Na juhu Sýrie vzniká gordický uzol, ktorý ovplyvní osudy Blízkeho východu

Damask 21. júna 2018 (HSP/x-true/Foto:TASR/AP-Maxim Shipenkov)

 

Portál x-true.info uvádza zaujímavý pohľad na situáciu v juhozápadnej Sýrii, v blízkosti izraelských hraníc

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Podľa informácii Jerusalem Post včera kvôli vývoju situácie v juhozápadnej Sýrii telefonoval ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jeruzalem Post tvrdí, že k telefonátu Netanjahua prišlo krátko po tom, ako včera začali sýrske vládne jednotky bombardovať pozície proizraelských teroristov v provincii Deraa. Izrael ani neskrýva svoju podporu týmto teroristickým bandám, ktoré majú vytvoriť nárazníkovú zónu medzi Izraelom a sýrskymi vládnymi silami na území juhozápadnej Sýrie. Napätie v Sýrii rastie a Netanjahu dúfa, že Putin dokáže ovplyvniť rozhodnutie Damasku.

Bude však Putin chcieť vyhovieť Netanjahuovi? Prezident Sýrie Bašár Asad by nesúhlasil. V jednom zo svojich interview pred novinármi uviedol, že “Rusko nikdy nediktovalo Sýrii nič”. Rusko vždy predostrelo svoje návrhy, s ktorými Sýrčania súhlasili, alebo nesúhlasili. Samozrejme Asad nespochybňoval fakt, že Rusko má v Sýrii veľký vplyv.

Izrael je nervózny z vývoja situácie v juhozápadných provinciách Deraa a Kuneitra. Tieto provincie sa nachádzajú v tesnej blízkosti okupovaných Golanských výšin a Izrael sa obáva možnosti, že sa v blízkosti Golanských výšin objavia plne vyzbrojené a skúsené sýrske vládne jednotky, vrátane ich iránskych a šiítskych spojencov. Izrael nutne potrebuje existenciu nárazníkovej zóny v oblasti Kuneitra a Deraa, ktoré by ovládali proizraelské bandy, lojálne k Izraelu.

Ak budeme vnímať otázku Golanských výšin v kontexte existujúcich americko-izraelských vzťahov tak vidíme, že Izrael a izraelská lobby má značný vplyv na prezidenta Trumpa. Ten otvorene súhlasí so štatútom Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela, čo poškodzuje Palestínčanov a Američania už otvorili svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme. V tábore Američanov a Izraela sa nachádzajú aj sunnitské arabské režimy v čele so Saudskou Arábiou, Kurdmi, odporcami amerických predstáv na Blízkom východe sú najmä Irán a šiíti.

Položme si teda otázku, ak Izrael presvedčil USA aby uznal štatút Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela, bude problém pre Izrael presvedčiť Američanov aby priznali nezákonne okupované územie Golanských výšin za izraelské územie?

Vôbec nejde o hypotetickú možnosť. Izraelský bezpečnostný expert Israel Katz na jar 2018 uviedol, že štatút Golanských výšin bude predstavovať hlavnú tému diplomatických vzťahov medzi Izraelom a USA. Inými slovami, v tejto téme sa už dávno lobbuje. Izrael očakáva, že USA uznajú izraelskú anexiu sýrskych Golanských výšin a Israel Katz je presvedčený, že k tomuto uznaniu Golanských výšin ako izraelského územia môže prísť už v najbližších niekoľkých mesiacoch, pravdepodobne do konca roku 2018.

Takže dnes existuje viacero príčin, prečo je Netanjahu tak nervózny a obracia sa telefonicky k Putinovi. Golanské výšiny sú dnes stále vnímané ako Izraelom okupované územie a sýrske ozbrojené sily majú plné právo pokúsiť sa získať toto územie silovou cestou. Sýria stratila Golanské výšiny po prehratej vojne v roku 1967, kedy Izrael s americkou pomocou rozdrvil koalíciu arabských štátov, podporovaných ZSSR. V roku 1973 sa Sýrčania pokúsili znova Golanské výšiny získať, utrpeli však ďalšiu porážku. Nasledujúci rok ohľadne Golanských výšin Sýria a Izrael podpísali dohodu, ktorá ukončila bojové operácie.

Sýria sa však nikdy nevzdala Golanských výšin a stále čaká na vhodný moment, aby sa pokúsila získať Golanské výšiny späť. Znovuzískanie Golanských výšin presadzuje najmä časť sýrskych generálov, no pripadný konflikt s Izraelom môže pekne zamotať celú situáciu na Blízkom východe. Izrael takisto nemôže byť veľmi pokojný, v prípade ak počas vojny izraelské územie infiltrujú rýchle skupiny sýrskych jednotiek a najmä ich šiítski spojenci z radov libanonského Hizballáhu, palestínskeho Liwa al Quds či iránski dobrovoľníci. V takom prípade môže očakávať na svojom území značné krviprelievanie a ničenie izraelskej infraštruktúry, problematické bude aj prípadné nasadzovanie izraelského letectva a ťažkých zbraní v bojovej oblasti, kde sa nachádza izraelské obyvateľstvo. To už nebude arogantné odstreľovanie neozbrojených palestínskych civilistov v pásme Gazy, v prípade, ak šiítske skupiny preniknú na územie Izraela, budú tiecť potoky izraelskej krvi.

Pre súčasné izraelské elity v čele s Netanjahuom je proste neprípustné, aby sa konflikt prelial aj na izraelské územie. S určitosťou by to znamenalo ich politický koniec a to aj napriek tomu, že by Izrael nakoniec v konflikte zvíťazil. Netanjahua by jeho politickí súperi v Izraeli odstavili a neváhali by v boji proti Netanjahuovi použiť minimálne žiaden z finančných prešľapov a škandálov, ktoré má “Bibi” na svedomí. Pre Izrael je neprípustné, aby sa na sýrskej hranici objavili Iránci, Hizballáh či Palestínci a to v akomkoľvek formáte.

Netanjahu však vie, ku komu sa má obrátiť. Pokaľ situácia vo vzťahu k USA je viac menej jasná, otázne je ako sa zachová Rusko a Putin. Ako radostne informujú izraelské kruhy a proizraelské kruhy v Rusku, situácia sa pre Izrael vyvíja relatívne dobre. Rusko podľa týchto informácii chápe záujmy Izraela. Rusko súhlasí s tým, aby sa iránske jednotky, Hizballáh a Palestínčania na sýrsko-izraelských hraniciach a v oblasti Golanských výšin neobjavili, nástojí však na tom, aby Sýria obnovila svoju suverenitu nad celým územím, takže všetky proizraelské bandy v provinciách Daraa a Kuneitra by mali opustiť sýrske územie a hranica by sa mala znova dostať pod kontrolu sýrskych pohraničníkov.

Počas včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a Netanjahuom izraelský premiér podľa Jerusalem Post niekoľkokrát podčiarkol dôležitosť toho, aby Irán a jeho spojenci opustili celé územie Sýrie. Ako na to odvetil Putin nie je zatiaľ známe ani z ruskej a ani izraelskej tlače. Jednako v Kremli tvrdia, že Rusko podporuje návrat sýrskych vojsk na teritóriu juhozápadnej Sýrie a obnovenie kontroly nad sýrsko-izraelskými hranicami.

Izrael samozrejme neverí tomu, že by sa na hranici s Izraelom neprejavil iránsky vplyv a ako sme spomenuli, Izrael sa obáva najmä libanonského Hizballáhu. Hizballáh má za sebou 5 rokov bojov v sýrskom konflikte, dostatok zbraní a skúseností, zmenil sa na hrozivú bojovú silu a Hizballáh vníma Izrael ako zlo, ktoré treba za každú cenu na Blízkom východe obmedziť.

Samozrejme v hre sú aj Američania, ktorí stoja za Izraelom. USA tvrdia, že v prípade eskalácie napätia prídu Izraelu na pomoc a prijmú adekvátne kroky. Teraz nemá význam polemizovať nad tým, že Američania už absolútne nedodržiavajú medzinárodné právo a pôsobia v krajine v rozpore s medzinárodnými zákonmi. Žiaľ situácia sa vyhrotila do takej podoby, že Američania sa správajú voluntaristicky na základe pravidla “každý má toľko práva, koľko má sily”. Keďže sa Američanom situácia vymyká z rúk, odhodili masku demokracie a začali presadzovať v medzinárodných vzťahoch silové riešenia. Ukazujú, že vojna je pokračovanie politiky inými prostriedkami.

Sýrsky prezident Asad upozorňuje, že žiadne kompromisy a ústupky prijímať nebude. Podľa jeho slov sýrske vládne sily a ich spojenci oslobodia celé územie Sýrie a neprenechajú žiadne územia Kurdom, Izraelu, Turkom či Američanom. Asad je ochotný rokovať aj s opozíciou a zahraničnými účastníkmi sýrskeho konfliktu, trvá však na celistvosti Sýrie a oslobodení sýrskeho územia.

Takže v juhozápadnej Sýrii sa to pekne zamotáva a na scéne sa objavil gordický uzol, ktorého riešenie bude veľmi zaujímavé pre vývoj na celom Blízkom východe. Kto chce tento gordický uzol vyriešiť, musí brať do úvahy 5 dôležitých aspektov

1. Podporí Rusko predstavy Izraela a v juhozápadnej Sýrii sa neobjavia iránski dobrovoľníci a šiítske skupiny, prípadne pozastaví Rusko nástup sýrskej armády?
2. Prizná Trump Golanské výšiny ako suverénne územie Izraela?
3. Zaútočia Američania na Sýrčanov, ak sýrska armáda začne likvidovať proizraelské bandy na juhozápade Sýrie?
4. Opustí Irán Sýriu? Teherán už oznámil že podporuje ruský plán pre juhozápadnú Sýriu, znamená to však že nevybočí z línie načrtnutej Ruskom?
5. Rozhodne sa niektorá zo sýrskych jednotiek, alebo Hizballáh či Irán zaútočiť na Izrael v oblasti Golanských výšin?

Situáciu na juhozápade Sýrie ovplyvnia najviac ruské a americké kroky. Rusko nemôže dovoliť Američanom útočiť na sýrske vládne sily a blokovať sýrske vojenské aktivity. To že telefonoval Netanjahu ruskému prezidentovi Putinovi je svedectvom skutočnosti, že Izrael sa vývoja situácie v juhozápadnej Sýrii obáva a svedčí to o rastúcom ruskom vplyve na medzinárodnej scéne. Veď keby bolo Rusko papierovým tigrom, alebo by v hybridnej vojne s USA ťahalo za kratší koniec, určite by Izraelu stačila k presadeniu vlastných záujmov podpora USA a telefonovať do Moskvy by izraelský premiér nemusel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Španielska polícia v spolupráci s talianskou políciou rozbila zločineckú podvodnú skupinu, 106 ľudí zatkli

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Spanish National Police via AP)   Španielska polícia v spolupráci s talianskou políciou, Europolom a Eurojustom rozbila organizovanú zločineckú skupinu s väzbami na taliansku mafiu. Tá sa angažovala v online podvodoch, praní špinavých peňazí, obchodovaní s drogami a majetkovej kriminalite Počas operácie úrady zatkli 106 podozrivých,…

Na úrade vlády začala fungovať pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát. Najvyšší súd nevyšle svojho zástupcu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel, TASR-Jaroslav Novák)   Na Úrade vlády SR od pondelka začala fungovať odborná pracovná skupina zameraná na obnovu dôvery v právny štát. Jej zriadenie schválila minulý týždeň bezpečnostná rada štátu ako reakciu na situáciu v bezpečnostných zložkách. Pre vládu a…

To sa americkej rozviedke nebude páčiť. Vedci našli nové dôkazy o prirodzenom pôvode koronavírusu

0 icon

Paríž 20. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Vedci z Pasteurovho ústavu v Paríži a Laoskej národnej univerzity našli nové dôkazy o prirodzenom pôvode koronavírusu SARS-CoV-2. Predtlač výskumu bol zverejnený na webových stránkach časopisu Nature Niekoľko mesiacov skúmali 645 netopierov 46 druhov v juhovýchodnej Ázii. Vo výsledku boli u zvierat žijúcich vo…

Grécko začalo so sťahovaním migrantov do nového “uzavretého” tábora

0 icon

Samos 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Svarnias)   Grécko začalo v pondelok sťahovať žiadateľov o azyl do prvého z niekoľkých nových "uzavretých" táborov pre imigrantov, financovaných z prostriedkov Európskej únie, informovala agentúra AFP "Dnes je historický deň," vyhlásil generálny tajomník gréckeho ministerstva pre migráciu Manos Logothetis. Podľa Logothetisa vyjadrilo 270 zo…

Nedeľné žrebovanie očkovacej lotérie sa neobišlo bez vtipných momentov. Na 200-tisícovom výhernom lístku chýbala časť názvu obce

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)   Na obrazovkách RTVS sa včera večer uskutočnilo ďalšie žrebovanie súťaže pre zaočkovaných Slovákov "Byť zdravý je výhra". Tvorcovia relácie si pre divákov pripravili nové väčšie rotujúce osudie. Aj v šiestej časti žrebovania astronomických výhier vo výške 101-tisíc eur nebola núdza o zaujímavé a…

Reakcia na vyjadrenia: Platforma slovenských sudcov apeluje na dodržiavanie európskych štandardov a profesijných predpisov

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Platforma slovenských sudcov Sudnamoc.sk upozorňuje, že výkonná a zákonodarná moc sa pri komentovaní rozhodnutí sudcov musí vyhnúť kritike, ktorá by podkopala nezávislosť a dôveru verejnosti v súdnictvo. Uviedla to vo svojom stanovisku, pod ktoré sa podpísali traja členovia Združenia sudcov slovenska sudkyne Ayše Pružinec…

Rezort školstva sa zameral na školské stravovanie, zmenili sa niektoré receptúry

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Pavel Neubauer, Martin Baumann)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa zameralo na školské stravovanie. Počas pondelkovej tlačovej konferencie rezortný šéf Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že je potrebné pozerať sa na potreby dieťaťa, teda aj na zdravý životný štýl a zdravú…

Hrdinami “červených diablov” na pôde WHU boli Ronaldo, Lingard i De Gea

0 icon

Londýn 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Walton)   Cristiano Ronaldo opäť skóroval a futbalisti Manchestru United sú bez prehry aj po piatom kole najvyššej anglickej súťaže. V nedeľu zvíťazili na pôde West Hamu United 2:1, keď okrem 36-ročného Portugalčana excelovali aj ďalší hráči, Jesse Lingard dal krásny víťazný gól a brankár…

Zomrel bývalý spolupracovník Hlavných správ René Balák

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   V noci z nedele na pondelok nás opustil ThDr. René Balák, PhD., ktorý minulý rok kandidoval za poslanca NR SR. V minulosti svojimi článkami prispieval na našom portáli. V mene cele redakcie vyjadrujeme rodine úprimnú sústrasť "Veľký človek, bojovník za právo v bioetike, kresťan…

IIED: V dôsledku klimatickej krízy môžu upadnúť do otroctva milióny ľudí

0 icon

Londýn 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jerome Delay)   Milióny ľudí, ktoré budú nútené pre vážne sucho a silné cyklóny opustiť v nasledujúcich desaťročiach svoje domovy, môžu upadnúť do otroctva alebo sa stať obeťami obchodovania s ľuďmi. Vo svojej najnovšej správe to tvrdia experti z Medzinárodného inštitútu pre životné prostredie a rozvoj…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali