To najdôležitejšie z Ukrajiny – Medvedev prezradil, ako Moskva zareaguje na dodávky zbraní na Ukrajinu

Kyjev 9. februára 2023 (HSP-Andrew Matthews/Pool via AP, Telegram, TASR/AP-Sarah Meyssonnier)

Aktualizované 9. februára 2023 20:23

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Zelenskyj v Británii
Britský premiér Rishi Sunak (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie v stredu 8. februára 2023 v britskom Dorsete

20:22 – Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil na svojej stránke na Instagrame fotografiu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským so slovami “Maďarsko na strane mieru”.

“Podporujeme okamžité prímerie, aby sa zabránilo ďalším obetiam na životoch. Maďarsko patrí do mierového tábora,” citoval Orbán na  stretnutí so Zelenským v Bruseli štátneho tajomníka maďarskej vlády pre medzinárodnú komunikáciu Zoltána Kovácsa. Kovács tiež uviedol, že Maďarsko bude naďalej poskytovať Ukrajine humanitárnu a finančnú pomoc.

 

19:59 – Národná banka uviedla, že inflácia na Ukrajine bola v januári v porovnaní s decembrom 0,8 %.

Potravinárske výrobky podľa nej zdraželi o 1,4 percenta. Najviac vzrástla spotreba zeleniny (o 6,4 %) a ovocia (o 4,4 %), zatiaľ čo spotreba cukru klesla o 0,2 %.

Spomedzi ostatných tovarov a služieb boli v januári najdrahšie ambulantné zdravotnícke služby – o 2,5 %, najdrahšie bolo oblečenie – o 5,9 %.

V medziročnom porovnaní (január až január) dosiahla inflácia 26 %, pričom potraviny za rovnaké obdobie vzrástli o 33 % (vrátane vajec o 73,3 %, ovocia o 77 %) a pohonné hmoty o 61,8 %.

 

19:21 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas osobného stretnutia so slovenským premiérom Eduardom Hegerom na summite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na účely obrany pred ruskou agresiou.

Predseda vlády SR mu odpovedal, Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

 

19:19 – Mnoho európskych krajín je pripravených posielať Ukrajine ťažkú vojenskú techniku a všetko, čo majú k dispozícii. Po mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, to povedal český premiér Petr Fiala.

 

19:18 – Moldavská Informačná a bezpečnostná služba (SIS) vyhlásila, že Rusko sa usiluje destabilizovať túto postsovietsku krajinu.

 

19:16 – Zelenskyj zverejnil krátku videoreportáž o svojich stretnutiach v Bruseli. “Stretol som sa s európskymi lídrami a vysokým komisárom EÚ pre zahraničné veci,” napísal prezident na svojom kanáli tg.

Zároveň uviedol, že naliehavo vyzýva vedúcich predstaviteľov EÚ, aby rozhodli o začatí rozhovorov o pristúpení Ukrajiny k EÚ už v tomto roku. “Porozprával o situácii na bojisku a informoval o obranných potrebách Ukrajiny, najmä o bojovom letectve, obrnených vozidlách, delostrelectve a protivzdušnej obrane. “Najdôležitejšia v tejto otázke je rýchlosť,” dodal Zelenskyj.

 

19:15 – Podoljak je presvedčený, že Ukrajina dostane rakety dlhého doletu aj útočné lietadlá v roku 2023. Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie to povedal v televíznom maratóne.

“Útočné letectvo aj rakety dlhého doletu tam určite budú, ale je to možnosť vyjednávania. Európa plne chápe, že je potrebné urýchliť ukončenie vojny, aby ju Rusko nemohlo predĺžiť. Preto rokujeme. Sú mimoriadne intenzívne,” povedal Podolyak.

“Všetky nástroje potrebné na ukončenie vojny, vrátane rakiet dlhého doletu a útočného letectva, budú Ukrajine dodané v roku 2023,” dodal na otázku novinárov, či bojové letectvo a rakety dlhého doletu budú dodané v tomto roku.

 

18:19 -Letecký poplach vo východných a stredných regiónoch.

 

18:15 – Bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev povedal, že Moskva zvýši výrobu tankov v reakcii na dodávky zbraní, ktoré Ukrajine poskytujú západné krajiny.

Vyjadril sa tak počas návštevy továrne na výrobu tankov v sibírskom meste Omsk.

 

18:14 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

  1. Ruská armáda vedie ofenzívu na Kupianskom, Limanskom, Bachmutskom, Avdejevskom a Novopavlovskom smere.
  2. Na Volyňskom, Polesskom, Severskom a Slobožanskom smere je situácia nezmenená, neboli zistené žiadne známky formovania útočných skupín.
  3. Rusi uskutočnili 41 náletov a tri raketové útoky, z ktorých dva zasiahli Kramatorsk v Doneckej oblasti. Vypálili tiež 32 nábojov MLRS.
  4. Letectvo VSVU vykonalo 13 úderov na oblasti, kde bol sústredený ruský personál a vojenská technika, a 2 údery na pozície SAM.
  5. Sily protivzdušnej obrany AFU zostrelili 3 ruské bezpilotné lietadlá: 2 lietadlá Orlan-10 a 1 bezpilotné lietadlo Orion.

 

17:56 – Výbuch na území bývalej továrne v kyjevskej štvrti Darnickij zabil 2 ľudí a 4 zachránil. 

Informoval o tom starosta hlavného mesta Vitalij Kličko na svojom kanáli tg. Pátracie a záchranné operácie pokračujú.

 

17:55 – “Musím prinútiť Scholza, aby pomohol Ukrajine, a neustále ho presviedčať, že táto pomoc nie je pre nás, ale pre Európanov,” povedal Vladimír Zelenskyj na tlačovej konferencii po samite EÚ.

 

17:09 – Biden neplánuje cestu na Ukrajinu. Podľa neho existuje len možnosť, že navštívi Poľsko.

“Existuje možnosť, že pôjdem do Poľska. To je všetko,” odpovedal na žiadosť, aby sa vyjadril k možnosti svojej návštevy Ukrajiny.

 

16:53 – Žiadny z európskych lídrov zatiaľ nevyjadril svoj zámer odovzdať lietadlá Kyjevu, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje z EÚ.

 

16:52 – Zelenskyj v rozhovore pre nemecké médiá priznal, že on sám zastavil vykonávanie minských dohôd, keď Merkelovej a Macronovi povedal, že sú “nevykonateľné”.

 

16:43 – Ukrajinu čaká ďalšie kolo zvyšovania cien potravín. 

Mliečne výrobky, zelenina a rezance už zdraželi. Pri niektorých produktoch sa ceny vyšplhali až do závratných výšok. Najväčší podiel na takmer 30-percentnej inflácii, ktorá sa predpokladá v roku 2023, budú mať práve potraviny

 

16:42 -Rusko sa vojnou na Ukrajine snaží zničiť slobodu Európy. Týmito slovami začal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svoj prejav na spoločnej tlačovej besede s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá sa konala počas summitu EÚ v Bruseli.

 

16:04 – Ukrajinská armáda a špeciálne služby nesúhlasia so závermi západných expertov, že Bachmut nemá strategický význam, a preto nemá zmysel, aby oň ukrajinská armáda bojovala, uviedol prezident Zelenskyj v rozhovore pre Spiegel.

Podľa neho zdržiavanie Bachmutu pomáha získať čas pred novými dodávkami zbraní. “V súčasnosti získavame čas na dodávky zbraní, aby sa naša armáda mohla posilniť,” povedal.

 

15:48 – V Kyjeve došlo k výbuchu v jednopodlažnom sklade s rozlohou 500 metrov štvorcových, uviedol kyjevský starosta Vitalij Kličko. Na mieste nehody pokračujú záchranné práce.

 

15:40 – Jeden z veliteľov Doneckej ľudovej republiky Oleksandr Chodakovskij naznačil, že ofenzíva sa začne čoskoro. 

Vo svojom príspevku na Telegrame vysvetľuje, že už dlho nepísal o vojne, pretože “situácia na fronte nie je obzvlášť dynamická”. Zároveň zdôrazňuje, že “koncentrácia síl, menej prostriedkov, je dosť pôsobivá”. “Stav “situácie” v posledných týždňoch – práca sa začína,” píše Chodakovskij. Podľa tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksija Danilova Ruská federácia pripravuje ofenzívu v Charkovskej a Záporožskej oblasti.

Americký inštitút pre vojnové štúdie zasa uviedol, že Rusi pravdepodobne neočakávajú vážnu ofenzívu smerom na Záporožie.

 

15:38 – V dôsledku výbuchu v kyjevskej štvrti Darnickij zomrel jeden človek, uviedla kyjevská mestská vojenská správa. Tri ďalšie osoby boli zachránené spod trosiek.

 

15:37 – Na území bývalej továrne v kyjevskej štvrti Darnica došlo k výbuchu. Pod troskami môžu byť ľudia. Všetky služby sú na ceste na miesto, povedal starosta Vitalij Kličko.

 

15:36 – Jermak prepísal svoj príspevok o dodávkach zbraní dlhého doletu a stíhačiek Ukrajine.

V jeho príspevku sa teraz píše, že problém “bude pravdepodobne vyriešený”. Predtým táto veta znela pozitívne: “otázka zbraní dlhého doletu a stíhačiek pre Ukrajinu bola vyriešená”.

 

15:34 – Spoločnosť Rheinmetall rokuje s Ukrajinou o dodávke diaľkovo ovládaného tanku novej generácie Panther KF51 s dronom kamikadze.

Generálny riaditeľ Rheinmetallu Armin Papperger povedal pre Handelsblatt o rokovaniach s Kyjevom.

Ak nemecká vláda prevod tankov schváli, prvé dodávky by sa mohli začať o 15 až 18 mesiacov. Tank sa má vyrábať v Nemecku alebo Maďarsku.

 

15:01 – Nálet vo východných oblastiach

 

15:00 – Zelenskyj uviedol, že odovzdal moldavskému prezidentovi Maii Sanduovej “ruský dokument” s plánom na destabilizáciu politickej situácie v republike.

“Nedávno som hovoril s moldavskou prezidentkou Sanduovou a informoval som ju o tom, čo sa podarilo zachytiť našej spravodajskej službe: podrobný ruský plán na destabilizáciu politickej situácie v Moldavsku. Ruský dokument, ktorý ukazuje, kto, kedy a v dôsledku akých krokov sa chystá rozbiť Moldavsko, demokratický poriadok tejto krajiny a zaviesť nad ňou svoju kontrolu,” povedal Zelenskyj na samite EÚ v Bruseli.

Ruský minister zahraničných vecí Lavrov predtým povedal, že Moldavsko by sa mohlo stať “novou Ukrajinou”, pretože sa usiluje o vstup do NATO.

 

14:15 – Zatiaľ čo Ukrajina nalieha na západných spojencov, aby dodali tanky, lietadlá a dokonca aj ponorky a lode, ukrajinskí bojovníci z frontovej línie hlásia, že chýbajú oveľa jednoduchšie veci. Vojakom chýbajú konvenčné mínomety a náboje. A sú rozhorčení, prečo sa týmto problémom nevenuje pozornosť.

Ako včera uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov, chýbajú aj náboje pre západné delostrelectvo.

Podľa neho sú delostrelecké granáty, najmä tie kalibru 155 mm, “jednou z naliehavých potrieb” obranných síl. Pretože ak máte zbrane, ale nemáte s čím strieľať, je to výzva.”

 

14:09 –  Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak uviedol, že “otázka zbraní dlhého doletu a stíhačiek pre Ukrajinu bola vyriešená”.

Sľúbil, že podrobnosti poskytne neskôr.

 

14:07 -Na stretnutí Zelenského, Macrona a Scholza v Paríži sa o presune stíhačiek na Ukrajinu nehovorilo, uviedol francúzsky prezident.

“Pretože najbližších niekoľko týždňov alebo mesiacov bude rozhodujúcich, musíme sa pozrieť na to, čo je dosiahnuteľné v krátkodobom horizonte,” povedal Macron, čím zrejme narážal buď na prípravy Ruskej federácie na novú ofenzívu, alebo na prípravy na ofenzívu AFU. Britský minister obrany predtým tiež uviedol, že Londýn v dohľadnom čase neodovzdá Ukrajine stíhačky.

 

13:37 – Budapešť neratifikuje členstvo Ukrajiny v EÚ, kým sa nevyrieši problém s Maďarmi na Zakarpatsku, uviedol maďarský kabinet ministrov.

 

13:30 – Hlavné informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily počas ofenzívy v Donecku zničili až 90 vojakov AFU.

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinské lietadlo Su-25 pri Chersone.

– Ruské ozbrojené sily ničia muničný sklad ukrajinských ozbrojených síl pri Ugledare.

– Ruské ozbrojené sily zničili až 30 ukrajinských vojakov a jeden delostrelecký systém M777 v smere na Kupjansk.

– Viac ako 110 príslušníkov armády a muničný sklad AFU v Charkovskej oblasti zničila skupina jednotiek Centra v Krasnolimanskom smere.

– Ruské ozbrojené sily zničili štyri muničné sklady AFU pri Slovjansku, Avdejevke a Malinovke v DĽR.

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 85 vojakov AFU pri Vodňanoch a Ugledare v Doneckej ľudovej republike.

– Ruské sily protivzdušnej obrany zničili 11 ukrajinských dronov a 13 rakiet HIMARS.

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 83 delostreleckých jednotiek AFU v palebných postaveniach.

– Ruské letectvo zostrelilo ukrajinskú stíhačku MiG-29 v Doneckej ľudovej republike.

 

13:20 – Britský minister obrany Ben Wallace vyhlásil, že Londýn v blízkej budúcnosti neposkytne Ukrajine stíhačky.

Pripomeňme, že včera britský premiér požiadal šéfa ministerstva obrany, aby zistil, ktoré lietadlá môže Británia potenciálne presunúť na Ukrajinu.

 

12:43 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na pôde Európskeho parlamentu žiadal ďalšiu vojenskú podporu pre svoju krajinu a zdôraznil spoločný boj proti “protieurópskej sile”. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

“Európa navždy bude a zostane Európou, pokiaľ stojíme pri sebe a staráme sa o našu Európu, staráme sa o európsky spôsob života,” povedal ukrajinský prezident. Rusko podľa neho chce tento spôsob života zničiť, Ukrajinci to však nedovolia, píše AFP.

“Bránime pred najviac protieurópskou silou moderného sveta. Bránime sami seba, my Ukrajinci na bojisku spolu s vami,” povedal Zelenskyj, ktorého vyjadrenia sprostredkoval tlmočník.

 

12:02 – Poľsko je pripravené odovzdať Kyjevu stíhačky, ale “nie v prvom rade”, uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Podľa jeho názoru by mali ako prvé konať krajiny, ktoré majú viac lietadiel.

 

11:40 – Kremeľ sa vyjadril k želaniu Spojeného kráľovstva odovzdať Ukrajine stíhačky.

“Vnímame to ako rastúce zapojenie Spojeného kráľovstva, Nemecka a Francúzska do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Hranica medzi nepriamou a priamou účasťou sa postupne stráca. Možno len vyjadriť ľútosť a konštatovať, že takéto kroky vedú k eskalácii, predlžujú konflikt, robia ho pre Ukrajinu ešte bolestivejším,” povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa neho “tieto kroky krajín v zásade nezmenia výsledok konfliktu a nezmenia ani trajektóriu, ktorou sa naša krajina uberá, pokiaľ ide o dosiahnutie svojich cieľov v rámci EÚ.

 

11:18 – Znečistenie ovzdušia v Kyjeve je vážne. Hlavné mesto sa dostalo na 11. miesto vo svetovom rebríčku miest s najznečistenejšou atmosférou.

 

10:58 – Zelenskyj pricestoval do Bruselu na samit EÚ. Okrem iného sa tam bude diskutovať o otázke dodávok bojových lietadiel na Ukrajinu.

 

10:37 – Ruská federácia tvrdí, že došlo k útoku na ropovod Družba v Brjanskej oblasti.

Podľa telegramového kanála Mash boli bezpilotné lietadlá použité na útok na kontrolnú stanicu v blízkosti obce Naitopoviči.

Bezpilotné lietadlo, ktoré letelo v malej výške, zostrelili systémy SAM Pantsir vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov od cieľa, uviedol kanál Telegram.

 

10:18 – Británia dodá Ukrajine zbrane dlhého doletu.

“Od Británie máme silný obranný balík. Dohodli sme sa na veľkom počte obrnených vozidiel, dodávkach zbraní dlhého doletu a súhlasili sme so začatím výcviku ukrajinských pilotov,” povedal Zelenskyj.

 

10:13 – Poľský premiér Mateusz Morawiecki k snahe poraziť Rusko:

“Vojnu na Ukrajine vnímame predovšetkým ako existenčnú hrozbu pre Poľsko a celú Európu. Ak Rusko vyhrá, všetky geopolitické analýzy sa môžu zahodiť. Poľsko si nevybralo svoje miesto na mape, ale plne si uvedomuje zodpovednosť, ktorá z tohto postavenia vyplýva. Poraziť Rusko je poľským aj európskym národným zmyslom,” povedal pre talianske noviny Corriere della Sera.

 

10:08 – Zelenského “mierový vzorec” by mal byť pevným základom pre svetovú konferenciu, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron na tlačovej konferencii pred trojstranným stretnutím s ukrajinským prezidentom.

 

10:04 – Za rok bolo na Ukrajine zabitých viac ako 20 ruských generálov, informoval japonský denník Nikkei Asia s odvolaním sa na japonské spravodajské služby.

Podľa spravodajských informácií, ktoré Japonsko získalo v spolupráci s USA a európskymi krajinami, ukrajinská strana sledovala polohu vysokopostavených ruských vojenských dôstojníkov pomocou signálov mobilných telefónov.

Podľa inej verzie to umožnili ukrajinskí informátori pôsobiaci v Doneckej a Luhanskej oblasti.

 

9:56 – Zelenskyj “naďalej tlačí na Scholza a Macrona, aby na Ukrajinu presunuli stíhačky a rakety dlhého doletu”, píše Bild.

“Francúzsko a Nemecko majú potenciál zvrátiť vývoj a takto vnímam aj naše dnešné rokovania. Čím skôr dostaneme zbrane dlhého doletu a naši piloti moderné lietadlá, tým skôr sa ruská agresia skončí,” povedal na večernom stretnutí s nemeckými a francúzskymi lídrami.

 

9:48 – Francúzsky prezident a nemecký kancelár v Paríži prisľúbili Zelenskému, že budú naďalej podporovať Ukrajinu.

“Máme veľmi málo času. Teraz hovorím o zbraniach potrebných pre mier a ukončenie vojny, ktorú začalo Rusko. Francúzsko a Nemecko majú príležitosť zmeniť pravidlá hry, a tak vidím aj naše dnešné rokovania. Čím skôr dostaneme ťažké zbrane dlhého doletu a naši piloti moderné lietadlá, tým skôr sa ruská agresia skončí,” povedal Zelenskyj na stretnutí.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo svojom prejave v Paríži uviedol, že Európa a USA budú podporovať Ukrajinu v jej vojne proti Rusku tak dlho, ako to bude potrebné, a nemeckí a francúzski lídri na štvrtkovom samite EÚ vyšlú Kyjevu silný signál solidarity.

“Dávam Bruselu jasný odkaz: Ukrajina patrí do európskej rodiny,” povedal Scholz.

Macron v predvečer neskorej večere so Zelenským povedal, že Francúzsko je “odhodlané pomôcť Ukrajine zvíťaziť a obnoviť jej zákonné práva”, a dodal, že Paríž bude “pokračovať v úsilí” dodávať Kyjevu zbrane.

“Bojuje za mier a nesie hodnoty našej Európskej únie: Ukrajina nikdy nebude sama,” napísal Macron na Twitteri hodinu po skončení večere na Champs-Elysées so Zelenským a Olafom Scholzom.

 

9:35 – Ruské víťazstvo by bolo pre Ukrajinu “tragédiou” a predstavovalo by nebezpečenstvo pre krajiny NATO. Povedal to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stolteneberg.

 

9:24 – Prigožin oznámil ukončenie náboru väzňov do PMC Wagner.

“Nábor väzňov do PMC Wagner bol úplne zastavený. Tí, ktorí pre nás teraz pracujú, majú všetky povinnosti splnené,” povedal na otázku novinárov.

Otázka znela takto: “Ľudia píšu, že už viac ako mesiac nedošlo k náboru z väzníc do PMC. A vy sami už do kolónií nechodíte.” Prigožin odpovedal na túto otázku: “Áno, to je pravda.”

 

8:45 – Ruské jednotky “prevzali iniciatívu na Ukrajine a začali veľkú ofenzívu v Luhanskej oblasti”, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

Tempo ruských operácií na línii Svatove-Kreminna sa za posledný týždeň výrazne zvýšilo. Ruské zdroje uvádzajú, že ich jednotky útočia na ukrajinskú obrannú líniu s menšími zásahmi severozápadne od Svatova pri Kupjansku a západne od Kreminny.

Geolokačné zábery potvrdili prítomnosť ruských jednotiek v oblasti Dvurečnaja severozápadne od Svatého.

Okrem toho ruské velenie zrejme nasadilo pravidelné jednotky na “rozhodujúce útočné operácie”. Sily niekoľkých plukov 144. a 3. motostreleckej divízie (20. kombinovaná armáda, Západný vojenský okruh) a pluku 90. tankovej divízie (Centrálny vojenský okruh) podporované jednotkami 76. výsadkovej divízie, ako aj neidentifikované jednotky Južného vojenského okruhu vedú útočné operácie pozdĺž Svatovo-Kremennej línie.

Zapojenie najmenej troch veľkých divízií do operácií v tejto oblasti naznačuje, že ruská ofenzíva sa začala, domnieva sa inštitút. Pravdepodobne však ešte nedosiahla svoje plné tempo. Ruské velenie zatiaľ nezapojilo jednotky 2. motostreleckej divízie (1. gardová tanková armáda, Západný vojenský okruh), ktoré boli v januári po cvičeniach v Bielorusku presunuté do Luhanskej oblasti.

 

8:32 – Britské spravodajské služby uvádzajú, že počasie naďalej zohráva významnú úlohu vo vojne na Ukrajine. Pôda vo východných častiach krajiny je teraz zamrznutá, ale očakáva sa, že v nadchádzajúcom týždni sa oteplí, takže podmienky sa zhoršia.

 

8:19 – Ukrajina očakáva v najbližších 10 dňoch ďalšiu veľkú ruskú inváziu, uviedol Foreign Policy s odvolaním sa na nemenovaného ukrajinského vojenského predstaviteľa.

V publikácii sa uvádza, že v súvislosti s nárastom nepriateľských akcií sa vojenskí analytici domnievajú, že očakávaná ofenzíva sa už začala a s blížiacim sa prvým výročím invázie sa pravdepodobne ešte zrýchli.

Ukrajinskí predstavitelia odhadujú, že ruské sily v krajine od nedávnej mobilizácie prekročili hranicu 300 000 osôb. Tento počet je síce o niečo nižší, ale výrazne prevyšuje inváznu silu, ktorú Putin použil vo februári minulého roka. Tentoraz sa sústreďujú na východe krajiny.

 

7:55 – Hlavné body z ranného brífingu generálneho štábu AFU 9. februára:

1. Ofenzíva Ruskej federácie pokračuje na smeroch Kupiansk, Liman, Bachmut, Avdejevka a Novopavlivka.

Hlavné boje prebiehajú v oblastiach Kremenna, Bachmut, Avdejevka, Opytne, Marinka a Ugledar. Na zasiahnutie ukrajinských ozbrojených síl sa aktívne využíva frontové letectvo.

2. odrazili nepriateľské útoky v oblastiach:

– Stelmakhovka a Belogorovka v Luhanskej oblasti.

– Fedorovka, Vjemka, Bachmut, Krasnaja Hora, Paraskovijivka, Ivanivske, Chasov Jar, Novokalynove, Vodyany, Pervomajsky, Veseloe, Krasnogorovka, Avdijivka, Marinka, Prečistovka a Bohojavlenka v Doneckej oblasti.

– Novoandrejevka do Záporožia (po ceste západne od Orechova, ktorá vedie do Kamienky).

Rovnako ako včera stojí za zmienku útok priamo na Chasov Jar. Toto mesto je teraz kľúčovou zásobovacou križovatkou Bakhmutu. Zaútočiť na ňu možno len prekročením línie Bachmut-Konstantinovka.

3. Ruská federácia podnikla tri raketové a 45 leteckých útokov, pri ktorých zahynuli traja ľudia.

4. Ostreľovanie severných častí Ukrajiny v Černihivskej a Charkovskej oblasti sa prudko zintenzívnilo. Zasiahnutých bolo viac ako 40 osád.

 

7:11 – Francúzsky prezident Emmanuel Macron prešiel výraznou zmenou čo sa týka jeho postoja k Ukrajine: od toho, ako v prvých mesiacoch ruskej invázie tvrdil, že je s Moskvou dôležité udržiavať otvorené komunikačné kanály, až po posilnenie dodávok zbraní pre Kyjev. V rozhovore pre denník Le Figaro, ktorý bol zverejnený v stredu, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

6:45 – 8. februára. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že dielne ukrajinskej spoločnosti leteckého priemyslu v Charkove, v ktorých modernizovala bezpilotné lietadlá, boli zničené.

– Podľa ministerstva obrany bolo v kľúčových oblastiach zničených viac ako 380 ukrajinských vojenských jednotiek.

– Ruské ministerstvo obrany dodalo, že ruské prostriedky protivzdušnej obrany zničili za deň 11 raketometov HIMARS a 10 ukrajinských dronov.

– Ruské ozbrojené sily zničili dva muničné sklady ukrajinských síl pri Avdejevke a Slovjansku v DĽR, zdôraznilo ministerstvo obrany.

– Úradujúci šéf LĽR Pasečnik uviedol, že ukrajinské jednotky v poslednom čase útočia najmä na nemocnice v LĽR, Kyjev predtým vykonával náhodné údery, ale teraz sú ciele selektívne.

– Londýn zvažuje odovzdanie britských stíhačiek Kyjevu, uviedol denník Wall Street Journal.

– Denník Telegraph uviedol, že výcvik prvých ukrajinských pilotov na britských vojenských lietadlách sa začne na jar.

– Dodávka britských stíhačiek Kyjevu bude mať vojenské a politické dôsledky pre európsky kontinent a celý svet, uviedlo ruské veľvyslanectvo.

– Scholz povedal, že Berlín sa nebude zapájať do “špekulácií” o dodávkach bojových lietadiel a ponoriek na Ukrajinu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:34

Beninská speváčka Angélique Kidjo získala v utorok spolu s Britom Chrisom Blackwellom, zakladateľom vydavateľstva Island Records, a estónskym skladateľom Arvom Pärtom jednu z hlavných európskych hudobných cien – Polar Music Prize za rok 2023.

13:27

Británia a Poľsko postavia na Ukrajine dve dočasné dediny, aby zmiernili nedostatok bytov a pomohli ľuďom, ktorí museli v dôsledku vojny opustiť svoje domovy.

13:17

Francúzsko v utorok zažíva v poradí desiaty deň štrajkov a protestov proti zákonu o reforme dôchodkového systému, ktorý zahŕňa zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Do ulíc francúzskych miest je nasadený rekordný počet policajtov.

12:54

Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo v utorok večer miestneho času severovýchod Japonska. Ako uviedol japonský meteorologický ústav (JMA), otrasy postihli prefektúru Aomori na ostrove Honšú a vznikli v hĺbke 20 kilometrov.

12:50

Pravdepodobne niekoľko desiatok obetí si vyžiadal požiar v zadržiavacom stredisku pre migrantov v meste Ciudad Juárez na hraniciach so Spojenými štátmi. Podľa miestnych médií plamene zachvátili stredisko ešte v noci na utorok.

12:30

Fínska premiérka Sanna Marinová sa v pondelok večer poďakovala Maďarsku za ratifikáciu vstupu jej krajiny do Severoatlantickej aliancie, súčasne však vyzvala aj na súhlas so vstupom Švédska.

12:05

V Belgicku zadržali osem osôb podozrivých z prípravy teroristického útoku, uviedla v utorok tamojšia prokuratúra.  Polícia vykonala razie v pondelok večer v metropole Brusel, v prístavnom mesta Antverpy a v meste Eupen ležiacom pri hraniciach s Nemeckom.

11:44

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhlásilo, že k rozhodnutiu umožniť rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie ohrozujúce bezpečnosť Bieloruska.

11:36

 Parlamentné voľby v Grécku sa uskutočnia 21. mája. Oznámil to v utorok premiér Kyriakos Mitsotakis.

11:24

Izraelské politické strany začali vytvárať tímy vyjednávačov, ktoré vyšlú na rokovania o súdnej reforme. Schvaľovanie jej vládneho návrhu premiér Benjamin Netanjahu v pondelok pozastavil pod tlakom bezprecedentnej vlny protestov a vážnej vnútropolitickej krízy.

11:20

Na diaľnici D1 na Vysočine v smere na Prahu havarovalo najmenej 20 áut, z toho päť kamiónov. Diaľnica je v tomto smere neprejazdná. Nehody sú aj na ďalších miestach.

10:49

Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. počas svojej návštevy Nemecka v roku 1978 žiadala ako dar dva drahé kone. Išlo o najdrahší dar ponúknutý nejakej hlave štátu, ktorá navštívila Nemecko od čias druhej svetovej vojny.

10:46

Peruánske úrady skonfiškovali zásielku 2,3 tony kokaínu maskovaného ako keramické obkladačky, ktorá bola určená pre Turecko. Protidrogová razia sa uskutočnila ešte v piatok v jednom zo skladov v peruánskom prístavnom meste Callao.

10:21

Izraelská polícia informovala, že počas provládnych demonštrácií, ktoré sa konali v pondelok v Jeruzaleme, zadržala troch prívržencov krajnej pravice podozrivých z fyzických útokov na arabských okoloidúcich.

10:16

Austrálsky amatérsky hľadač zlata objavil v štáte Victoria rekordne veľkú zlatú hrudu s hmotnosťou 4,6 kilogramu. Jej hodnota sa odhaduje na 240.000 austrálskych dolárov (149.000 eur).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SÚSCCH a VÚSCH sa zvýši základné imanie, vzniknú tam moderné pracoviská

0 icon

Bratislava 28. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Základné imanie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) sa zvýši. Vo VÚSCH to má napríklad umožniť zriadenie pracoviska virtuálnej a digitálnej medicíny, v SÚSCCH zase hybridnej operačnej sály. V utorok o tom rozhodla vláda VÚSCH…

Vláda stiahla nomináciu M. Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vláda stiahla nomináciu Martina Klusa na kandidáta SR za člena Európskeho dvora audítorov (EDA). Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu v stredu (22. 3.) odporučil plénu neschváliť slovenského…

„Vydávame varovanie Slovenskej republike za podporu banderovských úradov na Ukrajine!” Skupina Anonymous RU útočila na viaceré webové stránky

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Ruskí hackeri zrealizovali vlnu útokov na mnohé webové sídla významných vládnych úradov na Slovensku tvrdiac, že ide o varovanie a reakciu na vojenské angažovanie sa SR vo vojne na Ukrajine. Informovala o tom v utorok televízia Markíza. „Vydávame varovanie Slovenskej republike za podporu banderovských…

Predpoveď počasia na utorok

0 icon

Bratislava 28. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Pixabay) Aktualizované 28. marca 2023 o 12:54 h. Situácia: Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Polooblačno až oblačno, miestami prehánky. Teploty 2 až 7 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 1 až -2 a najvyššie denné 4 až 7 stupňov C. Na…

Zmiznutie ruského vedenia z mapy ľudskej civilizácie? Toto je želaný koniec vojny pre ukrajinské orgány

0 icon

Kyjev 28. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ukrajinská prezidentská kancelária vyjadrila želaný koniec vojny pre ukrajinské orgány: "zmiznutie ruského vedenia z mapy ľudskej civilizácie" alebo "doživotné podmienky" preň Jermakov poradca Mychajlo Podoljak to povedal v rozhovore pre tlačovú agentúru UNIAN. Okrem toho povedal, že "optimálnym scenárom je pre nás úplná…

Viaceré body z programu schôdze NR SR presunuli na máj a jún

0 icon

Bratislava 28. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Viacero návrhov zákonov presunuli poslanci z aktuálnej 88. schôdze Národnej rady (NR) SR na ďalšie rokovania parlamentu Na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať v máji, presunuli novelu zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom z dielne Martina…

Zákaz nezdravých jedál v školských bufetoch môže mať obmedzený účinok

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zákaz nezdravých jedál v školských bufetoch by mal väčší efekt, ak by bol súčasťou komplexných spoločensko-ekonomických a verejno-zdravotníckych zmien. Ak bude zmena izolovaná, bude účinok pravdepodobne obmedzený. Pre TASR to zhodnotil viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik "Samozrejme, to všetko len za predpokladu, že…

ŠOP chce nakúpiť elektrobicykle za 150.100 eur bez DPH

0 icon

Bratislava 28. marca  2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chce nakúpiť 38 elektrobicyklov s príslušenstvom. Na obstaranie vyhlásila tender. Odhadovaná hodnota zákazky je 150.100 eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Predmetom zákazky je aj dodanie zadných nosičov, brašien,…

Čo Naď zamlčal

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Slovenské ministerstvo obrany sa pýši tým, že plní záväzok NATO dávať na obranu 2 % HDP. Plní ho len niekoľko členských štátov (USA, pobaltské štáty, Poľsko, Grécko, Veľká Británia), pričom Grécko je špecifický prípad vzhľadom na neustále napätie medzi ním a Tureckom V…

V Námestove sa už zas odkopal. Odpoveď Matoviča bola výsmechom nielen morálke

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   Vyznať sa v tom, ako morálku chápe expremiér, exminister a poslanec NR SR Igor Matovič, môže byť pre bežného človeka značne mätúce. V jeho podaní to nie je pevná konštrukcia, skôr sa podobá divadelným kulisám, ktoré sa menia podľa toho, čo sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Peter Poláček

Milan Šupa

Zopár zásadných úvah o modlitbe

0icon

Ak sa chce niekto efektívne modliť, potrebuje mať určitú znalosť stvorenia a jeho úrovní. Keď ju totiž nemá, jeho modlitba vyznieva do prázdna a neprináša žiaden úžitok. To môže mať za následok, že človek na modlitbu rezignuje, zanevrie a natrvalo sa vzdá tohto jedinečného fenoménu. Modlitba však naozaj funguje, iba…

Zdenko Drdol

Problémy dnešnej doby

0icon

Slovensko sa rúti do budúcnosti bezhlavo, nekoncepčne. Podľa môjho skromného odhadu sa približne jedna tretina ľudí k nasledujúcim voľbám opäť nechystá. Veľmi častým argumentom tu je, že potenciálni voliči nevidia rozdiel medzi str

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Armádny Magazín

Arestovič posunul ukrajinskú ofenzívu na máj až jún. Rusi majú nového veliteľa skupiny vojsk

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – Bývalý poradca v kancelárii prezidenta Ukrajiny Alexej Arestovič poskytol rozhovor v litovskej televízii. Vo vysielaní litovského televízneho kanála d

Fíni sa pripravujú na vojnu za "severský spôsob života". Zabudli na osud Hitlerových "severských bojovníkov"?

0 icon

USA, 28. marec 2023 (AM) – Helsinki, ktoré ešte neukončili prístupový proces do NATO, už udelili povolenie na prevádzku lietadiel aliancie vo vzdušnom priestore krajiny. Prvý let uskutočnilo spoločné prieskumné lietadlo RC-135 Rivet amerických vzdušných síl v sprievode bezpilotného prostriedku a zhromažďovalo informác

Jadrové zbrane v Bielorusku zničia jeden z hlavných mýtov na Západe

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – "Poľsko bude teraz oveľa obozretnejšie pri rozhodovaní o koncentrácii síl v blízkosti hraníc s Bieloruskom." Týmito slovami si odborníci vysvetľujú senzačné vyhlásenie Vladimíra Putina o jeho pripravenosti rozmiestniť ruské jadrové zbrane v Bielorusku. Reakcia Európy je paradoxná: EÚ z neja

Dôležitá je šírka rozbitého ľadu a rádius. Rusko dostane ďalšie dva jadrové ľadoborce Arktika

0 icon

Slovensko, 28. marec 2023 (AM) – Stanovili sa termíny položenia piateho a šiesteho sériového univerzálneho ľadoborca ​​s jadrovým pohonom projektu 22220 „Arktika“, ktorého kontrakt na stavbu dostal vo februári tohto roku „Baltijskij Zavod“ v Petrohrade - uviedol Maxim Kulinko, zástupca vedúceho riaditeľstva Severnej námornej cesty Štátnej korporácie Rosatom

Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o "Janukovyčovom dlhu"

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

TopDesať

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Poznáš vlajky krajín? Tento kvíz preverí tvoje vedomosti

0 icon

Dával si pozor na hodinách geografie? Možno už prešiel nejaký ten čas, od kedy si naposledy sedel v lavici. Dnes sa spoločne pozrieme na tento kvíz, ktorý overí tvoje vedomosti a ty tak zistíš, ako dobre poznáš vlajky jednotlivých krajín. V dnešnom kvíze sa zameriame na vlajky krajín. Už ako…

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali