Pellegrini: Chcem parlament, za ktorý by sa ľudia nemuseli hanbiť

Bratislava 29. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Peter Pellegrini verí, že na čele NR SR, vydrží až do volieb v roku 2016

Za rok vystriedal tri funkcie. Verí, že v tej aktuálnej, na čele NR SR, vydrží až do volieb v roku 2016. Dovtedy by chcel do parlamentu vrátiť politickú kultúru, aby sa zaň ľudia nemuseli hanbiť. Peter Pellegrini (Smer-SD) v rozhovore pre TASR povedal aj to, že chce prijať kódex poslanca a želá si zvolenie nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.

Vo funkcii ste len pár dní. Čo bolo prvé, čo ste si povedali, že musíte urobiť?

Na snímke predseda parlamentu Peter Pellegrini

Nemal som veľmi čas rozmýšľať. Musel som napríklad okamžite nastúpiť do vedenia schôdze. Ale prvý oficiálny akt, ktorý som urobil, bolo vyhlásenie doplňovacích volieb v obciach, kde neboli zvolení starostovia.

Pôsobíte a vystupujete zmierlivejšie ako váš predchodca Pavol Paška. Ste ústretovejší aj voči opozícii. Snažíte sa vyhraniť voči správaniu pána Pašku?

Vôbec nie. Je to jednoducho moja výbava, ja som taký typ človeka. Ak viete hľadať konsenzus, tak ho aj nájdete. Pokiaľ trváte na nejakom názore a nie ste ho schopný zmeniť, tak sa ďaleko nedostanete. Nie je to ani vyhraňovanie sa, ani nejaký plán. Ja sa takto snažím fungovať kdekoľvek. A myslím si, že nám to v parlamente pomáha.

Viacerí poslanci si myslia, že je v parlamente nenávisť. Vy ste povedali, že to chcete riešiť. Ako? Tým vaším zmierlivým vystupovaním?

To samozrejme nebude stačiť. Je pravda, že tu sa mnohí už tak dourážali, že tá kultúra prejavu niektorých poslancov je iná, ako keď som bol poslancom v rokoch 2006 až 2010. Parlament je na to, aby tu dochádzalo k stretu názorov, ale nie k stretu osôb, ktoré si nadávajú. Ten štýl musí byť taký, aby sme rešpektovali rokovací poriadok. Tam, kde sa dá, aby sme vyšli v ústrety dobrej veci. A tiež musíme riešiť otázky, ktoré trápia poslancov a možno aj spoločnosť.

To sú ktoré?

Máme pred sebou otázky rokovacieho poriadku, majetkových priznaní, konfliktu záujmov, možno otázky kódexu poslanca. To budú otázky, ktoré budeme riešiť odborne v zmiešaných komisiách.

Čo má byť ten kódex poslanca?

To je vec, ktorú nám odporúča aj GRECO. Javí sa, že by bolo účelné mať kódex poslanca NR SR, ktorý by definoval jeho správanie nie len čo sa týka hlasovania, ale aj vyjadrovania a priznávania konfliktu. Tiež stretávanie sa s rôznymi záujmovými skupinami, nemal by prijímať dary. Mal by to byť ucelený dokument, ktorý je etický aj morálny.

Tieto veci predsa rieši zákon o konflikte záujmov a stretávanie sa so záujmovými skupinami mal riešiť zákon o lobingu. Ani jeden z týchto zákonov ale Smer neschválil, hoci sú pripravené. Prečo tieto zákony neprešli, keď chcete prijať kódex, ktorý sa má týkať presne tých istých vecí? Už sme ich mohli mať prijaté…

Veľmi si vážim, že poslanci opozície stiahli návrh zákona o konflikte záujmov, ktorý rieši aj majetkové priznania. Pretože vnímajú našu úprimnú snahu spoločne urobiť legislatívnu úpravu, ktorá bude platiť pre všetkých. Dohodli sme sa, že podpredseda národnej rady Číž obnoví pracovné skupiny, ktoré tu pracovali, aby sa zišli a zhromaždili všetko, čo máme na stole a aby sa urobil balík nových zákonov.

Zákon o konflikte záujmov bol už výsledok niekoľkomesačného rokovania pracovnej skupiny zloženej zo všetkých parlamentných strán, Smer s ním v skupine súhlasil. Tak nerozumiem tomu, čo nové prinesie ďalšia skupina…

Pravdepodobne sa žiada ešte kolegom tam niečo dopracovať. Nanovo by sme tento zákon chceli predložiť na najbližšie schôdze.

Kedy to bude presnejšie? Váš predchodca hovoril, že na jeseň 2014, aby majetkové priznanie podávali verejní funkcionári od roku 2015, čo sa ale nestihne, keďže zákon nie je.

Áno, tento termín sa bude posúvať, ale nie je to účel. Treba ale vedieť ešte jednu vec. Niekedy zužujeme ten pohľad a hovoríme, že ide o majetkové priznania poslancov. Ale nejde len o poslancov. Ten zákon zasiahne oveľa viac funkcionárov. Takže to treba urobiť veľmi rozumne a nie narýchlo. Tá kvalita a úprimnosť bude platiť vtedy, keď prijmeme takú normu, ktorú nebudeme chcieť politicky o pol roka zasa otvárať. Mal by to byť taký kvalitný predpis, že sa s tou otázkou vysporiadame na dlhé roky. Urobím preto všetko. Chcel by som, aby ešte za môjho pôsobenia na poste predsedu národnej rady boli tieto veci schválené a začali platiť čo najskôr.

Takže v priebehu roka a štvrť tu bude kvalitný zákon o konflikte záujmov?

Počítam, že nové majetkové priznania by mohli pravdepodobne platiť k 1. 1. 2016.

Zrušili ste zákaz vstupu novinárov do bufetu. Nechystáte sa zrušiť aj Paškovo obmedzenie pohybu verejnosti po parlamente (zatvorené výbory a poslanecké kluby)?

V zahraničí je to ešte prísnejšie ako u nás. V niektorých parlamentoch je dokonca vyhradené miesto, kam na požiadanie novinárov príde poslanec, a novinári nechodia s kamerami po parlamente. Myslím si, že uzatvorenie výborov a klubov ako je to nastavené zodpovedá štandardom v každej krajine.

Opozícia často poukazuje na nastavenie vzťahov parlamentu a vlády. Podľa nej sa parlament stal slúžkou vlády, vládne návrhy prijíma v podstate automaticky. Vám sa toto nastavenie vzťahu pozdáva?

Keď dosiahnete väčšinu vo voľbách a ak zostavíte vládu, tak máte aj väčšinu v parlamente, prostredníctvom ktorej presadzujete návrhy. Ale nie je pravda, že to, čo pripraví vláda, je schvaľované automaticky. Veď to je celý proces. Často sa vládne návrhy v parlamente aj upravia cez pozmeňujúce návrhy. Ale bolo by veľmi nelogické, aby vládna väčšina, ktorá zostaví vládu, nemala podporu v parlamente a aby jej neprechádzali návrhy.

Spomenuli ste zmeny cez pozmeňujúce návrhy. Tam je ďalší problém, nepriame novely. Často sa stáva, že sa vládny návrh zásadne zmení cez poslanecký pozmeňovák a tým sa vlastne obíde medzirezortné konanie, cez ktoré by mal vládny návrh prejsť. To je v poriadku?

Všetko sa deje v zmysle rokovacieho poriadku. Je toho menej, niekedy toho bolo viac. Myslím si, že ten legislatívny proces sa čím ďalej, tým viac štandardizuje. Hlavne budeme musieť dávať väčší pozor, aby sa pri doplňujúcich návrhoch nestala chyba, ktorá sa potom narýchlo opravuje.

Na decembrovej schôdzi bolo viac ako 130 návrhov, čo vzniklo presunom a vyraďovaním opozičných návrhov z minulých schôdzí. Za to bolo vedenie NR SR kritizované. Bude sa to ešte opakovať alebo takéto praktiky nebudete používať?

Prisľúbil som, že urobím všetko preto, aby každý poslanec mohol každý svoj predložený návrh predniesť. Aby sme nič nemuseli presúvať a nedajbože vyraďovať z programu.

Kedy vyhlásite novú voľbu šéfa NKÚ? Spomínali ste, že sa k tomu vrátite v januári. Ale načo čakať a naťahovať? Termín na predkladanie návrhov už ste mohli vyhlásiť.

Samozrejme, dá sa to aj takto povedať. Chcem to reálne riešiť buď na februárovej, alebo na marcovej schôdzi. Nemôžete odo mňa očakávať, že všetky veci, ktoré sa nám tu za roky nakopili, vyriešim hneď. Postupne všetko budem riešiť a budem si veľmi želať, aby sme na jar mali nového šéfa NKÚ. Aj keď NKÚ funguje ako má. Ale áno, žiada sa, aby predsedu, ktorý nadsluhuje, vymenil nový. Pevne verím, že bude predložený taký návrh osoby, ktorá získa širokú podporu v parlamente.

Budete trvať na tom, aby sa opozícia zjednotila na jednom mene, alebo budú môcť nominácie navrhovať všetci poslanci?

Pravdepodobne nebudem na tom až takto trvať. Myslím si, že keď bude postavený kvalitný človek, ktorého budú rešpektovať všetci, tak nebude problém, aby získal širokú podporu.

Na Ústavnom súde chýbajú ústavní sudcovia. Je to dôsledok toho, že prezident Kiska akceptoval len jedného zo šiestich navrhnutých kandidátov, žiadal novú voľbu, vtedajší predseda parlamentu Paška to odmietol. Ako by ste to riešili Vy?

Poviem, ako to môžem riešiť teraz. Vtedy som tu nebol, nebudem hovoriť, ako by som to riešil. Ale teraz je situácia taká, že nám na ústavnom súde chýbajú dvaja sudcovia. Ale neúspešní kandidáti podali sťažnosť na ústavný súd. A ja musím počkať na rozhodnutie ústavného súdu. A až keď on prijme rozhodnutie, potom sa podľa toho zariadim. Môžem teraz len čakať.

Na Bratislavskom hrade staviate garáže, ktoré nemajú byť len pre poslancov, ale aj pre verejnosť. Pri hrade však sú garáže. Načo treba ďalšie na hrade za milióny eur a navyše na mieste, kde sa našli historické pamiatky?

Na Bratislavskom hrade pokračuje ďalšia etapa rekonštrukcie hradného areálu s výstavbou repliky Zimnej jazdiarne, kde budú môcť byť bály, prezentácie, štátne aktivity, aktivity mesta. Dôjde k rekonštrukcii Barokovej záhrady. Popritom sa využíva časť bývalého kameňolomu, z ktorého sa ťažilo murivo na hradné prístavby. Časť, ktorá už bola pred pár sto rokmi zdevastovaná kameňolomom, sa využije aj na rozšírenie kapacít parkovania. Nie sú to žiadne poslanecké garáže, je to podzemné parkovanie pre návštevníkov hradného areálu. Kapacita je dnes na úrovni asi 220 miest. Kapacita sa zmenšila v dôsledku historických nálezov.

Ale stále ste nepovedali, načo treba ďalšie garáže, keď už tu pri hrade garáže sú.

Dnes povedať, či je tých garáží dosť alebo nie… Poslanci majú kde parkovať. Je oproti komerčná garáž. A my chceme dosiahnuť, aby areál hradu bol bez vozidiel. Dnes autá stoja napríklad popri chodníkoch. To sú autá, ktoré by mali parkovať dnu. Ja verím, že ten hrad ožije tak, že aby nám tých garáži aj nebolo málo.

A čo tie pamiatky, ktoré sa našli?

Povolám odborníkov aj zo zahraničia, aby dozreli na to, či s nálezmi narábame tak, ako sa patrí v 21. storočí. A pevne verím, že keď sa to dielo podarí, tak všetci Slováci budú hrdí na to, ako je dobudovaný hrad.

Ako zachováte nálezy?

Našou snahou je sprístupniť čo najviac pamiatok tak, aby ich bolo vidieť. Mozaika 2000-ročná, resp. podlaha, ktorá sa našla, bude sprístupnená krásnym spôsobom. Vojdete do podzemia pod záhradu a za sklom v špeciálnej atmosfére ju uvidíte nasvietenú. A 16,5-metrový múr, ktorý sa našiel, sa dnes musí zabezpečiť, aby sa nepohol z miesta. Zvrchu bude priznaný pôdorysom, aby človek, ktorý sa pôjde pozrieť, bude vidieť akoby jeho vrch. Jeden pilier zostane zakonzervovaný a druhý by múzeum rado vystavilo v expozícii SNM. Ďalší nález je pod jazdiarňou. Teraz sa upravuje projekt tak, aby ste sa cez sklo mohli pozrieť na podzemnú stavbu, na ktorej jazdiareň stojí. Myslím, že to bude veľmi vkusné. Preto sa chcem aj spýtať odborníka z Ríma, ako najúčelnejšie uchovať pamiatky. Nikoho neukrátime o tieto nálezy.

Politici často hovoria aj to, že parlament je vzdialený verejnosti. Deň otvorených dverí mal ľuďom prácu poslancov približovať, tento rok ho ale Paška zrušil. Vrátite ho ľuďom?

Parlament je aj dnes otvorený verejnosti. Prehliadku priestorov NR SR absolvujú cez rok tisíce ľudí. Ale ak bude ten dopyt, ak občania budú chcieť prísť podebatovať a poslanci budú mať tiež záujem, tak to bude otázka, ktorou sa budeme zaoberať.

Na budúci rok bude referendum o rodine. Zúčastníte sa?

Referendum je najvyšší stupeň demokracie. Takže sa na referende s vysokou pravdepodobnosťou zúčastním.

Ako budete hlasovať?

Osobne si nemyslím, že politici majú odporučiť občanom, ako hlasovať. Veď referendum je na to, aby občania povedali politikom, čo si želajú, a my politici to máme vykonať. Ja si počkám, aké rozhodnutie prijmú občania.

Ak by bolo referendum úspešné, ako sa to prejaví v zákonoch? Výsledky referenda by totiž mali byť pretavené do života, ale napriek vôli ľudu má definitívne slovo hlasovanie Národnej rady SR.

Budeme sa s tým musieť nejako vysporiadať. Minimálne v jednej otázke nebude treba robiť nič. V Ústave už máme totiž manželstvo definované. K ostatným otázkam budú musieť zaujať stanovisko príslušní ministri.

Vyjadrením názorov verejnosti sú aj protesty. Premiér Fico označil protestujúcich za anarchistov. Zdá sa vám to šťastné vyjadrenie?

Anarchistami boli nazvaní niektorí z organizátorov protestov, nie ľudia, ktorí sa na nich zúčastňujú. Mojou ambíciou je, aby sme súboj vrátili do parlamentu. Pretože si myslím, že ten súboj sa má odohrávať tu. A pevne verím, že ľudia uvidia výsledky. Už teraz vláda a parlament prijali zákon o schránkových firmách.

Ústavný súd rozhodol o kauze nevymenovania Čentéša za generálneho prokurátora. Dnes je situácia taká, že v podstate máme dvoch generálnych prokurátorov. Ako by sa to dalo vyriešiť?

Ústavný súd prisúdil pánovi Čentéšovi odškodnenie, ale na druhej strane nespochybnil legitimitu zvolenia pána Čižnára. Neprislúcha mi komentovať rozhodnutia ústavného súdu. Môžem len skonštatovať, že na čele prokuratúry stojí legitímne zvolený generálny prokurátor, ktorý podľa mňa odvádza dobrú prácu.

Čo chcete na budúci rok v NR SR dosiahnuť?

Máme otázku kódexu poslanca, rokovací poriadok, vysporiadať sa s majetkovými priznaniami. Bol by som veľmi rád, keby sa podarila voľba predsedu NKÚ. A tiež, aby sa nám s blížiacimi sa voľbami podarilo udržať takú kultúru v parlamente, aby sa občania za národnú radu nemuseli hanbiť.

Čo želáte NR SR do nového roka?

Aby sa jej darilo, aby prijímala rozumné, múdre rozhodnutia v prospech občanov a aby si zachovávala svoju dôstojnosť.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Muž sa chcel dať zaočkovať do falošnej ruky. Obvinili ho z podvodu

0 icon

Rím 4. decembra 2021 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-Roman Hanc)   Muža, ktorý sa chcel dať v severotalianskom meste Biella zaočkovať proti covidu do falošnej ruky, obvinili z podvodu. Išlo o antivaxera, ktorý chcel týmto spôsobom získať tzv. covidpas, informoval v piatok denník The Guardian K bizarnej udalosti došlo vo vakcinačnom centre v Bielle,…

Majú toho dosť: V sobotu proti opatreniam vo Viedni protestovalo vyše 40 000 ľudí. Do ulíc vyšli aj v Nemecku a Holandsku

0 icon

Viedeň 4. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v centre rakúskej metropoly Viedeň proti opatreniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informovala o tom rakúska spravodajská stanica ORF Podľa policajných zdrojov vyšlo v popoludňajších hodinách do ulíc Viedne dovedna zhruba 10.000 ľudí. Polícia označila situáciu za…

Le Penová, Kaczynski a ďalší sa stretli vo Varšave, aby diskutovali o Európskej únii. “Chceme zmeniť politiku Bruselu,” napísal Orbán

0 icon

Varšava 4. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Lídri európskych krajne pravicových a nacionalistických strán hovorili v sobotu vo Varšave o spoločnom hlasovaní v Európskom parlamente (EP) v otázkach suverenity a imigrácie. Na schôdzke však neuzavreli oficiálne spojenectvo, informuje agentúra AFP Na rozhovory prišli podľa organizátorov zástupcovia 13 politických strán. Hostiteľom…

Macron sa napriek kritike stretol v Saudskej Arábii s dedičom moci

0 icon

Džidda 4. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v sobotu do Saudskej Arábie a stretol sa s vplyvným dedičom moci, korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Ide o prvú oficiálnu návštevu vysokopostaveného západného lídra v kráľovstve bohatom na ropu od vraždy saudskoarabského exilového…

Predstavitelia spoločenského, kultúrneho, občianskeho a cirkevného prostredia podporujú biskupov a žiadajú zrušenie zákazu verejných bohoslužieb

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predstavitelia spoločenského, kultúrneho, občianskeho a cirkevného prostredia podporujú biskupov a žiadajú zrušenie zákazu verejných bohoslužieb. Rovnako ako biskupi ani oni nepovažujú plošný zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie V tejto súvislosti iniciovali petíciu, ktorú zverejnili na portále www.podpisem.sk…

Rozhoduje sa o predĺžení a podobe lockdownu, politici ale zase nie sú jednotní

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/Branislav Bibel)   V stredu uplynú dva týždne lockdownu. To, či je nutné ho predĺžiť, bude cez víkend riešiť konzílium odborníkov. Jednotlivé hnutia ale v tejto otázke nie sú jednotné. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si myslí, že je potrebné sledovať trend nových prípadov a tiež hospitalizácií.…

“Sme znepokojení…” Skupina vedcov a výskumníkov sa rozhodla ozvať, vyzývajú k objektívnemu posudzovaniu rizík šírenia infekcie očkovanými aj neočkovanými

0 icon

Praha 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Skupina českých  vedcov a výskumníkov vyzýva k objektívnemu posudzovaniu rizík šírenia infekcie očkovanými aj neočkovanými osobami a žiada zmiernenie nevraživosti v spoločnosti "Sme znepokojení tým, akým spôsobom sú používané vedecké termíny. Najmä sa vymedzujeme proti chybne používanej definícii bezinfekčnosti a pripájame…

Bývalý piťovec Tomáš Rajecký ide do väzby

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu rozhodla o vzatí do väzby Tomáša Rajeckého. Ako vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková, dôvodom väzby je obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, teda úteková väzba…

Merkelová vyzvala obyvateľov krajiny, aby sa dali zaočkovať

0 icon

Berlín 4. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu pravdepodobne naposledy pred budúcotýždňovým odchodom z úradu vyzvala Nemcov, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 Merkelová sa prihovorila k národu prostredníctvom videoposolstva dva dni po tom, ako regionálni i federálni predstavitelia rozhodli…

Nad Viedňou sa blýska, hromy divo bijú: Národ, ktorý povstal proti “koronadiktatúre”. Protesty v Rakúsku už na dennom poriadku

0 icon

Viedeň 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner,Vadim Ghirda)   Hoci je Rakúsko rozpoltená krajina už dlho, to ako hlboko je rakúska spoločnosť skutočne polarizovaná, ukázala až pandémia, respektíve očkovanie proti koronavírusu. Na jednej strane vládna strana podporovaná mainstreamom a "poslušné" stádo občanov, na druhej strane nielen extrémisti a rebeli, ale aj…

NAJNOVŠIE

BLOG

Jozef Slávik

Slovo k mojim neprajníkom ...

0icon

 Keď človek dlho žije, aj veľa prežije, veľa sa naoučí, ale sa aj mnoho poučí. Som blogerom už cez 15 rokov. Prispieval som do mnohých internetových médií - Pravda, SME 2 x, N - noviny a najnovšie som blogerom u blogu.hlavnésprávy.sk. Priznám sa, že sa mi všade ako blogerovi darilo…

Marek Brna

Hudba je mŕtva

0icon

Čisto subjektívne, čakám na jej zmŕtvychvstanie. Už asi 21 rokov som nezaznamenal nič pozoruhodné, cítim sa znepokojený, trvá to už príliš dlho. Vzniká všetko možné, dnes sú možnosti ako nikdy, ale sú to produkty, povedané s neprimeranou ohľaduplnosťou, netrvácne, prchavé, neobstoja v čase.  Vyzerá to, že hudba nemá teraz v…

Jana Tutková

Preočkované Portugalsko? Ani admirál nezabránil letnému covid umieraniu, keď u nás bolo 0 úmrtí

0icon

Vojenskej chunty sa im zachcelo a tak koncom septembra pustili svetové agentúry novú ikonu pre pandemických hysterikov a vakcinačných dogmatikov – portugalského admirála Henriqua Gouveia e Melo, ktorý vraj porazil kovid, keď v jeho krajine už niet koho očkovať. Alebo žeby to mohlo byť aj trochu ináč? Píše sa o…

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť za riešenie.   Parlament rokuje. Hurá. Poslanci mlátia slamu, pritom im horí komora. Trápilo by ma to menej, keby sa ich cepy nedotýkali aj mojej rodiny a všetkých mojich známych. Každý deň rastú ceny aj základných potravín, každý

Slavěna Vorobelová

Kolíkovej zúfalstvo a patent na pravdu

0icon

Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia. Aj takto by sa dalo v skratke pomenovať to, čo sa dnes deje v súčasnosti na Slovensku. Občania sú zúfali z tejto vakcináckovskej vlády plnej duševných trosiek, ich chorého vládnutia a nezmyselných a nelogických nariadení. Provakcinačná vl&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Vianočná električka v Bratislave: Tohtoročná téma vianočnej električky sa nesie v duchu detských Vianoc

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Muž sa chcel dať zaočkovať do falošnej ruky. Obvinili ho z podvodu

0 icon

Rím 4. decembra 2021 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-Roman Hanc)   Muža, ktorý sa chcel dať v severotalianskom meste Biella zaočkovať proti covidu do falošnej ruky, obvinili z podvodu. Išlo o antivaxera, ktorý chcel týmto spôsobom získať tzv. covidpas, informoval v piatok denník The Guardian K bizarnej udalosti došlo vo vakcinačnom centre v Bielle,…

Majú toho dosť: V sobotu proti opatreniam vo Viedni protestovalo vyše 40 000 ľudí. Do ulíc vyšli aj v Nemecku a Holandsku

0 icon

Viedeň 4. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v centre rakúskej metropoly Viedeň proti opatreniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informovala o tom rakúska spravodajská stanica ORF Podľa policajných zdrojov vyšlo v popoludňajších hodinách do ulíc Viedne dovedna zhruba 10.000 ľudí. Polícia označila situáciu za…

Le Penová, Kaczynski a ďalší sa stretli vo Varšave, aby diskutovali o Európskej únii. “Chceme zmeniť politiku Bruselu,” napísal Orbán

0 icon

Varšava 4. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Lídri európskych krajne pravicových a nacionalistických strán hovorili v sobotu vo Varšave o spoločnom hlasovaní v Európskom parlamente (EP) v otázkach suverenity a imigrácie. Na schôdzke však neuzavreli oficiálne spojenectvo, informuje agentúra AFP Na rozhovory prišli podľa organizátorov zástupcovia 13 politických strán. Hostiteľom…

Macron sa napriek kritike stretol v Saudskej Arábii s dedičom moci

0 icon

Džidda 4. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v sobotu do Saudskej Arábie a stretol sa s vplyvným dedičom moci, korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Ide o prvú oficiálnu návštevu vysokopostaveného západného lídra v kráľovstve bohatom na ropu od vraždy saudskoarabského exilového…

Predstavitelia spoločenského, kultúrneho, občianskeho a cirkevného prostredia podporujú biskupov a žiadajú zrušenie zákazu verejných bohoslužieb

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predstavitelia spoločenského, kultúrneho, občianskeho a cirkevného prostredia podporujú biskupov a žiadajú zrušenie zákazu verejných bohoslužieb. Rovnako ako biskupi ani oni nepovažujú plošný zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie V tejto súvislosti iniciovali petíciu, ktorú zverejnili na portále www.podpisem.sk…

Rozhoduje sa o predĺžení a podobe lockdownu, politici ale zase nie sú jednotní

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/Branislav Bibel)   V stredu uplynú dva týždne lockdownu. To, či je nutné ho predĺžiť, bude cez víkend riešiť konzílium odborníkov. Jednotlivé hnutia ale v tejto otázke nie sú jednotné. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si myslí, že je potrebné sledovať trend nových prípadov a tiež hospitalizácií.…

“Sme znepokojení…” Skupina vedcov a výskumníkov sa rozhodla ozvať, vyzývajú k objektívnemu posudzovaniu rizík šírenia infekcie očkovanými aj neočkovanými

0 icon

Praha 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Skupina českých  vedcov a výskumníkov vyzýva k objektívnemu posudzovaniu rizík šírenia infekcie očkovanými aj neočkovanými osobami a žiada zmiernenie nevraživosti v spoločnosti "Sme znepokojení tým, akým spôsobom sú používané vedecké termíny. Najmä sa vymedzujeme proti chybne používanej definícii bezinfekčnosti a pripájame…

Bývalý piťovec Tomáš Rajecký ide do väzby

0 icon

Bratislava 4. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu rozhodla o vzatí do väzby Tomáša Rajeckého. Ako vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková, dôvodom väzby je obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, teda úteková väzba…

Merkelová vyzvala obyvateľov krajiny, aby sa dali zaočkovať

0 icon

Berlín 4. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu pravdepodobne naposledy pred budúcotýždňovým odchodom z úradu vyzvala Nemcov, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 Merkelová sa prihovorila k národu prostredníctvom videoposolstva dva dni po tom, ako regionálni i federálni predstavitelia rozhodli…

Nad Viedňou sa blýska, hromy divo bijú: Národ, ktorý povstal proti “koronadiktatúre”. Protesty v Rakúsku už na dennom poriadku

0 icon

Viedeň 4. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner,Vadim Ghirda)   Hoci je Rakúsko rozpoltená krajina už dlho, to ako hlboko je rakúska spoločnosť skutočne polarizovaná, ukázala až pandémia, respektíve očkovanie proti koronavírusu. Na jednej strane vládna strana podporovaná mainstreamom a "poslušné" stádo občanov, na druhej strane nielen extrémisti a rebeli, ale aj…

Podkasty

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Slovo k mojim neprajníkom ...

0icon

 Keď človek dlho žije, aj veľa prežije, veľa sa naoučí, ale sa aj mnoho poučí. Som blogerom už cez 15 rokov. Prispieval som do mnohých internetových médií - Pravda, SME 2 x, N - noviny a najnovšie som blogerom u blogu.hlavnésprávy.sk. Priznám sa, že sa mi všade ako blogerovi darilo…

Marek Brna

Hudba je mŕtva

0icon

Čisto subjektívne, čakám na jej zmŕtvychvstanie. Už asi 21 rokov som nezaznamenal nič pozoruhodné, cítim sa znepokojený, trvá to už príliš dlho. Vzniká všetko možné, dnes sú možnosti ako nikdy, ale sú to produkty, povedané s neprimeranou ohľaduplnosťou, netrvácne, prchavé, neobstoja v čase.  Vyzerá to, že hudba nemá teraz v…

Jana Tutková

Preočkované Portugalsko? Ani admirál nezabránil letnému covid umieraniu, keď u nás bolo 0 úmrtí

0icon

Vojenskej chunty sa im zachcelo a tak koncom septembra pustili svetové agentúry novú ikonu pre pandemických hysterikov a vakcinačných dogmatikov – portugalského admirála Henriqua Gouveia e Melo, ktorý vraj porazil kovid, keď v jeho krajine už niet koho očkovať. Alebo žeby to mohlo byť aj trochu ináč? Píše sa o…

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť za riešenie.   Parlament rokuje. Hurá. Poslanci mlátia slamu, pritom im horí komora. Trápilo by ma to menej, keby sa ich cepy nedotýkali aj mojej rodiny a všetkých mojich známych. Každý deň rastú ceny aj základných potravín, každý

Slavěna Vorobelová

Kolíkovej zúfalstvo a patent na pravdu

0icon

Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia. Aj takto by sa dalo v skratke pomenovať to, čo sa dnes deje v súčasnosti na Slovensku. Občania sú zúfali z tejto vakcináckovskej vlády plnej duševných trosiek, ich chorého vládnutia a nezmyselných a nelogických nariadení. Provakcinačná vl&aacut

TopDesať

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Mikuláš, Mikolaj či Télapó: Kto nosí darčeky vo svete?

0 icon

Ježiška a svätého Mikuláša pozná každý. Vieme, čo sú zač a že sa na nich môžeme spoľahnúť. V čižmičkách a pod stromčekom nám stále nechajú milé prekvapenia. Rozmýšľali ste už niekedy o tom, či to takto funguje všade vo svete? Kto nosí darčeky v Grécku, Anglicku či Rusku?

10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

0 icon

Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 1. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme, kým zrejme postava Mikuláša v skutočnom živote bola, a čo bolo pravdepodobne spúšťačom vzniku legendy o Santa Clausovi. Väčšina historikov a odborníkov na túto…

Čo sa stane s tvojím telom, ak budeš chodiť spať o 22:00?

0 icon

Kim Kardashian , Anna Wintour a Oprah Winfrey majú jednu spoločnú vec: všetky idú spať okolo 22:00. Zdá sa, že tieto ženy vedia, prečo to robia, pretože chodiť tak skoro spať môže mať veľa pozitívnych účinkov na telo a myseľ. Možno potom nie je prekvapením, že niektoré z najúspešnejších žien súčasnosti končia svoj deň tak skoro,…

Armádny Magazín

Ruské Su-27 a Su-30 museli vzlietnuť kvôli letu amerických prieskumných lietadiel nad Čiernym morom

0 icon

Rusko, 4.december 2021 (AM, Sputnik) – Ruské stíhacie lietadlá Su-27 a Su-30 boli vyslané do vzduchu za účelom sprievodu dvoch amerických prieskumných lietadiel nad akvatóriom Čierneho mora. Jednalo sa o prieskumné lietadlo RC-135 a prieskumné lietadlo CL-600 Artemis. Ako uviedlo ruské Národné centrum riadenia obrany, k narušeniu hraníc zo stra

100 rokov tajných vojenských experimentov na ľuďoch

0 icon

[caption id="attachment_40819" align="alignnone" width="1200"] Vo vojenstve je nechválne známa jednotka 731 japonskej armády, ktorá sa zaoberala vývojom pokročilých techník a urobila tak svet o niečo  horším. Jej najväčšie zásahy zahŕňali úmyselné uvoľnenie bĺch infikovaných morom, aby zabili čo najviac ľudí.Rozsah pôsobenia jednotky 731 bol obrovský: tisícky ľudí zomreli kvôli morovej epidémii, antraxu…

Izraelský vojenský expert Jakov kedmi: "Západ tlačí Ukrajinu k novým provokáciám pri hraniciach Krymu"

0 icon

Rusko, 4.december 2021 (AM) – Krajiny Západu, ktoré sa pred 30 rokmi radovali zo zničenia KGB ZSSR a verili, že Rusko vlastne prišlo o svoje silné špeciálne služby, sa prepočítali. Povedal to bývalý generálmajor FSB Alexander Michajlov.   Podľa neho v roku 1991, keď prezident ZSSR Michail Gorbačov podpísal zákon „O…

Nórsko sa postavilo proti aktivite spojencov NATO pri hraniciach Ruska

0 icon

Nórsko, 4. december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová v rozhovore pre noviny VG povedala, že nová vláda vystupuje za obmedzenie pohybu spojencov

Americká armáda vyrobila prvú sériovú modernizovanú atómovú bombu B61-12

0 icon

USA, 3. december 2021 (AM, Sputnik) – Americký vojensko-priemyselný komplex odovzdal ministerstvu obrany prvú sériovú vzorku modernizovanej atómovej bomby B61-12, ktorou sú už niečo málo cez

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Vianočná električka v Bratislave: Tohtoročná téma vianočnej električky sa nesie v duchu detských Vianoc

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali