fake news

NAŽIVO

Zelenskyj uviedol, že Trumpovi je vďačný za jeho pomoc Ukrajine. Vďaku vyjadril aj európskym spojencom a krajinám zo skupín G7 a G20.

Včera 20:15

Starmer a Trump sa v telefonickom rozhovore zhodli, že musia všetci „v tejto kritickej chvíli spolupracovať“, oznámil v nedeľu Starmerov úrad.

Včera 18:48

V dokumente, do ktorého v nedeľu nahliadla agentúra Reuters sa uvádza, že Európania predložili upravenú verziu mierového plánu USA pre Ukrajinu, ktorá pozmeňuje navrhované obmedzenia ozbrojených síl Kyjeva a územných ústupkov.

Včera 18:24

Libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pri izraelskom útoku na južné predmestia Bejrútu zahynulo najmenej päť ľudí a 28 ďalších utrpelo zranenia.

Včera 17:32

Rustem Umerov uviedol, že najnovšia verzia amerického návrhu plánu na ukončenie vojny na Ukrajine teraz zahŕňa väčšinu „kľúčových priorít Kyjeva“.

Včera 17:21

Zníženie ciel na dovoz do USA zo Švajčiarska na 15 % by mohlo vstúpiť do platnosti začiatkom decembra. Švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin uviedol, že všeobecné clo USA vo výške 39 % na dovoz zo Švajčiarska by sa mohlo na začiatku decembra znížiť na 15 %.

Včera 17:11

Alexander Stubb uviedol, že spolu s Giorgiou Meloniovou telefonovali v nedeľu s Trumpom ohľadne USA navrhovanom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine.

Včera 17:08

Zelenskyj uviedol, že kontroverzný americký plán na ukončenie vojny s Ruskom by mohol zahŕňať aj prvky založené na „ukrajinských perspektívach“.

Včera 16:01

Armáda Izraela oznámila, že v Bejrúte podnikla útok na vysokopostaveného člena Hizballáhu.

Včera 16:00

Merz uviedol, že je „skeptický“ ohľadne otázky, či sa podarí dosiahnuť dohodu na Trumpovom 28-bodovom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine do štvrtka 27. novembra. Takúto lehotu totiž Trump stanovil Kyjevu.

Včera 15:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Stránka Hoaxy a Podvody si „všimla“ hoax týždňa, avšak ušiel jej hoax roka

Hoaxom týždňa na stránke Hoaxy a podvody Davida Puchovského je podľa Jany Krescanko Dibákovej informácia šírená aj proruskými priaznivcami na Slovensku, že „Plošne nefungujú protiruské sankcie“. Púchovského stránka síce zverejnila domnelý hoax týždňa, ale už si nevšimli hoax roka, ktorý sa stal súčasťou dezinformačnej kampane, na základe ktorej rumunský ústavný súd zrušil prvé kolo prezidentských volieb

fake news
Fake news / Foto: Screenshot
❚❚
.

Hoax týždňa

„Vôbec to nie je pravda. Oni niekde nefungujú niekde fungujú. V skutočnosti, ale rubeľ klesá odkedy sa začala vojna na Ukrajine. No a napríklad 27. novembra ruský rubeľ dosiahol vlastne absolútne minimum a jeden americký dolár sa rovnal 113 rubľom. Šíria túto dezinformáciu aj proruskí spriaznenci na Slovensku.“ uviedla vo svojom vyjadrení Jana Krescanko Dibáková pre potreby propagandistickej stránky Hoaxy a podvody.

Jej „fakt“ uvádza niekoľko chybných informácií (zámerne nepíšem dezinformácií, vysvetlím nižšie). Pravdou je, že Rubeľ v daný deň zaznamenal významné oslabenie, ktoré jednak nebolo absolútnym maximom od spustenia ŠVO a jednak tento slabý moment rubľa voči doláru trval len krátko:

rubel
Vývoj kurzu ruského rubľa k americkému doláru za posledných 5 rokov / Foto: lynxbrooker.sk

Vyjadrenie Dibákovej má aj ďalšie problémy, ktoré by mohli vyrušiť overovateľov faktov. Ak to nie je vôbec pravda, znamená to, že plošne fungujú? Čo znamená, že „niekde fungujú a niekde nie“ autorka vyjadrenia nevysvetľuje. A je naozaj padajúci rubeľ oproti americkému doláru znakom, že sankcie plošne fungujú?

Pravdou je, že rubeľ zaznamenal od júla, kedy sa pohyboval okolo 90 RUB za 1 USD, pokles na dnešných priemerných 102 RUB za 1 USD, čo podľa Mareka Nemkyho, analytika XTB, o ktorého analytický článok z 27.11.2024 sa opiera aj Dibáková, je dôsledkom, že „nové sankcie zasiahli Gazprombanku, kľúčovú inštitúciu, ktorá sprostredkúva platby za ruský plyn z európskych krajín“. Zároveň pripomenul, že Spojené kráľovstvo zasiahlo tzv. „tieňovú flotilu“, ktorá prepravovala ruskú ropu na tankeroch pod zahraničnými vlajkami. A dodal: „očakáva sa, že tieto opatrenia obmedzia schopnosť Ruska exportovať energie a získať tak zahraničné meny, ako sú dolár alebo euro,“.

.

Prvé sankcie EÚ a kolektívny západ na Rusko uvalil 3. marca 2014, keď sa na Kryme objavili „zelení“ mužíci ako bezprostredná reakcia Ruska na vývoj, ktorý na Ukrajine nastal po násilnom prevrate v Kyjeve. Cieľom sankcií je od začiatku, aby Rusko rešpektovalo územnú celistvosť Ukrajiny. Odvtedy EÚ uvalilo už 14. balíkov sankcií. Pričom tie po začatí ŠVO po februári 2022 mali Rusku zlomiť väz podľa niektorých analytikov do 3 týždňov.

Základnou otázkou na pani Dibákovú, ak ide o hoax týždňa, je, ako tie sankcie na RF fungujú, keď Rusko od februára 2022 svoje vojenské úsilie len a len stupňuje, dostáva pod kontrolu stále väčšie územie republík Donecka a Luhanska, ktoré od roku 2014 vedú boj za svoju nezávislosť od Ukrajny a spôsobuje Ukrajine a jej režimu stále väčšie a väčšie straty na životoch. A kolektívny západ už nevie, čo by Ukrajine v boji s RF poslal, aby jej boj do posledného Ukrajinca predĺžil.

Je zrejmé, že účelom uviesť takúto dezinformáciu zo strany facebookovej stránky „Hoaxy a podvody“ bolo označiť skupinu občanov Slovenska za „proruských spriaznencov na Slovensku“ Aby verejnosť presne „vedela“, kto sú tí proruskí šíritelia dezinformácií, koho treba odstaviť, aby sme sa neodklonili zo správneho zahraničnopolitického kurzu.

Bludy, ktorými vo svoj „fakt“ Dibáková doplnila: že „ niektorí proruskí šíritelia propagandy sa mylne domnievajú že čím vyšší kurz Rubľa voči Euru tým lepšie,“ a že sa mýlia aj v tom, že nová mena BRICS Rusku pomôže, lebo že Donald Trump nedopustí, aby sa BRICS vyrovnal doláru, je škoda komentovať.

Sám Nemky uvádza, že slabší rubeľ síce môže urobiť vrásky na čele bežnému Rusovi, pre ktorého sa predražia nákupy dovážaných západných produktov. Na druhej strane oslabenie rubľa môže podľa neho byť aj zámerom vlády, lebo sa tým plní štátna kasa, čo pomáha zaplátať diery v štátnom rozpočte, ktorý momentálne požiera zvýšená vojenská produkcia.

.

 

Hoax roka

V prvom kole 24.11.2024 nevyhral prozápadný (pro EÚ) kandidát. Navyše ani prepočítanie hlasov by jeho výhru neohrozilo a rumunský ústavný súd ešte 2.12.2024 jeho víťazstvo potvrdil. Prieskumy pre druhé kolo naznačovali, že by mohol Călin Georgescu, prekvapivý „dezorientovaný“ víťaz prvého kola potvrdiť svoje víťazstvo v kole druhom a prozápadnú Elenu Lasconiovú, ktorá s ním do 2. kola postúpila, poraziť.

Druhé kolo volieb za dverami (8.12.2024) a kolektívny západ sledoval ako si so vzniknutou situáciou poradia rumunské orgány. Náznaky o tom, že do rumunských volieb zasiahol TikTok a že ho bude treba ešte pred druhým kolom zaregulovať sa objavili hneď po zverejneneí výsledkov 1. kola. Keď západ videl, že rumunské ústavné inštitúcie sa snažia zachovať slobodný priebeh demokratickej súťaže, nevydržal.

Na prekvapivý vývoj, ktorý by mohol znamenať vykoľajenie Rumunska, štátu s dvomi základňami NATO a úsilím Američanov vybudovať na jeho území svoju najväčšiu základňu v Európe, zareagovali 4.12.2024 Spojené štáty ostrým varovaním pred negatívnymi dopadmi:

„Pokrok, ktorý Rumunsko dosiahlo pri získavaní pozície v transatlantickom spoločenstve, by sa nemal obmedziť kvôli aktivitám vonkajších aktérov, ktorí sa snažia zmeniť jeho zahraničnopolitický kurz. Akákoľvek takáto zmena by vážne narušila našu bezpečnostnú spoluprácu a obmedzenie zahraničných investícií by mohlo odradiť americké spoločnosti od ďalšej práce v Rumunsku,“ zaznelo do sveta na adresu Rumunska z ministerstva zahraničných vecí.

.

Po tomto vyhlásení Američanov zažili Rumuni, čo sa paradoxne nezúčastnili vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa v roku 1968, ktorého čelní predstavitelia nastavili na jar v tom istom roku odklon zahraničnopolitického kurzu, svoj vlastný 68’, ale z druhej strany. Do Rumunska žiadne vojská vpadnúť nemuseli, Rumunsko už cudzie vojská na svojom území má a tie nehodlajú Rumunsko opustiť.

Ešte 4. decembra zverejnil súčasný rumunský prezident tajné dokumenty pred členmi Najvyššej rady národnej obrany (CSAT), ktoré vytvorili podozrenie, že rumunského voliča vo svojej slobodnej voľbe ovplyvnila nekalá koordinovaná predvolebná kampaň v prospech Georgescu vedená na sociálnej sieti TikTok. Nitky, ktorými bol rumunský volič dezorientovaný, natiahol tvorca správy do Ruska. Okrem zásahu proti TikToku si v správe pripravil aj intervenciu voči „proruskému“ Telegramu, ktorý rovnako ako X Elona Muska už dlho svojou slobodou leží v žalúdku strážcom európskych hodnôt.

Ústavný súd neváhal a takto „zmanipulované“ voľby prezidenta, bez dôkazov, akéhokoľvek vyšetrovania  zrušil. Prezidentské voľby sa budú opakovať po tom ako rumunské OČTK skompromitujú víťaza prvého kola volieb, aby tento bol z volieb vylúčený a „vplyv“ Ruska na demokraciu v Rumunsku eliminovaný.

Táto rozprávka má háčik. Celý mediálny svet obletel v rôznej podobe citát z jednej z príloh odtajnenej správy:

„1.1 Sieť účtov priamo spojených s kampaňou Călina GEORGESCU spočiatku tvorilo 25 000 účtov na platforme TikTok, ktoré sa stali veľmi aktívnymi dva týždne pred termínom volieb. Kampaň bola mimoriadne dobre organizovaná, pričom počet sledovateľov sa výrazne zvýšil.

Bolo zistené, že 797 účtov, ktoré pôvodne tvorili podpornú sieť, bolo vytvorených v roku 2016. Tieto mali veľmi malú aktivitu (1 %) až do 11. 11. 2024, keď sa celá sieť plne aktivovala.“

Práve táto časť obsahuje ľahko overiteľný hoax, ktorý má verejnosť upriamiť na fakt, že ruská piata kolóna je v Rumunsku aktívna už od roku 2016. Pritom 797 spiacich účtov, ktoré si mali ruskí agenti už v tom čase pripraviť, nemohlo byť vytvorených v roku 2016, nakoľko TikTok bol uvedený na medzinárodný trh až v septembri 2017. Tento fakt uvádza nielen wikipédia.

Hoax o spiacich účtoch prebrali renomované agentúry a médiá kolektívneho západu, napr. BBC, Euronews, Foreign Policy Research Institute, Rádio Slobodná Európa, ale aj náš denník N:

Hoax
Hoax o spiacich účtoch / Foto: Screenshot

Dezinformácia podľa kódexu Európskej komisie je nesprávna informácia zámerne šírená vo verejnom priestore s cieľom oklamať protivníka a doviesť ho k záverom, ktoré sú prospešné autorovi dezinformácie. Čo iné ako dezinformácia je informácia uvedená v správe?

Táto dezinformácia je súčasťou správy, na základe ktorej ústavný orgán štátu nenapadnuteľne zrušil základný pilier demokracie, ktorým sú slobodné voľby.

.

Aká je dôveryhodnosť ostatných informácií uvedených v odtajnenej správe? Čo je v nej pravda a čo podsunutá lož? Je možné na základe tejto dezinformácie uvedenej v správe spochybniť dôveryhodnosť celej správy? Je celá správa len fabrikátom tajných služieb, ktorý mal poslúžiť nato, aby sa Rumunsko nevykoľajilo z jedine správneho prozápadného kurzu? Ak to takto ľahko dnes išlo v Rumunsku (na čo v 68‘ potreboval sovietsky blok tanky, dnes dokážu „vybaviť“ tajné služby a ústavný súd), nevidíme v Rumunsku precedens, ktorý nám ukazuje, čo dnes čaká ktorúkoľvek prozápadne nasmerovanú krajinu, ktorá by si „nesprávne“ zvolila? Potrebujeme vôbec voľby?

Vidíme v priamom prenose, čo sa deje v Gruzínsku, keď tam ľudia nevolili „správne“. Aj v Moldavsku bolo nasmerovanie štátu „ohrozené“, ešteže „správne“ volilo dostatočný počet voličov v zahraničí, ktorým sme to umožnili, keď už sú tí domáci takí „dezorientovaní“.

Ale nielen na východe si ľudia nectia prozápadné hodnoty. „Zle“ dopadli voľby vo Francúzsku, ale aj v Rakúsku. Našťastie tam v rámci zachovania demokracie a svätého boja proti extrémizmu, dokážeme nepoveriť víťaza volieb zostavením vládneho kabinetu. Vývoj v Nemecku naznačuje, že na dobrý výsledok má našliapnuté AFD, ktorá žne jeden úspech za druhým v krajanských voľbách, hlavne vo východnom Nemecku. Avšak AFD majú tí, čo strážia demokraciu v EÚ, ešte dosť času do konania celonárodných volieb zdiskreditovať. Nemecké orgány na tom intenzívne pracujú dlhšiu dobu. Pri eurovoľbách pomáhali nemeckým tajným aj priatelia z českej BIS.

Obavu z vývoja v Česku vyslovila česká europoslankyňa, kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Na sociálnej sieti X ocenila rázny postup ústavného súdu na „obranu“ demokracie voči ruskej piatej kolóne v Rumunsku a položila rečnícku otázku „Kedy u nás?“

Aj u nás od septembra dodnes zažívame, čo to znamená, keď nevyhrajú voľby tí jedine správni. Aj napriek tomu, že Slnko stále vychádza.

Z toho titulu považujem za hoax publikovaný v odtajnenej správe rumunských tajných služieb za dezinformáciu roka. Má totiž kolosálne dopady nielen na demokraciu v Rumunsku, ale na zbytky viery v demokraciu na celom kolektívnom západe. Lebo už vieme, čo nás čaká, ak by sme sa chceli odkloniť od jedine správneho zahraničnopolitického kurzu. Aj slobodné voľby nám vezmú. A obsadiť nás nemusia, to úž sme.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

.
.
.

Úplné vyhlásenie Rubia po prvom kole rokovaní s ukrajinskou delegáciou

„Podľa môjho osobného názoru sme mali pravdepodobne najproduktívnejšie a najzmysluplnejšie stretnutie za celý čas trvania tohto procesu, do ktorého sme…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Turecký prezident bude telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v pondelok bude telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. To sa stane len…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európania, znepokojení operáciou USA vo Venezuele, obmedzujú zdieľanie spravodajských informácií

Americká vojenská operácia proti údajne drogovým pašerákom vo Venezuele spolu s hrozbami Donalda Trumpa o pozemnej invázii proti prezidentovi Nicolásovi…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump: „Vedenie“ Ukrajiny nevyjadrilo žiadnu vďačnosť za naše úsilie

Trump kritizoval vedenie Ukrajiny a Európy – podľa všetkého za odpor voči jeho mierovému plánu

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nezober loptu, radšej kriedu: Deti v Bratislave mali byť nabádané k aktivizmu

November, Bratislava, školstvo. Trojkombinácia, ktorá neveští nič dobré

23. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav mierového plánu Trumpa

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav plánu Trumpa, ktoré budú dnes presadzovať Kyjev a európske krajiny na rokovaniach vo Švajčiarsku

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar politický zásah v zmene Úradu na ochranu oznamovateľov nevidí, Majerský si ním je istý

Ak niekto poukazuje na to, že zmena v prípade Úradu na ochranu oznamovateľov je politickým zásahom, treba povedať, že táto…

23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Erik Tomáš: O predčasných voľbách hovorí v krízových situáciach Smer, nie Hlas

V čase krízových situácií vo vládnej koalícii hovorí o predčasných voľbách strana SMER-SSD, no nie Hlas-SD. V diskusnej relácii Politika…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii, píše The Times s odvolaním sa na britského diplomata

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

Poľský premiér Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lož západného mýtu o zaostalosti Rusov

„Ukrajina síce naozaj vytvorila množstvo kreatívnych nástrojov a západné médiá tieto inovácie vo veľkom oslavujú, no popritom zamlčiavajú podstatu: z…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Chodia medzi nami a ohlupujú národ

Do regiónov sa tento týždeň opäť vydali nielen opoziční politici, ale aj aktivisti a novinári. Už sa ani nesnažia predstierať…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Americký minister zahraničia pricestoval na diskusie na ukončenie vojny na Ukrajine

Americký minister zahraničia Marco Rubio pricestoval do Ženevy na diskusie o americkom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine. Príchod ministra…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kríza spoločnosti Nexperia skončila ponížením Haagu

V súčasnej situácii žiaľ nie je výnimkou, ale už skôr pravidlom, že obchod sa využíva ako nástroj politického nátlaku a…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý britský premiér označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“

Bývalý britský premiér Johnson označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“, píše Daily Mail

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nie je žiadna koaličná kríza, zdôraznil minister Takáč

Na Slovensku momentálne nie je žiadna koaličná kríza. Skonštatoval to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza minister pôdohospodárstva Richard…

23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa, píše Reuters

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg vyhlásil, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

Trumpov osobitný vyslanec Keith Kellogg povedal pre Fox News, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine došlo k tektonickým posunom verejnej mienky

Korupčný škandál vyvolal na Ukrajine pocity sklamania a zvyšuje vnútorný tlak na Zelenského, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zvláštne záhadné predmety, ktoré ľudia zdieľali na internete

Záhadné predmety sprevádzajú ľudskú históriu od nepamäti a práve tieto zvláštne, anonymné či zabudnuté diela nám pripomínajú, aká tvorivá, nevyspytateľná…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Amerika investuje miliardy do „neviditeľných“ jadrových ponoriek

Americké námorníctvo nahradí ponorky triedy „Ohio“ najmodernejšími ponorkami triedy „Columbia“. Sú pre nepriateľa prakticky neviditeľné, poháňané jadrovou energiou a predstavujú…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zaspali dobu: Ukrajinská armáda kritizuje zaostalosť výcviku inštruktorov NATO

Nemecko, 23. novembra 2025 -  Ukrajinskí vojaci, ktorí prechádzajú výcvikom v Poľsku, sa sťažujú na nekompetentnosť poľských inštruktorov. Poliaci nerozumejú…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

USA plánujú v najbližšej dobe zorganizovať stretnutie s Rusmi o Trumpovom mierovom pláne

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zdroj

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Vlhovej expartner si našiel novú lásku

Zatiaľ čo elitná slovenská slalomárka Petra Vlhová sa po vážnom zranení kolena pripravuje na veľký návrat možno aj na februárových…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Grizzly zaútočil v Kanade na skupinu školákov a učiteľov

Grizzly zaútočil na skupinu školákov a učiteľov na turistickom chodníku v Bella Coola v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Zranil 11…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Je ako Šťastný." Tréner St. Louis zložil veľkú poklonu Dvorskému

St. Louis Blues včera zvíťazili na ľade New Yorku Islanders tesne 2:1 a mladý slovenský center Dalibor Dvorský pri tom…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Hamas informoval USA o pripravenosti vrátiť sa k bojovým operáciám v sektore Gazy

Podľa televíznej stanice Al Hadath zástupcovia hnutia oznámili Trumpovmu osobitnému vyslancovi Witkoffovi, že dohoda o prímerí je v podstate zrušená,…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zdieľame lietadlá, ale nie kľúče od hangárov: Paradox údržby medzi USA a Európou v rámci NATO

Slovensko, 23. novembra 2025 - Transatlantická obranná spolupráca medzi Spojenými štátmi a Európou sa opiera o desiatky rokov starú myšlienku…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Premiér odcestoval do Afriky na samit EÚ a Africkej únie

Predseda vlády Robert Fico odcestoval do africkej Angoly, kde sa v pondelok 24. a utorok 25. novembra koná Samit Európskej…

23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia prerobili svoje domovy na krajšie miesta

Keď ľudia prerobili svoje domovy s maximálnou dávkou kreativity a osobitosti, výsledky boli také pôsobivé, že ich jednoducho museli ukázať…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Málokdy to končí stabilitou…

Pamatujete na ukrajinský výpad do Kurské oblasti v létě 2024? Chtěli dojít ke kurské jaderné elektrárně, což se jim nepodařilo,…

23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Svätec dňa: Svätá Cecília

Zomrieť pre vieru v Krista, neznamená stratiť mladosť

23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov