Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Turecko hovorí v súvislosti s cestou Guterresa do Ľvova o konci vojny

Bratislava 17. auguta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:archív HSP, screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojaci
Na snímke vojaci

20:20 – Hlavné body večerného súhrnu ukrajinského generálneho štábu:

1. Na slovjanskom smere sa Rusi pokúšali postupovať na smeroch Novovodmytrivka a Mazanivka, ale bez úspechu.

2. V smere na Kramatorsk sa ruské jednotky neúspešne pokúšali o postup smerom na Veseloje.

3. Na Bachmutskom smere AFU potlačila pokusy o ofenzívu v oblastiach Belogorovka, Soledar, Bachmut, Kodema, Zajcevo a Majorsk.

4. V smere na Avdijevku majú Rusi čiastočný úspech v smere na Opytnoje.

5. Na záporožskom smere sa ruské jednotky neúspešne pokúsili o postup smerom na Ševčenkovsko a čiastočný úspech zaznamenali v smere na Novomichajlovku.

6. Na juhobužskom smere sa Rusi pokúsili postúpiť smerom na Bilohirku, ale boli odrazení.

 

18:35 – Kanada poskytne Ukrajine pôžičku vo výške 450 miliónov kanadských dolárov na podporu nákupu potrebného paliva pred zimou. Vo vyhlásení to uviedla kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová.

 

18:30 – Ruský veľvyslanec v USA uviedol, že 18. augusta navštívi ministerstvo zahraničia, hlavnou otázkou bude vydávanie víz členom ruskej delegácie na Valnom zhromaždení OSN. Mnohí by chceli vidieť Lavrovovu účasť na podujatiach Valného zhromaždenia OSN, domnieva sa Antonov.

Za citlivú a dôležitú označil otázku možnej výmeny občanov Ruskej federácie a Spojených štátov aj ruský veľvyslanec v USA. Americká administratíva pokračuje v „love“ Rusov v zahraničí. Moskva sa bude snažiť zabezpečiť, aby sa všetci Rusi vo výkone trestu v Spojených štátoch vrátili do svojej vlasti, pokračujú kontakty o výmene občanov oboch krajín. Ruská federácia robí všetko pre to, aby sa Viktor Bout čo najskôr vrátil do vlasti, povedal veľvyslanec Antonov.

 

18:26 – Generálny tajomník OSN pricestoval do Ľvova, kde zajtra absolvuje trojstranné stretnutie so Zelenským a Erdoganom, povedal pre RIA Novosti jeho oficiálny zástupca

Generálny tajomník OSN pricestoval do Ľvova
Generálny tajomník OSN pricestoval do Ľvova

 

17:45 – Ozbrojené sily Ukrajiny uskutočňujú masívne ostreľovanie Energodaru, uviedli mestské úrady.

 

17:42 – Hlavná vec vo večernom zhrnutí ukrajinského generálneho štábu:

1. Rusi sa pokúšali postupovať smerom na Novovodmitrovka a Mazanovka, no neúspešne.

2. V smere na Kramatorsk sa vojská Ruskej federácie neúspešne pokúsili postúpiť smerom na Veselý.

3. Ozbrojené sily Ukrajiny v smere na Bachmut potlačili útočné pokusy v oblastiach Bilohorivka, Soledar, Bachmutsky, Kodema, Zaitseve a Mayorsk.

4. V smere na Avdijivka majú Rusi čiastočný úspech.

5. Na Záporožskom smere sa ruské jednotky neúspešne pokúsili postúpiť smerom na Ševčenkivskyj a majú čiastočný úspech v smere na Novomichajlovku.

 

17:31 – Ukrajina očakáva, že do prístavu Čornomorsk dorazí v stredu päť lodí, na ktoré naložia až 70-tisíc ton poľnohospodárskych produktov. Pôjde o najväčší konvoj lodí od uzatvorenia dohody o exporte obilia z Ukrajiny, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov (OSN).

 

17:15 –  Na schôdzke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyiopm Erdoganom sa bude podľa Ankary diskutovať aj o diplomatických spôsoboch ukončenia vojny na Ukrajine. V stredu o tom informovala agentúra DPA.

Témou stretnutia, ktoré sa uskutoční vo štvrtok v Ľvove, bude aj “ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom diplomatickými cestami”, oznámil v utorok Erdoganov úrad.

OSN je v súvislosti s možnými rokovaniami so Zelenským o ukončení bojov oveľa zdržanlivejšia, konštatuje DPA. ”

 

17:00 – Prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal obyvateľov na Rusmi okupovaných územiach, aby sa nepribližovali k ruským vojenským zariadeniam, kde sa skladuje munícia a vybavenie.

Varovanie prichádza po tom, čo boli hlásené výbuchy v ruskom muničnom sklade na severe Krymu, čo malo za následok druhý podozrivý ukrajinský útok na okupovaný polostrov v auguste.

 

15:34 – Primátor Krasnodaru Andrij Alexijenko bude stáť na čele “vlády” území Charkovského kraja, ktoré zabralo Rusko.

Informovali o tom ruské médiá s odvolaním sa na svoje zdroje.

Rádio Sloboda zároveň citovalo svoje zdroje, podľa ktorých mal Alexijenko stáť na čele zabraných území Chersonskej oblasti, a nie Charkovskej oblasti.

44-ročný Alexejenko je starostom Krasnodaru od novembra 2021 a predtým pôsobil ako prvý zástupca gubernátora Krasnodarského kraja.

Administratíva Krasnodaru a Krasnodarského kraja sa k vymenovaniu Alexejenka zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

Primátor Krasnodaru Andrij Alexijenko
Primátor Krasnodaru Andrij Alexijenko

 

14:50 – V blízkej budúcnosti môžeme očakávať “ostré udalosti” na fronte, povedal Andrij Jusov, zástupca tlačovej služby Hlavného riaditeľstva rozviedky ukrajinského ministerstva obrany.

“V blízkej budúcnosti určite dôjde k veľmi ostrým udalostiam na celom fronte. A nejde len o to, aby ste boli viazaní na nejaké dátumy. O Dni nezávislosti sa teraz veľa hovorí. Hoci tento faktor treba brať do úvahy,” povedal.

Jusov dodal, že ukrajinská rozviedka uviedla, že “august a september budú mimoriadne dôležité mesiace” pre ďalší vývoj na fronte, a povedal, že aktívne boje teraz pokračujú na celej frontovej línii.

“Dnes nie sú pripravení hovoriť o ústupe a o tom, že Rusko teraz stiahne svoje jednotky z ukrajinského územia, ale Ukrajina oslobodí všetky svoje územia,” povedal.

 

14:48 – Na Ukrajine cena doláru v keši opäť vzrástla a dosiahol psychologickú hranicu 41 UAH/$. Devízové kurzy vo svojich zmenárňach banky zvýšili – v priemere o 40 až 50 kopejok.

Priemerný predajný kurz dolára sa 17. augusta pohyboval na úrovni 39,10-40,80 UAH/USD. A maximum dosiahlo 41 UAH/$, tento kurz stanovili FUIB, Creditwest Bank, Policombank a Europrombank.

UAH 38,30-40,30/$ boli nákupy americkej meny pre verejnoť.

Zvýšenie výmenného kurzu na hotovostnom trhu sa vysvetľuje alarmujúcimi vyhláseniami predsedu Národnej banky Kyryla Ševčenka, ktoré včera urobil, ako informovala Strana. Úradník v nich hovorí o pretrvávajúcom probléme hrivny, rastúcej inflácii a klesajúcej platobnej schopnosti hrivny, pričom sa odvoláva na zložitú situáciu v ukrajinskej ekonomike a financiách.

“Všetko povedané je, bohužiaľ, pravda. Deficit ukrajinského štátneho rozpočtu je obrovský, zahraničná finančná pomoc kvapká. A ministerstvo financií nie je ochotné ísť do zvyšovania výnosov štátnych dlhopisov, aby sterilizovalo likviditu a dostalo hrivnu na trh prostredníctvom OVGZ. Ministerstvo financií nie je pripravené zvýšiť výnosy štátnych dlhopisov, aby sterilizovalo likviditu a prijalo hrivnu prostredníctvom dlhopisov, pričom na budúci týždeň potrebuje odkúpiť viac ako 16 miliárd UAH zo štátnych dlhopisov a včera si na dlhovom trhu požičalo minimum,” komentoval pre Stranu Andrii Ševčišin, vedúci výskumu Forex Clubu.

14:21 – Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov hovoril o novom balíku vojenskej pomoci z USA. Deň predtým mal telefonický rozhovor s ministrom zahraničných vecí USA Lloydom Austinom.

Reznikov o tom napísal na svojom účte na Twitteri.

“Diskutovali o súčasnej bezpečnostnej situácii, nových potrebách na bojisku a spôsoboch posilnenia spôsobilostí ukrajinskej armády. Čoskoro príde ďalšia pomoc z USA,” povedal ukrajinský minister obrany.

Ukrajina sa dohodla s USA, že nepoužije zbrane dodané Západom proti zariadeniam na ruskom území. Na Kryme, Donbase a ďalších okupovaných územiach však takéto obmedzenia neexistujú.

Minister obrany Oleksij Reznikov povedal pre Hlas Ameriky.

“Máme dohody so Spojenými štátmi, že na území Ruskej federácie nepoužijeme zbrane, ktoré nám poskytli Spojené štáty a partneri. Ale ak dnes hovoríme o deokupácii dočasne obsadených území Ukrajiny, kde je nepriateľ, tak podľa toho nemáme žiadne takéto obmedzenia,” povedal Reznikov.

Vyhol sa aj otázke, či má Ukrajina zbrane schopné zasiahnuť Krym.

“Každá zbraň má primeraný dosah útoku. Preto v závislosti od toho, z ktorého bodu, z ktorého miesta sa úder uskutočňuje alebo plánuje, záleží na tom, či sa podarí dosiahnuť konkrétny cieľ,” povedal minister.

Ukrajinské ozbrojené sily nepotrebujú viac personálu, preto teraz mobilizujú konkrétnych špecialistov, povedal minister obrany Oleksij Reznikov pre Hlas Ameriky.

Podľa neho sú potrební predovšetkým operátori bezpilotných lietadiel, pracovníci IT, komunikátori a delostrelci.

Reznikov dodal, že potreby armády závisia od podmienok a tie sa často menia.

Najmä keď obranné sily dostanú “moderné a sofistikovanejšie” zbrane podľa štandardov NATO, “potom potrebujeme špecialistov, ktorí si tieto systémy rýchlo osvoja.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov nepovažuje scenár “zmrazenia” vojny na Ukrajine za možný, ale pripúšťa zníženie jej aktivity.

“Nemyslím si, že je možný scenár zmrazenia. Zníženie aktivity je možné v závislosti od ročného obdobia. Moderná vojna je opäť vojnou o zdroje. Zdroje sa samozrejme vyčerpávajú na oboch stranách. A preto každá strana potrebuje čas na zotavenie,” povedal Reznikov v rozhovore pre Hlas Ameriky.

Minister vysvetlil, že podľa jeho názoru je možné ochladenie situácie, pokiaľ ide o boje.

“Nevidím ochladenie toho, čo ľudia chcú nazývať ‘konfliktom’, pretože to nie je konflikt. Je to vojna. Vojna o prežitie. A my sa budeme brániť, aby sme prežili,” povedal Reznikov.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov hovoril o novom balíku vojenskej pomoci z USA
Ilustračné foto

 

14:15 – Fíni, ktorí cestujú do Ruska za lacným benzínom, by mali podporiť ŠVO a odsúdiť sankcie proti Rusku. Uviedol to Maksim Ivanov, poslanec Štátnej dumy za stranu Jednotné Rusko. Navrhol, aby cudzinci pred nákupom paliva podpísali osobitný dokument.

“Keď sa podpíšete, dostanete benzín. Ak nepodpíšete “dovidenia”, tlačíte auto späť k hraniciam,” povedal.

 

13:45 – Ukrajinský minister obrany: Vojna nezamrzne, ale intenzita konfliktu sa môže znížiť kvôli menším zdrojom.

Minister obrany Oleksij Reznikov pre Hlas Ameriky povedal, že ruské jednotky stratili najmenej tretinu svojho bojového potenciálu, vrátane 30 % svojich elitných jednotiek. Povedal, že zdroje sa vyčerpávajú na oboch stranách., informuje The Kyiv Independent.

 

12:24 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zničili pri Slavjansku viac ako 3 000 122 mm delostreleckých granátov, míny a vyše 30 nacionalistov

– Ruské letectvo zničilo viac ako 40 nacionalistov pri obciach Lozovoje, Belogorka a Belaja Krynica

– Ruské ozbrojené sily zničili deväť skladov raketových a delostreleckých zbraní a munície AFU v DĽR pri Charkove, Záporoží a Mykolajive

– Viac ako polovica príslušníkov 66. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl dobrovoľne opustila svoje bojové pozície pri Marinke v DĽR a opustila oblasť bojových operácií

– Ruské ozbrojené sily zasiahli deväť veliteľských stanovíšť, vrátane veliteľských stanovíšť 46. leteckej brigády, 56. motorizovanej brigády a 28. motorizovanej pešej brigády AFU

– Viac ako polovica príslušníkov jedného z práporov 66. IRB AFU dezertovala pre nedostatok munície

Stav na frontoch 17. augusta 2022
Stav na frontoch 17. augusta 2022

10:17 – Ukrajinské ozbrojené sily trpia obrovskými stratami na živej sile na ugledarskom smere, uviedol námestník ministra informácií Doneckej ľudovej republiky Daniil Bezsonov.

Bezsonov vo svojom telegrame uviedol, že “ruské sily naďalej úspešne postupujú” týmto smerom. Podľa neho sa “výborne osvedčili jednotky Šachtérskej divízie armády DĽR a jednotky OBTF DĽR”.

V pondelok generálporučík Igor Konašenkov, oficiálny hovorca ministerstva obrany, uviedol, že presné zbrane ruského letectva zasiahli dočasné postavenie zahraničných žoldnierov pri osade Zolochev v Charkovskej oblasti. Viac ako 100 militantov z Poľska, ako aj z Nemecka bolo zabitých a viac ako 50 zranených.

Bezsonov informoval, že jednotky Ľudových milícií DĽR podporované ruskou armádou prelomili obranu ukrajinských ozbrojených síl a výrazne postúpili smerom k Ugledaru.

Stav na frontoch 17. augusta 2022
Stav na frontoch 17. augusta 2022

10:12 – Britská spravodajská služba komentuje včerajšie bombové útoky v Džankoje a Gvardejsku na Kryme.

(Pripomeňme, že výbuchy v Gvardejsku neboli oficiálne potvrdené ruskou stranou).

“Džankoj a Gvardejskoje sú dve najdôležitejšie ruské vojenské letiská na Kryme. Džankoj je tiež kľúčovou cestnou a železničnou križovatkou, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri zásobovaní ruských operácií na južnej Ukrajine.

Príčina týchto incidentov a rozsah škôd zatiaľ nie sú jasné, ale ruské velenie je pravdepodobne čoraz viac znepokojené zjavným zhoršením bezpečnostnej situácie na Kryme, ktorý slúži ako tylová základňa pre okupantov,” uvádza sa v správe.

 

9:24 – Situácia na Ukrajine a v Donbase do tohto času z pohľadu ruskej strany:

– Turecké ministerstvo obrany hlási, že z Černomorska a Odesy odplávajú 4 lode so suchým nákladom poľnohospodárskych produktov

– Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo článok v The Wall Street Journal o krádeži energie zo Záporožskej jadrovej elektrárne za ďalší prešľap

– Ukrajinské ministerstvo obrany: Ukrajinské ozbrojené sily nestratili ani jeden raketový systém HIMARS

– Michail Podoljak, poradca vedúceho Zelenského kancelárie, v rozhovore pre denník The Guardian povedal o plánoch Kyjeva zničiť Krymský most

– Veliteľ ukrajinskej armády tvrdí, že ukrajinská armáda je v ťažkej situácii kvôli delostrelectvu ruských ozbrojených síl

– Ukrajinské jednotky ostreľujú Doneck z tanku

– Rusko akreditovalo prvú univerzitu z oslobodených ukrajinských území

– Záporožská oblasť vyzvala OSN, aby odsúdila ostreľovanie Záporožia

– Primátor Ľvova vyzval obyvateľov, aby si urobili zásoby dreva na zimu, a uviedol, že mestské úrady nakupujú veľké množstvo sporákov na drevo.

 

9:17 – Austrália si vzala späť pozemok, ktorý prenajala Rusku na výstavbu novej budovy veľvyslanectva

hasič, požiar
Na snímke hasič hasí požiar

8:45 – Ukrajina počas vojny s Ruskom nestratila ani jeden raketový systém HIMARS, povedal minister obrany Oleksij Reznikov pre Hlas Ameriky.

“Môžem úplne zodpovedne povedať, že sa nestratil ani jeden HIMARS. Takže keď si v ruských novinách, v médiách alebo na sociálnych sieťach prečítate, že vojak Ivanov vtrhol s kalašnikovom a uvidel nákladné auto, v ktorom zničil 12 HIMARS-ov naraz kalašnikovom, môžete sa len zasmiať, pokrútiť hlavou a povedať si – nuž taký je ich systém propagandy. Je to nezmysel,” povedal Reznikov.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu včera uviedol, že systémy HIMARS sú “vymaľované v boji”.

hasič, požiar
Na snímke hasič hasí požiar

7:52 – Starosta Ľvova Sadovoj vyzval Ukrajincov, aby sa pripravili na ťažkú zimu a urobili si zásoby dreva na kúrenie

Podľa starostu je potrebné “pripraviť sa na situáciu, ktorú si možno len ťažko predstaviť”. Sadovoj povedal, že “nikto nezrušil palivové drevo” a mesto nakupuje veľa palivového dreva – “je to jediné, čo zostáva, ak ostatné nebude fungovať”.

Zástupca Sadovovo tiež odporučil kúpiť si na zimu rýchlovarnú kanvicu, lampu na batérky, suchý alkohol a elektrický varič.

 

7:45 – Poradca šéfa OP Michail Podoljak hovoril o novom bombardovaní Krymu v priebehu nasledujúcich 2-3 mesiacov. Povedal to v rozhovore pre denník The Guardian.

Zároveň dal jasne najavo, že Ukrajina považuje Krymský most za legitímny vojenský cieľ.

“Je to nelegálna stavba a hlavná brána pre zásobovanie ruskej armády na Kryme. Takéto objekty musia byť zničené,” povedal.

Podoljak požiadal Západ o ďalších “50-60-80 alebo viac” nových systémov MLRS s cieľom “vytvoriť chaos v ruských silách”.

 

Poradca šéfa OP Michail Podoljak
Na snímke poradca šéfa OP Michail Podoljak

7:18 – Kľúčové informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

1. Nepriateľ vedie ofenzívu v Charkovskej oblasti – v smere na Lebjaževo a Bazalievka. Boje pokračujú. Tieto osady sa nachádzajú východne od Čugujeva.

2. Severne od Slavjanska prebiehajú boje v oblasti Mazanivky a Novodmitrovky (včera tam bola hlásená ruská protiofenzíva). Pokus o postup pri Bogorodičnom bol odrazený jednotkami AFU.

3. Pri Seversku Rusi zaútočili na Spornoje, utrpeli straty a ustúpili. Východne od Bachmutu sa bojuje v blízkosti Soledaru a Bachmutu.

4. Rusi sa pokúšajú postupovať severozápadne od Horlivky: začali útoky na Zalizne (Artemivo), Šumy a Zajcevo. Podľa generálneho štábu – neúspešne. V skutočnosti však došlo k útoku na ďalšiu významnú baštu AFU.

5. Neďaleko Avdijevky, pri Opytnom, postupujú sily ” DĽR”, boje pokračujú.

6. Medzi Marinkou a Ugledarom pokračujú boje o Novomichajlovku. Južne od Ugledaru bol nepriateľ zatlačený späť od Ševčenka.

7. V Chersonskej oblasti pri Davydovom Brode došlo k ruskému útoku na Belogorku. Podľa generálneho štábu – po stratách sa nepriateľ stiahol.

 

7:01 – Podrobnosti o nočnom ostreľovaní Odeskej oblasti z operačného veliteľstva Juh.

Dve rakety zasiahli rekreačnú základňu. Horí tam oheň.

Poškodených je aj niekoľko súkromných budov v okolí. Tri osoby sú zranené. Záchranné práce pokračujú.

 

6:51 – Hlavný bod večerného prejavu prezidenta Zelenského:

1. Naznačil, že Ukrajina má niečo spoločné s bombardovaním Krymu, a vyzval Ukrajincov, aby sa nezdržiavali v blízkosti ruských vojenských základní a skladov.

2. Poďakoval ukrajinským občanom na nekontrolovaných územiach, ktorí pomáhajú ničiť ruské jednotky a techniku.

3. Podľa jeho názoru Ruská federácia čaká, že svet sa unaví z podpory Ukrajiny, a preto je úlohou AFU unaviť Rusko.

4. Informoval o rozhovoroch s prezidentom Francúzska a predsedom vlády Dánska, ako aj s prezidentom Zambie.

5. Rozprával o pobyte bývalého generálneho tajomníka OSN a bývalého prezidenta Kolumbie v Kyjeve a o rozhovore s nimi o zárukách pre Ukrajinu.

6. Hovoril o brutálnych bojoch v Donbase, kde ukrajinské ozbrojené sily zadržiavajú nepriateľa.

 

6:36 – Vojna na Ukrajine, 16. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

– Pri mimoriadnej udalosti bol poškodený vojenský sklad v blízkosti lokality Džankoj, poškodené bolo elektrické vedenie, elektráreň, železnica a obytné budovy. Ruské ministerstvo obrany to označilo za sabotáž. Incident si nevyžiadal žiadne vážne obete, bolo začaté trestné stíhanie

– Ukrajinské sabotážne skupiny štvrtého, deviateho a dvanásteho augusta vyhodili do vzduchu šesť stĺpov vysokonapäťového elektrického vedenia vedúceho z Kurskej jadrovej elektrárne v Kurskej oblasti v Kurčatovskom okrese, uviedla ruská Federálna bezpečnostná služba.

– Situácia na Ukrajine naznačuje, že Spojené štáty sa snažia predĺžiť konflikt, povedal ruský prezident Vladimir Putin

– Ruský minister obrany Sergej Šojgu označil “fámy” o prípravách Ruska na použitie taktických jadrových zbraní na Ukrajine za absolútnu lož

– Ruské jednotky a delostrelectvo v noci zasiahli sedem veliteľských stanovíšť ukrajinských jednotiek, živú silu v 182 oblastiach a zničili radar protivzdušnej obrany pri Baštanke v Mykolajivskej oblasti.

– Po ústupe ukrajinských jednotiek z pozícií pri Artemivsku sa v DĽR našli francúzske míny EMP F2, ktoré sa po umiestnení v bojovej pozícii nedajú odstrániť ani deaktivovať, čo je v rozpore so Ženevským dohovorom

– Ruskí delostrelci počas špeciálnej operácie v priebehu jedného dňa zničili dve ukrajinské čaty MLRS Grad a osem čiat delostrelectva

– Viac ako 50 nacionalistov a šesť kusov vojenskej techniky bolo zničených sústredenou paľbou v Artemivsku v Doneckej ľudovej republike.

Situácia na vojne
Situácia na vojne

6:32 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 16. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:

– FSB tvrdí, že v Brjanskej oblasti bolo vyhodené do vzduchu elektrické vedenie, začali sa trestné konania vo veci terorizmu

– Mariupol začal búrať prvé domy poškodené počas bojov

– RUSKÁ ZAHRANIČNÁ SPRAVODAJSKÁ SLUŽBA: Západ Ukrajinu prakticky odpísal a pracuje na jej rozdelení

– Ministri obrany Turecka a Ukrajiny rokovali o vývoze obilia cez Čierne more

– Lotyšsko dáva Ukrajine šesť amerických samohybných delostreleckých húfnic M109

– Ukrajinské združenie výrobcov cukru oznámilo odstavenie 10 závodov kvôli cenám plynu

– Ukrajinská armáda ostreľovala kontajnery s jadrovým odpadom v Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí miestna správa

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali