Nemeckí právnici vydali vyhlásenie s desiatimi bodmi: povinné očkovanie proti Covidu-19 je neprípustné!

Nemeckí právnici vydali vyhlásenie s desiatimi bodmi: povinné očkovanie proti Covidu-19 je neprípustné!

Berlín 26. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Lennart Preiss,Pixabay)

 

Iniciatíva „Sieť kritických sudcov a prokurátorov“ KRIStA zverejnila vyhlásenie s desiatimi bodmi, v ktorých vysvetľuje, prečo zavedenie povinného očkovania proti Covidu-19 nie je prijateľné a bolo by proti princípom právneho štátu

ockovanie vakcina
Ilustračné foto

Združenie „Sieť kritických sudcov a prokurátorov“ (Netzwerk Kritische Richter und Staatsanwälte – KRIStA) je skupina nemeckých právnikov, ktorí sa venujú analýze krokov politikov, zákonodarcov a inštitúcií v časoch koronakrízy. Sú politicky neutrálnymi zástancami právneho štátu a základných demokratických princípov. Výslovne sa dištancujú od akýchkoľvek extrémnych tendencií.

Reklama

Iniciatíva KRIStA sleduje vývoj od marca 2020 so znepokojením a je presvedčená, že sa dejú veci z ústavného hľadiska prinajmenšom veľmi pochybné. Na základe svojich analýz vydala stanovisko k zavedeniu povinnosti očkovania proti ochoreniu Covid-19. Tých desať bodov prinášame v plnom znení.

 

Reklama
10 dôvodov proti povinnému očkovaniu podľa iniciatívy KRIStA

1. Podľa oficiálnych informácií schvaľovacieho orgánu EMA (European Medicines Agency) očkovanie proti Covidu-19 nechráni pred infekciou a prenosom vírusu SARS-CoV-2. Podľa EMA nie je známe, do akej miery môžu ľudia, ktorí boli zaočkovaní, prenášať a šíriť vírus. Všetky očkovania proti Covidu-19 boli schválené EMA len na ochranu pred ochorením Covid-19, t.j., na ochranu pred závažným priebehom po infekcii SARS-CoV-2.

2. Podľa harvardskej štúdie, ktorá skúmala 68 krajín a 2947 okresov v USA, počet infekcií neklesá v závislosti od zaočkovanosti. Ba naopak: štúdia dokonca zistila miernu tendenciu, že čím je vyššia zaočkovanosť, tým je vyšší počet infekcií. Výsledky štúdie sú v súlade s negatívnymi skúsenosťami niektorých krajín s obzvlášť vysokou zaočkovanosťou (Gibraltár, Island, Írsko, Portugalsko), ktoré napriek vysokej zaočkovanosti zaznamenali nárast počtu infekcií. Podľa tejto harvardskej štúdie nemá zaočkovanosť vplyv na mieru infekcie.

3. Očkovanie proti Covidu-19 nie je v žiadnom prípade porovnateľné s očkovaním proti osýpkam či kiahňam, pretože očkovanie proti Covidu-19, na rozdiel od očkovania proti osýpkam alebo kiahňam, nechráni pred infekciou a prenosom vírusu: očkovanie proti Covidu-19 nevytvára sterilnú imunitu. Na rozdiel od očkovania proti osýpkam alebo kiahňam, pri očkovaní proti Covidu-19 nie je možné dokázať pozitívny vplyv na infekčný proces. Okrem toho, úmrtnosť na pravé kiahne je okolo 30 percent, kým úmrtnosť na infekciu pri SARS-CoV-2 je podľa WHO v priemere 0,23 percenta. Vzhľadom na rôznu mieru nebezpečenstva, ale aj vzhľadom na úplne odlišný typ vakcíny nemožno ako argument v prospech povinného očkovania použiť prirovnanie k očkovaniu proti kiahňam či osýpkam.

4. Ako vyplýva z oficiálnych správ z augusta 2021, podľa amerického zdravotníckeho úradu CDC a britského zdravotníckeho úradu PHE, ako aj podľa štyroch štúdií, majú očkovaní porovnateľne vysokú vírusovú záťaž ako neočkovaní, keď sa nakazia. To znamená, že očkovaní ľudia sú rovnako nákazliví ako neočkovaní a predstavujú porovnateľne vysoké riziko nákazy.

5. Podľa správy Inštitútu Roberta Kocha z 25. novembra 2021 bolo 56 percent hospitalizovaných pacientov s Covidom-19 vo veku nad 60 rokov dvakrát zaočkovaných. K 9. novembru 2021 waleský zdravotnícky úrad uviedol, že 83,6 percent hospitalizovaných pacientov s Covidom-19 bolo dvakrát zaočkovaných. Tvrdenie, že s Covidom-19 sú v nemocniciach väčšinou (a podľa bavorskej vlády dokonca 90 percent) neočkovaní pacienti, nie je pravdivé.

Reklama

6. Podľa správy Spolkového kontrolného úradu z 9. júna 2021 nedošlo v Nemecku v prvom pandemickom roku 2020 k preťaženiu zdravotného systému. Naopak, v roku 2019 bolo obsadených dokonca viac lôžok ako v roku 2020. Aj analýza hospodárenia nemocníc a paušálnych kompenzácií v koronakríze z 30. apríla 2021 Poradným zborom ministerstva zdravotníctva dospela k výsledku, že ročne v priemere štyri percentá všetkých lôžok intenzívnej starostlivosti boli obsadené pacientmi s koronavírusom a pandémia nikdy nepriviedla ústavnú starostlivosť k jej limitom. Podľa správy Federálneho dvora audítorov a analýzy Poradného zboru ministerstva zdravotníctva z 30. apríla 2021 nedošlo k preťaženiu zdravotného systému počas prvej, druhej ani tretej „pandemickej vlny“. Vynára sa otázka, prečo by teraz malo dochádzať k preťaženiu v rámci štvrtej „vlny“, najmä ak 70 percent ľudí je v súčasnosti už zaočkovaných, a teda by mali byť chránení pred ťažkým priebehom. V tomto okamihu by zdravotný systém nemal byť preťažený, ak očkovanie proti Covidu-19 skutočne ponúka ochranu pred ťažkým priebehom.

7. V súčasnej situácii nehrozí žiadne preťažovanie nášho zdravotného systému, keďže podľa registra intenzívnej starostlivosti DIVI, ktorý má na starosti Inštitút Roberta Kocha, nedochádza k nárastu celkového využitia lôžkových kapacít intenzívnej starostlivosti. Dokonca je v súčasnosti lôžok intenzívnej starostlivosti celkovo o niečo menej ako v apríli 2021. Navyše, podľa týždennej správy pracovnej skupiny pre chrípku nebol zaznamenaný nárast akútnych respiračných ochorení. Výskyt akútnych respiračných ochorení vrátane Covidu-19 je podobný ako v predchádzajúcich rokoch 2017, 2018 a 2019.

koronavirus
Ilustračné foto

8. Podľa epidemiologického bulletinu WHO z októbra 2020 je úmrtnosť na infekciu SARS-CoV-2 v priemere 0,23 percenta. Takáto úmrtnosť na infekciu zodpovedá úmrtnosti na stredne ťažkú chrípku. V predchádzajúcich rokoch počas chrípkových vĺn nebolo nevyhnutné žiadne očkovanie, a tak vzniká otázka, prečo by teraz malo byť nevyhnutné očkovanie kvôli Covidu-19. Skutočnosť, že SARS-CoV-2 je menej smrteľný, ako sa pôvodne predpokladalo, potvrdzuje aj skutočnosť, že podľa profesora Kauermanna z Inštitútu pre štatistiku Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mníchove a podľa štúdie Univerzity Duisburg-Essen, v Nemecku v roku 2020 nebola zaznamenaná nadmerná úmrtnosť.

9. Ochranu širokej verejnosti pred Covidom-19 očkovaním nie je možné preukázať (pozri vysvetlenie v bodoch 1 až 3). Ak by sa zaviedlo povinné očkovanie ako individuálna ochrana, potom by sa podobne museli zakázať rizikové športy, jazdenie na motorke, fajčenie, alkohol a najmä sladené nápoje. Každý, kto by potom potreboval lekárske ošetrenie kvôli rizikovému životnému štýlu alebo kvôli svojmu nezdravému životnému štýlu, by musel byť odmietnutý. To odporuje základným princípom slobody a demokracie.

10. Požiadavka povinného očkovania by bola ústavná iba vtedy, ak by okrem iných aspektov neexistovali žiadne alternatívne možnosti ako liečiť Covid-19, ale ako preventívne ochranné opatrenie by bolo dostupné len očkovanie. To sa však dá spochybniť, keďže existujú vedecké publikácie, ktoré naznačujú, že liečba ivermektínom môže znížiť nemocničnú liečbu o 75 až 85 percent. Pozitívne skúsenosti s užívaním ivermektínu na Covid-19 sú aj z niektorých indických štátov, Mexika a Peru. Skúmanie, či je ivermektín vhodný na liečbu Covidu-19, ešte nie je ukončené a nesmie sa mu brániť ani ho potláčať, no zdá sa, že v súčasnosti sa tak deje z čisto finančného hľadiska. Aj bavorský zemský snem vo svojom uznesení z 24. 6. 2021 riešil používanie ivermektínu na liečbu Covidu-19. Kým nemožno vylúčiť, že ivermektín je alternatívnou možnosťou liečby Covidu-19, hovorí to proti povinnému očkovaniu. Zákonodarcovia musia poskytnúť dôkaz, že okrem očkovania nie sú dostupné žiadne alternatívne možnosti liečby. V prípade pochybností je to argument proti povinnému očkovaniu.

Reklama

Pôvodný nemecký text aj so širším zdôvodnením nájdete tu.

Dodajme ešte, že do 10. januára 2022 má minister Lengvarský pripraviť na zasadnutie vlády SR návrh zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu Covid-19 v Slovenskej republike.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) má byť Ladislav Kizak. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ), ktoré jeho menovanie schválilo.

Včera 20:15

Futbalový tréner Dragan Stojkovič predĺžil zmluvu so Srbským futbalovým zväzom (FSS) do roku 2026. Päťdesiatdeväťročný kormidelník postúpil s národným tímom na dva veľké turnaje za sebou. Na tohtoročných ME v Nemecku sa predstavia Srbi prvýkrát v ére samostatnosti.

Včera 20:07

Početná partia dobrovoľníkov povysádzala vo štvrtok v Nízkych Tatrách neďaleko Malužinej 10.000 kusov nových stromčekov. Ide o nový slovenský rekord v počte stromčekov zasadených za jeden deň. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok. Akcia sa uskutočnila v rámci iniciatívy Voda pre stromy.

Včera 19:52

Americká tenistka Peyton Stearnsová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v marockom Rabate. Vo štvrťfinále zdolala štvrtú nasadenú Luciu Bronzettiovú 6:4, 4:6 a 7:5.

Včera 19:43

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informovala agentúra Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla.

Včera 19:41

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO. Maďarsko tak má informácie o tom, čo sa stalo pri atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Konštatoval to vo štvrtok v rozhovore pre denník Blikk maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:33

Nasledujúca sezóna hurikánov v severnom Atlantiku bude podľa predpovedí mimoriadna. Očakávajú štyri až sedem hurikánov kategórie 3 alebo vyššej. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala americká meteorologická agentúra NOAA.

Búrky kategórie 3 dosahujú rýchlosť vetra viac ako 178 kilometrov za hodinu a spôsobujú ničivé škody na domoch, vyvracajú stromy a často na niekoľko dní či dokonca týždňov prerušia dodávku elektriny a vody.

Včera 19:33

V piatok (24. 5.) sa môžu na celom Slovensku vyskytnúť búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí v piatok od rána do 21.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Včera 18:54

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali agentúry AP a Reuters.

Raísího pozostatky uložili do hrobu v svätyni imáma Rézu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

S iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím sa v jeho rodnom meste lúčia desaťtisíce ľudí
Na snímke ľudia obklopujú nákladné auto vezúce rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov, ktorí v nedeľu zahynuli pri havárii vrtuľníka na severozápade Iránu, v jeho rodnom meste Mašhad
Včera 18:14

Úspech júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone bude závisieť aj od priebehu neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa budúci týždeň uskutoční v Prahe. Hlavnou témou bude Ukrajina. Novinárom to vo štvrtok povedal vrchný riaditeľ sekcie bezpečnostnej a multilaterálnej politiky na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) ČR David Konecký.

Včera 18:14

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu o vyhlásení 11. júla ako medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh vyvolal kritiku Srbska a v radoch bosnianskych Srbov. Informujú agentúry AP a AFP.

Rezolúcia OSN k Srebrenici
Na snímke členky združenia žien, ktoré v roku 1995 stratili rodinných príslušníkov pri masakre v bosnianskej Srebrenici, sledujú zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v meste Potočari v Bosne
Včera 18:05

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám. Cieľom je kompenzácia pre subjekty, ktoré zasiahnu západné sankcie voči Moskve. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský dekrét stanovuje, že ruské firmy, organizácie a jednotlivci, ktorých sa dotknú sankcie, budú mať právo požiadať o odškodnenie ruskú vládu.

Včera 17:56

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje na dopravné obmedzenia na rýchlostnej ceste R4 medzi Kechnecom a Košicami, ktoré začali platiť od štvrtka. Čiastočná uzávera sa týka úseku mosta nad širokorozchodnou železničnou traťou v smere na Košice. Dôvodom je výmena mostného záveru, práce sa týkajú obdobia do 23. júna.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž beží na vlnolame pozdĺž jazera Michigan proti panoráme centra mesta

Autor: TASR/AP-Kiichiro Sato

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali