Politici vyzývajú k volebnej účasti v Eurovoľbách 2014

Košice 24. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Zsolt Simom z Mostu-Híd ešte pred volebným aktom pokosil záhradu

Hlas v eurovoľbách dnes už odovzdal aj líder strany Most-Híd Zsolt Simon o obci Padarovce v okrese Rimavská Sobota. Ako povedal pre TASR, po vychádzke do volebnej miestnosti má dnes naplánovanú aj návštevu Farmárskych trhov v Rimavskej Sobote.

Na snímke vpravo kandidát na europoslanca za Most-Híd Zsolt Simon prichádza k voľbám do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti v obci Padarovce v okrese Rimavská Sobota

Právo voliť zástupcov v Európskom parlamente dopoludnia využilo v Padarovciach len minimum ľudí. „Je krásny slnečný deň, aj ja som dopoludnia kosil záhradu, ale každému odporúčam urobiť si vychádzku do volebných miestností. Teraz pôjdem do Rimavskej Soboty pozrieť Farmárske trhy,“ povedal Simon.

Predsedníčka tamojšej volebnej komisie Terézia Balážová skonštatovala, že samotný priebeh volieb je zatiaľ bez komplikácií. „Predpokladáme, že ľudí príde viac voliť popoludní, alebo večer. Teraz ešte pracujú v záhradách. Je pravda, že teraz bolo hlasovacích lístkov naozaj viac, ale mali sme ľudí z obecného úradu, ktorí nám pomohli, všetko sme si prepočítali a sedí nám to. Mali sme už aj zopár voličov, ktorí sa preukázali voličským preukazom.

 

Líder kandidátky OĽaNO Jozef Viskupič verí, že voliči prídu

Líder kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič si dnes dopoludnia uplatnil svoje voličské právo v Trnave. Do volebnej miestnosti v Základnej škole na Námestí Slovenského učeného tovarišstva prišiel v sprievode manželky Romany, štvorročného syna Vilka a dvojročnej dcéry Vivien.

Na snímke druhý zľava kandidát na europoslanca za OĽaNO Jozef Viskupič s manželkou Romanou (druhá sprava) a deťmi Vivien (vpravo) a Vilkom (vľavo) vhadzujú hlasovací lístok do urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti v Trnave

„Európska únia je dôležitá, prijíma takmer 70 percent zákonov, ktoré tu musíme žiť. Dúfam, že ľudia dnes tejto dôležitosti pôjdu odovzdať svoj hlas a nenechajú rozhodnúť iných,“ povedal Viskupič pre TASR. Dodal, že OĽaNO v predvolebnej kampani kládlo dôraz aj na propagáciu volieb ako takých a vzbudenie voličského záujmu. „Lebo tieto voľby nie sú až také obľúbené, dokonca dnes nám aj zapršalo, tak uvidíme, ako to ovplyvní celkovú účasť,“ povedal. Voličská účasť na Slovensku v rokoch 2004 a 2009 nie je podľa neho dobrý výsledok, lebo „voľby sa potom stávajú, ako keby málo silné a ten voličský hlas nie je tak cítiť“. Preto verí, že dnes bude výsledok priaznivejší.

 

Líder kandidátky SDKÚ-DS Ivan Štefanec volil so svadobčanmi

Líder kandidátky SDKÚ-DS Ivan Štefanec odvolil dnes o desiatej hodine v Bratislave na Nobelovom námestí v spoločnosti priateľov, ktorým ide poobede na svadbu. Ako uviedol, využil svoje volebné právo vrátane oboch preferenčných hlasov a voliť pôjde aj jeho rodina.

Na snímke kandidát na europoslanca za SDKÚ Ivan Štefanec vhadzuje hlasovací lístok do urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na Základnej škole na Nobelovom námestí v Bratislave-Petržalke

„Prišiel som s priateľmi, ktorých čaká poobede radostná udalosť, svadba, takže dnešný deň strávime spolu,“ povedal. „Obidvaja sú Slováci, ale prišli aj ich priatelia z cudziny,“ dodal na vysvetlenie, prečo v skupinke voličov počuť angličtinu.

Rodina spolu so Štefancom k volebnej urne neprišla. „Manželka príde voliť sem, za chvíľu. Stretneme sa potom na svadbe. Deti už mám odrastené, pripravujú sa na svadbu, ale tiež pôjdu voliť,“ vysvetlil. Sám využíva volebné právo vždy, vrátane preferenčných hlasov. „Áno, využil som obidva krúžky,“ potvrdil Štefanec. „Právo prednostného hlasovania by si ľudia nemali nechať vziať, mali by ho využiť,“ podčiarkol.

Účasť na voľbách bude podľa neho oveľa nižšia ako v prezidentských voľbách. „Obávam sa, že to bude podobné ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu,“ dodal. „O to je dôležitejšie, aby ľudia išli voliť a vybrali si tých, ktorým dôverujú,“ konštatoval Štefanec. Dodal, že Európsky parlament je mimoriadne významná inštitúcia, ktorá ovplyvňuje legislatívny rámec v celej Európe.

 

Danko: Človek, ktorý nie je v politike, by mal ísť aspoň voliť

Predseda a líder eurokandidátky Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko hlasovací lístok hodil dnes do urny v prázdnej volebnej miestnosti. Okrem členov volebnej komisie sa tam nikto nezdržiaval.

Na snímke Andrej Dankjo

„To, že dnešné voľby o poslancoch Európskeho parlamentu budú mať nízku účasť nezapríčiňuje nevôľa voličov ale fakt, že niekomu sa hodí, aby nebola diskusia. Vyzýval som predstaviteľov verejnoprávnej televízie a rozhlasu, že diskusia mala byť väčšia, a malo byť viac priblížené ľuďom to, o čom sa v Bruseli dnes rozhoduje a čo je problém,“ povedal líder eurokandidátky SNS. Poukázal na to, že dnešné voľby sú možno posledné voľby politických strán, keďže sa pripravuje zmena volebného systému. „Slováci nevstupovali do únie, ktorá má o nich rozhodovať o všetkom. Únia sa vyvíja ako šialený administratívny aparát, ktorý rozhoduje o všetkom a nerieši aktuálne problémy,“ pokračoval a dodal, že v prípade, ak Slováci odignorujú dnešné voľby, potom ten vlak bude bežať bez nich.

Ako Danko povedal, doteraz sa zúčastnil všetkých volieb. „Všeličo ma hnevalo, preto som vždy využil svoje občianske právo, napokon som do politiky aj vstúpil,“ uviedol s tým, že ináč sa veci nedajú zmeniť. „Kým je parlamentná demokracia, je to možné len cez politické strany. Ten človek, ktorý sa rozhodne nebyť v politike, tak by mal ísť aspoň voliť,“ zdôraznil.

 

Jána Oravca v kampani prekvapil nezáujem mladých ľudí

Kampaň pred eurovoľbami 2014 bola iná ako pred piatimi rokmi, voliči totiž mali oveľa viac informácií. Pre TASR to dnes uviedol líder eurokandidátky SaS Ján Oravec, ktorý v sprievode svojej rodiny odvolil v Základnej škole Kulíšková v Bratislave.

Na snímke vľavo kandidát na europoslanca za SaS Ján Oravec spolu so synom Adamom vhadzuje hlasovací lístok do urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na ZŠ Kulíškova v Bratislave

„Prekvapilo ma, že počas nášho cestovania za voličmi sme videli najväčší nezáujem o tento typ volieb medzi mladými ľuďmi, ktorí sú práve tí, o ktorých budúcnosti sa rozhoduje,“ podotkol. Aj preto očakáva, že volebná účasť sa nebude dramaticky líšiť od predchádzajúcich rokov. „Bol by som prekvapený, keby prišlo voliť napr. milión ľudí,“ priznal.

Podľa Oravca SaS počíta so ziskom jedného mandátu. „Keby nebol ten jeden mandát, bolo by to sklamanie, všetko nad jeden bude príjemné prekvapenie. V kampani sme urobili maximum, čo sa dalo, teraz sme v očakávaní. Človek nikdy nevie, ako to zaberie,“ dodal.

 

Európska únia by sa podľa Csákyho mala stať súčasťou každodenného života obyvateľov SR

Jednotka na volebnej kandidátke Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky je presvedčený, že práve dnešné voľby do Európskeho parlamentu vrátia jeho stranu do veľkej politiky.

Na snímke kandidát na europoslanca za SMK Pál Csáky vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na Základnej škole na Bieloruskej ulici v Bratislave

Csáky odvolil spolu s manželkou v Základnej škole na Bieloruskej ulici v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice. Dnešné voľby do Európskeho parlamentu označil za veľmi dôležité nielen z hľadiska ďalšej budúcnosti Európy, ale aj budúcnosti Slovenska.

Európska únia by sa podľa neho mala stať súčasťou každodenného života obyvateľov SR. „Ja chcem európske pomery aj v našich regiónoch. Viem, že na Slovensku sú problémy, predovšetkým vo východných regiónoch južného Slovenska, ale skepsou ich neprekonáme, len spoločným konaním,“ doplnil.

Csáky pripomenul, že v Európskej únii sú „rozbehnuté dôležité veci“. Už v tomto päťročnom období sa podľa jeho slov začne diskusia o budúcej štruktúre rozpočtu únie. „Myslím si, že predovšetkým malé krajiny by mali dať svojim poslancom silný mandát,“ uviedol.

 

Na menší záujem o voľby na Slovensku vplývajú podľa Pašku rôzne dôvody

Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška spolu s manželkou Janou odovzdal dnes svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vo volebnom okrsku v Základnej škole na Masarykovej ulici v Košiciach. Vyjadril presvedčenie, že Slovensko nebude v rámci Európskej únie posledné, pokiaľ ide o volebnú účasť.

Na snímke Pavol Paška s manželkou

„Ako veľmi proeurópsky orientovaný politik, čo je o mne známe, verím, že nezostaneme na chvoste, čo sa týka účasti na týchto voľbách v členských krajinách,“ povedal Paška.

Na menší záujem o voľby na Slovensku vplývajú podľa neho rôzne dôvody. „Ľuďom ako keby Európa a Brusel boli vzdialené, ako keby ani nepociťovali potrebu vyjadrovať sa k mechanizmom, ktoré fungujú, kde pocit spokojnosti na tej normálnej životnej úrovni nevyvoláva potrebu v konflikte vyjadriť svoj názor,“ uviedol šéf NR SR. Slovákom podľa neho akoby chýbal aj klasický politický konflikt, na ktorý sú zvyknutí v národných parlamentných voľbách, kde sa súťaží o spôsob vedenia krajiny, a to či už z klasického politického nazerania ľavica – pravica.

Predseda parlamentu zároveň odmietol, že by Slovensko ako členská krajina bolo v EÚ druhoradé. „Dnes každý hlas v Európe je veľmi dôležitý a princíp parity, solidarity a presadzovania aj záujmov malých krajín je čoraz silnejší. Nakoniec, postavenie národných parlamentov a ich posilňovanie je tým najlepším dôkazom,“ konštatoval.

 

Voľby do EP napriek diskusii o ich zrušení považuje Záborská za dôležité

Líderka kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Anna Záborská si myslí, že dnešná volebná účasť bude vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Ako uviedla pre TASR po volebnom akte doma v Bojniciach, vyššia účasť bude podľa nej podmienená živšou diskusiou o Európskej únii a EP aj v masmédiách.

Na snímke kandidátka na europoslankyňu za KDH Anna Záborská vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti v okrsku č. 1 na Mestskom úrade v Bojniciach

„V masmédiách odznelo viac názorov, či už občanov alebo politikov. Ja som optimista a myslím si, že tentoraz bude volebná účasť vyššia,“ dodala Záborská.

Voľby do EP napriek diskusii o ich zrušení považuje Záborská za dôležité. „Pri štruktúre Európskej únie je potrebné, aby tam bola jedna inštitúcia, ktorá je priamo volená občanmi, a to je Európsky parlament. Je najväčším voleným parlamentom na svete a občania musia mať svojich vyslancov, ktorí budú nielen sledovať politiku Európskej únie, ale ju aj tvoriť,“ zdôraznila.

Ako pokračovala, podľa súčasných právomocí je úloha EP veľmi veľká. „Som rada, že sa aj v médiách o ňom rozprávalo oveľa viac. Môžem to porovnať s dvomi predchádzajúcimi voľbami. Prešla som celé Slovensko a diskusia ľudí bola oveľa živšia ako po iné roky,“ uzavrela.

 

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny vo voľbách do Európskeho parlamentu vo volebnej miestnosti na základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave

Týmto som chcel dať najavo, že tieto voľby sú pre mňa veľmi dôležité, uviedol premiér

Medzi prvými dnes krátko po otvorení volebných miestností odvolil v Základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Týmto som chcel dať najavo, že tieto voľby sú pre mňa veľmi dôležité,“ povedal po vhodení hlasovacieho lístka do urny.

Vyzval občanov na účasť na dnešnom hlasovaní o poslancoch Európskeho parlamentu, čím pomôžu prekonať slovenský paradox, keď napriek väčšinovému pozitívnemu vzťahu občanov k Európskej únii, mala SR v dvoch predchádzajúcich voľbách najnižšiu účasť. Podľa neho by bolo dobré, keby sa teraz podarilo tento smutný rekord prekonať. „Európsky parlament je mimoriadne významná inštitúcia a bez Európskej únie sa Slovensko bude ťažko pohybovať dopredu,“ zdôraznil.

TASR informovala Ľubica Končalová zo Smeru-SD.

ru

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden si zlomil nohu, keď sa hral so psom

0 icon

Wilmington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Novozvolený americký prezident Joe Biden utrpel pri hre s jedným zo svojich psov menšiu zlomeninu pravej nohy. Zranenie odhalilo vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) v nedeľu a zrejme si vyžiada nosenie ortézy počas niekoľkých týždňov, oznámil jeho lekár. Informácie priniesli agentúry AP a AFP Biden…

Dodanie húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie, prvé by mohli prísť v apríli 2021

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Dodanie samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie. Oneskorenie súvisí s pandémiou nového koronavírusu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa platnej kúpnej zmluvy mala firma dodať päť kusov húfnic do 15. decembra "Z dôvodu pandemickej…

Biden oznámil komunikačný tím Bieleho domu, povedú ho ženy

0 icon

Washington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden oznámil v nedeľu obsadenie hlavných pozícií v komunikačnom tíme Bieleho domu počas svojej budúcej vlády. Tento tím podľa jeho vyhlásenia po prvý raz v dejinách krajiny povedú výlučne ženy, informovali svetové agentúry Tlačovou tajomníčkou Bieleho domu, teda hlavnou…

Srbsko odvolalo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory

0 icon

Belehrad 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbsko zrušilo v nedeľu rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory, aby tak prispelo k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami. Oznámila to srbská premiérka Ana Brnabičová, informovala agentúra AFP Podgorica vyhlásila v sobotu srbského veľvyslanca Vladimira Božoviča za nežiaducu osobu za "zasahovanie do vnútorných…

Premiér: K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry by malo prísť až po dohode v koalícii. Remišová by už za Kollárom do nemocničnej izby nešla

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by malo prísť až vtedy, keď bude dohoda v koalícii. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Zdôvodňuje to aj tým, že podľa jeho informácií niektorá z koaličných strán…

Počet obetí útoku džihádistov v Nigérii sa zvýšil na najmenej 110

0 icon

Maiduguri 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počet obetí sobotňajšieho útoku džihádistov na severozápade Nigérie sa zvýšil na najmenej 110. Uviedol to v nedeľu koordinátor OSN pre humanitárnu pomoc v tejto africkej krajine, ktorého citovala agentúra AFP K brutálnemu útoku na dedinčanov sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale predpokladá sa, že ho…

Česká republika uvoľňuje opatrenia. Otvárajú sa aj reštaurácie či bary

0 icon

Praha 29. novembra (SITA/AP/HSP/Foto:Twitter)   Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá Český minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že všetky obchody, reštaurácie a bary sa môžu od štvrtka otvoriť a…

Štyroch francúzskych policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

0 icon

Paríž 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay   Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela Zeclera, predviedli v nedeľu postavili pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom Policajti…

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 mil. dolárov

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo obrany (MO) SR v súčasnosti komunikuje s USA o možnostiach a tiež typoch vrtuľníkov, ktoré by Slovenská republika mohla v prípade záujmu nakúpiť s využitím ich ponuky na 50 miliónov dolárov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková Ponuka…

Čo napísal Soros Orbánovi a čo odpovedal Orbán Sorosovi – zaujímavé čítanie

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-John Thys)   George Soros vyzval európskych politikov, aby sa rázne vysporiadali s vetom Maďarska a Poľska, ktorým blokujú vyplácanie peňazí z európskeho rozpočtu a Fondu obnovy. Viktor Orbán mu na to tvrdo odpovedal Americký finančný špekulant a manipulátor židovsko-maďarského pôvodu George Soros napísal na jednom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 2.)

0icon

NÁPAD   Psychológia rozpoznáva štyri typy osobnosti určenej na základe ľudského temperamentu: sangvinik, melancholik, flegmatik a cholerik. Súbor našich dynamických vlastností prejavujúcich sa spôsobom správania, našou reakciou na podnety a formou ich prežívania nás definuje, kým vlastne sme. Sangvinik, ako stabilný extrovert, prejavuje sa predovšetkým vysokou psychickou aktivitou, výkonnosťou a…

Peter Štrba

Jordan Peterson vs radikálna feministická redaktorka

0icon

Na začiatku roka 2018 sa uskutočnil rozhovor medzi Cathy Newmanovou a Jordanom Petersonom na stanici Channel 4, ktorý sa stal takpovediac svetoznámy – polhodinový záznam tohto rozhovoru má na YouTube v čase písania tohto článku vyše 23 miliónov pozretí. Čo je na tomto rozhovore také mimoriadne? Najviac asi takmer militantný…

Robo Bačinský

Konečne cenzúra, hallelujah.

0icon

Z našej ,,novej slušnej“ vlády, ktorá mala byť akýmsi novým, čerstvým vetrom, studnicou osobností s nepokrivenou morálkou a chrbticou, ktorú mali tvoriť odborníci, sa už pár týždňov po voľbách vykľula organizovaná skupina záškodníkov, diletantov, zahraničím platených agentov, daňových podvodníkov, úžerníkov, mafiánov, klamárov, sociopatov, sexuálnych deviantov, fašistov a plagiátorov. Ich verejný…

Peter Švec

Prebieha naozaj 3. svetová vojna? Existujú dôkazy?

0icon

Pri hľadaní odpovede na otázky skúsme pochopiť podstatu, o čom je vojna.  Vojna nie je vždy o viditeľnom násilí, o bombardovaní, o streľbe, o prechode frontov. Vojna je v prvom rade vnucovanie vôle protivníka. Vôle vyvolávateľa, dravca. Komu ju vnucuje? Predsa koristi, ovládaným, väčšine. Násilie nemusí prísť v očividnej forme a okamžite. Tie najbrutálnejšie formy násilia sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Slnečná sústava môže zaniknúť oveľa skôr, ako vedci prvotne predpokladali

0 icon

Jedného dňa sa naše Slnko dostane na koniec svojho života a odhodí veľkú časť svojej hmoty ešte predtým, ako sa scvrkne a vytvorí sa z neho Biely trpaslík. Následne bude postupne chladnúť, dokým sa z neho nestane temný a chladný kus skaly, píše portál Science Alert. Lenže kým Slnko, teraz…

Haylou GT1 Plus – skvelé ultraľahké slúchadlá s výdržou až 18 hodín sú opäť dostupné za skvelú cenu

0 icon

Portfólio bezdrôtových slúchadiel od značky Haylou, ktorá spadá pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, je ku dnešnému dňu naozaj široké. Výrobca ponúka hneď niekoľko dostupných modelov, ktoré stoja za zváženie, ak pokukávaš po nízkej cenovke a výbornej výdrži na jedno nabitie nabíjacieho boxu. Ak si zo širokej ponuky jednoducho nevieš vybrať,…

Podarilo sa vedcom objaviť záhadný „piaty element,“ ktorý poháňa expanziu vesmíru?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov navrhuje, že zrýchlená expanzia vesmíru môže byť zapríčinená tajomnou substanciou, ktorú nazývajú kvintesencia. Ide o látku, ktorá by sa mala šíriť vesmírom, píše portál Futurism. Ide o objav, ktorý by mohol priniesť nové odpovede, týkajúce sa pôvodu temnej energie, záhadnej sily, ktorá je podľa súčasných modelov zodpovedná za rýchlosť,…

V ktorej časti galaxie má prevahu temná hmota?

0 icon

Galaxie sú naozaj masívne zoskupenia hviezd. Ak by sme sa však pozreli na ich okraje, zistili by sme, že hustota jednotlivých hviezd je redšia a temná hmota prevláda, ako dominantná forma hmoty. Galaktické jadro je však pravým opakom, píše portál IFLScience. V strede galaxie tvoria hmotu prevažne hviezdy a planéty.…

Európska únia chce novú legislatívu. Chce posilniť právo na opravu zariadení

0 icon

Európsky parlament 395 hlasmi odsúhlasil uznesenie, ktoré zaväzuje Európsku komisiu, aby predložili návrh, ktorý posilní práva spotrebiteľov na opravu výrobkov. Nová legislatíva, na ktorej bude musieť pracovať komisia, by mala zjednodušiť proces opravy zariadení, spraviť ho viac systematickým, nákladovo efektívnejším, či už rozšírením záruk, poskytnutím záruk na vymenené diely alebo…

Armádny Magazín

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

0 icon

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Rus

Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii    

Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

0 icon

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zabloko

Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy...

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali