Mokráň: Zdravé mesto potrebuje riadený a systémový rozvoj

Nitra 4. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Prioritou Viliama Mokráňa je výstavba nových bytov, riešenie dopravy a skvalitnenie služieb, ktoré mesto poskytuje občanom

Stavebný inžinier Viliam Mokráň kandiduje na post primátora mesta Nitra za Kresťanskú ľudovú stranu. V minulosti pôsobil ako mestský poslanec v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Neúspešne kandidoval na primátora Bratislavy, starostu Karlovej Vsi aj predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Bez úspechu skončila aj jeho predchádzajúca kandidatúra na post primátora mesta Nitra a predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Jeho prioritou je výstavba nových bytov, riešenie dopravy a skvalitnenie služieb, ktoré mesto poskytuje občanom. Rozhovor s Viliamom Mokráňom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende hneď po nástupe, keby ste sa dostali na post primátora?

Na snímke kandidát na post primátora mesta Nitra Viliam Mokráň

V úvode funkčného obdobia sa okrem iného zostavujú jednotlivé mestské komisie, kde by mali mať zastúpenie skutoční odborníci. Musíme dať verejnosti možnosť ich aj navrhnúť. Práve komisie spracúvajú stanoviská ku všetkým zásadným dokumentom, o ktorých rokuje mestské zastupiteľstvo. Začína nám nové programové obdobie na fondy Európskej únie (EÚ) a ak nechytíme vlak hneď na začiatku, len ťažko ho budeme dobiehať. Silný tím skúsených projektových manažérov bude mať za úlohu získať pre mesto čo najvyšší objem z fondov EÚ, ktoré je potrebné preinvestovať. K tomu treba priradiť ďalšie financie, napríklad z nórskych fondov a iných grantov. Tieto investície výrazne posunú mesto vpred. A nepôjde to na úkor zvyšujúcich sa daní.

Som pevne rozhodnutý si sadnúť za jeden stôl so všetkými zvolenými poslancami bez ohľadu na ich názory a politickú príslušnosť a rokovať o rozvoji mesta. Ľudia im a primátorovi dávajú mandát na to, aby mesto rozvíjali a nie sa zbytočne vybíjali v konfliktoch a vymyslených kauzách. Sústreďme sa na prospešnú prácu.

Do akých oblastí bude podľa vás potrebné v nasledujúcom volebnom období nasmerovať najviac mestských investícií? Ako chcete skvalitniť prípravu investícií a kde na ne plánujete hľadať zdroje?

Treba zmeniť vzťah občan – mesto zo strany mesta. Zo stretnutí s občanmi vyplýva jasný poznatok. Mesto sa nerozvíja podľa ich predstáv, nežije. Zdravé mesto potrebuje riadený a systémový rozvoj. Treba vypracovať alternatívy k Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitra aj na obdobie rokov 2020 až 2025. Všetky podstatné kroky mesto potrebuje aj zrealizovať. Stačí vychádzať z toho, že najväčším problémom je nedostatok vhodných bytov pre všetky vekové skupiny obyvateľstva. Mohli by sme mnohým zabezpečiť byty, ale aj prácu. Projekty na bývanie síce existujú, ale sú nedostatočne využívané, nie je efektívne rekonštruovať len malé nevyužité budovy na byty, do ktorých vkladáme veľké finančné prostriedky. Treba začať efektívne realizovať novú bytovú výstavbu mesta s komplexným riešením parkovania, služieb a škôlok, či jaslí. Mesto musí viac posilniť svoju úlohu ako centra vzdelanosti.

Navrhujem revolučný krok pri budovaní služieb so zapojením všetkých podnikateľov, ktorí budú mať záujem spolupodieľať sa na rozvoji mesta. Ale najmä v širšom fungovaní radnice a jej orgánov. Napriek tomu, že niektoré mestá za posledné roky otvorili rokovania mestskej rady verejnej kontrole, u nás to stále nie je. Rovnako sa nedá dopátrať na internete k zápisniciam z ich rokovaní, ani z rokovaní mestských komisií. Je čas to zmeniť a stačí tak málo. Techniku a médium na priame prenosy z rokovaní máme. Ako chceme, aby nám občania dôverovali, keď im nedovolíme sledovať, čo robíme a ako to robíme? Som za väčšiu verejnú kontrolu, ľudia si to zaslúžia.

Ako chcete riešiť narastajúcu intenzitu dopravy a parkovanie v centre mesta a na sídliskách?

Treba zabezpečiť výstavbu parkovísk. Nemožno premeniť len malé priestory úpravou na parkovanie osobných áut pri panelákoch. Mnohokrát pri tom ničíme aj tú trochu zelene, ktorú tam máme. Nemožno mať parkoviská pred panelákmi bez zelených miest.

Ako chcete zabezpečiť, aby najmä mladí ľudia neodchádzali za prácou a bývaním do iných miest?

Komplexnou výstavbou bytov pre všetky vekové skupiny obyvateľstva aj so službami a parkovaním. Každý bytový komplex by mal mať bezbariérové služby. Mám vypracovanú celú technickú štúdiu komplexu výstavby, a čo je najdôležitejšie, touto výstavbou by sme vedeli zabezpečiť aj vhodné zamestnanie pre nezamestnaných v našom meste, ale aj v širšom okresnom priestore.

Ako chcete zlepšiť úroveň materských a základných škôl v Nitre? Ako by ste riešili kapacitné problémy v materských školách?

Keď budú byty pre mladých a vhodné zamestnanie, aj rodiny sa môžu etablovať v našom meste a budovanie a rekonštrukcie jaslí a škôlok by nemal byť problém. Treba si len dobre vypracovať štúdiu o budúcom vývoji obyvateľstva aspoň na desať rokov dopredu. Jasle a škôlky vždy budú potrebné.

Ako vnímate stav komunikácií v Nitre a ako ho chcete zlepšiť?

Čiastkové investície do opráv komunikácií v meste nie sú ekonomické. Mnohé opravy komunikácií riešime vždy na krátky čas, a potom sa opäť opravujú a za veľké peniaze. Kvalita práce je tým veľmi nízka, lebo firmy vedia, že podobné úseky budú opäť renovovať. Treba veľké investície na veľké celky a na dlhodobý čas, aj s dlhoročnými zárukami. Mesto sa chváli, čo všetko pre občana urobilo, ale v skutočnosti sú to len malé rozdrobené celky. Boli prísľuby, že mestom bude prechádzať menej áut, lebo budú vybudované cestné úseky mimo mesta. Opak je pravdou, mesto je čoraz viac prepchaté, tvoria sa zápchy. Investície potrebujeme na presmerovanie trás mimo centra mesta. Údržba ciest je veľmi slabá. Občania platia dane a mesto od nich chce, aby si čistili v zimnom období chodníky. Nepáči sa mi, ako sa nakladá so zatrávnenými pozemkami v oblasti panelákov, nevytvárame nové zelené pásma, naopak, často zeleň ničíme.

Aké najväčšie slabiny má podľa vás Územný plán mesta Nitra? Vyžaduje si zmeny?

Územný plán, ktorý je dnes aktuálny, je potrebné vzhľadom na budúci stav a postavenie mesta prehodnotiť a dopracovať. Mesto má aj svoje budovy, ktoré sú nevyužité. Aj tu je potrebné v pláne zhodnocovať a vypracovať zámery na využitie pre občanov, či inštitúcie, ale nie s budovami a pozemkami kšeftovať. Dnes musíme pamätať aj na to, že okolie mesta sa bude v budúcnosti rozrastať aj o rodinnú výstavbu, ale aj o nové časti sídlisk. Tu je potrebné zamerať sa na cestu obnovy bytového fondu. Nie je efektívne, aby sme dávali firmám stavať byty v ich kompetencii. Sú to drahé byty, občania na ne nemajú peniaze a tie byty sú nakoniec prázdne. Mesto musí byť iniciátorom vlastného zámeru výstavby. Takže sa musíme opäť pozrieť aj na širšie vzťahy, vrátane väzieb na okolie mimo katastra, a tiež na hlavné rozvojové zámery, na hlavnú dopravnú kostru a jej napojenie na cesty vyšších kategórií, na infraštruktúru vo vzťahu k vyšším rozvodným rádom.

Ako chcete zatraktívniť mesto Nitra pre turistov? Aké by mali byť priority mesta v oblasti rozvoja cestovného ruchu?

Keď mesto buduje, vždy je dostatok priestoru na kultúru. Je tu mnoho nevyužitých možností a stačí dať priestor flexibilným malým podnikateľom a umožniť im, aby sa zapojili do aktivít cestovného ruchu. Všetkým chýba život v centre. Vieme to zmeniť. V lete môže centrum mesta ožiť drobnými predajcami a tradičnými remeselníkmi aj vďaka správnemu prístupu mesta k poplatkovej politike. Umožnime výrobcom, ale aj iným občanom prezentovať svoje výrobky s predajom a nežiadajme od nich ešte aj poplatky. Privítal by som tradičné slovenské výrobky a prezentáciu remesiel aspoň dvakrát do mesiaca. Do centra mesta musíme dostať nové atrakcie, ktoré by spolu s ponukou tradícií a histórie mesta prilákali mnohých turistov. Centrum mesta vymiera a je akoby mŕtva zóna. Treba ho oživiť, aby sa tam zhromažďovalo viacej ľudí za zábavou, oddychom, kultúrou. V meste zabúdame aj na ďalšiu atrakciu. Vrch Zobor s krásnym výhľadom a turistické trasy, ktoré sú zanedbané už niekoľko rokov. V prípade môjho zvolenia by som vzal Zobor pod primátorský a občiansky patronát. Ďalším dôležitým krokom je začať s výstavbou letiska v Janíkovciach. Je to širší zámer a ma budúcnosť pre rozvoj cestovného ruchu, ale aj význam pre leteckú nákladnú dopravu. Financovanie by šlo cez fondy EÚ.

Ako konkrétne chcete zatraktívniť mesto pre jeho obyvateľov. Napríklad z hľadiska vytvárania príležitostí pre voľnočasové aktivity, podpory kultúry, vytvárania oddychových a zelených zón?

Mesto má dosť športovísk na voľnočasové aktivity pre každého, ale musia byť prístupné občanovi. Nie je potrebné stavať nové športové haly a iné športové priestory. To by som neriešil prioritne, snáď len dať dôraz na zelené oddychové zóny a využitie mestského parku. Mesto má na tieto atraktivity vždy dosť technických a finančných prostriedkov. Snáď by som tiež zdôraznil, že by som vo väčšej miere podporil kultúrne podujatia pre starších a dôchodcov, aby častejšie navštevovali divadlá, či koncerty. Zabezpečil by som im voľné vstupenky cez mestskú rezervu z fondu na kultúru občanovi. Podporil by som aj dobrovoľnícku aktivitu mládeže a občanov na rôzne podujatia, ktoré by boli prínosom pre zatraktívnenie mesta. Občania mesta Nitra si zaslúžia väčšiu pozornosť.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali