NAŽIVO

Iránskym predstaviteľom vrátane ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího zrušili pozvánky na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu pre násilné potláčanie protivládnych demonštrácií. Informuje o tom správa agentúry DPA.

20:11

Poľské deti sú na internete často vystavené škodlivému obsahu, pričom každá deviata webová stránka, ktorú navštívia, je pornografická. V piatok na to upozornila Európska komisia (EK). Poľský prezident Karol Nawrocki pred týždňom vetoval zákon, ktorý by napomohol k obmedzeniu takéhoto obsahu a implementovaniu nariadenia Európskej únie. Informovala o tom správa agentúry PAP.

20:08

Ceny ropy v piatok vzrástli o viac než 1 %. Informovali o tom správy agentúry Reuters.

Februárový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 18.33 h SEČ predával s plusom 71 centov alebo 1,20 % po 59,90 USD (51,56 eura) za barel (159 litrov). Severomorská ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 72 centov alebo 1,13 % na 64,48 USD za barel a zrejme zaznamená štvrtý týždňový nárast po sebe.

20:05

Európske akcie sa na konci týždňa mierne oslabili. V centre záujmu investorov zostávajú geopolitické napätia. Informovali o tom správy DPA, CNBC a Bloombreg.

Kľúčový nemecký index Dax v piatok stratil 0,22 % a uzavrel na 25.297,13 bodu, keď po sérii nových rekordov vrátane utorkového maxima 25.507 bodov prevládla konsolidácia. Za celý týždeň Dax takmer stagnoval.

20:03

Čínsky líder Si Ťin-pching a kanadský premiér Mark Carney po stretnutí v Pekingu v piatok ohlásili vzájomné zníženie ciel. Očakáva sa, že Čína od 1. marca zníži clá na kanadský repkový olej z 85 % na 15 %. Ottawa súhlasila so znížením ciel na čínske elektromobily na 6,1 %. Táto výhodná sadzba sa však bude týkať iba obmedzeného počtu čínskych elektrických vozidiel. Informovala o tom správa BBC.

Carney Pching-2026011603
Na snímke kanadský premiér Mark Carney (vľavo) sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo Veľkej sále ľudu v Pekingu v Číne / Foto: SITA/AP-Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP
18:58

Používatelia sociálnej siete X a četbota Grok hlásili v piatok popoludní rozsiahle výpadky. Informovala o tom správa agentúry DPA.

18:57

Najnovšie satelitné snímky Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zachytili blížiaci sa rozpad kedysi najväčšieho ľadovca sveta A23a. Mimoriadne jasný a bezoblačný záber z vesmíru na ľadovú kryhu vo vodách pri Antarktíde zverejnila ESA v piatok. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Jasnomodré oblasti viditeľné na jeho povrchu a na ľadovcoch južne od neho sú jazierka roztopenej vody, ktoré sú jasnými znakmi rýchleho zániku ľadovca,“ uviedla ESA so sídlom v Paríži.

18:55

Na Ukrajine nezostala ani jedna elektráreň, na ktorú by ruské jednotky počas vojny ešte nezaútočili. Uviedol to v piatok podpredseda ukrajinskej vlády a minister energetiky Denys Šmyhaľ, píše TASR na základe správy agentúry RBK-Ukrajina.

Denys Šmyhaľ
Na snímke Denys Šmyhaľ / Foto: SITA/AP-Omar Havana
18:54

V Nórsku odsúdili na 30 rokov väzenia Arfana Bhattiho za napomáhanie pri teroristickom útoku v LGBT+ bare počas osláv Pridu v Osle 25. júna 2022. Pri streľbe útočníka zomreli dvaja ľudia a ďalší boli zranení, niektorí vážne. V tejto škandinávskej krajine ide o najvyšší možný trest, píšu agentúry DPA a Reuters.

18:40

Šéf izraelskej spravodajskej služby Mosad David Barnea pricestoval v piatok do Spojených štátov na rokovania o situácii v Iráne. Informáciu priniesol portál Axios s odvolaním sa na dva zdroje.

Barnea by sa mal podľa správy v Miami stretnúť s vyslancom prezidenta USA Steveom Witkoffom, ktorý má údajne na starosti priamu komunikáciu medzi Spojenými štátmi a Iránom.

David Barnea
Na snímke šéf spravodajskej služby Mossad David Barnea / Foto: SITA/AP-Gil Cohen-Magen/AP
17:30

Syn zvrhnutého iránskeho šacha Mohammada Rezu Pahlavího v piatok vyhlásil, že si je istý pádom islamskej republiky v dôsledku rozsiahlych demonštrácií. Informujú o tom správy agentúr AFP a Reuters.

„Islamská republika padne – nie či, ale kedy. Vrátim sa do Iránu,“ vyhlásil iránsky korunný princ Reza Pahlaví na tlačovej konferencii vo Washingtone.

17:27

Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová je presvedčená, že v správnom čase ju zvolia za prezidentku, hoci Spojené štáty ju po zosadení Nicolása Madura odsunuli na vedľajšiu koľaj. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„Myslím si, že budem zvolená za prezidentku Venezuely, prvú ženu prezidentku, keď príde správny čas,“ povedala Machadová v televízii Fox News po štvrtkovom stretnutí s Trumpom vo Washingtone. Jej vyjadrenie odvysielali v piatok.

María Corina Machadová
Na snímke María Corina Machadová / Foto: SITA/AP-Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix, Pool Photo via AP
17:25

Trump vyhlásil, že môže zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s postojom USA voči Grónsku.

„Môžem zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s nárokmi USA na Grónsko, pretože Grónsko potrebujeme pre národnú bezpečnosť. Takže to môžem urobiť,“ uviedol americký prezident v súvislosti s clami na dovoz farmaceutických výrobkov z EÚ.

17:20

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v piatok nezvolila šéfa opozičného hnutia STAN Víta Rakušana za podpredsedu dolnej komory parlamentu. V tajnej voľbe získal 83 hlasov, na zvolenie však potreboval podporu najmenej 92 poslancov. Informuje o tom TASR podľa správ portálu Novinky.cz a stanice ČT24.

16:56

Britská banka HSBC sa chystá prehodnotiť svoje podnikanie v Singapure v oblasti životného poistenia. Ide o súčasť krokov jej šéfa Georgesa Elhederyho s cieľom reorganizovať britský bankový gigant. Skupina uviedla, že revízia sa bude týkať iba divízie HSBC Life Singapore, ktorá sa zaoberá životným poistením. Dodala, že zváži všetky možnosti vrátane predaja. Hodnota divízie by mohla presiahnuť miliardu USD (860,3 milióna eur). Informovala o tom správa agentúry DPA.

16:56

Taliansky minister obrany vysmial vyslanie niekoľkých desiatok európskych vojakov do Grónska na ochranu pred USA.

„Zaujímavé je, čo tam vlastne majú robiť – vyraziť na expedíciu? 15 Talianov, 15 Francúzov, 15 Nemcov – to znie ako začiatok vtipu,“ vyhlásil Guido Crozetto, ktorého slová cituje agentúra ANSA.

16:54

Americký prezident Donald Trump vyzdvihol vo štvrtok líderku venezuelskej opozície Maríu Corinu Machadovú za „nádherné“ gesto s Nobelovou cenou. Machadová predtým uviedla, že počas stretnutia v Bielom dome Trumpovi odovzdala svoju medailu Nobelovej ceny za mier. Informuje o to správa  agentúry AFP.

„Je to úžasná žena, ktorá si toľkým prešla,“ napísal Trump v príspevku na svojej platforme Truth Social a dodal, že odovzdanie medaily bolo zo strany Machadovej „takým nádherným gestom vzájomnej úcty“.

16:42

Hovorca nemeckého ministerstva vnútra v piatok potvrdil policajnú operáciu v Baltskom mori súvisiacu s ruskými loďami. Z taktických dôvodov sa však na túto tému odmietol bližšie vyjadriť. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca reagoval na otázku, či spolková polícia v posledných dňoch niekoľkokrát zabránila preplávaniu ruských lodí. Uviedol, že polícia „bola poverená a vykonáva úlohu monitorovania lodnej dopravy v Severnom a Baltskom mori“, a spresnil, že hovorí o nemeckých pobrežných vodách a výlučnej ekonomickej zóne.

16:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa nezúčastní na pondelkovej rozprave plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii. V Štrasburgu ju bude zastupovať slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Pre portál Politico to potvrdila hovorkyňa EP Delphine Colardová.

16:35

Britská vláda v piatok oznámila, že Ukrajine poskytne 20 miliónov libier (viac ako 23 miliónov eur) na podporu energetickej infraštruktúry, ktorá je terčom ruských útokov. Podpora podľa Spojeného kráľovstva pomôže reagovať na naliehavé potreby a zabezpečiť teplo a elektrinu pre milióny rodín. Informovala o tom stanica Sky News a oficiálne vyhlásenia britskej vlády.

16:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NRSR: Smer-SD odhlasoval, že Ľ. Galko ohrozuje OS SR

Bratislava 26. júna (TASR) – Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť je znepokojený tým, aké nepravdivé údaje poskytuje poslanec Ľubomír Galko (SaS) pre médiá o existujúcom ohrození obranyschopnosti SR, pričom Galko sám svojimi vyjadreniami ohrozuje Ozbrojené sily (OS) SR a dehonestuje tým prácu všetkých profesionálnych vojakov. Uznesenie v takomto znení dnes prijal hlasmi poslancov za vládny Smer-SD brannobezpečnostný výbor, ktorý zasadal na podnet opozičných poslancov na čele s Galkom. Ten chcel vedieť, či prevelenie poručíčky Kataríny Svrčekovej do funkcie veliteľky bojovej čaty v Trebišove nie je ohrozením bojaschopnosti časti OS SR.

Výbor zároveň konštatoval, že sa odmieta zúčastňovať na politickom divadle strany SaS, "ktorá porušujúc základné princípy ústavnosti a zákonnosti pri uplatňovaní práv a povinností profesionálnych vojakov zaťahuje konkrétne fyzické osoby vykonávajúce štátnu službu profesionálnych vojakov do svojich tlačových konferencií, účelových mediálnych vyhlásení a spravodajských hier". Ako obzvlášť závažnú skutočnosť vníma výbor fakt, že tieto hry rozohráva človek, ktorý bol takmer rok a pol ministrom obrany vo vláde Ivety Radičovej.

Uznesenie presadil člen výboru Peter Šuca (Smer-SD). Daniel Lipšic (nezaradený) vzápätí upozornil, že takéto absurdné vyhlásenia sa neschvaľovali ani za čias Vladimíra Mečiara. "Smeráci majú zo mňa vysoký krvný tlak, a to je dobre. Treba v tom pokračovať a ja budem naďalej odhaľovať všetky ich špinavosti," uistil v reakcii Galko.

Šéf výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) však napriek presvedčeniu, že Galko ohrozuje armádu, trestné oznámenie podávať nebude. "Prečo by sme mali vždy nejakým spôsobom dávať trestné oznámenie? Dúfam, že si vstúpi do svedomia a nebude rozprávať také nezmysly," odporučil.

Okolnosti prevelenia exdôstojníčky Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Svrčekovej na čelo bojovej jednotky v Trebišove prišli na výbor osobne vysvetľovať minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) aj náčelník generálneho štábu OS SR Peter Vojtek. Zhodne deklarovali, že k žiadnemu ohrozeniu bojaschopnosti nedošlo.

"Vojaci slúžia dvoma spôsobmi – jednak sú súčasťou OS alebo sú dočasne vyčlenení a plnia úlohy pre ministerstvo obrany či Vojenské spravodajstvo. Poručík je zaraďovaný na pozíciu veliteľa čaty, každý rok takto zaraďujeme viac ako 40 absolventov," vysvetlil Vojtek, podľa ktorého majú OS poručíkov nedostatok a neobsadených je viac ako 250 miest. "Ženy plnia rovnaké úlohy ako ostatní profesionálni vojaci. Tento postup považujem za normálny, premiestňovanie vojakov je súčasťou personálneho manažmentu OS. Je to súčasť práce a života vojaka, ktorý podpisuje súhlas, že bude vykonávať služby podľa potrieb veliteľa," upozornil náčelník generálneho štábu. Keďže sa Svrčeková odmietla oboznamovať s utajovanými skutočnosťami, hľadali jej podľa Vojteka voľné miesto, pričom k dispozícii boli len tri pozície veliteľov čiat.

.

Vojtek aj Glváč zároveň spochybnili jej súčasnú práceneschopnosť. "Boli vykonané kontroly, nezdržovala sa však na nahlásenej adrese. Požiadali sme ju o vysvetlenie," povedal Vojtek. Minister doplnil, že PN má vystavenú v súkromnom zdravotníckom zariadení, pričom ju podpisoval človek, "ktorý mal vzťah k Vojenskému spravodajstvu".

Galka tieto informácie neuspokojili, preto podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu sabotáže, ohrozenia utajovanej skutočnosti a zváži aj podanie trestného oznámenia pre podozrenie z trestného činu vydierania. "Vy riskujete bezpečnosť a životy vojakov OS. Nemôžem sa s tým stotožniť a je mi jedno, že je to v súlade so zákonom. Ona v živote strieľala trikrát, uniformu mala na sebe dvakrát. Ja to pokladám za hazard, aby ste žene, ktorá nastúpila do OS pre potreby VSS a absolvovala len deväťtýždňový základný výcvik, zverili životy 30 vojakov," upozornil opozičný poslanec. Vojtekovi odkázal, že vlastnú dcéru by do takejto jednotky neposlal a vlastnému synovi by takúto veliteľku čaty nedal.

Galko chcel tiež vedieť, ako je možné, že Svrčeková velí čate, keď neabsolvovala školenie na cvičebné plány pre čaty a roty. Vojtek priznal, že zoznam jej školení nepozná a zistí to, ale tvrdí, že vojenské jednotky si medzi sebou pomáhajú. "Je možné, že sa s ňou rozlúčime, ale my sa snažíme udržať každého vojaka," povedal.

Informáciu Ľubomíra Galka, že poradca ministra obrany František Blanárik upozorňoval Glváča aj šéfa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru na skutočnosť, že prevelením Svrčekovej do chemického práporu v Rožňave napriek tomu, že nemá bezpečnostnú previerku, je porušený zákon, Glváč dementoval. "Sedíme tu pre jednu vojačku, ktorá sa vyhýba službe," odkázal. Vojtek zároveň poprel, že Svrčeková niekedy mala ísť do zahraničnej misie.

.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Donald Trump hrozí clami krajinám, ktoré nepodporia jeho plán prevziať Grónsko

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nevylučuje zavedenie obchodných ciel voči krajinám, ktoré nepodporia jeho plán prevziať kontrolu…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blanár rozhodol o evakuácii a zatvorení veľvyslanectva SR v Iráne

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rozhodol o evakuácii personálu a dočasnom uzatvorení Veľvyslanectva SR v Teheráne.…

16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Opozícia ma obviňuje, že som americký agent

Pracovná cesta do USA je v plnom súlade so suverénnou slovenskou zahraničnou politikou. Uviedol to z amerického Washingtonu na sociálnej…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin ide na súd kvôli 200 miliardám eur zmrazeným v Európe

Moskovská sudkyňa začala súdny spor medzi Ruskou centrálnou bankou a belgickou spoločnosťou Euroclear, ktorá spravuje viac ako 200 miliárd eur…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Pokuta 33 miliónov: Prečo NABU útočí na Tymošenkovú a ako to môže zmeniť rozloženie síl v Rade

Dnes súd vo veci Júlie Tymošenovej zvolil ako opatrenie na zabránenie jej úteku kauciu vo výške 33 miliónov hrivien, zákaz…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump dosiahol, čo chcel: Konečne “získal” Nobelovu cenu za mier

Americký prezident Donald Trump sa konečne dočkal a prevzal si Nobelovu cenu za mier, aj keď mu toto ocenenie nebolo udelené…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Polícia obvinila Petra Kotlára, opozícia volá po jeho odvolaní

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19,  pre týždenník PLUS 7 DNÍ potvrdil, že o…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prísne opatrenia iránskych úradov zrejme zatiaľ do veľkej miery potlačili protesty

Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ľudskoprávne organizácie a miestnych obyvateľov

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Oslobodený Harabin vracia úder

Bojovať proti bezpráviu, falošným obvineniam, alebo šikane zo strany úradov treba v demokratickom štáte zákonnými prostriedkami. Štefan Harabin ide do…

16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Únia zvažuje nový formát členstva Ukrajiny v bloku

Európska únia diskutuje o možnosti zavedenia nového formátu členstva pre Ukrajinu, čo by mohlo urýchliť jej vstup do bloku ako…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych lídrov na obnovenie dialógu o Ukrajine

Rusko v piatok označilo výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu s Moskvou za „pozitívne“. Reagovalo tak na nedávne vyjadrenia…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko pre HS: PS asi dostalo z Bruselu príkaz rozoštvať Slovákov a Maďarov

Progresívne Slovensko sa vlani, koncom novembra, postaralo – na prekvapenie mnohých – o slušný rozruch, keď po dlhých rokoch vytiahlo…

16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
.

V treskúcej zime dáva Ukrajine pomocnú ruku spojenec z „koalície ochotných“

Ukrajinci sa tešia: do ich rúk sa dostala neuveriteľná suma peňazí na vyriešenie energetického stavu núdze

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kyjev nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, státisíce ľudí sú bez dodávok tepla

Nový ukrajinský minister energetiky v piatok nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, keďže energetická sústava zápasí s následkami…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbánova vláda spúšťa petíciu proti Ukrajine

Gergely Gulyás upozornil, že na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ vo februári je Európska komisia pripravená obetovať nasledujúce desaťročia Európskej únie…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Dostávame sa k nebezpečnej hranici

“Lídri” EÚ čoraz otvorenejšie hovoria o tom, že máme poslať európskych vojakov do vojny. V uplynulých rokoch padlo už mnoho…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Samovražda, nešťastný pád alebo pokus o zabitie? Ruský obranca zomrel za záhadných okolností

Ruský futbal je v šoku zo smrti Layonela Adamsa, ktorý kedysi obliekal dres klubu CSKA Moskva. Našli ho mŕtveho v…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Paríž, Rím a Berlín hľadajú cestu k Rusku. Prvá krajina povedala rázne: Nie!

Veľká Británia sa postavila proti priamym rokovaniam s Ruskom, ku ktorým v poslednej dobe vyzývajú v Európe

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruskí špecialisti odrazili inváziu v srdci Afriky

Bangui, 16. januára 2026 - Na konci decembra 2025 prezident Stredoafrickej republiky Fosten-Arkange Taudera s prevažnou väčšinou vyhral ďalšie voľby…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Český prezident Petr Pavel pricestoval do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pricestoval v piatok do Kyjeva na rokovania so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koľko krajín tvorí Balkán? Kompletný prehľad balkánskych štátov

Balkán je región juhovýchodnej Európy známy svojou bohatou históriou, kultúrnou rozmanitosťou a zložitými hranicami. Balkán zahŕňa krajiny, ktoré sú úplne…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

V Moskve sa bavia na amerických ambíciách získať Grónsko a na neschopnosti EÚ ochrániť ostrov

Neutíchajúce ambície amerického prezidenta Donalda Trumpa získať kontrolu nad Grónskom a európska reakcia na jeho hrozby o prevzatí ostrova vojenskou…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lopušanová s 33 bodmi vyrovnala rekord v produktivite na MS do 18 rokov

Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov neuspeli proti Švédkam vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Kanade. Vysoký prehra 2:7 reálne odzrkadľuje…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku bolo „obrovskou chybou“, tvrdí Merz

Rozhodnutie Nemecka zatvoriť všetky svoje jadrové elektrárne bolo „obrovskou chybou“ a malo to vysoké náklady pre ekonomiku, povedal včera kancelár…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Chcete pochopiť venezuelské a iránské dobrodružstvá amerického prezidenta? Stačí jeden graf

USA, 16. januára 2026 - Francúzska tlač sa zo srdca

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu

Špeciálny predstaviteľ Bieleho domu Steve Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu, ktoré chcú zakotviť v dohode

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Verstappen cíti motiváciu pred veľkými zmenami v Red Bulle pre sezónu 2026

Štvornásobný majster sveta v prestížnom motoristickom seriáli monopostov F1 Max Verstappen vyjadril motiváciu zvládnuť nový monopost pre sezónu 2026, ktorý…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Iránskym predstaviteľom vrátane ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího zrušili pozvánky na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu pre násilné potláčanie protivládnych demonštrácií. Informuje o tom správa agentúry DPA.

20:11

Poľské deti sú na internete často vystavené škodlivému obsahu, pričom každá deviata webová stránka, ktorú navštívia, je pornografická. V piatok na to upozornila Európska komisia (EK). Poľský prezident Karol Nawrocki pred týždňom vetoval zákon, ktorý by napomohol k obmedzeniu takéhoto obsahu a implementovaniu nariadenia Európskej únie. Informovala o tom správa agentúry PAP.

20:08

Ceny ropy v piatok vzrástli o viac než 1 %. Informovali o tom správy agentúry Reuters.

Februárový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 18.33 h SEČ predával s plusom 71 centov alebo 1,20 % po 59,90 USD (51,56 eura) za barel (159 litrov). Severomorská ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 72 centov alebo 1,13 % na 64,48 USD za barel a zrejme zaznamená štvrtý týždňový nárast po sebe.

20:05

Európske akcie sa na konci týždňa mierne oslabili. V centre záujmu investorov zostávajú geopolitické napätia. Informovali o tom správy DPA, CNBC a Bloombreg.

Kľúčový nemecký index Dax v piatok stratil 0,22 % a uzavrel na 25.297,13 bodu, keď po sérii nových rekordov vrátane utorkového maxima 25.507 bodov prevládla konsolidácia. Za celý týždeň Dax takmer stagnoval.

20:03

.

V Kočnerovej kauze Five Star Residence odznela spojená obžaloba, dvaja obžalovaní priznali vinu

Mestský súd Bratislava I dnes otvoril súdny proces v kauze Five Star Residence, týkajúcej sa aj podnikateľa Mariana Kočnera. Po…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Sú sociálne siete pre duševné zdravie tak škodlivé, ako si myslíme?

Nová štúdia zistila, že intenzívnejšie využívanie sociálnych sietí a videohier samo o sebe nezhoršuje duševné zdravie tínedžerov, napriek všeobecným obavám.…

16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Google rozposiela deťom návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

Google obchádza britskú a americkú legislatívu a deťom poskytuje návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európski diplomati sa boja „pasce zo strany Putina a Trumpa”

Urýchlené pristúpenie Ukrajiny k EÚ je „pasca zo strany Putina a Trumpa“, domnievajú sa európski diplomati, s ktorými rokovala Financial…

16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Európsky plán, slovenský problém

Jeden rámec pre 27 príčin: Slovensko potrebuje viac bytov, stabilný nájom a viac ciest k bývaniu, nie ďalšie schémy

16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov