To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin, kvôli útokom na ruské letiská, zvolal bezpečnostnú radu štátu

Kyjev 6. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Moldova’s Interior Ministry, screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Na severe Moldavska našla polícia úlomky vojenskej rakety
Na snímke zverejnenej moldavským ministerstvom vnútra časť rakety v ovocnom sade moldavskom v Briceni

 

21:12 – V Odeskej a Nikolajevskej oblasti bol letecký poplach zrušený, ale teraz je v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti.

V Dnepri a na jeho predmestiach sú hlásené výbuchy.

Letecký poplach je teraz aj v Poltavskej a Kirovogradskej oblasti.

V Záporožskej oblasti údajne funguje systém protivzdušnej obrany.

Verejnoprávne médiá Dnepropetrovskej oblasti informujú, že v regióne boli spozorované ruské bezpilotné lietadlá.

V Dnepropetrovsku došlo k ďalšiemu výbuchu, uvádzajú miestne telegramy.

 

20:41 – Krivý Roh bol dnes zasiahnutý balistickými raketami, ktoré doleteli v priebehu niekoľkých minút a ktoré je ťažké zostreliť silami protivzdušnej obrany.

Rada pre obranu mesta sa vyjadrila k raketovému útoku, ktorý zasiahol priemyselný objekt.

Predtým bolo oznámené, že muž narodený v roku 1984 bol pri zásahu zranený a hospitalizovaný.

 

20:40 – V Odeskej a Nikolajevskej oblasti je hlásený letecký poplach.

 

20:22 – Ministerstvo zahraničných vecí USA sa vyjadrilo k úderom ukrajinských bezpilotných lietadiel na letecké základne v Rusku.

Agentúra uviedla, že USA nenaliehali na Ukrajinu, aby uskutočnila údery na ciele mimo ukrajinského územia.

Okrem toho ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že USA nedodali Kyjevu zbrane na údery na ruské územie, pričom účel dodaných zbraní považuje za čisto obranný.

 

20:07 – Ukrajina minimálne do konca marca nebude vedieť bez odpájania spotrebiteľov do elektrickej energie podľa harmonogramu

Uviedol to generálny riaditeľ YASNO Sergej Kovalenko počas televízneho maratónu. Tento scenár tiež označil za základný.

„Musíme pochopiť, kedy sa úplne vzdáme rozvrhov a budeme mať 100 % elektrickej energie. Do konca marca je základný scenár, ktorý by bol pre nás dobrý, ak by sme prežili zimu a začiatok jari podľa stabilizujúcich harmonogramov,“ povedal Kovalenko.

Kovalenko tiež dodal, že je príliš skoro hovoriť o návrate k stabilizačným grafikonom v celej krajine.

„Vidíme, že v celej krajine existuje obmedzenie výroby a kolegovia ešte potrebujú čas,“ dodal Kovalenko.

Zdôraznil, že v tejto záležitosti môžeme hovoriť skôr o dňoch ako o hodinách alebo týždňoch.

 

20:06 – Ceny ropy Brent klesli pod 80 USD za barel prvýkrát od 6. januára 2022.

Ukazujú to údaje z trhu FOREX.

 

20:05 – Európska komisia chce zakázať investície do ruského banského sektora.

Informoval o tom denník Financial Times.

Očakáva sa, že zákaz bude súčasťou deviateho balíka sankcií EÚ voči Moskve, uviedol denník. Nebude však mať vplyv na „niektoré jednotlivé produkty“.

Podľa FT môže nový balík sankcií zahŕňať aj kontrolu vývozu civilných technológií, ktoré sa môžu použiť na vojenské účely, zákaz transakcií s tromi ruskými bankami a individuálne sankcie voči 180 osobám.

 

20:03 – Dmitrij Medvedev, zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady, povedal, že príspevky na svojom kanáli tg píše sám, pretože „nikto by to za neho nenapísal“.

„Máš nejaké pochybnosti, že to robím? Áno, niektoré veci sú dostatočne ostré. Ako dobre chápete, nikto by mi nič také nenapísal, len by sa zľakol a povedal: „Zbláznil si sa, alebo čo?

Som jediný, kto to dokáže. Samozrejme, mám pomocníkov, ktorí pracujú,“ povedal.

 

20:00 – Lotyšská štátna bezpečnostná služba navrhla ministerstvu vnútra, aby zakázalo moderátorovi televízneho kanálu Dožď Alexejovi Korostelevovi vstup do krajiny kvôli jeho slovám na podporu ruských vojakov.

Informoval o tom portál Delfi.

 

19:59 – Deficit kapacity ukrajinského energetického systému predstavuje 19 % predpokladanej spotreby.

Na zasadnutí vlády to oznámil premiér Denis Šmygaľ.

Podľa neho energetici sľubujú, že následky včerajšieho ostreľovania odstránia v najbližších dňoch, ale deficit bude pretrvávať.

 

19:58 – Hlavné udalosti z večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

1. Rusi začínajú ofenzívu na smeroch Liman, Bachmut a Avdejevka. Snažia sa zlepšiť taktickú situáciu v Záporoží. Zvyšok línie zadržiavajú ukrajinské ozbrojené sily.

Ruská armáda podnikla štyri raketové útoky a odpálila až 10 rakiet z raketometov. V meste Stepnoje v Záporožskej oblasti bola poškodená civilná infraštruktúra.

Ruské velenie posilňuje svoje zoskupenie vojsk na chersonskom smere.

4. AFU v Záporožskej oblasti zničila do 20 kusov ruskej vojenskej techniky rôznych typov, približne 70 ruských vojakov bolo zranených.

5. Lietadlá AFU vykonali 14 úderov na oblasti, kde sa sústreďuje personál, zbrane a vojenská technika, ako aj dva údery na SAM.

 

19:57 – Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy vzrástol na nové historické maximum.

Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

Podľa denníka Handelsblatt zaplatili krajiny eurozóny za ruský LNG v tomto roku rekordných 27 miliárd eur.

Podľa spoločnosti Icis, ktorá sa zaoberá prieskumom energetického trhu, Európska únia a Veľká Británia od začiatku roka zvýšili dovoz ruského LNG o 21 %. To viedlo k tomu, že Rusko sa v súčasnosti podieľa 13 percentami na celkovom európskom dovoze LNG.

 

18:09 – Slovensko i Poľsko sa pripravujú na možnú novú vlnu utečencov z Ukrajiny

Slovensko sa pripravuje na možnú ďalšiu vlnu utečencov z Ukrajiny v súvislosti s pokračujúcimi ruskými útokmi na jej kritickú infraštruktúru. Chce jej však pomôcť aj s budovaním vlastných kapacít pre vnútorne presídlených ľudí. Po stretnutí s rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Poľska to v utorok povedal šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer, informuje TASR.

Káčer konštatoval, že cieľom zintenzívnenia útokov ruskej armády je urobiť život Ukrajincov čo najbiednejším.

„Je to smutné a odsúdeniahodné,“ povedal na tlačovej konferencii po rokovaniach v Bratislave.

Minister pripomenul, že Bezpečnostná rada SR sa už zaoberala materiálom o potenciálnej novej vlny utečencov, ktorý ráta s rôznymi alternatívami. Slovensko chce tiež pomôcť Ukrajine s prihliadnutím na zimné podmienky.

Pripravené prijať ďalších Ukrajincov je aj Poľsko, uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau. Pred novinármi hovoril o „barbarských teroristických útokoch“ Ruska na kritickú infraštruktúru Ukrajiny.

Za barbarstvo a vojnový zločin označil útoky na Ukrajine šéf českej diplomacie Jan Lipavský, podľa ktorého sa bude ruské vedenie musieť za tieto činy zodpovedať.

Ministri na schôdzke o prioritách a ďalšom smerovaní spolupráce V4 hovorili aj o Medzinárodnom vyšehradskom fonde. Ako uviedol Káčer, je určený na financovanie zmysluplných projektov, pričom časť jeho prostriedkov na podporu Ukrajiny sa rozhodli nasmerovať aj na projekty s Moldavskom, pričom preberali možnosti zvýšenia tejto časti rozpočtu.

 

17:43 – Rusko požiadalo o zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN 9. decembra o „dodávkach zbraní zo Západu na Ukrajinu“.

Povedal to stály zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenza.

Povedal tiež, že „Rusko je pripravené na diplomatické urovnanie situácie na Ukrajine s cieľom „odstrániť príčiny“, ktoré si vynútili začatie „špeciálnej operácie“.

Nebezňa pritom tvrdí, že Rusko bude pokračovať v úderoch na ukrajinskú infraštruktúru, ktorá sa „používa na vojenské účely“.

Večerná Odesa
Večerná Odesa

17:27 – Armáda zničila dva drony na mori neďaleko Sevastopola, uviedla tlačová služba regionálneho guvernéra.

Večerná Odesa
Večerná Odesa

17:13 – Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov oznámil rozhodnutie vytvoriť z obyvateľov regiónu prápory sebaobrany.

 

17:11 – Všetky dane, ktoré teraz ukrajinský štát vyberá, idú na vojenské výdavky: počas vojny predstavovali v dolárovom ekvivalente viac ako 30 miliárd dolárov.

Uviedol to premiér Denis Šmygaľ na zasadnutí vlády.

„Absolútne všetky dane, ktoré občania a podniky platia do rozpočtu, idú na zabezpečenie našej armády,“ povedal Šmygaľ.

Zvyšok rozpočtových výdavkov teraz hradia spojenci Ukrajiny svojou finančnou pomocou.

Podľa premiéra dosiahli vojenské výdavky Ukrajiny od začiatku vojny 1 bilión 130 miliárd hrivien (30,6 miliardy dolárov). Dve tretiny týchto peňazí išli na platy v armáde.

Ukrajina od začiatku vojny vynaložila 176,2 miliardy hrivien (4,8 miliardy dolárov) na nákup a opravu vybavenia a zbraní. Šmygal poznamenal, že je to viac ako za predchádzajúcich desať rokov spolu.

V budúcom roku plánuje Ukrajina vynaložiť 300 miliárd hrivien (8,1 miliardy dolárov podľa súčasného kurzu) na vybavenie a zbrane.

 

17:04 – Na letisko Engels Ukrajina zaútočila sovietskym bezpilotným lietadlom Tu-141 Striž, ktoré nerušene preletelo takmer 650 km nad ruským územím, uviedol vojnový spravodajca.

Na letisko Engels Ukrajina zaútočila sovietskym bezpilotným lietadlom Tu-141 Striž, ktoré nerušene preletelo takmer 650 km nad ruským územím
Na letisko Engels Ukrajina zaútočila sovietskym bezpilotným lietadlom Tu-141 Striž, ktoré nerušene preletelo takmer 650 km nad ruským územím

16:59 – Systém protivzdušnej obrany zostrelil raketu nad obcou Kaznačejevka, bez obetí, a bolo poškodené elektrické vedenie.

Štyri osady zostávajú bez prúdu. Oznámil to gubernátor Belgorodskej oblasti Gladkov.

Situácia na vojne
Situácia na vojne

16:58 – Krajiny EÚ sa nedohodli na novom balíku finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd EUR na rok 2023.

Situácia na vojne
Situácia na vojne

16:50 – Ukrajinská spravodajská služba sa nedomnieva, že by mohlo dôjsť k útoku z Bieloruska.

„Rozhodne to nechcú urobiť. Všetko, čo sa deje v našom mediálnom priestore v súvislosti s témou Bieloruska, je ozvenou ruskej špeciálnej informačnej operácie. Hlavným cieľom tejto operácie je zasiať paniku,“ povedal v televíznom maratóne Kirill Budanov, vedúci oddelenia štátnej bezpečnosti ministerstva obrany.

Podľa Budanova sa na území Bieloruska nahromadili „výlučne obranné zbrane, ktoré sa v zásade nemôžu použiť na útočné účely.

 

16:48 – Rusko zvažuje zavedenie minimálnej ceny ropy v reakcii na cenový strop

Rusko zvažuje zavedenie minimálnej ceny ropy v reakcii na cenový strop zavedený EÚ a G7, píše agentúra Bloomberg.

Podľa dvoch predstaviteľov oboznámených s plánom Moskva zvažuje dve možnosti.

Prvou je stanovenie maximálnej zľavy na ruskú ropu v porovnaní so svetovými referenčnými hodnotami, ktorú by ruskí vývozcovia ropy nemohli prekročiť, ak by ponúkali svoje barely zákazníkom. V tomto prípade by sa zľava pravidelne revidovala v závislosti od situácie na svetovom trhu s energiou.

Druhou možnosťou je stanoviť pevnú cenu, ktorá by sa tiež pravidelne prehodnocovala.

 

16:45 – Mestská rada v Dnepropetrovsku sa rozhodla zbúrať pomníky ruských kultúrnych a vedeckých osobností Puškina, Gorkého a Lomonosova.

Budú premiestnené na územie komunálneho podniku Zoocontrol, napísal vo svojom telegrame primátor Dnepra Boris Filatov.

„Nechajte ich zatiaľ postáť tam,“ napísal Filatov.

 

16:30 – Podľa denníka New York Times Ukrajina vypúšťaním bezpilotných lietadiel na letecké základne vzdialené 300 míľ od vlastného územia zmenila geografiu vojny.

Publikácia s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany a vysokého ukrajinského predstaviteľa píše, že drony boli vypustené z ukrajinského územia a minimálne jeden z úderov vykonali špeciálne jednotky v blízkosti základne, ktoré pomohli nasmerovať bezpilotné lietadlá na cieľ.

„Údery signalizovali novú ochotu Kyjeva zapojiť sa do bojov na základniach za ruskými líniami, čím sa zvýšili stávky vo vojne, a po prvýkrát sa ukázala schopnosť Ukrajiny útočiť na takú veľkú vzdialenosť,“ píše sa v článku.

Radi by sme zdôraznili, že ukrajinská strana nepotvrdzuje svoju účasť na bombardovaní ruských strategických letísk.

 

16:13 – AFU zaútočila na tretie ruské letisko. Bude ďalšia Moskva? – Duma žiada správu bezpečnostných síl.

Hovorca KPRF Nikolaj Kolomejcev dnes v Dume žiadal správu od ruského ministra obrany.

„Bude ďalšia na rade Moskva? (vzdialenosť z ukrajinského územia do Moskvy nie je väčšia ako na vybombardované letiská – pozn. red.)Nechceme šíriť paniku, ale myslíme si, že sa musíme opýtať zodpovedných osôb. Ak môžu tak ľahko zaútočiť na našu hlavnú základňu našich strategických bombardérov v Engeľse, čo robí FSB, ministerstvo vnútra, Národná garda. Mal by existovať systém protivzdušnej obrany a trojkruhový bezpečnostný systém. K strategickému zariadeniu sa nedá len tak pristupovať. To svedčí o tom, že naši zodpovední ľudia sa ešte nezmobilizovali a že sú úplne nezodpovední.

Je potrebné sa spýtať zodpovedných, ako sme pripravení. Vedieme vojnu. Ak ste zbombardovali celý energetický systém susednej krajiny, určite nám to budú oplácať. A oplácajú. A keď si uvedomíte, že títo ľudia majú za chrbtom krajiny G7, Amerika im ukazuje všetky naše slabiny,“ povedal Kolomejcev.

 

14:30 – Gruzínsko odmieta poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc

„Gruzínsko poskytuje humanitárnu pomoc nad rámec svojich možností a nemôže a ani nebude poskytovať vojenskú pomoc, pretože po Ukrajine môže byť ohrozenou krajinou číslo jeden vojenský podporovateľ,“ zdôraznil Mamuka Mdinaradze, výkonný tajomník Gruzínskeho sna.

 

14:05 – Ruská Štátna duma uviedla, že zabitie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je pre Rusko nevýhodná.

Toto vyhlásenie predniesol poslanec ruskej Štátnej dumy Jevgenij Fjodorov vo vysielaní rozhlasovej stanice Moskva.

Povedal, že otázka zabitia Zelenského „súvisí so stratégiou vojenskej akcie“.

„Dnešný výpočet ukazuje, že zabitie a zničenie Zelenského v dôsledku bojov pre Rusko situáciu zhorší, nie zlepší. Tento zásah vytvorí „sakrálnú obeť“ veľmi vysokej úrovne. V skutočnosti ide o celonárodný mobilizačný faktor,“ povedal Fedorov.

13:57 – Pri dnešnom ukrajinskom ostreľovaní Donecka zahynulo najmenej šesť civilistov, uviedol starosta.

Pri dnešnom ukrajinskom ostreľovaní Donecka zahynulo najmenej šesť civilistov
Pri dnešnom ukrajinskom ostreľovaní Donecka zahynulo najmenej šesť civilistov

Nové útoky poškodili mestské centrum mládeže, oblasť južnej autobusovej stanice, nákupné centrum Zlatý prstenec a nákupné centrum Žltý v blízkosti centrálneho obchodného domu.

Pri dnešnom ukrajinskom ostreľovaní Donecka zahynulo najmenej šesť civilistov
Pri dnešnom ukrajinskom ostreľovaní Donecka zahynulo najmenej šesť civilistov

13:55 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily 5. decembra nezačali údery proti Kyjevu

– Stíhačky ruských vzdušných síl zostrelili lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl v DĽR

– Ruské ozbrojené sily obsadili výhodné línie a nové pozície v smere na Krasnoliman, viac ako 80 ukrajinských vojakov bolo zničených

– Ruské jednotky odrazili útoky AFU v smere na Kupjansk, pričom zničili až 65 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v úspešnej ofenzíve v doneckom smere, všetky pokusy o útoky AFU sú odrazené

– Ruské ozbrojené sily zasiahli dočasnú pozíciu zahraničných žoldnierov pri obci Illičivka v Charkovskej oblasti

– Ruské letectvo a delostrelectvo zastavilo AFU a zatlačilo ju späť na pôvodné pozície v južnom Donecku.

– Ruské jednotky zničili tri sklady raketových a delostreleckých zbraní a munície ukrajinských ozbrojených síl v Záporožskej oblasti

 

13:49 – GUR ukrajinského ministerstva obrany uviedla, že Ruskej federácii zostalo ešte niekoľko rakiet na masívne raketové útoky proti Ukrajine, po ktorých ukrajinská spravodajská služba predpovedala, že Rusi „sa dostanú na nulu“.

„Ruské zásoby vysoko presných zbraní sa už blížia ku koncu. Už dávno dosiahli kritické minimum. Ako však vidíme, rozhodli sa ísť až na doraz, t. j. na nulu. Čo je v zásade veľmi zlé pre samotnú Ruskú federáciu,“ povedal v teletóne Kirill Budanov, šéf GUR ministerstva obrany.

Podľa Budanova je výroba nových rakiet obmedzená a nemôže nahradiť množstvo, ktoré Ruská federácia používa na údery na Ukrajinu.

„Reálne im zostáva (rakiet – pozn. red.) ešte na niekoľko rozsiahlych útokov a budú na nule. Ako vidíme, s veľkou istotou k tomu smerujú. Výroba nových je dosť obmedzená a vyrába sa len niekoľko typov vysoko presných rakiet,“ povedal Budanov.

 

13:40 – Surovikin mení taktiku boja na Ukrajine

Po Surovikinovom vymenovaní ruské ozbrojené sily využívajú viac útočných jednotiek a vyvíjajú silný tlak na východný front. Povedal to Alexandr Syrskij, veliteľ pozemných síl AFU.

„Situácia na východnom fronte je veľmi napätá, nepriateľ útočí na naše jednotky každý deň. Taktika sa, v podstate, podľa nás zmenila po vymenovaní Surovikina. Zvýšil sa aj počet leteckých a raketových útokov. A nepriateľ prešiel na taktiku útočných jednotiek,“ povedal Syrskij v televízii ICTV.

 

13:38 – Ukrajina teraz môže zaútočiť na ruskú námornú základňu v Sevastopole, tvrdí americký generálporučík Ben Hodges

Ben Hodges je presvedčený, že ukrajinské ozbrojené sily môžu zasiahnuť Krym sovietskymi bezpilotnými lietadlami Tu-141 Striž, ktoré včera nerušene preleteli takmer 650 km nad územím Ruskej federácie.

 

13:36 – Podľa Ukrenergo sú najväčšie problémy s elektrickou energiou v Odeskej a Kyjevskej oblasti.

Všetky odberné miesta majú stanovené limity spotreby, po ktorých prekročení sa začne núdzové vypínanie.

 

13:25 – „Zelenského cieľom dnes nie je brániť Ukrajinu, ale obetovať ukrajinský ľud a stať sa nástrojom na zničenie Ruska.“

Nicolas Dupont-Henian, bývalý francúzsky prezidentský kandidát, sa s Francúzmi podelil o svoj názor na „muža roka“ podľa Financial Times.

Čas zastaviť samovražednú Európu

Nezabudnite, že Ukrajina bombarduje Donbas už osem rokov

Musíme zastaviť hospodárske sankcie a dodávky zbraní

 

13:23 – Poľskí novinári sa zháčili – v Poľsku sa pripravujú masové cintoríny.

V mieste pôsobenia ich 16. pomoranskej mechanizovanej divízie sa každý deň konajú pohreby. Z otvorených zdrojov – na Ukrajine zahynulo viac ako 1 200 poľských vojakov.

Novinári však predpokladajú, že ich je oveľa viac. A to sú 2 prápory, nepočítajúc ranených.

v Poľsku sa pripravujú masové cintoríny
V Poľsku sa pripravujú masové cintoríny

13:16 – EÚ varovala pred hrozbou obchodnej vojny s USA v súvislosti so zákonom o zmiernení inflácie.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala pred hrozbou obchodnej vojny medzi EÚ a USA v súvislosti s americkým zákonom o znižovaní inflácie. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na prejav šéfky EK.

Otázka sa týka zákona o boji proti inflácii, ktorý poskytuje dotácie na výrobu elektromobilov, batérií a energetických zariadení v Spojených štátoch.

Podľa von der Leyenovej by tento zákon mohol viesť k nekalej hospodárskej súťaži, uzavretiu trhov a narušeniu dodávateľských reťazcov, ako aj k odlákaniu investícií a dodávok zdrojov vzácnych zemín, ktoré EÚ potrebuje, do USA.

Uviedla však, že EÚ bude na tento zákon reagovať primeraným a vyváženým spôsobom.

„Začatie novej obchodnej vojny nie je v záujme USA ani Európy,“ povedala šéfka Európskej komisie.

Reálne, napriek týmto silným vyjadreniam, je Európa príliš závislá od štátov na to, aby s nimi viedla vojnu.

 

13:12 – Rusko môže kedykoľvek vypnúť elektrinu na Ukrajine a zabezpečiť si víťazstvo v špeciálnej vojenskej operácii, povedal poslanec Štátnej dumy Michail Deľagin.

„Ak si Rusko potrebuje zabezpečiť víťazstvo v špeciálnej vojenskej operácii, samozrejme, vypneme na Ukrajine elektrinu, ako to bolo potrebné urobiť koncom februára tohto roku, potom zastavíme železničnú dopravu na Ukrajine, ako to bolo potrebné urobiť už koncom februára tohto roku. Potom odstránime mosty. Ale na to potrebujeme, ako hovorí prezident, začať špeciálnu vojenskú operáciu,“ povedal Deľagin pre Ukrajinu.ru.

 

13:05 – Poľskí žoldnieri znásilnili v Nikolajeve dve miestne dievčatá

Regionálna polícia odmietla začať trestné stíhanie pod zámienkou, že sa vyhne medzinárodnému škandálu.

„Sú to naši ochrancovia, spojenci, my nemôžeme nič urobiť,“ uviedla polícia.

 

13:03 – Na Ukrajine vyhlásili letecký poplach

Na Ukrajine vyhlásili letecký poplach
Na Ukrajine vyhlásili letecký poplach

Polovica obyvateľov Kyjevskej oblasti je teraz bez elektriny. Informoval o tom guvernér Oleksij Kuleba.

V niektorých obciach chýba aj vodovod. Podľa Kulebu sa pracuje na obnovení elektrickej siete v najbližších dňoch.

 

12:37 – Tlačová služba rumunskej bezpečnostnej služby uviedla, že ukrajinské veľvyslanectvo v Bukurešti dostalo dve obálky s podozrivým obsahom a preverujú ich pyrotechnici.

 

12:17 – Do oblasti ŠVO údajne dorazilo približne 200 najnovších tankov T-90M „Proryv“

Ruská armáda dostala nové tanky T-90M „Proryv“. Bojové vozidlá už boli dodané do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Tanky sa použijú na posilnenie existujúcich jednotiek ruských ozbrojených síl.

V Uralvagonzavode v Nižnom Tagile bola zmontovaná dávka najnovších ruských tankov T-90M Proryv. Bojové vozidlá sú vybavené inteligentným systémom ochrany proti americkým protitankovým raketovým systémom Javelin. Po zachytení navádzacím systémom rakiet sa tank automaticky otočí vežou smerom k nepriateľovi.

Podľa telegramového kanála „Tankisti Južného vojenského okruhu“ bolo do oblasti špeciálnej vojenskej operácie dodaných celkovo približne 200 úplne nových tankov T-90M „Proryv“. Nie je však vylúčené, že dodávky modernej vojenskej techniky budú v blízkej budúcnosti pokračovať.

 

11:35 – Bývalý „minister obrany DĽR“ Igor Girkin (Strelkov) uviedol, že sa vrátil z vojny na Ukrajine a je v Moskve.

Podľa neho sa jeho pokus o účasť na bojových operáciách „neskončil úspechom, hoci k nemu mal veľmi blízko“.

Uviedol, že v októbri narukoval ako slobodník do jedného z práporov „1. armádneho zboru DĽR. Zároveň bol vlastne na cvičisku, kde sa formovala dobrovoľnícka jednotka, odkiaľ odišiel na 10 dní do Svatova a potom sa vrátil na cvičisko do „DĽR“.

Po návrate Girkin zistil, že už nie je uvedený ako člen „ľudových milícií“. Domnieval sa, že bol prepustený na „príkaz zhora“. Potom Girkin zložil zbrane a opustil Donbas.

Bývalý "minister obrany DĽR" Igor Girkin (Strelkov)
Na snímke bývalý „minister obrany DĽR“ Igor Girkin (Strelkov)

11:31 – Vladimir Zelenskij pricestoval do Donbasu.

Pri vstupe do Slovjanska nahral video

11:20 – Kremeľ vyhlásil, že rokovania s Ukrajinou sú teraz zbytočné a že „špeciálna operácia“ by mala pokračovať.

„Pokiaľ ide o vyhliadky na akékoľvek rokovania, v súčasnosti ich nevidíme. Už sme to povedali viackrát. Ciele špeciálnej vojenskej operácie sa musia dosiahnuť. Ruská federácia musí dosiahnuť svoje ciele,“ povedal Dmitrij Peskov.

 

11:17 – V Čiernom mori je v službe 15 nepriateľských lodí vrátane dvoch raketových odpaľovacích zariadení (jedno na hladine, druhé pod vodou) s celkovou salvou 12 rakiet, uviedla hovorkyňa ZÚ Juh Natalia Gumenjuková.

Podľa nej sú „vybavené a pripravené na použitie“.

Velenie vzdušných síl AFU a Generálny štáb predtým uviedli, že dnes hrozí nový raketový úder na Ukrajinu.

 

11:12 – V USA klesá počet zástancov posielania zbraní na Ukrajinu a ekonomickej pomoci.

Rastie aj počet podporovateľov rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom. Uvádza sa to v štúdii Chicagskej rady pre globálne záležitosti.

Počet podporovateľov ekonomickej pomoci Kyjevu klesol zo 78 % (marec) na 66 % (november). Počet tých, ktorí súhlasia s dodávkami zbraní Ukrajine, klesol zo 79 % na 65 %.

47 % Američanov sa domnieva, že Washington by mal tlačiť na Kyjev, aby čo najskôr dosiahol mierové riešenie (v júli to bolo 38 %). Zároveň 48 % respondentov uviedlo, že by mali pokračovať v podpore Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné (v júli to bolo 58 %).

Celkovo 40 % Američanov sa domnieva, že úroveň podpory pre Ukrajinu by mala byť zachovaná na súčasnej úrovni na neurčito. 27 % respondentov si myslí, že USA by mali priamo zasiahnuť do konfliktu a ukončiť ho. Zároveň si 29 % respondentov myslí, že pomoc Kyjevu by sa mala zastaviť.

Zároveň sa miera podpory sankcií voči Rusku od jari takmer nezmenila, klesla o dve percentá na 75 percent.

Rovnomerne – po 26 % – Američanov si myslí, že na bojisku má navrch buď Ukrajina, alebo Rusko. Zároveň si 46 % respondentov myslí, že ani jedna strana nemá takúto výhodu.

 

10:52 – Včera, v deň nového raketového útoku na ukrajinské mestá, bola obzvlášť postihnutá Odesa, kde bola zasiahnutá energetická infraštruktúra, po ktorej mesto prišlo o elektrinu, vodu a teplo.

V tom istom čase, keď na Odesu dopadali ruské rakety, sa v meste odohrávala veľká kriminálna a politická intriga.

Národný protikorupčný úrad (NABU) vykonal rozsiahle prehliadky, ktorých výsledkom bolo zadržanie významných miestnych podnikateľov Borisa Kaufmana a Alexandra Granovského.

Kaufman je považovaný za blízkeho človeka primátora Odesy Gennadija Truchanova, ktorý tiež úzko „pracuje“ pre NABU.

Do nového vyšetrovania úradu, ktorého zástupcovia vykonali raziu na mestskom úrade a podľa správ miestnych médií aj v kanceláriách Truchanova a jeho zástupcov, je zrejme nejakým spôsobom zapojený aj primátor Odesy.

V politických kruhoch je Kaufman považovaný za „dozorcu“ úradu prezidenta pre Odeskú oblasť, ktorý okrem iného podporuje komunikáciu medzi Bankovou a starostom Truchanovom.

 

10:44 – Za prvých 10 mesiacov vojny sme spotrebovali 13-ročné zásoby raketometov Stinger a 5-ročné Javelinov – Greg Hayes, generálny riaditeľ americkej vojensko-priemyselnej spoločnosti Raytheon.

 

10:43 – Šojgu: ukrajinské straty v novembri dosiahli viac ako 8 300 vojakov, 5 lietadiel, 10 vrtuľníkov, 149 tankov a viac ako 300 obrnených vozidiel

 

10:42 – Putin zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady – po sérii bombových útokov na ruskom území.

So stálymi členmi rady údajne diskutuje o „zaistení vnútornej bezpečnosti štátu“.

Pripomeňme, že dnes v noci došlo k výbuchom v sklade ropy neďaleko letiska v Kursku.

Neskôr médiá informovali o útokoch v kombináte Slava.

A včera došlo k úderom na letiská v Riazanskej a Saratovskej oblasti.

Rusko tvrdí, že všetky údery boli vykonané pomocou ukrajinských bezpilotných lietadiel.

 

10:41 – Ukrajinské jednotky ostreľovali centrum Donecka 10 raketami Grad, uviedla Donecká ľudová republika.

 

10:39 – Húfnice K9, ktoré si Poľsko objednalo od Južnej Kórey, boli vyložené v poľskom prístave Gdynia a budú dodané 11. delostreleckému pluku poľskej armády vo Węgorzewe v Kaliningradskom smere.

Húfnice K9
Na snímke Húfnice K9

10:27 – Do LĽR prichádza najnovšia vojenská technika.

Úsek frontu v Luganskej oblasti sa posilňuje tankami T-90M „Proryv“.

Do LĽR prichádza najnovšia vojenská technika
Do LĽR prichádza najnovšia vojenská technika

10:11 – Zmeny na fronte za posledný deň:

V kupjansk smere ruské jednotky vyhnali Ukrajincov z dediny Jagodnoje (Charkovská oblasť).

Južne od Kuzjomovky sa Ukrajincom podarilo výrazne zatlačiť a vrátiť pod kontrolu Krivošejevku (LĽR).

V Marinke (DĽR) je výrazný postup ruských jednotiek.

Ukrajinci postúpili západne od Kremennej (LĽR).

Zmeny na fronte za posledný deň
Zmeny na fronte za posledný deň

10:00 – Silné výbuchy v Kramatorsku: Ruská armáda zaútočila na sklad raketových a delostreleckých zbraní Ozbrojených síl Ukrajiny.

V priemyselnej zóne dochádza k detonácii nepriateľskej munície.

 

9:59 – Kyjevský režim sa neúspešne pokúsil zaútočiť na letisko Belbek na Kryme – zdroj Readovka

Ukrajinskí militanti sa dnes ráno pokúsili zaútočiť na ďalšie letisko, uviedli zdroje Readovky. Ich cieľom bol Belbek v Sevastopole. Vďaka precíznej práci ruského systému protivzdušnej obrany však boli všetky drony zostrelené pri priblížení.

 

9:45 – Po útoku bezpilotného lietadla v blízkosti letiska Kursk sa vznietil zásobník nafty.

Požiar sa darí lokalizovať, k obetiam na životoch nedošlo, povedal Roman Starovoit, guvernér regiónu.

 

9:40 – Hovorkyňa Bieleho domu Carine Jean-Pierreová uviedla, že americká vláda nemá v úmysle dopĺňať svoje strategické ropné rezervy nákupom ruskej ropy v podmienkach cenového stropu.

 

9:38 – Americký režisér Oliver Stone sa domnieva, že skutočným vinníkom konfliktu na Donbase sú USA.

„Hovoriť Rusku, čo má robiť, považujem za smiešne vzhľadom na to, čo sme urobili my (USA). Nechcel by som sa hlbšie zaoberať tým, čo sa deje na Ukrajine, pretože tento prípad nie je vôbec jednoduchý a všetci len kričia: „Rusi útočia“. A kto ho vyprovokoval? Čo sa deje na Donbase od roku 2014, koľko ľudí odtiaľ odišlo, pretože USA aktívne vyzbrojovali ukrajinskú armádu. Od roku 2014 už Ukrajina nebola neutrálna, bola proti Rusku, a to narušilo rovnováhu <…> a vojna pokračovala ďalej. Ako všetko, aj každá vojna má svoje príčiny a následky, ale my tomu nevenujeme pozornosť,“ povedal Stone v rozhovore pre srbské noviny Politika.

Podľa režiséra USA vždy „porušujú všetky pravidlá, keď chcú“, ale „profesionálne odsudzujú každú krajinu, ktorá porušuje líniu svetového poriadku“.

Situácia na frontoch
Situácia na frontoch

9:20 – Vojenská operácia, 5. decembra 2022. Hlavné udalosti včerajšieho dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev sa pokúsil zaútočiť na letiská Djagilevo a Engels pomocou bezpilotných lietadiel, ktoré boli zostrelené. Traja ruskí vojaci zahynuli, trupy dvoch lietadiel poškodené

– Ruské diaľkové letectvo popoludní zasiahlo vojenské ciele na Ukrajine, pričom zasiahlo všetkých 17 určených cieľov, uviedlo ministerstvo obrany

– M inisterstvo obrany informovalo o útoku na ukrajinský vojenský objekt pri Charkove (zlikvidovaných bolo 65 ukrajinských vojakov). Ukrajinské útoky boli odrazené vo viacerých smeroch, ruská ofenzíva pokračuje smerom na Doneck

– Moldavské ministerstvo vnútra uviedlo, že raketa dopadla na severe krajiny, ale jej identitu nešpecifikovalo. Odborníci tvrdia, že raketa pravdepodobne pochádza z ukrajinského S-300

– Doprava sa otvorila na pravej, opravenej časti Krymského mosta a Putin po ňom prešiel. V súvislosti s hrozbami Kyjeva prezident zdôraznil význam pozemnej cesty na Krym

– Ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že vyňatie Záporožskej jadrovej elektrárne spod ruskej kontroly neprichádza do úvahy

– Rusko vysiela Západu varovné signály o neprípustnosti priamej konfrontácie medzi jadrovými mocnosťami, povedal Lavrov

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a podpredsedníčka nemeckého Bundestagu Katrin Goeringová-Eckardtová pricestovali na Ukrajinu.

11:30

Ruského novinára Alexandra Nevzorova v jeho neprítomnosti odsúdil súd v Moskve na osem rokov. Dôvodom je šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

11:19

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského. Hovorí sa o sprenevere ropných produktov v hodnote 40 miliárd hrivien a o colných únikoch vo veľkých sumách.

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského
SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského

10:53

Českí vyšetrovatelia odložili prípad výhražného listu s nábojom zaslaného manželke neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša. Podozrivý medzičasom zomrel.

Andrej Babiš Monika Babišová
Na snímke český prezidentský kandidát Andrej Babiš so svojou manželkou Monikou

10:16

Na diaľnici v štáte Západná Austrália vypadla z nákladného auta kapsula s rádioaktívnou látkou. Informovali o tom austrálske úrady.

10:05

Podmorská sopka East Epi vybuchla v stredu v blízkosti tichomorského ostrovného štátu Vanuatu. Úrady vydali výstrahu prvého stupňa pred erupciou.

09:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že s výmenami vysoko postavených úradníkov ešte neskončil. Avizoval, že každému, kto nespĺňa požiadavky štátu a spoločnosti, hrozí prepustenie.

09:43

Západ by mal vytvoriť koalíciu krajín NATO, ktoré sú ochotné vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, povedal bývalý námestník britského ministra obrany Gerald Howarth pre Sky News.

09:26

Artemovsk je v operatívnom obkľúčení, ruské sily uzatvárajú slučku okolo mesta. Oznámil to vojensko-politický expert, poradca šéfa DĽR Jan Gagin.

08:49

V austrálskom štáte Viktória začal od stredy platiť zákaz predaja a distribúcie plastových výrobkov na jedno použitie.

08:20

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu počas návštevy Japonska uviedol, že rastúca asertivita Číny a jej spolupráca s Ruskom predstavuje hrozbu nielen pre Áziu, ale aj pre Európu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Socialistická europoslankyňa mala „životný štýl filmovej hviezdy”

0 icon

Brusel 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Twitter)   Korupčný škandál Qatargate, ktorý vyvolal šok v Bruseli, odhalil aj to, že hlavná podozrivá, "socialistická" politička, si podľa maďarského denníka Origo užíval "životný štýl filmovej hviezdy" Dovolenky v Karibiku, okúzľujúce večierky v aténskych kluboch so supermodelkami a luxusné byty. Zdá sa, že poslankyňa Európskeho…

Predpoveď počasia na štvrtok: zamračené s prehánkami

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa meteorológov nás vo štvrtok 2. februára 2023 čaká podobné počasie ako dnes - prevažne zamračené a na väčšine územia prehánky. Teploty 1 až 6 stupňov C Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie…

Veľká vojna na spadnutie? Uhrík prezradil, o čom sa potichu hovorí v Bruseli: „Toto vám v telke neukážu“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti informuje o tom, že sa zúčastnil v Európskom parlamente konferencie, ktorej cieľom bolo pripraviť zámery na dobytie a ovládnutie Ruskej federácie a na jej deimperializáciu a dekolonizáciu. Podľa organizátorov konferencie neexistuje žiadny ruský národ,…

V ruskej štátnej televízii sa vyhrážali Slovensku. Polícia po niekoľkých dňoch „mimoriadne“ reaguje

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:Screen)   Začiatkom mesiaca sme na našom Telegrame upozornili na zaujímavé video. Je síce zo začiatku januára, zachytáva ale krátky úsek z relácie ruskej televízie, v ktorej jeden z diskutujúcich spomína priamo Slovensko. Na stránke sme o ňom písali pred pár dňami. Na toto staršie video sa teraz…

Proces v kauze Mýtnik súd odročil, obhajca Martina Bahledu má zdravotné problémy

0 icon

Banská Bystrica 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nemohol v stredu pokračovať v pojednávaní v kauze Mýtnik, v ktorej obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb. Medzi nimi sú aj podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel či bývalý…

Poslanci vrátili na dopracovanie návrh, týkajúci sa blokovania webov

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu neposunuli do druhého čítania novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti a vrátili ju navrhovateľovi na dopracovanie Návrh hovorí, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) by opäť mohol mať možnosť blokovať škodlivý obsah, ktorý má alebo môže mať za následok…

To, čo všetci dávno vieme sa potvrdilo. Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB. Fico sa obrátil na prezidentku

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/SME/Telegram/Foto: TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 1. februára 2023 12:33 Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS odhalil český historik Prokop Tomek v Olomouci spis, o ktorom sa špekulovalo desiatky rokov. V ňom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou…

Toto je len začiatok“ – rakúska protiimigračná FPÖ zaznamenala šokujúci volebný výsledok

0 icon

Viedeň 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Kampaň FPÖ bola zameraná na uzavretie rakúskych hraníc a ukončenie sankcií voči Rusku, informuje RemixNews Protiimigračná strana Sloboda Rakúska (FPÖ) v nedeľňajších krajinských voľbách v Dolnom Rakúsku takmer zdvojnásobila svoj volebný podiel a výsledok sa stal lakmusovým papierikom pre zvyšok krajiny. FPÖ, ktorá…

„Poučili sme sa z chýb.“ Hnutie Progresívne Slovensko prehovorilo o spájaní

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pôjde do predčasných parlamentných volieb samostatne. V stredu to oznámil predseda PS a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Tvrdí, že debaty o spájaní pred voľbami v roku 2020 dopadli zle pre Slovensko. Zároveň chce, aby bolo PS samostatne ako…

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Socialistická europoslankyňa mala „životný štýl filmovej hviezdy”

0 icon

Brusel 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Twitter)   Korupčný škandál Qatargate, ktorý vyvolal šok v Bruseli, odhalil aj to, že hlavná podozrivá, "socialistická" politička, si podľa maďarského denníka Origo užíval "životný štýl filmovej hviezdy" Dovolenky v Karibiku, okúzľujúce večierky v aténskych kluboch so supermodelkami a luxusné byty. Zdá sa, že poslankyňa Európskeho…

Predpoveď počasia na štvrtok: zamračené s prehánkami

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa meteorológov nás vo štvrtok 2. februára 2023 čaká podobné počasie ako dnes - prevažne zamračené a na väčšine územia prehánky. Teploty 1 až 6 stupňov C Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie…

Veľká vojna na spadnutie? Uhrík prezradil, o čom sa potichu hovorí v Bruseli: „Toto vám v telke neukážu“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti informuje o tom, že sa zúčastnil v Európskom parlamente konferencie, ktorej cieľom bolo pripraviť zámery na dobytie a ovládnutie Ruskej federácie a na jej deimperializáciu a dekolonizáciu. Podľa organizátorov konferencie neexistuje žiadny ruský národ,…

V ruskej štátnej televízii sa vyhrážali Slovensku. Polícia po niekoľkých dňoch „mimoriadne“ reaguje

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:Screen)   Začiatkom mesiaca sme na našom Telegrame upozornili na zaujímavé video. Je síce zo začiatku januára, zachytáva ale krátky úsek z relácie ruskej televízie, v ktorej jeden z diskutujúcich spomína priamo Slovensko. Na stránke sme o ňom písali pred pár dňami. Na toto staršie video sa teraz…

Proces v kauze Mýtnik súd odročil, obhajca Martina Bahledu má zdravotné problémy

0 icon

Banská Bystrica 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nemohol v stredu pokračovať v pojednávaní v kauze Mýtnik, v ktorej obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb. Medzi nimi sú aj podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel či bývalý…

Poslanci vrátili na dopracovanie návrh, týkajúci sa blokovania webov

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu neposunuli do druhého čítania novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti a vrátili ju navrhovateľovi na dopracovanie Návrh hovorí, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) by opäť mohol mať možnosť blokovať škodlivý obsah, ktorý má alebo môže mať za následok…

To, čo všetci dávno vieme sa potvrdilo. Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB. Fico sa obrátil na prezidentku

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/SME/Telegram/Foto: TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 1. februára 2023 12:33 Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS odhalil český historik Prokop Tomek v Olomouci spis, o ktorom sa špekulovalo desiatky rokov. V ňom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou…

Toto je len začiatok“ – rakúska protiimigračná FPÖ zaznamenala šokujúci volebný výsledok

0 icon

Viedeň 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Kampaň FPÖ bola zameraná na uzavretie rakúskych hraníc a ukončenie sankcií voči Rusku, informuje RemixNews Protiimigračná strana Sloboda Rakúska (FPÖ) v nedeľňajších krajinských voľbách v Dolnom Rakúsku takmer zdvojnásobila svoj volebný podiel a výsledok sa stal lakmusovým papierikom pre zvyšok krajiny. FPÖ, ktorá…

„Poučili sme sa z chýb.“ Hnutie Progresívne Slovensko prehovorilo o spájaní

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pôjde do predčasných parlamentných volieb samostatne. V stredu to oznámil predseda PS a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Tvrdí, že debaty o spájaní pred voľbami v roku 2020 dopadli zle pre Slovensko. Zároveň chce, aby bolo PS samostatne ako…

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profe

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali