To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 25. júna 2024 (HSP/Foto:AP/Russian Defense Ministry Press Service via AP, Telegram)

Aktualizované 25. júna 17:46

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Russia Ukraine húfnica Msta-B ruskí vojaci
Na snímke, ktorú zverejnila tlačová služba ruského ministerstva obrany ruskí vojaci strieľajú zo 152 mm húfnice “Msta-B” na neznámom mieste na Ukrajine

17:30 – Ruská Štátna duma navrhla sprísniť kontrolu bývalých zajatcov, ktorí sa vracajú domov z vojny na Ukrajine.

Reklama

Uviedla to šéfka výboru Dumy pre rodinné záležitosti Nina Ostanina (poslankyňa za komunistickú stranu). Uviedla, že mnohí z nich sa na slobode opäť dopúšťajú trestných činov.

Dôvodom jej vyjadrenia bola brutálna vražda 12-ročného dievčaťa v Kemerovskej oblasti, ktorú údajne spáchal vojak, ktorý sa vrátil z Ukrajiny.

Reklama

Ostanina sa domnieva, že takéto zločiny budú v Rusku v budúcnosti častejšie, a preto by orgány činné v trestnom konaní mali “pomôcť týmto ľuďom socializovať sa – hovorím to tak mierne, ale v skutočnosti je potrebné chrániť spoločnosť pred týmito ľuďmi”.

Podľa Ostaninovej by mali byť bývalí väzni, ktorí sa vracajú z frontu, pod prísnym dohľadom orgánov činných v trestnom konaní. Tie by im mali pomôcť nájsť si zamestnanie.

Ostanina uviedol, že takýto návrh zákona bude predložený v blízkej budúcnosti.

Výbor Štátnej dumy pre obranu však túto myšlienku nepodporil s tým, že administratívny dohľad nad prepustenými z väzenia je už upravený a nie je potrebné prijímať osobitný zákon pre osoby, ktoré sa vrátili z vojny.

 

Reklama

16:35 – Kľúčový manažér mediálnych organizácií Jevgenija Prigožina bol poslaný do vyšetrovacej väzby pre podozrenie z vydierania, informuje BBC.

Iľja Gorbunov bol zadržaný v noci 22. júna – v predvečer výročia Prigožinovej vzbury, počas ktorej bol zodpovedný za mediálnu podporu týchto udalostí, uvádzajú ruské médiá a public relations.

Podľa vyšetrovania sa Gorbunov vyhrážal Alexandrovi Malkevičovi, predsedovi správnej rady Fondu rozvoja nových médií, ktorý predtým viedol webovú stránku USA Really, tiež spojenú s Prigožinovým mediálnym holdingom.

Požadoval vysokú sumu peňazí za šírenie určitých “informácií dehonestujúcich posledne menovaného alebo jeho príbuzných alebo iných informácií, ktoré môžu spôsobiť značnú ujmu na právach alebo oprávnených záujmoch” obete.

Malkevič teraz kandiduje do petrohradského parlamentu za stranu Jednotné Rusko.

Reklama

Treba poznamenať, že nikto z predstaviteľov najvyšších ruských orgánov sa k výročiu Prigožinovej vzbury nevyjadril. Preto zatknutie jeho kľúčového mediálneho manažéra bolo v podstate jediným, aj keď dosť objavným krokom orgánov v “Prigožinovej” záležitosti pri príležitosti výročia vzbury.

 

16:00 – V Luxemburgu sa začali prístupové rozhovory medzi Ukrajinou a EÚ, informoval portál DW.

Na čele 13-člennej ukrajinskej delegácie je podpredseda vlády Stefanyshyna. Uviedla, že Ukrajina sa plánuje plne pripraviť na vstup do roku 2030.

Z Európskej únie sa na konferencii zúčastňujú ministri zo všetkých 27 krajín a delegáciu vedie ministerka zahraničných vecí belgického predsedníctva Rady EÚ Hajda Lahbibová.

“Rokovania, ktoré dnes začíname, budú prísne a časovo náročné. Veríme vo vašu schopnosť doviesť ich s odhodlaním a nasadením do úspešného konca,” povedala pri otvorení konferencie.

Pravdepodobne v júli sa začne prípravný proces na hlavnú časť rokovaní: skríning. Pôjde o bilaterálne stretnutia, na ktorých Ukrajina predstaví úroveň aproximácie svojich právnych predpisov s právom EÚ v 35 rokovacích kapitolách.

Tento proces zvyčajne trvá najmenej rok, ale v prípade Ukrajiny a Moldavska sa môže skončiť skôr, uviedol na predbežnom brífingu v Bruseli vysoký predstaviteľ EÚ. Po skončení skríningu strany pristúpia k prvému bloku rokovaní.

 

15:05 – Lídri EÚ sa dohodli na druhom funkčnom období Ursuly von der Leyenovej na čele Európskej komisie, informovala tlačová agentúra DPA.

Reklama

Na post šéfa Európskej rady bola odsúhlasená kandidatúra bývalého portugalského premiéra Antónia Costu.

Estónska premiérka Kaja Kallasová bude nominovaná na post šéfa európskej diplomacie namiesto Borrella.

 

14:15 – ESĽP uznal Rusko vinným z masívneho a systematického porušovania ľudských práv na Kryme, uvádza sa na webovej stránke súdu.

Súd uznal argumenty Ukrajiny, že Ukrajinci sú na polostrove od februára 2014 prenasledovaní z politických dôvodov: fabrikujú prípady, nezákonne ich zbavujú slobody, zavádzajú ruské občianstvo a obmedzujú ukrajinský jazyk v školách.

Reklama

Pojednávania sa začali v decembri 2023, Rusko ich ignorovalo a nezúčastnilo sa na procese.

Pripomíname, že Rusko neuznáva jurisdikciu ESĽP.

 

13:21 – Predsúdna komora Medzinárodného trestného súdu vydala zatykače na Sergeja Šojgua a Valerija Gerasimova.

Moskva označila rozhodnutia ICC za právne neplatné pre Rusko.

Reklama

 

12:55 – Vojna na Ukrajine by sa mohla preniesť do ďalších krajín a zmeniť sa na jadrovú, uviedol turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan.

“Na program dňa môže prísť možnosť použitia jadrových zbraní,” povedal Fidan.

Vyzval na začatie mierových rokovaní.

 

12:20 – Ruský Vyšetrovací výbor na základe výsledkov expertízy oficiálne obvinil ukrajinské ozbrojené sily zo zostrelenia lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti, ku ktorému došlo v januári s použitím SAM Patriot.

Moskva trvá na tom, že na palube boli ukrajinskí zajatci, ktorí boli vymenení.

Reklama

Ukrajina tvrdí, že jej o tom neboli predložené dôkazy.

 

11:45 – Prvá várka munície zakúpená v rámci českej iniciatívy už “pred časom” dorazila na Ukrajinu.

Oznámil to český premiér na X.

Predtým sa uvádzalo, že oneskorenie expedície bolo spôsobené tým, že polovica nakúpených nábojov sa ukázala ako chybná.

 

11:05 – Európski predstavitelia uviedli pre Financial Times, že podstatné rokovania o pristúpení Ukrajiny k EÚ sa pravdepodobne začnú už v roku 2025.

Reklama

Formálne chceli začať rokovania pred 1. júlom, keď Maďarsko prevezme predsedníctvo EÚ. Budapešť bude môcť počas šiestich mesiacov určovať politické priority v bloku a pravdepodobne bude brzdiť proces rokovaní.

A od 1. januára prechádza vedenie na Poľsko.

Vicepremiérka Stefanyshyna uviedla, že “od roku 2025 budeme presadzovať veľmi dynamický prístupový proces”.

Celkovo sa očakáva, že proces rokovaní potrvá roky. EÚ predloží Kyjevu “rokovací rámec” reforiem a právnych predpisov, ktoré treba prijať na účely pristúpenia.

 

10:35 – Podľa šéfky EK Ursuly von der Leyenovej EÚ dnes začne rokovania s Ukrajinou o pristúpení.

“Cesta, ktorá nás čaká, bude náročná, ale plná príležitostí,” uviedla.

Reklama

 

10:20 – Rusi aktívne budujú opevnenia pri hraniciach so Sumskou oblasťou, informoval vojenský dôstojník Stanislav Bunjatov s volacím znakom “Osman”.

“Kopú ako krtkovia, kladú zuby, stavajú zákopy, DOTy, a to napriek tomu, že sa na nich nechystáme zaútočiť”, – píše “Osman”.

Pripomenieme, že v máji Budanov povedal, že Ruská federácia sa pripravuje na ofenzívu v Sumskej oblasti.

 

10:05 – GŠD tvrdí, že bol zasiahnutý veľký muničný sklad vo Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Sklad má údajne rozlohu 3 500 metrov štvorcových a oheň stále horí.

Reklama

Miestny gubernátor potvrdzuje “detonáciu výbušných predmetov mimo civilných objektov”.

Miestni obyvatelia boli vyzvaní, aby dočasne odišli.

Uvádza sa tiež, že keď boli nad regiónom zostrelené dva drony, trosky dopadli na priemyselný areál a spôsobili požiar, ktorý už bol uhasený.

 

08:30 – AFU ráno ostreľovala mesto Suja v Kurskej oblasti, jeden miestny obyvateľ bol zranený a ďalšia osoba bola hospitalizovaná, uviedol zástupca gubernátora.

Suja Kurská oblasť
Situácia po ostreľovaní v meste Suja v Kurskej oblasti

 

07:50 – Indický premiér Naréndra Módí uskutoční 8. júla jednodňovú cestu do Moskvy, informoval denník Tribune s odvolaním sa na zdroje.

Reklama

 

07:06 – V noci sa uskutočnil nálet 29 dronov na Belgorodskú oblasť, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Ďalší dron zaútočil na Voronežskú oblasť.

Drony narazili do viacposchodových budov v Belgorode a susednom meste Stroitel. Štyria ľudia boli zranení.

 

07:03 – Si Ťin-pching vyhlásil, že Čína sa bude usilovať o mierové riešenie situácie na Ukrajine vlastným spôsobom.

Reklama

Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky.

“Si Ťin-pching zdôraznil, že postojom Číny k ukrajinskej kríze je podporovať mierové rokovania a politické urovnanie,” – uvádza sa v správe.

Podľa Si Ťin-pchinga by sa teraz malo vynaložiť úsilie na zabránenie rozšírenia a zintenzívnenia konfliktu, zníženie napätia a vytvorenie podmienok na mierové rokovania.

“Čína je pripravená naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu pri politickom riešení “krízy na Ukrajine” svojím vlastným spôsobom a podporuje všetko úsilie, ktoré prispieva k mierovému riešeniu krízy a budovaniu účinnej a udržateľnej európskej bezpečnostnej architektúry,” uviedol čínsky líder.

Zároveň dodal, že Peking je proti tomu, aby iné krajiny kritizovali jeho “normálny obchod” s Ruskom, ktorého cieľom je podľa neho zdiskreditovať Čínu.

 

07:00 – Španielsko dodalo Kyjevu druhú várku protilietadlových rakiet Patriot, informovala miestna tlačová agentúra EFE s odvolaním sa na vládne zdroje.

Spresňuje sa, že vojenská pomoc dorazila na Ukrajinu 21. júna.

Zahŕňala aj muníciu, ďalšiu várku tankov Leopard a systémy proti bezpilotným lietadlám.

 

06:54 – Francúzska armáda sa v blízkej budúcnosti nezúčastní na bojoch na Ukrajine, povedal Macron.

“Nemyslím si, že by zajtra mohla na našom území vypuknúť vojna… alebo že vyšleme svoje sily na ukrajinské územie,” dodal.

 

06:49 – Americký veľvyslanec oznámil ruskému ministerstvu zahraničných vecí, že Washington ľutuje všetky úmrtia civilistov v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

 

Reklama

06:43 – Turecko čaká na Putinovu návštevu, Erdoganov návrh je otvorený, o tejto otázke sa bude diskutovať, povedal minister zahraničných vecí krajiny.

Peskov potvrdil, že sa pracuje na možnosti stretnutia Putina a Erdogana v Astane.

 

06:38 – EÚ čoskoro pridelí Ukrajine 1,4 miliardy eur z výnosov z ruského majetku a do konca roka 1 miliardu eur na podporu munície, protivzdušnej obrany a výroby zbraní.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 24. júna. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Ruská armáda zasiahla hlavné logistické centrum AFU, kde boli uskladnené západné zbrane vrátane raketových zbraní, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Šéf ukrajinskej rozviedky Budanov priznal, že situácia na fronte pre ukrajinské jednotky je zložitá. Zároveň zdôraznil, že je proti mierovým rokovaniam s Ruskom.

– Účasť USA na útoku na Sevastopoľ je nepochybná, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

– Ostreľovanie Sevastopola americkými ATACMS ukázalo, že americká administratíva sa postavila na stranu medzinárodného terorizmu, povedal ruský veľvyslanec vo Washingtone Antonov.

– AFU ostreľovala mesto Graivoron, traja civilisti boli zranení a šesť domácností bolo poškodených, uviedol gubernátor Gladkov.

– EÚ vymyslela právnu kľučku, ako obísť veto Maďarska pri nákupe zbraní pre Kyjev na úkor zisku zo zmrazených ruských aktív, informoval denník Financial Times s odvolaním sa na šéfa diplomacie EÚ Borrella.

– EÚ odovzdá prvú tranžu pomoci Ukrajine z výnosov zo zmrazených ruských aktív už na budúci týždeň, uviedol Borrell.

– Berlín nemá v pláne umožniť Kyjevu rozšíriť oblasť použitia svojich zbraní po USA, uviedol hovorca nemeckej vlády.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:08

Mnohé okresy západného a stredného Slovenska môžu v pondelok potrápiť vysoké teploty. Dosiahnuť môžu miestami 33 až 34 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa.

08:46

Stovky migrantov z približne desiatich krajín sa vydali peši zo Ciudad Hidalgo na juhu Mexika do Spojených štátov. Niektorí z členov tejto skupiny dúfajú, že sa dostanú na hranice USA ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Ak v nich zvíťazí exprezident Donald Trump, obávajú sa ich uzavretia pre žiadateľov o azyl. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

08:17

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu sa vrátila nad 83 USD za barel (159 litrov). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Trhy naďalej predpokladajú, že na základe najnovších ekonomických údajov by americká centrálna banka (Fed) mala na septembrovom zasadnutí pristúpiť k redukcii úrokových sadzieb.

08:16

Izraelská armáda v pondelok vyzvala Palestínčanov na evakuáciu z východnej časti mesta Chán Júnis v Pásme Gazy. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Izrael uviedol, že v oblasti plánuje operáciu proti obnoveným raketovým útokom a aktivitám militantov.

08:15

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, exministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová uvítali v nedeľu rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena stiahnuť svoju kandidatúru a neuchádzať sa o znovuzvolenie do funkcie. Informovala agentúra AFP.

08:13

Šesť členov jednej rodiny utrpelo v nedeľu v parku na severe Nemecka zranenia v dôsledku úderu blesku, informuje TASR podľa agentúry DPA.

K incidentu došlo v meste Delmenhorst západne od Brém. Dvaja zo zranených sú v kritickom stave, uviedla prostredníctvom svojho hovorcu tamojšia polícia.

07:28

Zdá sa, že bývalí prezidenti USA z Demokratickej strany nie sú zďaleka jednotní v podpore Kamaly Harrisovej, ktorú včera Biden nominoval, aby kandidovala namiesto nej.

Na rozdiel od Billa Clintona, ktorý okamžite vyjadril Harrisovej podporu, Barack Obama vydal vyhlásenie, v ktorom ju nespomína.

Okrem toho vyzval na primárky Demokratickej strany, ktoré by kandidátku zvolili.

„Mám mimoriadnu dôveru, že lídri našej strany dokážu vytvoriť proces, z ktorého vzíde vynikajúci kandidát. Verím, že vízia Joea Bidena o štedrej, prosperujúcej a zjednotenej Amerike, ktorá poskytuje príležitosti pre každého, sa naplno prejaví na augustovom zjazde Demokratickej strany,“ povedal Obama.

Zjazd Demokratickej strany sa začne 19. augusta v Chicagu.

Treba poznamenať, že samotná Kamala Harrisová už vyhlásila, že do prezidentských volieb pôjde „vyhrať“.

Včera 20:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby izraelská delegácia poverená vyjednávaním o dohode o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy bola vyslaná na rokovania s predstaviteľmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.

Včera 19:38

Biden oznámil, že odstúpil z boja o prezidentské kreslo v USA.

Zároveň uviedol, že zostane prezidentom až do konca svojho funkčného obdobia.

Predtým médiá informovali, že Biden oznámi svoje odstúpenie tento víkend.

Včera 19:24

Izraelskí osadníci zaútočili na skupinu zahraničných dobrovoľníkov, ktorí pomáhali palestínskym farmárom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Niekoľko dobrovoľníkov utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali nemocničné ošetrenie.

Včera 18:44

Polícia v meste Zvenigorod v metropolitnej oblasti Moskvy zadržala muža, ktorý ťažkým tupým kladivom odbil hlavu z busty sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Informovali o tom ruské médiá, podľa ktorých sa polícia zatiaľ k incidentu nevyjadrila. Nezverejnila ani totožnosť páchateľa.

Včera 18:33

Viac ako milión ľudí sa zúčastnilo na pochode Pride v nemeckom meste Kolín nad Rýnom. Ide o jednu z najväčších podujatí na podporu LGBTQI ľudí v celej krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Eva Szalayová (vľavo) a Keith Lowe triedia čerstvo nazbieranú kukuricu na Szalay\'s Farm & Market v Peninsule v štáte Ohio

Autor: TASR/AP-Sue Ogrocki

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Milan Šupa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali