Otvorený list Korčokovi. Takto sa k nej zachoval, keď bol ministrom zahraničia

Otvorený list Korčokovi. Takto sa k nej zachoval, keď bol ministrom zahraničia

Bratislava 28. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Advokátka a bývalá politička JUDr. Zuzana Kondrlíková Plháková sa pred prezidentskými voľbami rozhodla podeliť s verejnosťou o svoju skúsenosť s kandidátom Ivanom Korčokom v čase, keď potrebovala od rezortu zahraničia pod jeho vedením pomoc

Na archívnej snímke z roku 2002 vtedajšia poslankyňa NR SR za SDKÚ Zuzana Plháková

Exposlankyňa Národnej rady Zuzana Kondrlíková Plháková zverejnila Otvorený list pre Ivana Korčoka, ktorý poslala médiám. Píše v ňom o incidente, keď bola v roku 2021 zadržaná maďarskou políciou a dožadovala sa pomoci od slovenských orgánov.

Reklama

Prinášame vám otvorený list bývalej političky zo strany SDKÚ v plnom znení:

 

Reklama

Vážený pán exminister Ivan Korčok,

z médií som zachytila informáciu, že sa Vám nepáčilo a označil ste to za hoax, keď bolo o Vás zverejnené, že ste mohol byť zrejme spolupracovníkom ŠtB, ale pán Korčok, ani mne sa nepáčilo ako šírilo hoaxy resp. klamstvá o mne a mojom príbuznom a o udalosti, ktorá sa nám stala v Budapešti dňa 04.09.2021 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (ďalej len „ministerstvo“ ) v období, keď ste boli jeho ministrom a zodpovedali ste za jeho činnosť.

V tento deň som bola spolu s mojím príbuzným bezdôvodne a nezákonne napadnutá skupinou príslušníkov maďarskej polície v Budapešti a kompetentní predstavitelia ministerstva si nielenže odmietli splniť svoju povinnosť podľa čl. 5 písm. i) Viedenského dohovoru o konzulárnych stykoch, podľa 8 14 g ods. 6 zákona o zahraničnej službe a postupovať v súlade s obsahom Nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. Il. ÚS 8/96 zo 4. septembra 1996 a poskytnúť požadovanú konzulárnu ochranu občanom SR, ale dokonca ministerstvo pod Vaším vedením prekročilo všetky hranice slušnosti a dosiahlo absolútne dno nekompetentnosti, keď sa znížilo k šíreniu klamstiev o nás aj písomnou formou.

Ministerstvo mi na sťažnosť na nečinnosť kompetentných predstaviteľov ministerstva odpovedalo listom s názvom „Oznámenie výsledku prešetrenia sťažnosti“ (ďalej len“list z ministerstva“). Obsahom listu z ministerstva nebola odpoveď na to, prečo ma kompetentní odmietli v rozpore s medzinárodnými dohovormi zastúpiť v Maďarsku, ale obsahom bolo množstvo ponižujúcich klamstiev – hoaxov o mne a mojom príbuznom v súvislosti s udalosťou v Budapešti. Rozhodnutie, či takýmto konaním došlo k naplnenie skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, prenechám na orgány činné v trestnom konaní, ktoré už vo veci konajú.

Pán Korčok, list z ministerstva obsahujúci klamstvá, ste vy osobne označil vo svojom verejnom vystúpení v NR SR za odpoveď ministerstva v súlade so zákonom. Neviem pán Korčok, čo Vás k tomu viedlo, ale môžem sa len domnievať…, keďže prípady bezdôvodného a neprimeraného napadnutia občanov SR v zahraničí príslušníkmi polície cudzích štátov nie sú v poslednej dobe ojedinelé. Ako iste viete, tak počas obdobia, keď ste bol ste bol štátnym tajomníkom ministerstva a zastupoval ste ministra Lajčáka, došlo v Belgicku k tragickému úmrtiu pána Chovanca po napadnutí príslušníkmi polície a v čase, keď ste bol ministrom, došlo k môjmu bezdôvodnému a nezákonnému napadnutiu príslušníkmi polície v Maďarsku. Žiaľ pán Korčok, ministerstvo pod Vaším vedením ani po tragickej smrti pána Chovanca, nebolo zrejme schopné prijať potrebné opatrenia, aby pracovníci ministerstva nebrali na ľahkú váhu hlásenia občanov SR v cudzine o napadnutí príslušníkmi polície iného členského štátu EÚ.

Reklama

Pán Korčok, to naozaj za posledné roky úroveň právneho štátu v SR klesla tak hlboko, že ministerstvo muselo používať lož ako pracovný nástroj proti vlastným občanom, aby sa zrejme pokúsilo prekryť neobhájiteľné zlyhanie pracovníkov ministerstva?

Pán Korčok, to naozaj nebolo vhodnejšie priznať pochybenie ministerstva, ospravedlniť sa občanom SR za neposkytnutie konzulárnej ochrany a pomôcť im chrániť ich práva a záujmy v cudzine, tak ako to prikazuje zákon ako o nich šíriť klamstvá?

Pán Korčok, nemám na Vás kontakt, ale posielam na seba, keďže som si s úsmevom v médiách prečítala, že Vám stačí zavolať a na druhý deň si idete s dotyčným volajúcim napríklad len tak zabehať ako sa vyjadril istý spevák populárnej hudby, ktorý po jednom behu s Vami zistil, že ste vraj fajn chlapík. Tomuto spevákovi nechcem brať jeho názor a ilúzie o Vás, ale dovolím si vyjadriť vlastný názor na základe svojej skúsenosti, keďže ľudí nezvyknem hodnotiť podľa slov, ale podľa skutkov…

Pán Korčok, nemajte mi to za zlé, keď Vás nepozvem zabehať si, ale pozývam Vás pozrieť si spolu jeden videozáznam. Keďže videozáznam z napadnutia tragicky zosnulého pána Chovanca ste videl, tak Vás pozývam pozrieť si iný videozáznam, ktorý dokazuje ako ma v Budapešti nezákonne a bezdôvodne napadli maďarskí policajti v momente, keď som kontaktovala slovenské veľvyslanectvo, vytrhli mi násilím z ruky telefón, hodili ho o palubu plavidla a bezdôvodne ma spútali, pričom zasahovali voči mne – žene neprimeraným fyzickým násilím traja maďarskí policajti… Pán Korčok na videozázname uvidíte pravý opak toho, čo ministerstvo pod Vaším vedením o mne a mojom príbuznom tvrdilo… A ako bonus Vám ponúkam bezplatné právne poradenstvo na tému poskytovania konzulárnej ochrany a dodržiavania ľudských práv, keďže z mojich skúseností sa domnievam, že v danej oblasti si zrejme potrebujete doplniť vedomosti. Dovolím si Vám ponúknuť odborné vedomosti získané v oblasti ľudských práv na Právnickej fakulte UK od špičkového odborníka z praxe pána doc. JUDr. Róberta Fica, CSc., ktorý pôsobil ako dlhoročný zástupca SR v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva a o koho odbornosti ste sa iste mohol presvedčiť aj vy ako štátny tajomník jeho vlády.

Pán Korčok, ministerstvo a aj vy ste sa vyjadril, že nevstupuje do činnosti orgánov činných v trestnom konaní v zahraničí, ale ako iste viete, to som ani nepožadovala, ale žiadala som, aby si ministerstvo plnilo jemu zverenú úlohu v súlade so zákonmi SR, Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami a poskytlo mi konzulárnu ochranu a zabezpečilo moje zastúpenie pred orgánmi cudzieho štátu, čo je pozitívny záväzok štátu voči každému svojmu žiadajúcemu občanovi, ktorého sa štát nemôže zbaviť podľa „Nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. Il. ÚS 8/96 zo 4. septembra 1996“, pričom ministerstvo si tento svoj záväzok odmietlo plniť, aj keď malo vedomosť, že príslušníci maďarskej polície porušovali moje základné ľudské práva, že mi neoznámili dôvod môjho zadržania, že mi protiprávne odopreli právo na tlmočníka a advokáta, že nevykonali môj výsluch a atď.

Reklama

Pán Korčok, v súčasnosti som požiadala Ministerstvo spravodlivosti SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby Slovenská republika vstúpila ako poškodená strana do konania vedeného v Maďarsku, v ktorom som v postavení poškodenej osoby a pokúsila sa napraviť chybu ministerstva pod Vaším vedením, ktoré mi neposkytlo konzulárnu ochranu, nakoľko aj po tom ako ma maďarská prokuratúra informovala, že nariadila vyšetrovanie maďarských policajtov podozrivých z trestného činu môjho napadnutia ako oganizovanej skupiny, sú naďalej maďarskou stranou porušované moje práva a dochádza k úmyselnému mareniu spravodlivosti, podobne ako v prípade zosnulého pána Chovanca v konaní v Belgicku.

Pán Korčok, uvedomujem si, že ste v súčasnosti prezidentský kandidát a chcem Vás ubezpečiť, že tento list nie je voči Vám žiadna antikampaň, zrejme Vás len dobieha vlastná “odborná“ minulosť.. Pán Korčok, ale v jednej veci pri prezidentských voľbách som si istá, že voliť pôjdem, a že môj hlas a hlasy mojej rodiny a priateľov vo voľbách na prezidenta určite nezískate…

JUDr. Zuzana Kondrlíková Plháková

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:29

Nový laser britskej armády by mohli urýchlene presunúť na front na Ukrajinu a likvidovať tam ruské drony, uviedol britský minister obrany Grant Shapps.

16:28

Európska zelená transformácia, ekonomický rast, migrácia a vojna na Ukrajine boli hlavnými témami prejavu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na piatkovom rokovaní vedenia Internacionály demokratického stredu (IDC/CDI) v marockom Marrákeši.

16:27

Rusko si v piatok predvolalo francúzskeho veľvyslanca v Moskve Pierra Lévyho, aby mu tlmočilo protest proti “neprijateľným” vyjadreniam šéfa francúzskej diplomacie Stéphana Séjourného.

15:49

Z desiatich operačných programov (OP) programového obdobia 2014 – 2020 boli schválené prostriedky vo výške vyše 14,728 miliardy eur. Predstavuje to čerpanie na úrovni 101,56 %. Vyplýva to z Informácie o čerpaní eurofondov k 31. marcu tohto roka, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

15:35

Estónsky minister vnútra Lauri Läänemets chce Estónsku pravoslávnu cirkev Moskovského patriarchátu (MPEOK) klasifikovať ako teroristickú organizáciu.

15:24

Irán môže v najbližších hodinách zaútočiť na Izrael stovkami bezpilotných lietadiel a desiatkami rakiet, informovala televízia CBS News s odvolaním sa na amerických predstaviteľov.

Išlo by o odvetu za útok na iránsky konzulát v Sýrii, pri ktorom zahynulo sedem iránskych vojenských dôstojníkov.

Podľa Američanov by sa Izrael proti takémuto útoku ťažko bránil.

15:03

Pápež František v septembri navštívi Indonéziu, Východný Timor, Singapur a Papuu-Novú Guineu, oznámil v piatok Vatikán. Pôjde o jeho najdlhšiu cestu od roku 2013, keď sa stal hlavou katolíckej cirkvi.

14:38

Európskym parlamentom (EP) schválený Pakt o migrácii a azyle nie je nástrojom boja proti nelegálnej migrácii, ale mal by skôr uľahčiť a urýchliť vstup do EÚ ľuďom s jasnými dôvodmi na ochranu, povedala pre TASR Ariadna Ripollová Serventová zo Salzburskej univerzity a Centra štúdií EÚ.

14:24

Ceny zlata pokračovali na konci týždňa v raste a dostali sa na nové rekordné maximá. Zlato, ktoré je považované za bezpečnú investíciu, podporilo napríklad zvýšenie napätia na Blízkom východe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Zajace bežia na poli na predmestí Frankfurtu, Nemecko

Autor: AP/Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Milan Náhlik

Viktor Pondělík

René Pavlík

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali