Sem ma Boh priviedol

Viedeň 12. júna 2018 (HSP/kath.net/vision2000/Foto:Pixabay)

 

Priateľka Traude mi poradila urobiť interview s Christianom – čo je kresťanské meno bývalého moslima. Dnes sám pripravuje moslimov na vieru.

Ilustračné foto

Christianov otec prišiel do Rakúska počiatkom 50. rokov po maturite a vojenskej službe v Sýrii. Rýchlo sa naučil nemecky a vyštudoval medicínu a dostal miesto v nemocnici v Steiermarku. Počas dovolenky v Sýrii stretol napoly Sýrčanku a napoly Líbyjčanku a zamiloval sa. Keď ho navštívila v Rakúsku obaja moslimovia sa zosobášili a zostali v Rakúsku.

Christian sa im narodil ako tretie dieťa. S matkou hovoril po arabsky, s otcom nemecky. Rodičia boli sotva veriaci:

„Môj otec, chirurg, žil ako každý iný a ľudia ani nevedeli, že je moslim,“ vysvetľuje Christian. Matka sa obliekala západne, bola vždy moderne učesaná s tónovanými blond vlasmi. Doma sa málo hovorilo o islame.“

Rodina býva v dedine v Burgenlande, kde má malé gazdovstvo s ovcami, sliepkami a pestuje veľa zeleniny: „Mali sme aj slaninu a klobásky a otec pil aj pivo.“

Dlhý čas si chlapec myslí, že suseda, ktorú nazýva „babka“, – vdova, ktorej deti zomreli a ktorá s dojímavo stará o rodinu s piatimi deťmi – je jeho pravá babka. Christian veľmi ľúbi svoju „babku“, hlboko veriacu katolíčku. Jej kuchyňa bola plná kresťanských symbolov. „Ona vyžarovala pokoj a radosť. Tam bol môj druhý domov. Tam bol obraz Ježiša, o ktorom som mal dojem, že ku mne hovorí,“ spomína s potešením.

Susedka sa nikdy nepokúša deti obrátiť, ale svoju vieru žije celkom samozrejme. Keď sa babka modlí ruženec, sú deti celkom ticho a pozorujú ju. „Bolo to fascinujúce, hľadieť na ňu ako sa modlí. Vyžarovala toľko lásky,“ spomienka Christiana ešte dnes dojíma.

Keď deti išli na gymnázium, rodičia sa presťahovali do Steiermarku. Christianovi padne veľmi zaťažko rozlúčiť sa s babkou. A ešte k tomu priateľ – silne veriaci moslim – prehovorí otca, aby deti poslal na islamské náboženstvo, čo im príde ako záťaž a nezanechá v nich pozitívny dojem.  „Nemohol som uveriť, čo som tam počúval. Ale otázky sa kláť nesmeli!“ hovorí Christian.

Keď mal 15 rokov, zomrel otec na porážku. Veľký zásah do života matky a detí. Christian nechápe, ako môže Boh nechať zomrieť otca piatich detí. „Vyvinul som si vtedy skutočnú nenávisť voči Alahovi, ktorý sa mi aj tak nepáčil,“  ako rozpráva.

Matka si nevie rady a odcestuje s deťmi do Sýrie. Tam staršia veľmi zbožná matkina sestra vôbec nesúhlasí s odevom a štýlom života mladšej sestry. Smrť manžela je trestom Alaha, vyhlási zúfalej vdove a masívne na ňu tlačí, aby zmenila štýl života. Tak stojí v istý deň matka pred Christianom so závojom. Je šokovaný: „To bolo pravé vymytie mozgu,“ myslel si vtedy.

Ďalších 15 rokov zostáva zahalená aj v Rakúsku, kam sa vrátia na začiatku školského roka 1999. Vtedy bola – na rozdiel od dneška – jedinou ženou so závojom v obci. Vieme si predstaviť úžas obyvateľov obce nad premenou pani doktorovej. „Hanbil som sa,“ spomína syn. Matka teraz deťom neustále robí aj predpisy a výčitky, hovorí o zákazoch a už nie je veselou ženou z minulosti.

Roky plynú, Christian zmaturuje a absolvuje v r. 2002 vojenskú službu ako sanitár. Keď má voľno, cestuje k babke. Doma to nevie vydržať. V r. 2003 začína štúdium práva vo Viedni. Babka utrpí v 73. rokoch porážku a mladík znova obviňuje Alaha – ak vôbec existuje – ako spomína. „Táto úbohá žena, ktorá nikomu neurobila nič zlé, bola vždy taká vďačná – prečo musí také niečo utrpieť?“ myslí si zúfalý chlapec.

Dva roky žije babka ešte v domove seniorov na vozíčku, kým nezomrie na následky porážky v r. 2005. „To boli najhoršie roky môjho života. Každý víkend som ju chodil z Viedne navštíviť. Niekedy ma spoznala, inokedy bola mimo. Hovoriť už nemohla. Sotva som to dokázal znášať. Ale keby som ju nenavštívil, bola by moja bolesť ešte väčšia. Vyvinul som si naozaj znova nenávisť voči Alahovi – ktorý nám tak bez srdca, ako sa mu zapáči, pošle nešťastie a tresty.“

Domov cestuje Christian čo najmenej, aby sa vyhol otázkam matky: „Teraz je ramadán, postíš sa, hm?“ a aby unikol jej náboženským zákazom a výčitkám. „Žil som bez viery. Nedržal som sa nijakých predpisov. Po večierkoch som sa niekedy zobudil v cudzej vani a nevedel som, ako som tam došiel.“

Potom sa angažuje medzi študentami. Rok je predsedom študentského zväzu za celé Rakúsko, v r. 2008 ukončí štúdium a po roku praxe na súde pracuje v advokátskej kancelárii do r. 2012.

Keď v r. 2011 vypukne vojna v Sýrii, je prísna teta práve na návšteve v Rakúsku a bez rizika už nemôže naspäť. Keď jej skončí vízum, synovec s ňou cestuje do Traiskirchenu, aby pre ňu požiadal o azyl. „Čo som tam videl, nikdy nezabudnem: Masy ľudí! A nikto, kto hovorí ich  jazykom! Toľkí utečenci, ktorí nevedia, komu položiť mnohé otázky.“ Rýchlo si všimnú mladíka, ktorý hovorí arabsky. Obklopia ho a naliehajú na neho. „Tu som si pomyslel – tí sú naozaj úbohí, potrebujú pomoc.“ Keď ponúkne služby organizácii v Grazi ako právny poradca pre utečencov – prijmú ho s otvoreným náručím.

Teraz znova žije u matky, ale nálada je kvôli tete zlá. Stále znova sú hádky súrodencov s tetou, ktorá kritizuje západný štýl života mládeže. Christian je rád, že celý deň pracuje a po práci sa môže stretnúť s priateľmi.

Istého dňa musí prevziať za kolegyňu utečencov z Iránu. Perzsky nevie, tak príde tlmočník. Ide o konverziu iránskeho utečenca na kresťanstvo. „Dovtedy som nevedel, že moslimovia u nás sa obracajú na kresťanstvo,“ opisuje svoje prekvapenie. Tlmočník H. na Christiana urobí veľký dojem. „Ten žiaril, pôsobil taký šťastný, vyžaroval vnútornú spokojnosť, pokoj a radosť. Bol som síce so svojím životom spokojný, ale šťastný som vlastne nebol,“ uvažoval. Keď sa ho tlmočník opýta, či bude mať neskôr čas na kávu, Christian okamžite súhlasí.

Je z toho dlhé posedenie pri káve:

„Asi 4,5 hodín sme sedeli a H. mi rozprával o svojom živote, ako sa z moslima stal v Iráne kresťan. Veľa záujmu o vieru nemal, zúčastňoval sa na protestoch proti režimu.

Raz v noci mal sen: Objavila sa mu svetelná postava a dala mu knihu so slovami: ´Zober, syn môj, a čítaj, čo som pre teba urobil.´ A na knihe bol kríž! H. videl, že postava mala rany na rukách a na nohách. Bez predbežných znalostí zrazu s istotou vie, že Ježiš existuje a že on sám mu dal Bibliu. Ježiš mu ešte povedal: ´Dám ti znamenie. Ak ho jedného dňa znova uvidíš, bude tvoja viera vo mňa dokonalá. Neskôr to pochopíš.´ V ukázanom symbolickom obraze spoznal mladý muž aj pantera.“

„Aj jeho sestra mala v tú noc ten istý sen, dostáva však iný symbol. Aké potvrdenie pravosti posolstva!“

Obaja sa potom tajne vzdelávajú v kresťanskej viere a stanú sa kresťanmi. Potom musí H. z Iránu ujsť. Len rýchlo preč, jedno kam. Prevádzač ho nakoniec dopraví do rakúskeho Grazu. H. sa hneď prihlási na polícii a požiada o azyl. Zatiaľ čo čaká na istom úrade, zbadá zrazu nad dverami symbol s panterom, ktorý mu Ježiš ukázal vo sne. Čo je to? Pýta sa. „Štýrsky erb,“ dostáva odpoveď! A H. pochopí: Ježiš ho sem zaviedol, tu môže žiť svoju vieru a potom sa rozplače.

Tento životný príbeh Christiana úplne rozruší. Môže to byť pravda? Bola to náhoda, že spoznal tlmočníka H.? V ďalších dňoch ho to neopúšťa. Spomienky na babku, na to, čo hovorievala, obrázky Ježiša a Márie sa mu zjavujú pred očami. S matkou či tetou o tom hovoriť nemôže. Tak začne hľadať na internete – zadá pojmy islam a kresťanstvo. Narazí na diskusie moslimov a kresťanov a zistí, že kresťania pôsobia presvedčivejšie, majú vždy lepšie argumenty. Tak sa rozhodne prečítať si Bibliu aj Korán a porovnávať. Keď prvý raz otvorí Bibliu, číta: „Ja som cesta, pravda a život, nikto nepríde k Otcovi iba ak skrze mňa.“ Pôsobivé!

V ďalších dvoch rokoch veľa číta a rešeršuje. To ho zmení: Má stále viac radosti zo života, pretože Boh je úplne iný ako Alah: „Boh nás vedie, je stále pri nás. Smrť aj najmilších patrí k tomu. Neskôr budeme poznať dôvod všetkého. Potom uvidíme, že Boh je skrz naskrz dobrý.“ Jeho chápanie kresťanstva rastie. Čo má teraz robiť? Ešte sa Christian neodvažuje stáť pri svojich poznatkoch.

Príbuzná babky, Marianne, s ktorou sa stále stretáva, sa stáva jeho jedinou dôverníčkou, s ktorou môže hovoriť o všetkom. Počiatkom r. 2014 ho pozve na púť v apríli do Medžugoria. Okamžite súhlasí. Doma vyhlási, že ide na dovolenku do Chorvátska. Keď sa po dlhej ceste objaví kostol v Medžugorí, spomenie si na obrázky u babky, ktorá tam viackrát cestovala. Cíti okamžite hlboké spojenie. V nasledujúcich dňoch sa zúčastňuje na všetkom: putovaní na Krížovú horu, na ruženci, na poklone. Ide aj na svätú omšu a nechá si od Marianny všetko presne vysvetliť: „Bolo to ako intenzívny kurz katolíckej viery.“ Cíti hlboký pokoj. Iba na spoveď a na prijímanie ísť nemôže. Veď nie je katolík.

Stále viac si uvedomuje: Boh kresťanov je milujúci Boh, ktorý má pre každého nádherný plán. A tak sa Christian jednoducho začne s ním rozprávať. Keď potom kňaz – ktorý má na krku krížik darovaný pátrom Piom – Marianne a Christiana požehná, nevie síce, čo sa s ním deje, ale automaticky padá na kolená a cíti po celom tele celé minúty mrazenie – akoby ho zachvátila zosobnená láska a ochrana.

Naspäť doma objíme matku, ktorej už v telefóne priznal pravý dôvod svojej cesty a rozpráva bez zábran – teta už dávno odcestovala – o svojich rešeršiach, poznatkoch a skúsenostiach.
V máji dostáva miesto asistenta na univerzite, ale až od júla. Tak sa rozhodne znova ísť do Medžugoria na tri týždne: „Bol to najkrajší čas môjho života, ako nebo na zemi. Modlil som sa tam bez prestávky. Hoci boli majstrovstvá sveta vo futbale a ja by som bol normálne nadšený, nič z toho som nevidel. Aký pokoj! Nijaký hnev, nijaké spory, nijaké problémy. Bol som celkom slobodný a šťastný. Najradšej by som tam bol zostal navždy.“ Túto radosť vyžaruje ešte aj dnes: „Cítim, že Katolícka cirkev je môj domov.“

Niet divu, že jeho matka pociťuje jeho stav viac ako s úžasom. Keďže však syn pôsobí tak šťastne a rozpráva o svojej radosti z novej viery, stáva sa pri počúvaní stále zamyslenejšou. Čo sa stalo? Aj súrodenci to chcú vedieť celkom presne: „Stal si sa kresťanom?“ On odpovedá „áno“, pretože v srdci je už presvedčený kresťan, hoci páter, s ktorým sa skontaktoval, aby ho pokrstil – mu vysvetlil, že tento krok potrebuje prípravu a katechézu.

Vyhodí ho teraz jeho rodina? Ani z toho by si nič nerobil. No súrodenci ani matka na to nepomýšľajú. „Dával som matke niečo na zamyslenie, každý deň troška.“ Jedného dňa mu vyhlásila: „Keďže si taký nadšený Svätým písmom, zožeň mi jedno v arabčine.“ A to okamžite urobí. Prečítala štyri evanjeliá – čo jej syn odporúčal ako prvé – za štyri dni.  Čoskoro sa zmení aj matka: jej bývalá radosť je znova viditeľná. A čoskoro ide nakupovať – bez šatky! „Nezabudla si niečo?“, pýta sa syn užasnuto. „Nie, šatku už nechcem,“ znie jej radostná odpoveď.

Stále častejšie kladie otázky o kresťanskej viere. Matka cíti, že zo Svätého písma vychádza toľko lásky a pokoja. Teraz chápe mnohé oveľa lepšie, cíti sa prijatá a raz so slzami v očiach povie:  „Ak je toto všetko pravda, tak ma 61 rokov klamali!“ Christian je prešťastný, že Ježiš jeho matku – ako sa modlil – priviedol k pravde ani nie za dva mesiace. „Bolo pre mňa také dôležité, aby moja matka mala takúto slobodu a už nemusela žiť v tých reťaziach.“ Vidím na ňom, ako sa z toho nekonečne teší: „Bolo to takééé pekné,“ smeje sa Christian.

V septembri 2014 vyjadrí matka želanie cestovať do Medžugoria. Aj najstarší brat ide s nimi. Tri nádherné dni pre matku a brata. V kostole stojí socha Lurdskej Panny Márie. Christian si pred ňu kľakne a ďakuje z celého srdca. Po niekoľkých minútach sa obráti k matke. Ona hľadí so slzami v očiach na sochu a pôsobí úplne otrasene. Bratia matku vyvedú von. Čo sa deje, pýtajú sa jej.

A matka na to: „Ona sa na mňa usmiala“! „Socha?“, pýta sa Christian neveriacky. „To nie je socha,“ vyhlasuje matka s veľkou samozrejmosťou. „Ona sa na mňa usmiala s takým láskavým pohľadom, že som v srdci pocítila nekonečne veľa lásky. Akoby mi ten pohľad hovoril: ,Ďakujem, že si prišla’. Ona na mňa čakala!“  Celú hodinu cíti matka mrazenie po celom tele, akoby ju niekto objímal. Je jednoducho šťastná. A Christian hovorí: „Matka tie tri dni tam – s úsmevom na tvári – preplakala! Celá bytosť mojej matky, jej tvár, sa v tých dňoch totálne zmenila. A aj môjho brata.“

Ďalším príbehom by bolo rozprávanie, ako sa matka potom v Rakúsku nádherným zázračným  spôsobom zbavila zdravotných problémov.

Farár je šťastný, keď sa dozvie, že matka a syn sa chcú dať pokrstiť. Navštevujú katechézu. Na Turíce 2015 ich oboch vo Fürstenfelde pokrstili, prijali prvé sväté prijímanie a birmovku – obaja v jeden deň. Nádherná slávnosť pre celú farnosť. Kostol bol natrieskaný. „Aj súrodenci – až na jedného, ktorý ešte potrebuje čas, boli neskôr pokrstení.“

Do rodiny sa vráti radosť a pokoj. Matka sa cíti oslobodená a s vďakou a bez problémov oznámi rodine v Sýrii svoje obrátenie!

Christian hľadá prácu v kresťanskej oblasti. Skrze irackú rodinu, ktorá sa chce obrátiť, sa dostáva do kontaktu s Hermannom Klettlerom (dnes biskupom v Innsbrucku) – vtedy farárom, ktorý pripravoval moslimských konvertitov na krst. Keď sa dozvie o Christianových znalostiach arabčiny, opýta sa ho, či by mu nechcel pomáhať. Áno, to rád urobím, znie odpoveď, veď to som si práve želal. Čoskoro mu táto práca zaberie veľa času, lebo musí aj vyučovať katechumenov.

Keďže sa chce sústrediť na túto prácu, dá na univerzite výpoveď a stáva sa už len katechétom pre moslimov. Urobí si teologický diaľkový kurz a radí biskupom v právnych otázkach. Na tomto mieste ho chce Boh mať, v tom si je istý.

Spoznal najrôznejších ľudí z arabskej oblasti najmä zo Sýrie a Iraku – ako katechumenov – väčšinou celé rodiny. „Pre mňa je to veľké obohatenie spoznávať ľudí, ktorí túžia po krste, počúvať ich príbehy. Niektorí mali už doma kresťanských priateľov. Chceli konvertovať, ale bolo to príliš nebezpečné. Niektorí objavili kresťanstvo až v Rakúsku cez stretnutia. Hovoria: „Ľudia sú k nám takí dobrí, pomáhajú nám, hoci nám hovorili, že kresťania sú zlí a že nás nenávidia!“

Rodiny, ktoré chcú byť prijaté do Cirkvi, chodia pravidelne do kostola, ako hovorí Christian, pretože pochopili, že katolícka viera a kostol patria nerozlučne spolu. „Oni sú často dobrým príkladom vo farnostiach, chceli by sa integrovať, pomáhajú na fare …“

Medžugorie, pravdepodobne najväčšia spovednica sveta, zostala pre Christiana čerpacou stanicou – nie pre zjavenia – ale ako miesto modlitby: „Pretože tam možno veľa duchovne načerpať.“ Tam to pocítil už prvý raz: Ježiš, jeho posolstvo – to je pravda! Tam chodil do školy viery. Do školy, do ktorej bol nevedomky uvedený už ako dieťa skrze babku – skrze jej modlitbu, jej obrázky Ježiša, Božej Matky, jej ruženec a skrze mnoho iného. To je mu dnes jasné.

Či to nie je upokojujúce pre všetkých rodičov a starých rodičov, ktorí si možno myslia, že ich deti, vnuci si nezobrali nič z ich viery, z toho všetkého, čo im dosvedčovali životom? „Všetko potrebuje svoj čas,“ zdôrazňuje Christian.

ZG

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

MZ: Na pandémiu išlo minulý rok zo štátneho rozpočtu viac ako 108 miliónov eur

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok dosiahli výdavky zo štátneho rozpočtu v dôsledku pandémie výšku 108,43 milióna eur. V roku 2021 boli zatiaľ tieto výdavky vo výške 269,43 milióna eur. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Počas pandémie nového koronavírusu pôsobilo podľa komunikačného odboru…

Bude strana Hlas volebným predátorom? Ako sa budú vyvíjať jej preferencie s blížiacimi sa voľbami a prečo?

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Kto bude v budúcich voľbách rozdávať karty? A aký bude osud strany Hlas-SD, ktorá posledný rok kraľovala prieskumom volebných preferencií s pravidelným výsledkom nad 20 percent? Prieskumná agentúra Vox Politico priniesla v utorok prekvapivý výsledok ich najnovšieho prieskumu volebných preferencií (písali sme o…

Peter Sagan sa teší na francúzske dobrodružstvo, TotalEnergies s ním mieria do World Tour

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Slovenský cyklista Peter Sagan bude v roku 2022 súčasťou francúzskeho tímu TotalEnergies. Jeho šéf Jean-René Bernaudeau potvrdil niekoľkomesačné špekulácie o angažovaní trojnásobného majstra sveta, spolu podpísali dvojročný kontrakt. Odchodu Sagana do Francúzska predchádzal jeho oficiálny koniec v nemeckom tíme Bora-Hansgrohe po piatich rokoch…

V Prešove bude pápež slúžiť liturgiu, ktorú pozná ešte z Argentíny

0 icon

Prešov 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pápež František počas svojej septembrovej návštevy Slovenska bude v Prešove slúžiť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Podľa protosynkela prešovskej Gréckokatolíckej archieparchie Ľubomíra Petríka ide o bohoslužbu, ktorá Svätému Otcovi nie je neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného…

NAKA opäť zasahuje. V rámci akcie Mýtnik obvinila aj podnikateľa Výboha. Imrecze a Suchoba údajne vypovedajú aj na expremiéra Pellegriniho

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Yahoo.com)   Polícia obvinila oligarchu Miroslava V. v kauze Mýtnik. Informoval o tom Denník N. V tejto súvislosti tiež Národná kriminálna agentúra (NAKA) od rána zasahuje a zadržala niekoľko osôb. Podľa Denníka N v rámci akcie Mýtnik zadržali aj bývalú šéfku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú…

Novou správkyňou Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti sa stala právnička Erdősová

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Novou správkyňou Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS-OSF) sa stala právnička Andrea Erdősová. Vo vedení nadácie vystrieda Jána Orlovského, ktorý ju viedol do konca roku 2020. TASR o tom informovala Miroslava Širotníková z NOS-OSF Svoje pôsobenie v Nadácii otvorenej spoločnosti chce nová správkyňa zamerať na…

Nočná show: Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd rušiť iba minimálne

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd rušiť iba minimálne. Ako vysvetlila v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, počas maxima aktivity roja bude Mesiac štyri dni po nove. Meteorický roj dosiahne maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, 12. augusta Rozloženie…

Polícia: Občania by sa mali vyhnúť miestam, kde budú štvrtkové verejné zhromaždenia v Bratislave

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:HS)   Bratislavská polícia vyzýva občanov, ktorí sa neplánujú zúčastniť na verejných zhromaždeniach vo štvrtok 5. augusta v Bratislave, aby sa vyhli miestam ich konania. Apelujú aj na vodičov, aby sa tiež vyhli týmto miestam a rešpektovali pokyny polície. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

Splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity sklamali komentáre k návšteve pápeža na Luníku IX

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková vyjadrila ľútosť a veľké sklamanie nad vyjadreniami politikov aj bežných ľudí k plánovanej návšteve pápeža Františka na sídlisku Luník IX. v Košiciach. Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal…

„Živý odtiaľto nevyjdem!“ Muž bol s granátom v budove vlády v Kyjeve, chcel ju vyhodiť do vzduchu. Polícia ho zadržala, hrozí mu vysoký trest

0 icon

Kyjev 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:screenshot UNIAN)   Muž ozbrojený granátom v stredu vnikol do budovy kabinetu ministrov v Kyjeve a vyhráža sa, že ju vyhodí do vzduchu "Živý odtiaľto nevyjdem!" citovala muža agentúra UNIAN. Video z incidentu zverejnil na Facebooku protikorupčný aktivista Ihor Bondarčuk. Muž najprv stál s granátom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Odkiaľ pochádza pôda a z čoho sa vlastne skladá?

0 icon

Pôda je najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vzniká za vzájomného pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry v podmienkach určitého reliéfu. Ako vzniká? Pôda je zmesou minerálov, organických látok, živých organizmov, vody a vzduchu. Minerály (tvoria asi 50% pôdy) sú častice zvetrávanej horniny, medzi ktoré patria drobné zrná hliny a bahna, ako aj väčšie pieskové častice. Medzi živé organizmy patria huby, baktérie…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

Armádny Magazín

Veľká Británia po útoku na tanker na Blízky východ presunula elitnú špeciálnu jednotku

0 icon

Veľká Británia, 4.August 2021 (AM) – Veľká Británia po útoku na izraelský ropný tanker Mercer Street, počas ktorého zomreli rumunskí a britskí občania, na Ďaleký východ vyslala členov elitných jednotiek SBS (Special Boat Squadron) a SAS (Special Air Service). Informuje o tom The Mirror.   Podľa z

Rusko vsadilo na dominanciu vo vzdušnom priestore ako podmienku úspešného vedenia bojových akcií

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – V Ruskej federácii aktuálne prebieha vývoj najnovšej leteckej hypersonickej strely dlhého doletu Ch-95. Informoval o tom vedúci vojenskej akadémie Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, generálplukovník Vladimir Zarudnickij. Podľa jeho slov v dnešnej dobe je dominancia vo vzdu

Dve tretiny Talibanu chcú mier v Afganistane. Zbytok sú mladí radikáli z utečeneckých táborov

0 icon

Afganistan, 4.August 2021 (AM) – Dve tretiny lídrov hnutia Taliban sú naklonené mierovému osídleniu v Afganistane, uviedol Zamir Kabulov, riaditeľ druhého odboru Ázie na ruskom ministerstve zahraničných vecí.   "Podľa našich odhadov sa zhruba dve tretiny tohto hnutia vrátane najvyššieho vedenia angažujú v politickom riešení a

Modernizovaná riadená raketa Ch-59MKM

0 icon

Rusko, 4. augusta 2021 (AM) – Na

Zahraničné služby potrebovali posvätnú obeť: Šéf ruskej rozviedky odhalil ťaživé detaily prípadu Navaľného

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – Zahraničná spravodajská služba (SVR) má o prípade Alexeja Navalného spoľahlivé informácie, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. augusta, riaditeľ SVR Sergej Naryškin.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali