Miko: V rámci EÚ máme čo predávať, len to nerobíme dosť dobre

Bratislava 28. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Napriek tomu, že je rodákom z Košíc, dlho aktívne vystupoval na českej politickej scéne aj ako minister životného prostredia. Keďže, ako sám priznal, mu Slovensko vždy chýbalo, rozhodol sa uchádzať o pozíciu vedúceho Zastúpenia Európskej komisie (EK). V rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky hovoril nový vedúci Zastúpenia Ladislav Miko aj o tom, ako sa dostal na Slovensko, aké budú jeho priority počas funkčného obdobia, čo by na fungovaní úradu vylepšil a kde vidí výzvy pre EÚ.

Na snímke nový vedúci Zastúpenia Európskej komisie Ladislav Miko

Keďže ste dlho pôsobili na politickej scéne skôr ako reprezentant Českej republiky, mnohých možno prekvapilo, keď ste sa rozhodli uchádzať o pozíciu vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku. Navyše, vaším rozhodnutím akoby Česká republika stratila najvyššieho úradníka v rámci európskych štruktúr. Prečo Slovensko a prečo teraz?

To je pravda. No, dôvodov mám niekoľko. Ten hlavný spočíva v tom, že je to Slovensko. Som človek, ktorý na Slovensku vyrastal, mám ho veľmi rád, chýbalo mi. Predtým som mal možnosť sa sem vrátiť raz za rok, viac nie. Chodil som na návštevu k rodičom do Košíc. Cítil som potrebu aktívne prispievať k diskusii o Európskej únii práve na Slovensku i v širšom stredoeurópskom regióne.

Dokedy ste žili na Slovensku?

V Košiciach som bol do maturity, potom som študoval v Prahe. Na vojne som bol v Česku, našiel som si tam aj manželku. Povedal som jej, že sa chcem vrátiť na Slovensko, presne pre ten vnútorný pocit, že som tu rád. No v roku 1992, keď sa rozhodlo o rozdelení štátu, dohodli sme sa s manželkou, že sa do Prahy presťahujeme. Už dlhšie som plánoval, že na univerzite budem učiť a budem sa venovať vede, hovoril som si, teraz je ten moment, ako sa v Prahe uchytiť. Rozdelenie štátu naše rozhodnutie urýchlilo. Zdalo sa nám, že to bude lepšie riešenie.

Bolo náročné presadiť sa v Prahe?

V tom čase to bolo extrémne ťažké. Mali sme malé dieťa, čakali sme ďalšie a v podstate jediná možnosť, ktorá sa mi naskytla, bola v českej inšpekcii životného prostredia, v ochrane prírody. Práca sa aspoň trochu dotýkala ekológie, keďže som ekológ. Prácu som nakoniec prijal a to ma akoby úplne nasmerovalo niekam inam. Takže som sa stal úradníkom. Deväť rokov som bol inšpektorom, následne súkromník. Neskôr ma na základe práce na inšpekcii pozval vtedajší minister za KDÚ-ČSL pán Ambrozek ako svojho odborného námestníka na české ministerstvo životného prostredia. Nie ako straníka, ale ako odborníka, ktorého pre implementáciu európskej legislatívy potreboval. To bol vlastne môj vstup na českú politickú scénu.

V ktorom období to asi bolo?

V rokoch 2002 až 2005, vtedy sa vstupovalo do EÚ, takmer tri roky. Keď sa vypísali miesta v Európskej komisii pre nové členské štáty, tak som sa prihlásil a získal som miesto riaditeľa na ochrane biodiverzity, vtedy na Generálnom riaditeľstve pre životné prostredie (DG Environment). Tam som bol od mája 2005. Následne, keď padla vláda v priebehu českého predsedníctva v Rade EÚ, tak sa hľadali ľudia, ktorí majú predstavu o tom, čo je to predsedníctvo, aké sú jeho úlohy, ako funguje Komisia atď. Mal som skúsenosť z pozície námestníka ministra, takže som bol prizvaný ako minister českej vlády životného prostredia v roku 2009. Od roku 2011 som sa potom stal zástupcom generálneho riaditeľa na vtedajšom Generálnom riaditeľstve pre zdravie a ochranu spotrebiteľa, dnes pre zdravie a bezpečnosť potravín. Tam som zotrval do decembra minulého roka. Spolu som pôsobil v Bruseli 13 rokov.

Ako ste sa konkrétne dostali do Bratislavy?

Dostal som informáciu, že Dušan Chrenek bude končiť. Tak som dal najavo slovenskému komisárovi, viceprezidentovi EK Marošovi Šefčovičovi a ďalším, že o pozícii uvažujem a že by som veľmi rád na Slovensko prišiel. Potom sa dlhšiu dobu v podstate nič nedialo, čakal som. Nakoniec som dostal pozvanie na pohovory a následne bolo v priebehu týždňa vlastne rozhodnuté.

V akom rozpoložení ste prišli na Slovensko?

Pomerne citlivo vnímam, čo sa deje v regióne. Momentálne mám pocit, že opäť nastala situácia, že treba niečo urobiť. Z Bruselu je to ďaleko, práca tam je zaujímavá, je dôležitá a je významná, ale do istej miery sa nedotýka priamo konkrétneho územia. Z hľadiska Slovenska pre mňa bol v poslednej dobe veľmi živý problém týkajúci sa dvojakej kvality potravín. Ja však mám pocit, že teraz by sme mali ako Komisia byť čo najviac medzi ľuďmi v teréne a že práve tam sa musí veľa odpracovať, aby sme dostali ten étos Európy späť, pretože máme čo predávať, len to nerobíme dosť dobre. V tom je tá pointa. Mám pocit, že by som mohol k tomu prispieť, na Slovensku sa mi otvorila príležitosť. Cielene som nečakal, až sa to stane, ale rozmýšľal som nad tým, ako sa dostať do vyšehradského regiónu. Cítim, že to je náš región a trošku sa vzďaľuje niektorým hodnotám zjednotenej Európy.

Predchádzajúci vedúci v rozhovore pre TASR uviedol, že keď nastupoval do tejto funkcie, bolo to v zlom období – v období krízy, keď ľudia naozaj nedôverovali EÚ. Ako sám povedal, zameral sa preto predovšetkým na informovanosť verejnosti. Čo by ste chceli vy počas funkčného obdobia dosiahnuť?

Tak informovanosť si myslím, že zostáva ako dôležitý cieľ. Avšak tiež si myslím, že to nie je iba o informovaní. Je to aj o tom, vytvárať bližší kontakt medzi normálnymi, obyčajnými ľuďmi, občanmi a Európou. Aby videli čo najviac, nielen tie veľké veci, ktoré sa niekde v Bruseli rozhodujú, ale každodenný vplyv, dopad na naše životy. Málokto si uvedomuje, ako veľmi európska integrácia ovplyvňuje náš život. A že je to vo veľmi vysokom percente pozitívne, ale my už to máme tak vžité a je to pre nás také obyčajné, že si to ľudia jednoducho neuvedomujú. Takže toto je jeden z mojich cieľov.

Buďte, prosím, konkrétnejší.

Mám ambíciu, neviem, či sa podarí, ale o rok budú európske voľby. Slovenská účasť spolu s českou bola v posledných voľbách veľmi nízka. To je jeden z tých znakov, ktoré ma trápia, lebo akoby nám na tom nezáležalo, pritom sa na európskej úrovni rozhoduje o našich životoch. Rád by som prispel s kolegami k zmene.

Slovensko bolo na tom ešte horšie ako Česko.

Áno, v Česku bolo voliť okolo 18 percent občanov, na Slovensku 13. V každom prípade, veľmi by som si prial, aby aj naša práca viedla k tomu, aby sa účasť zlepšila. Či sa to podarí, uvidíme, ale to je cieľ, ktorý mám teraz v hlave – skúsiť ukazovať a vysvetľovať ľuďom, o čom sa tam vlastne rozhoduje. Myslím, že v momente, keď bude dobre pochopené, o čom tie voľby sú, tak ľudia prídu na to, že na mnoho vecí, ktoré kritizujeme, môžeme mať priamy vplyv tým, koho si zvolíme. Takže má zmysel na voľbách sa zúčastniť a vybrať dobrých zástupcov, lebo pokiaľ tam sú ľudia, ktorí nie sú vidieť, len tam jednoducho sedia, tak ten dopad Slovenska na celkové dianie nie je vidieť. Nie je to mechanické, nie je to tak, že máme tam toľko a toľko poslancov, čo je veľmi málo z celkového počtu vyše 700, tak čo tam dokážu? Vtip spočíva v tom, že ľudia, pokiaľ sú kvalitní, pokiaľ vedia dobre argumentovať, pokiaľ sa vedia presadiť do spravodajských funkcií a podobne, tak dokážu ovplyvniť oveľa viac. V podstate tam ide presne o to, či zaznie nejaký výrazný názor, ktorý potom ostatní majú tendenciu nejakým spôsobom nasledovať. Možnosť ovplyvnenia v parlamente je veľká. Samozrejme, to isté platí aj o Komisii, kde sú ľudia, ktorí sú väčšinou veľmi kvalitní, lebo prechádzajú pomerne prísnym výberom, ale aj tam je možné sa presadzovať buď viac alebo menej. Záleží na tom, akí sú to ľudia. Takže má zmysel si vyberať.

Keď som sa spýtala vášho predchodcu, čo by vám odkázal, povedal, že bude rád, ak budete pokračovať v rozbehnutých aktivitách, aj vo veľkej diskusii o budúcnosti Európy, pretože Únia sa nemôže reformovať bez podpory ľudí a porozumenia. Preto vám odporúčal, aby ste boli možno viac v kontakte s národnými politikmi a tiež informovali o tom, čo Únia robí.

Myslím si, že v tomto je medzi nami takmer úplná zhoda. Nemám s tým absolútne problém, len k tej poslednej vete by som povedal, že by som sa rád dostal do stavu, aby sme nemuseli vysvetľovať obsah a súvislosti až po rozhodnutí, ale aby bolo všetko jasné či diskutované dopredu. To znamená, že skúšať tie veci, už keď sa rodia, dostávať sa do verejnej diskusie, aby ľudia mali predstavu, o čom to bude a je. Ako je možné to nejakým spôsobom ovplyvňovať, a nie po tom, keď už sa niečo rozhodlo, vysvetľovať, prečo tak a nie inak. To už je trochu neskoro. A myslím si, že celkovo vo vnímaní ľudí je podstatné, aby mali pocit, že do toho môžu hovoriť.

Európsky projekt vznikol za konkrétnym účelom. Dnes však v rámci Európy získavajú na sile euroskeptické strany. Ak odhliadneme od Grónska, tak po prvý raz oficiálne členská krajina požiadala na základe Lisabonskej zmluvy o vystúpenie z EÚ, máme migračný problém atď. Ako by ste v rámci diskusie ľuďom konkrétne vysvetlili, že EÚ je podstatná, nie je v neprekonateľnej kríze, respektíve má význam?

To podstatné je niekde inde. Mali by sme uvažovať o tom, kde sú príčiny jednotlivých problémov a aké máme nástroje na ich riešenie. Pokiaľ nahliadneme touto optikou, tak sa naraz ukáže, že často problém naozaj existuje a má ho aj Únia, ale to neznamená, že bez Únie by nebol. Skôr platí, že každý zvlášť by sme tie problémy mali takisto, a často oveľa horšie. Spoločne sme silnejší a sme schopní veci riešiť lepšie. Nemáme alternatívu na porovnanie, takže zažívame problém tak, ako ho cítime, ako prebieha.

A v čom spočívajú podľa vás hlavné príčiny súčasných problémov?

Odpoveď na túto otázku je veľmi zložitá, záleží na konkrétnom probléme. Každopádne, krízy nedávnej minulosti a súčasnosti – ako napríklad finančná či migračná kríza – generujú veľa odlišných pohľadov, ktoré sa pochopiteľne odrážajú aj v politike. Hľadať konsenzus či kompromisy je preto často zložité, aj z toho dôvodu, že niektorým výzvam čelila Únia prvýkrát. Dôležité je, že nakoniec je možné riešenia nájsť a že z problémov sa dokážeme poučiť pre budúcnosť.

Čo by ste zmenili na doterajšom pôsobení Zastúpenia EK na Slovensku?

Nepočítam s tým, že by sa teraz malo niečo zásadne zmeniť, alebo robiť inak, ale skôr by som sa pozrel, kde sú ešte nejaké oblasti, v ktorých by sa dalo robiť viac, možno priniesť nové prístupy a nápady. Jednou z tých vecí je to, že akcie z celkom logických a logistických dôvodov sú najčastejšie v hlavnom meste a pokiaľ sú inde, tak sú vo veľkých mestách. Bolo by užitočné, sa dostať aj do menších slovenských sídiel, takže rozmýšľam nad tým, ako umožniť ľuďom – aj tým, ktorí nebývajú v Bratislave alebo v Košiciach, v Žiline – aby sa mali možnosť s problematikou a s nami stretnúť. Druhá otázka je, že okrem mladých by bolo pravdepodobne dobré oslovovať aj tých starších, dôchodcov povedzme, to je ďalšia oblasť.

Presahujú vaše plány i za slovenské hranice?

Moja tretia myšlienka vychádza z toho, že nejakým spôsobom región funguje a rozmýšľam nad tým, do akej miery by mohla byť synergia v pôsobení zastúpení krajín V4 a povedzme ešte Rakúska. Aby sme mohli užšie spolupracovať a robiť niektoré akcie spoločne, ktoré by na príkladoch z týchto krajín z regiónu mohli prispieť k väčšej informovanosti.

Keďže ste do konca decembra pôsobili v Bruseli, ako je tam Slovensko vnímané?

Môj osobný pocit jednoznačne, z hľadiska spomínaného regiónu, je, že je vnímané momentálne ako najviac proeurópske, najviac do Európy orientované, je to člen eurozóny, čo je, samozrejme, tiež veľmi dôležité a viem, že pre predsedu EK Junckera je to veľmi významná vec. Veľký dôraz kladie na to, že má pravidelný kontakt so slovenskou vládou a premiérom. Víta, že Slovensko má záujem byť súčasťou jadra Európy.

Čo vás čaká v najbližšom období?

Momentálne ma čaká veľa stretnutí na úrovni vlády a parlamentu. Máme však naplánované i návštevy komisárov a bude sa rozbiehať aj pravidelná činnosť Zastúpenia – akcie pre verejnosť, informovanie, vystúpenia v médiách. Nudiť sa určite nebudem.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Tragický týždeň na cestách: V obci Bohunice skončil autobus s 29 cestujúcimi mimo cesty

0 icon

Bohunice 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zatiaľ piatich zranených si vyžiadala nehoda autobusu v katastri obce Bohunice v Levickom okrese. Ten skončil mimo cesty a prevrátil sa na bok. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová  "Na mieste zasahujú hasiči, ktorí po príchode zistili,…

Biskupi si budú v Badíne voliť predsedu a podpredsedu KBS, ale i hovorcu

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TK KBS)   Biskupi Slovenska si budúci týždeň 10. až 11. októbra počas plenárneho zasadania v Badíne budú voliť predsedu a podpredsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS), dvoch členov Stálej rady KBS i hovorcu. TASR o tom informovali z Tlačovej kancelárie KBS Vo funkcii biskupi tiež majú…

Správy o tom, že Rusi v “mučiarni” v Charkovskej oblasti vytrhávali zlaté zubné korunky, sa ukázali ako podvod

0 icon

Kyjev 6. októbra 2022 (HSP/bild.de/Foto:screenshot) Vedúci vyšetrovacieho oddelenia polície Charkovskej oblasti Serhij Bolvinov včera uviedol, že v oslobodenej obci Peski-Redkivske sa našla "mučiareň". Okrem plynovej masky, povrazov a vibrátora tam bola aj škatuľa s desiatkami zubných protéz O nájdených zubných protézach sa široko diskutovalo na internete a vyslovili sa domnienky,…

Kontroly na hranici so Slovenskom predlžuje aj Rakúsko

0 icon

Viedeň/Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Rakúsko predĺži dočasné kontroly na hranici so Slovenskom o ďalších 20 dní, do 28. októbra. Oznámil to vo štvrtok rakúsky minister vnútra Gerhard Karner. Rovnaké opatrenie avizovalo vo štvrtok aj Česko. TASR informáciu prevzala od agentúry APA Česká republika predĺženie kontrol odôvodnila zvýšenou…

Polícia žiada pre nehodu v Čadci, kde opitý vodič zrazil matku s deťmi, o pomoc

0 icon

Čadca 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Žilinský kraj)   Žilinská krajská polícia žiada verejnosť o pomoc v súvislosti so stredajšou (5. 10.) nehodou v Čadci, kde opitý 37-ročný vodič zrazil na chodníku matku s dvomi deťmi. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti Verejnosť môže polícii poskytnúť audiovizuálny záznam z kamery…

Norková pomsta: Ako najmladšia dánska premiérka prišla o popularitu a vyhlásila predčasné voľby

0 icon

Kodaň 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix via AP)   "Genocída norkov" vykonaná v Dánsku v roku 2020 na vrchole epidémie koronavírusu viedla k strate popularity dánskej premiérky, ktorá nakoniec vyhlásila predčasné voľby Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu stanovila termín všeobecných volieb na 1. novembra. Značným dôvodom je…

V parlamente mali byť poslanci s ochorením COVID-19. Šipoš reaguje

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš nevie o tom, že by niektorí poslanci OĽANO prítomní v Národnej rade (NR) SR boli aktuálne pozitívni na ochorenie COVID-19. Vie o niektorých, ktorí ochorenie prekonali. Deklaroval, že všetci dodržiavajú aktuálne platné nariadenia. Reagoval tak na…

Pekári bijú na poplach: Ceny chleba a pečiva opäť výrazne vzrastú

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Slovenskí pekári sú pobúrení z nekonania štátu pri ochrane svojich podnikateľov. Členovia vlády pritom každý týždeň pravidelne sľubujú, že na ďalšom rokovaní vlády, prípadne po rokovaní na úrovni EÚ, predstavia záchranné mechanizmy. Podnikatelia však stále nevedia o podpore nič. Pekári preto musia pristupovať nielen…

Rozkaz 25. brigáde ukrajinskej armády: “Keď vstúpite do dediny, všetkých postrieľajte!

0 icon

Kyjev 6. októbra 2022 (HSP/svpressa/Foto:screenshot telegram)   Ukrajinská armáda pácha zverstvá na obsadených územiach, ale Artemivsk ukrajinskí vojaci opúšťajú organizovane v podobe "dvojstoviek" a "trojstoviek", píše ruskí žurnalista Alexandr Sitnikov v novinách Svobodnaja Pressa Ofenzíva ruských vojsk na doneckom smere kazí celkový obraz víťazstiev AFU na Svatovskom a Kachovskom smere.…

SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom-SD

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   SaS nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie týkajúce sa vyvodenia zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Liberáli hovoria o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru-SD "V žiadnom prípade nesúhlasíme…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tragický týždeň na cestách: V obci Bohunice skončil autobus s 29 cestujúcimi mimo cesty

0 icon

Bohunice 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zatiaľ piatich zranených si vyžiadala nehoda autobusu v katastri obce Bohunice v Levickom okrese. Ten skončil mimo cesty a prevrátil sa na bok. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová  "Na mieste zasahujú hasiči, ktorí po príchode zistili,…

Biskupi si budú v Badíne voliť predsedu a podpredsedu KBS, ale i hovorcu

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TK KBS)   Biskupi Slovenska si budúci týždeň 10. až 11. októbra počas plenárneho zasadania v Badíne budú voliť predsedu a podpredsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS), dvoch členov Stálej rady KBS i hovorcu. TASR o tom informovali z Tlačovej kancelárie KBS Vo funkcii biskupi tiež majú…

Správy o tom, že Rusi v “mučiarni” v Charkovskej oblasti vytrhávali zlaté zubné korunky, sa ukázali ako podvod

0 icon

Kyjev 6. októbra 2022 (HSP/bild.de/Foto:screenshot) Vedúci vyšetrovacieho oddelenia polície Charkovskej oblasti Serhij Bolvinov včera uviedol, že v oslobodenej obci Peski-Redkivske sa našla "mučiareň". Okrem plynovej masky, povrazov a vibrátora tam bola aj škatuľa s desiatkami zubných protéz O nájdených zubných protézach sa široko diskutovalo na internete a vyslovili sa domnienky,…

Kontroly na hranici so Slovenskom predlžuje aj Rakúsko

0 icon

Viedeň/Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Rakúsko predĺži dočasné kontroly na hranici so Slovenskom o ďalších 20 dní, do 28. októbra. Oznámil to vo štvrtok rakúsky minister vnútra Gerhard Karner. Rovnaké opatrenie avizovalo vo štvrtok aj Česko. TASR informáciu prevzala od agentúry APA Česká republika predĺženie kontrol odôvodnila zvýšenou…

Polícia žiada pre nehodu v Čadci, kde opitý vodič zrazil matku s deťmi, o pomoc

0 icon

Čadca 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Žilinský kraj)   Žilinská krajská polícia žiada verejnosť o pomoc v súvislosti so stredajšou (5. 10.) nehodou v Čadci, kde opitý 37-ročný vodič zrazil na chodníku matku s dvomi deťmi. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti Verejnosť môže polícii poskytnúť audiovizuálny záznam z kamery…

Norková pomsta: Ako najmladšia dánska premiérka prišla o popularitu a vyhlásila predčasné voľby

0 icon

Kodaň 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix via AP)   "Genocída norkov" vykonaná v Dánsku v roku 2020 na vrchole epidémie koronavírusu viedla k strate popularity dánskej premiérky, ktorá nakoniec vyhlásila predčasné voľby Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu stanovila termín všeobecných volieb na 1. novembra. Značným dôvodom je…

V parlamente mali byť poslanci s ochorením COVID-19. Šipoš reaguje

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš nevie o tom, že by niektorí poslanci OĽANO prítomní v Národnej rade (NR) SR boli aktuálne pozitívni na ochorenie COVID-19. Vie o niektorých, ktorí ochorenie prekonali. Deklaroval, že všetci dodržiavajú aktuálne platné nariadenia. Reagoval tak na…

Pekári bijú na poplach: Ceny chleba a pečiva opäť výrazne vzrastú

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Slovenskí pekári sú pobúrení z nekonania štátu pri ochrane svojich podnikateľov. Členovia vlády pritom každý týždeň pravidelne sľubujú, že na ďalšom rokovaní vlády, prípadne po rokovaní na úrovni EÚ, predstavia záchranné mechanizmy. Podnikatelia však stále nevedia o podpore nič. Pekári preto musia pristupovať nielen…

Rozkaz 25. brigáde ukrajinskej armády: “Keď vstúpite do dediny, všetkých postrieľajte!

0 icon

Kyjev 6. októbra 2022 (HSP/svpressa/Foto:screenshot telegram)   Ukrajinská armáda pácha zverstvá na obsadených územiach, ale Artemivsk ukrajinskí vojaci opúšťajú organizovane v podobe "dvojstoviek" a "trojstoviek", píše ruskí žurnalista Alexandr Sitnikov v novinách Svobodnaja Pressa Ofenzíva ruských vojsk na doneckom smere kazí celkový obraz víťazstiev AFU na Svatovskom a Kachovskom smere.…

SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom-SD

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   SaS nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie týkajúce sa vyvodenia zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Liberáli hovoria o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru-SD "V žiadnom prípade nesúhlasíme…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Vášeň v Tebe

Peterson porozprával o ženských sexuálnych fantáziách. Akú úlohu v nich zohráva rozprávka Kráska a zviera?

0 icon

Uznávaný klinický psychológ, autor kníh 12 pravidiel pre život a Za hranicou poriadku - Jordan Peterson - v jednej zo svojich prednášok porozprával o ženskej sexuálnej fantázii. Jeho vyjadrenia však nie sú založené na rozhovoroch so ženami. Možno vás to prekvapí, ale na ženské sexuálne fantázie sa podľa jeho slov zamerali inžinieri z Googlu.…

Násilie "Pána Smitha" v realite? Angelina Jolie prezradila, čo sa dialo na palube lietadla

0 icon

Americká herečka Angelina Jolie podala žalobu na bývalého manžela Brada Pitta a obvinila ho z domáceho násilia, informuje portál People. Podľa žaloby Pitt počas konfliktu v súkromnom lietadle v roku 2016 chytil jedno z ich detí pod krk a ďalšie mal udrieť päsťou do tváre.

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepšou mamou

0 icon

Každá z nás chce byť pre svoje deti tou najlepšou mamou. Mladé mamičky, ale aj tie staršie dostávajú mnoho (niekedy nevyžiadaných) rád, ako vychovávať svoje deti. My vám prinášame 5 jednoduchých spôsobov, ako byť ešte lepšou mamou pre svoje dieťa. Darujte dieťaťu sústredených 15 minút Dvakrá

Nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi ju vohnala "pod nože" iránskeho doktora. Lela Vémola prehovorila o ceste do Teheránu

0 icon

Bývalá slovenská playmate Lela Vémola odcestovala do Iránu. Dôvodom je jej nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi. „Veľmi dlho som zvažovala cestu do ďalekého Iránu, ale toto rozhodnutie neľutujem. Po nepríjemných skúsenostiach s lekármi v Európe, čo sa týka plastiky nosov, som sa zverila do rúk Dr. Farshida Mahboubirada, pretože viem, že…

Dojemná pieseň Márie Čirovej po tragickej nehode v Bratislave: "Prečo nedá sa žiť bez obáv ako v náručí matky?"

0 icon

K tragickej dopravnej nehode na bratislavskej zastávke MHD Zochova uviedla niekoľko úprimných slov aj speváčka Mária Čírová. Zaspievala aj dojemnú pieseň. „V noci som sa vrátila z jedného koncertu a nemohla som zaspať. Vznikli tieto slová a melódia. Zastávka Zochova bola mojou zastávkou 5 študentských rokov. Je to jedna z najfrekventovanejších…

Armádny Magazín

Kniha "Krstní otcovia Hitlera" má čo povedať o súčasných vládcoch politiky

0 icon

Slovensko, 6.október 2022 (AM) – Kniha Krstní otcovia Hitlera strháva závoj zahmlievania veľmi tragickej etapy európskych a svetových dejín, ako je nacizmus. Analýzou politických, ekonomických, diplomatických a iných dokumentov n

Američania bijú na poplach. Kyjevské sily sa nechali vylákať pred ruskou ofenzívou

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – Americké médiá s prekvapením píšu, že ukrajinské jednotky, ktoré vstupujú do „oslobodených“ miest Donbasu, tam prakticky nestretávajú ľudí. Naznačuje to najmä denník The New York Times. Mnoho obyvateľov ukrajinských osád bolo na začiatku špeciálnej operácie evakuovaných. Teraz, s nástupom ozbrojených síl Ukrajiny, sa ľudia sťa

Aj americká lietadlová loď ide do Japonského mora demonštrovať silu po odpálení severokórejskej rakety

0 icon

Južná kórea, 6.október 2022 (AM) –  USS Ronald Reagan, lietadlová loď s jadrovým pohonom, vplávala do Japonského mora po tom, čo Severná Kórea odpálila raketu stredného doletu ponad Japonsko. Vojnová loď sa bude nachádzať východne od Južnej Kórey , uviedla agentúra Yonhap s odvolan

Už nie na ochranu Ukrajiny. USA sa netaja ďalšou finančnou podporou útočných operácií proti Rusku

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – Washington poskytne Kyjevu nový balík vojenskej pomoci vo výške 625 miliónov dolárov. Uviedol to americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podľa správy na webovej stránke Bieleho domu. Na Ukrajinu budú dodané ďalšie zbrane a vybavenie vrátane 4 viacnásobných odpaľovacích rakiet H

České ministerstvo obrany žiada 24 kusov lietadiel F-35

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – V pondelok 3. 10. 2022 Ministerstvo obrany odovzdalo tzv. List so žiadosťou o ponuku americkej strane. Tento dokument nie je záväznou požiadavkou, česká vláda prostredníctvom nej iba indikuje svoj záujem začať s americkou stranou o nákupe lietadiel rokovať. Odovzdanie listu je pre americkú stranu nutným predpokladom pre…

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali