To najdôležitejšie z Ukrajiny- Biden vyhlásil, že je pripravený rokovať s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

Bratislava 1. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

dve desiatky diaľkových bombardérov Tu-95 a Tu-160
Na snímke dve desiatky diaľkových bombardérov Tu-95 a Tu-160

 

20:30- Tu je celý Bidenov citát, že je ochotný hovoriť s Putinom o ukončení vojny. Z Bidenovho vyjadrenia vyplýva, že s Putinom bude hovoriť a “pomôže mu zo súčasnej situácie” len vtedy, ak ruský prezident bude súhlasiť so stiahnutím vojsk z Ukrajiny.

“Putin sa musí stiahnuť z Ukrajiny, to je číslo jedna. Zatiaľ sa to nechystá urobiť. Za to, že tak neurobil, platí veľmi vysokú cenu. Nemám však v pláne priblížiť sa k Putinovi.

Som pripravený hovoriť s Putinom, ak má záujem ukončiť túto vojnu, ale zatiaľ takýto záujem neprejavil. Ak bude takýto záujem, po konzultácii so spojencami som pripravený diskutovať s Putinom o tom, čo má na mysli.

V súčasnosti je veľmi dôležité, aby sme podporili obyvateľov Ukrajiny. A predstava, že Putin niekedy zvíťazí na Ukrajine, je neprijateľná. To sa nesmie dovoliť! Nemožno si ani predstaviť, že by mohol obsadiť túto krajinu.

Vo všetkom sa prepočítal, myslel si, že ho tam ruskojazyčné obyvateľstvo Ukrajiny privíta s otvorenou náručou, prečítajte si jeho prejavy pred inváziou. Predstavoval si seba ako ďalšieho Petra Veľkého, Kyjev nazval matkou ruských miest, je tam ruská identita a tak ďalej, vo všetkom sa prepočítal.

Otázkou je, ako sa z toho môže dostať? Ak je pripravený o niečom diskutovať, dobre, som pripravený, ale po konzultácii so svojimi spojencami. Nebudem to robiť sám,” povedal americký prezident na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom.

 

19:50 – Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že je pripravený rokovať s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine, ak sa tak rozhodne.

Povedal to na tlačovej konferencii po stretnutí so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Biden zároveň uviedol, že v blízkej budúcnosti neplánuje žiadne kontakty s Putinom. Poznamenal, že prípadné kontakty by sa uskutočnili len po konzultácii s NATO, nie samostatne.

 

19:45 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že je príliš skoro hovoriť o presune systémov protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu.

“Je dôležité oddeliť diskusiu o troch Patriotoch, ktoré Nemecko ponúklo na ochranu poľského vzdušného priestoru, od otázky ďalších systémov protivzdušnej obrany pre Ukrajinu,” povedal Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne.

“Všetci sa zhodneme na tom, že je naliehavo potrebné pomôcť Ukrajine, a to aj systémami protivzdušnej obrany,” povedal a dodal, že uistiť sa, že už dodané systémy fungujú správne, je rovnako dôležité ako poskytnúť Ukrajine nové.

Ako poznamenal, je dôležité pochopiť, že nejde len o dodávku nových zbraní, ale aj o zabezpečenie funkčnosti už dodaných zbraní – dodávku munície, náhradných dielov a údržbu zariadení.

 

19:35 – Výbušné nálože na sabotáž plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 boli umiestnené mimo plynovodov. Pravdepodobne boli spustené z hladinového plavidla, naznačil v rozhovore pre Expressen Hans Livong, docent obranných systémov na Švédskom inštitúte obranného výskumu.

“Nie je to malá presná nálož, ale väčšia nálož, ktorá bola umiestnená na dne vedľa trubíc,” špekuloval. Operácia mohla byť riadená z jednej alebo viacerých lodí.

 

19:30 – Čína vyzýva na ukončenie vojny na Ukrajine politickými prostriedkami.

Čínsky prezident Si Ťin-pching to povedal po rozhovoroch s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, informovala štátna Čínska ústredná televízia.

“Riešenie ukrajinskej krízy politickými prostriedkami je v záujme Európy a v spoločnom záujme všetkých eurázijských krajín,” povedal Si a dodal, že “treba zabrániť eskalácii a rozšíreniu krízy”.

 

19:05 – Dnes bolo od elektriny odpojených niečo vyše 652 000 obyvateľov Kyjeva.

Na Facebooku o tom informoval Serhij Kovalenko, generálny riaditeľ spoločnosti Yasno, ktorá sa zaoberá dodávkami energie.

“Dnes bolo obmedzenie spotreby v Kyjeve 580 MW, čo je takmer podľa plánu. Odpojených bolo niečo vyše 652 000 obyvateľov Kyjeva. Ešte sme sa nevrátili k plánu, je pre nás ťažké plánovať.

Preto po rozsvietení svetiel začnú všetko zapájať. Automatiku vyraďujú prepätia, ale nikto o tom nevie, každý si stále myslí, že ide o núdzové vypnutie,” povedal.

 

19:00 – Fotografia následkov dnešného ostreľovania v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti.

Fotografia následkov dnešného ostreľovania v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti
Fotografia následkov dnešného ostreľovania v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti
Fotografia následkov dnešného ostreľovania v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti
Fotografia následkov dnešného ostreľovania v Nikopole v Dnepropetrovskej oblasti

18:25 – Kyjevský primátor Vitalij Kličko nevylučuje, že v prípade ruského ostreľovania infraštruktúry hlavného mesta počas chladného obdobia bude musieť byť vykurovací systém vypustený a bude ťažké ho zásobovať až do jari.

Kličko to povedal na Kyjevskom bezpečnostnom fóre.

“Ak nebude vonku 24 hodín žiadne kúrenie a voda, budeme musieť vypnúť vykurovacie systémy v Kyjeve, pretože by to mohlo spôsobiť poškodenie systémov podpory života.

Vodu budeme musieť vypustiť. To znamená, že zásobovanie vodou bude až do jari veľmi ťažké. Do jari nás čakajú náročné úlohy,” povedal.

Kličko poznamenal, že “vo veľmi krátkom čase sa teplota v bytoch nemusí veľmi líšiť od teploty vonku”, a tiež naďalej hrozí zničenie systému zásobovania elektrickou energiou v celom meste.

Vyzval obyvateľov, aby boli pripravení na rôzne scenáre, dokonca aj na ten najhorší, a aby mali pre takýto prípad vypracovaný plán činnosti.

“Chcel by som požiadať každého obyvateľa Kyjeva, aby sa porozprával so svojimi príbuznými, známymi, kde má kto dom, aby v prípade núdze mal kúrenie a vodu, čo sú dve kľúčové zložky,” povedal starosta.

 

18:20 – Nórsko vyšle na budúci rok dvakrát viac vojenských inštruktorov na výcvik ukrajinských vojakov, uviedlo vo svojom vyhlásení ministerstvo obrany kráľovstva.

 

18:15 – Video a fotografie následkov dnešného ostreľovania v Kyjevskej a Kujbyševskej štvrti Donecka.

 

 

17:20 – Hlavná vec vo večernom súhrne ukrajinského generálneho štábu:

– Rusi postupujú smerom na Bachmut a naďalej sa snažia zlepšiť taktickú situáciu v Avdijivke. Obrana sa buduje v Kupianskom, Limanskom Novopavlovskom, Záporožskom a Chersonskom smere.

– Ruská armáda podnikla raketový útok na pozície AFU v Charkovskej oblasti. Uskutočnili 16 náletov vrátane náletov na Bilohory v Záporožskej oblasti a ostreľovali Cherson z MLRS.

– Rusi sťahujú samostatné jednotky a pripravujú evakuáciu personálu zo “správ” osád v Záporožskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou.

Napríklad z Mychajlivky boli stiahnuté jednotky, ktoré sídlia na miestnom policajnom oddelení a v jednej zo vzdelávacích inštitúcií. V Polohách a Inženernom Rusi opúšťajú domy, v ktorých boli umiestnení. V Burčaku prebieha sčítanie obyvateľstva za účelom “dobrovoľnej evakuácie”.

– Potvrdené sú ruské obete po úderoch ukrajinských ozbrojených síl na obce Mirnyj, Tokmak, Inženernyj, Polohy, Jasné a Konské Razdory v Záporožskej oblasti: viac ako 230 zranených, viac ako 15 kusov zničenej vojenskej techniky a munície.

– Vzdušné sily AFU uskutočnili 17 úderov.

 

17:15 – Ruské jednotky pokračujú vo výstavbe obranných opevnení na juhu Ukrajiny v očakávaní protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl. Takzvané “dračie zuby” boli spozorované satelitmi v Záporožskej oblasti neďaleko obce Kokhan.

Projekt Schemes zverejnil 30. novembra satelitné fotografie zhotovené satelitmi Planet Labs. Na fotografii je vidieť, ako sa pozdĺž cesty stavajú zábrany proti obrneným vozidlám.

Približne 250 metrov ďalej boli podľa fotografie vybudované zákopy. Takéto obranné línie boli predtým pozorované v oblastiach nekontrolovaných vládou v Chersonskej a Luhanskej oblasti.

Ruské jednotky pokračujú vo výstavbe obranných opevnení na juhu Ukrajiny
Ruské jednotky pokračujú vo výstavbe obranných opevnení na juhu Ukrajiny
Ruské jednotky pokračujú vo výstavbe obranných opevnení na juhu Ukrajiny
Ruské jednotky pokračujú vo výstavbe obranných opevnení na juhu Ukrajiny

16:55 – Americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o poskytnutie ďalších 37 miliárd dolárov na podporu Ukrajiny.

Počas Kyjevského bezpečnostného fóra to oznámila námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová.

“Prezident Biden doslova pred chvíľou požiadal Kongres, aby zabezpečil, že Ukrajina nielenže prežije túto skúšku, ale že rozkvitne ako suverénna, bezpečná a demokratická krajina,” povedala.

Nulandová pripomenula význam víťazstva Ukrajiny vo vojne s Ruskom. Podľa nej, ak ruský prezident Vladimir Putin nebude porazený, svet sa stane “oveľa nebezpečnejším”.

 

16:50 – Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvateľov Kyjeva, aby mali zásoby technickej a pitnej vody, trvanlivých potravín, teplé oblečenie pre prípad úplného výpadku elektrickej energie, ako aj aby zvážili dočasné vycestovanie mimo Kyjeva.

“V prípade výpadku a zničenia infraštruktúry, úplnej absencie elektriny, dodávky vody, kanalizácie, dodávky tepla sa teplota v bytoch nemusí vo veľmi krátkom čase veľmi líšiť od vonkajšej teploty,” povedal Kličko.

Podľa neho “sú pred nami tri najťažšie mesiace”.

“A apelujem na občanov Kyjeva, aby mali nevyhnutne zásoby technickej vody, pitnej vody, zásoby dlho skladovaných potravín, teplé oblečenie. Ak existuje možnosť – na predmestí Kyjeva, so známymi, niekto má vlastné domy, známych, priateľov, prosím, poraďte sa o možnosti dočasného pobytu u svojich priateľov. Mali by tam byť základné veci: teplo, sporák a voda,” povedal Kličko na Kyjevskom bezpečnostnom fóre.

 

16:45 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kurdjumivka južne od Bachmutu bola obsadená.

Ruské vojenské telegramové kanály o tom šíria informácie už niekoľko dní.

 

16:05 – Krajiny EÚ sa predbežne dohodli na obmedzení cien ropy z Ruska na 60 USD a čakajú na súhlas Poľska, uvádza agentúra Reuters.

 

16:00 – Macron po rozhovoroch s Bidenom povedal, že “v najbližších dňoch” plánuje hovoriť s Putinom

Kremeľ na to už reagoval. Putinov hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že Putin zatiaľ nemá tento rozhovor vo svojom programe.

 

15:15 – Pri dnešnom ostreľovaní spoločností DTEK boli zranení dvaja pracovníci energetiky, uviedla energetická spoločnosť.

Kde presne došlo k ostreľovaniu, nebolo uvedené. Obete boli prevezené do nemocnice, ich životy nie sú ohrozené.

Rozsah škôd na energetických zariadeniach v dôsledku dnešných úderov určia odborníci po ukončení ostreľovania.

 

15:05 – V Kyjeve došlo k výbuchu, informovali ukrajinské médiá.

V Kyjeve došlo k výbuchu
V Kyjeve došlo k výbuchu

15:00 – Hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová uviedla, že Európska komisia sa Kyjevu za odhalenie vojenských strát Ukrajiny neospravedlní.

“Áno, niektoré čísla boli predložené, ale keďže je ťažké ich overiť, v ďalších verziách vyhlásenia sme sa rozhodli zaobísť sa bez čísel a sústrediť sa na vyvodenie zodpovednosti voči Rusku,” povedala.

 

14:55 – Ukrajinská strana potvrdila výmenu zajatcov, o ktorej predtým informovala Donecká ľudová republika.

Päťdesiat ľudí – obrancov Mariupolu a Azovstalu – sa vrátilo domov, vrátane väzňov, ktorí sa v čase výbuchu nachádzali vo vyšetrovacej väzbe v Jelenovke, uviedol vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Pripomeňme, že “DĽR” uviedla, že 20 osôb odovzdaných Ukrajinou boli rodáci z “LĽNR”, zvyšok boli Rusi.

 

14:50 – Rokovania o urovnaní rusko-ukrajinskej vojny sú stále možné, uviedol francúzsky prezident Macron na stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

 

14:00 – Pokračuje diskusia o stanovení “cenového stropu” pre ruskú ropu.

Európska komisia navrhla stanoviť cenový strop na 60 USD za barel, uviedol denník The Wall Street Journal.

Agentúra Bloomberg predtým napísala, že krajiny EÚ diskutujú o stanovení cenového stropu pre ruskú ropu už na úrovni 60 USD za barel.

Minulý týždeň bola 65-70 dolárov za barel. Medzitým sa ruská značka Urals obchodovala za 51 dolárov.

V Poľsku zároveň požadujú, aby cena nepresiahla 30 dolárov za barel. Okrem iného aj preto zatiaľ nemôžu prijať rozhodnutie (v EÚ sa musí hlasovať jednomyseľne).

 

13:30 – EÚ priznala, že nemôže skonfiškovať zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky vzhľadom na medzinárodnú zásadu štátnej imunity, uviedol denník The Wall Street Journal.

Európska komisia teraz navrhuje, aby členské štáty a ich medzinárodní partneri vytvorili fond na správu likvidných aktív a vyčlenili zisky z týchto aktív na investovanie do plánov obnovy Ukrajiny.

 

13:25 – Na Ukrajine pokračujú mimoriadne výpadky elektrickej energie v dôsledku masívnych raketových útokov.

Okrem bežných Ukrajincov sa v ťažkých podmienkach ocitli aj vyšetrovaní a odsúdení v centrách predbežného zadržania a kolóniách, pretože im chýbala elektrina, komunikácie a často aj teplo a voda. Dokonca aj v hlavnom ukrajinskom vyšetrovacom centre v Lukjanivsku bolo vypnuté osvetlenie.

 

13:20 – Po početných varovaniach ukrajinských orgánov pred hroziacim ruským raketovým útokom sa tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilov rozhodol všetkých upokojiť.

Vyzval Ukrajincov, aby nežili v očakávaní ostreľovania.

Podľa neho úrady budú Ukrajincov varovať, keď to bude potrebné.

“Chcem všetkých ubezpečiť. Ak dôjde k raketovému útoku, úrady vás o tom určite informujú. Nežite v neustálom očakávaní nejakých problémov. Žite svoj život, ktorý je aj tak komplikovaný,” povedal Danilov.

 

13:15 – Situácia na frontoch 1. decembra 2022

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

12:20 – Jurij Podoljaka o situácii na frontoch:

– Už 11. júna Arestovič uviedol, že ukrajinská strana stratila 10 000 mužov. Podľa neho odvtedy už nedošlo k žiadnym stratám. Bloger využíva skutočnosť, že v krajine dochádza k výpadkom elektrickej energie a jeho slová je ťažké overiť

– Útočíme pozdĺž celej línie DĽR. Rýchlo postupujeme smerom na Artemovsk. Existujú informácie, že AFU má nedostatok delostreleckej munície. Nepriateľ však útočí na naše infraštruktúrne objekty v Donbase pomocou HIMARS. Včera zasiahli trakčnú železničnú stanicu v Ilovajsku. AFU zaútočila na Horlivku aj vysoko presnou muníciou

– Ukrajinci vyčleňujú delostrelectvo na vykúpenie úderov na svoju energetickú infraštruktúru. Nedávno bolo na Ukrajine vyradených 30 % elektrickej energie. Svoje škody budú môcť napraviť až na jar

– Medzi Artemovskom, Slovjanskom a Kramatorskom sa nachádza neobývané územie. Nepriateľ vybudoval v rozvodí vážnu obrannú líniu. Po strate miest sa sem AFU stiahne

 

12:15 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zničili dve protiraketové radarové stanice AN/TPQ-37 v DĽR

– Ruské ozbrojené sily odrážajú všetky protiútoky AFU na juhu Donecka, nepriateľ je zatlačený späť na svoje pôvodné pozície

– Ruské sily zmarili útok AFU v smere na Kuzemivku v LĽR, pričom zničili viac ako 60 ukrajinských vojakov a šesť tankov

– Ruské ozbrojené sily zasiahli tri miesta pôsobenia zahraničných žoldnierov AFU v Doneckej ľudovej republike

– Ruské ozbrojené sily zmarili pokus o útok AFU v smere na Chervonopopivku v LĽR

– Ruské ozbrojené sily zasiahli americký raketový systém HIMARS s muníciou a posádkou v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili tri sklady raketových a delostreleckých zbraní a munície AFU v DĽR a Záporožskej oblasti

– Viac ako 40 ukrajinských vojakov zničených pri oslobodzovaní Andrejevky v DĽR

 

10:30 – Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že začalo pracovať na zriadení osobitného tribunálu pre zločiny spáchané Ruskom na Ukrajine.

“V spolupráci s našimi európskymi a ukrajinskými partnermi sme začali pracovať na návrhu na zriadenie osobitného tribunálu pre zločin ruskej agresie voči Ukrajine. Ako uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, cieľom je dosiahnuť čo najširší konsenzus o tomto projekte medzi členmi medzinárodného spoločenstva.

Počas včerajšej návštevy osobitného predstaviteľa Ukrajiny Antona Korineviča na ministerstve pre Európu a zahraničné veci Francúzsko potvrdilo svoju podporu zintenzívneniu spoločného úsilia s Ukrajinou v boji proti beztrestnosti,” uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

 

10:15 – Francúzsko nemôže dodať Ukrajine viac zbraní kvôli vyčerpaniu vlastných zásob, ale Paríž dúfa, že to vynahradí civilnou pomocou a v decembri zorganizuje konferenciu o udržateľnosti Ukrajiny, uviedol Politico s odvolaním sa na svoje zdroje.

 

9:00 – Železničná stanica Bachmut-1 pod kontrolou ruských ozbrojených síl

Dnes bolo zverejnené video. Na videu sa dvaja Čečenci pozerajú na ruiny mŕtvej stanice Bachmut-1.

Stanica sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Artemovsk a je pomerne ďaleko od jeho okraja. Útok zo severu na pozície 71. “hájnickej” brigády AFU, ktorý sa začal pred niekoľkými dňami, bol zrejme úspešný a naše jednotky postúpili pomerne ďaleko do mesta.

Toto už nie je frontová línia, pretože Čečenci v Artemovsku sa podieľajú skôr na operácii zameranej na zlikvidovanie, než na útoku.

Železničná stanica Bachmut-1 pod kontrolou ruských ozbrojených síl
Železničná stanica Bachmut-1 pod kontrolou ruských ozbrojených síl

8:45 – Šéf ruskej vonkajšej rozviedky Naryškin: Poľsko sa pripravuje na anexiu západnej Ukrajiny.

Varšava chce údajne získať kompenzáciu za vojenskú pomoc Kyjevu, ubytovanie utečencov, ako aj incident s pádom rakiet.
„Prezident Poľska Andrzej Duda nariadil príslušným službám, aby v krátkom čase pripravili oficiálne odôvodnenie poľských nárokov na západnú Ukrajinu,“ povedal dnes Sergej Naryškin.
Má ísť podľa neho o územia Ľvov, Ivano-Frankovsk a väčšinu Ternopoľských oblastí. Poľsko má v úmysle konať rýchlo a proaktívne, poznamenal Sergej Naryškin. Poľské vedenie sa obáva, že Rusko a NATO sa môžu túto zimu dohodnúť a dohoda poľské záujmy zohľadňovať nebude.

 

8:20 – Vojna na Ukrajine sa skončí rokovaniami, ale Zelenskyj a Putin na ne teraz nie sú pripravení, povedal bývalý šéf CIA generál David Petraeus pre nemecké noviny Tagesspiegel.

“Keď príde čas, lídri USA, EÚ, Spojeného kráľovstva a ďalších krajín budú spolupracovať s Ukrajinou a Ruskom na vytvorení a realizácii riešenia,” povedal.

 

8:00 – Inštitút pre štúdium vojny (USA) potvrdzuje, že ruské jednotky vstúpili do Kurdjumovky južne od Bachmutu.

“Geolokačné zábery zverejnené medzi 28. a 29. novembrom ukazujú ukrajinské jednotky, ktoré tvrdia, že sú obkľúčené ruskými jednotkami na východnej strane Kurdyumovky,” uvádza sa v správe.

“Inštitút sa preto domnieva, že ruské jednotky dosiahli úspechy vo východnej polovici Kurdjumivky, čo sa týka obsadenia celej dediny – zatiaľ nemáme presné potvrdenie.

Pri analýze bojov pri Bachmute sa americkí vojenskí experti vyjadrili k pravdepodobnosti jeho opustenia Ukrajinou.

“Aj keby ruské sily pokračovali v postupe smerom k Bachmutu a do jeho vnútra, aj keby si vynútili riadený ústup Ukrajincov z mesta (ako to urobili v Lisičansku), samotný Bachmut im neposkytuje veľa operačných výhod. Náklady spojené so šesťmesačnými brutálnymi, úpornými a vyčerpávajúcimi bojmi v okolí Bachmutu ďaleko prevyšujú akúkoľvek operačnú výhodu, ktorú by Rusi mohli získať dobytím Bachmutu,” uviedol inštitút.

ruské jednotky vstúpili do Kurdjumovky južne od Bachmutu
Ruské jednotky vstúpili do Kurdjumovky južne od Bachmutu

7:50 – Američania budú v Nemecku mesačne cvičiť 2 500 ukrajinských vojakov, uviedla CNN s odvolaním sa na predstaviteľov Bieleho domu.

“V rámci nového programu začnú USA cvičiť oveľa väčšie skupiny ukrajinských vojakov v sofistikovanejšej taktike na bojisku vrátane koordinácie manévrov pechoty s delostreleckou podporou,” píše sa v článku.

 

7:45 – Nemecká publikácia Spiegel zverejnila satelitné snímky z ruského letiska Engels-2 pri Saratove a napísala, že sa zrejme pripravuje na nový raketový útok na Ukrajinu.

Na snímkach sú takmer dve desiatky diaľkových bombardérov Tu-95 a Tu-160, ako aj palivové cisterny, muničné debny a viaceré nákladné lietadlá.

dve desiatky diaľkových bombardérov Tu-95 a Tu-160
Na snímke dve desiatky diaľkových bombardérov Tu-95 a Tu-160
palivové cisterny, muničné debny a viaceré nákladné lietadlá
Na snímke palivové cisterny, muničné debny a viaceré nákladné lietadlá

7:35 – Najdôležitejšie informácie z dnešnej rannej správy generálneho štábu AFU:

– Ruské útoky boli v oblastiach osád odrazené:

–  Novoselovskoje, Stelmachivka a Bilohrovka v Luhanskej oblasti,

– Bachmut, Kurdyumovka, Krasnogorovka, Kamianka, Vodyane, Pervomajskoje a Marinka v Doneckej oblasti.

Všimnite si, že o dobytí (alebo čiastočnom dobytí) Kurdyumovky hovoria od utorka aj ruské zdroje v “DĽR”. Ako vidíme, generálny štáb hlási, že útok na dedinu bol odrazený.

Ruské ministerstvo obrany včera tiež oficiálne oznámilo, že ruské jednotky dobyli Belogorovku v Doneckej oblasti (severovýchodne od Soledaru). V rannom bulletine AFU sa však uvádza, že osada je pod ukrajinskou kontrolou.

– V meste Oleški (ľavý breh Dnepra v Chersonskej oblasti) sa znižuje počet ruských vojakov.

Generálny štáb informuje, že nepriateľské jednotky sa stiahli aj z ďalších osád. A sú rozptýlené v lesných pásmach pozdĺž úseku cesty Oleški – Golaja Pristan. Väčšinou sú mobilizovaní.

 

7:30 – OSN chce dosiahnuť dohodu, ktorá by umožnila prepravu ruských amoniakových hnojív potrubím cez Ukrajinu do prístavu v Odese.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths povedal na podujatí agentúry Reuters Next.

“Myslím si, že sme celkom blízko. Tento týždeň sa k tomu blížime,” odpovedal na otázku o časovom harmonograme spustenia vývozu hnojív prostredníctvom potrubia.

“Podrobnosti o operácii vývozu amoniakových hnojív z Ruska cez Ukrajinu do prístavov v Odese sú dobre známe. Nie je to nič zložité. Môže sa začať do týždňa alebo dvoch. Myslím, že sa nám to podarí,” dodal Griffiths.

 

7:25 – Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že krajiny NATO poskytnú Ukrajine novú vojenskú pomoc.

Povedal to na tlačovej konferencii v Bukurešti, kde sa stretli ministri zahraničných vecí krajín aliancie.

Na stretnutí spojenci oznámili presun 155 mm delostrelectva, granátov a obrnených vozidiel, ako aj transformátorov, generátorov, zbraní a zimných uniforiem na Ukrajinu.

Okrem toho vyšlo najavo, že Belgicko do konca mája 2023 pošle na Ukrajinu 10 podmorských dronov R7, ktoré môžu operovať v hĺbke až 300 metrov.

 

7:20 – Najdôležitejšie body večerného prejavu Zelenského:

– Informoval o zasadnutí vrchného velenia, na ktorom sa rokovalo o frontovej línii, frontových územiach a štátnej hranici.

– Podal správu o zasadnutí o energetickej a komunikačnej obrane. Dnes večer bolo v celej krajine odpojených 6 miliónov predplatiteľov. Najhoršia situácia je v Kyjevskej, Kyjevskej, Odeskej, Vinnickej, Ľvovskej, Chmeľnickej a Čerkaskej oblasti.

– Uviedol, že Kanada vydala dlhopisy v hodnote 500 miliónov kanadských dolárov, ktoré budú prevedené na Ukrajinu a dlh prevezme Kanada.

– Povedal, že Nemecko posiela Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot a že Holodomor bol uznaný za genocídu ukrajinského ľudu.

 

7:15 – USA a NATO nemajú žiadne strategické plány na vojnu na Ukrajine. Uviedol to Arestovič v programe Marka Fejgina.

Podľa neho Západ nevie, aký bude svet po Putinovi, a nevie, či ho potrebuje. “A preto nevedia, či to potrebujú dosiahnuť,” vysvetlil.

Arestovič potom objasnil, že Západ už má viac-menej predstavu o svete po Putinovi, ale nemá predstavu o tom, aký bude svet po Rusku, ktorý by po Putinovom odchode mohol prísť veľmi rýchlo.

“Občianska vojna v Rusku, 20 Kadyrovovcov s Prigožinovcami bojujúcich o jadrové zbrane, a to strategické, davy utečencov, nová Juhoslávia veľkosti Ruskej federácie – to je to, čo veľmi nechcú,” dodal.

Z tohto dôvodu podľa Arestoviča Západ nerobí strategické rozhodnutia a snaží sa udržať konflikt na Ukrajine v jeho súčasnej fáze, pretože je zvládnuteľný.

“Konajú podľa zásady ‘nedotýkaj sa – nezlomí sa’,” povedal.

Arestovič dodal, že v súčasnosti na Západe nie sú politici na úrovni Reagana alebo Thatcherovej, ktorí by boli ochotní prekonať túto zotrvačnosť myslenia.

“Postruský svet alebo ruský svet, ale demilitarizovaný a denuklearizovaný – na to treba Churchilla alebo Reagana,” povedal Arestovič.

 

7:10 – Ukrajinské jednotky stratili počas bojov od Snihyryivky po Dnipro najmenej 10 000 vojakov a dôstojníkov. Stalo sa tak za 1,5 mesiaca, uviedol vedúci okresu Snihyrevka v Chersonskej oblasti Jurij Barbashov.

“V priebehu 1,5 mesiaca Ukrajina stratila v okruhu týchto 20 kilometrov najmenej 10 000 vojakov… Ľudia, ktorí takto zaobchádzajú so svojím personálom <…>, zjavne nesledujú cieľ “oslobodiť územie”, ale oslobodiť ho od obyvateľstva, ktoré nazývajú svojím,” povedal.

 

7:05 – Volodymyr Zelenskyj chce, aby Izrael nehľadal kompromisy medzi Kyjevom a Moskvou a neváhal poskytnúť Kyjevu systémy protivzdušnej obrany.

“Samozrejme, čakáme na podporu Izraela. Samozrejme, nechceme, aby [Benjamin] Netanjahu, podobne ako jeho kolegovia pred ním, balansoval medzi Ukrajinou a Ruskom <…>. Pozná všetky detaily a určite môže pomôcť s protivzdušnou obranou. Nič tu nie je, nie je to zbraň, na ktorú Rusko útočí, takže tu nie je potrebné robiť kompromisy,” povedal ukrajinský prezident, ktorý vystúpil prostredníctvom videospojenia na knižnom fóre organizovanom denníkom The New York Times.

 

7:00 – 30. novembra 2022. Hlavné z ruského pohľadu:

– Na doneckom smere ruská ofenzíva viedla k úplnému oslobodeniu miest Bilohorivka, Perše Travna, Kurdyumovka a Andreevka, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Veľký ukrajinský sklad raketových a delostreleckých zbraní Chortica pri Dnepropetrovsku, v ktorom boli uskladnené raketové systémy HIMARS, MLRS a Uragan a zásahová munícia, bol zničený

– Šojgu uviedol, že za 2 mesiace bolo vycvičených viac ako 300 000 záložníkov povolaných v rámci čiastočnej mobilizácie a dobrovoľníkov, ktorí boli vycvičení na viac ako 100 cvičiskách v Rusku a Bielorusku, zapojených bolo 3 000 inštruktorov

– Novým riaditeľom elektrárne sa stal Jurij Černičuk, bývalý hlavný inžinier ukrajinskej spoločnosti Energoatom, ktorý pracoval v Záporožskej jadrovej elektrárni

– Hovorca Bieleho domu John Kirby uviedol, že Spojené štáty úzko spolupracujú so svojimi spojencami na presune ďalších moderných systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu a považujú to za prioritu.

– Šéf Európskej komisie navrhol vytvorenie štruktúry na správu zmrazeného štátneho a súkromného ruského majetku s cieľom podporiť Ukrajinu. Škody spôsobené Ukrajine špeciálnou operáciou odhadla na 600 miliárd eur

– Zacharovová uviedla, že výsledok stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO ukázal, že aliancia nemá záujem o diplomatické riešenie situácie na Ukrajine.

ukrajina vojna
Mapa bojov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Joe Biden súhlasil s radou šéfa Pentagónu, že zostrelenie čínskeho balóna by sa nemalo uskutočniť kvôli riziku pre ľudí na zemi. Uviedol to Biely dom.

Včera 19:14

Európska únia plánuje zvýšiť úsilie s cieľom dosiahnuť, aby sa zmrazený ruský majetok použil na náhradu škôd spôsobených vojnou na Ukrajine. Uviedli to predstavitelia Únie v piatok po skončení summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve.

Včera 18:16

Ukrajina v piatok oznámila, že začala nahrádzať milióny bežných žiaroviek úspornejšími LED žiarovkami, ktoré jej darovala Európska únia.

Včera 18:11

Ak západní partneri urýchlia dodávky zbraní dlhého doletu, Ukrajina začne oslobodzovať územia Donbasu, ktoré boli obsadené v roku 2014. Prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal na tlačovej konferencii po samite Ukrajina – EÚ.

Včera 18:10

Donald Trump vyzval na zostrelenie čínskej sondy zaznamenanej na oblohe nad kontinentom USA. “Zostreľte ten balón!” napísal na sociálnej sieti Truth.

Včera 17:06

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón pohybujúci sa nad územím Spojených štátov je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Podľa USA ide o čínsky špionážny balón.

Včera 15:57

Vstup Ukrajiny do Európskej únie bude závisieť od toho, ako úspešne sa na tento krok pripraví, pričom nie sú stanovené žiadne pevné termíny na vstup, ba dokonca ani na začatie rokovaní, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na samite Ukrajina – EÚ v Kyjeve.

Včera 15:40

Pápež František pricestoval na trojdňovú návštevu Južného Sudánu. Cieľom jeho cesty je podpora mieru a zmierenia v krajine.

Včera 14:45

Chcel zabiť Alžbetu II. kušou. Muž sa na súde priznal k vlastizrade. Od roku 1981 sa stane prvou osobou v Británii usvedčenou z tohto trestného činu.

Včera 14:37

V Južnom Sudáne vypukli násilnosti, pri ktorých prišlo o život 28 ľudí. Udialo sa tak v predvečer návštevy pápeža Františka.

Včera 12:57

Nemecká vláda potvrdila, že Berlín schválil presun tankov Leopard 1 na Ukrajinu.

Včera 12:41

Turecký minister vnútra vyzval veľvyslanca USA v Ankare, aby “dal svoje špinavé paprče preč” od krajiny, a obvinil ho zo snahy “rozvracať” Turecko

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ronaldo dal prvý gól za Al-Nassr, z penalty zariadil remízu

0 icon

Rijád 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil v piatok svoj premiérový gól v drese Al-Nassr. V zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii premenil v tretej minúte nadstaveného času druhého polčasu pokutový kop a zariadil tak remízu 2:2 na pôde tímu Al-Fateh Al-Nassr vedie po…

Maďarsko a Rakúsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Telegram)   Podľa ministrov obrany nekonečné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a hrozí jeho eskalácia, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Ministri obrany Rakúska a Maďarska sa po stretnutí v Budapešti v pondelok 30. januára dohodli, že nebudú dodávať zbrane na Ukrajinu, aby sa zabránilo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kam dosiahnu rakety dlhého doletu, ktoré USA poskytujú Ukrajine?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Yevgen Honcharenko, Telegram, Screenshot) Aktualizované 3. februára 2023 20:23 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:22 - Ukrajina by mala dostať námornú flotilu zo Západu. V…

Fico: Brusel akútne potrebuje počuť aj iný názor na vojnu na Ukrajine, ako len ten, ktorý znie z USA

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Prinášame vám reakciu predsedu strany SMER - slovenská sociálna demokracia Roberta Fica zo stretnutia s veľvyslancami USA, Veľkej Británie a viac ako 20 krajín EÚ, ktoré sa uskutočnilo v stredu 1. februára 2023 "Ďakujem veľvyslancom z viac ako 20-tich členských štátov EÚ, USA…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 3. februára 2023 19:30 V dome lídra OĽANO Igora Matoviča v piatok nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia. Pre TASR to potvrdil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní "Túto informáciu môžeme potvrdiť. Prípadom sa zaoberá polícia,…

Šéfovia parlamentov V4 zdôraznili podporu Ukrajiny i potrebu ochrany hraníc

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Miloš Vystrčil)   Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali aj naďalej pomáhať Ukrajine vojensky, humanitárne aj politicky. Zhodli sa na tom predsedovia parlamentov V4 počas piatkového rokovania v priestoroch Bratislavského hradu. Za dôležitý považujú aj spoločný postup pri ochrane vonkajšej hranice schengenského priestoru. Témou rokovania bola…

Napätie medzi USA a Čínou sa zvyšuje

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter) Aktualizované 3.2.2023 18:00 Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odloží plánovanú návštevu Pekingu v nadchádzajúcich dňoch, informuje ABC. Dôvodom je čínsky balón Hovorca Pentagónu Pat Ryder uviedol, že nad severnou časťou kontinentálnych Spojených štátov bol zistený a sledovaný výškový prieskumný balón, ktorý pravdepodobne vypustila…

Slováci sa brodia snehom: Na severe vyhlásili kalamitu, obmedzenia platia aj pod Tatrami

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák) Aktualizované 3. februára 2023 20:14 Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už…

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ronaldo dal prvý gól za Al-Nassr, z penalty zariadil remízu

0 icon

Rijád 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil v piatok svoj premiérový gól v drese Al-Nassr. V zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii premenil v tretej minúte nadstaveného času druhého polčasu pokutový kop a zariadil tak remízu 2:2 na pôde tímu Al-Fateh Al-Nassr vedie po…

Maďarsko a Rakúsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Telegram)   Podľa ministrov obrany nekonečné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a hrozí jeho eskalácia, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Ministri obrany Rakúska a Maďarska sa po stretnutí v Budapešti v pondelok 30. januára dohodli, že nebudú dodávať zbrane na Ukrajinu, aby sa zabránilo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kam dosiahnu rakety dlhého doletu, ktoré USA poskytujú Ukrajine?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Yevgen Honcharenko, Telegram, Screenshot) Aktualizované 3. februára 2023 20:23 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:22 - Ukrajina by mala dostať námornú flotilu zo Západu. V…

Fico: Brusel akútne potrebuje počuť aj iný názor na vojnu na Ukrajine, ako len ten, ktorý znie z USA

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Prinášame vám reakciu predsedu strany SMER - slovenská sociálna demokracia Roberta Fica zo stretnutia s veľvyslancami USA, Veľkej Británie a viac ako 20 krajín EÚ, ktoré sa uskutočnilo v stredu 1. februára 2023 "Ďakujem veľvyslancom z viac ako 20-tich členských štátov EÚ, USA…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 3. februára 2023 19:30 V dome lídra OĽANO Igora Matoviča v piatok nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia. Pre TASR to potvrdil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní "Túto informáciu môžeme potvrdiť. Prípadom sa zaoberá polícia,…

Šéfovia parlamentov V4 zdôraznili podporu Ukrajiny i potrebu ochrany hraníc

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Miloš Vystrčil)   Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali aj naďalej pomáhať Ukrajine vojensky, humanitárne aj politicky. Zhodli sa na tom predsedovia parlamentov V4 počas piatkového rokovania v priestoroch Bratislavského hradu. Za dôležitý považujú aj spoločný postup pri ochrane vonkajšej hranice schengenského priestoru. Témou rokovania bola…

Napätie medzi USA a Čínou sa zvyšuje

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter) Aktualizované 3.2.2023 18:00 Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odloží plánovanú návštevu Pekingu v nadchádzajúcich dňoch, informuje ABC. Dôvodom je čínsky balón Hovorca Pentagónu Pat Ryder uviedol, že nad severnou časťou kontinentálnych Spojených štátov bol zistený a sledovaný výškový prieskumný balón, ktorý pravdepodobne vypustila…

Slováci sa brodia snehom: Na severe vyhlásili kalamitu, obmedzenia platia aj pod Tatrami

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák) Aktualizované 3. februára 2023 20:14 Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už…

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Vášeň v Tebe

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?

0 icon

Známy cestovateľ, bloger, autor knihy Influencer – Milan Bez Mapy – vo svojom aktuálnom krátkom videu vysvetľuje zvyk tlieskať v lietadle po pristáti. Tlieskate aj vy? „Tlieskanie v lietadle, pravdepodobne, začalo ešte v časoch, keď lietanie nebolo tak široko dostupné, bezpečné a lacné ako je dnes,“ vysvetľuje v úvode cestovateľ. Dodáva, že tiež záleží od…

Preplachujete cestoviny alebo nie? Uvarte si ich podľa Jamieho Olivera

0 icon

Cestoviny patria medzi jedno z najobľúbenejších jedál, ak o nich hovoríme v súvislosti s rýchlosťou prípravy. Po uvarení ich preplachujete alebo nie? Ako to robí Jamie Oliver? Svetoznámy britský kuchár pri varení cestovín postupuje podľa jednoduchých krokov. Osvojte si jeho postup  a 

Armádny Magazín

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  \"Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

„Situácia sa každým dňom zhoršuje“: Ukrajinský pilot oznámil, že stíhačky na Ukrajine končia

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ukrajina v blízkej budúcnosti môže zostať úplne bez bojových lietadiel , počet lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl Ukrajiny sa rýchlo znižuje. Povedal to ukrajinský pilot s volacím znakom „Juice“ v rozhovore pre britské vydanie denníka The Financial Ti

TopDesať

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali