Russia Ukraine War

NAŽIVO

Alan Rickman, alias mág Severus Snape by mal 80 rokov. Alan Rickman, zomrel 14. januára 2016 v Londýne vo veku 69 rokov. Skonal na rakovinové ochorenie.

06:25

Dnes je Medzinárodný deň materinského jazyka. Pri príležitosti tohto medzinárodného dňa sa konajú rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia, výstavy, tvorivé dielne alebo čitateľské súťaže, ktoré organizujú školy, knižnice a ďalšie

06:25

NASA stanovila 6. marec ako najskorší termín štartu misie Artemis 2. NASA vo štvrtok na floridskom Myse Canaveral úspešne dokončila veľkú predštartovú generálnu skúšku – Wet Dress Rehearsal.

06:24

Britská vláda zváži vylúčenie Andrewa z poradia nasledovníkov trónu. Akékoľvek zmeny týkajúce sa nástupníctva by si vyžadovali konzultáciu a dohodu s ostatnými členmi britského Spoločenstva národov (Commonwealth).

06:23

Minister energetiky Šmygal vyhlásil, že „má informácie o príprave nových útokov nepriateľa na energetiku“.

Včera 20:20

Daily Mail: V Afganistane bolo povolené biť manželky, ale s mierou.

Miestne orgány prijali zákon, ktorý povoľuje mierne domáce násilie. Avšak, silné bitie (napr. palicou) nie je povolené – v prípade vážneho zranenia manželky hrozí manželovi až 15 dní väzenia (žena však bude musieť svoje zranenia preukázať na súde, pričom bude musieť nosiť úplne zakrývajúce oblečenie).

Dokument nezakazuje sexuálne ani psychické násilie. A ak žena hľadá útočisko u príbuzných, hrozí jej až trojmesačné väzenie.

Včera 19:45

Péter Szijjártó:

Blokujeme pôžičku EÚ vo výške 90 miliárd eur pre Ukrajinu, kým sa neobnoví tranzit ropy do Maďarska cez ropovod Družba.

Ukrajina vydiera Maďarsko tým, že v koordinácii s Bruselom a maďarskou opozíciou zastavila tranzit ropy, aby spôsobila prerušenie dodávok v Maďarsku a zvýšila ceny palív pred voľbami.

Blokovaním tranzitu ropy do Maďarska cez ropovod Družba Ukrajina porušuje Asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou a nedodržiava svoje záväzky voči Európskej únii. Tomuto vydieraniu nepodľahneme.

Včera 19:39

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že vložil akcie holdingu Agrofert do súkromného zvereneckého fondu R. S. V. P. TRUST.

Urobil tak po tom, čo získal súhlas regulačných úradov troch členských štátov EÚ. Uviedol to na sociálnej sieti X. Dodal, že na spoločnosť nemá žiaden vplyv a ani z nej nebude mať žiaden prospech.

Včera 19:17

Nemecký kancelár Friedrich Merz bol v piatok znovuzvolený za predsedu vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Dostal 878 z 963 platných hlasov delegátov (91,17 percenta).

merz
Na snímke nemecký kancelár a predseda vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz a jeho manželka Charlotte Merzová / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP
Včera 19:17

Ukrajina neprehráva vojnu, a výsledok tejto vojny je stále neistý, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v exkluzívnom rozhovore pre agentúru AFP.

Včera 19:16

„Tieto zasrané súdy“: CNN informoval o tom, ako sa Trump dozvedel o rozhodnutí Najvyššieho súdu týkajúcom sa ciel.

„Raňajky prebiehali dobre. Pracovali spolu, ale potom sa prezident Trump nahneval. Začal nadávať na rozhodnutie, nielenže ho nazval hanbou, ale aj útočil na súdy – v jednom momente vraj povedal „tieto zasrané súdy“, pričom použil vulgárny slovník“, informuje televízny kanál.

Pripomíname, že dnes Najvyšší súd USA zrušil všetky obchodné clá, ktoré zaviedol Trump.

Včera 18:46

Európska únia (EÚ) v piatok oznámila, že skúma rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorým zrušil množstvo ciel, ktoré prezident Donald Trump zaviedol od svojho druhého nástupu do úradu.

Trump
Na archívnej snímke z 22. marca 2018 vo Washingtone americký prezident Donald Trump hovorí pred podpísaním memoranda, ktorým sa ukladajú clá a investičné obmedzenia Číne, v Bielom dome vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Evan Vucci
Čítať viac | Včera 18:09

Vláda USA možno bude musieť dovozcom vrátiť viac než 175 miliárd USD (148,72 miliardy eur). Dôvodom je rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o nezákonnosti ciel uvalených prezidentom Donaldom Trumpom. Vyplýva to z odhadu analytického tímu PennWharton Budget Model. Ten si vyžiadala agentúra Reuters.

Včera 17:35

Trump označil rozhodnutie Najvyššieho súdu zrušiť väčšinu ciel, ktoré zaviedol voči iným krajinám, za „hanbu“, informuje CNN.

Včera 17:07
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Západné médiá potvrdili ruský zostrel F-16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
Russia Ukraine War
Na snímke poskytnutej ukrajinskou záchrannou službou pracovníci záchrannej služby pracujú na hasení požiaru po ruskom útoku v Kyjeve / Foto: SITA/Ukrajinská pohotovostná služba prostredníctvom agentúry AP
❚❚
.

19:40 – Americký minister zahraničných vecí Rubio vyjadril sústrasť obetiam ruského raketového útoku na Sumy.

“Je to tragická pripomienka toho, prečo prezident Trump a jeho administratíva vynakladajú toľko času a úsilia na ukončenie tejto vojny a dosiahnutie trvalého mieru,” povedal. Úder označil za „strašný“.

 

18:50 – Ukrajinský regionálny politik Semenkin uviedol, že na mieste útoku na Sumy malo byť zhromaždenie 117. brigády územnej obrany, ktorá dnes oslávila 7. výročie svojho vzniku.

Vojaci sa podľa neho nezranili, pretože boli v kryte.

.

Semenkin uviedol, že bolo začaté trestné konanie týkajúce sa toho, kto zorganizoval vojenské stretnutie.

Osobne považuje za vinného guvernéra Arťukha, ktorý si „myslel, že môže organizovať vojenské výcvikové tábory, tak, že o tom každý vie“.

Predtým to podobnú informáciu priniesla aj ukrajinská poslankyňa Bezuglajová a exposlanec Mosičuk.

 

17:30 – Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

.

„Napriek tomu, že sa hovorí o mieri, naďalej zomierajú nevinní ľudia. Medzinárodné spoločenstvo musí vynaložiť všetko diplomatické úsilie a tlak, aby toto vraždenie skončilo a Rusko začalo riešiť otázku mieru za rokovacím stolom a nie riadenými strelami, ktoré zabíjajú nevinných ľudí,“ poznamenal.

Pri nedeľňajšom ruskom raketovom útoku v meste Sumy zahynulo najmenej 32 ľudí a ďalších minimálne 84 osôb utrpelo zranenia. Dve balistické strely zasiahli centrum mesta, keď sa na uliciach schádzalo množstvo civilistov oslavujúcich Kvetnú nedeľu.

 

17:10 – Po útoku na Sumy Starmer vyzval Rusko, aby súhlasilo s prímerím na Ukrajine.

“Som šokovaný strašnými útokmi Ruska na civilistov v Sumách a moje myšlienky sú v tomto tragickom čase s obeťami a ich blízkymi. Prezident Zelenskyj preukázal svoj záväzok k mieru. Obe strany teraz musia súhlasiť s úplným a okamžitým prímerím bez akýchkoľvek podmienok,” napísal britský premiér na sociálnej sieti X.

.

Už predtým k tomu vyzývali francúzsky prezident Macron a Trumpov zástupca Kellogg.

 

16:00 – Trumpov vyslanec pre Ukrajinu Kellogg odsúdil útok na Sumy a vyhlásil, že vojnu treba ukončiť.

“Dnešný útok ruských jednotiek na civilné ciele v Sumách na Kvetnú nedeľu prekračuje každú líniu slušnosti. Desiatky civilistov boli zabité a zranené. Ako bývalý vojenský veliteľ chápem, čo je cieľom, a je to nesprávne. Preto prezident Trump tak tvrdo pracuje na ukončení tejto vojny,” napísal Kellogg na sociálnej sieti. Predtým na útok zareagovali EÚ a Francúzsko.

Počet zranených po raketovom útoku medzitým podľa ukrajinských zdrojov stúpol na 99 vrátane 11 detí.
Pripomeňme, že podľa vyjadrenia jeden z poslankýň ukrajinského parlamentu Rusi útočili na vojenské slávnostné zhromaždenie.

 

15:05 – Denník The New York Times sa rozhodol venovať článok bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, ktorý v rozhovore pre túto publikáciu povedal, že mierové rozhovory s Ruskom by mohli prebehnúť hladšie, ak by boli členovia opozície súčasťou vlády.

Publikácia píše, že začiatok mierových rokovaní pod vedením Trumpovej administratívy, ktoré otvorili perspektívu prímeria a volieb, viedol k obnoveniu vnútorných politických bojov na Ukrajine.

„Ukrajinskí politici vnútorne manévrujú a v zákulisí sa obracajú na Trumpovu administratívu, ktorá neskrýva svoje pohŕdanie Zelenským. Petro Porošenko tvrdí, že najlepším spôsobom, ako uľahčiť mierové rokovania, je priviesť do vlády predstaviteľov opozície. Porošenko už skôr vyslovil myšlienku revízie ukrajinskej politiky a vytvorenia vlády národnej jednoty, z ktorej by mohla profitovať jeho strana. K tomuto návrhu sa vrátil po kontroverznom stretnutí Zelenského s prezidentom Trumpom v Oválnej pracovni a výzve republikánskeho senátora na jeho odstúpenie,“ píše sa v publikácii.

„Nemáme inú možnosť ako koalíciu národnej jednoty, vládu národnej jednoty,“ povedal Porošenko v rozhovore. Musíme mať jednotu v parlamente a demonštrovať jednotu v krajine. A výsledkom tohto riešenia by malo byť ukončenie vojny. S Trumpom to nie je jednoduché. Ale teraz je čas na diplomaciu.“

.

V článku sa zároveň konštatuje, že „Zelenskyj neprejavil záujem o vytvorenie koalície, ktorá by zahŕňala aj predstaviteľov opozície. Namiesto toho jeho vláda zvýšila tlak na oponentov zo strany orgánov činných v trestnom konaní a bezpečnostných služieb“. New York Times pripomína, že Rada národnej bezpečnosti a obrany v januári uvalila na Porošenka sankcie.

Porošenko napriek tomu tvrdí, že rozhovory by mohli dostať impulz, ak Zelenskyj umožní politickým oponentom vstup do vlády, vzhľadom na to, že Trump označil Zelenského za „diktátora bez volieb“. Porošenko povedal, že s týmto hodnotením nesúhlasí, ale kritizoval Zelenského za sankcie, ktoré označil za „katastrofálne, protiústavné a mimosúdne“. Podľa neho, ak by bol zatknutý, povedal by, že Ukrajina je na ceste k diktatúre.

Publikácia konštatuje, že podľa prieskumov má Porošenko malé šance na víťazstvo v prezidentských voľbách. Stabilne sa umiestňuje na treťom alebo ešte nižšom mieste za Zelenským a bývalým šéfom USC generálom Valerijom Zalužným.

„Politickí analytici sa domnievajú, že Porošenko sa môže usilovať o vytvorenie volebného spojenectva s generálom Zalužným, ktorý pracuje ako veľvyslanec v Spojenom kráľovstve a na Ukrajine je veľmi populárny. Samotný Zalužnyj sa zatiaľ k politike nevyjadruje,“ píše sa v publikácii.

Porošenko v rozhovore uviedol, že sa so Zalužným stretol v Londýne, ale odmietol zverejniť podrobnosti ich rozhovorov. Porošenkov asistent uviedol, že od neho prijal podpísaný výtlačok generálovej biografie „Železný generál“.

.

 

14:30 – Francúzsky prezident Emmanuel Macron a šéfka eurodiplomacie Kaja Kallasová odsúdili ruský útok na Sumy.

Macron vyzval na „rozhodné kroky“ proti Rusku s cieľom dosiahnuť prímerie.

A Kallasová označila úder za príklad toho, že „Rusko stupňuje útoky, zatiaľ čo Ukrajina súhlasila s bezpodmienečným prímerím“.

 

.

13:50 – Vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak napísal, že je sklamaný, keď sa „niektorí ľudia snažia zverejňovať informácie o tragédii a vojnovom zločine Rusov na sociálnych sieťach“.

Ide pravdepodobne o narážku na poslankyňu Bezuglajovú, ktorá uviedla, že ruský úder v Sumách bol vedený na zhluk ukrajinských vojakov, ktorí sa zišli na slávnostnom udeľovaní vyznamenaní.

Dodajme, že aj starosta mesta Sumy vyzval šéfa sumskej OVA a šéfa regionálnej SBU, aby okamžite odstúpili.

 

13:20 – Priame rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom sa uskutočnia 15. a 16. apríla v Ankare, uviedla CNN Turk s odvolaním sa na zdroje z tureckého ministerstva obrany.

Rokovať sa bude o otázkach týkajúcich sa bezpečnosti plavby v Čiernom mori.

Ukrajina a Rusko stretnutie zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

.

 

12:40 – „Všetko prebieha veľmi dobre,“ odpovedal Peskov na otázku, ako sa vyvíja rusko-americký dialóg.

Peskov uviedol, že kontakty prebiehajú na viacerých úrovniach vrátane ministerstva zahraničných vecí, spravodajských služieb a Putinovho vyslanca Kirilla Dmitrijeva.

„Ale, samozrejme, nie je možné očakávať okamžité výsledky po škodách, ktoré Bidenove kroky spôsobili bilaterálnym vzťahom,“ povedal Peskov.

Na otázku, či sa blíži stretnutie Putina a Trumpa, Peskov povedal, že sa uskutoční, ale jeho príprava „si vyžaduje viac práce, vyžaduje si viac času“.

 

12:10 – Politička Mariana Bezuglajová píše, že útok na Sumy bol zameraný na akumuláciu armády pri príležitosti slávnostného udeľovania ocenení.

.

„Apel na Syrského a na velenie: Nezhromažďujte vojsko na udeľovanie cien, a to najmä na civilných miestach – Rusi mali opäť informácie o kumulácii.“

Taktiež sa domnieva, že došlo k úniku informácií priamo znútra AFU.

Okrem toho Bezuglajová píše, že za predchádzajúce prípady hromadných úmrtí ukrajinskej armády nikto nie je potrestaný. „Za predchádzajúce útoky nie je nikto potrestaný. Napríklad po tragédii s vyznamenaním v 128. brigáde ešte nikto nedostal výpoveď.“

„Pán prezident, je to pre vás v poriadku? Ďalej budete mlčať?“, píše Bezuglajová.

Oficiálne úrady o nálete v Sumách neinformovali.

Na záberoch, ktoré zverejnili miestne úrady a novinári, bolo vidieť zničenie kongresového centra Sumskej univerzity a niekoľkých ďalších budov.

 

.

11:20 – Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinskú F-16. V nedeľu to oficiálne potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany.

 

11:15 – Zelenskyj uviedol, že ruský útok na Sumy si vyžiadal desiatky mŕtvych a zranených. Nálet mal zasiahnuť obytné domy, vzdelávacie inštitúcie a autá na ulici.

Zelenskyj vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo tlak na Rusko. Zverejnil aj video z následkov výbuchov v meste Sumy.

V súčasnosti je v Sumách už 21 mŕtvych a viac ako 20 zranených, uviedol šéf ministerstva vnútra Igor Klimenko. Píše, že polícia obmedzila prístup na miesto výbuchov.

 

10:40 – Podľa starostu ukrajinského mesta Artema Kobzara si dopad dvoch rakiet na centrum mesta Sumy vyžiadal mnoho mŕtvych.

.

V meste Sumy je už známych viac ako 20 mŕtvych, potvrdili miestne úrady.

 

09:15 – Ruské jednotky postúpili v Kurskej a Sumskej oblasti, ukazuje mapa z vojenskej webovej stránky Deep State.

V Kurskej oblasti obsadili časť územia pri Gujeve (Rusi tvrdia, že táto osada sa vrátila pod ruskú kontrolu) a Olešnom pri hraniciach s Ukrajinou. Podľa verzie Deep State sa do „šedej zóny“ presunulo aj kontrolné stanovište Suja (o jeho obsadení informovali ruské blogy ešte koncom marca).

V Sumskej oblasti sa „šedá zóna“ rozšírila v oblasti pohraničných miest Žuravka a Veselovka. Ruské vojenské blogy píšu aj o postupe v Sumskej oblasti v oblasti Basovky a Lokny (v smere na Junakovku). Ukrajina to oficiálne nepotvrdila.

Ruské jednotky tiež postúpili juhozápadne od Torecka, do oblasti, kde postupujú už niekoľko dní po sebe.

Podľa Deep State sa boje odohrávajú v dedine Valentynovka. Taktiež sa zväčšila „šedá zóna“ v blízkosti cesty do Konstantinovky.

.
Valentynovka
Mapa 1 – Valentynovka / Foto: Telegram

 

Konstantinovka
Mapa 2 – Cesta do Konstantinovky / Foto: Telegram

 

09:00 – FSB zabránila tínedžerovi v príprave teroristického útoku v doneckej škole. Školák konal pod vplyvom teroristického hnutia Kolumbín, ktoré je v Ruskej federácii zakázané, uviedla regionálna FSB.

Chystal sa vyrobiť a odpáliť dve improvizované výbušné zariadenia v budove školy, uviedla agentúra.

 

.

08:38 – Ukrajinci na sociálnych sieťach zverejnili zábery z náletu na viacposchodovú budovu v Kupjansku.

Horia byty na najvyššom poschodí, informovali úrady Charkovskej oblasti.

Kupjansk
Záber z náletu na viacposchodovú budovu v Kupjansku / Foto: Telegram

 

07:55 – Za dva mesiace platnosti podpísalo vojenské zmluvy pre 18-24-ročných menej ako 500 Ukrajincov. Uviedol to zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Pavel Palisa.

„Bol by som rád, keby toto číslo bolo vyššie. Pretože je to do 500 ľudí. Aj keď žiadostí bolo na začiatku veľa,“ povedal Palisa.

„Prihlásilo sa viacero ľudí, ale k podpisu nakoniec neprišlo. V niektorých prípadoch to ovplyvnili rodičia, niekde si mysleli: Čoskoro bude mier… Sú tam rôzne prípady,“ vysvetlil dôvody takejto štatistiky.

Pripomeňme, že kabinet ministrov prijal nariadenie o zavedení týchto zmlúv ešte 11. februára. Ide o nástroj, ako prilákať do armády mladých ľudí, ktorí nespadajú pod mobilizáciu podľa veku.

 

06:45 – Hlavné body z rusko – ukrajinskej vojny zo včerajšieho dňa 12. apríla:

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že AFU počas dňa stratila približne 1 290 vojakov, z toho viac ako 175 v kurskom smere.

– Za posledných 24 hodín AFU uskutočnila päť útokov na objekty ruskej energetickej infraštruktúry.

– Jediným riešením ukrajinského urovnania je odstránenie základných príčin konfliktu, Trump to chápe, povedal Lavrov.

– Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že jeden z ich pilotov F-16 zahynul počas bojovej misie.

– Ruskí vojaci 22. a 30. pluku 44. armádneho zboru skupiny „Sever“ vstúpili do blízkosti osady Gornal v Kurskej oblasti a bojujú tam.

– V dôsledku poškodenia kontaktných sietí železničných tratí pri páde úlomkov bezpilotných lietadiel v Kubáni bola pozastavená vlaková doprava, uviedol operačný štáb regiónu.

.

– V dôsledku útokov ukrajinských bezpilotných lietadiel v Belgorodskej oblasti za 24 hodín zahynul jeden človek a dvaja boli zranení, uviedol gubernátor Gladkov.

 

06:40 – Ukrajinské synchronizované plavkyne si odmietli podať ruku a odfotiť sa s Ruskami, ktoré na Svetovom pohári v Egypte získali prvé miesto.

Maja Doroško a Tatjana Gaidai z Ruska vyhrali v piatok program technických duetov. Ukrajinky Darja Mošynská a Anastasia Šmoninová boli druhé.

Počas odovzdávania cien Ukrajinky ignorovali podanie rúk Ruskám a neskôr opustili pódium, pričom sa odmietli spolu odfotografovať.

Minule si 13-ročný ukrajinský karatista Jevhen Melnik odmietol podať ruku s Rusom, ktorý získal prvé miesto, a odmietol sa s ním odfotografovať.

 

06:35 – Havarovanú stíhačku F-16, o ktorej včera informovali ukrajinské médiá, zostrelila ruská raketa, píše BBC s odvolaním sa na vojenské zdroje na Ukrajine.

„Rusi na lietadlo vystrelili celkovo tri rakety. Bola to buď riadená protilietadlová strela z pozemného systému S-400, alebo raketa vzduch-vzduch R-37,“ povedal novinám ich zdroj.

Zároveň vylúčil „priateľskú paľbu“. Podľa neho v zóne, kde pilot Ivanov plnil úlohy, nemohla byť žiadna činnosť ukrajinských systémov protivzdušnej obrany.

 

06:30 – Niektoré typy západných zbraní boli Ukrajincami „odložené“ z dôvodu ich neúčinnosti. Uviedol to podpredseda Výboru Rady pre národnú bezpečnosť Jegor Černev.

„Môžem uviesť príklad „Excaliburu“ – je to delostrelecký granát navádzaný pomocou GPS, ktorý stojí desiatky tisíc dolárov – a pri širokom používaní prostriedkov elektronického boja (REB) je neúčinný,“ – povedal Černev.

Podľa neho boli objemy takýchto zbraní malé, Ukrajina na ne dala spätnú väzbu svojim partnerom a dodávky boli zastavené.

Už skôr Nemecko zverejnilo správu o neúčinnosti niektorých svojich zbraní na bojisku na Ukrajine.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

Ladislav Kubík

Erik Majercak

Miroslav Urban

.
.

Veľký problém Západu – na čo „Macinkov manuál” nemyslel

…a možno na to myslel, ale iba implicitne, medzi riadky, avšak v prípade takého dôležitého aspektu – ktorý sa týka…

21. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Západná propaganda sa na výročie začiatku vojny pripravuje masívnymi lžami

Vyjadril sa o tom exminister Juraj Draxler na sociálnej sieti

21. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Indické ministerstvo obrany schválilo nákup 288 rakiet pre systém S-400 z Ruska

Na základe dohody dostane Naí Dillí 120 rakiet krátkeho doletu a 168 rakiet dlhého doletu, píše Hindustan Times

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo ďalej s obchodnou dohodou s USA po zrušení ciel

Poslanci EÚ zvolávajú mimoriadne zasadnutie o obchodnej dohode s USA, informuje agentúra Bloomberg

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kuriózny prípad. Bankový lupič uviazol v trezore na deväť hodín

24-ročného muža zatkli v Miláne po tom, čo strávil deväť hodín uväznený v trezore UniCredit banky počas neúspešného pokusu o…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vychválil Vancea a Rubia do nebies

Prezident USA na zasadnutí Rady mieru chválil viceprezidenta J.D. Vancea aj ministra zahraničia Marca Rubia ako „výnimočných“ štátnikov s opačnými…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Horolezec odsúdený za zabitie po tom, čo nechal svoju priateľku na najvyššom vrchole Rakúska, aby išiel po pomoc

Súd v Innsbrucku odsúdil Thomasa P. na päťmesačný podmienečný trest odňatia slobody a pokutu 9 400 eur za smrť jeho…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík a Valábik nazvali amerických hráčov "potkanmi"

Americkí hokejoví bratia Brady Tkachuk a Matthew Tkachuk sa v semifinálovom zápase ZOH 2026 so Slovenskom prezentovali svojou typickou provokatívnou…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

Maďarsko zablokovalo úver EÚ pre Ukrajinu

Maďarsko zablokovalo úver EÚ pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur, z ktorého Kyjev plánoval pokryť rozpočtový deficit a nakúpiť…

20. 02. 2026 | Aktualizované 20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Aktualizované 20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko prehralo v semifinále s USA 2:6. Stále máme šancu na bronz zajtra proti Fínom

Je tu historické semifinále olympijského hokejového turnaja aj so slovenskou účasťou. Súperom nášho tímu v boji o postup do nedeľného…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

Zrušenie ciel Trumpa neodradilo. Podpíše nové globálne clo

Donald Trump vyhlásil, že podpíše dekrét o zavedení 10-percentného globálneho cla na tovary dovážané do USA nad rámec už platných…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rokovania rozdelili Zelenského gang na dva tábory

Ukrajina, 20. februára 2026 - Ďalšie kolo rokovaní je ukončené. Nadchádzajúce bolo ohlásené . Predstavitelia všetkých troch zúčastnených strán -…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

Na Bali uniesli Čečenci synov dvoch ukrajinských “autorít”, informujú médiá

Podľa ich informácií ide o Jermaka Petrovského a Igora Komarova. Prvému sa podarilo utiecť, druhý je stále v rukách únoscov.…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemecký politológ: Európa má jednu možnosť ako sa stať globálnym hráčom, no vojnovým štváčom sa nebude páčiť

Nemecko, 20. februára 2026 - Rok 2026 pravdepodobne určí budúci smer Európy. Európy, s ktorou bude Rusko musieť naďalej spolupracovať,…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

Silný a skúsený spojenec sa nečakane pridáva na stranu Iránu

Je veľkou otázkou či USA napriek tomu zaútočia na Irán. V regióne sa totiž formuje nová protizápadná os: Irán a…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Katastrofa zo skvelých nápadov, ktoré pokazili zlé prevedenia

Katastrofa pri domácich projektoch nie je ničím výnimočným, najmä keď sa do DIY pustia nadšenci bez dostatočných skúseností. Stačí trochu…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Už to dávno malo byť. Premiér Fico zvažuje zastavenie núdzových dodávok elektriny na Ukrajinu

Premiér Robert Fico v diskusii so študentmi Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom naznačil, že Slovensko môže…

20. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie: 15 fascinujúcich, ale zriedka videných záberov minulosti

Historické fotografie nám umožňujú nahliadnuť do momentov, ktoré učebnice dejepisu často obchádzajú, a práve historické fotografie dokážu zachytiť realitu minulosti…

21. 02. 2026 | 0 komentárov

Najväčšia lietadlová loď na svete vplávala do Stredozemného mora, aby posilnila americkú prítomnosť na Blízkom východe

Americká lietadlová loď USS Gerald R. Ford vplávala v piatok do Stredozemného mora, informovala agentúra AFP na základe fotografií, ktoré…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministri obrany piatich európskych krajín volajú po robustných bezpečnostných zárukách pre Kyjev

Akákoľvek mierová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom musí obsahovať pevné bezpečnostné záruky pre Kyjev, aby bola životaschopná, zhodli sa v…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nenažraté USA varovali Európu, že urobí “vážnu chybu”

Zdá sa, že Trumpove USA sa nevedia zmestiť do kože a už to ani nezastierajú za frázy o slobode a…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spôsoby sa nemenia, iba herci v hlavných úlohách

Skôr než som sa nechal vtiahnuť do politiky, som pracoval v Historickom ústave SAV ako samostatný vedecký pracovník. Objektom môjho…

20. 02. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krvavočervené písmená – napínavý detektívny thriller o tajomstvách a lži

Krvavočervené písmená  je nový slovenský preklad napínavého detektívneho románu od Alex-a Pavesiho, ktorý slovenskí čitatelia nájdu po prvý raz v…

20. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia a jej sebadeštrukcia, to je niečo iné, ako sme akceptovali pri vstupe

Pri vstupe do EÚ sme netušili, že sa v nej budú diať také veci, akých sme dnes svedkami. Namiesto mieru…

20. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Jacques Baud prehovoril o vojne a o sankciách: „V Európe už neexistuje sloboda prejavu“

Bývalý predstaviteľ OSN a NATO Jacques Baud sa ocitol na sankčnom zozname EÚ. V rozhovore pre nemecké noviny Ostdeutsche Zeitung…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia opäť prehľadáva dom bývalého princa Andrewa, monarchiou otriasa škandál s Epsteinom

Britská polícia v piatok už druhý deň prehľadáva niekdajšie sídlo bývalého princa Andrewa po jeho šokujúcom zatknutí, ktoré uvrhlo monarchiu…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ohnivá výmena Macinku s Clintonovou má dohru

Po nedávnej slovnej prestrelke českého šéfa diplomacie s bývalou americkou prvou dámou v rámci Mníchovskej bezpečnostnej konferencie sa vášne neupokojili.…

20. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto je zodpovedný za nefunkčnú spravodlivosť?

Europoslanec za SMER-SSD Erik Kaliňák v najnovšom videu na sociálnej sieti rozoberá niekoľko medializovaných káuz, ktoré svedčia o tom, že za rozpadajúcu…

20. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Alan Rickman, alias mág Severus Snape by mal 80 rokov. Alan Rickman, zomrel 14. januára 2016 v Londýne vo veku 69 rokov. Skonal na rakovinové ochorenie.

06:25

Dnes je Medzinárodný deň materinského jazyka. Pri príležitosti tohto medzinárodného dňa sa konajú rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia, výstavy, tvorivé dielne alebo čitateľské súťaže, ktoré organizujú školy, knižnice a ďalšie

06:25

NASA stanovila 6. marec ako najskorší termín štartu misie Artemis 2. NASA vo štvrtok na floridskom Myse Canaveral úspešne dokončila veľkú predštartovú generálnu skúšku – Wet Dress Rehearsal.

06:24

Britská vláda zváži vylúčenie Andrewa z poradia nasledovníkov trónu. Akékoľvek zmeny týkajúce sa nástupníctva by si vyžadovali konzultáciu a dohodu s ostatnými členmi britského Spoločenstva národov (Commonwealth).

06:23

Minister energetiky Šmygal vyhlásil, že „má informácie o príprave nových útokov nepriateľa na energetiku“.

Včera 20:20

.

Kňaz Šafárik pre HS: Pôst nie je diéta. Je to celoživotný tréning. Svätuškársky sen 90. rokov, keď boli plné spovednice a kňaz nemusel nič robiť, sa skončil

Najväčšie kresťanské sviatky roka – Veľká noc – sú pohyblivým sviatkom a pripadajú na prvú nedeľu po prvom jarnom splne…

20. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Na koľkých frontoch vlastne Ukrajina bojuje?

Vyzerá to tak, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bojuje na viacerých frontoch, či už tých vojenských, či politických, konštatuje Berliner…

20. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj nariadil pripraviť sa na ďalšie tri roky vojny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 02. 2026 | Aktualizované 20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Aktualizované 20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Orbán vo Washingtone otvorene obvinil Ukrajinu zo zastavenia dodávok cez ropovod Družba

Maďarský premiér Viktor Orbán na otváracom zasadnutí Trumpovej Rady mieru otvorene prehlásil, že „ropovod Družba bol odstavený tými, ktorí vyhodili…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Popredné postavy „Koalície ochotných“ sa dostali do konfliktu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron verejne skritizoval taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú za prejav solidarity v súvislosti s vraždou 23-ročného francúzskeho pravicového…

20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

Ladislav Kubík

Erik Majercak

Miroslav Urban

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov