Na juhu Sýrie vzniká gordický uzol, ktorý ovplyvní osudy Blízkeho východu

Damask 21. júna 2018 (HSP/x-true/Foto:TASR/AP-Maxim Shipenkov)

 

Portál x-true.info uvádza zaujímavý pohľad na situáciu v juhozápadnej Sýrii, v blízkosti izraelských hraníc

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Podľa informácii Jerusalem Post včera kvôli vývoju situácie v juhozápadnej Sýrii telefonoval ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jeruzalem Post tvrdí, že k telefonátu Netanjahua prišlo krátko po tom, ako včera začali sýrske vládne jednotky bombardovať pozície proizraelských teroristov v provincii Deraa. Izrael ani neskrýva svoju podporu týmto teroristickým bandám, ktoré majú vytvoriť nárazníkovú zónu medzi Izraelom a sýrskymi vládnymi silami na území juhozápadnej Sýrie. Napätie v Sýrii rastie a Netanjahu dúfa, že Putin dokáže ovplyvniť rozhodnutie Damasku.

Bude však Putin chcieť vyhovieť Netanjahuovi? Prezident Sýrie Bašár Asad by nesúhlasil. V jednom zo svojich interview pred novinármi uviedol, že “Rusko nikdy nediktovalo Sýrii nič”. Rusko vždy predostrelo svoje návrhy, s ktorými Sýrčania súhlasili, alebo nesúhlasili. Samozrejme Asad nespochybňoval fakt, že Rusko má v Sýrii veľký vplyv.

Izrael je nervózny z vývoja situácie v juhozápadných provinciách Deraa a Kuneitra. Tieto provincie sa nachádzajú v tesnej blízkosti okupovaných Golanských výšin a Izrael sa obáva možnosti, že sa v blízkosti Golanských výšin objavia plne vyzbrojené a skúsené sýrske vládne jednotky, vrátane ich iránskych a šiítskych spojencov. Izrael nutne potrebuje existenciu nárazníkovej zóny v oblasti Kuneitra a Deraa, ktoré by ovládali proizraelské bandy, lojálne k Izraelu.

Ak budeme vnímať otázku Golanských výšin v kontexte existujúcich americko-izraelských vzťahov tak vidíme, že Izrael a izraelská lobby má značný vplyv na prezidenta Trumpa. Ten otvorene súhlasí so štatútom Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela, čo poškodzuje Palestínčanov a Američania už otvorili svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme. V tábore Američanov a Izraela sa nachádzajú aj sunnitské arabské režimy v čele so Saudskou Arábiou, Kurdmi, odporcami amerických predstáv na Blízkom východe sú najmä Irán a šiíti.

Položme si teda otázku, ak Izrael presvedčil USA aby uznal štatút Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela, bude problém pre Izrael presvedčiť Američanov aby priznali nezákonne okupované územie Golanských výšin za izraelské územie?

Vôbec nejde o hypotetickú možnosť. Izraelský bezpečnostný expert Israel Katz na jar 2018 uviedol, že štatút Golanských výšin bude predstavovať hlavnú tému diplomatických vzťahov medzi Izraelom a USA. Inými slovami, v tejto téme sa už dávno lobbuje. Izrael očakáva, že USA uznajú izraelskú anexiu sýrskych Golanských výšin a Israel Katz je presvedčený, že k tomuto uznaniu Golanských výšin ako izraelského územia môže prísť už v najbližších niekoľkých mesiacoch, pravdepodobne do konca roku 2018.

Takže dnes existuje viacero príčin, prečo je Netanjahu tak nervózny a obracia sa telefonicky k Putinovi. Golanské výšiny sú dnes stále vnímané ako Izraelom okupované územie a sýrske ozbrojené sily majú plné právo pokúsiť sa získať toto územie silovou cestou. Sýria stratila Golanské výšiny po prehratej vojne v roku 1967, kedy Izrael s americkou pomocou rozdrvil koalíciu arabských štátov, podporovaných ZSSR. V roku 1973 sa Sýrčania pokúsili znova Golanské výšiny získať, utrpeli však ďalšiu porážku. Nasledujúci rok ohľadne Golanských výšin Sýria a Izrael podpísali dohodu, ktorá ukončila bojové operácie.

Sýria sa však nikdy nevzdala Golanských výšin a stále čaká na vhodný moment, aby sa pokúsila získať Golanské výšiny späť. Znovuzískanie Golanských výšin presadzuje najmä časť sýrskych generálov, no pripadný konflikt s Izraelom môže pekne zamotať celú situáciu na Blízkom východe. Izrael takisto nemôže byť veľmi pokojný, v prípade ak počas vojny izraelské územie infiltrujú rýchle skupiny sýrskych jednotiek a najmä ich šiítski spojenci z radov libanonského Hizballáhu, palestínskeho Liwa al Quds či iránski dobrovoľníci. V takom prípade môže očakávať na svojom území značné krviprelievanie a ničenie izraelskej infraštruktúry, problematické bude aj prípadné nasadzovanie izraelského letectva a ťažkých zbraní v bojovej oblasti, kde sa nachádza izraelské obyvateľstvo. To už nebude arogantné odstreľovanie neozbrojených palestínskych civilistov v pásme Gazy, v prípade, ak šiítske skupiny preniknú na územie Izraela, budú tiecť potoky izraelskej krvi.

Pre súčasné izraelské elity v čele s Netanjahuom je proste neprípustné, aby sa konflikt prelial aj na izraelské územie. S určitosťou by to znamenalo ich politický koniec a to aj napriek tomu, že by Izrael nakoniec v konflikte zvíťazil. Netanjahua by jeho politickí súperi v Izraeli odstavili a neváhali by v boji proti Netanjahuovi použiť minimálne žiaden z finančných prešľapov a škandálov, ktoré má “Bibi” na svedomí. Pre Izrael je neprípustné, aby sa na sýrskej hranici objavili Iránci, Hizballáh či Palestínci a to v akomkoľvek formáte.

Netanjahu však vie, ku komu sa má obrátiť. Pokaľ situácia vo vzťahu k USA je viac menej jasná, otázne je ako sa zachová Rusko a Putin. Ako radostne informujú izraelské kruhy a proizraelské kruhy v Rusku, situácia sa pre Izrael vyvíja relatívne dobre. Rusko podľa týchto informácii chápe záujmy Izraela. Rusko súhlasí s tým, aby sa iránske jednotky, Hizballáh a Palestínčania na sýrsko-izraelských hraniciach a v oblasti Golanských výšin neobjavili, nástojí však na tom, aby Sýria obnovila svoju suverenitu nad celým územím, takže všetky proizraelské bandy v provinciách Daraa a Kuneitra by mali opustiť sýrske územie a hranica by sa mala znova dostať pod kontrolu sýrskych pohraničníkov.

Počas včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a Netanjahuom izraelský premiér podľa Jerusalem Post niekoľkokrát podčiarkol dôležitosť toho, aby Irán a jeho spojenci opustili celé územie Sýrie. Ako na to odvetil Putin nie je zatiaľ známe ani z ruskej a ani izraelskej tlače. Jednako v Kremli tvrdia, že Rusko podporuje návrat sýrskych vojsk na teritóriu juhozápadnej Sýrie a obnovenie kontroly nad sýrsko-izraelskými hranicami.

Izrael samozrejme neverí tomu, že by sa na hranici s Izraelom neprejavil iránsky vplyv a ako sme spomenuli, Izrael sa obáva najmä libanonského Hizballáhu. Hizballáh má za sebou 5 rokov bojov v sýrskom konflikte, dostatok zbraní a skúseností, zmenil sa na hrozivú bojovú silu a Hizballáh vníma Izrael ako zlo, ktoré treba za každú cenu na Blízkom východe obmedziť.

Samozrejme v hre sú aj Američania, ktorí stoja za Izraelom. USA tvrdia, že v prípade eskalácie napätia prídu Izraelu na pomoc a prijmú adekvátne kroky. Teraz nemá význam polemizovať nad tým, že Američania už absolútne nedodržiavajú medzinárodné právo a pôsobia v krajine v rozpore s medzinárodnými zákonmi. Žiaľ situácia sa vyhrotila do takej podoby, že Američania sa správajú voluntaristicky na základe pravidla “každý má toľko práva, koľko má sily”. Keďže sa Američanom situácia vymyká z rúk, odhodili masku demokracie a začali presadzovať v medzinárodných vzťahoch silové riešenia. Ukazujú, že vojna je pokračovanie politiky inými prostriedkami.

Sýrsky prezident Asad upozorňuje, že žiadne kompromisy a ústupky prijímať nebude. Podľa jeho slov sýrske vládne sily a ich spojenci oslobodia celé územie Sýrie a neprenechajú žiadne územia Kurdom, Izraelu, Turkom či Američanom. Asad je ochotný rokovať aj s opozíciou a zahraničnými účastníkmi sýrskeho konfliktu, trvá však na celistvosti Sýrie a oslobodení sýrskeho územia.

Takže v juhozápadnej Sýrii sa to pekne zamotáva a na scéne sa objavil gordický uzol, ktorého riešenie bude veľmi zaujímavé pre vývoj na celom Blízkom východe. Kto chce tento gordický uzol vyriešiť, musí brať do úvahy 5 dôležitých aspektov

1. Podporí Rusko predstavy Izraela a v juhozápadnej Sýrii sa neobjavia iránski dobrovoľníci a šiítske skupiny, prípadne pozastaví Rusko nástup sýrskej armády?
2. Prizná Trump Golanské výšiny ako suverénne územie Izraela?
3. Zaútočia Američania na Sýrčanov, ak sýrska armáda začne likvidovať proizraelské bandy na juhozápade Sýrie?
4. Opustí Irán Sýriu? Teherán už oznámil že podporuje ruský plán pre juhozápadnú Sýriu, znamená to však že nevybočí z línie načrtnutej Ruskom?
5. Rozhodne sa niektorá zo sýrskych jednotiek, alebo Hizballáh či Irán zaútočiť na Izrael v oblasti Golanských výšin?

Situáciu na juhozápade Sýrie ovplyvnia najviac ruské a americké kroky. Rusko nemôže dovoliť Američanom útočiť na sýrske vládne sily a blokovať sýrske vojenské aktivity. To že telefonoval Netanjahu ruskému prezidentovi Putinovi je svedectvom skutočnosti, že Izrael sa vývoja situácie v juhozápadnej Sýrii obáva a svedčí to o rastúcom ruskom vplyve na medzinárodnej scéne. Veď keby bolo Rusko papierovým tigrom, alebo by v hybridnej vojne s USA ťahalo za kratší koniec, určite by Izraelu stačila k presadeniu vlastných záujmov podpora USA a telefonovať do Moskvy by izraelský premiér nemusel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Tréner Feneš po MS: “Naše chyby v defenzíve súperi tvrdo trestali”

0 icon

Edmonton 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Podľa trénera Ivana Feneša doplatili slovenskí hokejisti na MS do 20 rokov v Kanade na príliš veľa chýb v defenzíve. Výsledkom bolo najviac inkasovaných gólov zo všetkých tímov na šampionáte (27) a predposledné 9. miesto bez štvrťfinálovej…

Chystá sa dokument o Škrtelovi: “Verím, že to dopadne dobre”

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Městská kina Uherské Hradiště, TASR-Lukáš Grinaj)   Približne o rok príde do kín dokumentárny film o Martinovi Škrtelovi. Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie ho predstavil v utorok pri príležitosti uvedenia dokumentu Jan Koller: Príbeh obyčajného chlapca o niekdajšom českom útočníkovi. Režisérom oboch filmov je Čech Petr…

Ukrajinská reperka na Szigete roztrhala fotku Putina s Orbánom

0 icon

Budapešť 16. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Koncert ukrajinskej reperky Aliny Pašovej na hudobnom festivale Sziget 2022 v Budapešti sa v pondelok popoludní niesol v znamení tvrdého politického postoja voči Rusku. Píše o tom spravodajský server Telex.hu, podľa ktorého v rámci svojho vystúpenia na javisku Európa Színpad umelkyňa roztrhala fotografiu maďarského…

Fico: NAKA klame! To je všetko, čo sa dá k úbohosti Hamranovcov povedať

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR)   Kajetán Kičura nikdy nekupoval, nevlastnil ani nezdedil žiadne zlaté tehly. To je všetko, čo sa k tejto včerajšej úbohosti Hamranovcov dá povedať, uviedol na sociálnej sieti Robert Fico v reakcii na stanovisko polície Polícia ako reakciu na slová Roberta Fica, že „Kičurove zlaté tehly…

Operácia mala trvať 3 – 4 dni. Pozrite si pôvodný plán ruského útoku. Americké tajné služby o ňom vedeli už v októbri 2021

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Americké tajné služby a Biely dom vedeli o plánoch rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu od októbra 2021, uviedol denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje z prostredia vysokých predstaviteľov USA, Ukrajiny, Európy a NATO V októbri 2021 sa v Bielom dome uskutočnilo…

Európska únia svojimi protiruskými sankciami rozdrví svoje hospodárstvo. Príklady, ako to bude, sa už ukazujú. Slovalco zajtra odstavuje výrobu

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Združenie Ukrcukor uviedlo, že Ukrajina kvôli drahému plynu zatvorí 10 cukrovarov "Cena komerčného plynu ponúkaného spoločnostiam je taká, že je možné hneď zavrieť továreň, pretože každý kilogram cukru vyrobený z tohto plynu prináša len straty. To viedlo k tomu, že v tomto roku…

Poslanec OĽaNO: Oligarchovia sa už dohodli a budú tvrdo pracovať na príprave vlády Hlas – SAS – PS

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanec Peter Kremský (OĽaNO) tvrdí, že sa cez víkend začala ďalšia fáza dlhodobej kampane za "rozumnú vládu". Začala sa údajne fáza očisťovania Petra Pellegriniho a jeho Hlasu. Politik predpokladá, že kampaň odteraz bude stále silnejšie "Keď som pred pár mesiacmi niekde prezradil, že…

V Dubnici spadol na auto strom a vietor strhol strechu v súkromnej firme

0 icon

Dubnica nad Váhom 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Sedem zásahov absolvovali v utorok popoludní profesionálni hasiči z Dubnice nad Váhom v súvislosti s lokálnou búrkou a silným vetrom. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík Hasiči podľa neho odstraňovali strom,…

Dnes mnohí v cirkvi vyronia slzu za kardinála Tomka, ale slzu treba vyroniť hlavne za dnešnú cirkev

0 icon

Košice 16. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR – Milan Kapusta)   Asi naivne, ale myslel som si ešte pred covidom, že našej cirkvi sa nestane to čo tej na Západe, lebo má vďaka totalite zdravé inštinkty a náskok pred úpadkom niekoľko desiatok rokov Aj to vyzeralo, aspoň na povrchu, že je…

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo úmrtie občana SR v Turecku

0 icon

Bratislava/Ankara 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Úmrtie slovenského občana v dovolenkovom rezorte v Turecku potvrdilo v utorok pre TASR Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. O udalosti informoval portál tvnoviny.sk "Môžeme potvrdiť, že k uvedenej smutnej udalosti skutočne došlo. Zastupiteľský úrad SR v Ankare poskytuje potrebnú súčinnosť pozostalým,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Marek Brna

Vojna Slovanov

0icon

Američania v pohodlí svojich obývačiek s popcornom sedia pri televíznych správach a s údivom sledujú ako sa dva najväčšie slovanské národy kántria, obetí je údajne už pomaly 100 000. Američania vedia, že ich firma Pfizer sa nabalila na covide a teraz sa nabaľuje zbrojársky priemysel. Američania vedia, že všetky členské…

Slavěna Vorobelová

Nemecká logika kancelára Scholza

0icon

Téma zásobovania zemným plynom sa vzhľadom na blížiacu vykurovaciu sezónu a prehlbujúcu energetickú krízu, ktorá ženie ceny za energonosiče, hlavne zemný plyn, na stále nové a nové historické maximá, čo logicky negatívne vpl&y

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke mladé žriebätá islandských poníkov stoja na vyschnutej lúke na farme v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tréner Feneš po MS: “Naše chyby v defenzíve súperi tvrdo trestali”

0 icon

Edmonton 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Podľa trénera Ivana Feneša doplatili slovenskí hokejisti na MS do 20 rokov v Kanade na príliš veľa chýb v defenzíve. Výsledkom bolo najviac inkasovaných gólov zo všetkých tímov na šampionáte (27) a predposledné 9. miesto bez štvrťfinálovej…

Chystá sa dokument o Škrtelovi: “Verím, že to dopadne dobre”

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Městská kina Uherské Hradiště, TASR-Lukáš Grinaj)   Približne o rok príde do kín dokumentárny film o Martinovi Škrtelovi. Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie ho predstavil v utorok pri príležitosti uvedenia dokumentu Jan Koller: Príbeh obyčajného chlapca o niekdajšom českom útočníkovi. Režisérom oboch filmov je Čech Petr…

Ukrajinská reperka na Szigete roztrhala fotku Putina s Orbánom

0 icon

Budapešť 16. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Koncert ukrajinskej reperky Aliny Pašovej na hudobnom festivale Sziget 2022 v Budapešti sa v pondelok popoludní niesol v znamení tvrdého politického postoja voči Rusku. Píše o tom spravodajský server Telex.hu, podľa ktorého v rámci svojho vystúpenia na javisku Európa Színpad umelkyňa roztrhala fotografiu maďarského…

Fico: NAKA klame! To je všetko, čo sa dá k úbohosti Hamranovcov povedať

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR)   Kajetán Kičura nikdy nekupoval, nevlastnil ani nezdedil žiadne zlaté tehly. To je všetko, čo sa k tejto včerajšej úbohosti Hamranovcov dá povedať, uviedol na sociálnej sieti Robert Fico v reakcii na stanovisko polície Polícia ako reakciu na slová Roberta Fica, že „Kičurove zlaté tehly…

Operácia mala trvať 3 – 4 dni. Pozrite si pôvodný plán ruského útoku. Americké tajné služby o ňom vedeli už v októbri 2021

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Americké tajné služby a Biely dom vedeli o plánoch rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu od októbra 2021, uviedol denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje z prostredia vysokých predstaviteľov USA, Ukrajiny, Európy a NATO V októbri 2021 sa v Bielom dome uskutočnilo…

Európska únia svojimi protiruskými sankciami rozdrví svoje hospodárstvo. Príklady, ako to bude, sa už ukazujú. Slovalco zajtra odstavuje výrobu

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Združenie Ukrcukor uviedlo, že Ukrajina kvôli drahému plynu zatvorí 10 cukrovarov "Cena komerčného plynu ponúkaného spoločnostiam je taká, že je možné hneď zavrieť továreň, pretože každý kilogram cukru vyrobený z tohto plynu prináša len straty. To viedlo k tomu, že v tomto roku…

Poslanec OĽaNO: Oligarchovia sa už dohodli a budú tvrdo pracovať na príprave vlády Hlas – SAS – PS

0 icon

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanec Peter Kremský (OĽaNO) tvrdí, že sa cez víkend začala ďalšia fáza dlhodobej kampane za "rozumnú vládu". Začala sa údajne fáza očisťovania Petra Pellegriniho a jeho Hlasu. Politik predpokladá, že kampaň odteraz bude stále silnejšie "Keď som pred pár mesiacmi niekde prezradil, že…

V Dubnici spadol na auto strom a vietor strhol strechu v súkromnej firme

0 icon

Dubnica nad Váhom 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Sedem zásahov absolvovali v utorok popoludní profesionálni hasiči z Dubnice nad Váhom v súvislosti s lokálnou búrkou a silným vetrom. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík Hasiči podľa neho odstraňovali strom,…

Dnes mnohí v cirkvi vyronia slzu za kardinála Tomka, ale slzu treba vyroniť hlavne za dnešnú cirkev

0 icon

Košice 16. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR – Milan Kapusta)   Asi naivne, ale myslel som si ešte pred covidom, že našej cirkvi sa nestane to čo tej na Západe, lebo má vďaka totalite zdravé inštinkty a náskok pred úpadkom niekoľko desiatok rokov Aj to vyzeralo, aspoň na povrchu, že je…

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo úmrtie občana SR v Turecku

0 icon

Bratislava/Ankara 16. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Úmrtie slovenského občana v dovolenkovom rezorte v Turecku potvrdilo v utorok pre TASR Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. O udalosti informoval portál tvnoviny.sk "Môžeme potvrdiť, že k uvedenej smutnej udalosti skutočne došlo. Zastupiteľský úrad SR v Ankare poskytuje potrebnú súčinnosť pozostalým,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Marek Brna

Vojna Slovanov

0icon

Američania v pohodlí svojich obývačiek s popcornom sedia pri televíznych správach a s údivom sledujú ako sa dva najväčšie slovanské národy kántria, obetí je údajne už pomaly 100 000. Američania vedia, že ich firma Pfizer sa nabalila na covide a teraz sa nabaľuje zbrojársky priemysel. Američania vedia, že všetky členské…

Slavěna Vorobelová

Nemecká logika kancelára Scholza

0icon

Téma zásobovania zemným plynom sa vzhľadom na blížiacu vykurovaciu sezónu a prehlbujúcu energetickú krízu, ktorá ženie ceny za energonosiče, hlavne zemný plyn, na stále nové a nové historické maximá, čo logicky negatívne vpl&y

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Armádny Magazín

Ďalší diverzný útok na Krym. V oblasti Džankoj po výbuchu horí elektrická rozvodňa

0 icon

Krym, 16.august 2022 (AM) – Nový incident sa udial na Kryme, na okraji mesta Džankoj, horí elektrická rozvodňa, miestni obyvatelia hlásili silný výbuch. Na mieste boli hasičské jednotky.   [video width="480" height="224" mp4="https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2022/08/video_2022-08-16_09-20-46.mp4"][/video]   Podľa predbežných

Republikáni v USA sa obávajú že Rusko a Irán použijú bývalé proamerické afganské špeciálne jednotky

0 icon

USA, 16.august 2022 (AM) –  Bývalí afganskí bezpečnostní predstavitelia s tajnými znalosťami o operáciách USA, ktorí zostali po evakuácii Američanov z krajiny, sú náchylní na nábor zo strany Ruska, Číny a Iránu. Uviedli to republikánski zákonodarcovia s tým, že administratíva prezidenta Joea Bidena nedala prednosť ich evakuácii

Ukrajinský generál varuje: Ruský vojensko-priemyselný komplex na rozdiel od amerického funguje 24/7

0 icon

USA, 16.august 2022 (AM) – Ukrajina by sa nemala spoliehať na štedrú vojenskú pomoc zo strany Spojených štátov, keďže ich zásoby zbraní nie sú neobmedzené. Tento názor vyjadril zástupca veliteľa a tvorca Síl pre špeciálne operácie (SOF) Ukrajiny generálmajor Segej Krivonos.   Vysoko postavený ukrajinský vojak zárove

Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 16.august 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a v

"Ruský ľud je hrdý na svoju armádu a námorníctvo." Vladimir Putin otvoril fórum Armada 2022

0 icon

Rusko, 16.august 2022 (AM) – Medzinárodné vojensko-technické fórum "Armáda 2022" sa otvorilo 15. augusta a potrvá do nedele v centre Patriot pri Moskve . Na fóre asi 1,5 tisíca podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu predstaví viac ako 1000 nových modelov vojenskej techniky.   "Naši ľudia sú hrdí na svoju armádu a námorníctvo,…

FOTO DŇA

Na snímke mladé žriebätá islandských poníkov stoja na vyschnutej lúke na farme v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali