O suverenite Európy a európanstve Ruska. V čom sa mýli Emmanuel Macron?

Paríž 22. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Gerard Julien)

 

Ruské médiá podrobili hlbšej analýze rokovania prezidenta Vladimira Putina s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v jeho letnej rezidencie Fort de Brégancon na francúzskej riviére. Podľa komentára denníka „Vzgľad“ stretnutie potvrdilo historickú skúsenosť, že v zložitých časoch Európa potrebuje Rusko

Na snímke Vladimir Putin a Emmanuel Macron

Európania však nechápu rozdiel medzi Európou a Ruskom, nerozumejú spôsobu, akým Rusi vnímajú svoje európanstvo. Európa si dokonca namýšľa, že ona sama sa v ruskej mentalite vyzná lepšie ako samotní Rusi. Naivné snahy Macrona o taktické zblíženie Paríža s Moskvou odhalili neschopnosť francúzskeho prezidenta pochopiť Rusko.

Emmanuel Macron sa sám pasoval za hlavného západného partnera Vladimira Putina, pričom svojej úlohe hovorcu kolektívneho Západu v dialógu s Ruskom prikladá veľký význam. Donaldovi Trumpovi zatiaľ Deep State neumožňuje intenzívnejšiu diskusiu s prezidentom Putinom, z Angely Merkelovej sa stala obyčajná „chromá kačica“ („lame duck“) a Británia hlboko uviazla v brexite.

Emmanuel Macron sa tak objektívne stal hlavným moderátorom komunikácie s Ruskom v mene Európy, respektíve celého kolektívneho Západu. Vladimir Putin registruje doterajšie pôsobenie Macrona jednak z aspektu jeho rétoriky, ale hlavne z pohľadu reálnych možností francúzskeho prezidenta, respektíve jeho kapacity prejsť od slov k činom.

Nebola náhoda, že Macron pozval Putina do Bréganconu v predvečer stretnutia tzv. „sedmičky“ (G7) Biarritzi, čo indikuje zámer francúzskeho hostiteľa informovať Trumpa, Merkelovú, Johnsona, Abeho a ďalších západných partnerov o výsledkoch rokovaní s ruským prezidentom na tému Ukrajiny, Iránu, Sýrie a pozície Ruska voči kolektívnemu Západu.

Macron si osvojil minuloročnú taliansku iniciatívu smerujúcu k opätovnému zapojeniu Moskvy do G7 a jej rozšírenie na G8, pričom túto myšlienku podporil aj Donald Trump. Táto ponuka má zohrať rolu „medového motúza“ a poslúžiť ako klasické lákadlo, na ktoré sa má Rusko nachytať a zaujať zhovorčivejšiu a ústupčivejšiu pozíciu v prípade Ukrajiny.

V tom spočíva hlavná chyba v uvažovaní Emmanuela Macrona. Z tohto omylu ho obratom vyviedol Vladimir Putin, keď pripomenul, že G8, ktorá sa tak intenzívne skloňuje v médiách, neexistuje. Svojho času (2014) bolo Rusko pripravené prijať v Soči partnerov z G8, avšak západní partneri nepricestovali. Rusko je aj dnes ochotné prijať týchto partnerov u seba doma, avšak už iba ako G7, nie G8.

Pre Moskvu je dnes oveľa prínosnejší iný formát spolupráce stelesnený tzv. „dvadsiatkou“ (G20), kde sú zastúpení takí dôležití partneri Ruska, ako sú napríklad Čína alebo India. Formát G8 už stratil pre Moskvu svoju príťažlivosť, nakoľko Rusko už nie je zainteresované na formálnej príslušnosti k západnému svetu. Na druhej strane však Rusko má záujem na zlepšení vzťahov s Európou, keďže je do značnej miery európskou krajinou.

Aj preto Putin podporil Macronovu víziu Európy od Lisabonu po Vladivostok, pričom pripomenul, že ide o dávnejšiu myšlienku Charlesa de Gaulla, ktorý ešte v 60-tych rokoch minulého storočia hovoril o Európe od „Lisabonu po Ural“. Prezident Putin pritom zdôraznil, že tento koncept má strategický význam tak pre Rusko, ako aj pre Európu, pokiaľ si starý kontinent chce zachovať svoj status jedného z „centier civilizácie“.

Ak Európania ešte nerezignovali na túto ambíciu, Rusko je prístupné myšlienke strategického partnerstva so „starým svetom“. Podmienkou však je, že sa Európa zriekne inferiórnej pozície v rámci atlantickej osi a stane sa rovnocenným a samostatným partnerom Ruska v rámci euroázijskeho azimutu.

V tom tkvie hlavný Macronov problém. Verbálne sa síce zaprisaháva vo svojej oddanosti európskej samostatnosti a posilnenia európskej suverenity, pričom neskrýva svoju predstavu, že práve vzťahy s Ruskom majú pomôcť dosiahnuť tento cieľ. Bez dialógu s Ruskom, je totiž Európska únia vopred odsúdená na podradnú rolu vo svetovej politike. Naopak v súčinnosti s Ruskom má reálnu šancu obnoviť svoj vplyv na dianie vo svete.

Emmanuel Macron však zatiaľ nie je v stave pretaviť svoju rétoriku do reálnych činov. Síce by rád zapojil Rusko do svojich snáh o posilnenie Európy, avšak mylne sa domnieva, že Rusko by malo byť za to vďačné, keďže si naivne myslí, že Rusko netúži po ničom viac, ako po tom, aby ho Európa akceptovala. Macron vo svojej obmedzenosti nedokáže pochopiť, že Rusku v prvom rade záleží na samostatnosti Európy, ukončení euro-atlantického projektu a definitívnom uzavretí kapitoly G7, ktorá sa usilovala celému svetu diktovať svoju vôľu a globalizáciu.

Macronova nedôslednosť je ľahko vysvetliteľná. Rád by oživil obdobie zašlej francúzskej slávy, ale ako realista vie, že vlastnými silami to Francúzsko nedokáže. Obnovenie francúzskej suverenity je v predstavách eurointegrátora Macrona možné len posilnením celoeurópskej suverenity a postupného oslobodenia od anglosaského obojka. Musí však postupovať opatrne a postupne, aby nedal atlantistom zámienku na zruinovanie krehkej konštrukcie euroúnie.

Moskva pozorne a s pochopením sleduje jeho snahy, pričom registruje veľké ambície a obmedzené možnosti európskych lídrov. Putin už minulý rok v Sankt Peterburgu signalizoval ochotu Ruska pomôcť im. Ich problém a Macronov omyl je v tom, že si zainteresovanosť Moskvy v normálnych vzťahoch s Európou chybne vysvetľujú ako snahu Rusov stať sa Európanmi a riešiť tak hypotetický komplex vlastnej menejcennosti, ktorým však trpí iba marginálna piata kolóna ruských liberálov.

Z tohto chybného úsudku sa odvíja ďalšia chybná predstava o tom, že Paríž je v situácii, ktorá mu umožňuje manipulovať s Ruskom podľa vlastných predstáv. Názorne sa to prejavilo vo chvíli, keď sa Macron chcel blysnúť pred Putinom citátom Dostojevského, ktorého však vôbec nepochopil. Macron si zle vysvetlil Dostojevského myšlienku z jeho románu „Výrastok“ („Подросток“, 1875), keď vytrhol z kontextu a skreslil jeho slová o tom, že Rus je tým viac Rusom, čím viac je Európanom. Macron vôbec nepochopil, že Dostojevskij mal na mysli niečo úplne iné, konkrétne to, že kým Francúz, Angličan, či Nemec v komunikácii s vonkajším svetom stále zostávajú tým istým Francúzom, Angličanom, či Nemcom, iba Rus sa dokáže vcítiť a vžiť sa do kože partnera a komunikovať s Francúzom ako Francúz, s Nemcom ako Nemec, alebo s Grékom ako Grék.

Podľa Dostojevského sú teda Rusi tým viac Rusmi, čím viac im je vlastná empatia vo vzťahu k Európanom, ktorá naopak chýba práve západným Európanom. Inak však Dostojevskij prízvukoval, že Rus už len z dôvodu svojho „všeľudského inštinktu“ («инстинкт общечеловечности») nemôže byť považovaný za radového Európana. Rus sa od Európanov líši tým, že mu je cudzí ich schématický spôsob myslenia. Dostojevskij bol šokovaný z toho, do akej miery chýba Európanom schopnosť pochopiť a vžiť sa do myslenia Rusov. „O Rusku vedia iba to, že tam žijú Rusi, ale o ľuďoch ako takých nevedia nič. Sú pre nich záhadou, aj keď si naivne myslia, že nás majú dobre prečítaných“, konštatoval Dostojevskij.

Denník „Vzgľad“ pripomína, že Európania ani poldruha storočia po Dostojevskom nenašli recept na pochopenie ruskej duše. Naopak, Putin rozumie veľmi dobre Macronovi a vníma celú hĺbku jeho mylných predstáv o Rusku. Niet divu, že Putin zostáva pre Európanov rovnakou záhadou, o akej písal Dostojevskij.

Gabriel Gačko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:34

Grécka polícia oznámila, že zadržala viac ako 40 ľudí podozrivých z členstva v pašeráckom gangu, ktorí sa podieľal na nelegálnej preprave viac ako 2300 migrantov. 

06:33

Medzinárodný menový fond poskytne Ukrajine nový balík finančnej pomoci vo výške viac než 15 miliárd USD (13,79 miliardy eur).

06:30

Pápež František pokrstil bábätko a pozdravil deti v nemocnici Genelli v Ríme.

Včera 20:05

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) vyzval na vyhostenie ruského veľvyslanca zo Spojených štátov. Ide o reakciu na zadržanie jeho reportéra v Rusku pre obvinenia zo špionáže

Včera 20:00

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou.

Včera 19:47

Rakúske ľadovce ustupujú rekordne rýchlo, vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Rakúsky alpský spolok (ÖAV).

Včera 19:26

Niekoľko ľudí utrpelo v piatok zranenia pri dvoch rôznych železničných incidentoch. Vlaky sa vykoľajili na severozápade Švajčiarska, severne od hlavného mesta Bern.

Včera 19:21

Šesť ľudí z dvoch rodín našli mŕtvych v močiari na Rieke sv. Vavrinca pri kanadsko-americkej hranici. Pokúšali sa ilegálne prejsť na územie USA, informovala v piatok polícia.

Včera 19:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác.

Včera 19:16

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali v piatok na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne.

Včera 19:13

Piráti uniesli šiestich členov posádky z dánskeho ropného tankera pri západnom pobreží Afriky. V piatok to oznámili francúzske námorné sily.

Včera 18:35

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad.

Včera 17:59

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok podpísal výnos, ktorý určuje smerovania vývoja poľských ozbrojených síl v rokoch 2025 až 2039.

Včera 17:39

Americký prezident Joe Biden sa v piatok odmietol vyjadriť k obžalobe svojho predchodcu Donalda Trumpa. Tá súvisí s údajnou platbou pornoherečke Stormy Danielsovej za mlčanie o ich afére pred voľbami v roku 2016. Trump sa stal prvým exprezidentom USA, ktorý čelí obžalobe za trestné činy.

Včera 17:23

Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Revolúcia v demokratizácii spoločnosti: nahradia politikov roboty?

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Doposiaľ sa umelá inteligencia využívala v politickom boji väčšinou iba v diskusiách na internete. Zdá sa však, že môže preniknúť aj do oblasti, kde to nikto nečakal. Budeme mať robotických politikov? Umelá inteligencia sa postupne dostáva do všetkých oblastí života, dokonca aj tam, kde…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine?

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Nie je to zábavné: Štokholm vynadal ruskej ambasáde za poznámku o “legitímnom cieli”

0 icon

Štokholm 1. apríla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:wikimedia)   Minister zahraničných vecí Tobias Billström uviedol, že jeho rezort si predvolá ruského veľvyslanca, aby "protestoval proti tomuto zjavnému pokusu" o zasahovanie do švédskej kandidatúry do NATO, píše Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative Švédske ministerstvo zahraničných vecí si berie na mušku ruského veľvyslanca Viktora…

Salvini: Francúzsko odmieta migrantov, ale “necháva si teroristov”

0 icon

Paríž 1. apríla 2023 (HSP/euractiv/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Vláda prezidenta Emmanuela Macrona odmieta migrantov, ale "ponecháva si teroristov", uviedol podpredseda vlády a minister dopravy Matteo Salvini (Liga/ID) po tom, ako francúzsky súd odmietol vydať desať bývalých teroristov zo skupiny Červené brigády do Talianska, informuje EURACTIV Francúzsky kasačný súd v utorok zamietol…

Centristický think tank v DC: USA by mali pohroziť vojnou a zmenou režimu v Iráne

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:Pixabay)   Centrum pre novú americkú bezpečnosť navrhuje, aby sa to všetko uskutočnilo prostredníctvom "súkromných správ" teheránskym lídrom, píše Daniel Larison pre Responsible Statecraft Cez textové správy? Diskusia o iránskej politike vo Washingtone trpí nedostatkom myšlienok. Napriek tomu, že politiky založené na nátlaku a hrozbách za…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Smer-SD: Ak niekto manipuluje nahrávky, tak sú to média a obhajoba Čurillovcov

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico namieta obžalovanie exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Spochybňuje pritom výpovede bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Fico naďalej hovorí o deštrukcii právneho štátu Šéf Smeru-SD tvrdí, že exminister je obžalovaný na základe jednej vety, doteraz vo veci nebol vypočutý…

Poľsko plánuje strategickú alianciu s Rumunskom

0 icon

Varšava 1. apríla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)   Vojenské spojenectvo naznačuje povojnové ambície Poľska dômyselne sa upevniť ako stredoeurópska veľmoc a hlavný európsky partner NATO, píše Thomas O'Reilly pre The European Conservative Poľsko a Rumunsko v utorok 29. marca oznámili plány na posilnenie vojenskej spolupráce, čo je znakom zmeny lojality v…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Čína bude meniť pravidlá hry. Európski lídri začínajú konať

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Čína je jednou z mála krajín, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne na Ukrajine Novinárom to pred návštevou Emmanuela Macrona v Číne povedal zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, uviedla CNN. "Je zrejmé, že Čína je jednou z mála krajín na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom \"davoskej t

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali