NHL: Halák inkasoval len raz, Islanders zdolali Philadelphiu 3:1

New York 26. novembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul Sancya,Kathy Willens)

Siedmy gól útočníka Tomáša Tatara v tejto sezóne nestačil Detroitu

Slovenský brankár Jaroslav Halák svojím výkonom pomohol v noci na štvrtok v zámorskej NHL k triumfu hokejistov New Yorku Islanders nad Philadelphiou 3:1. Halák kryl 17 z celkového počtu 18 striel a zaznamenal 94,4-percentnú úspešnosť zákrokov.

Na snímke hokejista Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Tatar sa teší po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL  Detroit Red Wings - Boston Bruins v Detroite
Na snímke hokejista Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Tatar sa teší po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Detroit Red Wings – Boston Bruins v Detroite

Siedmy gól útočníka Tomáša Tatara v tejto sezóne nestačil Detroitu, “červené krídla” podľahli doma Bostonu 2:3 po predĺžení. Hostia natiahli víťaznú šnúru na štyri zápasy rovnako ako Ottawa, ktorá si poradila s Coloradom 5:3.

Hokejista New Yorku Islanders Casey Cizikas objíma brankára Slováka Jaroslava Haláka po výhre v zápase zámorskej hokejovej NHL New York Islanders - Philadelphia Flyers v New York
Hokejista New Yorku Islanders Casey Cizikas objíma brankára Slováka Jaroslava Haláka po výhre v zápase zámorskej hokejovej NHL New York Islanders – Philadelphia Flyers v New York

Halák nastúpil na svoj 12. zápas v sezóne a vychytal šieste víťazstvo. Inkasoval síce už v 4. minúte, keď ho v presilovke prekonal Claude Giroux, ale v ďalšom priebehu už nepustil za chrbát ani jeden puk. Islanders vyrovnali v závere prvej tretiny v oslabení zásluhou Caseyho Cizikasa a potom zápas otočili. “Ostrovania” boli v súboji s rivalom z Metropolitnej divízie lepší a súpera prestrieľali v pomere 36:18. “Bol to jeden z našich lepších zápasov najmä v defenzíve,” povedal zámorským médiám tréner Jack Capuano. Hralo sa veľmi tvrdo, o čom svedčí 44 trestných minút a 67 bodyčekov. Diváci videli aj dve bitky a viacero strkaníc po odpískaní. “Flyers sú fyzicky veľmi zdatný tím. Bol to boj celých 60 minút,” dodal Capuano. Islanders sa po víťazstve dostali na 4. miesto vo svojej divízii.

V Detroite sa v priamom súboji stretli domáci útočník Tomáš Tatar a obranca Bostonu Zdeno Chára. Tatar strelil svoj siedmy gól v sezóne, ale viac dôvodov na radosť mal po zápase kapitán Bruins. Boston v závere vyrovnal na 2:2 a napokon v predĺžení rozhodol svojim druhým gólom v zápase nováčik Frank Vatrano. Red Wings prestrieľali hostí 34:22 a boli lepším tímom. “Z prehry sme sklamaní, napriek tomu si myslím, že sme podali najlepší výkon sezóny. Za stavu 2:1 sme mali šance na zvýšenie skóre, ak by sa nám to podarilo, tak by sme vyhrali,” povedal tréner Red Wings Jeff Blashill. V druhej tretine vyrovnal na 1:1 ruský útočník Pavel Dacjuk a zaznamenal svoj 300. gól v kariére. “Je to pekný míľnik, som šťastný. Ďakujem všetkým spoluhráčom, ktorí mi k tomu pomohli,” povedal Dacjuk, ktorý sa stal deviatym Rusom a takisto deviatym hráčom Detroitu, ktorý sa dostal na túto hranicu. Minimálne 300 gólov a 500 asistencií dosiahlo okrem Dacjuka ešte päť hráčov – Henrik Zetterberg, Sergej Fiodorov, Steve Yzerman, Alex Delvecchio a Gordie Howe. Ešte v druhej tretine poslal “červené krídla” do vedenia 2:1 Tatar, keď perfektnou strelou švihom prekonal bývalého spoluhráča Jonasa Gustavssona. Tatar zaznamenal tri strely, plusový bod a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu. Chára bol na ľade 24 minút a 12 sekúnd, v prvej tretine zachránil svoj tím od istého gólu, keď puk za chrbtom Gustavssona odpálil spred bránkovej čiary.

Andrejovi Sekerovi nevyšiel zápas proti svojmu bývalému tímu. Edmonton prehral na ľade Caroliny 1:4. Slovenský obranca Oilers strávil na ľade presne 23 minút, ale zaznamenal len mínusový bod, keď sa puk od jeho korčule nešťastne odrazil na hokejku Jeffa Skinnera a ten zvýšil na 3:1 pre Hurricanes. Sekera odohral v drese Caroliny celú sezónu 2013/2014 a väčšinu z minulej, kým ho klub nevymenil do Los Angeles. Okrem prehry mrzí Oilers aj strata útočníka Naila Jakupova, ktorý odstúpil v druhej tretine pre zranenie dolnej časti tela. Ešte pred zranením zaznamenal 22-ročný Rus svoj 100. asistenciu v kariére pri 100. góle Benoita Pouliota.

Útočník Los Angeles Marián Gáborík zaznamenal na ľade Tampy Bay päť streleckých pokusov, ale ani raz neprekonal Bena Bishopa. Obrovitý brankár chytil 37 striel Kings, inkasoval len z hokejky Milana Lucica a doviedol “blesky” k víťazstvu 2:1 po nájazdoch. V nich rozhodol nádherným blafákom Valtteri Filppula a natiahol víťaznú sériu Lightning na tri zápasy.

Chicago s Mariánom Hossom a Markom Daňom vyhralo v San Jose 5:2, keď dve asistencie zaznamenal Patrick Kane a natiahol svoju sériu s minimálne bodom na 17 zápasov. Od vyrovnania klubového rekordu, ktorý drží legendárny Bobby Hull, ho delia už len štyri zápasy. Hull bodoval v sezóne 1971/72 v 21 zápasoch za sebou. Kane zaznamenal najdlhšiu sériu od ročníka 2011/12, keď Pascal Dupuis bodoval v drese Pittsburghu Penguins tiež v 17-tich dueloch. Už len jeden zápas delí Kanea od vyrovnania Eddieho Olczyka (Toronto Maple Leafs, 1989-90) a Phila Kessela (Boston Bruins, 2008-09), ktorí držia rekord medzi rodákmi z USA. “Keď sa to skončí, tak sa to skončí. Snažím sa hrať svoju hru a nesústredím sa na rekord,” povedal Kane zámorským novinárom. Slováci nebodovali – Hossa bol na ľade 17 minút a 48 sekúnd a zaznamenal 4 strely, Daňo počas 9:13 vystrelil raz.

Montreal vyhral na ľade NY Rangers 5:1, ale radosť z bodov kanadskému tímu kalí zranenie brankárskej hviezdy Careyho Pricea. Minuloročný víťaz Hartovej aj Vezinovej trofeje sa nevrátil do bránky na tretiu tretinu, pretože si obnovil zranenie dolnej časti tela, pre ktoré od 30. októbra do 19. novembra vynechal deväť zápasov. Price nastúpil na svoj tretí zápas po návrate. V bránke ho nahradil nováčik Mike Condon, zaznamenal 11 zásahov a neinkasoval. Montrelu sa proti Rangers darí, z posledných 11 zápasov v základnej časti od februára 2013 vyhrali 10. “Sme veľmi spokojní s tým, ako momentálne hráme. Funguje všetko,” povedal kapitán Max Pacioretty. Svoj prvý dvojgólový zápas v kariére odohral Devante Smith-Pelly, ktorý nastúpil v prvej formácii s Paciorettym a Tomášom Plekancom (3 asistencie).

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES – NASHVILLE PREDATORS 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 39. Kane (Ristolainen, Gorges), 59. Eichel (O’Reilly, Bogosian) – 14. Fisher (Wilson, Ellis), 21. Smith (Ekholm), 27. Hodgson (Borque, Järnkrök). Brankári: Ullmark (27. Johnson) – Hutton, strely na bránku: 32:20, 17.871 divákov.

NEW JERSEY DEVILS – COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 24. Henrique (Cammalleri) – 9. Karlsson (Foligno, Johnson), 39. Calvert (Atkinson, Savard). Brankári: Schneider – Bobrovskij, strel na bránku: 28:25, 13.567 divákov.

NEW YORK RANGERS – MONTREAL CANADIENS 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 38. Nash (McDonagh, Brassard) – 5. Andrighetto (Eller, Subban), 23. Smith-Pelly (Pacioretty, Plekanec), 41. Smith-Pelly (Plekanec), 42. Galchenyuk, 50. Pacioretty (Galchenyuk, Plekanec). Brankári: Lundqvist (50. Raanta) – Price (41. Condon), strely na bránku: 34:25, 18.006 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS – ST. LOUIS BLUES 4:3 pp (1:1, 1:0, 1:2 – 1:0)

Góly: 17. Crosby (Dupuis), 30. Crosby (Malkin, Letang), 47. Lovejoy (Perron, Letang), 62. Malkin (Kessel, Lovejoy) – 10. Šťastný (Steen, Shattenkirk), 42. Fabbri (Pietrangelo), 55. Pietrangelo (Šťastný, Steen). Brankári: Fleury – Allen, strely na bránku: 34:32, 18.569 divákov.

WASHINGTON CAPITALS – WINNIPEG JETS 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Góly: 2. Williams (Carlson, Kuznecov), 19. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 31. Bäckström (Schmidt, Orlov), 37. Orlov (Kuznecov, Johansson), 54. Kuznecov (Johansson) – 7. Myers (Ladd, Little), 14. Ladd (Wheeler, Enström), 34. Perreault (Byfuglien, Little). Brankári: Holtby – Hutchinson, strely na bránku: 34:26, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES – EDMONTON OILERS 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 20. J. Staal (Nestrašil), 31. Lindholm (E. Staal, Liles), 37. Skinner (Faulk, Versteeg), 60. Nestrašil (Faulk, J. Staal) – 8. Pouliot (Nugent-Hopkins, Jakupov). Brankári: Ward – Nilsson, strely na bránku: 27:31, 10.911 divákov.

MINNESOTA WILD – VANCOUVER CANUCKS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Góly: 13. Vanek (Koivu, Granlund), 59. Coyle (Suter, Koivu) – 20. Vrbata (McCann, Edler), 32. Vrbata (H. Sedin, D. Sedin), 46. Hansen (D. Sedin). Brankári: Dubnyk – Miller, strely na bránku: 33:28, 18.877 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – PHILADELPHIA FLYERS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 20. Cizikas (Clutterbuck), 26. Okposo (Tavares), 59. Nielsen (Lee, Hamonic) – 4. Giroux (Gostisbehere, Voráček). Brankári: HALÁK – Mason, strely na bránku: 36:18, 13.027 divákov.

DETROIT RED WINGS – BOSTON BRUINS 2:3 pp (0:1, 2:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 23. Dacjuk (Marčenko, Pulkkinen), 35. TATAR (Sheahan, Helm) – 8. Vatrano (Kemppainen, Ferraro), 59. Miller (Eriksson, Krejčí), 64. Vatrano (Miller, Beleskey). Brankári: Mrázek – Gustavsson, strely na bránku: 34:22, 20.027 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – LOS ANGELES KINGS pp a sn 2:1 (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 46. Johnson (Marchessault), rozh. náj. Filppula – 55. Lucic (Toffoli, Carter). Brankári: Bishop -Quick, strely na bránku: 30:38, 19.092 divákov.

ARIZONA COYOTES – ANAHEIM DUCKS 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 4. Stone (Chipchura), 26. Vermette (Boedker, Domi), 42. Duclair (Domi), 59. Vermette (Richardson) – 41. Kesler (Vatanen, Perry), 48. Vatanen (Fowler, Getzlaf). Brankári: Smith – Gibson, strely na bránku: 34:31, 11.578 divákov.

COLORADO AVALANCHE – OTTAWA SENATORS 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)

Góly: 11. Wagner, 51. Landeskog (MacKinnon, Barrie), 53. MacKinnon (Landeskog) – 6. Prince (Karlsson, Zibanejad), 10. Prince (Smith), 22. Turris (Hoffman, Ceci), 39. Smith (Methot, Prince), 60. Zibanejad (Turris). Brankári: Varlamov (22. Berra) – Anderson, strely na bránku: 43:29, 16.570 divákov.

SAN JOSE SHARKS – CHICAGO BLACKHAWKS 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Góly: 15. Burns (Pavelski, Marleau), 52. Marleau (Burns, Ward) – 9. Seabrook (Kane, Panarin), 17. Toews (Garbutt, Shaw), 33. Keith (Panarin, Kane), 53. Desjardins (Kero, Hjalmarsson), 60. Shaw. Brankári: Jones – Crawford, strely na bránku: 29:26, 17.562 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 60:00 1/18 94,4

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska.

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.