne neexistujú“, informoval FT.

Podľa názoru generálneho tajomníka NATO sa Rusko snaží zmraziť konflikt, aby mohlo na jar začať väčšiu ofenzívu.

Generálny tajomník NATO uviedol, že Rusko neprejavilo žiadne známky toho, že by chcelo vojnu ukončiť mierovou cestou.

„Čím viac chceme mierové riešenie, tým naliehavejšie je poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu,“ povedal Stoltenberg.

 

10:20 – Jurij Podoljaka o situácii na frontoch:

– Chýbajú guľomety, raketomety a delostrelecké jednotky. Čo sa dá dať do kontajnera, to sa ukradne. Na Ukrajinu sa dodávajú zbrane za desiatky miliárd. Čierny trh so zbraňami sa rozbieha. Svet smeruje k prerozdeleniu sfér vplyvu. Ceny a dopyt po zbraniach sa zvýšia

– Doneck bol v poslednom čase ostreľovaný raketami Grad. Kolesové strely MLRS zasahujú do štvorcov. Pristúpi, vystrelí polovicu balíka a odíde. Je to zbraň s najkratším dosahom. Ukrajinci majú tiež Hurikán a Smerč. Ostreľovanie sa na dlho nezastaví. Musíme zatlačiť nepriateľa späť aspoň o 90 kilometrov.

– Správnejšie je uvažovať v zmysle opevnení. Do Kleščevky je to ešte 8 km. Tento víkend sme obsadili päť pevností. Bojujeme o Opytne, tlačíme na Kleščevku. Ukrajinci sa sťažujú na Poliakov, ktorí strieľajú na Rusov a okamžite odchádzajú. Odvetný úder smeruje na AFU. Poliaci tiež utrpeli veľké straty. V Poľsku sa každý deň s poctami pochováva vojenský personál.

 

9:15 – USA nepomáhajú Ukrajine vyvíjať zbrane dlhého doletu na údery na ruské územie, ale ani jej v tomto smere nebránia.

Takéto vyhlásenia urobili minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken a šéf Pentagónu Lloyd Austin.

„Nepodporujeme Ukrajinu, aby zaútočila na ruské územie, ani jej na to neposkytujeme prostriedky. Je však dôležité pochopiť, čím musia Ukrajinci denne prechádzať – pokračujúcou ruskou agresiou voči ich krajine. Spolu s ďalšími partnermi na celom svete sme odhodlaní zabezpečiť, aby mali vybavenie, ktoré potrebujú na svoju obranu, na obranu svojho územia a na obranu svojej slobody,“ povedal Blinken.

Austin povedal nasledovné:

„Snažia sa USA zabrániť Ukrajine vo vývoji vlastného úderného potenciálu dlhého doletu? Krátka odpoveď je nie. To určite nerobíme.“

 

8:35 – Medzi Doneckom a Šachterskom na území kontrolovanom DĽR došlo k nehode vojenského nákladného auta, pri ktorej zahynulo 16 ľudí.

Vojenské nákladné vozidlo sa zrazilo s mikrobusom a podľa fotografií a videozáznamu z miesta nehody sa dá usudzovať, že mikrobus utrpel značné škody.

Ruské médiá uvádzajú, že zranení boli prevezení do nemocnice, ale neuvádzajú ich počet. Neuvádzajú ani celkový počet cestujúcich v autobuse a v nákladnom aute (v nákladnom aute sa nachádzal vojenský personál).

 

8:30 – Republikáni budú zrejme hlasovať za audit vojenskej pomoci Ukrajine, uviedol denník Washington Post. Podľa nej už takéto rozhodnutie v rámci strany padlo.

Kongresmanka Marjorie Taylorová-Greenová už skôr navrhla rezolúciu požadujúcu audit, v ktorej už vyzvala na zastavenie financovania ukrajinských ozbrojených síl.

Zatiaľ čo Taylor-Green bol predtým členom skupiny podporujúcej Trumpa, iné skupiny v Republikánskej strane začali podľa denníka Washington Post podporovať zvýšenú kontrolu rozpočtových prostriedkov pre Ukrajinu. Patria sem aj tí, ktorí sú za zachovanie tejto podpory.

Podľa novín by rezolúcia mohla byť schválená už začiatkom roka, keď môžu rozhodovať republikáni, ktorí majú v Kongrese väčšinu. Ak bude rezolúcia prijatá, americké orgány budú musieť do dvoch týždňov predložiť Kongresu všetky dokumenty týkajúce sa pomoci Kyjevu.

Zároveň uviedol, že v návrhu dokumentu sa nehovorí o znížení finančných prostriedkov.

„Hovoríme tu o zodpovednosti. Ide o transparentnosť. Čoho sa bojíme? Miliardy a miliardy dolárov idú do inej krajiny,“ cituje denník republikánskeho kongresmana Tima Burchetta.

Pripomíname, že hovoríme o vojenskej pomoci vo výške 20 miliárd dolárov, ktorú USA už poslali Ukrajine počas vojny s Ruskom.

 

8:25 – Pentagon vyčlení 800 miliónov dolárov na pomoc ozbrojeným silám v roku 2023.

Tento údaj sa uvádza v návrhu vojenského rozpočtu USA, ktorý schválili obe komory amerického Kongresu (ale ešte sa o ňom nehlasovalo – návrh zákona prešiel len výbormi).

Peniaze sa prideľujú v rámci Iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI). Táto iniciatíva poskytuje podporu ukrajinským ozbrojeným silám a dohliada na jej poskytovanie.

Uvádza sa, že Kongres vyčlení pre Ukrajinu o 500 miliónov dolárov viac, ako požadoval Biden.

Celkovo bude vojenský rozpočet USA v budúcom roku predstavovať 858 miliárd dolárov.

Podľa Deutsche Welle priama vojenská pomoc USA Ukrajine v súčasnosti predstavuje 19,3 miliardy dolárov. Ako nedávno povedal štátny tajomník Anthony Blinken, kumulatívna podpora všetkých krajín NATO Ukrajine dosiahla 40 miliárd dolárov.

 

8:20 – V Marinke sa stále nachádzajú pozície a opevnenia ukrajinských ozbrojených síl, ale mesto sa od nich postupne oslobodzuje, uviedol úradujúci šéf Doneckej ľudovej republiky Denys Pušilin.
TZ

 

8:15 – Najdôležitejšie informácie z dnešnej rannej správy ukrajinského generálneho štábu:

– Na smeroch Liman, Bachmut a Avdejevka nepriateľ sústreďuje svoje úsilie na ofenzívu.

– Útoky v okolí Bilohrovky v Luhanskej oblasti a Verchnekamenska, Sporného, Jakovlevky, Bachmutu, Bielej Hory, Kurdyumovky, Novobachmutovky, Marinky a Novomichajlovky v Doneckej oblasti sú odrazené.

– Za posledných 24 hodín nepriateľ uskutočnil 10 raketových a 33 leteckých útokov. Zasiahnuté boli zariadenia v mestách Kramatorsk a Kryvyj Roh, ako aj v obci Stepnoje v Záporožskej oblasti.

Ukrajinské ozbrojené sily uskutočnili 26 leteckých útokov.

– Za posledných 24 hodín Ukrajinci zostrelili 14 bezpilotných lietadiel Šahed-136. Tieto bezpilotné lietadlá sa v správach už dlho neobjavujú. Ukrajinská armáda to pripisuje nástupu chladného počasia.

 

8:10 – V noci sa sirény rozozvučali na letisku v meste Engels v Saratovskej oblasti, ktoré 5. decembra zasiahol dron.

Zatiaľ neboli hlásené žiadne výbuchy.

Jevgenij Špolskij, prvý zástupca náčelníka Engelsovho okresu, pre agentúru TASS povedal: „Siréna bola na území vojenskej jednotky. Civilná infraštruktúra nie je ohrozená.“

 

8:05 – Ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka:

– Kyjev utrpel veľké straty. Hovoríme o 300-350 zranených a zabitých denne. Nemocnice v Kosťantynivke, Kramatorsku, Slovjansku a Chasovom Jare sú preplnené bojovníkmi. V Kyjeve nie sú ľudia umiestňovaní na plánované operácie. Obyvatelia to vysvetľujú výpadkami elektriny spôsobenými ostreľovaním. V skutočnosti lekári operujú bojovníkov.

– Denník The Sun píše, že Rusi ostreľujú Doneck. To je pravda, len títo Rusi si z nejakého dôvodu myslia, že sú Ukrajinci

– USA zabezpečili, aby HIMARS nemohol zasiahnuť veľkým kalibrom na vzdialenosť viac ako 70-80 km. Pri dodávke systému MLRS boli obmedzenia zapísané do softvérového kódu. Objavili sa informácie, že Ukrajina dostala rakety veľkého kalibru. Oficiálne sa nedodávali, ale je možné ich pololegálne kúpiť z tretích krajín. Ukrajinci sa s najväčšou pravdepodobnosťou pokúsili nabiť nimi HIMARS, ale nepodarilo sa im to

 

8:00 – 6. decembra. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že včerajší masívny úder na ciele na Ukrajine zastavil výrobu zbraní a opravy vo viacerých ukrajinských obranných podnikoch.

– Ruské jednotky v smere Krasno-Limanskoe zaujali výhodné línie a nové pozície v ofenzíve, uviedlo ministerstvo obrany

– Ukrajinské obete na hlavných smeroch dosiahli počas dňa viac ako 230 ľudí, informovalo ministerstvo obrany

– Ukrajinské sily ostreľovali Doneck a ďalšie mestá DĽR počas celého dňa, pričom podľa posledných údajov boli zabití štyria civilisti a ďalších 19 bolo zranených.

– Šojgu uviedol ukrajinské straty za november: viac ako 8 300 vojakov, 5 lietadiel, 10 vrtuľníkov, 149 tankov

– 60 ruských vojakov vrátených z ukrajinského zajatia ako výsledok rokovaní

– Kremeľ teraz nevidí perspektívu rokovaní o Ukrajine, ciele špeciálnej operácie musia byť dosiahnuté, tvrdí Peskov

– Rusko sa bude snažiť zabezpečiť, aby sa dohody o bezpečnostnej zóne okolo ZJE dosiahli do konca roka, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

vojna ukrajina
Mapa bojov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 18:46

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu na začiatku svojej návštevy Egypta povedal, že chce posilniť strategické partnerstvo medzi USA a Egyptom.

Včera 17:23

Podpora Severnej Kórey pre Rusko vo vojne na Ukrajine iba ukazuje, ako veľmi je potrebné, aby zvyšok sveta spolupracoval v oblasti bezpečnosti. Uviedol to v nedeľu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul.

Včera 17:14

Miestni obyvatelia a turisti sa už nebudú môcť prechádzať po uliciach chorvátskeho mesta Split iba v plavkách. Tamojšie úrady totiž prijali novú vyhlášku, na základe ktorej dostanú dovolenkári a miestni obyvatelia pokutu vo výške 150 eur, ak budú chodiť po meste bez trička alebo iba v bikinách.

Včera 16:15

Podľa satelitných snímok, ktoré zverejnil ukrajinský vojenský portál Defense Express, továreň na výrobu bômb v Iráne nebola počas nočných náletov zasiahnutá. Informácie uvádzal, že 28. januára približne o 23:30 miestneho času došlo k útoku na tento konkrétny závod. Na satelitnej snímke SkySat od spoločnosti Planet Labs, ktorá bola zhotovená po útoku 29. januára o 10:10 miestneho času, však nie sú vidieť žiadne škody.

Včera 16:10

USA v skutočnosti nechcú Abramsy na fronte predovšetkým preto, že sú vybavené sofistikovaným pancierom z ochudobneného uránu, ktorého zloženie je prísnym štátnym tajomstvom, píše Washington Post.

Včera 16:08

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie.

Včera 16:07

Rusko neplánuje tento rok rokovať s Japonskom o obnovení dohody, ktorá japonským rybárom umožňovala loviť v okolí sporných Kurilských ostrovov, oznámilo v nedeľu ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dôvodom je podľa Moskvy prijatie protiruských opatrení zo strany Tokia.

Včera 15:05

„Ak raz vláda padne, tak je fér ísť do predčasných volieb, nemusí to byť v čo najskoršom, ale v rozumnom termíne,“ vyhlásil Gábor Grendel.

Včera 15:02

Čína schválila dva perorálne podávané lieky, vyvinuté domácimi odborníkmi, pre pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, informoval v nedeľu čínsky Národný úrad pre liečivá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Vášeň v Tebe

Najväčší trapas Haliny Pawlowskej? Z mora ju ťahali vrtuľníkom na lane!

0 icon

Populárna česká spisovateľka a herečka Halina Pawlowská vo svojich knihách čitateľov nielen zabáva, ale odhaľuje aj zážitky zo svojho života. A nebojí sa vytiahnuť aj niektoré trápne situácie, ktoré, priznajme si, sa občas stanú každému. Veľmi vtipnú príhodu prezradila Jánovi Krausovi v jeho Show Jána Krausa. „Najväčší trapas bol, keď som uviazla v Severnom…

Ocot na znečistenú vodovodnú batériu ste už určite použili. Vyskúšali ste však školskú gumu?

0 icon

Častým problémom v domácnosti je usadený vodný kameň na vodovodnej batérii. Domáci trik s octom alebo kyselinou citrónovou ste už určite vyskúšali. Poznáte však trik na usadeniny s klasickou školskou gumou na gumovanie? Zanesené batérie pôsobia nielen neesteticky, ale zároveň môžu jej povrch poškodiť. Na usadeniny na vašej batérii v kuchyni či kúpeľni môžete…

Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

0 icon

Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

0 icon

Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

0 icon

Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

Armádny Magazín

Wagnerovci obsadili dedinu Blagodatnoe. Nový batalión Azov bol vyslaný do Bachmutu

0 icon

Ukrajina, 29. januára 2023 (AM) – Obec Blagodatnoe, ležiaca juhozápadne od Soledaru, sa dostala pod kontrolu ruských síl, útočné skupiny „Wagner“ obsadili dedinu a začali ju čistiť. Oznámil to šéf a zakladateľ vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin na oficiálnom kanáli TG. Prigožin, ktorý opakovane vyčítal vojenským korešpondentom unáhlené správy o zajatí tej

Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

0 icon

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu

0 icon

Izrael, 29. januára 2023 (AM) –Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

0 icon

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

0 icon

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom "Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeob

TopDesať

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu.  [the_ad id="80455"] 1. Ponožky

10+ fotografií, ktoré ti ukážu, že si nemal až tak zlý deň

0 icon

Každý z nás môže mať zlý deň. Je však dôležité rozlíšiť tie zlé dni a tie oveľa horšie. Po vzhliadnutí týchto fotografií si určite spomenieš na svoje nešťastné dni a povieš si, že až také zlé neboli. Zlý deň môže byť plný stresu, neúspechov a sklamaní. Môže to znamenať, že…

Najsmrteľnejšie vody našej planéty: Môže za to ťažba lítia?

0 icon

Najsmrteľnejšie vody našej planéty. Aj takto by sme mohli nazvať vodné jazerá, ktoré sa nachádzajú v oblasti Atacama v Čile. Jedno z najsuchších miesta na planéte nie je miestom, kde by si očakával, že nájdeš tie najnebezpečnejšie vody na Zemi. Vysoko v Andách v Čile sú soľné pláne Salar de Atacama…

TEST: Dokážeš potlačiť zívanie pri týchto fotografiách?

0 icon

Dokážeš potlačiť zívanie pri pohľade na tieto fotografie? Podľa štúdie zverejnenej v roku 2017 zažívame nákazlivé zívanie, keď vidíme niekoho iného zívať. Takže je čas si túto teóriu vyskúšať na vlastnom tele. Vydržíš nezívať pri pohľade na nasledujúce fotografie? Alebo budeš automaticky otvárať ústa? Čo spôsobuje zívanie? Prečo vlastne zívame? Tento prejav…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali