Na Kube začal riadený štátny prevrat. Socialistický režim navždy padá. Svet sa musí pripraviť na milióny kubánskych emigrantov

Havana 12. júla 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Eliana Aponte)

 

Prezident Kuby Miguel Díaz Canel vyzval včera stúpencov svojej vlády, aby vyšli do ulíc a s odporom čelili štátnemu prevratu a tisíckam ľudí, ktorí sa zapojili do masívneho protestu požadujúceho politické zmeny v krajine

Kuba Protest
Protivládni demonštranti sa zhromaždili pri pamätníku Maxima Gomeza v kubánskej Havane v nedeľu 11. júla 2021

Symptómy riadeného prevratu na Kube sa javili už od začiatku minulého týždňa. Kubánska tajná služba začala zatýkať podozrivých z akejsi zahmlievanej protištátnej činnosti už v noci z piateho na šiesteho júla 2021. Následne, v utorok 6.7. 2021 to vyvolalo prvú sériu menších, lokálnejších nepokojov, v niektorých okrajových štvrtiach Havany a  na západnejšej strane ostrova. Všetky však boli potlačené poriadkovými silami, pričom nešlo o veľké konflikty.

K prebiehajúcim konfliktom na Kube sa vo svete až do včerajška nevyjadroval nikto, napriek tomu, že kubánska revolúcia visí vo vzduchu už od smrti Fidela Castra. Svojho času sa z Kuby sporadicky šírili informácie, že zahraničný tlak spojencov na prevrat po smrti Fidela Castra stúpol natoľko, že Raul Castro, mladší brat Fidela sa obetoval a vzdal sa vedenia krajiny dobrovoľne, aby zabránil masívnemu a neriadenému pádu komunistického režimu na Kube už zakrátko po Fidelovej smrti.

Získal tak čas pre nového prezidenta na vyriešenie najnaliehavejších ekonomických problémov spôsobených hlavne tvrdými sankciami spojencov, s ktorými sa Kuba v posledných rokoch iba ťažko vyrovnáva.

Kubu zasiahla v posledných rokoch aj kríza vo Venezuele, ktorá bola jedným z hlavných obchodných partnerov Kubáncov. Problém nebol však len v peniazoch, ktoré Kube od smrti Fidela Castra chýbajú viac, ako kedykoľvek predtým.

Americkí neoliberáli, ktorí na Kube ťahajú pomocou svojich spriaznených politikov za politické motúzy, mali v tom čase plné ruky práce so stratou politických pozícii doma, V USA. Preto sa proces na čas zastavil a javilo sa, že Kuba zostane socialistickou ešte nejaký čas. Krízu na Kube však hlboko poznačila pandémia a Biden po príchode do úradu pravdepodobne nemal veľa práce s presviedčaním popredných a veľmi vplyvných Kubáncov, aby sa komunistického režimu dobrovoľne vzdali a začali prevrat.

Do piatku večera bolo ticho. Šípil som ticho pred búrkou, pretože k zatýkaniu a nepokojom sa stále nevyjadroval nikto – ani svet, ani samotní Kubánci. Začalo to v sobotu ráno. Kubánskou časťou sociálnych sietí sa zrazu začali naplno šíriť správy o veľkom štrajku plánovanom na nedeľu. Sledoval som správy hlavných svetových mediálnych domov, ale nikto nenapísal o prevrate na Kube ani čiarku, napriek tomu, že niektorí novinári z BBC Mundo sú prítomní na Kube už od minulého týždňa. Niektorí vešali svoje fotografie z Havany už v pondelok, minulý týždeň. Následne počas týždňa, keďže na Kubu dorazili už deň pred prvými zatýkaniami bolo viac-menej jasné, že Kuba sa pripravuje na masívny prevrat, ktorý vypukne každú chvíľu.

Váhal som. Chcel som si kúpiť letenku a odletieť do Havany. Kuba je poslednou, pravou a nefalšovanou socialistickou baštou v Centrálnej Amerike. Vidieť koniec toho naživo ma naozaj láka. Neváhal som však dlho a nakoniec sa rozhodol, že poletím. Z mexického Cancúnu je to do Havany iba 40 minút letu. Moje najväčšie prekvapenie bolo, keď som zistil, že všetky mexické lety do Havany sú od piatku rána dočasne pozastavené. Skúšal som aj privátne lety. Z Cancúnu je to vzdušnou čiarou necelých 400 km, zvládla by to aj malá Cessna. Všetci ma odmietli s informáciou, že kubánske letiská nepovoľujú od piatku žiadne lety ani pristátia zo zahraničia. Je to teda pravda. Na Kube, v poslednej bašte socializmu, sa začala revolúcia.

Prvé masívnejšie protesty vypukli v meste San Antonio podľa plánu včera, v nedeľu 10. 7. 2021. Novinári BBC Mundo boli všetci na mieste a spovedali demonštrantov.

BBC už pár hodín informuje na svojich stránkach, že demonštrácie na Kube sa konajú v najhoršom okamihu pandémie v krajine so správami o zrútených zdravotných strediskách a po mesiacoch nedostatku potravín, liekov a prakticky všetkých základných potrieb. O tom, že revolúcia bola mesiace pripravovaná, ani čiarka.

Novinári BBC Mundo “stepovali” pred kubánskym medzinárodným tlačovým strediskom – jedinou vládnou inštitúciu na ostrove, oprávnenú vydávať vyhlásenia zahraničným médiám už od chvíle, ako protesty v San Antóniu začali. Je to nesmierne zaujímavá správa, lebo pôsobisko medzinárodného tlačového strediska je na Kube tajná informácia. Do vnútra sa však nedostali a podľa zverejnených informácií nemajú od Kubáncov žiadne oficiálne stanovisko doteraz.

Kubánsky prezident Díaz-Canel v televíznom vysielaní v nedeľu uviedol, že jeho vláda je „pripravená na všetko a že bude v kubánskych uliciach bojovať”. „Postup boja je daný: do ulíc revolucionári!,” vyhlásil v televízii prezident. “Pred masívnym protestom, ktorý si vyžaduje politické zmeny na ostrove, zvolávam všetkých svojich stúpencov a vyzývam, aby vyšli do ulíc: „Vieme, že práve teraz je v uliciach revolučná socialistická masa, ktorá čelí, provokáciám” uviedol prezident, ktorý bol do funkcie menovaný v roku 2018.

Prezident teda stavil na začiatok odporu proti chystaným masám revolucionárov na prítomnosť členov komunistickej strany Kuby v uliciach. Predpokladať však, že táto taktika je tá, ktorá má zachrániť kubánsky socializmus, vyznieva vcelku infantilne. Skôr by sa mohlo prihodiť, že masy sa pod tlakom spoja.

„Vyzývame všetkých revolucionárov krajiny, všetkých komunistov, aby vyšli do ulíc a vydali sa na miesta, kde k týmto provokáciám dôjde,” uviedol prezident v neobvyklej správe, ktorá sa vysielala vo všetkých rozhlasových sieťach. Štátna televízia na ostrove, v dôsledku protestov, ktoré sa začali asi o dve hodiny, posolstvo prezidenta zverejnila neskôr.

S pokrikom „sloboda” a „dole s diktatúrou” vyšli túto nedeľu do ulíc stovky Kubáncov, v rôznych mestách Kuby.  Je to najväčší otvorený protest proti kubánskemu socializmu za posledných 60 rokov.

Prostredníctvom sociálnych sietí vysielali desiatky Kubáncov naživo demonštráciu, ktorá sa začala v provincií San Antonio de los Baños na juhozápade Havany, a následne sa rozšírila po celej krajine, od východného Guantánama po Pinar del Río na západe ostrova. Na začiatku išlo prevažne o malé skupiny mladých ľudí, ale tie sa v niektorých mestách zmenili postupne na dav. Účastníci protestov vysielali prostredníctvom sociálnych sietí desiatky živých prenosov z demonštrácií po celej krajine. V Kube to vyvolalo závažné spoločenské napätie.

 

 

„Nepripustím, aby žiaden kontrarevolucionár, žiadny žoldnier, nikto, kto je zapredaný vláde USA, zapredaný tomuto impériu nedostal peniaze od ich agentúr a nenechal sa uniesť stratégiami ideologického podvratníctva a nepriniesol destabilizáciu na Kubu,” vyhlásil vo svojom prejave prezident Diáz Canel.

Narážal zjavne na to, že v krajine existujú sily, ktoré v spolupráci s USA pripravili na Kube revolúciu. Kubánska vláda je však známa tým, že dlhodobo a vo všeobecnosti obviňuje svojich odporcov z toho, že sú žoldnieri alebo agenti slúžiaci Spojeným štátom.

Nie som si istý, či toto bude stačiť, po pandémii vyhladovaným Kubáncom nato, aby nepodľahli spoločenskej hystérii, ktorá včera na Kube vznikla. „Bude to revolučná odpoveď,” uviedol Díaz-Canel a zároveň vyzval „komunistov”, aby protestom čelili „odhodlane, dôrazne a odvážne”. „Ako som povedal v záverečnej reči na poslednom zjazde strany: revolúciu bránia predovšetkým revolucionári a v prvom rade, komunisti. S týmto presvedčením ideme do ulíc a už sme v uliciach. My nikomu nedovolíme manipulovať s našou kritickou situáciou,” uviedol prezident.

 

 

Informáciu o prevrate na Kube najviac privítali Kubánci žijúci v USA, hlavne v Miami, kde žije mnohopočetná kubánska komunita. Niektorí starší, ktorí v minulosti emigrovali do USA sú doslova v revolucionárskom vytržení. Je asi jednoduché byť revolucionárom v inej krajine, ako sa revolúcia deje.

“Diáz Canel! Nikto ti nezabudne, že si začal bojovať proti vlastnému ľudu. Proti neozbrojeným ľuďom si poslal špeciálne jednotky a svojim vlastným ľuďom, si namiesto povzbudenia poslal posolstvo smrti,” vyhlásil na sieti kubánsky expatriot Aleberto Pujol žijúci v Miami. Je to však zavádzajúca informácia. Žiadne médiá vrátane BBC, ktorá má novinárov na Kube doteraz strety kubánskeho ľudu s ťažkoodencami nehlásili. Protesty, až na pár incidentov s kubánskymi poriadkovými silami prebiehajú pokojne.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa La Familia Cubana (@lafamiliacubana)

 

Kubánska komunita žijúca v Spojených štátoch doslova bojkotuje na sociálnych sieťach iniciatívy prezidenta Diáza Canela a vysiela na Kubu tisícky správ, ktorými mobilizuje Kubu a vyzýva kubánsky ľud na zvrhnutie súčasného vedenia krajiny na čele s jej prezidentom, citujem: “Naliehavé! Humanistická Kuba (organizácia kubánskych expatriotov žijúcich v USA) odsudzuje výzvu Díaza-Canela k stretom obyvateľstva. Včera 11. júla 2021: “Humanistická Kuba dôrazne odsudzuje výzvu Miguela Díaza-Canela na boj s Kubáncami.

Prezident Diáz výzvami k použitiu násilia zatvára dvere k mierovému riešeniu kubánskej drámy a nominoval sa, do prezidentovi neprináležiacej pozície. Mal by zachovávať mier a harmóniu medzi občanmi. Museli by sme byť politicky krátkozrakí, ľudsky ľahostajní alebo oboje, aby ste prehliadli znechutenie a únavu Kubáncov žijúcich na Kube, ktorí znášajú chudobu, nerovnosť, nedostatok liekov a smrť.

Elita musí dať svoju pýchu a svoje osobné záujmy stranou a sústrediť sa na človeka, obyčajného Kubánca. Obidve medzinárodné organizácie pre ľudské práva, Spojené štáty americké a Európska únia musia odsúdiť každú výzvu k násiliu, najmä výzvu kubánskeho štátu k násiliu.

 

 

Organizácia Humanistická Kuba je však novinkou. Ich stránka vznikla na sociálnej sieti iba 12.2. 2021 a sleduje ju necelých 700 ľudí. Je zaujímavé, že práve takáto organizácia sa posledné štyri mesiace, intenzívne zasadzuje za ľudské práva na Kube.

Zaujímavý je aj vývoj, ktorý nastal iba pár týždňov pred týmito udalosťami. Kubánska vláda predčasom zrušila pobočky spoločnosti Western Union na Kube, cez ktorú tiekli peniaze z USA na Kubu. Išlo prevažne o kubánskych emigrantov, ktorí prostredníctvo Western Union príležitostne posielali peniaze svojim rodinám na Kubu.

Usudzujúc podľa vyjadrení prezidenta Diáza o uplácaní agentov pracujúcich na Kube pre USA, sa práve cez túto americkú finančnú inštitúciu mohli Američania pokúšať finančne riadiť pripravovaný prevrat na Kube – iná, americká finančná inštitúcia na Kube totiž neexistuje. Pravdepodobne preto ju vláda pred pár týždňami zrušila.

Iba pre pochopenie: Na Kube stále platí prísny valutový režim podobný slovenskému, ktorý fungoval počas socializmu. Zahraničné meny sa vtedy menili za tzv. Bony. Na Kube je podobný systém dodnes, volá sa “CUP”, pričom valuty sa automaticky menia výhradne len za kubánske pesá a vydávajú obyvateľstvu len v domácej mene, aby sa zabránilo nelegálnemu obchodu s valutami.

A bola to práve americká organizácia Humanistická Kuba, ktorá sa zakrátko po zrušení amerických pobočiek Western Union na Kube petične dožadovala, aby občanom na Kube boli vyplácané Americké doláre.

Dôvody sú dnes vcelku pochopiteľné: Americký dolár je mena, s ktorou sa na Kube masívne “šmelí”. Na jednom dolári sa dá na čiernom trhu zarobiť veksláctvom, niekedy až desaťnásobok oficiálnej hodnoty dolára. Ak by teda niekto z USA platil prípravy revolúcie na Kube, potom bolo pre neho dôležité, aby americké doláre mohli byť zobchodované na čiernom trhu, čo však prezident Diáz zrušením pobočiek Western Union úplne zmaril.

O vývoji závažnej situácie na Kube vás budeme aj naďalej podrobne informovať.

Tony Belohorec

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali