Slovensko predstavilo priority vrámci predsedníctva V4

Bratislava 29. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI-Szilard Koszticsak)

 

Presadzovanie spoločného postoja pri schvaľovaní viacročného finančného rámca (VFR) EÚ, automobilový priemysel, podpora návratu pracovníkov zo zahraničia, spolupráca v oblasti investícií alebo prepojenie hlavných miest Vyšehradskej štvorky (V4) a Viedne.

Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a maďarský premiér Viktor Orbán počas symbolického odovzdania predsedníctva Vyšehradskej štrvorky

Aj na to sa chce sústrediť zoskupenie V4 počas slovenského predsedníctva v rámci priority silná Európa. Vyplýva to z jeho schváleného programu.

V otázke rozpočtu sa krajiny zhodujú na podpore silnej politiky súdržnosti a spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tie sú podľa slovenského predsedníctva pre občanov EÚ najlepšími príkladmi európskej integrácie, a preto by mali tvoriť základ európskeho rozpočtu. K viacročnému rozpočtu sa V4 pod vedením Slovenska plánuje viackrát stretnúť a koordinovať svoj postup – na úrovni expertov aj ministrov financií.
V4 chce počas slovenského predsedníctva rozvíjať aj spoluprácu v oblasti investícií.

„Podporíme spoluprácu krajín pri získavaní veľkých investorov do prihraničných regiónov. Príkladom môže byť umiestnenie investora do jednej krajiny a dodávateľského parku do druhej krajiny,“ píše sa v programe.

Predsedníctvo sa chce zamerať aj na automobilový priemysel, ktorý má v krajinách V4 silné postavenie a momentálne čelí novým výzvam ako elektromobilita alebo digitalizácia. V tejto súvislosti V4 zastrešuje automobilové znalostné fórum Newmatec a slovenskú kooperačnú burzu, obe na úrovni ministrov alebo štátnych tajomníkov.

Pod prioritu silná Európa slovenské predsedníctvo zaradilo aj dopravu, výstavbu a cestovný ruch. „Predsedníctvo vyvinie úsilie na vytvorenie systémového konceptu prepojenia diaľkovej dopravy na spojnici piatich hlavných miest krajín V4 a Rakúska a na vybudovanie siete nabíjacích a čerpacích staníc,“ sľubuje materiál. Predsedníctvo si dáva za cieľ aj nastavenie systémového prepojenia týchto miest vysokorýchlostnou železnicou.

V4 pod slovenským vedením chce tiež zatraktívniť návrat emigrantov späť do krajín V4. Očakáva najmä príchod pracovníkov zo Spojeného kráľovstva a pripravuje diskusné fóra, na ktorých sa budú riešiť stratégie na ich získanie. Spolupracovať chce aj v oblasti vzdelávania a kultúry.

Slovenské predsedníctvo sa chce venovať aj inštitucionálnym otázkam. „Európska únia v procese svojich reforiem musí zostať jednotná, aj keď nie za cenu stagnácie a na úkor pokroku. Sme za ďalšiu integráciu v oblastiach, kde to má zmysel a prináša pridanú hodnotu,“ píše.

Ohľadom vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ bude predsedníctvo presadzovať také nastavenie budúcich vzťahov, ktoré zabezpečí právnu istotu pre občanov a firmy krajín V4. Predsedníctvo chce riešiť aj implementáciu novej legislatívy v oblasti európskych štrukturálnych a investičných fondov – v tejto súvislosti zorganizuje konferenciu.

Silná Európa je jednou z troch základných priorít slovenského predsedníctva v zoskupení V4.

 

V rámci bezpečnosti slovenské predsedníctvo vo V4 zdôrazňuje azylovú politiku

Slovenské predsedníctvo chce v rámci priority bezpečné prostredie koordinovať pozície krajín V4 k reforme spoločného európskeho azylového systému. Zameria sa tiež na spoločnú obranu alebo dobudovanie Energetickej únie, pomôcť chce aj poľnohospodárom. Vyplýva to z jeho schváleného programu.

„Riešenie súčasnej výzvy spojenej s migráciou vidíme predovšetkým v krajinách pôvodu a tranzitu, a preto sa zameriame na vzájomnú spoluprácu v oblasti podpory rozvoja tretích krajín a riešenia príčin migrácie,“ píše sa v programe predsedníctva. Okrem toho chce napríklad vypracovať Spoločnú analytickú správu o nelegálnej migrácii na území krajín V4. K tejto otázke plánuje počas svojho ročného trvania osem stretnutí.

Predsedníctvo chce tiež pokračovať v príprave Vyšehradskej bojovej skupiny EÚ a Veliteľstva spoločnej logistickej podpornej skupiny. Podporuje aj spoločné obstarávanie vojenskej techniky s cieľom „modernizácie zastaraných systémov krajín V4“.

V otázke boja proti terorizmu chce V4 pod slovenským vedením spolupracovať s Izraelom. V júni 2019 s ním plánuje spoločné protiteroristické cvičenie. Pri bezpečnosti sa v programe slovenského predsedníctva vo V4 objavuje aj posilnenie spolupráce v boji proti kybernetickej kriminalite spojenej so zneužívaním kryptomien, najmä bitcoinu.

Pre V4 bude podľa programu počas slovenského predsedníctva dôležitou témou dokončenie Energetickej únie. Diskutovať sa bude najmä o národných plánoch v oblasti energeticky a klímy, ale aj o obnoviteľných zdrojoch energie. „Rast ich podielu na konečnej energetickej spotrebe si bude vyžadovať užšiu koordináciu a spoluprácu krajín V4,“ uvádza program. Zároveň chce V4 presadzovať jadrovú energiu „ako primeraný zdroj pre dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov“.

Pod prioritu bezpečné prostredie zaradilo slovenské predsedníctvo V4 aj pôdohospodárstvo. „Stabilná spolupráca krajín V4 je šancou na zlepšenie podmienok poľnohospodárov, ktorí musia každodenne čeliť mnohým výzvam,“ zdôvodňuje program. Slovenské predsedníctvo chce napríklad podporovať zachovanie silnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, posilňovať postavenie poľnohospodárov alebo zaberať sa takzvanou Novou dohodou pre spotrebiteľov, ktorá rieši otázku dvojakej kvality potravín.

V4 sa chce pod slovenským predsedníctvom zamerať aj na riešenie nedostupnosti niektorých liekov a iniciovať napríklad výmenu informácií v oblasti horizontálneho skenovania. Do V4 chce tiež priniesť diskusiu o Hodnote za peniaze v kontexte verejného obstarávania. Presadzovať bude aj zelené verejné obstarávanie.

Bezpečné prostredie je jednou z troch priorít slovenského predsedníctva v zoskupení V4.

 

Jednou z priorít slovenského predsedníctva bude aj hľadanie inteligentných riešení

Za najaktuálnejšiu výzvu, pred ktorou región V4 stojí, považuje slovenské predsedníctvo digitálnu transformáciu. Zaoberať sa chce aj inteligentnými mestami a umelou inteligenciou, ktoré podľa neho predstavujú budúcnosť celej spoločnosti. Predsedníctvo chce inteligentné riešenia pre región hľadať najmä prostredníctvom konferencií a vytvárania platforiem, vyplýva z jeho programu.

Slovenské predsedníctvo vo V4 chce podporovať malé a stredné podniky a startupy. Nádej vkladá do pracovnej skupiny V4 Innovation Task Force, ktorá vznikla počas predchádzajúceho slovenského predsedníctva vo V4. V budúcnosti by mohla viesť k vytvoreniu spoločnej platformy krajín V4 v Silicon Valley. V septembri 2018 chce tiež v New Yorku zorganizovať Investičné fórum V4. V oblasti inovácií sa chce inšpirovať napríklad Južnou Kóreou, Izraelom a Japonskom.

Predsedníctvo tiež plánuje zintenzívnenie spolupráce finančných správ V4 nad rámec spolupráce v EÚ a OECD. Spoločne chce postupovať napríklad proti daňovým podvodom v oblasti DPH alebo podvodom s minerálnymi olejmi.

Spolupracovať chce aj pri príprave 9. rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie v rámci novovzniknutej platformy V4+ Task Force. Okrem toho bude podporovať aj ďalší rozvoj Vyšehradského patentového inštitútu, v rámci ktorého si štáty môžu vymieňať skúsenosti s novou legislatívou o ochranných známkach.

V rámci priority inteligentné riešenia sa chce venovať aj životnému prostrediu. V programe uznáva, že odpadové hospodárstvo predstavuje pre krajiny V4 jednu z najväčších výziev. „Pozornosť V4 sa preto počas predsedníctva zameria na národné politiky a aktuálne legislatívne a nelegislatívne iniciatívy EÚ v tejto oblasti,“ avizuje.
Inteligentné riešenia sú jednou z troch priorít slovenského predsedníctva v zoskupení V4.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Macron: Francúzsko chce získať pre Libanon 357 miliónov dolárov

0 icon

Paríž 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)   Francúzsko v pondelok vyhlásilo, že na nadchádzajúcej darcovskej konferencii o Libanone je potrebné vyzbierať 357 miliónov dolárov na pomoc pri riešení najnutnejších problémov, ktoré sužujú tamojšie obyvateľstvo Stredajšia konferencia, ktorej hostiteľmi budú francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník OSN António Guterres, sa…

Budú môcť neočkovaní voliť? Uhrík upozorňuje: „Podľa súčasného zákona je z dôvodu ochrany verejného zdravia možné obmedziť aj volebné právo občanov“

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podľa poslanca Európskeho parlamentu Milana Uhríka (strana Republika) zákon, proti ktorému minulý týždeň v Bratislave protestovali tisíce Slovákov, umožňuje z dôvodu "ochrany verejného zdravia" obmedziť aj volebné právo občanov. Europoslanec Uhrík tvrdí, že po schválení najnovšieho zákona o Covid pasoch to v praxi…

Na nového člena súdnej rady kandiduje sudca Krajského súdu v Košiciach Ľuboš Kunay

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada SR eviduje jeden návrh na člena súdnej rady, a to predsedu senátu Krajského súdu v Košiciach Luboša Kunaya. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kancelárie súdnej rady Veronika Müller. Oprávnení navrhovatelia mohli predkladať návrhy do včerajšieho dňa do 15:00 Predseda Súdnej…

Väčšina materských škôl v minulom školskom roku nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu ministerstva

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina materských škôl (MŠ) v školskom roku 2020/2021 nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O pomoc pri riešení problémov spojených s dištančným vzdelávaním požiadalo 27 riaditeľov. Ich priemerná známka za jednoznačnosť informácií a inštruktáží ministerstva bola…

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ neeviduje žiadosť Slovákov v Turecku o pomoc pri požiaroch

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emre Tazegul)   Slovenské veľvyslanectvo v Ankare zatiaľ neregistruje žiadnu žiadosť slovenských občanov o pomoc, ktorá by súvisela s požiarmi v Turecku. Rezort diplomacie však odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu ďalšie šarže roztoku do oka Uniclophen 0,1 %

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu ďalšie šarže lieku Uniclophen 0,1 %. Dôvodom je opäť výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri obsah neznámej nečistoty. Ako štátny ústav informoval na svojej internetovej stránke, pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí akútne riziko,…

Štátna tajomníčka MZVEZ SR Ingrid Brocková sa zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brocková sa 4. augusta 2021 zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu. Podujatie sa organizuje z iniciatívy Francúzska a Organizácie Spojených národov vo virtuálnej podobe na úrovni hláv štátov, vlád a lídrov medzinárodných organizácií Konferencia,…

Predstavujeme rečníkov a umelcov prvého dňa na kongrese v Budapešti

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/TK KBS/Foto:iec2020.hu)   O mesiac - od 5. do 12. septembra - sa uskutoční 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti. Zúčastnia sa na ňom viacerí slovenskí biskupi. Vyvrcholením kongresu bude záverečná svätá omša za účasti pápeža Františka (12. septembra o 11:30) Podujatie sa malo pôvodne uskutočniť…

CAS zamietol odvolanie Cimanovskej

0 icon

Tokio 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol neodkladné odvolanie bieloruskej atlétky Krysciny Cimanovskej. Nepovolil jej účasť v pondelňajších rozbehoch na 200 metrov na OH v Tokiu po tom, ako ju zo štartovej listiny stiahol Bieloruský olympijský výbor Dvadsaťštyriročná šprintérka podľa rozhodnutia CAS nepredložila dostatok…

Žene za dlhoročné týranie manžela hrozí väzenie, informovala polícia

0 icon

Považská Bystrica 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trenčiansky kraj)   Policajti v Považskej Bystrici riešia prípad týrania, v ktorom mala 41-ročná žena roky týrať svojho 44-ročného manžela. Žene v prípade odsúdenia hrozí väzenie. Ako informuje trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, podľa doterajších zistení mala žena v mieste spoločného bydliska v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

Marek Tencer

15 rokov bez liekov a zákrokov lekárov - ako som riešil zdravotné problémy ktoré ma postretli?

0icon

      Ako som si vyriešil upchatý nos, bolavé hrdlo, nachladnutie, kašel, chrípku, bolesť chrbtice, problém z krížami, bolesť zuba, suché oči, cievy bez liekov a lekárov? Všetko čo je tu napísané s

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d\'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali