To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service, screenshot)

Aktualizované 7. júna 2023 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Raketový útok na Ukrajinu
Na snímke z videa zverejnenej ruským ministerstvom obrany ukrajinský tank je zasiahnutý ruskou raketou počas raketového útoku na vojenskej misii na Ukrajine

19:27 – Mierová misia afrických prezidentov s cieľom nájsť riešenie ukrajinskej krízy pricestuje do Kyjeva 16. júna.

Informoval o tom predstaviteľ neziskovej organizácie Brazzaville Foundation, ktorá cestu sprostredkúva.

 

19:16 – Vojna na Ukrajine bude ešte dlho pokračovať.

Takýto názor vyjadril šéf Zboru náčelníkov štábov USA generál Mark Milley v rozhovore pre agentúru Associated Press.

“Budú dni, keď uvidíte veľkú aktivitu, a budú dni, keď uvidíte veľmi malú aktivitu. Budú ofenzívne aktivity a defenzívne aktivity. Takže to bude boj tam a späť počas značného časového obdobia,” povedal.

V súčasnosti sa podľa Millyho “boje trochu zintenzívnili”.

K téme ukrajinskej ofenzívy Milley uviedol, že Ukrajina musí oznámiť, či sa oficiálne začala jej protiofenzíva, ale dodal, že ukrajinské jednotky sú na tento boj pripravené.

“Podľa nášho hodnotenia je ukrajinská armáda dobre pripravená na čokoľvek, čo urobí – rozhodne sa pre ofenzívny alebo defenzívny boj. Sú dobre pripravení,” povedal.

 

19:10 – Volodymyr Zelenskyj je šokovaný reakciou OSN a Červeného kríža na pretrhnutie priehrady vodnej elektrárne Kachovka.

Povedal to v rozhovore pre denník Bild.

Najväčšie medzinárodné organizácie podľa neho buď nereagovali na žiadosť o pomoc, alebo to bolo v podstate odmietnutie “v diplomatickom zmysle”. Ukrajinský prezident povedal, že je touto reakciou “šokovaný”.

“To, čo sa teraz deje, je tragédia. Ekologická katastrofa a ľudská katastrofa,” zdôraznil Zelenskyj.

“Zahynuli ľudia, zvieratá. Zo striech zaplavených domov ľudia vidia plávať utopených ľudí. To je vidieť aj z druhej strany. Je veľmi ťažké dostať ľudí z okupovanej časti Chersonskej oblasti,” dodal.

 

18:44 – Volodymyr Zelenskyj mal ” podrobný telefonický rozhovor” s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Ukrajinský prezident to uviedol na svojom tg-kanáli.

Diskutovali o situácii v Chersonskej oblasti a Zelenskyj dal Macronovi zoznam vecí, ktoré región trpiaci povodňami potrebuje.

 

18:13 – Putin poveril šéfa ministerstva pre mimoriadne situácie, aby zorganizoval pomoc ľuďom v zaplavenej oblasti Chersonskej oblasti a pracoval na odstránení následkov katastrofy.

Kurenkov v súlade s Putinovým príkazom vyslal do Chersonskej oblasti pracovnú skupinu, ktorá má koordinovať akcie na pomoc obyvateľstvu, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.

 

17:35 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

  1. 21 ruských útokov bolo odrazených v smeroch:

– Limansk – pri Veseloje, Donecká oblasť,

– Bachmut – pri Orechovo-Vasylivke, Ivanivske a Severnoje,

– Avdejevka – v okolí Avdejevky,

– Marinka – v oblasti Marinka (9 útokov).

 

  1. Situácia na Volyňskom, Polesskom, Severskom, Slobodskom, Kupjanskom, Šachťorskom, Záporožskom a Chersonskom smere sa výrazne nezmenila.

 

  1. Ruská armáda uskutočnila 28 leteckých útokov a približne 20 strelieb z MLRS.

 

  1. Letectvo AFU uskutočnilo 17 úderov. Ukrajinské sily protivzdušnej obrany zostrelili 4 ruské prieskumné bezpilotné lietadlá.

 

17:31 – Ruské jednotky zhabali ukrajinské vybavenie vyrobené v Kanade na boj proti dronom, uviedol zástupca veliteľa ruskej Federálnej gardovej služby v Doneckej ľudovej republike Alexander Chodakovskij.

“Našim chlapcom sa dostalo do rúk nepriateľské vybavenie vyrobené v Kanade, ktoré je určené predovšetkým na identifikáciu miest pôsobenia operátorov bezpilotných lietadiel a určovanie súradníc dronov,” napísal.

 

16:59 – Satelitné fotografie dolného toku Dnepra pred a po pretrhnutí hrádze.

vojna
Satelitné fotografie dolného toku Dnepra pred a po pretrhnutí hrádze

 

16:55  – Putin uskutočnil telefonický rozhovor s juhoafrickým prezidentom:

– Putin a juhoafrický prezident rokovali o africkej iniciatíve týkajúcej sa urovnania situácie na Ukrajine

– Lídri sa dohodli, že Putin v blízkej budúcnosti prijme delegáciu niekoľkých hláv afrických štátov k otázke Ukrajiny

– Vyjadrili zámer pokračovať v úzkej koordinácii medzi Ruskom a Južnou Afrikou na medzinárodných platformách

– Putin s juhoafrickým prezidentom rokoval o prípravách druhého rusko-afrického samitu a nadchádzajúceho samitu BRICS, ktorý sa uskutoční v auguste v Johannesburgu

 

16:38 – Ukrajinskí občania a podniky budú musieť poskytnúť vysvetlenie o existencii/neexistencii ekonomických väzieb s fyzickými a právnickými osobami z Ruska. Ak Ukrajinci odmietnu poskytnúť informácie alebo odpovedať na otázky, banky budú musieť zablokovať transakcie na ich účtoch alebo ich dokonca násilne zrušiť.

Uvádza sa to v odpovediach NBÚ na otázky bánk, ktoré mala Strana k dispozícii.

 

15:57 – Poradca OP Podoljak kritizoval Elona Muska za preposielanie videa amerického moderátora Tuckera Carlsona.

Carlson obvinil Ukrajinu z podkopávania Kachovskej priehrady. Tvrdí, že zničenie vodnej priehrady viac škodí Rusku, keďže dodávala vodu na Krym, a preto je táto situácia pre Ukrajinu výhodná.

Pripomína aj minuloročné ostreľovanie priehrady Ukrajinou a podkopávanie Severných tokov, z ktorého priamo obviňuje Ukrajinu.

Elon Musk opätovne zverejnil toto Carlsonovo video s titulkom, že by rád videl rôzne názory na Twitteri.

Podoljak na ne reagoval.

“Rusko zamínovalo stavidlá v okupovanej vodnej elektrárni a vyhodilo do vzduchu priehradu Kachovka. Je to axióma. Niektoré svetové médiá: ‘Kto za to môže? Ťažko povedať… Pravdu sa nikdy nedozvieme…”. Hoci pravda je zrejmá. Elon Musk: “Nápad, počúvajme blog Tuckera Carlsona s konšpiračnými teóriami, že to urobila samotná Ukrajina!”. Je to nejaká do očí bijúca forma absurdity? Alebo je to dôkaz teórie, že čím absurdnejšia lož, tým ľahšie sa predáva?” napísal Podoljak.

 

15:55 – Kremeľ zverejnil svoju verziu rozhovoru Putina s Erdoganom.

Ruský prezident označil zničenie Kachovskej vodnej elektrárne za “barbarskú akciu Kyjeva, uskutočnenú na popud západných manipulátorov”.

Obvinil Ukrajinu a Západ, že z eskalácie.

Pripomeňme, že Erdogan hovoril najprv so Zelenským a potom s Putinom a obom navrhol vytvoriť medzinárodnú komisiu na vyšetrenie bombardovania vodnej elektrárne, “aby nezostali žiadne pochybnosti”.

Je pozoruhodné, že Zelenskyj ani Putin sa vo svojich tlačových správach k téme komisie nevyjadrili.

 

15:54 – Ruské telegramy naďalej informujú o rozsiahlych bojoch a útokoch ukrajinských ozbrojených síl v južnej časti frontu v smere pozemného koridoru na Krym.

 

15:53 – Ukrajina sa obrátila na Medzinárodný trestný súd v Haagu v súvislosti so zničením vodnej elektrárne Kachovka, uviedol v televíznom maratóne poradca generálneho prokurátor. Podľa neho Ukrajina poskytla Medzinárodnému trestnému súdu “prvotné informácie” o incidente vo vodnej elektrárni.

Ukrajina obviňuje z podkopania Ruskú federáciu. Rusko reaguje tvrdením, že Ukrajina zničila priehradu raketovou paľbou.

 

15:52 – Zelenskyj zverejnil svoju verziu rozhovoru s Erdoganom, v ktorej sa nezmienil o iniciatíve na vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrenie katastrofy v Kachovke.

Uviedol, že diskutovali o následkoch bombardovania, odovzdali si zoznam naliehavých potrieb Ukrajiny na pomoc pri katastrofe a zdôraznili význam sprostredkovateľskej funkcie Turecka.

 

15:51 – Vodná elektráreň Kachovka bola vyhodená do vzduchu zvnútra, uviedli odborníci, ktorých oslovil denník The New York Times.

Verzie zlyhania konštrukcie alebo útoku zvonka považovali za možné, ale nepravdepodobné.

“Výbušná náplň v bojovej hlavici je obmedzená. Ani priamy zásah by nemusel zničiť priehradu, je veľmi silná,” hovorí Nick Glumack, profesor inžinierstva a odborník na výbušniny z Illinoiskej univerzity.

 

15:48 – Ruské jednotky na ľavom brehu Chersonskej oblasti sa po zničení priehrady stiahli 5-15 kilometrov od Dnepra, uviedla v televíznom maratóne hovorkyňa južného velenia.

 

13:26 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ukrajinské ozbrojené sily sa pokúsili prelomiť obranu ruských ozbrojených síl pri Artemovsku, ale svoj cieľ nedosiahli

– Počas bojov pri Artemovsku stratili AFU v priebehu noci až 415 príslušníkov, dva tanky a SAU Gvozdika

– Ruské jednotky zničili väčšinu obrnených vozidiel AFU postupujúcich k štátnemu statku Oktjabr, nepriateľ bol zatlačený späť na východiskovú líniu

– Porazili útok útočných jednotiek AFU pri Novodonecku v DĽR, lokalita je pod kontrolou ruských jednotiek

– Ruské jednotky zasiahli 93 delostreleckých jednotiek AFU na palebných pozíciách za 24 hodín

– Ruské ozbrojené sily potlačili činnosť dvoch ukrajinských diverzných a prieskumných skupín v smere na Krasnoliman

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili stíhačku Su-27 ukrajinských ozbrojených síl v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili v noci vyše 70 jednotiek AFU v Krasnolimanskom smere

– Ruské jednotky v noci odrazili tri útoky ukrajinských ozbrojených síl v okresoch Neskučnoje a Levadnyj v DĽR

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinskú stíhačku MiG-29 v Záporožskej oblasti

– Zničené dva sklady pohonných hmôt brigády AFU pri Avdejevke v DĽR

– Ruské prostriedky protivzdušnej obrany zachytili 24 striel systémov HIMARS, Uragan a Olha a zničili 22 ukrajinských dronov

– Straty AFU v smere na Kupjansk dosiahli viac ako 50 vojakov, zničili aj americkú samohybnú delostreleckú jednotku Paladin

– Ruské jednotky zničili za jeden deň v južnom doneckom smere viac ako 190 ukrajinských vojakov

– Ruské jednotky zničili muničný sklad 128. horskej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl a protibatériový radar v Záporožskej oblasti

– Zasiahnuté veliteľské a kontrolné stanovištia dvoch ukrajinských brigád v LĽR a Záporožskej oblasti

 

13:16 – Ruské ministerstvo obrany obviňuje Ukrajinu z nového poškodenia ropovodu Toljatti – Odesa, ktorý sa nachádza neďaleko Kupjanska.

Moskva tvrdí, že to údajne urobili ukrajinskí sabotéri.

Ukrajinské úrady predtým informovali, že výbuch spôsobilo ruské ostreľovanie.

 

13:12 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

Dňa 5. júna približne o 21.00 h moskovského času ukrajinská diverzná a prieskumná skupina vyhodila do vzduchu potrubie Toljatti – Odesa v blízkosti osady Masjutovka v Charkovskej oblasti.

V dôsledku tohto teroristického činu došlo k civilným obetiam. Bola im poskytnutá potrebná lekárska pomoc.

V súčasnosti sa cez poškodené úseky potrubia z ukrajinského územia vypúšťajú zvyšky amoniaku.

Medzi ruskými vojakmi nie sú žiadne obete.

 

12:01 – Podľa námestníčky ukrajinského ministra obrany Anny Maljarovej ukrajinské ozbrojené sily za posledných 24 hodín postúpili v rôznych oblastiach pri Bachmute o 200 až 1100 metrov.

Ofenzíva bola možná vďaka pripraveným opevneniam. Podľa nej Ruská federácia prešla v tomto smere do defenzívy a presúva rezervy z hĺbky vnútrozemia.

“Wagnerovci zostávajú niekde v tylových jednotkách. Od dnešného dňa je do bojových operácií zapojená ruská regulárna armáda a sú nasadené letecké útočné jednotky,” hovorí Maljarová.

 

11:49 – Rusi sa môžu pokúsiť poškodiť zostávajúce ukrajinské vodné elektrárne, aby prinútili Kyjev odstaviť jadrové elektrárne a vytvoriť problémy s dodávkami energie, uviedol ukrajinský poslanec a plukovník SBU Roman Kostenko.

Pripomenul, že Rusi sa už predtým pokúsili zaútočiť na ukrajinské elektrárne.

“Chápeme úlohu vodnej výroby: chladenie, stabilizácia napätia. Je to veľmi dôležité. Jadrové elektrárne neustále dodávajú nejaké napätie, ktoré treba pravidelne dopĺňať alebo znižovať menšou výrobou, ako sú vodné a tepelné elektrárne,” povedal.

 

11:41 – Ruské kanály opäť informujú o bojoch v Novej Tavolžanke v ruskej Belgorodskej oblasti.

Podľa vojenských vydavateľov sa pozemné boje odohrávajú o južnú časť obce, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc. Tvrdí sa tiež, že na útoku pôsobia dva tanky z ukrajinskej strany.

Úrady Belgorodskej oblasti a ruské ministerstvo obrany sa k tomu zatiaľ nevyjadrili. Včera gubernátor Gladkov uviedol, že osada je pod ruskou kontrolou. Včera tiež ruský dobrovoľnícky zbor zverejnil ďalšie video údajne z Novej Tavolžanky, ale kedy bolo natočené, nie je známe.

 

10:53 – V Dnepropetrovskej oblasti sa už začalo masové vymieranie rýb, ako varovali ochrancovia životného prostredia.

Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo, aby tieto ryby v žiadnom prípade nejedli, pretože hrozí riziko nákazy botulizmom.

 

10:44 – USA sa domnievajú, že ukrajinské ozbrojené sily už začali protiofenzívu, ktorej hlavným cieľom je prerušiť pozemný koridor spájajúci Krym a ďalšie územia pod ruskou kontrolou, uviedol denník Washington Post.

Podľa zahraničnopolitického komentátora Davida Ignatiusa je súčasťou ukrajinskej stratégie presun síl a úder na najdôležitejšie ciele.

The Washington Post konštatuje, že ukrajinské sily môžu ďalej pokračovať v útokoch na Mariupol, Melitopol a ďalšie miesta na pobreží Azovského mora s cieľom prerušiť pozemný koridor na Krym.

 

10:40 – Ukrajinské partnerské štáty potvrdili, že sú pripravené odovzdať Kyjevu stíhačky F-16, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počet lietadiel, ktoré môže Ukrajina dostať, označil za “mohutný”.

O otázke dodania lietadiel Ukrajine sa rokovalo na samite Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku.

 

10:35 – Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach.

Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach
Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach

10:32 –  USA a ďalšie západné krajiny zaznamenali náznaky začiatku protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.

Za posledných 48 hodín zaznamenali výrazný nárast vojenských akcií, uviedla CNN s odvolaním sa na zdroje v NATO a vojenskú rozviedku jednej z európskych krajín.

 

10:22 – Ukrajinské ozbrojené sily v noci vystrelili na oblasť Šebeka 460 kusov munície a 26-krát zhodili výbušné zariadenia, uviedol gubernátor Belgorodu. Neboli zaznamenané žiadne obete.

 

10:16 – V Novej Kachovke bola čiastočne zapnutá elektrina, boli odobraté vzorky vody a dekontaminácia oblasti sa začne v nasledujúcich 2 až 3 dňoch, uviedol regionálny riaditeľ Saldo.

 

9:58 – Evakuácia pokračuje v Chersonskom okrese Korabel, ktorý bol najviac postihnutý povodňami.

Záchranári sa pohybujú na člnoch. Niektorí ľudia na nich čakajú na stromoch.

 

9:24 – Fotografia z Chersonu. V niektorých častiach mesta voda opustila koryto Dnepra až 300 metrov. Najviac je zaplavená oblasť v blízkosti prístavu.

Podľa miestnych obyvateľov je v meste pitná voda a v oblastiach, ktoré nie sú zaplavené, je elektrina.

Fotografia z Chersonu
Fotografia z Chersonu

8:54 – Na včerajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o katastrofe v Kachove sa Ukrajina a Rusko navzájom obvinili zo zničenia priehrady.

Stály zástupca Ukrajiny pri OSN Sergej Kyslycja obvinil Rusko a označil ju za “masívny ekologický teroristický útok”, ktorý bol najväčšou katastrofou spôsobenou človekom v Európe za posledné desaťročia.

Ruský veľvyslanec Vasilij Nebenza v reakcii obvinil Ukrajinu z úmyselného vyhodenia priehrady do vzduchu, údajne s cieľom odvrátiť pozornosť od preskupovania vojsk a poškodiť obyvateľov oblastí priľahlých k vodnej elektrárni.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths uviedol, že zničenie priehrady bude pravdepodobne “najvýznamnejším incidentom, ktorý poškodil civilnú infraštruktúru od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu”. Vyjadril ochotu OSN vyslať svojich pracovníkov do Ruskom okupovaných oblastí, aby pomohli ľuďom.

Britský premiér predtým uviedol), že je príliš skoro robiť definitívne závery o tom, kto zničil vodnú elektráreň. Aj Biely dom včera uviedol, že stále vyšetruje situáciu vo vodnej elektrárni a nemôže potvrdiť ruskú účasť.

 

8:36 – Západ vidí náznaky začiatku ukrajinskej protiofenzívy, uviedla CNN s odvolaním sa na vysokopostavený zdroj NATO.

Podľa neho Ukrajina v posledných dňoch zaútočila nielen na juhu Doneckej oblasti, ale uskutočnila aj “niekoľko pozoruhodných operácií a prieskumov v juhovýchodnej oblasti Záporožskej oblasti, medzi južným mestom Cherson a Záporožskou jadrovou elektrárňou”.

K “výraznému nárastu bojových akcií” došlo aj na východe Ukrajiny, kde AFU pomocou pozemných útokov a delostreleckých úderov začala skúmať slabiny v ruskej obrane, cez ktoré by mohla preniknúť.

Jeden z európskych predstaviteľov pre CNN uviedol, že ukrajinská armáda “bude musieť nájsť jednu alebo dve medzery”, cez ktoré by mohla preraziť a postúpiť, a zatlačiť tak ruské sily skôr, ako budú môcť postupovať s väčšou silou.

Zničenie Kachovskej priehrady by však mohlo skomplikovať jednak vojenské plány Ukrajiny – najmä presadiť sa na Dnepri a využiť miestne mosty a cesty – a jednak vytvoriť vážny humanitárny problém, na ktorý by vláda musela vynaložiť čas a prostriedky.

“Všetko, čo sa možno plánovalo po prúde rieky od priehrady, sa pravdepodobne musí naplánovať nanovo,” povedal európsky veľvyslanec vo Washingtone.

Povedal, že USA a západné spravodajské služby stále zisťujú, kto je zodpovedný za zničenie priehrady, ale úradníci sa prikláňajú k Rusku ako k vinníkovi.

 

8:26 – V Chersonskej oblasti bol vyhlásený výnimočný stav z dôvodu zničenia vodnej elektrárne Kachovka.

 

8:22 – Ukrajinské ozbrojené sily sa neúspešne pokúšajú prelomiť obranu ruských síl na Luhanskom smere, uviedol podplukovník Luhanskej ľudovej milície vo výslužbe Andrij Maročko.

Maročko poznamenal, že ruskí vojaci odrážali všetky útoky nepriateľa a ukrajinské jednotky, ktoré utrpeli straty, “boli nútené vrátiť sa na svoje predtým obsadené pozície”.

 

8:20 – Protiofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny sa začne od 12. do 23. júna – oznámil exminister štátnej bezpečnosti DĽR.

„Plán zintenzívnenia ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny pokrýva obdobie od 12. do 23. júna. Prečo práve vtedy? No po prvé, pretože 12. jún je symbolický dátum – „Deň Ruska“,“ vysvetlil Andrej Pinčuk.

Poznamenal tiež, že od 12. do 23. júna bude Európa uskutočňovať najväčšie letecké cvičenia NATO pod koordináciou Nemecka.

Zapojí sa tam obrovské množstvo vojsk, okrem letectva aj rôzne sprievodné zložky rádio-elektronického boja, rozviedka a pod.

„Veľa z toho sa skutočne použije na podporu Ukrajiny,“ tvrdí Pinčuk.

 

7:53 – Rusi vyhodili do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka, “aby zabránili našim jednotkám v postupe”. Takéto hodnotenie obsahuje dnešná ranná správa generálneho štábu ukrajinskej armády.

Počas dňa sa odohralo približne 30 bojových akcií.

Na severe Donbasu Rusi útočili pri Kremennej, Bilohovke a Berestove.

Neďaleko Bachmutu neúspešne zaútočili pri Kleščejevke.

Taktiež bolo odrazených 13 útokov v Marinke, ktorá bola tiež zasiahnutá leteckými útokmi.

Čo sa týka frontu pri Ugledare a Veľkej Novoselke, tam nie sú hlásené žiadne pozemné boje. Ruské vojenské telegramové kanály zároveň písali o prebiehajúcich bojoch o Novodoneckú oblasť. Táto obec sa však v súhrne generálneho štábu neobjavuje.

Ukrajinské ozbrojené sily počas dňa zostrelili ruské útočné lietadlo Su-25 a 35 striel s plochou dráhou letu.

 

7:49 – Poľsko zrejme neverí, že Ukrajina vstúpi do EÚ pred rokom 2025. Tak to aspoň povedal prezident Andrzej Duda.

Povedal, že jedným z hlavných cieľov predsedníctva jeho krajiny v EÚ v roku 2025 bude vstup Ukrajiny a Moldavska, ako aj balkánskych krajín.

Celkovo bude mať Poľsko podľa neho tri hlavné ciele: posilnenie vzťahov medzi EÚ a USA, vstup nových členov do EÚ a posilnenie energetickej bezpečnosti.

 

7:30 – Ruské vojenské blogy uvádzajú, že ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili na východnom Kryme iránsky prieskumný dron Mohajer-6, ktorý je v službách ruských ozbrojených síl.

ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili na východnom Kryme iránsky prieskumný dron Mohajer-6,
Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili na východnom Kryme iránsky prieskumný dron Mohajer-6

7:15 – Zničenie vodnej elektrárne Kachovka spôsobí, že polia na juhu Ukrajiny sa už budúci rok zmenia na púšť.

Informovalo o tom ministerstvo agrárnej politiky na svojej webovej stránke.

Podľa jeho informácií katastrofa v Kachovskej vodnej elektrárni skutočne spôsobila, že 94 % zavlažovacích systémov v Chersonskej oblasti, 74 % v Záporožskej oblasti a 30 % v Dnepropetrovskej oblasti zostalo bez zdrojov vody.

Zničenie Kachovskej vodnej elektrárne bude mať negatívne dôsledky aj pre rybolov: už bol zaznamenaný úhyn rýb.

 

7:00 – To hlavné z večerného prejavu Volodymyra Zelenského:

1. Informoval, že AFU dnes opäť postúpila pri Bachmute.

2. Povedal, že pretrhnutie hrádze pri Kachovskej vodnej elektrárni nezastaví ukrajinskú ofenzívu.

3. Informoval o evakuácii zaplavených obcí a zabezpečení vody pre viaceré mestá závislé od Kachovskej priehrady.

4. Informoval o zasadnutiach Rady národnej bezpečnosti a obrany a Stavky VGK.

5. Informoval o telefonickom rozhovore so šéfom MAAE: bolo dohodnuté, že Grossi navštívi Kyjev.

 

6:45 –  Hladina vody v Novej Kachovke, ktorá bola zaplavená po zničení Kachovskej vodnej elektrárne, začala klesať, uviedla správa mestskej časti.

 

6:30 – Vojna na Ukrajine 6. júna 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Šojgu uviedol, že Kyjev v priebehu troch dní začal dlho sľubovanú ofenzívu v rôznych častiach frontu a sústredil na to veľké množstvo techniky a ľudskej sily.

– Ruské ozbrojené sily zmarili útočné pokusy ukrajinských síl: 4. júna sa nepriateľ pokúsil o ofenzívu na piatich smeroch, neuspel ani na jednom; 5. júna došlo k útočným pokusom na siedmich smeroch, nepriateľ bol zastavený

– Ukrajinské jednotky stratili počas troch dní bojov až 3 715 vojakov, ako aj 52 tankov, 48 diel a sedem lietadiel a vrtuľníkov, uviedol Šojgu

– Medzi zničenou technikou je 8 tankov Leopard a 3 kolesové tanky AMX-10, 136 ďalších vojenských vozidiel vrátane 79 zahraničných

– Útok ukrajinských ozbrojencov na osadu Berchovka pri Artemovsku bol úspešne odrazený, správy o tom, že bod opustili ruské jednotky, nezodpovedajú skutočnosti, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Štyri pokusy o ofenzívu ukrajinských síl pri Artemovsku boli úspešne odrazené, obídenie ruskej obrany nebolo povolené

– Ruské vzdušné a kozmické sily podnikli v utorok večer skupinový raketový úder na jedno z rozhodovacích centier vojsk AFU, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili dve ukrajinské stíhačky Su-25, jednu Su-27, dva vrtuľníky Mi-8, rakety Storm Shadow a HARM, zničili muničné sklady AFU v DĽR a Záporožskej oblasti

– Ukrajinská vojenská rozviedka plánovala uskutočniť teroristický útok v Rusku s použitím “špinavej bomby” obsahujúcej rádioaktívne látky, ktorá by oblasť urobila neobývateľnou, uviedla FSB

– Ukrajinské vojská v noci na dnes podnikli sériu úderov proti vodnej elektrárni Kachovka, uviedol vedúci administratívy mestskej časti Novokachovka Volodymyr Leontiev.

– Kyjevský režim vyhodil do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka, aby mohol presunúť vojská do svojej útočnej oblasti zo smeru od Chersonu a oslabil tam svoje pozície, povedal Šojgu

– Rusko odsudzuje zničenie Kachovskej vodnej elektrárne ukrajinskými jednotkami, incident je teroristickým činom a bol naplánovaný Kyjevom ako súčasť tzv. protiútoku, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

– Rusko požiada Bezpečnostnú radu OSN o zasadnutie v súvislosti so zničením Kachovskej vodnej elektrárne, uviedol stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenza

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:00

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 18:10

Osem ľudí, z toho štyri deti, zahynuli v Kapskom Meste po zásahu elektrickým prúdom, oznámili v utorok miestne úrady. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy.

Včera 18:00

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu pravidelných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov.

 

Včera 17:45

Päť Bulharov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorých obvinili zo špionáže pre Rusko, vypovedalo v utorok na londýnskom súde.
Traja muži a dve ženy sú obvinení z toho, že sa od augusta 2020 do februára 2023 snažili zhromažďovať informácie, ktoré mali byť “priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa”, a to konkrétne Rusko.

Včera 17:35

Vyšehradská štvorka očakáva, že Ukrajina stiahne svoju sťažnosť na WTO, uvádza RMF FM.

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, uviedli, že stiahnutie sťažnosti Ukrajiny na Svetovú obchodnú organizáciu v súvislosti s obilným embargom zlepší atmosféru vo vzájomných vzťahoch.

“Rozhodnutie Ukrajiny podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti našej krajine sme prijali s veľkým prekvapením a znepokojením a očakávame, že Ukrajina toto rozhodnutie stiahne,” povedal námestník poľského ministra poľnohospodárstva Ryszard Bartosik po rokovaniach v českom meste Znojmo.

Zdôraznil, že to uľahčí ďalšie rokovania a že Poľsko je odhodlané viesť s Ukrajinou dialóg.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia \"nadbytočného obyvateľstva\". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali