To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko tvrdí, že zmarilo snahu Ukrajiny o únos strategického bombardéra

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko tvrdí, že zmarilo snahu Ukrajiny o únos strategického bombardéra

Kyjev 8. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Dnipro Regional Administration, telegram)

Aktualizované 8. júla 2024 18:58

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ukrajina: Pri ruskom útoku na mesto Dnipro zahynuli traja ľudia
Na snímke ukrajinská vlajka veje v stúpajúcom dyme po ruskom leteckom útoku v ukrajinskom meste Dnipro

16:45 – Vstup Ukrajiny do NATO si vyžaduje politickú vôľu členov aliancie, ktorá v súčasnosti neexistuje, uviedol Biely dom.

Reklama

 

15:55 – Zničené odpaľovacie zariadenia HIMARS použila ukrajinská armáda 23. júna na útok na Sevastopol, uviedlo ministerstvo obrany

Reklama

 

15:00 – Obranná dohoda s Poľskom “počíta s možnosťou zachytenia ruských rakiet a bezpilotných lietadiel”, uvádza kancelária prezidenta.

V samotnom dokumente sa zároveň uvádza, že strany sa dohodli na pokračovaní dialógu o “uskutočniteľnosti” takýchto možných akcií v budúcnosti.

“Účastníci sa zhodli na potrebe pokračovať
bilaterálneho dialógu a dialógu s ďalšími partnermi zameraného na štúdium opodstatnenosti a uskutočniteľnosti možného zachytenia rakiet a dronov vystrelených v ukrajinskom vzdušnom priestore smerom na poľské územie, pričom je potrebné dodržiavať potrebné postupy dohodnuté štátmi a zúčastnenými organizáciami,” uvádza sa v dohode.

 

Reklama

14:20 – Na celej Ukrajine je po raketovom útoku už 28 mŕtvych a 112 zranených, uviedlo ministerstvo vnútra.

V Dnepropetrovskej oblasti zahynulo 11 ľudí (1 v Dnipre a 10 v Krivom Rogu) a 17 v Kyjeve.

Poškodených bolo viac ako 50 civilných objektov: obytné budovy, obchodné centrum a dve zdravotnícke zariadenia.

 

14:15 – Zelenskyj vo Varšave požiadal Tuska, aby mu odovzdal sovietske stíhačky MiG.

Reklama

Tusk odpovedal, že Poľsko tak zatiaľ nemôže urobiť, pretože sa podieľajú na hliadkovaní oblohy v rámci programu NATO.

Varšava by však mohla o odovzdaní uvažovať, ak ich krajiny NATO nahradia Poľsku modernejšími lietadlami.

 

13:55 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

V reakcii na pokusy kyjevského režimu o poškodenie ruských energetických a ekonomických zariadení Ozbrojené sily Ruskej federácie dnes ráno podnikli skupinový úder presnými zbraňami dlhého dosahu na objekty ukrajinského vojenského priemyslu a letecké základne AFU.

Ciele úderu boli dosiahnuté. Určené zariadenia boli zasiahnuté.

Vyhlásenia predstaviteľov kyjevského režimu o údajne zámernom raketovom útoku Ruska na civilné zariadenia sú absolútne nepravdivé.

Početné zverejnené fotografie a videozáznamy z Kyjeva jednoznačne potvrdzujú skutočnosť deštrukcie spôsobenej pádom rakety ukrajinskej protivzdušnej obrany vypálenej z protilietadlového raketového systému na území mesta.

Osobitne poznamenávame, že k podobným hystériám kyjevského režimu dochádza už nie prvý rok a zakaždým v predvečer ďalšieho stretnutia (summitu) jeho patrónov z NATO.

Cieľom takýchto provokácií je zabezpečiť ďalšie financovanie kyjevského režimu a pokračovanie vojny do posledného Ukrajinca.

Reklama

 

13:54 – Ukrajina počas ranného útoku zostrelila 30 z 38 rakiet, uviedol veliteľ vzdušných síl Oleščuk.

 

13:53 – Na celej Ukrajine je už 27 mŕtvych a 100 zranených pri dnešnom rannom masívnom útoku, uviedol Zelenskyj.

 

Reklama

13:52 – Zelenskyj a Tusk podpíšu obrannú dohodu Ukrajiny s Poľskom.

 

13:51 – Indický premiér Módí pricestoval do Ruska.

Bude sa snažiť o prepustenie indických občanov z ruskej armády.

 

Reklama

13:50 – V obci Nikolskoje v ruskej Belgorodskej oblasti boli po ostreľovaní reštaurácie zabití dvaja ľudia, uvádzajú ruské médiá.

Osem ľudí bolo zranených, pod troskami sú ľudia

 

13:45 – Letecký pohľad na zničenú budovu nemocnice v Ochmatdete. V Ochmatdete bolo zranených šestnásť ľudí, povedal Kličko. Sedem z nich boli deti.

vojna
Záber z miesta útoku

13:40 – Kancelária ukrajinského prezidenta obvinila Rusko z úmyselného útoku na kyjevskú nemocnicu. Strážcovia zákona vyzývajú civilistov, aby opustili územie “Ochmatdetu”, aby mohla pracovať ťažká technika.

vojna
Záber z miesta útoku

13:30 – Zelenskyj aj Putin odmietli Orbánov návrh, aby sa najprv vyhlásilo prímerie a až potom začali rokovania.

Maďarský premiér to uviedol v rozhovore pre denník Bild.

Reklama

“Pýtal som sa hláv oboch štátov a vlád: existuje možnosť dohodnúť sa na časovo obmedzenom prímerí, ktoré by urýchlilo mierové rokovania? A už potom vychádzať z prímeria. Pretože teraz všetci rozmýšľajú opačne. Najprv uzavrieť mierovú dohodu a potom odložiť zbrane. Obaja si nie sú istí. Ukrajinci aj Rusi odpovedali to isté, čo vy: že prímerie je v záujme nepriateľa, pretože počas neho sa bude môcť reorganizovať a pripraviť na pokračovanie vojny,” povedal Orbán.

Podľa neho je Putin presvedčený o svojom víťazstve.

“[Putin] to má jednoduché: pozrite sa na fakty, energetické zdroje, obyvateľstvo. Putin nemôže prehrať, je to veľmi logické. Ak sa pozriete na vojakov, zbrane a technológie, ktoré sa používajú vo vojne, poraziť Rusko – to je myšlienka, ktorú je ťažké si vôbec predstaviť. Pravdepodobnosť, či sa Rusko vôbec dá poraziť, sa nedá vypočítať,” povedal Orbán.

 

13:25 – V Kyjeve boli úplne zničené alebo poškodené tri transformátorové stanice spoločnosti DTEK, uviedla spoločnosť.

Nachádzajú sa v Golosejevskom a Ševčenkovskom okrese.

Poškodené boli aj rozvodné siete.

Reklama
vojna
Následky útoku

12:55 – Záber následkov útoku na Krivý Rog.

V meste zahynulo 10 ľudí.

vojna
Následky útoku

12:00 – Maďarský premiér Orbán zverejnil video o tretej zastávke svojej mierovej misie – Pekingu.

Orbán vo videu hovorí, že vyriešenie krízy je na stranách konfliktu, ale rozhodujúci vplyv na jej ukončenie majú USA, Čína a EÚ.

 

11:07 – Približná mapa dnešného raketového útoku na Ukrajinu.

Bolo vypálených viac ako 40 rakiet.

Reklama
Približná mapa dnešného raketového útoku na Ukrajinu
Približná mapa dnešného raketového útoku na Ukrajinu

09:10 –  Prímerie na Ukrajine možno dosiahnuť, keď všetky hlavné mocnosti prejavia “pozitívnu energiu namiesto negatívnej”, povedal Si Ťin-pching na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

“Medzinárodné spoločenstvo by malo vytvoriť podmienky a pomôcť obom stranám obnoviť priamy dialóg a rokovania,” povedal Si Ťin-pching.

 

08:50 – Si Ťin-pching podporil postoj Maďarska k Ukrajine.

“Hlavné oblasti úsilia Číny a Maďarska v súvislosti s Ukrajinou sa zhodujú. Čo najskoršie prímerie na Ukrajine a hľadanie politického riešenia v záujme všetkých strán,” povedal čínsky líder.

 

08:30 –  Odchádzajúci generálny tajomník NATO Stoltenberg spresnil svoje slová, že Ukrajine môže trvať až desať rokov, kým sa stane členom aliancie.

Reklama

“Nikto nepovedal presne 10 rokov, ale je zrejmé, že pre Ukrajinu je to veľmi vážna otázka. Pretože Ukrajina je teraz vo vojnovom stave,” povedal generálny tajomník v rozhovore pre televíziu CBS.

Za “podmienku akéhokoľvek budúceho členstva Ukrajiny” označil jej “víťazstvo” vo vojne s Ruskou federáciou. Preto vyzval na väčšiu podporu zo strany Západu.

 

08:06 – Objavili sa satelitné zábery z Voronežskej oblasti, kde včera dron zasiahol muničný sklad.

Je vidieť, že časť územia v blízkosti dvoch fariem bola zničená požiarom.

07:15 – Nikto nemôže zaručiť členstvo Ukrajiny v NATO presne za desať rokov.

Reklama

Toto vyhlásenie predniesol Jens Stoltenberg v televízii CBS, pričom opäť poznamenal, že Západ by mal posilniť svoju podporu Kyjevu.

Predtým generálny tajomník NATO vyjadril nádej, že Ukrajina sa stane súčasťou aliancie do roku 2034.

 

07:00 – Vladimir Putin sa v Moskve stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím, ktorý pricestuje do Ruska na oficiálnu návštevu.

Cesta indického premiéra je naplánovaná na dva dni – 8. a 9. júla.

Reklama

 

06:45 – FSB tvrdí, že zabránila únosu strategického bombardéra Tu-22M3.

Podľa FSB sa Ukrajina a špeciálne služby NATO pokúsili naverbovať ruského pilota, pričom mu sľúbili peniaze a talianske občianstvo. Za to mal odletieť na Ukrajinu na raketovom nosiči.

Podľa všetkého mal letieť na letisko Ozernoje pri Žitomire. FSB tvrdí, že počas “operačnej hry” bolo toto letisko zasiahnuté.

To znamená, že pilot operoval pod ruskou kontrolou. Ruská federácia zverejňuje videozáznam uvedeného lietadla a pilota a ukazuje vyšetrovacie úkony. Súdiac podľa videa pilot spočiatku pracoval pod kontrolou FSB a sám sa dostal do kontaktu s ukrajinskou rozviedkou.

Ukrajina túto skutočnosť nepotvrdila.

 

06:30 – Ukrajinské letectvo informovalo o piatich strategických bombardéroch Tu-95, ktoré vzlietli v Rusku.

V noci tiež písali o útoku raketami s plochou dráhou letu. Rakety vstúpili na Ukrajinu cez Černihivskú a Sumskú oblasť. Smerujú do Kyjevskej, Čerkaskej a Žitomirskej oblasti.

Okrem toho ráno vzlietli MiG-31K.

O výsledkoch útoku zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne údaje.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:54

Najmenej štyri osoby prišli o život a viacero ďalších utrpelo zranenia pri streľbe v blízkosti mešity v okolí hlavného mesta Ománu Maskat, informuje TASR podľa utorkových správ agentúr AP, AFP a Reuters.

06:54

USA podporujú návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa na ďalšej mierovej konferencii pre Ukrajinu zúčastnili aj zástupcovia Ruska.

06:53

Francúzska polícia zatkla 40-ročného muža v spojitosti s pondelkovým útokom nožom na vojaka hliadkujúceho v okolí vlakovej stanice Gare de l’Est v Paríži.

06:53

Americká tajná služba v pondelok uviedla, že v prípade sobotňajšej streľby na exprezidenta Donalda Trumpa bude spolupracovať s nezávislým vyšetrovaním. Tajná služba čelí kritike za rozsiahle zlyhanie, píše TASR podľa agentúry AFP.

06:52

Sýrsky prezident Bašár Asad v pondelok vyhlásil, že sa so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom stretne len vtedy, ak sa obe krajiny budú môcť sústrediť na kľúčové otázky podpory “terorizmu” zo strany Ankary a stiahnutia tureckých síl zo sýrskeho územia.

06:51

Nemecká polícia v pondelok zasahovala v spojitosti s hlásenou streľbou v azylovom centre v obci Uffenheim v nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko. Zadržala tri osoby.

06:50

Americký prezident Joe Biden v pondelok pre televíziu NBC News označil za chybu svoje vyjadrenie z minulého týždňa, keď v spojitosti exprezidentom Donaldom Trumpom použil výraz terč. Tiež uviedol, že otázky v spojitosti s jeho vekom sú oprávnené.

06:49

Írska polícia v pondelok zatkla 15 osôb počas násilných stretov s demonštrantmi vystupujúcimi proti migrantom. Došlo k tomu v hlavnom meste Dublin na stavenisku plánovaného ubytovacieho zariadenia pre 500 žiadateľov o azyl.

06:48

Exprezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že za svojho kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách si vybral amerického senátora za štát Ohio J. D. Vancea.

J. D. Vance
Na archívnej snímke zo 16. marca 2024 americký senátor za štát Ohio J. D. Vance
06:46

Prezident USA Joe Biden pridelil ochranu nezávislému kandidátovi na prezidenta Robertovi F. Kennedymu mladšiemu. Opatrenie prezident schválil dva dni po atentáte na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.

Robert F. Kennedy mladší
Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší
06:44

Francúzska krajne ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko (LFI) v pondelok vyhlásila, že prerušuje rokovania o zostavovaní novej vlády pre spory so stredoľavou Socialistickou stranou (PS). Strany, ktoré spoločne zvíťazili v parlamentných voľbách ako súčasť volebnej koalície Nový ľudový front (NFP) sa nevedia dohodnúť na nominácii budúceho premiéra ani na najvyšších pozíciách v novom zákonodarnom zbore.

06:43

Pred 55 rokmi – 16. júla 1969 – odštartovala z amerického Mysu Canaveral na palube rakety Saturn V trojčlenná posádka misie Apollo 11. Trvalo 102 hodín, 45 minút a 42 sekúnd, kým lunárny modul Eagle 20. júla 1969 pristál na povrchu Mesiaca.

06:42

Republikánska strana v pondelok oficiálne nominovala exprezidenta USA Donalda Trumpa za svojho kandidáta v novembrových prezidentských voľbách.

06:40

Európsku komisiu (EK) budú na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Rozhodla o tom predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na zahraničné návštevy, ktoré maďarský premiér Viktor Orbán uskutočnil na začiatok maďarského predsedníctva v Rade EÚ, oznámil v pondelok hovorca EK Eric Mamer.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali