Najdôležitejšie udalosti volebného dňa: Incident pred volebnou miestnosťou prezidentky Čaputovej. Dvakrát predĺžili moratórium

Bratislava 30. septembra 2023 (HSP/TASR/Foto:TASR-František Iván)

 

Na Slovensku sa dnes konajú predčasné voľby do Národnej rady SR. Voliči môžu odovzdať svoj hlas jednej z kandidujúcich politických strán od 7. do 22. hodiny. Volič môže takisto zakrúžkovaním maximálne štyroch kandidátov zo zvolenej strany využiť svoje preferenčné hlasy

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke prvovolič Adam Drozd hlasuje vo volebnej miestnosti v Komárne

21:45 – V sídle Smeru-SSD sa stretávajú prví kandidáti. V centrále na Súmračnej ulici v Bratislave sú už Robert Kaliňák či Marek Para. Očakáva sa príchod ďalších známych mien.

Reklama

 

21:30 – Prví hostia sa zhromažďujú na mítingu KDH v Bratislave. V štábe je už prítomný predseda Milan Majerský. Oficiálny program začína o 21:30.

Reklama

 

21:20 – Odštartovala volebná noc v sídle progresívcov. Príhovor mal predseda Michal Šimečka. Poďakoval spolupracovníkom a kandidátom PS. Šimečka si myslí, že liberálna ponuka jeho strany medzi voličmi rezonovala.

 

21:15 – Koalícia OĽaNO zorganizovala volebný večer v rozsiahlych prenajatých priestoroch vo Vlčom Hrdle v Bratislave. Očakáva sa účasť stoviek ľudí.

 

Reklama

21:00 – Pri volebnej miestnosti v obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok musela polícia riešiť hádku niekoľkých desiatok ľudí, začínajúci konflikt však nakoniec rýchlo vyriešila. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová pre TASR uviedla, že situácia je tam už pokojná.

“Pri volebnej miestnosti sa zhromaždilo viac ľudí naraz a hádali sa o to, kto pôjde prvý dovnútra. Všetko sa však vyriešilo dohovorom a nebolo tak nutné ráznejšie zasahovať,” priblížila hovorkyňa.

 

20:50 – Večerný program Demokratov odštartovali príhovormi lídri Andrea Letanovská a Eduard Heger. Uviedli, že od už dnešného rána cítia “slávnostnú atmosféru”.

 

Reklama

 

20:15 –  Médiá začínajú informovať o aktivite v prvých volebných centrálach politických strán. Podľa TA3 sa pomaly schádzajú kandidáti napríklad hnutia Sme rodina či Progresívneho Slovenska. Do centrály PS už prišiel aj predseda Michal Šimečka. Večerné čakanie na výsledky štartuje aj v Liberálnom dome strany SaS. Od 21. hodiny sa začne program v centrále Smeru.

 

19:00 – Vo večerných hodinách sa fotografiami z volebnej miestnosti pochválili ďalší poslanci parlamentu. Hlas odovzdali napríklad Juraj Blanár zo Smeru či Mária Šofranko z OĽaNO. Podobný príspevok zverejnil aj bývalý minister zahraničia Ivan Korčok, ktorý začiatkom jesene oznámil, že budúci rok bude kandidovať v prezidentských voľbách.

 

18:45 – Došlo k opätovnému predĺženiu volebného moratória. Na celom území SR potrvá do 22.45 h. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Dôvodom je predĺženie hlasovania vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič.

 

18:30 – Bezproblémový priebeh sobotňajších volieb do Národnej rady SR a veľmi dobrú účasť hlásia i v obciach na západnom okraji Slovenska.

Reklama

“Voliči dokazujú, že sa chcú svojím hlasom podieľať na tom, aký bude výsledok volieb,” zhodujú sa zástupcovia samospráv v Záhorskej Vsi, Suchohrade a Vysokej pri Morave.

Vo vôbec najzápadnejšom sídle Slovenska, v Záhorskej Vsi, dokonca odhadujú, že účasť v parlamentných voľbách by mohla v obci prekonať aj tú z minuloročných komunálnych volieb. “Je vidno, že ľudia nie sú apatickí, ale záleží im na tom, aké bude Slovensko po týchto voľbách,” uviedli z obecného úradu pre TASR.

 

18:20 – Mladí ľudia z kysuckej obce Čierne na slovensko-česko-poľskom trojmedzí prišli v sobotu využiť volebné právo nielen zo vzdialenejších slovenských miest, ale aj zo zahraničia. Starosta Peter Staňo verí, že mediálna kampaň ich namotivovala a účasť bude vysoká.

Väčšina ľudí z obce podľa neho pracuje najmä v Českej republike. “Niektorí však pracujú aj ďalej. Máme skúsenosť, že sa chcú vrátiť na voľby a spoja to s návštevou a domácim pobytom. Môžu využiť aj voličský preukaz, ale prevažuje potreba prísť na voľby,” povedal.

Reklama

Záujem mladých voličov potvrdila aj predsedníčka okrskovej komisie Anna Žáčková. “Dopoludnia bol záujem celkom vysoký a prichádzalo dosť mladých ľudí. Mnohí z nich sú študenti alebo pracujúci, ktorí si našli čas,” doplnila.

 

18:00 – Volebné komisie na voľbu poštou začínajú sčítavať hlasy zo zahraničia. Ide o návratné lístky, ktoré poslali Slováci žijúci v zahraničí poštou. Celkovo hlasovalo 58 779 zahraničných Slovákov.

 

17:20 – Voľby v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) na Triede SNP sprevádzala nespokojnosť s organizáciou. Ani jeden z mobilných pacientov či zamestnancov, ktorí prišli s hlasovacími lístkami do vopred určenej miestnosti, napokon neodvolil. Odovzdať svoj hlas nemohli, keďže neboli vopred nahlásení. Príslušná okrsková volebná komisia si však záujemcov zapísala a neskôr za nimi príde s prenosnou schránkou.

Reklama

“Vedela som, že budem hospitalizovaná. Na voľby som sa pripravila, manžel mi vybral hlasovací preukaz. Čakala som, že to bude pripravené, ako má byť, no bohužiaľ nie je, pretože nemajú dostatočný počet hlasovacích lístkov pre všetkých, ktorí majú záujem voliť,” povedala jedna z pacientiek. “Vraj sme sa mali zaregistrovať, ale nikto sa o to nepostaral. Sestričky na oddelení hovorili, že pozapisujú tých, ktorí chcú voliť. Povedali a neurobili,” tvrdí.

Z oznamu o voľbách, ktorý nemocnica podľa vlastných slov len distribuovala, nebolo zrejmé, že aj mobilní pacienti a zamestnanci majú požiadať o voľbu prostredníctvom prenosnej schránky. Pre voľby bola v lôžkovom monobloku v Kluboch zamestnancov pripravená miestnosť, ktorá bola v ozname pomenovaná ako volebná miestnosť. Na voľby bol určený polhodinový interval.

“Dezorganizácia, nič iné,” povedal jeden z členov volebnej okrskovej komisie mestskej časti Západ, ktorý prišiel do nemocnice s prenosnou schránkou. Podľa neho by mala byť v UNLP zriadená riadna volebná miestnosť.

Ako povedala ďalšia členka príslušnej volebnej okrskovej komisie, záujemcov, ktorí prišli, si dodatočne zapísali, a neskôr ich navštívia s prenosnou schránkou. “Každý má právo na voľby. Odvolia, len musíme ísť po hlasovacie lístky, lebo sme doniesli len počet podľa zoznamu. Prinesieme ich a pôjdeme po oddeleniach,” vysvetlila. Predtým išli podľa harmonogramu, a na základe menného zoznamu, k lôžkam pacientov, ktorí o voľbu prostredníctvom prenosnej schránky požiadali vopred.

Pacienti a zamestnanci mali možnosť voliť aj na pracovisku UNLP na Rastislavovej ulici.

 

17:15 – Vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie zomrel po kolapse volič. TASR to potvrdil hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek.

Reklama

 

17:10 – Médiá zverejnili videozáznam udalostí v Pezinku, kde muž zdržal hlasovanie prezidentky Zuzany Čaputovej. Muž pred prezidentkou priamo vo volebnej miestnosti prezentoval list. Podľa jeho slov išlo o sťažnosť, ktorú osobne odovzdal Čaputovej. Pýtal sa prezidentky, či má odvahu ísť k volebnej urne a vhodiť tam svoj hlasovací lístok, keď iný človek kvôli tomu musí sedieť vo väzení.

Prezidentka si sťažnosť prevzala. Mužovi odpovedala, že nevie, o ktorý konkrétny prípad ide. Následne prezidentka v sprievode osobných strážcov opustila volebnú miestnosť.

 

16:50 – V Zuberci na Orave v sobotu nafúkali predseda aj člen volebnej komisie. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

“V Žilinskom kraji polícia preverila oznámenie, že niektorí členovia volebnej komisie v obci Zuberec, okres Tvrdošín, majú byť pod vplyvom alkoholu. Policajnou hliadkou boli vykonané dychové skúšky, ktoré boli v dvoch prípadoch pozitívne, a to u predsedu a jedného člena komisie,” potvrdila Hrabovská. Dodala, že vec odovzdali Okresnej volebnej komisii v Námestove, ktorá ju bude riešiť.

 

Reklama

16:40 – Popoludní sa uskutočnila tlačová konferencia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Komisia potvrdila, že v Petržalke bol zaznamenaný prípad kolapsu člena okrskovej volebnej komisie.
Hlasovanie bolo na mieste prerušené na 40 minút a z tohto dôvodu bude možnosť hlasovať v tomto okrsku predĺžená o 40 minút. Na celom území Slovenska sa tak predlžuje moratórium o 40 minút do 22:40.

Evidovaných bolo niekoľko podnetov týkajúcich sa nekompletnej sady vydaných hlasovacích lístkov. V prípade, že mu zo strany komisie nebola vydaná kompletná sada, je potrebné na to upozorniť predsedu okrskovej volebnej komisie a požiadať o doplnenie sady.

Zo strany členov okrskových komisií nejde o úmyselné konanie, ale o zlyhanie ľudského faktora, tvrdí komisia.

Taktiež poznamenala, že vo volebnej miestnosti počas konania volieb je možné vytvárať audiovizuálne záznamy v zmysle zachovania práv na ochranu súkromia a tajnosti hlasovania.

Viceprezident Policajného zboru zhodnotil doterajší priebeh volieb ako mimoriadne pokojný a všetky podnety občanov sú príslušníkmi polície preverované.

 

Reklama

 

16:15 – Aj v Považskej Bystrici bol potrebný zákrok záchranárov. Podľa televízie Markíza tam v jednej z volebných miestností oživujú 74-ročného muža.

 

16:00 – V Košiciach sa polícia zaoberala dodávku, ktorá bola označená logom politickej strany a konkrétnym kandidátom. Potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová. „Prijali sme jedno oznámenie pre podozrenie z porušenia volebného moratória v súvislosti so zaparkovaným dodávkovým vozidlom s logom jednej z politických strán v košickej mestskej časti Západ, neďaleko jednej z volebných miestností. Preverením sa porušenie zákona nepotvrdilo.“

 

15:50 – Problém zaznamenali vo volebnej miestnosti v obci Blesovce v okrese Topoľčany. Ku voľbám boli privolaní záchranári po tom, čo sa začala dusiť jedna z členiek volebnej komisie.

Reklama

Záchranári zasahovali aj v prípade 87-ročného seniora v Rači. Mužovi prišlo nevoľno vo volebnej miestnosti.

 

15:35 – Volebná komisia dostala viacero podnetov, že voličom v niektorých okrskoch neboli vydané hlasovacie lístky všetkých kandidujúcich politických subjektov. Orosz vysvetlil, že išlo o zlyhanie jednotlivcov pri vydávaní hlasovacích lístkov. “Náprava bola možná okamžite, volič mal možnosť o tom informovať predsedu okrskovej volebnej komisie a ten mohol okamžite zjednať nápravu,” priblížil. Ubezpečil, že volebné miestnosti majú dostatok hlasovacích lístkov všetkých kandidujúcich subjektov.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová priblížila, že neustále monitorujú situáciu vo volebných miestnostiach

 

15:15 – Volebné moratórium v rámci sobotných predčasných parlamentných volieb predĺžia o 40 minút. Na celom území SR potrvá do 22.40 h. Dôvodom je predĺženie hlasovania v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke. Avizoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Priblížil, že štátna volebná komisia začne opätovne zasadať o 16.00 h a prijme rozhodnutie o predĺžení moratória. K predĺženiu hlasovania o 40 minút došlo v jednom z volebných okrskov na Základnej škole Gessayova 2 v bratislavskej Petržalke z dôvodu zdravotných komplikácií jedného z členov komisie, ktoré si vyžadovali zásah záchranárov.

Reklama

 

15:00 – Ďalšími poslancami NR SR, ktorí už hlasovali, sú Jozef Pročko (OĽaNO), Marián Kéry (Smer-SSD), Miroslav Žiak (SaS) či Erik Tomáš (Hlas-SD). Informovali o tom na svojich stránkach na Facebooku.

 

14:50 – Agentúra TASR doplnila informácie o incidente v Kostoľanoch pod Tribečom. Vo volebnej miestnosti tu zasiahla polícia. Agresívny muž poškodil volebnú urnu. Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie Lucie Betákovej však incident priebeh volieb neovplyvnil.

“Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú. Voľby ani nemuseli byť prerušené, takže pokračujeme normálne ďalej. Momentálne je už priebeh volieb u nás pokojný,” uviedla pre TASR.

Reklama

“Incident v Kostoľanoch pod Tribečom sme preverovali. Podľa mojich informácií sa vymenila volebná urna a voľby sú už pokojné, bez nutnosti ich prerušenia,” potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie v Nitre Michaela Grisbachová.

Ako informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková, polícia rieši incident ako priestupok.

 

14:45 – V obci Ondavka v okrese Bardejov sa sobotňajšie voľby konajú v súkromnom rodinnom dome. Obec totiž v minulosti prišla v exekúcii o budovu obecného úradu.

Celkovo je v Ondavke zapísaných 11 voličov a traja majú voličský preukaz. Ľudia prichádzajú voliť do rodinného domu. Ide o prístavbu rodinného domu, ktorá bola pôvodne maštaľou, neskôr v nej bola krčma.

“Kedysi sme chodili voliť, keď sme mali ešte obecný úrad do sály. Potom sme volili u pána Marčišina, ktorý tiež najprv z predajne potravín urobil volebnú miestnosť, a potom zo stajne. Teraz chodíme v poslednej dobe tu, je to zo stajne urobená volebná miestnosť,” uviedla pre TASR členka osemčlennej okrskovej volebnej komisie a obyvateľka Ondavky Helena Soroková.

Verí, že obec ešte bude mať niekedy svoj úrad. “Veľmi si prajem, aby sa obnovila budova, v ktorej kedysi bol. Budovali ju naši otcovia a nakoniec sme o ňu prišli, nechtiac,” skonštatovala Soroková.

Podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie Dáše Hudákovej domáci boli ochotní prenajať miestnosť na voľby. “Spísala sa zmluva s Okresným úradom. Ja osobne som tu pri štvrtých voľbách. Keby sa to nepodarilo, hľadala by sa iná alternatíva. Boli aj takí, ktorí nám vytýkali, že prečo nejdeme k nim. Keď sme ich však oslovili, tak to vzdali,” dodala Hudáková.

Ondavka nemá vlastný obecný úrad, volí sa v rodinnom dome
Na snímke budova bývalého obecného úradu v obci Ondavka

Podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Juraja Bochňu sa rozhodli, že pre členov komisie uvaria guľáš priamo v dome na asi 50-ročnej peci. “Spravili sme guľáš z hovädzieho aj bravčového mäsa, jeden s hubami. Dva druhy, lebo sme nemali jeden veľký hrniec, ale dva menšie,” prezradil Bochňa.

Z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 vyplynulo, že najmenšou obcou na Slovensku je z hľadiska počtu obyvateľov obec Príkra v okrese Svidník s 12 obyvateľmi. Na druhom mieste sa umiestnili obce Ondavka v okrese Bardejov a Havranec v okrese Svidník zhodne s 15 obyvateľmi. Za nimi nasleduje obec Šarbov v okrese Svidník so 17 obyvateľmi.

 

14:35 – Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v parlamentných voľbách hlasovať s pomocou inej osoby. Umožňuje to zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú volebnú komisiu.

Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.

 

14:30 – Denník SME a televízia TA3 priniesli ďalšie informácie o udalostiach v Pezinku, kde došlo ku hodinovému zdržaniu pri hlasovaní prezidentky Čaputovej. Hovorca prezidentky Martin Strižinec potvrdil, že pred miestnosťou bol podozrivý muž, ktorý po výzve ochranky odmietol odísť s tým, že sa ešte nerozhodol, koho bude voliť. 

Reklama

Okrem toho bol nájdený podozrivý batoh a dlho nebolo možné zistiť, komu patrí. Preto boli prijaté bezpečnostné opatrenia a prezidentka odhlasovala v inej volebnej miestnosti.

 

14:20 –  V Zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici odvolila v sobotu v predčasných parlamentných voľbách aj Mária Longauerová, ktorá v decembri oslávi 102 rokov. Do zariadenia prišli dve členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. Celkovo tam odvolilo vyše 30 klientov a časť personálu.

“Uvidíme, či politici splnia všetko, čo nám sľubujú,” konštatovala pre TASR Mária Longauerová tesne pred volebným aktom.

Pochádza zo Záhoria, väčšinu života však prežila v meste pod Urpínom. Spolu so svojím nebohým manželom, operným sólistom Ladislavom, patrili k zakladajúcim členom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v roku 1949 a aj banskobystrickej opernej scény v roku 1959, kde spoločne pôsobili okolo 30 rokov. Aj napriek vysokému veku chodieva voliť a sleduje správy, aby vedela, čo sa v našej krajine deje. “Treba žiť spravodlivo, bez hašterenia, škriepok a hádok,” zdôraznila dlhoročná hlasová pedagogička a bývalá sopranistka Štátnej opery.

Život v mestskom zariadení si pochvaľuje. “Dobre sa tu o nás starajú aj varia. Treba žiť úplne normálne a netreba vymýšľať,” dodala pomaly už 102-ročná volička.

V Banskej Bystrici ku koncu júla tohto roka žilo šesť obyvateľov, ktorí oslávili 100 a viac rokov, prevažne ženy.

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke 101- ročná Mária Longauerová vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do prenosnej volebnej schránky v zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici

 

14:10 – Na sociálnych sieťach sa fotkou z volebnej miestnosti pochválilo množstvo ďalších politikov. Spolu so svojimi rodinami volili poslanci Peter Kmec (Hlas-SD). Branislav Gröhling (SaS) či Jaroslav Naď (Demokrati). Takisto aktivisti a kandidáti Artur Bekmatov (Socialisti.sk, kandidátka Smeru-SSD) alebo Zora Jaurová (PS).

 

14:00 – Polícia preveruje priestupok v obci Kostoľany pod Tribečom v okrese Zlaté Moravce.

Dôchodca vo volebnej miestnosti odmietol vložiť hlasovací lístok do správnej urny. Muž mal tiež údajne poškodiť urnu na nepoužité hlasovacie lístky.

Volebný proces tu bol prerušený na 25 minút. Preto sa v obci bude večer hlasovať dlhšie až do času 22:25.

 

13:35 – Premiér Ľudovít Ódor podotkol, že na výber je viac strán a každý si vyberie podľa seba, a podľa toho, aké Slovensko chce vidieť. “Ja len poprosím všetkých spoluobčanov, pre ktorých je budúcnosť tejto krajiny dôležitá, treba ísť voliť, lebo ak nejdete voliť, niekto iný rozhodne za vás. Možno práve taký človek, z ktorého názormi nesúhlasíte,” uviedol

Reklama

 

13:15 – Voliť bol už aj predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Takisto i líder strany KDH Milan Majerský.

 “Je veľmi dôležité ísť voliť. Zvoľte si ktorúkoľvek stranu, ale nenechajte to na náhodu, lebo váš hlas prepadne a rozdelia si ho strany, s ktorými možno nesúhlasíte,” uviedol po odvolení aj predseda parlamentu Boris Kollár.

 

12:55 – Veľká účasť voličov je vo volebnej miestnosti zriadenej pre bežcov 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorí si vybavili hlasovací preukaz. Účastníci nedeľňajšieho (1. 10.) bežeckého podujatia, ktorí si v priestoroch Kulturparku preberajú štartovacie čísla, môžu až do 22.00 h voliť v blízkom pavilóne November.

Pred touto volebnou miestnosťou sa od rána tvorí rad čakajúcich. Mestská časť Košice – Juh preto upozorňuje, že občania s hlasovacím preukazom môžu voliť aj v ďalšej volebnej miestnosti na Vojvodskej ulici, ktorá je vzdialená zhruba 200 metrov.

Špeciálny volebný okrsok číslo 21 v areáli Kulturparku zriadila mestská časť na požiadanie organizátorov bežeckého podujatia. “Nepočítali sme až s takouto účasťou, ale dá sa to zvládnuť. Okolo 8.30 h sa to tak rozbehlo, že sme aj volali na miestny úrad, že potrebujeme nejakú pomoc,” povedala s úsmevom predsedníčka okrskovej volebnej komisie Michaela Hoptová.

Volebný okrsok slúži aj pre časť miestnych obyvateľov s príslušným trvalým pobytom. Vedúci organizačného a právneho oddelenia na miestnom úrade Košice – Juh Ján Zimmermann potvrdil, že materiálu vrátane hlasovacích lístkov je dostatok, riešiť však treba napríklad súvisiaci odvoz zvyšných lístkov po hlasovaní.

Hlasovanie na tomto mieste ocenil jeden zo skupiny účastníkov nedeľňajšieho behu 44-ročný Bratislavčan. “Vybavili sme si voličské preukazy a som veľmi rád, že bežci majú možnosť tu priamo voliť, že to nemusím niekde hľadať,” povedal pre TASR. Odvolenie napriek radu podľa neho netrvá dlho, čakal maximálne desať minút.

 

12:40 – “Parlamentné voľby sú pre každého z nás právom, príležitosťou, ale aj zodpovednosťou ovplyvniť, aké bude Slovensko. Hlas každého z nás má rovnakú váhu a dôležitosť. Chcem preto pozvať všetkých občanov a občianky, ktorí ešte váhajú, aby išli voliť. Využite možnosť, ktorú ako občania máte a vyjadrite svoju vôľu,” vyzvala na Facebooku prezidentka Zuzana Čaputová.

 

12:30 – Médiá v sobotu priniesli správy aj o tom, že osobitná volebná komisia pre voľbu poštou, ktorá spracúva hlasovacie lístky doručené zo zahraničia je pod policajným dohľadom. Potvrdil to odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

 

12:10 – V blízkosti miestnosti, kde mala voliť Zuzana Čaputová, sa údajne pohybovala podozrivá osoba. To spôsobilo, že prezidentka hlasovala až s hodinovým oneskorením. Doplnila informácie televízia Markíza.

Reklama

“Pred miestnosťou sa nachádzal človek, ktorý mal dve hodiny čakať na jej príchod,” uviedla televízia s tým, že ochranka prezidentky taktiež zisťovala, komu patrí podozrivý batoh, ktorý sa našiel pri volebnej miestnosti.

 

12:00 – Televízia TA3 na poludnie informovala, že bol zaznamenaný “incident” v jednej z volebných miestností v Pezinku. Ide o miestnosť, kde sa chystala voliť aj hlava štátu Zuzana Čaputová. Prezidentka musela ísť odvoliť do iného okrsku.

TA3 nemá presnejšie informácie, čo presne sa na mieste stalo. Polícia má o udalostiach informovať na tlačovej konferencii po 15. hodine.

 

11:45 – Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že už to má za sebou a splnila si svoju občiansku povinnosť. Čaputová na brifingu pre médiá potvrdila, že občania by mali voľby vnímať tak, že každého hlas má rovnakú hodnotu. Zároveň dodala, že zatiaľ nemá naplánovaný presný termín, kedy sa stretne s víťazom volieb.

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová volí vo volebnej miestnosti v Pezinku

 

 

11:35 – V okrsku, ktorý je zriadený na mestskom úrade vo Zvolene, zaevidovali za tri hodiny od začiatku parlamentných volieb približne 200 voličov. Je to zhruba pätina zo všetkých tam zapísaných voličov. Pre TASR to uviedla predsedníčka okrskovej komisie Viera Vaníková.

“Skladba voličov je pritom rôznorodá. Prichádza dosť prvovoličov, ale mali sme tu už aj 90-ročného pána,” povedala.

Ľudia chodia na miesto volieb priebežne. “Viac ľudí sme mali iba v prípadoch, keď prišla viacpočetná rodina,” pripomenula.

Aj vo volebnom okrsku č. 7, ktorý je zriadený vo zvolenskej Základnej škole na Hrnčiarskej ulici, mali asi o 10.30 h zaevidovaných vyše 20 percent z viac ako 550 zapísaných voličov. Ani v tomto okrsku nezaznamenali nárazovo vysoké počty voličov, ľudia podľa zapisovateľky Miroslavy Melicherčíkovej chodia k urnám priebežne. “Chodia rovnako mladí aj starí,” doplnila.

 

11:25 – V obci Havranec v okrese Svidník je v sobotu viac členov okrskovej volebnej komisie ako zapísaných voličov. Ide o jednu z obcí v kraji pod Duklou, ktorá má do 20 obyvateľov.

“Máme zapísaných 11 voličov z obce a šiesti členovia komisie majú hlasovací preukaz. Členov komisie malo byť 19, jeden však neprišiel, čiže je nás 18. Atmosféra je pokojná a priateľská. Počas dňa, kým čakáme na voličov sa rozprávame medzi sebou, keďže sa niektorí poznáme. Prípadne vyjdeme von pred volebnú miestnosť a možno si aj budeme variť guláš,” uviedla pre TASR predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Havranci Erika Macková, ktorá je predsedníčkou okrskovej volebnej komisie prvý raz.

Ako povedala, vo volebnej komisii už bola viackrát, väčšinou v malých obciach. “V tých menších obciach aj napriek tomu, že ide zväčša o starších ľudí, tak voliť chodia,” priblížila Macková.

Z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 vyplynulo, že najmenšou obcou na Slovensku je z hľadiska počtu obyvateľov obec Príkra v okrese Svidník s 12 obyvateľmi. Na druhom mieste sa umiestnili obce Ondavka v okrese Bardejov a Havranec v okrese Svidník zhodne s 15 obyvateľmi. Za nimi nasleduje obec Šarbov v okrese Svidník so 17 obyvateľmi.

 

11:15 – Hlasovali aj ďalší známi politici. Obálku so zvolenou stranou hodili do urny exprezident Andrej Kiska, expremiér Eduard Heger i šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

 

11:10 – Médiá informujú o voľbách na známom košickom sídlisku Luník IX. Podľa TV Markíza tu obyvatelia využívajú svoje volebné právo “vo veľkom”.

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke voľby na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach

 

11:00 – Štátna volebná komisia eviduje v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Komisia sa bude zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. “Je to v kompetencii štátnej komisie,” reagoval Orosz na otázku TASR. Priblížil, že štátna volebná komisia začala svoje zasadnutie v sobotu o 9.00 h. “Bude pokračovať v priebehu celého volebného dňa, možno aj v nočných hodinách,” dodal s tým, že hlavnou úlohou komisie je v súčasnosti reagovať na podnety od občanov.

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová doplnila, že osemnásť okrskových volebných komisií pre voľbu poštou začne sčítavať hlasy o 18.00 h. “Otváranie návratných obálok prebieha v poriadku,” podotkla.

 

10:45 – V bratislavskej Petržalke si môžu voliči vopred zistiť, aká je obsadenosť jednotlivých volebných miestností pre sobotné parlamentné voľby. Mestská časť v snahe zefektívniť priebeh volieb skúša pilotný projekt, v rámci ktorého vybavila každú volebnú miestnosť elektronickými anonymizovanými počítadlami osôb.

“Evidujú každého prichádzajúceho a odchádzajúceho voliča. Vďaka tomu môžu voliči na stránke volby.petrzalka.sk kedykoľvek počas volebného dňa skontrolovať, v ktorej volebnej miestnosti sa aktuálne zdržia a v ktorej nie,” uviedla pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Počty zároveň mestskej časti slúžia aj ako štatistika o celkovom počte voličov. Hovorkyňa však priznáva, že nie je úplne presná, keďže volebné miestnosti navštevujú ľudia napríklad aj s deťmi. “Naše počítadlá, samozrejme, nefungujú na 100 percent. Na účel informovania však poslúžia,” poznamenala.

 

Reklama

10:30 – Férovosť a transparentnosť predčasných parlamentných volieb je zabezpečená. Po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie to povedal predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra Ľudovít Ódor. Priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy.

“Výsledky volieb do Národnej rady SR bude sumarizovať viac ako 700 odborníkov zo štatistického úradu, prostredníctvom 51 sumarizačných útvarov,” podotkol Ódor s tým, že všetky zložky, ktoré sú zapojené do organizácie volieb, pracujú profesionálne.

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku
Na snímke dočasne poverený predseda vlády odborníkov Ľudovít Ódor (vpravo) prichádza do Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politický strán informovať sa o priebehu predčasných parlamentných volieb, vľavo predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz

 

10:25 – Túžba po spravodlivom štáte, ktorý bude bezpečný, stabilný a poskytne dostatok možností pre spokojný život. To sú motívy, s ktorými hlas svojim favoritom prišli dať v sobotňajších voľbách do Národnej rady voliči v Miloslavove v okrese Senec.

Väčšina z nich uviedla, že voľbu mala premyslenú už dávnejšie, rovnako tak motív samotnej voľby. “Chcem, aby bolo Slovensko spravodlivejšie a tí, ktorí budú vo vedení štátu, boli skutočne kompetentní,” povedal starší pán, ktorý odvolil v jednom z troch volebných okrskov v Miloslavove. Mladý pár priznal, že voľby vníma ako možnosť prispieť k tomu, aby bolo Slovensko bezpečnejšie a stabilnejšie. “Máme rodinu, takže sme hlasovali za to, aby sme sa mali dobre,” povedali.

Ďalší volič spomínal voľby ako možnosť vyhnúť sa opakovaniu marazmu a nešvárov, ktorým musela spoločnosť čeliť. Opakovane sa spomínala myšlienka Slovenska, ktoré nebude vyvolávať myšlienky na odchod. “To znamená, Slovensko s lepším zdravotníctvom, lepším školstvom, hospodárstvom s dostatkom pracovných príležitostí,” uviedla pre TASR jedna z voličiek v Miloslavove.

Práve v tejto obci bola v predchádzajúcich parlamentných voľbách najvyššia volebná účasť v rámci Seneckého okresu. Záujem o voľby je evidentný aj tentoraz. V kultúrnom dome, kde sa volí na poschodí, sa predpoludním stálo v rade, ktorý sa začínal pred schodami na prízemí.

 

10:15 – Úradnícky premiér Ódor, zástupcovia Ministerstva vnútra a štátnej komisie pre voľby usporiadali tlačovú konferenciu, na ktorej potvrdili bezproblémový začiatok volebného dňa.

 

 

10:00 – V obci Ohradzany v okrese Humenné sa musela volebná komisia vysporiadať s netradičným problémom. Voličov pred volebnou miestnosťou ohrozoval roj sršňov. Problém sa podarilo hneď ráno odstrániť a voľby aj v tomto okrsku prebiehajú riadne. Informovala o tom televízia TA3.

 

09:50 – Voľby do NR sa konajú aj vo väzniciach. Záujem voliť prejavilo 1 700 osôb vykonávajúcich väzbu alebo trest odňatia slobody.

 

09:35 – K urnám sa ráno dostavili aj viacerí politici. V ranných hodinách odvolil Adam Lučanský, Ľudovít Ódor, ako aj Igor Matovič.

Odvolil aj súčasný úradnícky premiér Ľudovít Ódor. Pred volebnou miestnosťou v Devínskej Novej Vsi však zistil, že pri sebe nemá občiansky preukaz. Musel sa tak vrátiť pre doklad a podarilo sa mu odvoliť na druhýkrát.

09:15 – Otvorenie všetkých volebných miestností načas a zatiaľ bezproblémový priebeh hlásia okresné volebné komisie na Dolnom Zemplíne. “Zatiaľ je pokoj, nie sú žiadne problémy, o 7.00 h sa otvorili volebné miestnosti, dosiaľ nám nikto nič nehlásil,” uviedol pre TASR predseda okresnej volebnej komisie (OVK) v Trebišove Jozef Novák.

 

09:12 – Otvorenie volebných miestností v rámci predčasných parlamentných volieb sa zaobišlo bez incidentov. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

“Polícia pri otvorení volebných miestností, ako aj prvú hodinu od začatia konania volieb nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku,” priblížila Hrabovská s tým, že polícia počas volieb úzko spolupracuje s volebnými komisiami.

 

09:05 – Starší ľudia z obce Lendak chodia voliť zväčša ráno hneď po svätej omši a inak tomu nebolo ani v sobotňajších parlamentných voľbách. Zaujímavosťou tejto goralskej obce pod Belianskymi Tatrami je, že najmä ženy chodia voliť v typických krojoch. Mladšia generácia volí podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie Márie Hudačekovej skôr večer.

Lendak: Staršia generácia volí ráno po omši, mladšia večer po práci
Na snímke staršia obyvateľka volí v kroji vo volebnej miestnosti v predčasných parlamentných voľbách v obci Lendak

“Veľa našich obyvateľov gazduje, majú polia, statky, stavajú si domy a podobne, takže sobota je pre nich normálny pracovný deň a pracujú až do večera,” zdôvodnila Hudačeková. Záujem o voľby je v Lendaku podľa nej stále pomerne vysoký, v predošlých parlamentných voľbách tam účasť presiahla 60 percent. “Veríme, že bude minimálne takáto účasť aj teraz,” dodala.

Reklama

 

09:00 – Z videa, ktoré Robert Fico zverejnil na sociálnej sieti vyplýva, že dnes už odvolil a to spolu so svojou mamou.

Fico a mama hlasovanie
Na snímke Robert Fico vo volebnej miestnosti so svojou mamou

 

08:51 – Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. “Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,” sprostredkovala polícia reakciu riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstva vnútra (MV) SR Evy Chmelovej.

Polícia na sociálnej sieti ďalej zdôraznila, že zákon o podmienkach výkonu volebného práva farbu pečiatky nerieši. Jeden z voličov sa mal v bratislavskej Petržalke dožadovať obálky s pečiatkou červenej farby.

 

08.50 – V okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava regiónu Gemer sa predčasné parlamentné voľby začali načas a bez komplikácií. V obci Štítnik ešte v piatok (29. 9.) z technických príčin zmenili miesto konania volieb. Pre TASR to uviedli predsedníčky okresných volebných komisií (OVK).

 

08:41 – Volebné miestnosti sa vo všetkých okresoch na Spiši otvorili načas. Maroš Baranec z odboru všeobecnej vnútornej správy na Okresnom úrade v Poprade TASR potvrdil, že ráno žiadne problémy hlásené nemali a zasadli už aj členovia okresnej volebnej komisie (OVK).

 

08:40 – Na východe Slovenska otvorili v sobotu ráno všetky volebné miestnosti v súvislosti s voľbami nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. Nevyskytli sa žiadne komplikácie. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie.

 

08:30 – Bezproblémový začiatok sobotných parlamentných volieb hlásia aj štyri najväčšie bratislavské mestské časti. Všetky volebné miestnosti sú otvorené. Pre TASR to potvrdili hovorcovia miestnych samospráv či z miestneho úradu.

Všetkých 95 volebných okrskov otvorila načas najväčšia mestská časť Petržalka. “Z niektorých volebných okrskov hlásili ráno, po otvorení volebných miestností, nával,” skonštatovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Priebeh volieb je zatiaľ pokojný, v jednom z volebných okrskov však museli riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na volebnej obálke.

 

08:15 – V Bratislavskom kraji sa sobotňajšie voľby do Národnej rady SR začali načas a bez problémov. TASR to potvrdili okresné volebné komisie.

“Nikto nenahlásil problém či zdržanie,” informovali TASR zástupcovia okresnej volebnej komisie v Bratislave. V hlavnom meste môžu voliči hlasovať v 398 okrskoch.

Aj z okrskovej volebnej komisie v Malackách potvrdili bezproblémový začiatok vo všetkých 59 okrskoch. Regulárny začiatok volieb nič nenarušilo ani v 54 volebných okrskoch v obciach a mestách okresu Pezinok. Plynule sa začali aj voľby v okrese Senec, kde sa hlasuje v 76 okrskoch. “V jednom okrsku nám nahlásili približne trojminútové oneskorenie otvorenia volebnej miestnosti,” dodali.

 

08:10 – Sobotňajšie predčasné parlamentné voľby sa začali v Košiciach, ako aj v okrese Košice-okolie, bez problémov. Všetky volebné miestnosti otvorili načas. Pre TASR to potvrdili príslušné okresné volebné komisie (OKV).

“Neevidujeme žiaden podnet, aby bolo hlasovanie oddialené, čiže máme za to, že všetky volebné okrsky boli otvorené včas,” uviedla za OKV Košice Denisa Vargová Lukáčová. V územnom obvode mesta Košice je zriadených 193 volebných okrskov.

Všetkých 149 volebných miestností otvorili o 7.00 h aj v okrese Košice-okolie. “Zatiaľ nemáme žiadne informácie o komplikáciách. Všetko prebieha podľa zákona a v poriadku je to aj časovo,” povedala predsedníčka OVK Košice-okolie Oľga Ballaschová.

 

08:05- Okresné volebné komisie v Žilinskom kraji nezaznamenali v sobotu ráno problémy pri otvorení volebných miestností pre parlamentné voľby. TASR to potvrdili zástupcovia okresných volebných komisií.

Vysoký záujem o voľby zaznamenali v sobotu ráno v Dolnom Kubíne. Martin Buzna z kancelárie vedenia mesta pre TASR uviedol, že v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Podľa jeho slov zatiaľ “všetko beží plynule”.

Reklama

V siedmich volebných obvodoch v Žilinskom kraji si voliči môžu vybrať nových poslancov do Národnej rady (NR) SR v celkom 714 okrskoch.

 

 

8:00 – Voličom je k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra (MV) SR. Môžu na ňu volať počas celého dňa, a to až do uzatvorenia volebných miestností.

Pracovníci na otázky voličov týkajúcich sa volieb odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Pre volebné komisie nižších stupňov a pre voličov je k dispozícii aj infolinka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán na čísle 02/4859 2020.

 

7:55 – Problémy so začiatkom volieb sa nevyskytli ani vo veľkokrtíškom okrese. Volebné miestnosti sa vo všetkých 83 volebných okrskoch otvorili o 7.00 hod.

 

7:50 – O 7.00 h sa začalo hlasovanie v sobotňajších parlamentných voľbách aj v bratislavskej Záhorskej Bystrici. V mestskej časti, pravidelne dosahujúcu vysokú volebnú účasť v rámci hlavného mesta, hlasujú v piatich volebných okrskoch. Voliči začali prúdiť do volebných miestností hneď po otvorení. Jeden z prvých sa pre TASR priznal, že sa pri hlasovaní rozhodoval až na poslednú chvíľu. Na otázku, k čomu by mal prispieť jeho hlas skonštatoval, že by to malo byť ku “konečne normálnemu Slovensku”.

Záujem o zmenu pomerov po voľbách deklaroval aj mladý pár, ktorý bol o svojej voľbe rozhodnutý už dávnejšie. “Chceli by sme, aby bolo Slovensko stabilnou krajinou a nebolo to hore-dole, tak ako to bolo posledné obdobie. Verím, že k tomu naše hlasy prispejú,” uviedli.

Na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili v sobotu o 7.00 h všetkých 399 volebných miestností pre hlasovanie v predčasných parlamentných voľbách. TASR o tom informovali zapisovatelia okresných volebných komisií.

V pôsobnosti okresnej volebnej komisie v Trenčíne môžu ľudia hlasovať v parlamentných voľbách v 116 volebných okrskoch v okrese Trenčín a v 60 okrskoch v Ilavskom okrese. Informovala zapisovateľka komisie Iveta Bartošová.

Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Adriany Oravíkovej, v Púchovskom okrese je k dispozícií 53 a v Považskobystrickom okrese 71 volebných okrskov. Zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Ľubica Marcinová TASR informovala, že v okrese Nové Mesto nad Váhom je k dispozícii 67 a v Myjavskom okrese 32 volebných okrskov.

 

7:30 – Ministerstvo vnútra nemá avizované žiadne problémy, ktoré by bránili otvoreniu volebných miestností. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na MV SR Eva Chmelová.

Priblížila, že štátna volebná komisia zasadne o 9.00 h. Prvoradou úlohou komisie je zabezpečiť plynulý a nerušený priebeh volieb. “Bude sa zaoberať aj podnetmi, ktoré prišli ako podozrenia z porušenia volebného moratória,” dodala.

 

7:15 – Aj v priebehu dnešného dňa až do uzatvorenia volebných miestností o 22. hodine platí volebné moratórium pre politikov a médiá. Nie je povolené zverejňovať politickú reklamu, prieskumy či informácie, ktoré by zvýhodňovali alebo znevýhodňovali politické strany a jednotlivých kandidátov.

 

7:10 – Slováci si v sobotu volia nových poslancov do parlamentu. V ére samostatného Slovenska ide o deviate parlamentné voľby v poradí. O priazeň voličov sa uchádza 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Ľudia hlasujú za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra. Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac však štyri. Lístok vložia do obálky a potom ju vhodia do volebnej schránky.

Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť osobne, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, upozorňuje rezort vnútra. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta 33 eur.

V parlamentných voľbách môže podľa odhadu Štatistického úradu SR voliť viac ako 4,3 milióna osôb. Pre približne 53.300 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť hlasovať. Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale prvýkrát budú voliť poslancov národného parlamentu. Bude ich 184.800. Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5996 volebných miestnostiach.

Po uzatvorení volebných miestností sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 1. októbra.

Reklama

 

7:00 – Došlo k otvoreniu volebných miestností na celom území SR.

 

6:45 – Voliči môžu v sobotu (30. 9.) kontaktovať políciu v súvislosti s voľbami. Môžu tak urobiť vtedy, ak sa dozvedia o akýchkoľvek informáciách, ktoré by mohli narúšať voľby. Riaditeľ odboru poriadkovej polície vo Zvolene Peter Mlynárik o tom informoval v piatok na sociálnej sieti.

Voliči môžu nahlásiť napríklad kupovanie hlasov či blokovanie volebných miestností. Mlynárik spomína aj inú protiprávnu činnosť, ktorá by mohla voličom sťažiť prístup k volebným miestnostiam. Poprípade, ak by voliči vedeli o tom, že niekto chce narúšať verejný poriadok na volebných miestach. “Ak sa k takýmto informáciám dostanete, volajte linku 158 a polícia urobí príslušné intervencie k tomu, aby k takýmto veciam nedochádzalo,” povedal Mlynárik.

Zároveň vyzval voličov, aby k voľbám pristupovali disciplinovane a nenarúšali volebné právo ostatných.

 

6:30 – Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 204/2023 Z. z. vyhlásil voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a určil deň ich konania na sobotu 30. septembra 2023. Voľby sa konajú od 07.00 h do 22.00 h.

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:54

Francúzska polícia podnikla tento týždeň rozsiahly záťah proti osobám podozrivým zo sexuálneho zneužívania detí. Akcia sa uskutočnila v 53 zo 101 departementov v kontinentálnom Francúzsku i v zámorí a polícia počas nej zadržala 80 osôb. S odvolaním sa na vyhlásenie komisára Quentina Bevana o tom v sobotu informovala agentúra AFP.

18:23

Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady – 15. decembra – schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

17:55

Horskí záchranári slúžiaci na Skalke neďaleko Kremnice v sobotu pomáhali 81-ročnému slovenskému turistovi, ktorého počas túry v Kremnických vrchoch postihla nevoľnosť. Horská záchranná služba o tom informuje na sociálnej sieti.

17:50

Ukrajina v sobotu ostro odsúdila plány Ruska usporiadať na jar budúceho roku voľby prezidenta Ruskej federácie aj na územiach Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP označilo plánované voľby za “nulitné, neplatné” a varovalo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na ich monitorovanie budú “čeliť trestnej zodpovednosti”.

17:49

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka. Ako dôvod uviedla slabú ekonomickú aktivitu a spomaľovanie inflácie.

17:48

S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze. Približne 64 % respondentov uviedlo, že nemajú iný príjem ako štátny dôchodok. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

17:46

Stovky Gruzíncov sa v sobotu zhromaždili v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, aby podporili smerovanie svojej krajiny k členstvu v Európskej únii. Urobili tak pritom necelý týždeň pred očakávaným rozhodnutím lídrov EÚ o udelení štatútu kandidátskej krajiny Gruzínsku.

16:29

Úrady juhoizraelského kibucu Beeri v sobotu potvrdili smrť 25-ročného Sahara Barucha, ktorý bol 7. októbra v skupine vyše 200 ľudí zavlečených palestínskymi militantmi do Pásma Gazy.

16:17

Iránska ľudskoprávna aktivistka Narghís Mohammadiová, ktorej v októbri udelili Nobelovu cenu za mier, vyhlásila na nedeľu, keď sa bude konať slávnostné odovzdávanie týchto ocenení, začiatok hladovky. V sobotu to uviedla jej rodina.

16:10

Okresný súd v juhosibírskom meste Omsk v ázijskej časti Ruska vzal do 30. januára do väzby bieloruského občana Siarheja Jeramejeva, ktorý je obvinený, že koncom novembra vyhodil do vzduchu dva vlaky na bajkalsko-amurskej železničnej magistrále (BAM).

16:09

Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad “pretrvávajúcimi a systematickými” pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

16:05

S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat. Na poslednej rozlúčke s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom to v sobotu povedal český prezident Petr Pavel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali