Pellegrini: Chcem parlament, za ktorý by sa ľudia nemuseli hanbiť

Bratislava 29. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Peter Pellegrini verí, že na čele NR SR, vydrží až do volieb v roku 2016

Za rok vystriedal tri funkcie. Verí, že v tej aktuálnej, na čele NR SR, vydrží až do volieb v roku 2016. Dovtedy by chcel do parlamentu vrátiť politickú kultúru, aby sa zaň ľudia nemuseli hanbiť. Peter Pellegrini (Smer-SD) v rozhovore pre TASR povedal aj to, že chce prijať kódex poslanca a želá si zvolenie nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.

Vo funkcii ste len pár dní. Čo bolo prvé, čo ste si povedali, že musíte urobiť?

Na snímke predseda parlamentu Peter Pellegrini

Nemal som veľmi čas rozmýšľať. Musel som napríklad okamžite nastúpiť do vedenia schôdze. Ale prvý oficiálny akt, ktorý som urobil, bolo vyhlásenie doplňovacích volieb v obciach, kde neboli zvolení starostovia.

Pôsobíte a vystupujete zmierlivejšie ako váš predchodca Pavol Paška. Ste ústretovejší aj voči opozícii. Snažíte sa vyhraniť voči správaniu pána Pašku?

Vôbec nie. Je to jednoducho moja výbava, ja som taký typ človeka. Ak viete hľadať konsenzus, tak ho aj nájdete. Pokiaľ trváte na nejakom názore a nie ste ho schopný zmeniť, tak sa ďaleko nedostanete. Nie je to ani vyhraňovanie sa, ani nejaký plán. Ja sa takto snažím fungovať kdekoľvek. A myslím si, že nám to v parlamente pomáha.

Viacerí poslanci si myslia, že je v parlamente nenávisť. Vy ste povedali, že to chcete riešiť. Ako? Tým vaším zmierlivým vystupovaním?

To samozrejme nebude stačiť. Je pravda, že tu sa mnohí už tak dourážali, že tá kultúra prejavu niektorých poslancov je iná, ako keď som bol poslancom v rokoch 2006 až 2010. Parlament je na to, aby tu dochádzalo k stretu názorov, ale nie k stretu osôb, ktoré si nadávajú. Ten štýl musí byť taký, aby sme rešpektovali rokovací poriadok. Tam, kde sa dá, aby sme vyšli v ústrety dobrej veci. A tiež musíme riešiť otázky, ktoré trápia poslancov a možno aj spoločnosť.

To sú ktoré?

Máme pred sebou otázky rokovacieho poriadku, majetkových priznaní, konfliktu záujmov, možno otázky kódexu poslanca. To budú otázky, ktoré budeme riešiť odborne v zmiešaných komisiách.

Čo má byť ten kódex poslanca?

To je vec, ktorú nám odporúča aj GRECO. Javí sa, že by bolo účelné mať kódex poslanca NR SR, ktorý by definoval jeho správanie nie len čo sa týka hlasovania, ale aj vyjadrovania a priznávania konfliktu. Tiež stretávanie sa s rôznymi záujmovými skupinami, nemal by prijímať dary. Mal by to byť ucelený dokument, ktorý je etický aj morálny.

Tieto veci predsa rieši zákon o konflikte záujmov a stretávanie sa so záujmovými skupinami mal riešiť zákon o lobingu. Ani jeden z týchto zákonov ale Smer neschválil, hoci sú pripravené. Prečo tieto zákony neprešli, keď chcete prijať kódex, ktorý sa má týkať presne tých istých vecí? Už sme ich mohli mať prijaté…

Veľmi si vážim, že poslanci opozície stiahli návrh zákona o konflikte záujmov, ktorý rieši aj majetkové priznania. Pretože vnímajú našu úprimnú snahu spoločne urobiť legislatívnu úpravu, ktorá bude platiť pre všetkých. Dohodli sme sa, že podpredseda národnej rady Číž obnoví pracovné skupiny, ktoré tu pracovali, aby sa zišli a zhromaždili všetko, čo máme na stole a aby sa urobil balík nových zákonov.

Zákon o konflikte záujmov bol už výsledok niekoľkomesačného rokovania pracovnej skupiny zloženej zo všetkých parlamentných strán, Smer s ním v skupine súhlasil. Tak nerozumiem tomu, čo nové prinesie ďalšia skupina…

Pravdepodobne sa žiada ešte kolegom tam niečo dopracovať. Nanovo by sme tento zákon chceli predložiť na najbližšie schôdze.

Kedy to bude presnejšie? Váš predchodca hovoril, že na jeseň 2014, aby majetkové priznanie podávali verejní funkcionári od roku 2015, čo sa ale nestihne, keďže zákon nie je.

Áno, tento termín sa bude posúvať, ale nie je to účel. Treba ale vedieť ešte jednu vec. Niekedy zužujeme ten pohľad a hovoríme, že ide o majetkové priznania poslancov. Ale nejde len o poslancov. Ten zákon zasiahne oveľa viac funkcionárov. Takže to treba urobiť veľmi rozumne a nie narýchlo. Tá kvalita a úprimnosť bude platiť vtedy, keď prijmeme takú normu, ktorú nebudeme chcieť politicky o pol roka zasa otvárať. Mal by to byť taký kvalitný predpis, že sa s tou otázkou vysporiadame na dlhé roky. Urobím preto všetko. Chcel by som, aby ešte za môjho pôsobenia na poste predsedu národnej rady boli tieto veci schválené a začali platiť čo najskôr.

Takže v priebehu roka a štvrť tu bude kvalitný zákon o konflikte záujmov?

Počítam, že nové majetkové priznania by mohli pravdepodobne platiť k 1. 1. 2016.

Zrušili ste zákaz vstupu novinárov do bufetu. Nechystáte sa zrušiť aj Paškovo obmedzenie pohybu verejnosti po parlamente (zatvorené výbory a poslanecké kluby)?

V zahraničí je to ešte prísnejšie ako u nás. V niektorých parlamentoch je dokonca vyhradené miesto, kam na požiadanie novinárov príde poslanec, a novinári nechodia s kamerami po parlamente. Myslím si, že uzatvorenie výborov a klubov ako je to nastavené zodpovedá štandardom v každej krajine.

Opozícia často poukazuje na nastavenie vzťahov parlamentu a vlády. Podľa nej sa parlament stal slúžkou vlády, vládne návrhy prijíma v podstate automaticky. Vám sa toto nastavenie vzťahu pozdáva?

Keď dosiahnete väčšinu vo voľbách a ak zostavíte vládu, tak máte aj väčšinu v parlamente, prostredníctvom ktorej presadzujete návrhy. Ale nie je pravda, že to, čo pripraví vláda, je schvaľované automaticky. Veď to je celý proces. Často sa vládne návrhy v parlamente aj upravia cez pozmeňujúce návrhy. Ale bolo by veľmi nelogické, aby vládna väčšina, ktorá zostaví vládu, nemala podporu v parlamente a aby jej neprechádzali návrhy.

Spomenuli ste zmeny cez pozmeňujúce návrhy. Tam je ďalší problém, nepriame novely. Často sa stáva, že sa vládny návrh zásadne zmení cez poslanecký pozmeňovák a tým sa vlastne obíde medzirezortné konanie, cez ktoré by mal vládny návrh prejsť. To je v poriadku?

Všetko sa deje v zmysle rokovacieho poriadku. Je toho menej, niekedy toho bolo viac. Myslím si, že ten legislatívny proces sa čím ďalej, tým viac štandardizuje. Hlavne budeme musieť dávať väčší pozor, aby sa pri doplňujúcich návrhoch nestala chyba, ktorá sa potom narýchlo opravuje.

Na decembrovej schôdzi bolo viac ako 130 návrhov, čo vzniklo presunom a vyraďovaním opozičných návrhov z minulých schôdzí. Za to bolo vedenie NR SR kritizované. Bude sa to ešte opakovať alebo takéto praktiky nebudete používať?

Prisľúbil som, že urobím všetko preto, aby každý poslanec mohol každý svoj predložený návrh predniesť. Aby sme nič nemuseli presúvať a nedajbože vyraďovať z programu.

Kedy vyhlásite novú voľbu šéfa NKÚ? Spomínali ste, že sa k tomu vrátite v januári. Ale načo čakať a naťahovať? Termín na predkladanie návrhov už ste mohli vyhlásiť.

Samozrejme, dá sa to aj takto povedať. Chcem to reálne riešiť buď na februárovej, alebo na marcovej schôdzi. Nemôžete odo mňa očakávať, že všetky veci, ktoré sa nám tu za roky nakopili, vyriešim hneď. Postupne všetko budem riešiť a budem si veľmi želať, aby sme na jar mali nového šéfa NKÚ. Aj keď NKÚ funguje ako má. Ale áno, žiada sa, aby predsedu, ktorý nadsluhuje, vymenil nový. Pevne verím, že bude predložený taký návrh osoby, ktorá získa širokú podporu v parlamente.

Budete trvať na tom, aby sa opozícia zjednotila na jednom mene, alebo budú môcť nominácie navrhovať všetci poslanci?

Pravdepodobne nebudem na tom až takto trvať. Myslím si, že keď bude postavený kvalitný človek, ktorého budú rešpektovať všetci, tak nebude problém, aby získal širokú podporu.

Na Ústavnom súde chýbajú ústavní sudcovia. Je to dôsledok toho, že prezident Kiska akceptoval len jedného zo šiestich navrhnutých kandidátov, žiadal novú voľbu, vtedajší predseda parlamentu Paška to odmietol. Ako by ste to riešili Vy?

Poviem, ako to môžem riešiť teraz. Vtedy som tu nebol, nebudem hovoriť, ako by som to riešil. Ale teraz je situácia taká, že nám na ústavnom súde chýbajú dvaja sudcovia. Ale neúspešní kandidáti podali sťažnosť na ústavný súd. A ja musím počkať na rozhodnutie ústavného súdu. A až keď on prijme rozhodnutie, potom sa podľa toho zariadim. Môžem teraz len čakať.

Na Bratislavskom hrade staviate garáže, ktoré nemajú byť len pre poslancov, ale aj pre verejnosť. Pri hrade však sú garáže. Načo treba ďalšie na hrade za milióny eur a navyše na mieste, kde sa našli historické pamiatky?

Na Bratislavskom hrade pokračuje ďalšia etapa rekonštrukcie hradného areálu s výstavbou repliky Zimnej jazdiarne, kde budú môcť byť bály, prezentácie, štátne aktivity, aktivity mesta. Dôjde k rekonštrukcii Barokovej záhrady. Popritom sa využíva časť bývalého kameňolomu, z ktorého sa ťažilo murivo na hradné prístavby. Časť, ktorá už bola pred pár sto rokmi zdevastovaná kameňolomom, sa využije aj na rozšírenie kapacít parkovania. Nie sú to žiadne poslanecké garáže, je to podzemné parkovanie pre návštevníkov hradného areálu. Kapacita je dnes na úrovni asi 220 miest. Kapacita sa zmenšila v dôsledku historických nálezov.

Ale stále ste nepovedali, načo treba ďalšie garáže, keď už tu pri hrade garáže sú.

Dnes povedať, či je tých garáží dosť alebo nie… Poslanci majú kde parkovať. Je oproti komerčná garáž. A my chceme dosiahnuť, aby areál hradu bol bez vozidiel. Dnes autá stoja napríklad popri chodníkoch. To sú autá, ktoré by mali parkovať dnu. Ja verím, že ten hrad ožije tak, že aby nám tých garáži aj nebolo málo.

A čo tie pamiatky, ktoré sa našli?

Povolám odborníkov aj zo zahraničia, aby dozreli na to, či s nálezmi narábame tak, ako sa patrí v 21. storočí. A pevne verím, že keď sa to dielo podarí, tak všetci Slováci budú hrdí na to, ako je dobudovaný hrad.

Ako zachováte nálezy?

Našou snahou je sprístupniť čo najviac pamiatok tak, aby ich bolo vidieť. Mozaika 2000-ročná, resp. podlaha, ktorá sa našla, bude sprístupnená krásnym spôsobom. Vojdete do podzemia pod záhradu a za sklom v špeciálnej atmosfére ju uvidíte nasvietenú. A 16,5-metrový múr, ktorý sa našiel, sa dnes musí zabezpečiť, aby sa nepohol z miesta. Zvrchu bude priznaný pôdorysom, aby človek, ktorý sa pôjde pozrieť, bude vidieť akoby jeho vrch. Jeden pilier zostane zakonzervovaný a druhý by múzeum rado vystavilo v expozícii SNM. Ďalší nález je pod jazdiarňou. Teraz sa upravuje projekt tak, aby ste sa cez sklo mohli pozrieť na podzemnú stavbu, na ktorej jazdiareň stojí. Myslím, že to bude veľmi vkusné. Preto sa chcem aj spýtať odborníka z Ríma, ako najúčelnejšie uchovať pamiatky. Nikoho neukrátime o tieto nálezy.

Politici často hovoria aj to, že parlament je vzdialený verejnosti. Deň otvorených dverí mal ľuďom prácu poslancov približovať, tento rok ho ale Paška zrušil. Vrátite ho ľuďom?

Parlament je aj dnes otvorený verejnosti. Prehliadku priestorov NR SR absolvujú cez rok tisíce ľudí. Ale ak bude ten dopyt, ak občania budú chcieť prísť podebatovať a poslanci budú mať tiež záujem, tak to bude otázka, ktorou sa budeme zaoberať.

Na budúci rok bude referendum o rodine. Zúčastníte sa?

Referendum je najvyšší stupeň demokracie. Takže sa na referende s vysokou pravdepodobnosťou zúčastním.

Ako budete hlasovať?

Osobne si nemyslím, že politici majú odporučiť občanom, ako hlasovať. Veď referendum je na to, aby občania povedali politikom, čo si želajú, a my politici to máme vykonať. Ja si počkám, aké rozhodnutie prijmú občania.

Ak by bolo referendum úspešné, ako sa to prejaví v zákonoch? Výsledky referenda by totiž mali byť pretavené do života, ale napriek vôli ľudu má definitívne slovo hlasovanie Národnej rady SR.

Budeme sa s tým musieť nejako vysporiadať. Minimálne v jednej otázke nebude treba robiť nič. V Ústave už máme totiž manželstvo definované. K ostatným otázkam budú musieť zaujať stanovisko príslušní ministri.

Vyjadrením názorov verejnosti sú aj protesty. Premiér Fico označil protestujúcich za anarchistov. Zdá sa vám to šťastné vyjadrenie?

Anarchistami boli nazvaní niektorí z organizátorov protestov, nie ľudia, ktorí sa na nich zúčastňujú. Mojou ambíciou je, aby sme súboj vrátili do parlamentu. Pretože si myslím, že ten súboj sa má odohrávať tu. A pevne verím, že ľudia uvidia výsledky. Už teraz vláda a parlament prijali zákon o schránkových firmách.

Ústavný súd rozhodol o kauze nevymenovania Čentéša za generálneho prokurátora. Dnes je situácia taká, že v podstate máme dvoch generálnych prokurátorov. Ako by sa to dalo vyriešiť?

Ústavný súd prisúdil pánovi Čentéšovi odškodnenie, ale na druhej strane nespochybnil legitimitu zvolenia pána Čižnára. Neprislúcha mi komentovať rozhodnutia ústavného súdu. Môžem len skonštatovať, že na čele prokuratúry stojí legitímne zvolený generálny prokurátor, ktorý podľa mňa odvádza dobrú prácu.

Čo chcete na budúci rok v NR SR dosiahnuť?

Máme otázku kódexu poslanca, rokovací poriadok, vysporiadať sa s majetkovými priznaniami. Bol by som veľmi rád, keby sa podarila voľba predsedu NKÚ. A tiež, aby sa nám s blížiacimi sa voľbami podarilo udržať takú kultúru v parlamente, aby sa občania za národnú radu nemuseli hanbiť.

Čo želáte NR SR do nového roka?

Aby sa jej darilo, aby prijímala rozumné, múdre rozhodnutia v prospech občanov a aby si zachovávala svoju dôstojnosť.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

133. časť Neznáme slovenské dejiny: Po rozvode sa delí majetok

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Foto:Marián Tkáč)   Slovenská vláda ma 6. októbra 1992 splnomocnila plniť úlohy súvisiace s delením majetku ŠBČS. Tento proces sa práve vtedy začínal a legislatívne vyvrcholil prijatím ústavného zákona federálnym zhromaždením. V zmysle neho sa súbežné uplatňovali dva princípy delenia, pomer 2 : 1, zodpovedajúci počtu…

Petra Vlhová v nedeľňajšom obrovskom slalome v Jasnej s trojkou

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bude mať štartové číslo 3 v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej. Rozhodol o tom sobotňajší podvečerný žreb na stretnutí zástupcov tímov s organizátormi a predstaviteľmi Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) priamo v Jasnej Prvé…

Weiss strelil prvé ligové góly a sníva o ME: „Spravím maximum“

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vladimír Weiss v kútiku duše veril, že okrem víťazstva sa v sobotnom šlágri 22. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže proti DAC 1904 Dunajská Streda (viac aj TU) dočká aj prvého ligového gólu v drese bratislavského Slovana. Obe želania sa mu splnili, navyše góly…

Ibrahimovič sa údajne vracia do švédskej reprezentácie

0 icon

Štokholm 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)   Zlatan Ibrahimovič sa údajne vracia do švédskej futbalovej reprezentácie "Tréner Janne Andersson nominuje 39-ročného útočníka do najbližších kvalifikačných zápasov MS 2022," cituje agentúra dpa švédske médiá. Andersson sa so 116-násobným reprezentantom stretol v novembri. Útočník sa predtým v médiách vyjadril, že mu reprezentácia,…

Poetka z Bidenovej inaugurácie zažila rasistický incident

0 icon

New York 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky, Pool)   Afroamerická poetka Amanda Gormanová, ktorá sa preslávila svojím vystúpením na januárovej inaugurácii nového prezidenta USA Joea Bidena, uviedla, že za "podozrivú" ju na základe jej rasy v piatok večer, keď sa vracala domov, označil ochrankár. Informovali o tom v sobotu agentúry…

Premiér vystúpil s vyhlásením k výročiu zistenia prvého prípadu COVID-19 na Slovensku: Musíme sa vrátiť k víťaznej stratégii v boji proti pandémii. Nasledujúce týždne budú rozhodujúce

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Kým v prvom polroku roka 2020 sme pandémiu zvládli, v druhom sa krajine nedarilo. Dôvodom je opustenie víťaznej stratégie a hľadanie rýchlych a ľahkých riešení. Najbližšie týždne budú preto rozhodujúce. Vo vyhlásení pri príležitosti prvého výročia od identifikovania prvého prípadu pozitívneho na nový…

Pápež sa stretol s najvyšším šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Sístáním

0 icon

Bagdad 6. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Andrew Medichini)   Pápež František sa v sobotu - druhý deň svojej historickej návštevy Iraku - stretol s najvyšším irackým šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním Stretnutie sa uskutočnilo v Sístáního dome v posvätnom moslimskom meste Nadžaf a nieslo sa v duchu posolstva mierového…

Egyptský prezident vyzval Etiópiu, aby prestala napĺňať spornú priehradu na Níle

0 icon

Chartúm 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí počas sobotňajšej návštevy Sudánu vyzval Etiópiu, aby prestala napĺňať nádrž spornej priehrady vybudovanej na rieke Modrý Níl. Informovala o tom agentúra AFP Vodné dielo s názvom Priehrada veľkej etiópskej obrody (GERD) je predmetom sporov medzi Sudánom, Egyptom a…

Americký Senát schválil balík pandemickej pomoci vo výške 1,9 bilióna dolárov

0 icon

Washington 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)   Americký Senát schválil v sobotu návrh zákona o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou vo výške 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur). Informovala o tom agentúra AFP Senátori schválili návrh tesne po straníckej línii pomerom hlasov 50:49. Za hlasovali všetci…

Šéf úradu nemeckej kancelárky neočakáva voľné cestovanie počas Veľkej noci

0 icon

Berlín 6. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Darmer/dpa via AP)   Riaditeľ úradu nemeckej kancelárky Helge Braun je „veľmi skeptický" v súvislosti s perspektívou, že by obyvatelia krajiny mohli cestovať počas veľkonočných sviatkov. Tohto roku bude Veľká noc počas prvého aprílového víkendu Braun však očakáva, že situácia sa zmení do konca mája.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Vakcíny, PCR testy, Bill Gates, lockdowny a fakty o nich

0icon

Drzé klamanie o ľudoch proti covid hoaxu, manipulácia, nazývanie ľudí konšpirátormi, len preto, že poukazujú na holé fakty ohľadom nebezpečenstva vakcín, Billa Gatesa, nosenia masiek a chybovosti PCR a antigén testov, sú formy psychologickej manipulácie zo strany médií, štváčov, trollov a vedúcich politikov. V krátkosti: v tomto článku sa dozviete, že…

Boris Mesár

1. Kolaps Kalifornie , alebo čo nás čaká ako americkú kolóniu 2. Medzinárodná výstraha pred ochorením COVID-19. Medzinárodné vyhlásenie zdravotníckych pracovníkov, lekárov a vedcov zaslané vládam 30 krajín

0icon

1. Kalifornia teraz začala napĺňať víziu nočnej mory Fjodora Dostojevského vo svojom prorockom majstrovskom diele „Diablom posadnutí“ .Ak sa chce ,,vrátiť do normálu",  musí nevyhnutne urobiť  neobmedzený liberalizmus - zastaviť sa vo svojom postupe a vrátiť  sa späť. Tam, kam smeruje Kalifornia dnes, sa zvyšok Spojených štátov a veľká časť…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 15. prednáška

0icon

Prinášam 15. prednášku zo seriálu, v ktorom kanadský profesor Jordan Peterson vykladá biblické príbehy moderným jazykom psychológie. Ide o poslednú prednášku, v ktorej sa Peterson venuje knihe Genezis, zároveň je to však aj posledná verejná prednáška o Biblii ako takej, pretože potom už mal Peterson povinnosti v súvislosti s cestovaním…

Ivan Holek

Situácia je hrozná! Ale jej skutočné riešenie sa ignoruje!

0icon

Katastrofický duchovný stav ľudstva privodil katastrofu v podobe pandémie, ktorú v súčasnosti prežívame. A preto by sme mali popri všetkých opatreniach proti šíreniu vírusu myslieť aj na duchovné opatrenia, pretože len nimi môžeme eliminovať skutočné, vnútorné podhubie tejto epidémie. A len na základe toho potom začnú nevyhnutne poľavovať aj jej…

Marek Brna

Ivermectin má byť ľahko dostupný

0icon

Ak je Ivermectin najviac účinný v ranom štádiu ochorenia covid 19, tak je nezmyselné, ak sa momentálne u nás používa len v nemocniciach, kam sa zvážajú prakticky len pacienti v pokročilom štádiu ochorenia. Akékoľvek blokovanie tohto sľubného lieku vytvára podozrenie, že súčasný stav niekomu vyhovuje a nie je záujem, aby…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

0 icon

Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

0 icon

Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

0 icon

Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Vo svete IT

Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

0 icon

Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

0 icon

Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

Astronómovia pozorovali, ako sa čierna diera v jadre našej galaxie „pohráva“ s obalom mladej hviezdy

0 icon

Tím astronómov sa dokázal pozrieť do jadra našej galaxie, kde sídli supermasívna čierna diera s názvom Sagittarius A*. Je to masívna čierna diera, ktorá dosahuje hmotnosť 4.6-miliónov našich Sĺnk, píše portál IFLScience. V jadre našej galaxie, v blízkosti Sagittarius A* sa nachádza množstvo mladých hviezd, ktoré obiehajú okolo čiernej diery.…

Exoplanéta LHS 3844 môže byť prvou objavenou planétou s tektonickou aktivitou

0 icon

Názov planéty LHS 3844 veľa nenapovedá, no ide o výnimočnú exoplanétu, píše portál Science AlertScience Alert. Ide totiž o prvú exoplanétu, pri ktorej vedci našli stopy tektonickej aktivity. Tieto stopy vyplývajú zo simulácií, ktoré boli spustené na základe dát, zozbieraných z niekoľkých pozorovaní. Má ísť o planétu, ktorá je len o trochu väčšia ako…

RECENZIA Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Smartfón bez kompromisov?

0 icon

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je aktuálne najvýkonnejším zariadením z kuchyne kórejského výrobcu smartfónov. Nám sa do rúk dostal približne 2-týždne dozadu a tak sme mali možnosť sa s ním celkom zblížiť. Poďme sa pozrieť na to, aké v nás zanechal pocity. Dizajn zariadenia a konštrukcie Vzhľad zariadenia mňa osobne…

Armádny Magazín

Tajná zbraň ruských stíhačiek Su-57

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Analytici časopisu The National Interest ocenili silu palubného kanónu GŠ-30-1 ruskej stíhačky piatej generácie Su-57. Už skôr sa na internete objavilo video s pozemnými testami kanónu GŠ-30-1 stíhačky Su-57, na ktorom vidíme streľbu na cieľ .  

Poľský generál o obrane Baltiku: „Rusi si pôjdu, kam budú chcieť“

0 icon

Poľsko, 6.marec 2021 (AM) – V sovietskych časoch boli sily dislokované v Kaliningradskej oblasti určené na vylodenie vojsk na Jutskom polostrove, blokádu dánskych prielivov pre flotilu NATO, ako aj na pokrytie a podporu vykládok. V moderných realitách sú však smerované „do srdca Európy“.   "Kaliningradská opevnená oblasť vždy hrala kľúčovú úlo

Zacharovová: Nakoniec sa USA rozhodli správne

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia sa domnieva, že Washington urobil správne rozhodnutie. "USA prijali správne rozhodnutie vyhlásením, že odmietajú násilne zavádzať demokraciu do zahraničia." Uviedla to v stredu oficiálna z

Holandsko bolo pristihnuté pri skrývaní dôležitých dokumentov z havárie lietadla MH17

0 icon

Holandsko, 6.marec 2021 (AM) – Holandské úrady odmietajú poskytnúť niekoľko dokumentov, ktoré by mohli objasniť príbeh havárie malajzijského boeingu na juhovýchode Ukrajiny. Píše o tom tlačová agentúra RTL News.   Nie je to tak dávno, čo holandskí novinári zaslali oficiálnu žiadosť holandskému ministerstvu spravodlivosti, aby im

Profesor z Harvardu: Čo môže vyvolať vojnu medzi USA a Čínou

0 icon

USA, 6.marec 2021 (AM ) – Thucydides vysvetlil vojnu, ktorá roztrieštila starogrécky svet, z dvoch dôvodov: vzostupu aténskej moci a strachu, ktorý to vyvolalo u vládnucej moci, Sparty. Aby sa zabránilo ďalšej „studenej“ alebo „horúcej“ vojne, musia sa USA a Čína vyhnúť prehnaným obavám a mylným predstavám o zmene r

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali