To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj o Limane: Po nejakom pseudoreferende už niet ani stopy

Kyjev 1. októbbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Inna Varenytsia, screenshot, telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Situácia po ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny
Na snímke ukrajinský vojak jazdí v poľskej húfnici AHS Krab

20:26 – Prezident vo svojom prejave potvrdil, že ozbrojené sily Ukrajiny vstúpili do Limanu. Stále však prebiehajú boje.

Reklama

“Ukrajinská vlajka je už v Limane v Doneckej oblasti. Stále tam prebiehajú boje. Ale po nejakom pseudoreferende už niet ani stopy,” povedal Zelenskyj.

 

Reklama

20:06 – V oblasti vojenského letiska Beľbek na Krymskom polostrove došlo v sobotu k silnému požiaru a niekoľkým výbuchom.

Podľa informácií ruských úradov lietadlo zišlo z dráhy.

“Došlo k čiastočnému výbuchu munície. Pilotovi sa podarilo evakuovať. Požiar bol rýchlo uhasený, letisko nebolo poškodené,” vysvetlil Michail Razvozžajev.

 

19:20 -V Limane pokračujú boje, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová.

Reklama
V tejto súvislosti vyzvala na dodržanie informačného mlčania.

 

19:02 – Podľa Dánska z Nord Streamu 2 zrejme už neuniká plyn; na summite v Prahe chcú lídri EÚ rokovať o ochrane plynovodov a kritickej infraštruktúry.

 

18:58 – Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy.

Video zverejnil oficiálny telegramový kanál Ministerstva vnútra Ukrajiny.

Reklama
Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy
Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy

18:44 –  Moldavská prezidentka Maia Sanduová sa pri svojom prejave na tlačovej konferencii po stretnutí s Johannesom Hahnom, európskym komisárom pre rozpočet a administratívu, pomýlila.

“Vojna, ktorú začala Ukrajina…” povedala Sanduová, ale rýchlo sa opravila: “Prepáčte, vojna, ktorú začalo Rusko proti Ukrajine, rozdrvila medzinárodný poriadok a má vážne následky pre celú Európu.”

Johannes Hahn v Kišiňove diskutoval o otázkach finančnej pomoci Moldavsku a prekonaní hospodárskej krízy.

 

18:03 – Ruské jednotky opustili Liman. Podrobnosti:

Ruské jednotky a jednotky DĽR boli stiahnuté z mesta Liman (do roku 2016 Krasnyj Liman) kvôli hrozbe obkľúčenia.

Novou obrannou líniou bola Kremennaja, 35 km od Limanu, kam ruské jednotky postúpili obchádzajúc Zarečnoje a Torskoje. Ústup hlavných síl kryli bojovníci Ľudových milícií DĽR, dobrovoľnícke prápory Bars-16 (Kubáň) a Bars-13 (Ruská légia), ako aj delostrelecké oddiely ruskej armády.

Obsadenie Limanu, ako aj Drobyševa a Jampolu predstavuje riziko pre Lysyčansk a Severodoneck (60 km východne od Limanu) a Svatovo (80 km severovýchodne od Limanu). Napriek tomu po ústupe z Limanskej oblasti je pre našu armádu jednoduchšie prijať zálohy 20. armády Ozbrojených síl RF: frontová línia bude vyrovnaná.

Naše jednotky do poslednej chvíle neopustili mesto a stiahli sa až vtedy, keď hrozilo obkľúčenie zoskupenia.

Obsadenie Limanu bolo pre ukrajinskú armádu ťažké. Celkové straty AFU, vrátane padlých a ťažko ranených, na tomto úseku frontu počas útoku na mesto dosiahli 1 000 osôb.

Reklama

 

18:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Stíhačky ruského letectva zostrelili v Mykolajivskej oblasti MiG-29 ukrajinského letectva

– Ruské ozbrojené sily zničili za 24 hodín viac ako 200 ukrajinských vojakov v Krasnolimanskom smere

– Ruské sily zničili viac ako 270 ukrajinských vojakov a päť tankov AFU v smere Nikolajev – Krivý Roh

Reklama

– Viac ako 50 militantov zlikvidovaných pri raketovom útoku na pozíciu brigády AFU pri Kupjansku

– Ruské letectvo zničilo až 60 vojakov AFU a 10 kusov vojenskej techniky vrátane dvoch HIMARSov pri vysoko presnom útoku neďaleko Záporožia

– V dôsledku palebného útoku ruských ozbrojených síl prišlo pri Novopole v DĽR o život viac ako 100 príslušníkov AFU a viac ako 100 bolo zranených.

– Letectvo a delostrelectvo ruských ozbrojených síl zničilo štyri sklady ukrajinských raketových a delostreleckých zbraní v Záporožskej a Nikolajevskej oblasti a v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili odpaľovacie zariadenie rakiet zem-vzduch Buk-M1 v Záporožskej oblasti

Reklama

 

17:43 – Koniec vojny treba očakávať po skončení zimy. Túto predpoveď uviedol šéf hlavného spravodajského riaditeľstva Kirill Budanov.

“Čoskoro sa to skončí. V zime vojna vo väčšej miere ustúpi. A teraz, po zime, sa tento konflikt začne končiť, keď prvá etapa dosiahne administratívne hranice od roku 1991,” povedal Budanov v rozhovore pre TSN.

Šéf vojenskej rozviedky v tom istom rozhovore povedal, že žiadny ruský jadrový úder na Ukrajinu nebude.

 

17:40 – Ukrajina v sobotu vyzvala na okamžité prepustenie riaditeľa ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), ktorého v piatok zadržala ruská vojenská hliadka.

 

Reklama

17:35 – Anexiou ďalších ukrajinských území Putin takmer znemožnil koniec vojny, povedal šéf únijnej diplomacie Borrell.

Zároveň vyzval na ďalšiu podporu Ukrajiny.

 

15:49 – Ruské ministerstvo obrany

“Napriek utrpeným stratám nepriateľ, ktorý mal značnú prevahu v sile a vybavení, priviezol rezervy a pokračoval v ofenzíve na tomto smere.
Kvôli hrozbe obkľúčenia boli spojenecké jednotky stiahnuté z obce Krásny Liman do výhodnejších pozícií.”

 

15:47 –  „Už sme v Limane. Dochádza však k bitkám. Podrobnosti prídu neskôr,” uviedol hovorca Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny Serhiy Cherevaty.

Reklama

 

15:44 – Charkovská regionálna prokuratúra poskytuje aktualizované údaje o obetiach ostreľovania civilného konvoja v „šedej zóne“.

Podľa nej zahynulo 22 ľudí, z toho 10 detí. Obhliadka miesta tragédie pokračuje. Šéf Charkovského OVA zverejnil iné informácie – 24 zabitých, medzi nimi aj tehotná žena a 13 detí. Na sedem vozidiel sa strieľalo 25. septembra o 9:00 h, keď sa civilisti pokúsili o evakuáciu. Dve autá úplne zhoreli, boli v nich deti s rodičmi.

 

15:42 – V poslednej polhodine niekoľko ruských vojenských komentátorov zverejnilo na svojich telegramových kanáloch správy, že ukrajinská armáda buď „už dobyla, alebo prinajmenšom vstúpila do Limanu.”

 

14:41 – Poškodenie plynovodu Nord Stream viedlo k uvoľneniu metánu do atmosféry, možno bezprecedentnému v histórii, uvádza sa vo vyhlásení Program OSN pre životné prostredie.

Reklama

Takéto závery sú výsledkom analýzy satelitných snímok uskutočnených Medzinárodným observatóriom pre emisie metánu (IMEO). Odborníci zaznamenali obrovský oblak vysoko koncentrovaného metánu, ktorý poškodzuje životné prostredie. Zatiaľ najväčší únik tohto plynu, ktorý ničí prirodzenú atmosféru Zeme, zaznamenali vlani v septembri v Mexickom zálive.

 

14:20 – Medzitým nepriateľ zverejňuje videá o pohybe svojich jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu, píšu ruské telegramy.

V tejto chvíli môžeme s istotou povedať, že Liman bol opustený. Pre tých, ktorí zabudli, by som chcel pripomenúť, že na základe včerajšej ceremónie prijatia ukrajinských území do Ruska sme teraz odovzdali nepriateľovi nie hocijaké mesto, ale ruské mesto

pohyb jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu
Pohyb jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu

14:10 – Sme v obkľúčení. Jednoducho volám, aby som sa rozlúčil,“ hovorí nemenovaný ruský vojak svojej žene v odpočúvanom telefonáte, ktorého nahrávku zverejnila ukrajinská rozviedka.

 

14:04 – V súčasnosti sa objavujú aj správy o ústupe limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu, ktorá sa chce vymaniť z obkľúčenia.

Reklama

Kanonáda z posledných dní aktívnych bojov v meste utíchla, ale prudké boje pozdĺž určenej trasy neustali.

ústup limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu
Ústup limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu

15:16 – SBU zverejnila video z miesta ostreľovania civilného konvoja v „šedej zóne“ medzi Kupjanskom a Svatovom.

Podľa predbežných údajov mohlo v dôsledku ostreľovania zomrieť 20 ľudí, medzi mŕtvymi môže byť desať detí.

 

13:33 – Krasnyj Liman – Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022 podľa ruského vojenského analytika Jurija Podoľaku

Nepriateľ od rána obnovil rozsiahly útok na Krásnyj Liman naraz z troch smerov (sever, západ, juh) a do poludnia sa mu podarilo preniknúť do mesta minimálne z juhu.

Zároveň sa začali boje o Terny, ktoré znamenajú fyzické prerušenie diaľnice Svatovo-Liman, a tiež sa snažia prerušiť poslednú cestu z mesta do Kreminny útokom na obec Torskoje. Dá sa teda predpokladať, že do večera môžu ruské jednotky opustiť mesto a pokúsiť sa vybudovať novú obrannú líniu v oblasti Terny-Zarečie-Torskoje.

Reklama

Prichádzajú aj informácie o príchode veľkých rezerv ruských ozbrojených síl do oblasti bojov, takže po strate Krasného Limanu sa samotná bitka neskončí a prejde do novej fázy.

Krasnyj Liman-Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022
Krasnyj Liman-Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022

13:10 – Čo môže strata Limanu znamenať pre Rusko, analyzuje The New York Times.

“Pre PR Kremľa sa situácia, keď boli ruské jednotky uväznené v pasci Limanu, stáva nočnou morou. A pre Ukrajincov to bude akási kompenzácia za obkľúčenie a porážku ich jednotiek v Mariupole. Liman, ktorý sa dostal do rúk Rusov v máji, slúži ako železničné stredisko, kľúčové v Donbase. Leží na území, ktoré si Putin v piatok vyhlásil za svoje.

Seversky Donec znamená, že jeho podmanenie ukrajinskými silami im poskytne strategickú oporu pre ďalšie presuny na východ. Vyvinie to aj ďalší vnútorný tlak na Kremeľ, ktorý doma čelí problémom kvôli neúspechom na bojisku a ohlásenej mobilizácii státisícov ľudí pre vojnu na Ukrajine.“

 

Reklama

12:50 – Ruský raper Ivan Vitalijevič Petunin spáchal v piatok samovraždu, aby sa vyhol povolaniu do bojov na Ukrajine. V rozlúčkovom videu to nazval aktom “posledného protestu” proti vojne, ktorú na Ukrajine vedie ruský prezident Vladimir Putin.

 

11:40 –  Ruská hliadka násilím zadržala generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova na ceste z okupovanej elektrárne a so zaviazanými očami ho odviezla na neznáme miesto, tvrdí to šéf ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotin.

 

11:09 – Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené, povedal hovorca skupiny ukrajinských jednotiek Vostok Sergej Čerevaty.

„Ruské zoskupenie v oblasti Liman je obkľúčené. Osady Jampil, Novoselovka, Shandrigolove, Drobysheve, Stavky boli oslobodené,“ povedal Čerevaty.

Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené
Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené

Do obkľúčenia by sa podľa neho mohlo dostať asi 5000 nepriateľských vojakov, ktorí sa snažia preraziť.

Šéf Luganskej OVA Sergej Gaidai povedal, že ruská armáda obkľúčená v Limane má jednu z troch možností: buď sa pokúsi preraziť, alebo sa vzdať, alebo “všetci okolo zomrú.”

Ruské jednotky v Limane podľa neho požiadali svoje velenie o povolenie opustiť mesto, no boli odmietnuté. Teraz sa Rusi pokúšajú preniesť vybavenie do Limanu – ale podľa Gaidaiho „je nepravdepodobné, že to dosiahne“. Ozbrojené sily Ukrajiny podľa neho blokujú všetky cesty priblíženia a dodávky do Limanu. Treba poznamenať, že v ruských telegramových kanáloch sú protichodné informácie o situácii v Limane.
Niektorí píšu, že Rusi kontrolujú dedinu Torskoje, cez ktorú vedie cesta do Limanu z Kremennaja, a zálohy, ktoré sa priblížili, nedovolia Ozbrojeným silám uzavrieť kruh (aj keď je cesta prestrelená). To znamená, že podľa ich údajov ešte neexistuje plnohodnotné obkľúčenie a Liman je naďalej držaný ruskou armádou. Iní píšu, že ruské jednotky už z Limanu ustupujú a snažia sa dostať k svojim, kým sa kotol úplne nezavrie.

Jednotky „Zväzu dobrovoľníkov Donbasu“, ktoré sa predtým stiahli z Drobyševa (dedina severne od Limanu), sú teraz napríklad už pri Kremennaji – mimo potenciálneho „Limanského kotla“, uvádza telegramový kanál Únie.

Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené
Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené

10:32 – Vladimir Putin by mohol zaútočiť na Spojené kráľovstvo z vesmíru, narušiť jeho komunikačné systémy a izolovať ho od sveta, povedal admirál Sir Tony Radakin, šéf britského obranného štábu.

Vysvetlil, že ruský prezident má schopnosť útočiť na GPS a komunikačné satelity. Tony Radakin upozornil na celú škálu možností, ktoré môže Putin použiť proti Západu, od sabotážnych ponoriek a jadrových rakiet až po informačnú vojnu.

“Má schopnosti vo vesmíre. Príklad toho sme videli na konci minulého roka, keď Rusko explodovalo vo vesmíre objekt, ktorý vytvoril obrovské množstvo trosiek. Rusko má jadrové schopnosti, Rusko má podvodné schopnosti,” citoval Radakina Mirror.

 

10:21 -Ruský pilot Alexander Krasnojarcev, ktorý na jar bombardoval Černigov, ktorého zajali a bol známy ako „Doughnut Pilot“, vymenili za piatich ukrajinských vojnových zajatcov.

Reklama

Vo vysielaní teletónu to oznámil šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Kirill Budanov.

“Pilota Krasnojarceva sme vymenili pred štyrmi alebo piatimi mesiacmi. Vymenili sme ho za našich pilotov, ak sa nemýlim za päť,” povedal Budanov.

 

10:13 – Hraničnými priechodmi prešlo v piatok (30. 9.) na Slovensko 3326 ľudí z Ukrajiny.

O dočasné útočisko požiadalo 174 žiadateľov.

Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3046 osôb.

 

9:49 – Krasnyj Liman – situácia ráno 01.10.22 podľa ruského vojenského analytika Jurija Podoľaku

Včera, počas môjho posledného vysielania vo Veľkej hre, ma požiadali, aby som v krátkosti povedal, čo je teraz na frontoch najdôležitejšie. Odpovedal som, že hlavné je, že “v tento významný deň, napriek kategorickému príkazu Zelenského, nie sú žiadne nové správy.

Krasnyj Liman mal byť obsadený alebo obkľúčený AFU pred prejavom prezidenta Putina. Ale je ráno 01.10.22 a stále je náš. Útok nepriateľa zlyhal a stroskotal na statočnosti našich dobrovoľníkov a vojakov 20A, ako aj jednotiek 58A, ktoré prišli na pomoc svojim kamarátom.

A preto aj dnes môžem povedať, že hlavnou dobrou správou pre dnešok je, že v oblasti Krásneho Limanu nie sú žiadne novinky. A absolútne súhlasím s Oleksandrom Chodakovským, že jeho hrdinskí obrancovia dnes potrebujú pomník. Koniec koncov, urobili to hlavné – vydržali, keď sa zdalo, že v týchto podmienkach nemôže vydržať nikto. Tým bol útočný plán AFU úplne zničený.

 

9:13 – Zranených ruských bojovníkov z Krasného Limanu evakuovali do Valujky

Jeden z nich povedal:

“Bol som, kurva, ohromený, z lesa vyšiel dav asi 30 ľudí, vytvorili reťaz a išli na nás, začal som na nich pracovať so samopalom a granátometom s AGS, všetci z našej pozície na nich začali páliť.

Videl som, ako guľky zasahujú ľudí, ako padajú, ale oni pokračovali ako šialení. Keď mnohí z nich padli, tí, čo zostali, začali utekať. Neviem, koľko sme ich zabili, ale veľa z nich padlo.

Reklama

O hodinu vyšiel z toho istého lesa ďalší dav, už pod krytom BMP. Náš mínomet na nich začal pracovať a my sme na nich tiež začali strieľať. Opäť odišli. Potom nás zasiahla strela a ja som bol zranený, myslel som si, že útočia zdrogovaní, lebo ich kosili, ale oni išli.

Nedávni informátori zo Zelenského kancelárie uviedli, že ukrajinskí bojovníci dostali príkaz “obsadiť Liman napriek stratám” pred podpísaním dohody o začlenení oslobodených regiónov do Ruskej federácie.

 

854 – Ministri zahraničných vecí Estónska, Lotyšska a Litvy v piatok oznámili, že ich krajiny podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO.

 

8:53 – Japonský premiér Fumio Kišida v piatkovom telefonáte s ukrajinským prezidentom prezidentom Volodymyrom Zelenským odsúdil ruskú anexiu okupovaných častí Ukrajiny.

 

8:24 – Americký prezident Joe Biden schválil finančnú podporu pre Ukrajinu vo výške 12,4 miliárd dolárov.

Peniaze majú pomôcť armáde a všeobecnej obranyschopnosti krajiny.

 


8:21 –  Svetová banka oznámila pôžičku 530 miliónov dolárov Ukrajine.

Veľká Británia požičala 500 miliónov, 30 miliónov Dánsko.

Pôžička má pomôcť pokryť základné verejné služby, ako je zdravotníctvo, vzdelávanie a sociálna ochrana.

Reklama

 

7:31 – Zelenskyj zrušil jesennú brannú povinnosť a odložil demobilizáciu. Príslušný dekrét je zverejnený na internetovej stránke prezidenta.

To znamená, že v októbri až decembri nebude na Ukrajine žiadna branná kampaň.

Prezident tiež odložil presun vojenského personálu do zálohy na obdobie „nie skôr ako ohlásenie demobilizácie predpísaným spôsobom“.

 

7:29 – Spojené štáty doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.

V piatok to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

 

7:20 – Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny.

Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72
Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72

Rusi podľa neho stále kontrolujú samotný Liman a dedinu Torskoje, cez ktorú vedie cesta smerom k zajatej Kremennaji.

Ukrajinské delostrelectvo zároveň drží túto trasu pod kontrolou paľby, píše inštitút s odvolaním sa na video s geolokáciou.

Mark Feigin uviedol, že podľa niektorých zdrojov Rusi držia obranu v Limane, podľa iných odtiaľ začali sťahovať jednotky.

Ruskí blogeri píšu o tom istom. Podľa ich údajov je teraz hlavnou úlohou ruských jednotiek udržať diaľnicu do Kremennaja.

Včera neskoro sa objavili správy, že k nej boli hodené jednotky Južného vojenského okruhu Ruskej federácie, ktoré údajne odblokovali cestu ukrajinským mobilným skupinám.

Zároveň zo strany Jampilu je trasa stále aktívne ostreľovaná ukrajinskými silami. To znamená, že presun ruských jednotiek je v každom prípade veľmi ťažký.

Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72
Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72

6:40 – Zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny ráno 1. Októbra:

1. Počas dňa nepriateľ odpálil 4 raketové, 15 leteckých a 85 úderov z MLRS. Ozbrojené sily vykonali 11 náletov.

2. Ukrajina odrazila nepriateľské útoky v oblastiach New York, Zajcev a Soledar. Počet osád napadnutých ruskými jednotkami v novej správe je oveľa nižší ako v predchádzajúcich.

3. Zajatie Jampilu pri Limane, ktoré včera oznámil Volodymyr Zelenskyj, sa v súhrne nespomína. Ako aj celkovo o situácii v Limani, ktorý je obkľúčený ukrajinskými jednotkami.

 

6:35 –  Výpadky v dodávkach obilia a hnojív spôsobené vojnou na Ukrajine vytvorili najväčšiu krízu v oblasti potravinovej bezpečnosti minimálne od globálnej finančnej krízy z rokov 2007 až 2008, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

 

6:30 – Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo rezolúciu odsudzujúcu ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí.

Čína alebo India sa hlasovania zdržali.

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:11

Dve novinárky, ktoré pokrývali protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, zadržali v piatok v Bielorusku, uviedla tamojšia asociácia novinárov. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide ďalší zo zásahov proti disentu v krajine.

09:10

Najmenej traja ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím. Evakuovať museli 200 pacientov.

08:15

Americký herec Ryan O’Neal, známy z kultového filmu “Love Story” (1970), za ktorý bol nominovaný na Oscara, zomrel v piatok vo veku 82 rokov.

08:01

Futbalisti Montpellier HSC remizovali v 15. kole francúzskej Ligue 1 na vlastnom trávniku s RC Lens 0:0. Domáci čakajú na triumf šesť stretnutí, hostia ťahajú v lige už desaťzápasovú sériu bez prehry.

07:59

Bulharský parlament piatok schválil poskytnutie nového balíka vojenskej pomoci Ukrajine. Väčšina (147) zákonodarcov v 240-člennej snemovni hlasovala za dodanie prenosných protilietadlových raketových systémov a rakiet zem-vzduch rôznych typov, ktoré majú posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny.

07:58

Úrady začali v piatok s odstraňovaním následkov povodní a masívneho výbuchu, ktorý v predchádzajúci deň zranil takmer 180 ľudí. Sever ostrova Mahé postihli záplavy a zosuvy pôdy spôsobené prívalovým dažďom, ktoré napáchali rozsiahle škody na majetku a vyžiadali si tri obete.

07:52

Približne tretina – 31 percent – Američanov si myslí, že pomoc Ukrajine by sa mala znížiť.

Uvádza sa to v prieskume Pew Research Center, ktorý sa uskutočnil od 27. novembra do 3. decembra.

Ďalších 29 percent sa domnieva, že súčasná pomoc je dostatočná, zatiaľ čo 18 percent požaduje jej zvýšenie.

Medzi tými, ktorí podporujú republikánov, sa podiel tých, ktorí požadujú zníženie pomoci, zvýšil zo 44 % na 48 %.

Pripomíname, že republikáni teraz kontrolujú dolnú komoru amerického Kongresu.

Takisto 41 % Američanov neschválilo reakciu Bidenovej administratívy na ruskú inváziu na Ukrajinu. Za správne považovalo kroky Bieleho domu 39 % opýtaných.

Zároveň sa 34 % respondentov domnieva, že vojenská hrozba zo strany Ruska pre Spojené štáty je zanedbateľná. Ďalších 10 % sa domnieva, že Rusko vôbec neohrozuje zásahy USA. A približne tretina tvrdí, že hrozba zo strany Ruska je významná.

07:45

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v americkom štáte Michigan.

07:42

Viac ako tucet členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predložilo v piatok návrh rezolúcie, ktorou vyzvali Izrael, aby rešpektoval svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a chránil humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy. 

07:40

Medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

07:33

Vyjednávači členských štátov Európskej Únie () a Európskeho parlamentu (EP) sa v piatok dohodli na prvých komplexných pravidlách na svete upravujúcich umelú inteligenciu. 

07:33

Súd vo Francúzsku v piatok uznal šiestich tínedžerov vinnými v súvislosti s brutálnou vraždou stredoškolského učiteľa Samuela Patyho z roku 2020, ktorá šokovala krajinu. Súd tínedžerom vymeral niekoľkomesačné podmienečné tresty.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali