To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj o Limane: Po nejakom pseudoreferende už niet ani stopy

Kyjev 1. októbbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Inna Varenytsia, screenshot, telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Situácia po ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny
Na snímke ukrajinský vojak jazdí v poľskej húfnici AHS Krab

20:26 – Prezident vo svojom prejave potvrdil, že ozbrojené sily Ukrajiny vstúpili do Limanu. Stále však prebiehajú boje.

“Ukrajinská vlajka je už v Limane v Doneckej oblasti. Stále tam prebiehajú boje. Ale po nejakom pseudoreferende už niet ani stopy,” povedal Zelenskyj.

 

20:06 – V oblasti vojenského letiska Beľbek na Krymskom polostrove došlo v sobotu k silnému požiaru a niekoľkým výbuchom.

Podľa informácií ruských úradov lietadlo zišlo z dráhy.

“Došlo k čiastočnému výbuchu munície. Pilotovi sa podarilo evakuovať. Požiar bol rýchlo uhasený, letisko nebolo poškodené,” vysvetlil Michail Razvozžajev.

 

19:20 -V Limane pokračujú boje, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová.

V tejto súvislosti vyzvala na dodržanie informačného mlčania.

 

19:02 – Podľa Dánska z Nord Streamu 2 zrejme už neuniká plyn; na summite v Prahe chcú lídri EÚ rokovať o ochrane plynovodov a kritickej infraštruktúry.

 

18:58 – Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy.

Video zverejnil oficiálny telegramový kanál Ministerstva vnútra Ukrajiny.

Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy
Ukrajinskí vojaci odstránili ruský nápis z policajnej budovy

18:44 –  Moldavská prezidentka Maia Sanduová sa pri svojom prejave na tlačovej konferencii po stretnutí s Johannesom Hahnom, európskym komisárom pre rozpočet a administratívu, pomýlila.

“Vojna, ktorú začala Ukrajina…” povedala Sanduová, ale rýchlo sa opravila: “Prepáčte, vojna, ktorú začalo Rusko proti Ukrajine, rozdrvila medzinárodný poriadok a má vážne následky pre celú Európu.”

Johannes Hahn v Kišiňove diskutoval o otázkach finančnej pomoci Moldavsku a prekonaní hospodárskej krízy.

 

18:03 – Ruské jednotky opustili Liman. Podrobnosti:

Ruské jednotky a jednotky DĽR boli stiahnuté z mesta Liman (do roku 2016 Krasnyj Liman) kvôli hrozbe obkľúčenia.

Novou obrannou líniou bola Kremennaja, 35 km od Limanu, kam ruské jednotky postúpili obchádzajúc Zarečnoje a Torskoje. Ústup hlavných síl kryli bojovníci Ľudových milícií DĽR, dobrovoľnícke prápory Bars-16 (Kubáň) a Bars-13 (Ruská légia), ako aj delostrelecké oddiely ruskej armády.

Obsadenie Limanu, ako aj Drobyševa a Jampolu predstavuje riziko pre Lysyčansk a Severodoneck (60 km východne od Limanu) a Svatovo (80 km severovýchodne od Limanu). Napriek tomu po ústupe z Limanskej oblasti je pre našu armádu jednoduchšie prijať zálohy 20. armády Ozbrojených síl RF: frontová línia bude vyrovnaná.

Naše jednotky do poslednej chvíle neopustili mesto a stiahli sa až vtedy, keď hrozilo obkľúčenie zoskupenia.

Obsadenie Limanu bolo pre ukrajinskú armádu ťažké. Celkové straty AFU, vrátane padlých a ťažko ranených, na tomto úseku frontu počas útoku na mesto dosiahli 1 000 osôb.

 

18:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Stíhačky ruského letectva zostrelili v Mykolajivskej oblasti MiG-29 ukrajinského letectva

– Ruské ozbrojené sily zničili za 24 hodín viac ako 200 ukrajinských vojakov v Krasnolimanskom smere

– Ruské sily zničili viac ako 270 ukrajinských vojakov a päť tankov AFU v smere Nikolajev – Krivý Roh

– Viac ako 50 militantov zlikvidovaných pri raketovom útoku na pozíciu brigády AFU pri Kupjansku

– Ruské letectvo zničilo až 60 vojakov AFU a 10 kusov vojenskej techniky vrátane dvoch HIMARSov pri vysoko presnom útoku neďaleko Záporožia

– V dôsledku palebného útoku ruských ozbrojených síl prišlo pri Novopole v DĽR o život viac ako 100 príslušníkov AFU a viac ako 100 bolo zranených.

– Letectvo a delostrelectvo ruských ozbrojených síl zničilo štyri sklady ukrajinských raketových a delostreleckých zbraní v Záporožskej a Nikolajevskej oblasti a v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili odpaľovacie zariadenie rakiet zem-vzduch Buk-M1 v Záporožskej oblasti

 

17:43 – Koniec vojny treba očakávať po skončení zimy. Túto predpoveď uviedol šéf hlavného spravodajského riaditeľstva Kirill Budanov.

“Čoskoro sa to skončí. V zime vojna vo väčšej miere ustúpi. A teraz, po zime, sa tento konflikt začne končiť, keď prvá etapa dosiahne administratívne hranice od roku 1991,” povedal Budanov v rozhovore pre TSN.

Šéf vojenskej rozviedky v tom istom rozhovore povedal, že žiadny ruský jadrový úder na Ukrajinu nebude.

 

17:40 – Ukrajina v sobotu vyzvala na okamžité prepustenie riaditeľa ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), ktorého v piatok zadržala ruská vojenská hliadka.

 

17:35 – Anexiou ďalších ukrajinských území Putin takmer znemožnil koniec vojny, povedal šéf únijnej diplomacie Borrell.

Zároveň vyzval na ďalšiu podporu Ukrajiny.

 

15:49 – Ruské ministerstvo obrany

“Napriek utrpeným stratám nepriateľ, ktorý mal značnú prevahu v sile a vybavení, priviezol rezervy a pokračoval v ofenzíve na tomto smere.
Kvôli hrozbe obkľúčenia boli spojenecké jednotky stiahnuté z obce Krásny Liman do výhodnejších pozícií.”

 

15:47 –  „Už sme v Limane. Dochádza však k bitkám. Podrobnosti prídu neskôr,” uviedol hovorca Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny Serhiy Cherevaty.

 

15:44 – Charkovská regionálna prokuratúra poskytuje aktualizované údaje o obetiach ostreľovania civilného konvoja v „šedej zóne“.

Podľa nej zahynulo 22 ľudí, z toho 10 detí. Obhliadka miesta tragédie pokračuje. Šéf Charkovského OVA zverejnil iné informácie – 24 zabitých, medzi nimi aj tehotná žena a 13 detí. Na sedem vozidiel sa strieľalo 25. septembra o 9:00 h, keď sa civilisti pokúsili o evakuáciu. Dve autá úplne zhoreli, boli v nich deti s rodičmi.

 

15:42 – V poslednej polhodine niekoľko ruských vojenských komentátorov zverejnilo na svojich telegramových kanáloch správy, že ukrajinská armáda buď „už dobyla, alebo prinajmenšom vstúpila do Limanu.”

 

14:41 – Poškodenie plynovodu Nord Stream viedlo k uvoľneniu metánu do atmosféry, možno bezprecedentnému v histórii, uvádza sa vo vyhlásení Program OSN pre životné prostredie.

Takéto závery sú výsledkom analýzy satelitných snímok uskutočnených Medzinárodným observatóriom pre emisie metánu (IMEO). Odborníci zaznamenali obrovský oblak vysoko koncentrovaného metánu, ktorý poškodzuje životné prostredie. Zatiaľ najväčší únik tohto plynu, ktorý ničí prirodzenú atmosféru Zeme, zaznamenali vlani v septembri v Mexickom zálive.

 

14:20 – Medzitým nepriateľ zverejňuje videá o pohybe svojich jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu, píšu ruské telegramy.

V tejto chvíli môžeme s istotou povedať, že Liman bol opustený. Pre tých, ktorí zabudli, by som chcel pripomenúť, že na základe včerajšej ceremónie prijatia ukrajinských území do Ruska sme teraz odovzdali nepriateľovi nie hocijaké mesto, ale ruské mesto

pohyb jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu
Pohyb jednotiek v oblasti vyhodeného mosta cez rieku Žerebec medzi obcami Zarečnoje a Torskoje východne od Limanu

14:10 – Sme v obkľúčení. Jednoducho volám, aby som sa rozlúčil,“ hovorí nemenovaný ruský vojak svojej žene v odpočúvanom telefonáte, ktorého nahrávku zverejnila ukrajinská rozviedka.

 

14:04 – V súčasnosti sa objavujú aj správy o ústupe limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu, ktorá sa chce vymaniť z obkľúčenia.

Kanonáda z posledných dní aktívnych bojov v meste utíchla, ale prudké boje pozdĺž určenej trasy neustali.

ústup limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu
Ústup limanskej posádky smerom na Torskoje-Kreminnu

15:16 – SBU zverejnila video z miesta ostreľovania civilného konvoja v „šedej zóne“ medzi Kupjanskom a Svatovom.

Podľa predbežných údajov mohlo v dôsledku ostreľovania zomrieť 20 ľudí, medzi mŕtvymi môže byť desať detí.

 

13:33 – Krasnyj Liman – Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022 podľa ruského vojenského analytika Jurija Podoľaku

Nepriateľ od rána obnovil rozsiahly útok na Krásnyj Liman naraz z troch smerov (sever, západ, juh) a do poludnia sa mu podarilo preniknúť do mesta minimálne z juhu.

Zároveň sa začali boje o Terny, ktoré znamenajú fyzické prerušenie diaľnice Svatovo-Liman, a tiež sa snažia prerušiť poslednú cestu z mesta do Kreminny útokom na obec Torskoje. Dá sa teda predpokladať, že do večera môžu ruské jednotky opustiť mesto a pokúsiť sa vybudovať novú obrannú líniu v oblasti Terny-Zarečie-Torskoje.

Prichádzajú aj informácie o príchode veľkých rezerv ruských ozbrojených síl do oblasti bojov, takže po strate Krasného Limanu sa samotná bitka neskončí a prejde do novej fázy.

Krasnyj Liman-Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022
Krasnyj Liman-Situácia o 13:00 dňa 01.10.2022

13:10 – Čo môže strata Limanu znamenať pre Rusko, analyzuje The New York Times.

“Pre PR Kremľa sa situácia, keď boli ruské jednotky uväznené v pasci Limanu, stáva nočnou morou. A pre Ukrajincov to bude akási kompenzácia za obkľúčenie a porážku ich jednotiek v Mariupole. Liman, ktorý sa dostal do rúk Rusov v máji, slúži ako železničné stredisko, kľúčové v Donbase. Leží na území, ktoré si Putin v piatok vyhlásil za svoje.

Seversky Donec znamená, že jeho podmanenie ukrajinskými silami im poskytne strategickú oporu pre ďalšie presuny na východ. Vyvinie to aj ďalší vnútorný tlak na Kremeľ, ktorý doma čelí problémom kvôli neúspechom na bojisku a ohlásenej mobilizácii státisícov ľudí pre vojnu na Ukrajine.“

 

12:50 – Ruský raper Ivan Vitalijevič Petunin spáchal v piatok samovraždu, aby sa vyhol povolaniu do bojov na Ukrajine. V rozlúčkovom videu to nazval aktom “posledného protestu” proti vojne, ktorú na Ukrajine vedie ruský prezident Vladimir Putin.

 

11:40 –  Ruská hliadka násilím zadržala generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova na ceste z okupovanej elektrárne a so zaviazanými očami ho odviezla na neznáme miesto, tvrdí to šéf ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotin.

 

11:09 – Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené, povedal hovorca skupiny ukrajinských jednotiek Vostok Sergej Čerevaty.

„Ruské zoskupenie v oblasti Liman je obkľúčené. Osady Jampil, Novoselovka, Shandrigolove, Drobysheve, Stavky boli oslobodené,“ povedal Čerevaty.

Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené
Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené

Do obkľúčenia by sa podľa neho mohlo dostať asi 5000 nepriateľských vojakov, ktorí sa snažia preraziť.

Šéf Luganskej OVA Sergej Gaidai povedal, že ruská armáda obkľúčená v Limane má jednu z troch možností: buď sa pokúsi preraziť, alebo sa vzdať, alebo “všetci okolo zomrú.”

Ruské jednotky v Limane podľa neho požiadali svoje velenie o povolenie opustiť mesto, no boli odmietnuté. Teraz sa Rusi pokúšajú preniesť vybavenie do Limanu – ale podľa Gaidaiho „je nepravdepodobné, že to dosiahne“. Ozbrojené sily Ukrajiny podľa neho blokujú všetky cesty priblíženia a dodávky do Limanu. Treba poznamenať, že v ruských telegramových kanáloch sú protichodné informácie o situácii v Limane.
Niektorí píšu, že Rusi kontrolujú dedinu Torskoje, cez ktorú vedie cesta do Limanu z Kremennaja, a zálohy, ktoré sa priblížili, nedovolia Ozbrojeným silám uzavrieť kruh (aj keď je cesta prestrelená). To znamená, že podľa ich údajov ešte neexistuje plnohodnotné obkľúčenie a Liman je naďalej držaný ruskou armádou. Iní píšu, že ruské jednotky už z Limanu ustupujú a snažia sa dostať k svojim, kým sa kotol úplne nezavrie.

Jednotky „Zväzu dobrovoľníkov Donbasu“, ktoré sa predtým stiahli z Drobyševa (dedina severne od Limanu), sú teraz napríklad už pri Kremennaji – mimo potenciálneho „Limanského kotla“, uvádza telegramový kanál Únie.

Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené
Ruské jednotky pri Limane sú obkľúčené

10:32 – Vladimir Putin by mohol zaútočiť na Spojené kráľovstvo z vesmíru, narušiť jeho komunikačné systémy a izolovať ho od sveta, povedal admirál Sir Tony Radakin, šéf britského obranného štábu.

Vysvetlil, že ruský prezident má schopnosť útočiť na GPS a komunikačné satelity. Tony Radakin upozornil na celú škálu možností, ktoré môže Putin použiť proti Západu, od sabotážnych ponoriek a jadrových rakiet až po informačnú vojnu.

“Má schopnosti vo vesmíre. Príklad toho sme videli na konci minulého roka, keď Rusko explodovalo vo vesmíre objekt, ktorý vytvoril obrovské množstvo trosiek. Rusko má jadrové schopnosti, Rusko má podvodné schopnosti,” citoval Radakina Mirror.

 

10:21 -Ruský pilot Alexander Krasnojarcev, ktorý na jar bombardoval Černigov, ktorého zajali a bol známy ako „Doughnut Pilot“, vymenili za piatich ukrajinských vojnových zajatcov.

Vo vysielaní teletónu to oznámil šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Kirill Budanov.

“Pilota Krasnojarceva sme vymenili pred štyrmi alebo piatimi mesiacmi. Vymenili sme ho za našich pilotov, ak sa nemýlim za päť,” povedal Budanov.

 

10:13 – Hraničnými priechodmi prešlo v piatok (30. 9.) na Slovensko 3326 ľudí z Ukrajiny.

O dočasné útočisko požiadalo 174 žiadateľov.

Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3046 osôb.

 

9:49 – Krasnyj Liman – situácia ráno 01.10.22 podľa ruského vojenského analytika Jurija Podoľaku

Včera, počas môjho posledného vysielania vo Veľkej hre, ma požiadali, aby som v krátkosti povedal, čo je teraz na frontoch najdôležitejšie. Odpovedal som, že hlavné je, že “v tento významný deň, napriek kategorickému príkazu Zelenského, nie sú žiadne nové správy.

Krasnyj Liman mal byť obsadený alebo obkľúčený AFU pred prejavom prezidenta Putina. Ale je ráno 01.10.22 a stále je náš. Útok nepriateľa zlyhal a stroskotal na statočnosti našich dobrovoľníkov a vojakov 20A, ako aj jednotiek 58A, ktoré prišli na pomoc svojim kamarátom.

A preto aj dnes môžem povedať, že hlavnou dobrou správou pre dnešok je, že v oblasti Krásneho Limanu nie sú žiadne novinky. A absolútne súhlasím s Oleksandrom Chodakovským, že jeho hrdinskí obrancovia dnes potrebujú pomník. Koniec koncov, urobili to hlavné – vydržali, keď sa zdalo, že v týchto podmienkach nemôže vydržať nikto. Tým bol útočný plán AFU úplne zničený.

 

9:13 – Zranených ruských bojovníkov z Krasného Limanu evakuovali do Valujky

Jeden z nich povedal:

“Bol som, kurva, ohromený, z lesa vyšiel dav asi 30 ľudí, vytvorili reťaz a išli na nás, začal som na nich pracovať so samopalom a granátometom s AGS, všetci z našej pozície na nich začali páliť.

Videl som, ako guľky zasahujú ľudí, ako padajú, ale oni pokračovali ako šialení. Keď mnohí z nich padli, tí, čo zostali, začali utekať. Neviem, koľko sme ich zabili, ale veľa z nich padlo.

O hodinu vyšiel z toho istého lesa ďalší dav, už pod krytom BMP. Náš mínomet na nich začal pracovať a my sme na nich tiež začali strieľať. Opäť odišli. Potom nás zasiahla strela a ja som bol zranený, myslel som si, že útočia zdrogovaní, lebo ich kosili, ale oni išli.

Nedávni informátori zo Zelenského kancelárie uviedli, že ukrajinskí bojovníci dostali príkaz “obsadiť Liman napriek stratám” pred podpísaním dohody o začlenení oslobodených regiónov do Ruskej federácie.

 

854 – Ministri zahraničných vecí Estónska, Lotyšska a Litvy v piatok oznámili, že ich krajiny podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO.

 

8:53 – Japonský premiér Fumio Kišida v piatkovom telefonáte s ukrajinským prezidentom prezidentom Volodymyrom Zelenským odsúdil ruskú anexiu okupovaných častí Ukrajiny.

 

8:24 – Americký prezident Joe Biden schválil finančnú podporu pre Ukrajinu vo výške 12,4 miliárd dolárov.

Peniaze majú pomôcť armáde a všeobecnej obranyschopnosti krajiny.

 


8:21 –  Svetová banka oznámila pôžičku 530 miliónov dolárov Ukrajine.

Veľká Británia požičala 500 miliónov, 30 miliónov Dánsko.

Pôžička má pomôcť pokryť základné verejné služby, ako je zdravotníctvo, vzdelávanie a sociálna ochrana.

 

7:31 – Zelenskyj zrušil jesennú brannú povinnosť a odložil demobilizáciu. Príslušný dekrét je zverejnený na internetovej stránke prezidenta.

To znamená, že v októbri až decembri nebude na Ukrajine žiadna branná kampaň.

Prezident tiež odložil presun vojenského personálu do zálohy na obdobie „nie skôr ako ohlásenie demobilizácie predpísaným spôsobom“.

 

7:29 – Spojené štáty doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.

V piatok to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

 

7:20 – Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny.

Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72
Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72

Rusi podľa neho stále kontrolujú samotný Liman a dedinu Torskoje, cez ktorú vedie cesta smerom k zajatej Kremennaji.

Ukrajinské delostrelectvo zároveň drží túto trasu pod kontrolou paľby, píše inštitút s odvolaním sa na video s geolokáciou.

Mark Feigin uviedol, že podľa niektorých zdrojov Rusi držia obranu v Limane, podľa iných odtiaľ začali sťahovať jednotky.

Ruskí blogeri píšu o tom istom. Podľa ich údajov je teraz hlavnou úlohou ruských jednotiek udržať diaľnicu do Kremennaja.

Včera neskoro sa objavili správy, že k nej boli hodené jednotky Južného vojenského okruhu Ruskej federácie, ktoré údajne odblokovali cestu ukrajinským mobilným skupinám.

Zároveň zo strany Jampilu je trasa stále aktívne ostreľovaná ukrajinskými silami. To znamená, že presun ruských jednotiek je v každom prípade veľmi ťažký.

Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72
Ukrajinské sily pravdepodobne obsadia alebo obkľúčia Liman v priebehu nasledujúcich 72

6:40 – Zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny ráno 1. Októbra:

1. Počas dňa nepriateľ odpálil 4 raketové, 15 leteckých a 85 úderov z MLRS. Ozbrojené sily vykonali 11 náletov.

2. Ukrajina odrazila nepriateľské útoky v oblastiach New York, Zajcev a Soledar. Počet osád napadnutých ruskými jednotkami v novej správe je oveľa nižší ako v predchádzajúcich.

3. Zajatie Jampilu pri Limane, ktoré včera oznámil Volodymyr Zelenskyj, sa v súhrne nespomína. Ako aj celkovo o situácii v Limani, ktorý je obkľúčený ukrajinskými jednotkami.

 

6:35 –  Výpadky v dodávkach obilia a hnojív spôsobené vojnou na Ukrajine vytvorili najväčšiu krízu v oblasti potravinovej bezpečnosti minimálne od globálnej finančnej krízy z rokov 2007 až 2008, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

 

6:30 – Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo rezolúciu odsudzujúcu ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí.

Čína alebo India sa hlasovania zdržali.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Messi má po sezóne údajne prestúpiť do Interu Miami v MLS

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Argentínsky futbalista Lionel Messi je blízko k prestupu do Interu Miami, tvrdí britský denník The Times. Messimu vyprší súčasná zmluva s Parížom Saint-Germain na konci prebiehajúcej sezóny a hoci bol spájaný s návratom do Barcelony, podľa periodika pravdepodobne odíde do americkej MLS Americký…

Na strednom a východnom Slovensku treba počítať s poľadovicou

0 icon

Liptovský Hrádok 27. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Facebook)   V okresoch na strednom a východnom Slovensku sa môže z nedele na pondelok (28. 11.) tvoriť poľadovica. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí v niektorých okresoch Banskobystrického kraja a v…

Voľby na Taiwane zásadným spôsobom menia situáciu

0 icon

Tchajpej 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP - Chiang Ying-ying)   Miestne voľby dramaticky zmenili politické prostredie na Taiwane Po drvivej porážke vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá vsadila na spojenectvo s USA, sa miestna moc presunula do rúk opozičnej strany Kuomintang, ktorá podporuje zbližovanie s pevninskou Čínou. Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen,…

Pomstili sa za chlapcov: Rusi rozdrvili 80. brigádu AFU, “preslávenú” streľbou v Makejevke

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Roman Chop) Ukrajinská armáda sa zatiaľ nevzdáva nádeje na dobytie Svatova, ale zakaždým je porazená a na bojisku zostávajú jej mŕtvi a ranení. Ruské noviny Svobodnaja Pressa analyzujú situáciu na severovýchodnom fronte Popredné americké think-tanky, ktoré sa špecializujú na štúdium vojenstva, s istým oneskorením oznámili, že…

Mesto Svidník prijalo v súvislosti s krízou viaceré úsporné opatrenia

0 icon

Svidník 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Mesto Svidník prijalo v súvislosti s energetickou krízou viaceré opatrenia. Materské a základné školy v pôsobnosti mesta boli inštruované k šetreniu "Cenu elektrickej energie máme zakontrahovanú veľmi dobre, vzhľadom na to, čo sa deje na trhoch dnes. Máme to za sumu 112 eur za…

Slovenské školy navštevuje vyše 10.000 žiakov z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Slovenské školy navštevuje takmer 10.300 žiakov z Ukrajiny. Vyplýva to z údajov o počte odídencov z Ukrajiny k 31. októbru, ktoré zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR na svojom webe v týchto dňoch Najviac žiakov podľa údajov navštevuje základné školy,…

Nový škandál na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   27-ročný kamerunský záložník Gael Ondoua mal v zápase proti Švajčiarsku na nohách kopačky s ruskou a kamerunskou vlajkou FIFA po ruskej invázii na Ukrajinu vylúčila ruský národný tím z majstrovstiev sveta 2022 a zakázala aj používanie ruských symbolov - štátnej hymny, názvu krajiny a…

V obci Košeca zlomili slovenský rekord v tvorbe najväčšieho adventného venca

0 icon

Košeca 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca zlomili v nedeľu v obci Košeca, okres Ilava. Veniec, ktorý tamojší obyvatelia vytvorili, má priemer 36 metrov a 20 centimetrov. Potvrdil to zástupca Slovenskej knihy rekordov Igor Svítok Akciu nazvali Adventný amfiteáter. Na okrúhlom obvodovom múre…

Kanada prvýkrát víťazom Davisovho pohára, rozhodol Auger-Aliassime

0 icon

Malaga 2á. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Monfort)   Tenisti Kanady sa stali prvýkrát v histórii víťazmi Davisovho pohára. Vo finálovom dueli v Malage si poradili s Austráliou 2:0. O rozhodujúci bod pre kanadské farby sa postaral Felix Auger-Aliassime, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Alexa de Minaura 6:3, 6:4 V…

Macron je ako polepetko, ktoré príchádza stále neskoro

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/vz.ru/Foto:Facebook)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron robí v poslednom čase viac rozruchu ako zvyčajne. Pohádal sa so všetkými spojencami Paríža a je pripravený posunúť konflikt s Moskvou na novú úroveň a žiada, aby bolo Rusko potrestané za výpadok elektriny na Ukrajine. Aké ciele sleduje? A prečo…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Messi má po sezóne údajne prestúpiť do Interu Miami v MLS

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Argentínsky futbalista Lionel Messi je blízko k prestupu do Interu Miami, tvrdí britský denník The Times. Messimu vyprší súčasná zmluva s Parížom Saint-Germain na konci prebiehajúcej sezóny a hoci bol spájaný s návratom do Barcelony, podľa periodika pravdepodobne odíde do americkej MLS Americký…

Na strednom a východnom Slovensku treba počítať s poľadovicou

0 icon

Liptovský Hrádok 27. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Facebook)   V okresoch na strednom a východnom Slovensku sa môže z nedele na pondelok (28. 11.) tvoriť poľadovica. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí v niektorých okresoch Banskobystrického kraja a v…

Voľby na Taiwane zásadným spôsobom menia situáciu

0 icon

Tchajpej 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP - Chiang Ying-ying)   Miestne voľby dramaticky zmenili politické prostredie na Taiwane Po drvivej porážke vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá vsadila na spojenectvo s USA, sa miestna moc presunula do rúk opozičnej strany Kuomintang, ktorá podporuje zbližovanie s pevninskou Čínou. Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen,…

Pomstili sa za chlapcov: Rusi rozdrvili 80. brigádu AFU, “preslávenú” streľbou v Makejevke

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Roman Chop) Ukrajinská armáda sa zatiaľ nevzdáva nádeje na dobytie Svatova, ale zakaždým je porazená a na bojisku zostávajú jej mŕtvi a ranení. Ruské noviny Svobodnaja Pressa analyzujú situáciu na severovýchodnom fronte Popredné americké think-tanky, ktoré sa špecializujú na štúdium vojenstva, s istým oneskorením oznámili, že…

Mesto Svidník prijalo v súvislosti s krízou viaceré úsporné opatrenia

0 icon

Svidník 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Mesto Svidník prijalo v súvislosti s energetickou krízou viaceré opatrenia. Materské a základné školy v pôsobnosti mesta boli inštruované k šetreniu "Cenu elektrickej energie máme zakontrahovanú veľmi dobre, vzhľadom na to, čo sa deje na trhoch dnes. Máme to za sumu 112 eur za…

Slovenské školy navštevuje vyše 10.000 žiakov z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Slovenské školy navštevuje takmer 10.300 žiakov z Ukrajiny. Vyplýva to z údajov o počte odídencov z Ukrajiny k 31. októbru, ktoré zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR na svojom webe v týchto dňoch Najviac žiakov podľa údajov navštevuje základné školy,…

Nový škandál na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   27-ročný kamerunský záložník Gael Ondoua mal v zápase proti Švajčiarsku na nohách kopačky s ruskou a kamerunskou vlajkou FIFA po ruskej invázii na Ukrajinu vylúčila ruský národný tím z majstrovstiev sveta 2022 a zakázala aj používanie ruských symbolov - štátnej hymny, názvu krajiny a…

V obci Košeca zlomili slovenský rekord v tvorbe najväčšieho adventného venca

0 icon

Košeca 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca zlomili v nedeľu v obci Košeca, okres Ilava. Veniec, ktorý tamojší obyvatelia vytvorili, má priemer 36 metrov a 20 centimetrov. Potvrdil to zástupca Slovenskej knihy rekordov Igor Svítok Akciu nazvali Adventný amfiteáter. Na okrúhlom obvodovom múre…

Kanada prvýkrát víťazom Davisovho pohára, rozhodol Auger-Aliassime

0 icon

Malaga 2á. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Monfort)   Tenisti Kanady sa stali prvýkrát v histórii víťazmi Davisovho pohára. Vo finálovom dueli v Malage si poradili s Austráliou 2:0. O rozhodujúci bod pre kanadské farby sa postaral Felix Auger-Aliassime, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Alexa de Minaura 6:3, 6:4 V…

Macron je ako polepetko, ktoré príchádza stále neskoro

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/vz.ru/Foto:Facebook)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron robí v poslednom čase viac rozruchu ako zvyčajne. Pohádal sa so všetkými spojencami Paríža a je pripravený posunúť konflikt s Moskvou na novú úroveň a žiada, aby bolo Rusko potrestané za výpadok elektriny na Ukrajine. Aké ciele sleduje? A prečo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

Vášeň v Tebe

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Je prvá adventná nedeľa. Ktorý člen rodiny by mal zapáliť 1. sviečku?

0 icon

Dnes sa prvou adventnou nedeľou začína advent. Váš adventný veniec má všetky štyri sviece ešte nezapálené. Viete, komu podľa tradície prislúcha zapáliť práve prvú sviečku? Prvá sviečka je sviečkou nádeje a zapaľuje ju najmladšie dieťa rodiny. Podľa tradície by sa mala zapáliť pred večerou. Na budúcu adventnú nedeľu by malo zapáliť…

K vianočnému upratovaniu patrí aj pranie záclon. Viete, ako docieliť, aby boli biele ako šaty nevesty?

0 icon

Určite ste si už všimli, že vaše záclony časom strácajú svoju krásnu bielu farbu – žltnú alebo až šednú. Existuje spôsob, ako ich udržať snehovo biele? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prinavrátiť záclonám ich belosť. A všetko nájdete vo svoje kuchyni. Domáce prostriedky pre snehovo biele záclony

Ou, toto asi mladé mamy nečakali. Zdena Studenková im prehovorila do svedomia

0 icon

Populárna slovenská herečka Zdena Studenková koncom júna avizovala prekvapenie. Dnes už vieme, že išlo o jej tretiu kuchársku knihu - Aj varenie je umenie. V súvislosti s ňou však mladým matkám adresovala otvorené slová. Herečka svoju knihu predstavila aj na knižnom veľtrhu v Bratislave. Počas diskusie priznala, že jej strava nepozostáva len zo zelených…

Jiřina Bohdalová opäť čelí slovnému útoku. Prežíva veľké sklamanie, prehovorila aj o svojej smrti

0 icon

Populárna česká herečka 91-ročná Jiřina Bohdalová sa opäť stala terčom slovného útoku. Tentokrát na ňu zaútočil ostravský usporiadateľ akcií Peter Baránek. Bohdalová pred redaktorom Extra neskrývala sklamanie z toho, ako sa ľudia v dnešnej dobe správajú. Peter Baránek cez víkend v Ostrave chystal dve predstave

Armádny Magazín

Satelitné snímky ukazujú novú ruskú obranu v mori pri Sevastopole a Novorossijsku

0 icon

Rusko, 27.november 2022 (AM) – Po masívnom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na základňu Čiernomorskej flotily v Sevastopole z 29. októbra Rusko výrazne posilnilo obranu svojich hlavných námorných prístavov na Čiernom mori. Ukázali to nové satelitné snímky zverejnené na webovej stránke západného vojenského analytika známe

November vo vojenských dejinách

0 icon

Slovensko, 27.november 2022 (AM) – V ostatných dvoch storočiach sa do vojenských dejín významne zapísal aj november. Napríklad bitkou Rusov s Napoleonom pri Berezine (26. 11. 1812), úmrtím jedného z najvýznamnejších vojen

Ako zmierenie medzi Erdoganom a Asadom posilní pozíciu Ruska

0 icon

Sýria, 27.november 2022 (AM) – Politológovia už niekoľko dní čakajú na oficiálne potvrdenie veľkej medzinárodnej senzácie – zmierenia dvoch odvekých nepriateľov Erdogana a Asada. Ale práve teraz Turecko vedie vojenskú operáciu v Sýrii. Prečo Erdogan dáva najavo, že je pripravený stretnúť sa s Asadom – a ako môže byť táto doho

Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

0 icon

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Západ si už demilitarizoval zásoby a tak tlačí Ukrajinu do rozhodujúcej bitky. Prehľad vojenskej operácie

0 icon

Ukrajina, 27. november 2022 (AM) – Okamžite po dokončení Zelenského víťazného fotenia v Chersone, ozbrojené sily Ukrajiny začali v tomto meste rozmiestňovať pechotu, techniku ​​a údernú techniku, skrývajúc sa za obytnými budovami, školami a nemo

TopDesať

10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla

0 icon

Ľudia sú nepoučiteľní. Dnes si ukážeme 10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla. S odhadovanými 22,2 miliónmi domácich a globálnych letov v roku 2021 a priemerne 2 miliónmi ľudí, ktorí lietajú každý deň, je iba prirodzené, že TSA zaviedla prísne smernice. Tieto smernice určujú, čo je…

Týchto ľudí uväznili do emocionálnej pasce nešťastné udalosti

0 icon

Nešťastné udalosti, nešťastie alebo smola. Všetky tieto slová opisujú problémy s ktorými sa stretávajú mnohí z nás.  Sú chvíle, keď má každý z nás pocit, že vesmír sa spojil proti nám. Či už je to naša vlastný chyba, alebo preto, že veci naberú nečakane nesprávny smer, život nám niekedy ponúka…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú z nášho tela odumreté…

Slanina ako medicínsky zázrak? Týmto liečivým účinkom nebudeš veriť

0 icon

Slanina je skvelou pochutinou a určite nenahraditeľnou súčasťou slovenského národného jedla, a nezostáva iba pri tom. Budeme sa ti snažiť vyvrátiť mýty o nezdravom tuku ako je slanina. Priblížime ti jej kozmetické a liečivé účinky i slaninovú diétu. Ak si prečítaš týchto pár riadkov, prídeš na to, že slanina nie je až taká zlá a jej využitie v domácej…

TOP10: Najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách

0 icon

V dnešnom príspevku tie najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách ľudstva. Títo ľudia nám tak dokážu, že s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť a pomyselná čiara medzi bohatstvom a chudobou je naozaj tenká. Možno v tebe rezonuje nedávny kolaps kryptoburzy FTX a následný "bankrot" jej zakladateľa. Sam Bankman-Fried bol ešte pred…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali