To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 26. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Crimean Telegram channel, telegram)

Aktualizované 26. septembra 2023

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Útok na námorné veliteľstvo na Kryme
Dym stúpa z budovy veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v meste Sevastopol na polostrove Krym po ukrajinskom raketovom útoku

19:24 – Zástupkyňa predsedu Európskeho parlamentu uviedla, že vstup Ukrajiny do EÚ je nemožný do roku 2029.

Reklama

Podľa Kataríny Barleyovej krajina v súčasnosti nespĺňa žiadne z kritérií, ktorých splnenie je povinné na získanie členstva v EÚ.

“Ak v Európskej únii nič iné nezmeníme, tak to nevidím. Musíme myslieť nielen na Ukrajinu, ale aj na Európsku úniu, ktorá by mala byť schopná prijať aj túto krajinu,” povedala v televízii NTV a RTL.

Reklama

 

19:23 – Hlavný veliteľ AFU Valerij Zálužný informoval o poslednom telefonickom rozhovore s generálom Markom Milleyom pred jeho rezignáciou.

Počas rozhovorov bol zo strany partnerov prítomný generál Charles Brown, ktorý čoskoro povedie Zbor náčelníkov štábov USA.

“Diskutoval s partnermi o situácii na fronte. Informoval o priebehu obranných a útočných operácií. Situácia je pod kontrolou. Naši bojovníci nepripustili stratu ani jednej pozície. Na niektorých smeroch napriek zúrivému odporu nepriateľa pokračujeme v postupe,” napísal Zalužnyj na svojom tg-kanáli.

Vrchný veliteľ tiež uviedol, že armáda potrebuje prostriedky protivzdušnej obrany, delostrelectvo a muníciu.

Reklama

 

19:15  – Dnes mnohé kanály Telegramu s odvolaním sa na Šojgua napísali, že Moskva odhaduje, že vojna na Ukrajine potrvá do roku 2025.

Ruský minister obrany však nič také neuviedol.

Šojgu uviedol, že program prezbrojenia a personálneho obsadenia ruskej armády je naplánovaný do roku 2025.

“Pokračujeme v budovaní bojovej sily ozbrojených síl dodávkami moderných zbraní a zlepšovaním výcviku vojsk s prihliadnutím na skúsenosti zo špeciálnej vojenskej operácie. Realizácia opatrení Plánu činnosti do roku 2025 umožní dosiahnuť plánované ciele,” povedal minister.

Reklama

Pod “zamýšľanými cieľmi” v tomto citáte treba samozrejme rozumieť nie ukončenie bojových akcií na Ukrajine – ale budovanie “bojovej sily” ruskej armády podľa schváleného plánu.

 

18:00 – Ukrajinská vojenská spravodajská služba informovala o podrobnostiach útoku bezpilotného lietadla na letisko v Kurskej oblasti, ku ktorému došlo 24. septembra.

Uviedli, že na letisko zaútočili tri bezpilotné lietadlá. Prvý dron zasiahol nádrže s palivom a mazivom používané pre potreby 14. leteckého pluku. Následne sa k horiacemu skladu vydala skupina vojakov a pravdepodobne aj veliteľský štáb pluku, aby posúdili škody a prijali opatrenia na uhasenie požiaru. V tej chvíli na takmer rovnaké miesto dopadol druhý dron. Tento zásah spôsobil väčšinu obetí medzi personálom leteckého pluku vrátane veliacich dôstojníkov.

O nejaký čas neskôr bolo na území letiska zaznamenané tretie bezpilotné lietadlo. Bolo vysadené prostriedkami REB a pri dopade nevybuchlo. Namiesto toho, aby na miesto privolali pyrotechnikov, sa miestni vojaci rozhodli skontrolovať “nález” na vlastnú päsť. Keď sa k dronu priblížili, vybuchol.

Screenshot

 

Screenshot

 

17:40 – Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danylov uviedol, že “určitá časť výroby” rakiet bola presunutá mimo krajiny.

Podľa neho sa tak stalo po tom, ako ruská armáda zasiahla miesto montáže ukrajinských rakiet.

 

Reklama

17:30 – Vyšehradská štvorka očakáva, že Ukrajina stiahne svoju sťažnosť na WTO, uvádza RMF FM.

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, uviedli, že stiahnutie sťažnosti Ukrajiny na Svetovú obchodnú organizáciu v súvislosti s obilným embargom zlepší atmosféru vo vzájomných vzťahoch.

“Rozhodnutie Ukrajiny podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti našej krajine sme prijali s veľkým prekvapením a znepokojením a očakávame, že Ukrajina toto rozhodnutie stiahne,” povedal námestník poľského ministra poľnohospodárstva Ryszard Bartosik po rokovaniach v českom meste Znojmo.

Zdôraznil, že to uľahčí ďalšie rokovania a že Poľsko je odhodlané viesť s Ukrajinou dialóg.

 

Reklama

17:14 – Jeden štát spomaľuje proces dohody o mechanizme ukrajinského vývozu poľnohospodárskych výrobkov do susedných východoeurópskych krajín, ktoré ho zakázali, uviedol premiér Denys Šmyhal.

“Tento mechanizmus Ukrajina predstavila ako súčasť plánu na riešenie obilnej krízy, ktorý podporila Európska komisia. Ukrajinský plán spracovali 4 krajiny, predložili svoje konštruktívne pripomienky a návrhy a sú pripravené na diskusiu. A iba jedna krajina je proti nemu. Žiaľ, nemáme žiadne logické ani ekonomické vysvetlenie,” píše Šmyhal.

Neuvádza, kto konkrétne s plánom nesúhlasí.

Dá sa však predpokladať, že ide o Poľsko alebo Maďarsko, ktoré sa najaktívnejšie zasadzovali za zákaz dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny.

 

Reklama

17:00 – Situácia na frontoch 26. septembra 2023

Situácia na frontoch 26. septembra 2023

 

Situácia na frontoch 26. septembra 2023

 

16:30 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské jednotky odrazili dva útoky AFU pri Verbovom v Záporožskej oblasti;

– Západné zoskupenie ruských ozbrojených síl zničilo do 50 ukrajinských vojakov a SAU Gvozdika v smere na Kupjansk;

– Ruské vzdušné sily zničili ukrajinské lietadlo MiG-29 na letisku Kulbakino v Mykolajivskej oblasti;

Reklama

– AFU stratila až 120 vojakov na juhu Donecka;

– Ruské ozbrojené sily zničili až 70 vojakov AFU na Záporožskom smere;

– Na doneckom smere ruské ozbrojené sily odrazili štyri útoky ukrajinských jednotiek pri Krasnogorovke, Pervomajsku a Chimiku;

– Ruské jednotky zničili viac ako 15 vojenských jednotiek a zasiahli 10 vozidiel AFU na Chersonskom smere;

– Straty AFU na doneckom smere dosiahli 310 zabitých a zranených ukrajinských vojakov;

– Ozbrojené sily RF odrazili 3 útoky útočných skupín AFU v oblasti Kuzmina a Červona Dibrova na Krasnolimanskom smere, nepriateľ stratil viac ako 90 vojakov;

– Ozbrojené sily RF zničili muničný sklad 124. brigády teritoriálnej obrany Ukrajiny v Chersonskej oblasti;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinskú stanicu elektronického boja pomocou bezpilotného lietadla Anclav v Dnepropetrovskej oblasti;

– Ruská armáda zničila dve zásobovacie miesta AFU v Sumskej a Charkovskej oblasti;

– Ruská protivzdušná obrana zachytila päť striel HIMARS, bombu JDAM a raketu HARM;

– Ruské sily protivzdušnej obrany počas dňa zničili 57 ukrajinských bezpilotných lietadiel.

 

15:58 – Biely dom a Pentagón skúmajú možnosť vyslať v budúcnosti na Ukrajinu až 30 ďalších tankov M1 Abrams, citoval The Messenger svoje zdroje.

Jeden z vysokopostavených ukrajinských veliteľov uviedol, že Abramsy “nebudú dlho žiť na bojisku”, pokiaľ sa s blížiacou sa zimou nebudú používať “veľmi špecificky”.

Reklama

“Mali by sa používať veľmi individuálne na veľmi špecifické, dobre premyslené operácie, pretože ak sa budú používať na frontovej línii a len vo všeobecnom vojenskom boji, nebudú na bojisku dlho žiť,” povedal nemenovaný generálporučík.

 

15:57 – Dron dnes ráno zhodil výbušné zariadenie na elektrickú rozvodňu v obci Snagost v Kurskej oblasti Ruskej federácie.

Dron zhodil výbušné zariadenie na elektrickú rozvodňu v obci Snagost

 

15:55 – Ukrajina pokračovala v dodávkach paliva do Záporožskej jadrovej elektrárne aj po jej obsadení Rusmi, uviedol minister energetiky.

Celkovo bolo cez ruské zátarasy prepravených približne 500 ton nafty pre Záporožskú jadrovú elektráreň.

“Ukrajina a Energoatom ju nakupovali a vozili cez ruské zátarasy. Žiadali sme, aby sme sa dohodli na koridore, ktorým sa tam bude dodávať, aby sme pri výpadku elektrickej energie 7-krát nemali haváriu. V skutočnosti to tam kontrolujú Rusi, tak nech si privezú naftu, ale oni to neurobili, ale my áno. Uvedomili sme si, že ak by nastal jeden z tých siedmich výpadkov a nebolo by dosť nafty, tak by to bola jadrová havária,” povedal minister.

Reklama

 

15:50 – Predseda Štátnej pohraničnej služby Andrij Demčenko vyhlásil, že vojenskí branci, ktorí nelegálne odišli do zahraničia, budú v prípade návratu čeliť zodpovednosti.

“Ak niekto v budúcnosti ešte nelegálne prekročí štátnu hranicu, keď sa vráti, bude niesť zodpovednosť. To neznamená, že ak sa človek dopustil takéhoto porušenia, vyhne sa trestu,” povedal Demčenko v éteri televízie.

 

14:55 – Ruská armáda začala používať námorné zbrane zo 60. rokov minulého storočia na pozemné vojny, uvádza Bild.

Zábery zverejnené na internete ukazujú, že Rusi namontovali na plošinu plávajúceho obrneného transportéra MT-LB námorný bombardér RBU-6000, ktorý je určený na boj s ponorkami pomocou hĺbkových bômb a zvyčajne sa montuje na lode.

Na ďalšej fotografii je MT-LB vybavený lodným komplexom Ogon, zatiaľ čo na tretej fotografii je univerzálne lodné delo 2M-3.

Reklama

Publicista BILD poznamenáva, že tieto zbrane budú veľmi nepresné a nebudú mať dlhý dosah, a ich nasadenie pripisuje nedostatku zbraní v Rusku.

 

13:25 –  Kyjev nemá náladu na konflikt s Poľskom a je pripravený rokovať, tvrdí ukrajinský minister zahraničných vecí.

 

13:24 – Šojguove vyhlásenia:

Reklama

– Ruské jednotky výrazne rozšírili zónu kontroly pri Sinkovke a Petropavlovke na Kupjanskom smere

– Straty AFU za aktuálny mesiac dosiahli viac ako 17 tisíc ľudí, viac ako 2,7 tisíc kusov zbraní a vojenskej techniky

– Medzi zničenými vozidlami bolo sedem BMP Bradley, dva nemecké tanky Leopard a jeden tank Challenger.

– Spojené štáty a ich spojenci naďalej vyzbrojujú ukrajinské ozbrojené sily, zatiaľ čo Kyjev vrhá nevycvičených vojakov do nezmyselných útokov – takéto konanie len tlačí Ukrajinu k sebazničeniu.

 

13:18 – Dmitrij Medvedev:

1. Kanadské zvieratá na čele s premiérom Trudeauom sa vo svojom parlamente bratajú s nacistami.

2. Dodávky tankov Abrams z arzenálu NATO.

3. Prísľuby dodávok rakiet dlhšieho doletu, ako je aArmy Tactical Missile System, kyjevským orgánom.

Zdá sa, že Rusku zostáva čoraz menej možností ako priamy konflikt s NATO na zemi, ktoré sa zmenilo na otvorene fašistický blok podobný Hitlerovej Osi, hoci väčší. Sme pripravení, hoci výsledok sa dosiahne za oveľa vyššiu cenu pre ľudstvo ako v roku 1945….

 

13:16 – Ukrajina žiada Západ o rakety pre strategické bombardéry, ktoré nemá, uviedol časopis Economist.

Zdroj z ukrajinského generálneho štábu novinám povedal, že Kyjev chce získať “analógie ruských Kalibrov a Ch-101”.

 

13:05 – Rozsiahly požiar v Poltavskej oblasti je takmer ukončený.

Reklama

Na mieste výbuchu už dohorievajú zvyšky plynu, zatiaľ čo záchranári likvidujú požiar suchej trávy, informovala OVA.

Poznamenávame, že v čase výbuchu bol v regióne vyhlásený letecký poplach. Za predbežnú príčinu sa však označuje zníženie tlaku na hlavnom plynovode.

Rozsiahly požiar v Poltavskej oblasti je takmer ukončený
Rozsiahly požiar v Poltavskej oblasti je takmer ukončený

12:52 – Útoky na ruskú Čiernomorskú flotilu na Kryme znížili jej schopnosť blokovať ukrajinské prístavy a vykonávať rozsiahle operácie na mori, uviedla britská spravodajská služba.

Takisto je teraz menej schopná brániť svoje vlastné zariadenia na základniach a vykonávať údržbu.

Hoci stále môže vykonávať údery raketami s plochou dráhou letu a hliadkovať.

 

12:45 – Výbuch v Lubenskom okrese v Poltavskej oblasti nahlásila spoločnosť OVA.

Podľa predbežných informácií došlo k zníženiu tlaku na hlavnom plynovode.

 

12:30 – Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery veliteľa Čiernomorskej flotily Sokolova, ktorý sa údajne zúčastňuje na zasadnutí správnej rady. Smrť admirála predtým oznámila Ukrajina.

Hovorca Kremľa Peskov tvrdí, že nemá žiadne informácie o Sokolovovej smrti v dôsledku útoku na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole.

Predtým túto informáciu vyvrátili ruské médiá s odvolaním sa na rôzne zdroje.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery veliteľa Čiernomorskej flotily Sokolova, ktorý sa údajne zúčastňuje na zasadnutí správnej rady
Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery veliteľa Čiernomorskej flotily Sokolova, ktorý sa údajne zúčastňuje na zasadnutí správnej rady

12:17 – Ukrajina potrebuje obdobu ruských rakiet Kalibr a Ch-101, uviedol zdroj z generálneho štábu AFU pre The Economist, keď komentoval nedávny útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole.

“Veľkou zmenou je, že máme nové rakety a spravodajské informácie. Hneď ako máme cieľ a môžeme ho dosiahnuť, urobíme to. Potrebujeme analógiu ruských Kalibrov a Ch-101,” povedal respondent publikácie.

Poznamenáva, že rýchlosť, manévrovateľnosť a skrytosť týchto zbraní sťažujú ich zachytenie.

Reklama

Radi by sme zdôraznili, že Ukrajina neustále tvrdí, že počas ruských leteckých útokov zostrelila väčšinu Kalibrov a Ch-101.

Uvádza sa, že Ukrajina má teraz k dispozícii rakety Storm Shadow/Scalp a modernizovanú verziu rakiet zem-zem Neptun. Vo vývoji sú aj nové strely s plochou dráhou letu.

Vytvorenie novej rakety zvyčajne trvá približne desať rokov, ale uvedenie starých prototypov na trh bude oveľa rýchlejšie.

12:13 – Štátna služba pre mimoriadne situácie ukázala, ako záchranári v noci hasili požiar z prilietajúceho ruského lietadla v Odeskej oblasti.

Zasiahnutý bol kontrolný bod na Dunaji a infraštruktúra prístavu.

záchranári v noci hasili požiar z prilietajúceho ruského lietadla v Odeskej oblasti
Záchranári v noci hasili požiar z prilietajúceho ruského lietadla v Odeskej oblasti

11:45 –  Doneck hlási dva raketové útoky v centre mesta.

 

11:43 – Štátna služba pre mimoriadne situácie zverejnila nové fotografie a podrobnosti o požiari v detskom tábore v Prikarpatsku.

V jednej z obcí Verchovínskeho okresu horela drevená budova sanatória na ploche 750 metrov štvorcových.

Žilo v nej 148 detí s opatrovateľmi a 20 zamestnancov. Zamestnanci všetky deti z budovy odviedli.

Neboli žiadne obete. Príčina požiaru sa vyšetruje.

Štátna služba pre mimoriadne situácie zverejnila nové fotografie a podrobnosti o požiari v detskom tábore v Prikarpatsku
Štátna služba pre mimoriadne situácie zverejnila nové fotografie a podrobnosti o požiari v detskom tábore v Prikarpatsku

11:19 – Ruské médiá informujú o raketovom útoku na Tokmak. Následky sa spresňujú.

 

11:17 – Obe komory švajčiarskeho parlamentu schválili vyradenie 25 tankov Leopard 2 z prevádzky s cieľom predať ich Nemecku.
Berlín predtým prisľúbil, že tieto tanky nepošle na Ukrajinu, ale použije ich pre vlastné potreby.

 

Reklama

10:54 – Rusko zasiahlo miesta montáže rakiet na Ukrajine, uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilov v rozhovore pre televíziu ABC.

“Môžem vám povedať, že Rusko, žiaľ, zasiahlo miesto montáže týchto rakiet,” povedal Danilov.

Ukrajina preto vyrába časť svojich rakiet v zahraničí.

 

10:49 – Poľské vyšetrovanie dospelo k záveru, že 15. novembra spadla v obci Przewodowa ukrajinská raketa protivzdušnej obrany S-300 ruskej výroby a zabila dvoch farmárov, citoval denník Rzeczpospolita svoje zdroje.

Ukrajina údajne neposkytla Poľsku žiadne materiály na vyšetrovanie, ale vyšetrovatelia vylúčili možnosť, že išlo o raketu vystrelenú Ruskou federáciou. Táto raketa má dolet 75 – 90 kilometrov a ruské pozície boli v tom čase príliš ďaleko. Nemohla byť vypálená ani z Bieloruska.

Poľsko oficiálne potvrdilo prijatie predbežných výsledkov vyšetrovania, ale neinformovalo o nich. Teraz bola Ukrajine zaslaná žiadosť o právnu pomoc, Poliaci čakajú na odpoveď.

V ten deň 15. novembra bola západná Ukrajina, najmä Ľvovská oblasť, pod paľbou. Protiraketové strely z Ukrajiny boli vypustené vo dvojiciach (na zvýšenie účinnosti) – jedna zasiahla cieľ, druhá naďalej letela “naprázdno”.

V takejto situácii mala “prázdna” raketa spustiť proces samodeštrukcie, ale z nejakého dôvodu sa tak nestalo.

 

10:32 – Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Danilov priznal, že ruská armáda zasiahla ukrajinský závod na výrobu rakiet (dátum neuviedol)

 

10:22 – Poľské vyšetrovanie dospelo k záveru, že raketa, ktorá vlani v novembri dopadla na územie krajiny a zabila dvoch ľudí, patrila Ukrajine, cituje Rzeczpospolita svoje zdroje.

Noviny poznamenávajú, že Kyjev zatiaľ neposkytol Varšave žiadne materiály týkajúce sa incidentu.

Prokuratúra krajiny potvrdila, že záver o prípade je pripravený, ale bol uzavretý.

 

10:20 – Starosta mesta Slovjansk Vadym Ljach informuje o podrobnostiach nočného útoku, po ktorom zostal obrovský kráter.

Okolo tretej hodiny ráno došlo k dvom úderom v oblasti čerpacej stanice, pričom bola zničená budova autobusovej stanice. Poškodený bol trh a kaviarne pri ceste.

Neboli zaznamenané žiadne obete.

 

10:19 – Ukrajina priznala, že dodávka amerických tankov Abrams pravdepodobne “výrazne nezmení” situáciu na bojisku, uviedol denník The Wall Street Journal.

Podľa respondentov denníka protiofenzíva AFU trvá už štyri mesiace a Kyjev pochybuje, že príchod novej techniky zvráti situáciu.

Podľa novín americké ministerstvo obrany opakovane varovalo, že žiadne zbrane nemôžu zmeniť priebeh bojov vzhľadom na zložitosť konfliktu.

 

10:12 – USA budú naďalej poskytovať Ukrajine balíky vojenskej pomoci na základe konkrétnych potrieb Kyjeva, uviedol koordinátor pre strategickú komunikáciu v Rade Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Zdôraznil, že USA sa sústreďujú na to, aby Kyjevu poskytli “to, čo momentálne potrebuje”, keďže charakter bojov sa časom mení. Kirby zdôraznil, že rokovania s ukrajinskou stranou o ďalších dodávkach pokračujú.

Hovorca Bieleho domu sa vyhol odpovedi na otázku o možných dodávkach taktických rakiet ATACMS na Ukrajinu.

 

10:07 – Na Ukrajinu dorazila prvá várka amerických tankov M1 Abrams, ktoré sú potrebné na odstrašenie na bojisku, uviedlo americké ministerstvo obrany.

Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že dodávka tankov do Kyjeva je dôkazom “hmatateľného záväzku k obrane a stabilite Ukrajiny” zo strany USA.

Reklama

 

09:57 – Rusko plánuje vybudovať novú železničnú trať cez okupovaný juh Ukrajiny, tvrdia “orgány” menované Moskvou Záporožskej oblasti.

Má viesť z Krymu cez Záporožskú a Doneckú oblasť do Rostovskej oblasti.

Dôležité je, že Rusi ju plánujú viesť pozdĺž pobrežia Azovského mora. To znamená v maximálnej vzdialenosti od pozícií AFU.

 

09:35 – Vzdušné sily varujú pred raketovou hrozbou v Charkovskej, Nikolajevskej, Chersonskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej a Kirovogradskej oblasti.

Vzdušné sily varujú pred raketovou hrozbou v Charkovskej, Nikolajevskej, Chersonskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej a Kirovogradskej oblasti
Vzdušné sily varujú pred raketovou hrozbou v Charkovskej, Nikolajevskej, Chersonskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej a Kirovogradskej oblasti

09:33 – Danilov uviedol, že Ukrajina nebude používať ATACMS na území Ruskej federácie.

“Nebudeme ich používať na ruskom území, v tejto otázke máme dohody s našimi partnermi,” povedal tajomník NSDC v rozhovore pre noviny ABC.

Podľa neho sa tieto zbrane budú používať výlučne na obranu.

Neupresnil, či bol transfer týchto rakiet na Ukrajinu schválený.

Masmédiá informovali, že USA by mohli oznámiť svoje rozhodnutie poskytnúť Ukrajine “malý počet” ATACMS s kazetovou hlavicou už tento týždeň.

Biely dom to oficiálne nepotvrdil.

 

09:11 – Ukrajinská štátna pohraničná služba potvrdila, že kontrolné stanovište Orlovka bolo poškodené nočným ostreľovaním.

Ide o trajektový priechod do Rumunska cez Dunaj v Reniyskej oblasti Odeskej oblasti.

Dočasne pozastavuje svoju činnosť.

Na tomto kontrolnom stanovišti v noci horeli nákladné autá v čakacej zóne a došlo k ohrozeniu osobného autobusu.

08:47 – Dôsledky nočného útoku na Slovjansk.V zemi vznikol obrovský kráter.

Dôsledky nočného útoku na Slovjansk
Dôsledky nočného útoku na Slovjansk

08:33 – Ukrajinské ozbrojené sily zverejňujú nové fotografie následkov prichádzajúcich útokov na Izmail.

Došlo k útokom na prístav a pohraničnú infraštruktúru. Boli zničené sýpky, poškodené administratívne budovy a nákladné autá súkromných prepravcov.

Do tla zhorelo 6 vozidiel. Zranení boli 2 vodiči.

Ukrajinské ozbrojené sily zverejňujú nové fotografie následkov prichádzajúcich útokov na Izmail
Ukrajinské ozbrojené sily zverejňujú nové fotografie následkov prichádzajúcich útokov na Izmail

08:17 – Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v smere na Melitopol, spôsobujú Ruskej federácii straty a upevňujú svoje pozície, uviedol hovorca generálneho štábu Pavlo Kovalčuk.

Na východnom fronte AFU odrazili ruské útoky pri Kleščejevke pri Bachmute, Avdejevke, Marinke, Severnom a Novomichajlovke.

 

08:14 –  Dôsledky ranného úderu v Chersonskom okrese Korabelnyj. Údajne boli zasiahnuté obytné výškové budovy.

Reklama
Dôsledky ranného úderu v Chersonskom okrese Korabelnyj
Dôsledky ranného úderu v Chersonskom okrese Korabelnyj

07:55 – V Nikolajeve úrady uviedli, že v noci na dnes došlo k raketovému útoku na okraji mesta. Poškodený bol objekt infraštruktúry.

Podľa “Ukrzaliznytsya” je kvôli príletu obmedzený pohyb vlakov medzi Nikolajevom a Chersonom. Cestujúci sú prepravovaní autobusmi.

Ruská vojenská verejnosť tvrdí, že úder zasiahol letisko Kulbakino. Ukrajina to nepotvrdzuje.

 

07:52 – V noci došlo k útoku dronu na Izmail a jeho prístavné zariadenia.

Dvaja vodiči nákladných vozidiel boli zranení. Poškodená bola budova hraničného priechodu, sklady a približne 30 nákladných vozidiel.

V noci došlo k útoku dronu na Izmail a jeho prístavné zariadenia
V noci došlo k útoku dronu na Izmail a jeho prístavné zariadenia

07:50 – Ksenia Sobčaková tvrdí, že hovorila so živým Ramzanom Kadyrovom, o ktorého smrti (alebo vážnej chorobe) sa v posledných týždňoch aktívne šírili fámy.

“Živý, zdravý, neurózuje, veľmi energicky jedol kešu oriešky,” – tak formulovala Sobčaková dojmy z rozhovoru.

Príležitosťou k rozhovoru bolo škandalózne video, ktoré dnes Kadyrov zverejnil na svojom kanáli Telegram a na ktorom jeho syn bije muža vo vyšetrovacej väzbe.

Kadyrov jej podľa Sobčakovej povedal, že o ňom môže písať, čo chce, ale nie o jeho rodine. “Je to varovanie,” povedal Kadyrov.

 

07:45 – Ruské ministerstvo obrany uvádza, že okolo 22.30 h ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili v Kurskej oblasti 2 bezpilotné lietadlá.

Predtým bolo informované o výbuchoch v Kursku.

 

07:43 – V utorok sa v Charkove uskutoční vojenské cvičenie.

Informovalo o tom oddelenie pre súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní a civilnej obrany Charkovskej mestskej rady.

Uvádza sa, že na cvičení sa zúčastnia všetky jednotky AFU, ktoré zabezpečujú obranu mesta.

 

07:40 – Na Kryme a v Sevastopole bol zrušený letecký poplach. Neboli hlásené žiadne prílety. Ruskom menované “orgány” tvrdili, že neďaleko letiska Belbek bola zostrelená raketa.

 

07:39 –  Vzdušné sily hlásia, že v Sumskej oblasti boli spozorované drony.

Drony sa pohybujú juhozápadným smerom, t. j. smerom k Poltavskej oblasti.

 

07:38 – V Náhornom Karabachu došlo k výbuchu v sklade benzínu pri diaľnici.

Hlásených je viac ako 200 mŕtvych a zranených.

Reklama

 

07:37 –  “Guvernér” Sevastopola Michail Razvožajev uvádza, že ruská protivzdušná obrana zostrelila jednu raketu v blízkosti letiska Belbek.

Uvádza, že protivzdušná obrana pokračuje v činnosti.

 

07:34 – To hlavné z večerného príhovoru Volodymyra Zelenského:

1. Informoval, že prvé tanky Abrams sú už na Ukrajine. Pracuje sa na zbraniach dlhého dosahu a zvyšovaní systémov protivzdušnej obrany.

2. Povedal, že Ukrajina pripravuje medzinárodné fórum obranného priemyslu.

3. Vyjadril sa k téme vývozu obilia. Európska komisia schválila plán vzájomného monitorovania vývozu obilia do EÚ. Pochválil Rumunsko a Bulharsko, ktoré súhlasili s podmienkami Ukrajiny, a uviedol, že to isté očakáva aj od ostatných krajín (Poľsko, Slovensko a Maďarsko).

4. Zhrnul výsledky ciest do USA a Kanady.

 

07:28 –  Ukrajinský dron zhodil výbušné zariadenie na elektrickú rozvodňu v Kurskej oblasti. Nikto nebol zranený, ale sedem osád zostalo bez elektriny, uviedol gubernátor Roman Starovoit.

 

07:27 – Biely dom uviedol, že USA v najbližších týždňoch vyčerpajú finančné prostriedky na podporu Ukrajiny.

Americká administratíva dodala, že prípadné pozastavenie činnosti federálnej vlády USA by tiež “výrazne ovplyvnilo schopnosť ukrajinských ozbrojených síl dosahovať úspechy na bojisku”.

 

07:20 – Zástupca asistenta prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Michael Pyle poslal ukrajinskému vedeniu list so zoznamom reforiem, ktoré musí Kyjev uskutočniť, aby mohol naďalej dostávať vojenskú pomoc, informovala ukrajinská spravodajská a analytická webová stránka Ukrajinska Pravda.

 

07:00 – Dron bol zostrelený aj nad Tulskou oblasťou, uviedli regionálne úrady;

– V centrálnej oblasti Kurska bolo v dôsledku útoku bezpilotného lietadla poškodených niekoľko súkromných domov, uviedol gubernátor regiónu;

– V Krasnodone v LĽR zazneli výbuchy, viaceré vzdelávacie inštitúcie prerušili vyučovanie, uviedla mestská správa;

– Trudeau tvrdí, že nemá nič spoločné so škandálom vyznamenania esesáka v kanadskom parlamente; ruský veľvyslanec v Kanade pošle nóty miestnym orgánom v súvislosti s vyznamenaním esesáka;

– Peskov označil postoj Kanaďanov k pamiatke nacistických zločinov za nedbalý; ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo prípad vyznamenania nacistu za “frašku”, ktorá sa skončí tragicky;

– Kyjev a tretie krajiny v procese o genocídu zavádzali Medzinárodný súdny dvor OSN vo viacerých otázkach, tvrdí ruská delegácia;

– Ruská federácia žiada súd OSN, aby uznal, že nemá právomoc v prípade žaloby Ukrajiny za genocídu, tvrdí ruský veľvyslanec v Holandsku;

– Maďarsko nepodporí Ukrajinu, kým nebudú vrátené práva zakarpatským Maďarom, povedal Orbán;

Reklama

– Povedal, že Budapešť nevráti Ukrajine ukrajinských vojenských brancov;

– Rada federácie schválila zákon o pamätnom dátume 30. september – Deň zjednotenia Ruskej federácie a nových regiónov.

– Niektoré zbrane, ktoré Nemecko odovzdalo Ukrajine, sú zastarané alebo nefunkčné. V rozhovore pre CNN to uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková.

“Ak len sľubujete a nerobíte, a dokonca dodávate niečo, čo nefunguje, nepomáha to,” povedala.

“Niektoré naše systémy sú už zastarané, o niektorých sme od začiatku vedeli, že nefungujú, a hovorili sme o tom,” dodala Berbocková.

Ministerka zahraničných vecí uviedla, že potreba uistiť sa, že zbrane fungujú, je jedným z dôvodov, prečo Berlín ešte neodovzdal Kyjevu taktické rakety Taurus.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 25. septembra 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Likačev diskutoval s Grossim o otázkach bezpečnosti ZNPP, uviedol Rosatom;

– Lichačev označil bezohľadné konanie ukrajinskej armády za jediný zdroj ohrozenia Záporožskej JE;

– Dánsko odmietlo väčšinu požiadaviek Ruskej federácie v prípade bombardovania Nord Stream, môže sa obávať spoločného vyšetrovania toho, čo sa stalo, tvrdí ruský veľvyslanec;

– Ruské ozbrojené sily zničili štvrtý MiG-29 za dva týždne na letisku pri Krivom Rogu, tvrdí ruské ministerstvo obrany;

– Podľa ruského ministerstva obrany Kyjev stratil v doneckom a záporožskom smere až 540 ľudí, v juhononeckom smere až 125, v chersonskom smere až 90, v kupjanskom smere až 25 a v krasnolimanskom smere až 55 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily zasiahli miesta pôsobenia žoldnierov a diverzantov na Ukrajine, uviedlo ministerstvo obrany;

– Podľa ruského ministerstva obrany ruská protivzdušná obrana zničila 6 ukrajinských dronov nad Kurskou a Brjanskou oblasťou, 5 dronov nad Čiernym morom a Krymom a 4 drony nad Belgorodskou oblasťou;

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Včera 20:02

Francúzsky prezident v piatok na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji vyzval krajiny skupiny G7, aby do roku 2030 ukončili využívanie uhlia. Investovanie do tohto zdroja energie Macron označil za absurdné.

Včera 19:18

Americký senátor Marco Rubio a jeho kolegovia vyzvali Bidena, aby zastavil leteckú dopravu do Číny kvôli rastúcej epidémii “nového zápalu pľúc”.

“V Číne sa objavuje záhadné nové respiračné ochorenie a chyby z Covidu-19 sa nemôžu opakovať. Spolu s republikánskymi kolegami poslali prezidentovi Bidenovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby zaviedol zákaz cestovania do Číny, kým nebudeme mať viac informácií o tomto víruse,” napísal Rubio na X.

Včera 19:11

Spoločnosť McDonald’s mení proces prípravy Big Macov, informuje denník The Wall Street Journal.

Fašírky sa teraz budú pripravovať v menších dávkach a rovnomernejšie vyprážať. Bude v nich viac omáčky a žemľa bude nahradená sezamovou brioškou.

Zmeny sa robia preto, aby spoločnosť McDonald’s mohla držať krok s konkurenciou a mala v súťaži svoj tromf.

Včera 19:10

Riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Orlovský bol toho názoru, že migrantov Slovensko potrebuje a problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.

Dodajme, že Orlovský je bývalý šéf Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

Včera 19:08

Rokovania o prímerí v pásme Gazy sa skončili neúspechom. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam v katarskej Dauhe.

Boje sa obnovili od dnešného rána, ale rokovania až doteraz pokračovali v nádeji na novú prestávku.

Včera 18:26

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra.

Včera 17:52

Spojené štáty nebudú udeľovať víza izraelským osadníkom zapojeným do násilností voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu. V piatok to podľa agentúry AFP uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

Včera 17:49

Kongres USA po prvýkrát za posledných 20 rokov zbavil svojho zástupcu právomocí.

Snemovňa reprezentantov USA hlasovala za zbavenie právomocí republikána Georgea Santosa, ktorý je obvinený z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Choď do garáže po kúsky uhlia a vlož ich do plechovky. Nikdy neuhádnete, aký to má účinok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Domáce prostriedky na boj proti nadmernej vlhkosti v domácnosti sú prekvapivo účinné a dostupné. Počas vykurovacej sezóny môžete použiť prírodné zložky na vytvorenie prostriedku, ktorý ju bude účinne absorbovať. Neuhádnete, o čo ide.

Pred vytrhnutím šedín si to dvakrát premyslite. Odborníci vysvetľujú, aké sú riziká

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Urýchľuje vytrhávanie šedivých vlasov šedivenie? Túto otázku si kladú mnohé dámy hneď, ako sa im na hlave objavia prvé strieborné pramene. Odborníci sa k tejto otázke vyjadrili a vysvetlili, čo sa vlastne deje s našimi vlasmi po vytrhaní a ako to súvisí so šedivením.

Geniálny trik na zamrznuté okná auta. Potrebujete len jeden výrobok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Bublinková fólia má množstvo rôznych využití, ale nie každý vie, že ju vodiči môžu úspešne používať aj v zime a pri teplotách pod bodom mrazu. Fólia umiestnená na okne auta nám dá zabudnúť na únavné škrabanie námrazy.

Ohlušujúci interkom uprostred noci? Nie bezdôvodne. Neveští to nič dobré

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zvyčajne nás hluchý interkom nijako zvlášť neprekvapí. Niekedy niekto náhodne stlačí nesprávne tlačidlo a zavolá nám. Ak však v noci počujete zvoniť interkom a na druhej strane nikto nie je, nemali by ste to brať na ľahkú váhu.

Ako spariť mak? Zabudnite na vodu. Vezmite si inú prísadu a všetka horkosť zmizne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Blíži sa čas, keď mnohí ľudia už pomaly začínajú plánovať, aké vianočné jedlá sa tento rok dostanú na ich stoly. Medzi nimi bude pravdepodobne aspoň jedno, na ktoré sa používa mak. Ako ho spariť a pripraviť tak, aby chutil skvele?

Armádny Magazín

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí - Lavrov

0 icon

Nemecko, 1. december 2023 - Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo neposlalo…

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali