Putinov posledný smiech

Putinov posledný smiech

Bratislava 2. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin )

 

Západ začal totálnu hospodársku vojnu proti Rusku. Nepodarilo sa mu to. Odveta Ruska teraz hrozí ochromením Európy. Len hlupáci môžu byť prekvapení, píše vo svojom poslednom článku žijúca legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Prinášame Vám preklad jeho brilantného článku

Vladimir Putin, Sergej Šojgu
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Rod Dreher začína poukázaním na článok Allistera Heatha v denníku Telegraph:

Reklama

Británii teraz vážne hrozí, že sa dostane do pasce Vladimira Putina. Ekonomická vojna proti Západu ho nakoniec zlikviduje, ale zatiaľ začína spôsobovať obrovské a trvalé škody na západnom spôsobe života.

Hrozí nám, že do budúceho roka skončíme s katastrofálnou chudobou, občianskou neposlušnosťou, novou socialistickou vládou, rozpadom Spojeného kráľovstva, znárodňovaním, cenovou a príjmovou politikou, trestnými daňami z bohatstva a nakoniec s úplným hospodárskym a finančným krachom a záchranou MMF. Situácia v EÚ je ešte horšia.

Reklama

Ďalej pokračuje, že Británia mala pravdu, keď do posledného dychu podporila Ukrajinu, a nesmie od tohto záväzku ustúpiť. Bude to však niečo stáť:

Lacná a hojná energia je pre našu konzumnú spoločnosť nevyhnutná. Nemôžeme si robiť ilúzie o rozsahu rozvíjajúcej sa katastrofy. Náklady domácností na energiu a pohonné hmoty do vozidiel sa podľa Carbon Brief vyšplhajú zo 4,5 % výdavkov domácností na začiatku roka 2021 na približne 13,4 % do apríla budúceho roka, čo je oveľa viac ako kedykoľvek za posledných 50 rokov vrátane 70. rokov 20. storočia. Domácnosti môžu čeliť nárastu nákladov na energie o 167 miliárd GBP, čo predstavuje 7 % HDP, čím sa celkové výdavky zvýšia na 231 miliárd GBP, čo je viac ako vládne výdavky na zdravotníctvo, a to ešte pred započítaním vplyvu na podniky. Samotný nárast pre spotrebiteľov je vyšší ako kombinovaný rozpočet na obranu a vzdelávanie.

Na záver dodáva:

Prečo, ach, prečo sa Británia a Európa stali Putinovými rukojemníkmi?

Počkajte… čo?! Ako hovorí Gavin Ashenden:

Reklama

Až na to, že to nebola Putinova pasca, ale pasca NATO a EÚ, ktoré sa samy chytili do globalizačnej expanzie. Ale oveľa ľahšie je obviniť Putina.

Ak ste tak ešte neurobili, teraz je čas prečítať si vynikajúcu esej Christophera Caldwella “Prečo sme na Ukrajine?” Úryvok:

Rusko nikdy nemalo zámienku na zasahovanie na Ukrajine. Ukrajinci sú starobylý národ. Ale skôr ako Kurdi obývajú nebezpečné susedstvo a väčšinu svojej modernej histórie neboli schopní založiť skutočný národný štát. Za komunizmu sa Ukrajina stala jednou zo sovietskych socialistických republík. Išlo o administratívnu štátnosť, nie o skutočnú suverenitu. Stále to však bolo lepšie ako to, čo dostali v desaťročí po páde komunizmu. Životná úroveň sa prepadla o 60 %. Korupcia vzrástla na úroveň, ktorá nemá v Európe obdobu.

Kultúrne hranice medzi Ruskom a Ukrajinou boli vždy nejasné. Sú to bratské národy a úhlavní nepriatelia. Zdá sa, že sú to entity, pre ktoré vzniklo slovo “nepriateľ”. V mnohých častiach krajiny – najmä na Krymskom polostrove s jeho prístavmi a stáročnými ruskými námornými základňami a vo východnej baníckej a výrobnej oblasti nazývanej Donbas – sa ľudia cítia byť podstatne viac Rusmi ako Ukrajincami. V roku 1944 Stalin situáciu skomplikoval (alebo, podľa jeho slov, zjednodušil), keď deportoval moslimských Tatárov, ktorí tu, predovšetkým na Kryme, žili po stáročia. Ruština bola po celé generácie lingua franca obchodu a kultúry na Ukrajine – hoci jej verejné používanie je od roku 2014 potláčané.

To bol zlomový rok. Ukrajinskí diplomati rokovali o “asociačnej dohode” s Európskou úniou, ktorá by vytvorila užšie obchodné vzťahy. Rusko predbehlo EÚ svojou vlastnou dohodou, ktorá zahŕňala stimuly pre Ukrajinu vo výške 15 miliárd dolárov. Prezident Viktor Janukovyč ju podpísal. Na hlavnom kyjevskom námestí Majdan a v mestách po celej krajine vypukli protesty podporované Spojenými štátmi. Podľa prejavu predstaviteľky ministerstva zahraničných vecí Victorie Nulandovej z roku 2013 USA dovtedy vynaložili 5 miliárd dolárov na ovplyvňovanie ukrajinskej politiky. Rusko túto činnosť považovalo za financovanie podvratnej činnosti a vzbury. Ako každá ukrajinská vláda od konca studenej vojny, aj Janukovyčova vláda bola skorumpovaná. Na rozdiel od mnohých z nich bola legitímne zvolená. Keď pri streľbe v blízkosti kyjevského Majdanu zahynuli desiatky demonštrantov, Janukovyč utiekol z krajiny a Spojené štáty zohrali hlavnú úlohu pri zostavovaní nástupníckej vlády.

Reklama

Zasahovanie do životne dôležitých ruských záujmov na prahu Ruska sa ukázalo byť nebezpečnejšie ako reči o demokracii. Namiesto toho, aby sa rusofónny a proruský región Krym zmenil z ruskej námornej bašty na americkú, Rusko ho napadlo. “Ovládlo” by možno bolo lepšie sloveso, pretože v dôsledku vojenskej operácie nedošlo k žiadnym stratám na životoch. Bez ohľadu na to, či bolo ruské prevzatie reakciou na americkú tlačenicu alebo nevyprovokovanou inváziou, jedno bolo jasné: podľa Ruska bolo potenciálne odovzdanie Krymu Ukrajine NATO vážnejšou hrozbou pre jeho prežitie v roku 2014, než – aby sme uviedli príklad – bol islamský terorizmus pre Ameriku v roku 2001 alebo 2003. Európski a čiernomorskí susedia Ruska pochopili, že Rusko bude primerane reagovať na akýkoľvek pokus o jeho získanie späť, a preto mali odteraz tendenciu považovať Krym za faktickú súčasť Ruska. Tak to väčšinou robili aj Spojené štáty. Minské dohody, ktoré podpísali Rusko a Ukrajina, mali zaručiť určitú jazykovú a politickú autonómiu v kultúrne ruskom Donbase (Rusko tvrdí, že porušenie týchto dohôd je casus belli).

Každý, kto v roku 2019 sledoval prvý Trumpov impeachment, vie, že politika USA na Ukrajine – a personál, ktorý ju vykonáva – sa medzi Obamovou a Trumpovou administratívou vo svojej podstate nezmenila. Prostredníctvom stabilných dodávok zbraní a vojenského know-how sa rozpadnutý štát z roku 2014, ktorý bránila chátrajúca zbierka chuligánov a oligarchami sponzorovaných milícií, do roku 2021 zmenil na tretiu najväčšiu armádu v Európe, plne interoperabilnú s armádou Spojených štátov. Ukrajinu so štvrť miliónom mužov pod paľbou zbraní prevyšovalo len Turecko a Rusko. Skutočná cézura neprišla s Trumpovým príchodom, ale s jeho odchodom. V prvých týždňoch roku 2021 sa Joe Biden zaviazal, že jeho administratíva bude viesť podstatne agresívnejšiu politiku. Blinken 10. novembra minulého roka podpísal “strategické partnerstvo”, ktoré nielen potvrdilo záväzok Bushovej administratívy prijať Ukrajinu do NATO, ale aj znovu otvorilo sporné otázky suverenity vrátane strategicky dôležitého, kultúrne ruského Krymu.

Mearsheimerova správa vrcholí implicitnou otázkou: Čo ste si mysleli, že Rusko urobí?

Čo si mysleli, že Rusko urobí? Je neuveriteľné, že zdanlivo inteligentní ľudia na Západe žijú v ilúzii, že keďže ruská invázia na Ukrajinu je nezákonná a nemorálna, Rusko by malo sedieť bokom a dovoliť Západu zničiť jeho hospodárstvo bez toho, aby podniklo odvetné kroky.

Viktor Orbán od začiatku tohto konfliktu hovoril, že Západ by sa mal radšej usilovať o mier, pretože si nemôže dovoliť náklady na energetickú vojnu. “Putinov sympatizant!” kričali všetci. Ale Viktor Orbán mal pravdu.

Neviem, ako to vyzeralo v Spojených štátoch na jar a v lete tohto roku; ja som bol v Európe takmer počas celej rusko-ukrajinskej vojny. Ale dobre si pamätám, že aspoň tu v Európe sa všeobecne odsudzovalo všetko ruské. Keď som začiatkom júna prišiel do Viedne, po meste ste mohli vidieť letáky, na ktorých stálo, že nemožno milovať Dostojevského alebo Čajkovského bez toho, aby ste zároveň nemilovali Putina – to znamená, že vyzývali na úplný bojkot všetkého ruského, dokonca aj ruskej kultúry. Takéto šialenstvo sme nezažili ani počas studenej vojny, keď v Rusku vládol imperialistický totalitný režim oveľa horší ako Putinova vláda (čo je dosť zlé). Všetko ruské bolo hystericky démonizované a s Rusmi, ktorí možno ani nepodporovali vojnu, sa zaobchádzalo ako s odpadom.

Ako sa teda môžeme čudovať, že Rusko používa svoju energetickú zbraň proti Západu? Opäť: my na Západe vedieme proti Rusku ekonomickú vojnu od invázie (a tiež posielame Ukrajine zbrane a spravodajské informácie). Možno si myslíte, že viesť hospodársku vojnu bolo a je z morálneho hľadiska správne, ale určite nemôžete byť taký pokrytec, aby ste tvrdili, že Rusko nemá právo robiť to, čo teraz robí Západu – a určite nemôžete byť taký hlupák, aby ste verili, že to nebolo nevyhnutné.

Ak to Viktor Orbán mohol predvídať už vo februári, keď sa začala vojna, prečo to nemohol predvídať každý iný európsky líder? Prečo to nemohol vidieť Washington?

Aby bolo jasné: nič z toho neospravedlňuje Putinovu inváziu na Ukrajinu. Odpor voči Putinovi a Rusku v súvislosti s touto inváziou však znemožnil mnohým ľuďom na vedúcich pozíciách jasne uvažovať o tom, čo je v tomto konflikte v stávke. Spôsobilo to, že akosi uverili, že Západ je nezraniteľný a môže si s Ruskom beztrestne robiť, čo chce.

Dobre.

Reklama

A teraz Briti a Európania, ktorí nechápu, prečo musia byť na mizine a v tme a prežívať ničenie svojich ekonomík a živobytia kvôli Ukrajine, asi nebudú mať náladu na to, aby im niekto povedal, že namietať proti idiotskému vedeniu, ktoré ich krajiny dostalo do tejto šlamastiky, znamená, že nie sú ničím iným ako bandou Putinových sympatizantov, ktorí milujú diktatúru.

Prial by som si, aby Allister Heath navštívil tento coffeeshop v Írsku a vysvetlil jeho majiteľovi, prečo je to potrebné, aby sa postavil za Ukrajinu:

 

 

Tu je prostredníctvom írskych novín fotografia kaviarne Poppyfields.

Dobre si ju prezrite – určite sa čoskoro zatvorí. Možno Geraldine Dolanová bude môcť túto zimu tweetovať “Slava Ukraini” z radu nezamestnaných.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:27

Európska únia a Srbsko v piatok uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Podpis memoranda o porozumení sa uskutočnil počas “summitu o kritických surovinách” v Belehrade za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, nemeckého kancelára Olafa Scholza a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

EÚ a Srbsko na summite v Belehrade uzavreli dohodu o lítiových batériách
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred), podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počas tlačovej konferencie v Belehrade
13:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v Londýne na stretnutí s britským premiérom Keirom Starmerom a jeho ministrami opätovne vyzval západných spojencov, aby povolili využitie raketových systémov dlhého dosahu na území Ruska.

13:21

Vzdelávanie a rozvoj talentu, modernizácia zdravotníctva, schopnosť vysporiadať sa s dopadmi klimatických zmien. To sú niektoré z najväčších výziev, ktoré má Slovensko pred sebou. Krajina potrebuje modernizovať svoj model, a nielen ten ekonomický. Upozornil na to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v súvislosti s publikáciou Štrukturálne výzvy 2024, ktorú v piatok zverejnila centrálna banka.

13:18

Nemecký futbalista Jerome Boateng dostal podmienečný trest za napadnutie bývalej partnerky, rozhodol o tom súd v Mníchove. Tridsaťpäťročný obranca bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 200.000 libier, ak sa dopustí ďalšieho priestupku.

Jerome Boateng
Nemecký futbalista Jerome Boateng (vpravo) stojí v súdnej sieni počas súdneho procesu, v ktorom je obvinený z útoku na svoju bývalú partnerku, v Mníchove v piatok 19. júla 2024
13:12

Príčinou piatkového rozsiahleho technologického výpadku v mnohých krajinách sveta bola chybná aktualizácia od spoločnosti CrowdStrike, ktorá poskytuje služby pre Microsoft, ktorý to neskôr potvrdil. Informáciu priniesol Švajčiarsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť.

Svet internet výpadok
Zamestnanec letiska sa snaží reštartovať obrazovku s letovými informáciami na medzinárodnom letisku v indickom Naí Dillí 19. júla 2024
13:11

Štát by sa mal viac zamerať na jednorodičovské domácnosti, ktoré sú ohrozené chudobou. V piatok na to upozornila poslankyňa KDH Martina Holečková, ktorá vyzvala ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD), aby na najbližšom zasadnutí vlády predstavil plán pomoci týmto domácnostiam.

13:11

Kľúčové spoločnosti kritickej infraštruktúry na Slovensku v pôsobnosti rezortu hospodárstva neboli zasiahnuté celosvetovým výpadkom serverov a výpočtovej techniky. Uviedla to Mária Pavlusík, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR v súvislosti s aplikáciou CrowdStrike. Elektrárne, distribučné spoločnosti, ale aj štátna spoločnosť SPP tak podľa nej fungujú bez prevádzkových obmedzení.

13:09

Hospodársky a finančný výbor ako jeden z orgánov Európskej komisie (EK) schválil vo štvrtok (18. 7.) štvrtú platbu pre Slovensko z plánu obnovy. Stalo sa tak s výrazným oneskorením, pričom finančné prostriedky štát stále nemá k dispozícii, informovalo v piatok politické hnutie Progresívne Slovensko (PS).

13:09

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rieši problémy, ktoré celosvetovo, ale aj na Slovensku spôsobuje aktualizácia aplikácie CrowdStrike. Uviedol to Peter Habara z kancelárie úradu v súvislosti s celosvetovými výpadkami v mnohých odvetviach, ktoré používajú uvedený softvér.

12:37

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny sa v máji nezmenil a zotrval na aprílovej úrovni 37 miliárd eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali