To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinské jednotky opustili svoje pozície v juhozápadnej časti Krasnogorovky

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinské jednotky opustili svoje pozície v juhozápadnej časti Krasnogorovky

Kyjev 13. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jens Buettner/dpa via AP, Telegram)

Aktualizované 13. júna 19:51

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Zelenskyj: Ukrajina chce túto vojnu skončiť, ale nie za podmienok Ruska
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpredu vľavo) a nemecký minister obrany Boris Pistorius (v pozadí vľavo) vítajú nemeckých a ukrajinských vojakov počas ich návštevy vojenského výcvikového strediska v Západnom Pomoransku

19:20 – Situácia na fronte 13. júna 2024

Reklama
Situácia na fronte 13. júna 2024
Situácia na fronte 13. júna 2024
Situácia na fronte 13. júna 2024
Situácia na fronte 13. júna 2024

 

18:35 – Vojenská operácia, 13. júna 2024. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

Reklama

– Ruská armáda zlepšila situáciu na rôznych smeroch, porazila ukrajinské jednotky a odrazila 13 protiútokov, straty Kyjeva dosiahli takmer 2 000 ľudí, uviedlo ministerstvo obrany v súhrne.

– AFU stratila nemecké BMP Marder a americký obrnený transportér M113 a bojové obrnené vozidlo MaxxPro, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– V ZNPP sa uskutočnila ďalšia rotácia pozorovateľov MAAE, pričom bezpečnosť zabezpečovala ruská armáda.

– Varšava nesúhlasila s vyslaním svojej batérie SAM Patriot na Ukrajinu, americká batéria Patriot umiestnená v Poľsku tam bude poslaná a nahradí ju iná batéria z inej časti sveta.

– Berlín sa pripravuje na presun tretieho systému Patriot SAM do Kyjeva, ale nebude môcť vyčleniť viac, pretože už poskytol štvrtinu svojich zásob, uviedol nemecký minister obrany.

Reklama

– Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl informoval o napätej situácii v Kramatorsku na Kyjevom kontrolovanom území Doneckej ľudovej republiky.

 

17:45 – Talianska premiérka Giorgia Meloniová potvrdila, že skupina G7 dosiahla politickú dohodu o financovaní Ukrajiny s pomocou ruských aktív.

Meloniová spresnila, že rozhodnutie sa týka len použitia úrokov, nie konfiškácie.

Výnosy z ruských aktív sa použijú ako záruky za pôžičky Ukrajine.

Reklama

 

16:55 – 43 % Nemcov považuje rozhodnutie Berlína umožniť Kyjevu zasiahnuť Rusko nemeckými zbraňami za nesprávne, zatiaľ čo 38 % tento krok schvaľuje.

Také sú výsledky prieskumu verejnej mienky agentúry ANSA, píše Bandelsblatt.

Podľa prieskumu tiež 58 % vyjadrilo obavy, že podporou Ukrajiny Nemecko ohrozuje samo seba, a len 28 % si to nemyslí.

 

16:00 – Ukrajina a Japonsko podpísali dohodu o bezpečnostných zárukách, uviedol Volodymyr Zelenskyj.

Podľa neho Japonsko na základe tejto dohody poskytne Ukrajine tento rok 4,5 miliardy USD a bude ju podporovať ďalších 10 rokov.

 

15:10 – Vojna na Ukrajine zhoršuje svetové klimatické problémy, uvádza The Guardian výsledky štúdie.

“Klimatické náklady prvých dvoch rokov ruskej vojny s Ukrajinou prekročili ročné emisie skleníkových plynov, ktoré vyprodukovalo 175 krajín jednotlivo, čo zhoršilo globálnu klimatickú krízu,” píše sa v publikácii.

Reklama

Vojna vyprodukovala najmenej 175 miliónov ton ekvivalentu oxidu uhličitého, čo zodpovedá počtu najazdených kilometrov 90 miliónov benzínových áut za celý rok.

Zahŕňa to spotrebu paliva vojenskou technikou, jej dodávky na front, výrobu zbraní a opevnení, obnovu zničenej infraštruktúry, požiare po ostreľovaní, zmenu trasy komerčných lietadiel, zásahy do energetickej infraštruktúry a vysídlenie takmer 7 miliónov Ukrajincov a Rusov.

 

14:20 – USA neoznámili presun ďalších zariadení Patriot na Ukrajinu v nadväznosti na výsledky z Ramsteinu.

“Neexistuje žiadne oznámenie o presune ďalších batérií Patriot SAM zo strany USA na Ukrajinu,” povedal americký minister obrany Austin.

Reklama

Austin len poznamenal, že posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany zostáva prioritou súčasnosti.

Varšava predtým odmietla myšlienku presunu Patriotov rozmiestnených v Poľsku.

 

13:25 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Skupina “Východ” zaujala priaznivejšie línie, AFU stratila v oblasti svojej zodpovednosti až 155 vojakov a 2 BMP;

Reklama

– Skupina “Sever” odrazila osem protiútokov AFU v Charkovskej oblasti;

– Straty AFU v oblasti zodpovednosti skupiny “Sever” dosiahli celkovo až 305 vojakov;

– Zoskupenie “Západ” zlepšilo svoje postavenie na frontovej línii, straty AFU za deň dosiahli 450 vojakov;

– Ruská protivzdušná obrana zostrelila 33 ukrajinských bezpilotných lietadiel a 4 strely Vampire a HIMARS;

– Skupina “Stred” zlepšila svoje postavenie na frontovej línii a odrazila štyri protiútoky ukrajinských ozbrojených síl;

– Skupina síl Juh zlepšila svoje postavenie na frontovej línii a odrazila protiútok; AFU stratila až 635 vojakov a 7 muničných skladov;

– V zóne zodpovednosti ruskej skupiny ozbrojených síl “Stred” stratila AFU počas dňa až 345 vojakov;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily zasiahli živú silu a vybavenie AFU v 103 oblastiach.

 

12:55 – V Horlivke v Doneckej ľudovej republike boli zranení traja zamestnanci televízie NTV, uviedol starosta.

Novinári sú v kóme a teraz ich operujú, uviedla hlavná lekárka zdravotníckeho centra.

 

12:35 – Vo štvrtok sa v Taliansku začína samit G7 a jednou z hlavných tém je diskusia o podpore Ukrajiny.

Bidenov asistent Sullivan pred začiatkom samitu uviedol, že krajiny G7 dosiahli “veľmi dobrý pokrok” v otázke využitia zmrazených ruských aktív v prospech Kyjeva.

Reklama

Okrem toho britské ministerstvo zahraničných vecí krátko pred samitom uviedlo, že premiér Sunak vo štvrtok oznámi nový balík sankcií proti Rusku.

 

12:10 – Nemecko nebude môcť odovzdať Ukrajine ďalšie zariadenia Patriot, uviedol nemecký minister obrany Pistorius.

“Tretí systém Patriot odovzdáme Ukrajine. Nemecko teda poskytuje Ukrajine len 3 systémy… Je to štvrtina našich vlastných zásob týchto systémov, viac už nie je možné odovzdať. Zvyšok pravdepodobne môžeme dať po jednom,” – povedal minister v Bruseli.

Pripomenieme, že Poľsko nechce odovzdať ani svoj Patriot.

 

11:50 – Argentína sa pripojila ku kontaktnej skupine pre obranu Ukrajiny, oznámil šéf Pentagónu.

Reklama

 

11:32 – Krajiny NATO už dodali Kyjevu zbrane v hodnote 98 miliárd dolárov, uviedol Austin.

 

11:25 – Varšava nesúhlasí s presunom amerických rakiet Patriot umiestnených v Poľsku na Ukrajinu, uviedol včera denník NYT.

Novinári Rádia ZET sa opýtali šéfa poľského Národného bezpečnostného úradu Jaceka Siewiera či by sa takýto presun mal uskutočniť.

“Nie, určite nie. Je veľmi nebezpečné presúvať celú batériu Patriotov. Bezpečnosť Poľska klesá,” odpovedal a dodal, že takéto mediálne informácie sú “alarmujúce”.

Siewiera uviedol, že požiadal o stretnutie na túto tému so svojím americkým partnerom.

Reklama

 

11:15 – Trump alebo ktorýkoľvek iný budúci prezident USA bude môcť zrušiť dohodu o “bezpečnostných zárukách”, ktorú dnes Biden a Zelenskyj podpíšu na samite G7, píše denník Washington Post s odvolaním sa na amerických predstaviteľov.

Keďže táto 10-ročná dohoda “nie je zmluvou a nebude ratifikovaná Kongresom”.

Dokument tiež nezakotvuje žiadnu perspektívu vstupu Ukrajiny do NATO a na rozdiel od článku 5 aliancie nezaväzuje štáty k vojenskej reakcii. Bidenova administratíva “bola jednou z tých, ktoré sa zdráhali ponúknuť Ukrajine rýchlu cestu k členstvu” v NATO.

Dohoda by zaväzovala Washington poskytovať Kyjevu širokú škálu vojenskej pomoci. Avšak “nie je špecifikovaná žiadna suma v dolároch spojená s podporou, ktorú Washington poskytne Ukrajine”.

Dokument zaväzuje štáty, že “v prípade ďalšieho útoku na Ukrajinu v budúcnosti budú do 24 hodín viesť konzultácie na vysokej úrovni s Kyjevom, a sľubuje, že prezident USA bude spolupracovať s Kongresom na implementácii bezpečnostných dohôd”.

 

Reklama

11:00 – Britský minister zahraničných vecí uviedol, že stiahnutie ruských jednotiek z Ukrajiny je potrebné na zastavenie úderov západných zbraní proti Rusku.

 

10:40 – Ukrajinské jednotky opustili svoje pozície v juhozápadnej časti Krasnogorovky v Doneckej ľudovej republike, uviedol poradca hlavy regiónu Igor Kimakovskij.

 

09:40 – Generálny tajomník Stoltenberg uviedol, že NATO považuje použitie západných zbraní vrátane stíhačiek F-16 na území Ruskej federácie za eskaláciu.

Reklama

Predtým Holandsko a Dánsko povolili použitie stíhačiek na vojenských zariadeniach v Ruskej federácii. Belgicko sa vyslovilo proti.

 

09:25 – Generálny tajomník NATO Stoltenberg uviedol, že Rusko vlani nakúpilo 90 % svojich čipov od Číny, čo mu umožnilo pokračovať vo vojne na Ukrajine.

“Vidíme, že Čína teraz zohráva kľúčovú úlohu pri umožňovaní alebo podporovaní vojny Ruska na Ukrajine. Až 90 % mikroelektroniky, ktorú Rusko vlani doviezlo, pochádzalo z Číny. Tieto položky, elektronické zariadenia, ktoré sú kľúčové pre výrobu rakiet, bômb a bojových tankov používaných v agresívnej vojne Ruska proti Ukrajine,” povedal Stoltenberg v Bruseli pred stretnutím s ministrami Aliancie.

Deň predtým agentúra Bloomberg informovala, že USA rozšíria sankcie s cieľom obmedziť predaj čipov a ďalšieho tovaru pre potreby ruskej armády, predovšetkým z Číny.

 

08:50 – Rusi bombardovali vinárstvo v obci Veseloje v Chersonskej oblasti.

Veseloje sa nachádza na pravom brehu Dnepra, oproti Novej Kachovke.

 

08:15 – Nemecko blokuje rokovania o novom balíku sankcií EÚ voči Rusku, informuje agentúra DPA.

Ide o opatrenia zamerané na posilnenie kontroly obchádzania už existujúcich obmedzení. Zvažujú sa aj sankcie proti ruskému vývozu skvapalneného zemného plynu.

V Nemecku môžu v prípade prijatia obmedzení utrpieť nemecké spoločnosti, uviedol diplomatický zdroj agentúry a dodal: “V poslednom čase sa objavuje pocit, že Nemecko sa stalo novým Maďarskom.

 

07:15 – Rusi postúpili do blízkosti Volčanska a tiež získali oporu v blízkosti závodu Aggregator v samotnom meste.

Svedčí o tom mapa Deep State.

Reklama

Oblasť, ktorá sa označovala ako „šedá zóna“ severovýchodne od Volčanska, je teraz pod ruskou kontrolou (na mape je zatienená).

Oblasť závodu Agregát, ktorá bola nedávno predmetom prudkých bojov, sa tiež presunula zo „sivej“ zóny do „červenej“. Podnik sa nachádza severne od rieky Volčja (územia južne od rieky sú pod kontrolou AFU).

mapa Volčansk
Mapa Volčanska

 

07:05 – Británia poskytne Ukrajine balík pomoci v hodnote 242 miliónov libier (približne 27 miliárd rubľov) na naliehavé humanitárne, energetické a stabilizačné potreby.

 

06:59 – Rusi už po štvrtýkrát modernizovali rakety Ch-101 na údery proti Ukrajine.

Uviedol to vojenský expert portálu Defence Express Ivan Kiričevskij. „Predchádzajúce dve mali bojovú hlavicu – 450 kg, teda jeden stupeň ničivého účinku, a tu je tretia modifikácia – s bojovou hlavicou ~800 kg,“ – povedal Ivan Kiričevskij.

Podľa neho, keď Ukrajina pripravovala obranu pre energetikov, očakávalo sa, že Rusko bude mať rakety s jednou úrovňou ničivej sily, a to sa zdvojnásobilo.

„Teraz je štvrtá modifikácia rakety Ch-101, keď jedna z hlavíc má kazetovú muníciu, a problém je v tom, že ak je táto raketa zostrelená, aj tak kazetová munícia vypadne a zasiahne cieľ na veľkej ploche,“ dodal Kiričevskij.

rakety Ch-101
Ruské rakety Ch-101

 

06:53 – Od 22:00 pokračuje likvidácia požiaru v priemyselnom podniku v Kyjevskej oblasti, ktorý vznikol v dôsledku nočného zásahu.

Podľa regionálnej štátnej služby pre mimoriadne situácie na mieste pracuje 247 pracovníkov, 111 kusov techniky a štyri hasičské vlaky.

požiar Kyjevská oblasť
Požiar v priemyselnom podniku v Kyjevskej oblasti

 

06:50 – Šéf vojenskej rozviedky Budanov uviedol, že Rusi rozmiestnili na Kryme nové S-500.

Šéf GUR poznamenal, že ide o skúšobné použitie. Pokiaľ ide o Krymský most, uviedol, že Rusi ho stále využívajú na vojenskú prepravu, najmä personálu.

Reklama

 

06:40 – Krajiny G7 sa dohodli, že do konca roka 2024 poskytnú Ukrajine 50 miliárd dolárov zo zmrazených ruských aktív, informovala agentúra France-Presse.

Zdroj z Elyzejského paláca zároveň priznal, že rozhodnutie sa musí ešte dopracovať, aby bolo v súlade so „zákonom, predpismi o verejných financiách, ako aj finančnými možnosťami“ členov G7.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine, 12. júna. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ozbrojené sily ráno podnikli skupinový úder na parkoviská lietadiel a infraštruktúru leteckej základne AFU, ako aj na miesto dočasného nasadenia zahraničných žoldnierov a miesta, kde sa pripravujú na použitie lode bez posádky, uviedlo ministerstvo obrany.

– Putin sa v utorok večer stretol s ministrom obrany Belousovom, náčelníkom generálneho štábu Gerasimovom a okresnými veliteľmi, uviedol Peskov.

– AFU rozmiestňuje protipechotné míny v pohraničnej zóne Belgorodskej oblasti, varoval gubernátor Gladkov.

– Ruská protivzdušná obrana odrazila raketový útok AFU nad Sevastopolom, pričom všetky vzdušné ciele boli zničené vysoko na oblohe, väčšina z nich nad vodnou plochou, uviedol Razvožajev.

– Generálny tajomník NATO Stoltenberg uviedol, že akceptuje rozhodnutie Maďarska nezúčastniť sa na misii aliancie zameranej na koordináciu pomoci Ukrajine.

– India sa zúčastní na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku, bude zastúpená na „primeranej úrovni“, tvrdí ministerstvo zahraničných vecí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

18:26

Severoatlantická aliancia zriadi multilaterálnu styčnú kanceláriu v Ženeve. Jej účelom bude spolupráca s medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami sídliacimi v tejto švajčiarskej metropole.

18:25

Tanker pri Jemene napadli tri malé plavidlá a došlo aj niekoľkým raketovým útokom. Nákladná loď však v ceste pokračovala bez hlásenia škôd či zranení posádky, uviedli dve bezpečnostné organizácie.

18:08

Nemecká vláda opäť odmietla výzvy na dodanie stíhacích lietadiel na Ukrajinu. Urobila tak po tom, ako opozičný líder Friedrich Merz zo stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie vyhlásil, že túto myšlienku podporuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali