Konflikt v koalícii pretrváva. Šeliga: “Ako právnik si nemyslím, že sa dá napísať taký zákon o akom hovorí premiér. Nebezpečne začíname posúvať latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie”. Matovič: “Dr. Oetker… aspoň tento ujo titul nemá falošný”

Konflikt v koalícii pretrváva. Šeliga: “Ako právnik si nemyslím, že sa dá napísať taký zákon o akom hovorí premiér. Nebezpečne začíname posúvať latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie”. Matovič: “Dr. Oetker… aspoň tento ujo titul nemá falošný”

Bratislava 30. júna 2020 (HSP/Foto:Facebook)

 

Premiér Igor Matovič sa včera pomerne kriticky vyjadril na adresu koaličných strán SaS a Za ľudí, ktoré v kauze diplomovej práce predsedu Národnej rady Borisa Kollára verejne žiadajú jeho odstúpenie z funkcie, čo je podľa Matoviča porušením koaličnej zmluvy. Podpredseda strany za ľudí Juraj Šeliga sa Matoviča nezľakol v utorok nezľavuje zo svojho postoja a vracia úder vedeniu hnutia OĽaNO.

Na snímke Juraj Šeliga a Igor Matovič

Šeliga uviedol, že podľa neho nápad premiéra Matoviča poveriť ministrov školstva a spravodlivosti prípravou zákona, podľa ktorého by sa mohli spätne odoberať vysokoškolské tituly nie je po právnej stránke vôbec realistický.

Reklama

Podotkol, že nerozumie včerajšej tlačovke a vyjadreniam premiéra a že nerozumie ani postoju Borisa Kollára a útokom na politickú stranu Za ľudí. “Už druhý deň počúvam, ako som iné žiadal od pána Kollára a iné hovoril novinárom. Je to nezmysel! Konal som čestne a priamo.”

“Išiel som za Borisom Kollárom dvakrát, dvakrát som mu povedal svoje výhrady a informoval ho, aké je stanovisko strany. Potom prišla piatková tlačová konferencia, ktorá jasne zarámcovala akékoľvek pokusy o komunikáciu.”

Reklama

Juraj Šeliga zopakoval, že predsedníctvo Za ľudí to povedalo jasne – “Pán Kollár pochybil a za svoje činy má vyvodiť osobnú zodpovednosť. Odmietam vyjadrenia premiéra aj predsedu parlamentu, že sme konali v rozpore s koaličnou dohodou, alebo dobrými mravmi. Nemyslím si, že možno dať rovná sa medzi Borisa Kollára a Andreja Danka. To nie, ale od nás sa predsa čaká viac.”

“A teraz k návrhu riešenia Kollárovej plagiátorskej kauzy, ktoré včera prezentoval pán premiér Matovič a poslanecký klub OĽANO. Poviem to ako právnik – nemyslím si, že sa dá napísať taký zákon o akom včera hovoril premiér. Zákon, ktorý by umožnil spätné plošné testovanie všetkých diplomoviek. Nemyslím si, že taký zákon je správny, pretože uplatňuje princíp kolektívnej viny.”

Upozornil na to, že takýto zákon by bol podľa neho retroaktívny. “To znamená, že by spätne zavádzal podmienku kontroly pre všetkých, ktorí už majú tituly. A kvôli diplomovke pána Kollára kontrolovať všetky práce, to je naozaj absurdné. To je ako keby niekto povedal, že kým nevyšetríme či náhodou všetci v krajine nekradli, tak za krádež neodsúdime nikoho.”

Problém dnes podľa neho nie je ani v samotnom systéme, ktorý niečo odhalil alebo neodhalil. “Systém funguje od cca 2009, postupne sa napĺňa dátami a novými prácami a teda zvyšuje sa objem toho, s čím porovnáva kontrolovanú prácu. To však neznamená, že odpisovať sa môže všetko, čo nie je nahraté v systéme. Nie, napríklad také porekadlo – “vodu káže, víno pije” tam asi nahraté nie je. To však neznamená, že si teraz môžem privlastniť jeho autorstvo.”

“Rovnako tu už nie je čo kontrolovať, pretože tu je jasné, že časť práce bola odpísaná. Časť z iných vedeckých prác, časť z práce školiteľa so súhlasom autora, časť z internetu. Toto je fakt. Preto ani nový antiplagiátorský systém na tom nič nezmení. Preto nerobme z ľudí hlupákov tvrdeniami, že kontrolovať treba všetko. Nie netreba!”

Reklama

Šeliga ďalej píše, že v tomto prípade vraj nejde o zákon, ale o princíp. “V tom je problém. Ostatné je už dnes len komunikačná hmla a útok na koaličného partnera. Áno, je to nepriamy útok na stranu Za ľudí, pretože sme sa opovážili nahlas zopakovať, čo sme hovorili aj v kampani, to čo máme v PVV a to, čo je všade vo svete jasné. Kto urobí chybu, má čeliť následkom a nie viniť iných, alebo útočiť na médiá. Minimum je povedať prepáčte, fakt ma to mrzí. Opravím, čo sa opraviť dá.”

“Úprimne na to som čakal do piatka rána. Nestalo sa. A teraz počúvam, ako som ja ten zlý a nekorektný rozbíjač. Čo je toto za pseudologiku – problém je odpísaná práca, problém je podvod, ktorý sa tu stal – nie môj postoj, že klamať a podvádzať sa nemá.”

“Nebezpečne začíname posúvať latku, tú latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie. Ohýbajú sa argumenty a krúti sa logika. Ak v tom budeme pokračovať, škaredo sa nám to ako krajine vráti. Lebo svet a politika tu bude aj po dobe a časoch Kollára, Matoviča, Šeligu, Čaputovej a iných. No nastavujeme precedens. Tak ako ich nastavoval Fico, pred ním Mečiar. Uhneš tam, uhneš tam a kde je hranica kedy už neuhneš? Neuhneš? OK, len aby sa nezabudlo, keď si už začal uhýbať. To je to skutočné nebezpečenstvo, nie jedna hlúpa diplomovka.”

Dodal, že zákon, ktorý sa dá napísať a včera sme ho predložili na koaličnej rade je taký, ktorý do budúcna umožní odobratie titulov ak sa zistí, že išlo o plagiát. “Taký má napríklad Česká republika a o podobnom hlasovali aj slovenskí poslanci v Národnej rade. Nepôjde však o automatickú (ďalšiu kontrolu) všetkých prác, ale len tých podozrivých, na ktoré oprávnené subjekty podajú návrh. Takýto návrh by mohol podať napríklad minister školstva, výbor pre vzdelávanie vedu a šport, rektor vysokej školy a pod. Týmto návrhom by sa zaoberala skupina expertov a posúdila by, či ide o plagiát alebo nie. A ak áno, tak by titul bol odňatý, lebo by sa jasne ukázalo, že ide o podvod.

“Toto však vie platiť do budúcna a pre študentov, ktorí študujú alebo začnú študovať v čase, keď je možné titul podľa takéhoto zákona vziať (retroaktivita). Pričom stále to nerieši morálny problém, pretože ak raz niečo opíšem a odovzdám prácu s čestným vyhlásením, že som nič neodpísal, tak to bude opísané stále. Či mi na to niekto príde alebo nepríde.”

Reklama

Podpredseda Za ľudí tiež hovorí o druhom – trestnoprávnom rozmere. “Ten už dnes máme. Tam však musí podať trestné oznámenie poškodený, teda autor, ktorému niekto text ukradol. §283 Trestného zákona. A ešte si viem dokonca predstaviť, že môžeme prijať zákon na dobrovoľné vzdanie sa titulu – notárskym vyhlásením sa niekto vzdá svojho nadobudnutého titulu s tým, že takéto vzdanie sa má za následok, že titul nesmie používať ani si ho uvádzať ako kvalifikačný predpoklad. Bolo by to neštandardné, ale právne možné.”

“Čo však možné nie je, je znovu otestovať všetky záverečné práce na Slovensku. Ako som uviedol, bolo by to retroaktívne, protiústavné a diplomovka pána Kollára by stále zostala opísanou diplomovkou… No a krátko aj k téme, že pravidlá a nároky musíme mať na všetkých rovnaké. Nie, nie je to tak! Na našich najvyšších predstaviteľov máme mať oveľa vyššie nároky. Prečo? Pretože nesú vyššiu zodpovednosť, majú väčšie rozhodovacie kompetencie a pretože reprezentujú našu republiku. Majú to byť tí najlepší a najčistejší z nás! To je ideál hodný nasledovania. Relativizovanie a spochybňovanie morálnych, etických a právnych pilierov demokratického systému je cesta do pekla.”

Šeliga v odkaze pre premiéra Matoviča opäť zopakoval, aby vláda nerobila z občanov hlupákov. “Preto nerobme z ľudí hlupákov a povedzme im to priamo a slušne a hlavne stojme si za tým, čo hovoríme: Za ľudí navrhuje vyvodenie politickej zodpovednosti, ako je to bežné vo vyspelých krajinách s vyššou úrovňou politickej kultúry. OĽANO dalo vyhlásenie, že odsudzuje správanie školiteľa, oponenta aj študenta. SaS udelilo žltú kartu a bude mať pána Kollára na vypočutí v poslaneckom klube v stredu. Predpokladám, že potom povedia svoj definitívny postoj. Následne sa s touto kauzou budeme musieť, ako koalícia, ako jednotlivé strany ale aj ako jednotlivci definitívne vysporiadať.”

“Toto nie je rozbíjanie koalície – toto je len opakovanie toho, čo všetci robili a požadovali pri iných odpísaných prácach politikov a ľudí verejne činných. Toto strana odprezentovala na koaličnej rade. Počkáme teraz na stanovisko SaS, ktoré má pána Kollára v stredu na klube. Nech už to skončí akokoľvek, tak niektoré vysvetlenia a konštrukty obhajoby dnes pomaly nadobúdajú horšiu rovinu ako samotná diplomovka. Urážajú všetkých poctivých študentov, profesorov, dávajú zlý príklad deťom, ktoré od malička počúvajú, že odpisovať sa nemá.”

Do OĽaNO v závere príspevku poslal ešte jeden odkaz: “Jednoducho ak niekto nechce, aby pán Kollár odstúpil, tak nech to povie priamo. Len prosím nerobme z ľudí hlupákov rôznymi výhovorkami, lebo to je nefér voči nám, ako koaličným partnerom, voči našim voličom, voči tým tisíckam ľudí, ktorí stáli na námestiach. Je to nefér voči všetkým občanom Slovenska, ktorý chcú od politikov viac ako len sľuby,” uviedol Šeliga.

 

Matovič o strachu ľudí zo straty titulov

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v utorok predpoludním k tejto téme publikoval ďalší facebookový príspevok, v ktorom hovorí o údajnom strachu ľudí z preverovanie ich záverečných prác.

“Dr. Oetker … jediná istota nám zostala, že aspoň tento ujo titul nemá falošný. Ostatní v strachu riešia, že tituly preverí všetkým zákon a nie selektívny lynč… Uvidíme, na čom sa pán minister školstva a pani ministerka spravodlivosti zhodnú = či dovolia preverovať tituly aj dozadu, alebo si konečne upraceme, hoci len dopredu.”

Matovič dodal, že je jasné, že v strachu nie sú všetci. “Viem… A veľká česť všetkým im, že nikdy nič od nikoho neodpísali, hoci stokrát mohli.”

Reklama

 

Ministerka Milanová súhlasí s premiérom a netrvá na odchode Kollára. Jeho prípad sa podľa nej nedá porovnať s rigoróznou prácou Danka

Nová ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) má v prípade kauzy šéfa parlamentu Borisa Kollára s jeho diplomovou prácou podobný postoj ako premiér Igor Matovič

Natália Milanová v reakcii pre denník Pravda poznamenala, že podľa nej je postačujúca reakcia predsedu NR SR Kollára, že v politike nebude požívať svoj magisterský titul.

“Pri našich súkromných školách, ktoré vieme ako fungujú, a naozaj to nie je vec týkajúca sa jednotlivcov, ale týkajúca sa veľmi veľkej skupiny ľudí… Sledovala som vyvodenie zodpovednosti (Borisa Kollára pozn.) a musím povedať, že ako prvé kolo mi to zatiaľ stačí.”

Reklama

“Porovnávajú sa tu nie že neporovnateľné veci, ale vychádzame z jedného modelu, ktorý tu už bol… Stále sa mi však zdá, že nie je to úplne rovnocenne porovnateľné,” dodala ministerka kultúry Milanová v súvislosti s tým, že zástupcovia hnutia OĽaNO v minulosti pri kauze rigoróznej práce Andreja Danka požadovali vyvodenie politickej zodpovednosti.

Podľa Milanovej “je choré” to, ako sa v súčasnosti dajú doslova kupovať vysokoškolské tituly. “Je teraz podľa mňa hlavne na ministrovi školstva, ktorý sa netají tým, že ten poriadok tam chce urobiť, aby ho tam skutočne robiť začal.”

“Ja sama som zvedavá, čo sa ešte udeje. Ja na jeho odstúpení momentálne, s momentálnymi vedomosťami ktoré mám, trvať nebudem,” vyhlásila v pondelok Natália Milanová.

Jaroslav Zajac

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali