Ruský raketový útok na supermarket v ukrajinskom meste

NAŽIVO

Vedúci americkej delegácie Rodney Mims Cook Jr. na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre odovzdal Putinovi odkaz od Trumpa.

Včera 20:21

Americký veľvyslanec pri EÚ Andrew Puzder uviedol, že Trumpove hrozby o prevzatí Grónska boli iba nedorozumením.

Včera 19:59

Vo veku 72 rokov zomrel herec Anthony Head známy zo seriálu Buffy, premožiteľka upírov.

Včera 19:57

Maroš Šefčovič uviedol, že EÚ hľadá nástroje na diverzifikáciu zdrojov v citlivých sektoroch, aby znížila svoju obchodnú závislosť.

Včera 18:43

Merz uviedol, že Srbsko sa musí rozhodnúť, kde vidí svoju budúcnosť.

Včera 18:26

Magyar na Facebooku napísal, že vláda Maďarska plánuje znížením platov a benefitov poslancov ušetriť v najbližších štyroch rokoch najmenej 50 miliárd forintov.

Včera 18:06

Starmer sa v nedeľu v Londýne stretne so Zelenským, Merzom a Macronom. Diskutovať budú o tom, ako vyvinúť tlak na Rusko.

Včera 17:31

Írsko zakázalo izraelskému ministrovi národnej bezpečnosti Itamarovi Ben Gvirovi a ministrovi financií Becacelovi Smotričovi vstup do krajiny.

Včera 16:58

NASA kvôli zhoršujúcemu sa úniku vzduchu v orbitálnom laboratóriu nariadila astronautom na palube ISS, aby sa ukryli v kozmickej lodi a pripravili sa na potenciálnu evakuáciu.

Včera 16:56

Armáda Iránu uviedla, že v Ománskom zálive vystrelila varovné rakety na dva americké torpédoborce. Americká armáda to poprela.

Včera 16:55

Predseda parlamentu Libanonu uviedol, že Hizballáh sa stiahne z oblasti južne od rieky Lítání vtedy, ak sa stiahne aj Izrael.

Včera 16:53

V sobotu budú na výstavisku v Brne blahorečení dvaja českí mučeníci z 50. rokov – farári Jan Bula a Václav Drbola.

Včera 16:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – V Kursku začína byť cítiť ruskú reakciu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruský raketový útok na supermarket v ukrajinskom meste
Na snímke príslušníci záchranných zložiek a vojaci odtláčajú vrak auta po ruskom raketovom útoku na supermarket v ukrajinskom meste Kosťantynivka v Doneckej oblasti
❚❚
.

18:50 – Ruským jednotkám sa podarilo zastaviť postup AFU na sever Kurskej oblasti, a hoci pokusy niektorých ukrajinských jednotiek o postup v tomto regióne Ruskej federácie stále pokračujú, Moskve sa ich podarilo zadržať.

Pre denník The New York Times to uviedli oslovení vojenskí analytici.

Ak teda podľa Pasiho Paroinena – analytika z Black Bird Group (organizácia analyzuje satelitné snímky a obsah sociálnych médií z bojiska) bolo možné počas troch dní od začiatku ofenzívy pozorovať “mierne úspechy” AFU pri Sudži a ďalších pohraničných obciach, teraz sa ofenzíva zastavila a “začínajú byť viditeľné dôsledky ruskej reakcie”.

.

Ako uvádza NYT, ruské úrady a médiá tiež tvrdia, že situácia na mieste sa zlepšila a že pokusy AFU preniknúť hlboko do regiónu boli odrazené. Noviny zároveň uvádzajú, že ofenzíva ruských vojsk v oblastiach Časov Jar, Toreck a Pokrovsk sa nezastavila – naopak, v posledných dňoch Rusi tvrdia, že dosiahli taktické úspechy.

 

16:45 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– V oblasti zodpovednosti skupiny vojsk “Vostok” stratila AFU v priebehu dňa až 125 vojakov;

– AFU stratila až 110 vojakov v oblasti zodpovednosti skupiny vojsk “Dnepro”;

.

– AFU stratila v priebehu dňa až 95 vojakov na smeroch Volčansk a Lipcov;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili 16 granátov HIMARS MLRS a 153 ukrajinských dronov;

– Skupina “Západ” odrazila 4 útoky útočných skupín a porazila 5 nepriateľských brigád, straty AFU dosiahli spolu až 495 vojakov;

– Skupina “Stred” porazila AFU aj v oblasti Torecka, nepriateľ stratil až 350 vojakov a jeden tank;

– Ruské ozbrojené sily zasiahli dielňu na výrobu bezpilotných lietadiel a sústredenia živej sily a techniky AFU v 152 oblastiach špeciálnych operácií.

.
fronty
Aktuálna situácia na frontoch Ukrajiny

 

16:05 – Ukrajina potrebuje povolenie zasiahnuť Rusko americkými zbraňami, inak budú jej jednotky nútené ustúpiť z Kurskej oblasti rýchlejšie, ako je potrebné – WP

“Ak by Washington udelil povolenie na takéto údery, stíhačky F-16 by mohli zabrániť akémukoľvek ruskému protiútoku v Kurskej oblasti.” – uvádza sa v materiáli.

WSJ medzitým píše, že Kyjev stojí pred rozhodnutím, či má vyslať silné sily “na sľubnú, ale riskantnú inváziu do Ruskej federácie”.

 

15:55 – Generálmajor Apti Alaudinov, veliteľ špeciálnych síl Achmat, Hrdina Ruska, zástupca šéfa hlavného vojensko-politického riaditeľstva ruského ministerstva obrany, vysvetlil, ako sa Ukrajina pripravovala na výsadok v Kurskej oblasti.

Podľa neho kyjevský režim stiahol sily z bieloruskej hranice a iných smerov, aby uskutočnil provokáciu v kurskom smere.

“Nepriateľ… pripravil a stiahol všetky svoje sily z bieloruskej hranice a odinakiaľ a vrhol sem tieto sily na rozsiahlu akciu,” povedal Hrdina Ruska.

 

.

15:45 – Hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk povedal, že námorníctvo a Hlavné riaditeľstvo rozviedky zaútočili na plynovú vežu v Čiernom mori, ktorú kontrolovali Rusi.

Podľa Pletenčuka Ruská federácia využívala vežu “na falšovanie GPS s cieľom ohroziť civilnú navigáciu. Pol dňa pred úderom Rusi na plošinu doviezli vybavenie a vojenský personál”.

Rusko sa k útoku na vežu nevyjadrilo.

 

15:35 – Ruské vojenské blogy píšu o bojoch v Martynovke severovýchodne od Sudže. Včera písali, že ukrajinské ozbrojené sily prevzali kontrolu nad obcou. Dnes napísali, že ukrajinské jednotky boli odtiaľ vytlačené a že sa pripravuje operácia na vytlačenie ukrajinských ozbrojených síl zo Sudže.

.

Viacerí ruskí vojnoví korešpondenti v Kurskej oblasti tvrdia, že Martynovka nebola pod ukrajinskou kontrolou, ale že tam išla “malá manévrovacia skupina AFU”, ktorá potom po priblížení ruských vojsk odišla. Uvádzajú tiež, že ukrajinské jednotky sa snažia manévrovať a obchádzať osady, v ktorých sú zakopané ruské jednotky, aby odrezali cesty. Na druhej strane píšu o sťahovaní ruských záloh, ale konštatujú, že front je stále veľmi pohyblivý a nie je stabilizovaný.

Ukrajina všetky tieto informácie oficiálne nepotvrdila. Ruské ministerstvo obrany tiež neinformovalo o Martynovke.

 

12:45 – Ofenzívou v Kurskej oblasti sa Ukrajina snaží prerušiť “pomalý, ale stabilný postup” Ruska v Doneckej oblasti.

Uviedla to agentúra AP pri analýze cieľov tejto operácie pre Kyjev.

.

Medzi možné plusy pre Kyjev agentúra zaraďuje aj “schopnosť Ukrajiny chopiť sa iniciatívy” a reputačný úder Kremľu.

“Napriek počiatočným úspechom by však invázia do Ruska mohla vyčerpať niektoré z najschopnejších ukrajinských jednotiek a ponechať jednotky v Doneckej oblasti bez dôležitých posíl,” varuje médium.

Novinári sa domnievajú, že snaha o vytvorenie dlhodobej prítomnosti v Kurskej oblasti “by mohla byť náročnou úlohou pre ukrajinské sily, ktorých zásobovacie línie by boli zraniteľné voči ruskej paľbe”.

 

12:00 – Ruský denník Kommersant zverejňuje zábery rozbitého ruského vojenského konvoja pri meste Rylsk v Kurskej oblasti.

Noviny píšu, že konvoj bol zasiahnutý raketami HIMARS s kazetovou hlavicou.

 

.

11:20 – Ministerstvo obrany o situácii v Kurskej oblasti. Hlavné udalsti k tejto chvíli:

Pokusy nepriateľských mobilných skupín preraziť hlboko na ruské územie boli zmarené v oblastiach Ivaškovskij, Malaja Lokňa a Olgovka.

Personál a technika AFU boli zasiahnuté v oblastiach osád Nikolajevo-Darjino, Guevo, Ljubimovka, Zelenyj Šljach a Sverdlikovo.

Letecké a raketové sily zasiahli nepriateľské rezervy na území Sumskej oblasti.

Pri útoku na dočasné rozmiestnenie zahraničných žoldnierov na južnom okraji mesta Suja bolo zabitých 15 militantov.

Denné straty AFU predstavovali až 175 vojakov a 36 obrnených vozidiel.

Celkovo nepriateľ počas bojov v Kurskej oblasti stratil až 1 120 vojakov a 140 obrnených vozidiel.

.

 

11:10 – Ukrajinské jednotky sa nachádzajú v oblastiach lokalít Nikolajevo-Daryno, Guevo, Ljubimovka, Zelenyj Šljach a Sverdlikovo v Kurskej oblasti. Ako aj na južnom okraji mesta Sudža.

Takéto údaje zverejňuje ruské ministerstvo obrany, pričom uvádza lokality, kde “živá sila a technika AFU bola zasiahnutá paľbou”.

Ministerstvo tiež uviedlo, že sa odrazili pokusy o prerazenie mobilných skupín ukrajinských vojsk v oblastiach Ivaškovskoje, Malaja Lokňa a Olgovka.

Kurská oblasť
Ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti

 

11:00 – Lukašenko uviedol, že ukrajinské ciele včera narušili vzdušný priestor Bieloruska a boli zostrelené.

“Včera o 18:10 boli sily vzdušných síl a sily protivzdušnej obrany Bieloruska uvedené do stavu vysokej pohotovosti. Nazývame to pohotovosť č. 1. Sily protivzdušnej obrany v pohotovosti. AFU porušila všetky pravidlá správania sa a narušila vzdušný priestor Bieloruskej republiky. Vo východnom smere, veľmi blízko nás v oblasti Kosťukovického okresu,” povedal.

.

“Máme podozrenie, že išlo o úderné bezpilotné lietadlá. Narušili vzdušný priestor Bieloruska a leteli z Ukrajiny. Nad územím Bieloruska sme ciele zničili. Zvyšok sme odovzdali (s Ruskom máme jednotný systém protivzdušnej obrany) Rusku. A podľa informácií ruského generálneho štábu a veliteľa tohto smeru protivzdušnej obrany Ruska boli tieto ciele zasiahnuté pri Jaroslavli,” dodal Lukašenko.

Kosťukovický okres hraničí s Brjanskou oblasťou Ruska a nachádza sa približne 100 kilometrov od ukrajinských hraníc (vyznačených na mape).

 

09:50 – Ukrajinská operácia v Kurskej oblasti sa pripravovala už dlhší čas – s cieľom odlákať ruské jednotky z iných častí frontu. Ďalším cieľom je ukázať, že Rusko “nie je schopné brániť svoje vlastné hranice”, a pokúsiť sa prevziať iniciatívu na fronte.

Pre denník Financial Times to povedal bývalý minister obrany Andrij Zagorodňuk.

Publikácia zároveň spresňuje, že niektorí vojenskí analytici spochybňujú načasovanie kurskej operácie a presun elitných jednotiek do tejto oblasti – zatiaľ čo na fronte v Doneckej oblasti narastajú problémy.

“Na operácii sa zatiaľ zúčastňujú jednotky najmenej štyroch ukrajinských mechanizovaných a výsadkových brigád,” píše FT.

.

Západní analytici sa domnievajú, že operácia AFU bude úspešná za dvoch podmienok: ak donúti Rusko odkloniť zdroje z Doneckej oblasti a ak sa samotnej Ukrajine podarí získať oporu v Kurskej oblasti.

“Ak však budú ukrajinské sily vytlačené z ruského územia bez hmatateľných výsledkov s veľkými stratami a Rusi budú pokračovať v postupe smerom k Pokrovsku, bude sa na najvyššie vojenské vedenie Ukrajiny pozerať ako na to, ktoré prehralo obrovskú hazardnú stávku,” povedal Konrad Muzyka, vojenský analytik poľskej bezpečnostnej skupiny Rochan Consulting.

 

09:45 – Najmenej 12 obsadených osád: ukrajinský prielom do Kurskej oblasti je “veľký” a je viac než len nájazd, uviedol bezpečnostný analytik SkyNews Michael Clarke.

Povedal, že vpád spočiatku vyzeral ako útok ruskej Légie slobody, ale teraz si uvedomili, že Kyjev môže po výrazných počiatočných úspechoch oblasť posilniť. Analytik dodal, že ak by Rusi chceli zatlačiť Ukrajincov späť, museli by Kursku venovať viac zdrojov.

“Ukrajinské jednotky postúpili k Sudži, ktorá je logistickým centrom, a postupujú odtiaľ na severovýchod a juhovýchod. Rusi si mysleli, že to zvládnu s niekoľkými svojimi záložnými prápormi. To sa však nedeje,”
povedal.

Aj analytik centra Chatham House Mathieu Bouleguet sa domnieva, že Kyjev má v tejto ofenzíve jasný cieľ, ktorý však zatiaľ nie je známy. Útok zároveň desí ruskú spoločnosť a je fackou do tváre Putinovi.

.

Útok “je masívnym symbolom, masívnou demonštráciou sily, ktorá ukazuje, že vojna nie je zmrazená, vojna prichádza k vám”, uzavrel.

 

09:30 – Berlín by mal zastaviť financovanie Kyjeva a uvoľnené prostriedky by sa mali použiť na civilnú infraštruktúru Nemecka…

“Naliehavo potrebujeme investície do civilnej infraštruktúry, nie ďalšie a ďalšie peniaze našich daňových poplatníkov na drahé zbrane a konflikt na Ukrajine,” uviedla.

Wagenknechtová sa zároveň domnieva, že politika nemeckej vlády viedla k obohacovaniu zbrojárskeho koncernu Rheinmetall a úpadku nemeckej ekonomiky.

.

09:20 – Invázia Ukrajiny do Kurskej oblasti sa pre Kremeľ stala “najvážnejšou výzvou od povstania Wagnerovej PMC v júni 2023”, píše Washington Post.

“Analytici tvrdia, že cieľom útoku by mohlo byť odlákanie ruských jednotiek z iných miest pozdĺž frontu, ako aj poskytnutie páky pri budúcich rokovaniach,” uviedol denník.

Autori sa tiež domnievajú, že operácia AFU “mala pre Kyjev psychologický význam, pretože zvýšila morálku ukrajinských jednotiek a obyvateľstva”.

Zároveň “niektorí vojenskí experti pochybujú o účelnosti útoku Ukrajiny vzhľadom na jej slabosť na iných kľúčových miestach frontu a predpovedajú, že oveľa početnejšie a lepšie vyzbrojené vojenské sily Ruska pravdepodobne čoskoro vytlačia Ukrajincov”.

 

09:15 – Kurská oblasť:

Ukrajinci sa v noci s podporou tankov pokúsili o prielom južne od Sudže, ale ruské jednotky ich zastavili.

Aj s podporou ťažkej techniky zaútočili na pozície ruských ozbrojených síl v smere na Korenevo, ale boli tiež zasiahnutí a stiahli sa späť.

V samotnej Sudži prebiehajú systematické práce na vytlačení ukrajinských síl. V samotnej lokalite už nepriateľ nepostupuje.

 

09:00 – Smer Kursk: situácia k 9. augustu 2024 o 20.00 – preteky záloh…

Do večera citeľne zvýšili tlak v smere na Korenevo. Okrem toho aktívne pracovali ukrajinské “Grady” a “stvolka”. Výrazne sa zvýšil aj počet motorizovanej pechoty a obrnených vozidiel. Pravdepodobne večer bude opäť nasledovať útok. Ale s oveľa väčšími silami.

A po vzore Sudže ukrajinská armáda s najväčšou pravdepodobnosťou mesto ešte neobsadí. Hlavné je pre nich ovládnuť cestu do Rylska, ktorá vedie po okraji tejto osady.

V samotnej Sudži sa zatiaľ nič nemení. Ukrajinská armáda tesne blokuje severný vstup do nej zo smeru od Kurska a samotné mesto je rozdelené približne pozdĺž rieky. A obe strany zatiaľ nemajú dostatok síl na jeho dôslednú kontrolu.

Zároveň na ostatných smeroch ruské protiútoky zatiaľ dokážu Ukrajincov len zadržať, ale nedokážu ich citeľne zatlačiť späť. Navyše skutočnosť, že rezervy AFU sú tu oveľa bližšie ako ruské a intenzívne ich nasadzujú, rýchlo mení situáciu v ich prospech. To znamená, že zajtra sa pokúsia získať späť iniciatívu.

.

A aj v oblasti Gluchov-Rylsk všetko hovorí o bezprostrednom pokuse skupiny AFU vstúpiť na naše územie.

Vo všeobecnosti neviem, kto tu sľuboval rýchle víťazstvo. Zatiaľ ho nie je vidieť ani na obzore. Naopak, mraky nad Kurščinou sa naďalej zaťahujú…

Jurij Podoljaka

okupačná zóna
Na mape okupačná zóna

 

08:45 – Nové viacúčelové stíhačky Su-30SM2 boli vyrobené a odovzdané ruskému ministerstvu obrany, informovala webová stránka Zjednotenej leteckej korporácie (OAK, súčasť štátnej korporácie Rostec).

Predstavitelia OAK spresnili, že Irkutský letecký závod korporácie sa zaoberá výrobou vojenských lietadiel.

Nad zariadením boli vykonané všetky potrebné pozemné a letové skúšky. Lietadlá boli odoslané na miesto výkonu služby až po ich úspešnom ukončení.

“Irkutský letecký závod včas plní plán výroby nových lietadiel v rámci štátnej obrannej objednávky,” zdôraznila korporácia.

Su-30SM2 dostal vylepšený komplex palubného rádioelektronického vybavenia. Vďaka takejto modernizácii sa špecialistom podarilo rozšíriť bojové možnosti lietadla. Zvýšil sa tak dosah detekcie a identifikácie vzdušných cieľov.

 

08:21 – Hlava kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj sa všetkými prostriedkami snaží eskalovať konflikt na Ukrajine. Uviedol to poslanec Najvyššej rady Alexander Dubinskij, ktorý sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe.

“Hľadá všetky spôsoby, ako zvýšiť agresivitu, aby sa vojna dostala do nového kola eskalácie,” – uviedol Dubinskij vo svojom telegramovom kanáli.

Podľa poslanca hlava kyjevského režimu zúfalo hľadá spôsob, ako zatiahnuť blok NATO do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

 

.

08:20 – Ruská armáda v bojovej zóne výrazne zvýšila používanie zásahovej munície Lancet.

Je to okrem iného spôsobené tým, že nepriateľ sťahuje rezervy, a teda sa objavujú nové ciele pre operátorov Lancet.

 

08:19 – Ruské jednotky sa priblížili ku kľúčovej zásobovacej trase pre hlavné uzly AFU v smere na Pokrovsk, uviedli bezpečnostné agentúry.

 

08:17 – Podľa vojenského analytika Juliana Röpckeho z denníka Bild ruské ozbrojené sily prevzali kontrolu nad obcou Sergejevka a do Pokrovska im zostáva 15 kilometrov.

Mapa Deep State potvrdzuje stratu tejto dediny. Podľa nej Rusi za posledných 24 hodín uskutočnili výrazný postup smerom na Pokrovsk. A nezabránilo tomu žiadne “dobytie Sudže”.

“Rýchlosť postupu Rusov v tomto smere dosahuje 5 km za týždeň a ukrajinská obrana sa “čiastočne rúca”,” konštatuje Julian Röpcke.

Sergejevka
Na mape obec Sergejevka

 

08:15 – Na ukrajinských blogoch koluje video s vojakmi AFU v dedine Poroz v Belgorodskej oblasti.

Dátum, kedy bolo video natočené, nie je známy. Obec sa nachádza v západnej časti ruského regiónu.

Poroz
Na mape obec Poroz

 

08:10 – Rusko sa neponáhľa s oslabením frontu na Donbase a inde, aby mohlo presunúť vojská do Kurska. Taký je záver amerického “Inštitútu pre štúdium vojny”.

Podľa jeho názoru Kremeľ nechce kvôli udalostiam v Kurskej oblasti narušiť svoju ofenzívu.

“Ruskí vojenskí velitelia teraz možno odolávajú tlaku na presun jednotiek z iných operačných oblastí, aby zabránili ukrajinskej invázii, ktorá by narušila ruské ofenzívne operácie na východe Ukrajiny,” uvádza ISW vo svojej rannej správe.

.

Moskva sa pri obrane Kurskej oblasti bude pravdepodobne spoliehať na “jednotky, ktoré sú už rozmiestnené v blízkosti hraníc, a na ľahko dostupné sily v tyle, z ktorých väčšinu tvoria jednotky obsadené brancami”.

 

08:06 – Západní vojenskí blogeri hodnotia úspechy ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti oveľa skromnejšie ako ruské Z-kanály.

Známy OSINT bloger WarMapper, ktorý kreslí mapy vojny na Ukrajine, včera zverejnil mapu ukrajinskej kontroly v Kurskej oblasti k 8. augustu.

Mapa Kurská oblasť
Mapa ukrajinskej kontroly v Kurskej oblasti k 8. augustu

Podľa tejto mapy sa AFU stiahla z Koreneva, je na západnom okraji Sudže (nekontroluje celé mesto), čiastočne je v Novoivanovke a plne drží Sverdlikovo.

Celkovo Ukrajina podľa blogera kontroluje 155 km2 územia.

Poznamenáva, že AFU podniká nájazdy do tyla ruských síl, ale nemá tam trvalú kontrolu. Tieto územia sú označené ako sporné – prebiehajú na nich boje.

 

08:00 – USA pridelili Ukrajine nový balík zbraní vrátane rakiet Stinger a bojových raketometov HIMARS, uviedol Pentagón.

Nový balík v hodnote 125 miliónov dolárov zahŕňa aj viacúčelové radary, sanitky, muníciu do ručných zbraní, systémy Javelin a rakety TOW.

 

07:50 – Z ukrajinskej strany sa na bojoch o Kurskú oblasť zúčastňujú bývalí trestanci. Uviedol to ukrajinský dôstojník s volacím znakom “Alex”.

Podľa jeho slov “plnia pridelené úlohy bez akýchkoľvek pripomienok”.

Oficiálne to nebolo potvrdené.

Predtým sa uvádzalo, že na front odišlo už viac ako päťtisíc bývalých väzňov.

 

07:42 – V Kramatorsku zasiahlo Tornado-S priemyselnú zónu, uvádzajú miestne blogy. Tvrdia, že zasiahlo aj tepelnú elektráreň.

Úrady Doneckej oblasti potvrdili úder na podnik a uviedli počet obetí.

Kramatorsk
Situácia v Kramatorsku

 

07:35 – Ofenzíva Kyjeva dostala zelenú od jeho spojencov, píše Politico.

Nemecko a ďalší spojenci Ukrajiny sa zdráhali povoliť Ukrajine úder na Rusko, ale najnovšia ofenzíva by mohla zmeniť politiku, uvádza sa v článku.

Nič nenasvedčuje tomu, že by západní spojenci krajiny tlačili na Kyjev, aby zastavil ofenzívu v Kurskej oblasti.

Zatiaľ nie je jasné, aké sú dlhodobé ciele súčasnej ofenzívy Ukrajiny a či sa jej podarí udržať územie, ktorého sa zmocnila.

Štyri dni po tom, čo Kyjev rozmiestnil svoje jednotky v ruskej Kurskej oblasti, však nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k zastaveniu nepriateľských akcií.

Kyjev sa zatiaľ zdržal komentárov k operácii, uviedla publikácia.

 

07:20 – Rusi začali používať nové letecké bomby dlhého doletu na údery na Ukrajinu, uviedol šéf sumskej OVA Volodymyr Artjuch.

“Dnes počas dňa v Sumskej oblasti nepriateľ prvýkrát použil nové bomby – univerzálnu medzidruhovú plánovaciu muníciu, akýsi hybrid medzi bombou a raketou. Bolo ich odpálených 11,” povedal Artjuch vo vysielaní televízie.

“Sú rovnaké ako KAB, ale majú motor. Táto bomba letí oveľa ďalej, dvakrát ďalej, a je presnejšia,” dodal.

 

.

06:55 – Bieloruská KGB zaviedla na hraniciach s Ukrajinou režim protiteroristickej operácie.

KGB vyzvala obyvateľov pohraničnej oblasti, aby “zachovali pokoj a poslúchli požiadavky orgánov činných v trestnom konaní.

 

06:30 – Národný protiteroristický výbor informoval, že režim KTO (Režim protiteroristickej operácie) sa zavádza v Brjanskej, Kurskej a Belgorodskej oblasti z dôvodu zvýšenia úrovne sabotáží a teroristických hrozieb z Ukrajiny.

V súvislosti s režimom KTO sa v 3 ruských regiónoch prijímajú ďalšie opatrenia na zaistenie bezpečnosti, udržanie verejného poriadku a posilnenie ochrany objektov.

NAK dodal, že Kyjev sa bezprecedentne pokúsil destabilizovať situáciu vo viacerých ruských regiónoch.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Ozdravovanie verejných financií sa nekoná, zodpovednosť je v rukách vlády a parlamentu , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Prudký prepad Írska stiahol v prvom štvrťroku dole hospodársky rast celého 21-členného bloku so spoločnou menou

Eurozóna zaznamenala v prvých troch mesiacoch roku 2026 nečakaný pokles, a to pre prudký prepad írskych ekonomických ukazovateľov, vyplýva z…

05. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zvýšené riziko vzniku požiarov hasiči vyhlásili v ôsmich okresoch

Zvýšené riziko vzniku požiarov hasiči vyhlásili k piatku v ôsmich okresoch. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR na webe

05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér Starmer varoval pred hrozbou napadnutia niektoré štátu NATO Ruskom do štyroch rokov

Rusko by podľa hodnotení západných spravodajských služieb mohlo byť pripravené zaútočiť na niektorú z krajín Organizácie Severoatlantickej zmluvy už v…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Deň pred útokom na Starobelsk požiadal Zelenskyj o stretnutie prostredníctvom sprostredkovateľa, povedal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Zelenskyj požiadal v máji o stretnutie a na druhý deň došlo k útoku na…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na naliehania Rumunska dostali zlodeji 2 500-ročnej zlatej prilby v Holandsku len necelé štyri roky

Holandský súd v piatok odsúdil troch mužov na 47 mesiacov väzenia za bezočivú krádež 2 500 rokov starej zlatej rumunskej…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

.
.

Deň pred útokom na Starobelsk požiadal Zelenskyj o stretnutie prostredníctvom sprostredkovateľa, povedal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Zelenskyj požiadal v máji o stretnutie a na druhý deň došlo k útoku na…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Pomôže pacientom v malých kúpeľoch nová liečebná procedúra?! (Časť 2.)

Počet vašich prečítaní mojej prvej reportáže z Kúpeľov Červený Kláštor o ich inovatívnom liečebnom projekte liečebného hladovania ma nesmierne potešil.…

06. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA popreli tvrdenia iránskej armády o varovnej streľbe na svoje torpédoborce v Ománskom zálive

Iránska armáda v piatok uviedla, že v Ománskom zálive vypálila „varovné rakety“ na dva americké torpédoborce a donútila ich opustiť…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Brusel v plameňoch: Protest proti škrtom v rozpočte na školstvo prerástol do násilia

Demonštranti včera v Bruseli protestovali proti vládnym škrtom, ktoré by v sektore školstva ušetrili 300 miliónov eur. Pokojná demonštrácia sa…

05. 06. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kyjev zvolil nesprávny spôsob komunikácie. Putin odpovedal na Zelenského návrh tým, že sa obrátil na ruskú armádu

Putin vyhlásil, že ešte včera ráno si „letmo“ prečítal list, ktorý mu poslal Zelenskyj, a kritizoval ho v ňom

05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Kyjev potvrdil informáciu Moskvy, že dron, ktorý vybuchol v rumunskom prístave, bol ukrajinský

Rumunské ministerstvo obrany informovalo, že explodujúci dron bol „typu používaného vo vojne na Ukrajine“

05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

24 hodin vo svete Vikingov

Vydajte sa s nami do doby, v ktorej vznikli ságy, česť mala cenu života a každý úsvit prinášal nové hrozby…

05. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico chce preplatenie darovanej techniky riešiť s von der Leyenovou

Slovenský premiér Robert Fico chce tému preplatenia techniky darovanej na Ukrajinu riešiť s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.…

05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Putin naznačil, kedy skončia bojové operácie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

S inklúziou sa to v Európe zvrháva

Dôsledky prístupu tzv. inklúzie, teda začlenenia ľudí do spoločnosti, najmä čo sa týka imigrantov, je badať v každom kúte Európskej únie.…

05. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Buď Rumunsko vťahujú do vojny, alebo Rusko koná podľa vzoru Iránu, tvrdí Pančenko

Buď Rumunsko vťahujú do vojny, alebo Rusko koná podľa vzoru Iránu. Takýto názor vyjadrila ukrajinská novinárka a televízna moderátorka Diana…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chcete vstúpiť do EÚ? Predajte tam aj svoj tovar, odkazujú Rusi

Tak by sa dala stručne zhrnúť činnosť ruského úradu pre dohľad nad poľnohospodárstvom , ktorý postupne obmedzuje dovoz všetkej poľnohospodárskej…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putinov hovorca reagoval na Zelenského list. Uviedol, s čím ho čakajú v Moskve

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj môže prísť do Moskvy rokovať o mieri kedykoľvek bude chcieť,  reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Obvinili osobu, ktorá napadla poslanca Ferenčáka

Polícia obvinila osobu podozrivú z aprílového napadnutia nezaradeného poslanca Jána Ferenčáka. Informovala o tom televízia Joj na portáli noviny.sk. Zároveň…

05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri útoku dronov na nákladné lode v Azovskom mori zahynuli piati Azerbajdžanci

Päť občanov Azerbajdžanu zahynulo a ďalší traja utrpeli zranenia pri útoku dronov na dve zahraničné nákladné lode v Azovskom mori.…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo školstva podáva trestné oznámenie na PS

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR podáva trestné oznámenie na poslancov opozičného Progresívneho Slovenska (PS) pre ohováranie a krivé…

05. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa vyjadril k “silným rečiam” Pétera Magyara

Maďarsko susedí so suverénnym Slovenskom a silné reči na tom nič nezmenia. Povedal to premiér Robert Fico v reakcii na…

05. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Bittner pre HS odhaľuje ako fungovali organizácie nacucnuté na podporu zo štátu: Práčka na vyťahovanie peňazí

Anton Bittner – krízový manažér, bývalý generálny riaditeľ Slovenskej národnej galérie ako aj Slovenského národného múzea ako prvý vo svojom…

05. 06. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov

Medzi Radačovským a Valáškom bolo poriadne dusno: Otvorte okno. A môžem požiadať niekoho, aby nie cez dvere opustil miestnosť

Zaujímavý incident sa odohral na rokovaní Zahraničného výboru parlamentu. Vládny poslanec a bývalý dlhoročný sudca Miroslav Radačovský mal navrhnúť jednému…

05. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

LGBTi komunita sa búri: Drucker mal stopnúť peniaze pre dúhovú mimovládku

Zhruba 123 tisíc eur čaká na vyplatenie košickej neziskovke Saplinq, ktorá sa zaoberá LGBTi mládežou. Drucker vraj povedal STOP, takže…

05. 06. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Snemovňa reprezentantov napriek výzvam republikánov schválila zákon o pomoci Ukrajine a sankciách voči Rusku

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila legislatívu, ktorá má Ukrajine poskytnúť dodatočnú vojenskú pomoc a sprísniť sankcie voči Rusku. Ako referuje…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V železničnej stanici Krpeľany sa zrazili dva vlaky, zasahujú hasiči

Hasiči z Martina a Dolného Kubína zasahujú v piatok popoludní vo vlakovej stanici Krpeľany. Ako informovalo Operačné stredisko Hasičského a…

05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Aktualizované 05. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump opäť prestrelil s AI grafikou. Jeho fotka v štýle olejomaľby sa stala hitom internetu

Americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti opäť zdieľal svoju podobizeň upravenú prostredníctvom umelej inteligencie . Tentokrát však prestrelil –…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Rast blízky nule, náklady firiem raketovo rastú. Ekonomika EÚ sa zadrháva

V prvom štvrťroku 2026 sa HDP eurozóny podľa Eurostatu prvýkrát od roku 2022 medziročne znížil o 0,2 %

05. 06. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krachujúca Ukrajina a snaha o krádež ruských aktív

V EÚ sa minulý mesiac opäť začalo hovoriť o ruských aktívach – Ukrajine už opäť chýbajú peniaze a doterajšie rozhodnutia…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Nemlčať je zlato. Ale prečo si štátny úrad kupuje reklamu práve na Pohode?

Úrad na ochranu oznamovateľov zaplatil Pohode 7 380 eur za priestor a reklamu. Problém nie je osveta, ale to, že…

05. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj zverejnil otvorený list Putinovi: „Navrhujem stretnutie“

Zelenskyj zverejnil otvorený list Putinovi, v ktorom navrhol osobné stretnutie s cieľom prerokovať ukončenie vojny. Preklad listu Vám prinášame v plnom…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

„Das ist das Problem, Martin“: Putin odpovedal nemeckému novinárovi prečo Moskva nedôveruje niektorým ľuďom

Rusko, 5. jún 2026 - Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi popredných medzinárodných tlačových agentúr a redaktormi…

05. 06. 2026 | 0 komentárov

Polícia vyšetruje pokus o vraždu dieťaťa v okrese Michalovce

Polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy spáchaný v štádiu pokusu v súvislosti s prípadom, ku ktorému došlo…

05. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vedúci americkej delegácie Rodney Mims Cook Jr. na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre odovzdal Putinovi odkaz od Trumpa.

Včera 20:21

Americký veľvyslanec pri EÚ Andrew Puzder uviedol, že Trumpove hrozby o prevzatí Grónska boli iba nedorozumením.

Včera 19:59

Vo veku 72 rokov zomrel herec Anthony Head známy zo seriálu Buffy, premožiteľka upírov.

Včera 19:57

.

Chwaliňská takmer rozplakala Šnajderovú. Môže napodobniť Raducanovú z US Open 2021

Poľskí fanúšikova tenisu sú zvyknutí na svoju hráčku vo finále dvojhry žien na Roland Garros. Od roku 2020 sa Iga…

05. 06. 2026 | 0 komentárov

Súd s teroristom z vianočných trhov v Magdeburgu sa blíži ku koncu

Prokurátori žiadajú doživotie za teroristický útok v Magdeburgu, pri ktorom páchateľ identifikovaný ako Taleb Jawad al-Abdulmohsen vrazil 20. decembra 2024…

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svetoví lídri, ktorých éra zanechala chaos a krízy. Ako ich rozhodnutia ovplyvnili milióny ľudí?

Svetoví lídri, ktorých éra zanechala chaos a krízy. Ako ich rozhodnutia ovplyvnili milióny ľudí? Keď sa rozprávate s niekým z…

05. 06. 2026 | 0 komentárov

Boja sa Ruska. Pentagon pravdepodobne zruší predaj rakiet Tomahawk Nemecku

Pentagon pravdepodobne zruší predaj rakiet Tomahawk Nemecku kvôli obavám z Ruska, informuje Politico

05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump utrpel jeden z najťažších republikánskych úderov, vojna s Iránom sa mení na bažinu

USA, 5. jún 2026 - Trump utrpel jeden z najvážnejších legislatívnych úderov za celé obdobie svojho prezidentovania. Ďalej to môže…

05. 06. 2026 | 0 komentárov

Štát definitívne škrtá staré dlhy, z účtovníctva zmizne takmer 54 miliónov eur

Ministerstvo financií chce definitívne odpísať desiatky miliónov eur v pohľadávkach, ktoré štát eviduje ešte z čias Československa, resp. zo začiatku…

05. 06. 2026 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 06. 2026 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov