Politický špeciálny prokurátor a jeho kajúcnici

Bratislava 22. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

V rozhovore pre Parlamentné listy 4. novembra 2015 zaznela v podaní bývalej poslankyne za OĽaNO Márie Ritomskej takáto veta: „Lipšic vyštudoval právo a kdesi v USA si vytvoril zázemie v CIA. Myslí si, že tým dosiahol absolútne vedomie a zručnosť „na riadenie sveta“, podobne ako pán Kiska, ktorý však nič nevyštudoval. Jeho výroky na adresu armády a medzinárodnej situácie sú vzorom agenta CIA.“ Podľa nej je Lipšic rovnaká sociopatická osobnosť ako Matovič. Nevedno z akých prameňov čerpala podklady pre svoje tvrdenia exposlankyňa JUDr. Ritomská, isté je iba to, že nehovorila len za seba

Daniel Lipšic
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic

Nemá zmysel zaoberať sa nepodloženým tvrdením či parlamentnou klebetou. K profilu človeka a kariérneho politika Lipšica, ktorý v politike strávil vyše dvadsať rokov, by sa dali pripojiť rôzne nelichotivé prívlastky, nielen na základe toho čo hovoril, ale najmä toho, ako konal. Pravdupovediac Ritomskej porovnanie tohto pána s Matovičom dosť pokuľháva, lebo advokát Lipšic prevyšuje svojho niekdajšieho partajného šéfa politicky aj intelektuálne. Pomstychtivosť a intrigánstva Igora Matoviča sú na oveľa nižšej politickej úrovni ako sofistikované konanie jeho bývalého straníckeho kolegu, dnešného šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. Matovič z politiky prepadol, Lipšic z tohto predmetu výdatne ťažil od študentských čias až po vrchol svojej politicko-právnickej kariéry.

Ako homo politicus sa prejavil už počas štúdií na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, kedy zastával štyri roky post predsedu pravicovo orientovanej organizácie  Občiansko-demokratická mládež (ODM). Z titulu tejto funkcie sa zúčastnil na šiestom celoslovenskom sneme KDH a odvtedy mal do tohto hnutia dvere otvorené. Na dvanástom sneme v Trenčíne v októbri 2000 bol zvolený za podpredsedu Kresťanskodemokratického hnutia pre vnútornú politiku. Od tejto chvíle bol jeho kariérny postup priamočiary a nezadržateľný: rok 1998 ho zastihol vo funkcii vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR a v roku 2002 ako nominant KDH sa stal podpredsedom vlády a ministrom spravodlivosti v druhej vláde Mikuláša Dzurindu.

Od  roku 2010 do roku 2012 bol ministrom vnútra vo vláde Ivety Radičovej, ale po rozpade jej vlády a zdrvujúcom víťazstve Smeru v predčasných parlamentných voľbách, keď sa KDH a celá pravica ocitli v nezávideniahodnej situácii, pre Lipšica to bol signál hľadať nové uplatnenie v politike. Na tlačovej konferencii koncom mája 2012 oznámil s kolegyňou Janou Žitňanskou vystúpenie z rodného Kresťanskodemokratického hnutia. V tom istom roku o päť mesiacov neskôr zaregistroval na ministerstve vnútra vlastnú politickú stranu Nová väčšina, ktorá fungovala od júla 2013 pod názvom Nová väčšina – Dohoda a napokon od roku 2015 ako NOVA. V decembri 2015 sa Daniel Lipšic dohodol s Igorom Matovičom na premenovaní strany OĽANO na OĽANO-NOVA.

Hoci zmena názvu naznačovala, že ide o koalíciu dvoch strán, Matovič toto spojenectvo prezentoval ako poskytnutie miesta na kandidátnej listine pre nominantov Lipšicovej strany. V praxi to znamenalo, že na vstup do parlamentu nepotrebovalo nové zoskupenie sedem, ale iba päť percent hlasov. Chytráctvo sa obom vyplatilo: vo voľbách v roku 2016 sa dvojstrana OĽANO-NOVA umiestnila na treťom mieste a získala devätnásť poslaneckých kresiel.

Doteraz úspešný politický konjunkturalista Lipšic sa však v parlamentnej lavici dlho neohrial – v septembri zabil pri neprimeranej rýchlosti svojho vozidla na prechode chodca, vzdal sa poslaneckého mandátu a rezignoval aj na funkciu predsedu strany NOVA. Nahradil ho jeho niekdajší hovorca a stranícky kolega Gábor Grendel, známy aktér tzv. Lipšicovho stáda pozostávajúceho najmä z redaktoriek spravodajstva RTVS a ďalších médií, ktoré svoje „žurnalistické výstupy“ pripravovali podľa Grendelovho usmernenia v prospech vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica. Na aféru politického ovplyvňovania médií a s tým spojené novinárske služby vysoko postavenému štátnemu činiteľovi sa už zabudlo. Dnes je pán Grendel podpredsedom parlamentu a pán Lipšic vplyvným šéfom Úradu generálnej prokuratúry.

Po usmrtení chodca v dôsledku dopravnej nehody využil Lipšic dištanc od vysokej politiky mimoriadne aktívne v advokácii. S vervou sa pustil do obhajoby tzv. kajúcnikov, ktorí figurovali ako obvinení v najväčších kauzách. Zastupoval ako advokát bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu v akcii Judáš, bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka ako aj menšie ryby – Františka Tótha a Pavla Polku v kauze Plevel. Jeho hlavní klienti, najmä Beňa a Slobodník, ktorým hrozili za obzvlášť závažné zločiny vysoké tresty sa prejavili ako ústretoví udavači. Kajúcnik Beňa sa zvlášť „vyznamenal“, keď spolu s bývalým riaditeľom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom svedčili proti bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi a proti bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Advokát Daniel Lipšic mal prehľad o výpovediach nielen svojich kajúcnikov, ale aj o výpovediach obvinených, ktorých nezastupoval, ale bol prítomný na výsluchoch, ak súviseli s prípadmi jeho klientov. Napokon vystupoval aj ako svedok v kauze Očistec. Podľa všetkého mal výborné informácie o trestných konaniach z takmer všetkých najdôležitejších prípadov a vedomosti o priznaniach a udávaniach mnohých univerzálnych svedkov. Ako advokát kajúcnikov a neskôr aj ako dobre informovaný budúci špeciálny prokurátor bol neoceniteľný.

Netreba veľa dôvtipu, aby sme došli k záveru, že pre vládnu koalíciu a hlavne pre predsedu vlády Igora Matoviča bol tento muž najprijateľnejším kandidátom na post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (UŠP), po tom ako sa vzdal funkcie obvinený Dušan Kováčik. Problém bol však v legislatíve, lebo šéfom špeciálnej prokuratúry sa mohol stať podľa zákona o prokuratúre č. 153/2001, len prokurátor, ktorý dosiahol vek 40 rokov, ak aspoň desať rokov vykonával funkciu prokurátora, sudcu alebo advokáta, z toho najmenej 5 rokov funkciu prokurátora alebo sudcu. Lipšic túto základnú podmienku nespĺňal, bol iba právnik s advokátskou praxou. Nuž sa pripravila novela zákona z dielne koalície, ktorú odborná verejnosť i médiá právom nazvali „Lex Lipšic,“ teda zákonné ustanovenie šité na mieru advokáta Daniela Lipšica.

Nový zákon stanovil, že uchádzačom o funkciu generálneho i špeciálneho prokurátora môže byť občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek 40 rokov. Bude sa od neho vyžadovať aspoň 15-ročná prax v právnickom povolaní. Kandidát na špeciálneho prokurátora musí mať odbornú justičnú skúšku a podmienkou musí byť aj jeho bezúhonnosť. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o prokuratúre po pripomienkach a opätovnom schválení Národnou radou 4. septembra 2020.

Poslednou podmienkou pred samotným procesom voľby špeciálneho prokurátora bola bezpečnostná previerka kandidáta na stupeň prísne tajné. Daniel Lipšic ju získal v nezvykle rýchlom konaní Národného bezpečnostného úradu na základe žiadosti ministra práce Milana Krajniaka zo strany Sme rodina. Potom už nič nebránilo tomu, aby verejnosť mohla sledovať priamy prenos z híringu na webe RTVS, na ktorom sa predstavili kandidáti na kľúčový post v štáte: advokát a exminister Daniel Lipšic, a prokurátori ÚŠP Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel.

Bolo rozhodnuté. Na čele UŠP nemohol byť nikto iný ako známy advokát, ktorý v minulosti zastupoval exprezidenta Andreja Kisku v kauze daňových podvodov, a v rôznych kauzách Igora Matoviča, Jaroslava Naďa, Jána Mičovského ako aj dôležitých kajúcnikov, univerzálnych svedkov. Na kontroverznú voľbu Daniela Lipšica, na jeho úzku spoluprácu s Igorom Matovičom a ďalšími predstaviteľmi hnutia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí upozornila okrem opozície najmä Iniciatíva advokátov za právny štát (IAPŠ). V tlačovej správe informoval o paralyzovanej funkcii šéfa špeciálnej prokuratúry jeden z iniciátorov IAPŠ, advokát Matej Marhavý. Podľa neho „v danom prípade sa naplnili obavy z možného konfliktu záujmov špeciálneho prokurátora, ktorý pred nástupom do funkcie zastupoval mnohých obvinených a poškodených v citlivých a mediálne známych trestných kauzách.“

Kardinálnym problémom bola však Lipšicova politická minulosť. Bol napojený ako pupočnou šnúrou na Igora Matoviča aj priateľa z OĽANO, podpredsedu parlamentu Gábora Grendela a cez Janu Žitňanskú a Juraja Šeligu bol spriaznený aj s Andrejom Kiskom zakaldateľom strany Za ľudí. Bez obvyklých fráz a tupých koaličných výrokoch o nezávislosti riaditeľa IAPŠ bol Lipšic zvolený ako služobník vládnucich politických strán. Ani podmienku bezúhonnosti nový špeciálny prokurátor nespĺňa. O jeho erotickej komunikácii so Zsuzsovou, obvinenou z objednávania vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice čvirikali aj vrabce po strechách slovenských miest a dedín. Matovič na margo jeho zvolenia povedal pamätnú vetu: „Ani raz neurobil niečo, čo by bolo krivé a verím, že bude mimoriadne spravodlivý špeciálny prokurátor“ a dodal, že ho „považuje za Cattaniho, ktorý nedovolí, aby si zo Slovenska robil niekto srandu.“

Roman Michelko

 

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu:

  • 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy
  • 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju

vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských

spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici

DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach

  • 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou .

 

Na mailovú adresu:

byt.kajucnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom

vyzdvihnete. Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do

správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Národný ústav detských chorôb test na COVID-19 od pacientov ani ich sprievodu do ambulancií nevyžaduje

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v súčasnosti od pacienta a jeho sprievodcu, teda rodiča či zákonného zástupcu, ktorí prichádzajú na vyšetrenia do odborných ambulancií, test proti ochoreniu COVID-19 nevyžaduje. Pre nezaočkovaných zdravotníkov zabezpečili bezplatné antigénové testovanie každé tri dni. Pre TASR to povedala…

Základný vojenský výcvik ukončilo 292 čakateľov a kadetov

0 icon

Bratislava/Martin 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Základný vojenský výcvik v piatok slávnostnou prísahou v Martine ukončilo 292 čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl. Z nich bolo 55 žien. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany…

Slovensko daruje Taiwanu 160-tisíc vakcín Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská republika daruje Taiwanu 160-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcíny Vaxzevria, ktoré vyvinula spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Lietadlo s vakcínami odletí na Taiwan v sobotu 25. septembra Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR, ktorý spolupracoval aj…

Na Vodnom diele Gabčíkovo budúci týždeň opravia poškodené tesnenie hrádze na prívodnom kanáli

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na Vodnom diele Gabčíkovo budúci týždeň opravia poškodené tesnenie hrádze na prívodnom kanáli. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala Jana Žjak z tlačového oddelenia envirorezortu Asfaltovo-betónové tesnenie hrádze na prívodnom kanáli je podľa MŽP SR…

Podľa Melichera by mal Ján Mazák okamžite odstúpiť. “Je absolútne scestné a protiústavné, aby Súdna rada podávala výklad rozhodnutí generálnej prokuratúry a ich súladu s Ústavou”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Facebook)   Predseda súdnej rady Ján Mazák je nekritickým podporovateľom súčasnej vládnej koalície. Ak sa im niečo znepáči, zaručene bude stáť na tej správnej strane. Preto nastal čas na jeho výmenu. Myslí si to mladý sociálny sociálny demokrat a člen strany Smer-SD Igor Melicher Podľa…

Adresné testovanie proti koronavírusu je na mieste, myslí si šéf Asociácie súkromných lekárov

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Testovanie pred vstupom do ambulancie či nemocnice je na mieste. Musí však byť adresné. Pre TASR to v reakcii na usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách povedal prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth…

Parlament má rokovať o raste cien energií a plynovode Nord Stream 2

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal na utorok 28. septembra schôdzu parlamentu, o ktorú požiadali poslanci strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Navrhujú prijať uznesenie „k vážnym sociálnym dopadom výrazného rastu“ cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a…

Eurostat: V druhom štvrťroku 2021 stúpol počet prvožiadateľov o azyl v EÚ

0 icon

Brusel 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Počas druhého štvrťroku 2021 požiadalo v 27 členských krajinách Európskej únie o medzinárodnú ochranu 103.895 prvožiadateľov o azyl. To bolo o 115 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 (48.370 žiadateľov) a o deväť percent viac v porovnaní s prvým štvrťrokom…

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nevie nič o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať v tom, že by sa mal podieľať na manipulovaní trestných konaní spolu s vyšetrovateľmi. Mikulec to vyhlásil na tlačovej besede po parlamentnom hlasovaní, keď sa ho opozičná…

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyzýva obyvateľov, aby rozhodli o budúcej podobe mesta. Vallo zároveň kritizuje bratislavský obchvat D4R7

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Michal Svítok)   Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyzýva obyvateľov, aby sa zapojili do participácie o budúcej podobe hlavného mesta. „Chcel by som dať všetkým do pozornosti stránku bratislava2030.sk, ktorá funguje už dlhšiu dobu, ale teraz sa na nej zobrazuje dotazník a prosíme ľudí, aby…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali