Galka sa dotklo, že Glváč kritizoval Naďa, Majera a Ondrejcsáka

Bratislava 14. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Na konci minulého týždňa Progresívne Slovensko (PS) zverejnilo hodnotiacu správu slovenskej armády, ktorú vypracovalo NATO, a ktorú rezort obrany niekoľko týždňov odmietol ukázať médiám (viac v článku). Z tejto správy sa začalo diskutovať o viacerých otázkach, pričom jednou z nich je kritika aliancie, že Slovensko nemá v rámci armády stálu funkčnú ťažkú mechanizovanú brigádu. Exminister obrany Martin Glváč (Smer-SD) z toho viní ďalšieho exministra Ľubomíra Galka (SaS). Liberálny poslanec reagoval na sociálnej sieti s tým, že Glváč “obrane nikdy nerozumel”.

Na snímke podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD)

Martin Dubéci (PS) zverejnil aj časť správy, kde sa uvádza, že aliancii sa nepáčia nákupy vozidiel 8×8 a 4×4 za 1,2 miliardy eur, ktoré podľa NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý máme voči aliancii, vybudovania ťažkej brigády. “Tú sme už mali mať tento rok, nie je jasné kedy v budúcnosti sa nám to podarí.”

Podľa Martina Glváča (Smer-SD) je za to zodpovedné vedenie rezortu obrany počas vlády Ivety Radičovej. “V diskusiách o hodnotiacej správe NATO sa mi mimoriadne páči ignorovanie (či len selektívna pamäť) dôležitých súvislostí zo strany novinárov a najmä opozície. Na druhej strane je to celkom pochopiteľné. Ak je pravdou to, čo bolo doteraz medializované z tejto správy, tak Ľubomír Galko sa musí prepadnúť od hanby a občania Slovenskej republiky, vrátane voličov SaS, sa musia tešiť, že tento diletant neovládol svoje ŠtBácke chúťky a bol odvolaný premiérkou Ivetou Radičovou,” napísal na úvod svojho príspevku na Facebooku súčasný podpredseda Národnej rady.

Doplnil, že Severoatlantická aliancia od Slovenskej republiky aj podľa aktuálnej hodnotiacej správy očakáva to, k čomu sme sa zaviazali a teda, že naše Ozbrojené sily SR budú budovať ťažkú mechanizovanú brigádu. “Tá okrem dostatočného počtu vojakov zvyčajne disponuje húfnicami, bojovými vozidlami a samozrejme tankami,” zdôraznil Glváč, ktorý videol rezort obrany od apríla 2012 do marca 2016.

“Pripomínam teda verejnosti, aké materiály popri odpočúvaní kdekoho pripravil pacient Galko (v spolupráci s vtedajšími kolegami Naďom, Majerom, Ondrejcsákom…) v roku 2011. V jednom z týchto materiálov sa píše napr. toto: „budú zrušené tieto taktické jednotky – jedna tanková rota (OS SR nebudú disponovať spôsobilosťou tankového vojska), letka bojových vrtuľníkov, skupina PVO S-300“. Potvrdil to vtedy aj Galkov hovorca: „je však veľmi pravdepodobné, že tankové vojsko sa bude rušiť. Prepúšťať sa určite bude… pri šetrení môže skončiť aj delostrelectvo, jednotky dopravných lietadiel či systém protivzdušnej obrany S-300“.”

V ďalšom materiáli už bolo podľa Glváča okrem iného zrušenie tankového vojska k 1. januáru 2012. “Teda zrušenie spôsobilosti, ktorá je dôležitou súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády, čo je náš záväzok voči spojencom,” podčiarkol.

“Čerešničkou na torte však bol “Návrh na zníženie úrovne pripravenosti OS SR plniť úlohy v oblasti bezpečnosti a obrany štátu…”, ktorého názov hovorí sám za seba a len vďaka vtedajšiemu prezidentovi Gašparovičovi ho tento ŠtBáčik nemohol predložiť ani na vládu. Výpredaju tankov za cenu nižšiu ako šrotovného však už nezabránil nikto a tak 37 tankov predal “kšeftár so zbraňami” po smiešnych 22-tisíc eur za kus.”

Poslanec Martin Glváč ďalej uviedol, že je teda jasné prečo dnes Galko “neustále vyskakuje z každého kúta, posiela ľudí bez dôkazov do basy a žiada pád legitímne zvolenej vlády.” Podľa Glváča Galko potrebuje prekryť svoju totálnu neschopnosť a odpútať pozornosť od toho, že ak by dokonal svoje dielo, hodnotiaca správa NATO by dnes mohla byť veľmi stručná. “Tankové vojsko, obrnené vozidlá, delostrelectvo, dopravné letectvo, systém protivzdušnej obrany už Slovensko nemá, lebo to rozpredalo za cenu šrotu. V rámci kolektívneho plánovania a úloh aliancie už môže ponúknuť len svojich vojakov a ich životy”. “Aj takto môže vyzerať “odbornosť” podľa dnešnej opozície, no nemá to skôr bližšie k vlastizrade?” Položil otázku Glváč.

 

 

Galko tvrdí, že Glváč obrane nerozumie a do parlamentu chodí pod vplyvom alkoholu

Reakcia poslanca Ľubomíra Galka na seba nenechala dlho čakať a podpredsedovi Národnej rady pripomenul viacero udalostí z minulosti.

Galko uviedol, že jednou z tragických postáv “kriminálnej organizácie Smer-SD” je Martin Glváč. “Toho majú zapísaného ľudia v pamäti predovšetkým ako tunelára z čias HZDS za Mečiara, keď vyciciaval cez rôzne reklamné agentúry Slovensko a zároveň ako realitného podvodníka, ktorý okradol starých ľudí na Čiernej Vode o kopu peňazí pri známom pozemkovom podvode. Okrem toho sa však tento smerák aj akýmsi omylom stal v roku 2012 ministrom obrany.”

“Obrane sa nikdy nevenoval a nikdy jej nerozumel, jediné, čo ho na rezorte zaujímalo bola výška provízií do vlastného vrecka a straníckej pokladnice. Tak vznikli napríklad jeho šialené predražené nákupy lietadiel L410 od sprostredkovateľa, sídliaceho kdesi v zubnej ambulancii, ktoré sa dali zakúpiť za polovicu, nepotrebné predražené monitoringy od smeráckej exhovorkyne, ktoré si vedel rezort obrany bez problémov predtým robiť vo vlastnej réžii, odpredaj vojenskej ubytovne vopred vybratému uchádzačovi, šialené predražené dodatky k zmluvám na externé upratovanie, prikrytie a zmarenie vyšetrovania tunelovania VSS počas prvej Ficovej vlády, netransparentné nalievanie megapeňazí do VS a mnoho ďalších nepekných vecí.”

Podľa Galka základné pravidlo príčetného politika je to, že by na sociálne siete nemal chodiť pod vplyvom alkoholu. “Martina Glváča som inak ako pripitého v NR SR od marcových volieb v roku 2016 ešte nestretol. Sedí o jednu radu nižšie odo mňa a „cítiť“ ho vždy až ku mne, bez ohľadu na to, či je začiatok alebo koniec rokovacieho dňa. Úsmevné bolo, keď som mu to raz nadškrtol, ako mi vysvetľoval, že on berie také lieky a má takú silnú voňavku. Neviem, či sa pomocou alkoholu vyrovnáva s frustráciou, že ho vlastní po voľbách už na rezort obrany nepustili a nedali ho dokonca ani za člena brannobezpečnostného výboru. Osobne si myslím, že pán Glváč potrebuje odbornú lekársku pomoc a svoje vyjadrenia na sociálnu sieť takmer s istotou dáva pod vplyvom alkoholu, a preto by som naňho ani nereagoval, napadol však okrem mňa aj troch ľudí, ktorým nesiaha ani po päty a ktorých si vážim, preto mu túto reakciu venujem,” vysvetlil Galko.

“O čo v skratke ide? Dozvedel som sa, že nielen ja, ale aj ľudia, čo sa dlhé roky zaoberajú bezpečnostnou problematikou – Jaro Naď, Marian Majer a Robert Ondrejcsák sme diletanti a nerozumieme obrane, lebo sme v roku 2011 pripustili, že ak budú rezortu obrany naďalej tak drasticky krátené rozpočty, príde k zníženiu úrovne pripravenosti OS SR plniť úlohy v oblasti bezpečnosti a obrany štátu a mimo iného napríklad aj jediná tanková rota bude musieť skončiť.”

Podľa poslanca SaS išlo o cca 30 hrdzavých tankov z čias Márie Terézie. Okrem toho Glváč kritizuje, že vtedy rezort obrany dotiahol predaj ešte starších, nepojazdných 37 tankov, ktoré vyradil a dal do prebytočnosti ešte predchodca Baška. “Za výrazne vyššie ceny, ako ich predával on, lebo my sme ich predali v súťaži, pričom on ich predával napriamo (dokonca ich vymieňal za žiarovky a podobné „protihodnoty“), to však Glváč taktne nespomenul.”

“A dnes vraj utajená analýza Severoatlantickej aliancie od Slovenskej republiky aj podľa aktuálnej hodnotiacej správy očakáva to, k čomu sme sa zaviazali a teda, že naše ozbrojené sily budú budovať ťažkú mechanizovanú brigádu. Tá okrem dostatočného počtu vojakov zvyčajne disponuje húfnicami, bojovými vozidlami a samozrejme, aj tankami. Nuž, keby som chcel byť rovnako smiešny a zároveň hlúpy ako on, pýtal by som sa, prečo Glváč štyri roky tú ťažkú mechanizovanú brigádu v rokoch 2012 – 2016, keď bol na rezorte „nebudoval“, ale namiesto toho kupoval dopravné lietadlá L410, dopravné lietadlá Spartany a vrtuľníky Black Hawk, keď to tak strašne to NATO od nás chcelo. Ale rovnakou mincou mu to neoplatím a prezradím tomuto diletantovi, že v roku 2011 (a áno aj v rokoch 2012 – 2016, keď tam bol on) bolo NATO úplne inak nastavené. Tendencie NATO k tankom sa začali objavovať až v roku 2015, Ciele síl s ťažkou brigádou prišli oficiálne až o 5 rokov neskôr, teda v roku 2016 a reálne až minulý rok – teda v roku 2017. Preto ich po nás, ale ani po ňom ani v jeho období vojaci ani civilní odborníci rezortu obrany nechceli a preto ich ani on nekupoval. To, že tie zostatky tankov sú morálne a technicky výrazne zastaralé a OS SR potrebujú pre ťažkú mechanizovanú brigádu tanky nové už hádam ani nemusím zdôrazňovať. A to, že pritom, ako vláda Fico postupne skresala rozpočet obrany o devastačných 50%, mohol o nových tankoch v minulosti každý len snívať už je len taká čerešnička na torte.”

Galko uviedol, že toto všetko by Glváč vedel, ak by sa okrem provízii a kšeftov venoval na rezorte a potom v parlamente trocha aj obrane ako takej. “Ja nie som nejaký superodborník, ale vonkajšej a vnútornej bezpečnosti sa venujem poctivo už osem rokov, odkedy som vstúpil do politiky. Som dlhoročným členom viacerých bezpečnostných výborov. Vzdelávam sa, mám vytvorený svoj odborný tím, viem, s kým sa mám poradiť, keď treba. Mám napríklad spracovanú poctivú reformu Pre bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko, ktorú som zostavil so svojim tímom. O takomto materiáli môže kšeftár Glváč akurát tak snívať. On sa obrane nevenuje vôbec a ani sa jej nikdy nevenoval. O jeho „odbornosti“ a zároveň odvahe svedčí aj to, že si nesadol za štyri roky svojho ministrovania ani raz so mnou do TV diskusie, napriek tomu, že mu to televízie mnohokrát ponúkali, vždy mal naložené v gatiach.”

“Ako som povedal, mohol by som sa naňho vykašlať a nereagovať. Je napríklad aj celkom možné, že jeho zbesilé ataky v poslednej dobe nielen smerom ku mne, ale aj k prezidentovi Kiskovi, Veronike Remišovej, mnohým iným politikom, ale napríklad aj novinárom môžu mať svoje rácio v jeho obrovskej nervozite z toho, že je zatvorený a politické krytie stratil jeho kamarát z mokrej štvrte Marian Kočner, s ktorým Glváč lieta v nepekných veciach a ktorý, keď teraz prehovorí, tak Glváč pôjde bručať ešte skôr ako Kaliňák.”

“Avšak takáto groteska, keď si tento člen kriminálnej organizácie Smer-SD otiera svoje nehodné ústa o dvoch dlhoročných pracovníkov rezortu obrany a bezpečnostných analytikov a dokonca o štátneho tajomníka, ktorí pre rezort obrany vo svojom profesionálnom živote toho dosť spravili a obrane sa začali venovali ešte v čase, keď on ešte ani nevedel, že ju raz bude tunelovať, si primeranú reakciu zaslúžila. Doba sa mení, spoločnosť je v pohybe a ja osobne som presvedčený, že čas, keď aj tento hochštapler a podvodník bude čeliť spravodlivosti za svoje činy sa nezadržateľne blíži,” dodal Galko.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Obvinili poslanca Sme rodina. Trestné oznámenie na neho podal policajt

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec ho…

Roglič bude štartovať na Vuelte

0 icon

Ľubľana 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lalo R. Villar)   Slovinský cyklista Primož Roglič bude štartovať na tohtoročnej Vuelte. Nad jeho účasťou visel otáznik, pretože sa v júli zranil na Tour de France pri páde na dlažobných kockách V tíme Jumbo-Visma sa obávali, že vynechá aj nasledujúcu Grand Tour, no v pondelok…

Proces s Kysučanom obžalovaným z extrémizmu pokračoval výsluchom znalca

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Proces s Kysučanom Dávidom K., ktorý čelí obžalobe z viacerých extrémistických trestných činov, pokračoval v pondelok pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku výsluchom znalca V prípade preukázania viny hrozí obžalovanému trojročný až osemročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Znalec skúmal tričko s…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Elektronická zdravotná knižka sa má sprístupniť i úradom verejného zdravotníctva

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   K zdravotným záznamom z Elektronickej zdravotnej knižky by mohli mať prístup i zdravotnícki pracovníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Cieľom je zefektívnenie epidemiologického vyšetrovania Zmenu má priniesť novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ)…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politexpert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

Aké je zákulisie koaličnej krízy, alebo o čo sa v skutočnosti hrá?

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR- Martin Brauman)   Koaličná kríza sa dostáva do ďalšej fázy. Heger sa vrátil z dovolenky a snaží sa robiť dojem, že ide zachraňovať koalíciu. Každému je pritom jasné, že na to nemá. Ani politicky, ani osobnostne, a tak sa len snaží vzbudiť zdanie, že sa…

Šutaj Eštok vysvetľuje, prečo chce Naď odísť z politiky, dôvodom má byť 31 miliónov eur

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:screenshot Facebook)   Poslanec Národnej rady SR za Hlas-SD Matuš Šutaj Eštok vysvetlil svoj pohľad, prečo minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) chce odísť z politiky. Podľa jeho slov je dôvodom 31 miliónov eur Matúš Šutaj Eštok sa v úvode videa čuduje, prečo chce najväčší pochlebovač Igora…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Obvinili poslanca Sme rodina. Trestné oznámenie na neho podal policajt

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec ho…

Roglič bude štartovať na Vuelte

0 icon

Ľubľana 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lalo R. Villar)   Slovinský cyklista Primož Roglič bude štartovať na tohtoročnej Vuelte. Nad jeho účasťou visel otáznik, pretože sa v júli zranil na Tour de France pri páde na dlažobných kockách V tíme Jumbo-Visma sa obávali, že vynechá aj nasledujúcu Grand Tour, no v pondelok…

Proces s Kysučanom obžalovaným z extrémizmu pokračoval výsluchom znalca

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Proces s Kysučanom Dávidom K., ktorý čelí obžalobe z viacerých extrémistických trestných činov, pokračoval v pondelok pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku výsluchom znalca V prípade preukázania viny hrozí obžalovanému trojročný až osemročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Znalec skúmal tričko s…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Elektronická zdravotná knižka sa má sprístupniť i úradom verejného zdravotníctva

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   K zdravotným záznamom z Elektronickej zdravotnej knižky by mohli mať prístup i zdravotnícki pracovníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Cieľom je zefektívnenie epidemiologického vyšetrovania Zmenu má priniesť novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ)…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politexpert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

Aké je zákulisie koaličnej krízy, alebo o čo sa v skutočnosti hrá?

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR- Martin Brauman)   Koaličná kríza sa dostáva do ďalšej fázy. Heger sa vrátil z dovolenky a snaží sa robiť dojem, že ide zachraňovať koalíciu. Každému je pritom jasné, že na to nemá. Ani politicky, ani osobnostne, a tak sa len snaží vzbudiť zdanie, že sa…

Šutaj Eštok vysvetľuje, prečo chce Naď odísť z politiky, dôvodom má byť 31 miliónov eur

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:screenshot Facebook)   Poslanec Národnej rady SR za Hlas-SD Matuš Šutaj Eštok vysvetlil svoj pohľad, prečo minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) chce odísť z politiky. Podľa jeho slov je dôvodom 31 miliónov eur Matúš Šutaj Eštok sa v úvode videa čuduje, prečo chce najväčší pochlebovač Igora…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali