Vláda, ktorá budovala republiku od nuly, sa musela sústrediť na tvorbu inštitúcií, aby štát mohol plnohodnotne fungovať. V tom čase absolútne podcenili mediálnu politiku, ako aj narastajúci vplyv tretieho sektora. Štát sa rozbehol a Vladimír Mečiar sa zameral na vytvorenie silnej slovenskej kapitálovej vrstvy, čo sa mu podarilo len sčasti. V tom čase mu akosi chýbal nos na slušných spolupracovníkov. Často sa do jeho blízkosti dostali doslova gauneri, ktorí sa ho snažili ovplyvňovať rôznymi spôsobmi.
Pripúšťam, že ak sedíte v rozbehnutom vlaku, stane sa, že nestihnete všetko kontrolovať a v pokoji vyhodnocovať. Zrejme to postihlo aj vládu Vladimíra Mečiara práve pri budovaní masmediálneho priestoru. To, že jeho kabinet nezvládol mediálnu politiku a etablovanie sa mimovládnych organizácií na území SR, priznal aj samotný Mečiar v rozhovore pre Extra plus. Nakoniec, sám horkosť ich práce najviac pocítil v roku 1998, keď napriek vyhratým voľbám mu opozícia a zahraniční agenti zlomili krk. Ich silu a dôsledky pociťuje dodnes, keď majú médiá hlavného prúdu taký vplyv, že aj po dvadsiatich piatich rokoch fungovania SR ju dehonestujúcim spôsobom dokážu spochybňovať, očierňovať s výraznou pomocou tretieho sektora, ktorého predstavitelia bez mandátu voličov začínajú robiť reálnu politiku.
Rukolapným dôkazom je priznanie redaktora Denníka N Martina M. Šimečku, ktorý si trúfa povedať, že George Soros je jeho priateľ dávajúci časť peňazí na to, aby pomáhal liberálnej demokracii. „George Soros je človek, ktorý nám pomohol poraziť Mečiara,“ vyznal sa Martin M. Šimečka. Ďalšia odborníčka z prostredia mimovládok a odporkyňa vzniku samostatného Slovenska Iveta Radičová na nedávnej bojovej porade mainstreamových médií, ktorú zorganizovala, zapochybovala o sebe prvý raz od roku 1989 položením si otázky „Kde sme urobili fatálnu chybu?“ Odpoveď je veľmi jednoduchá. Zapochybovať o sebe mala v rokoch 1992 – 2005, keď pôsobila na poste výkonnej riaditeľky Nadácie otvorenej spoločnosti financovanej burzovým špekulantom Georgeom Sorosom, ktorý priamo či nepriamo zasahuje do vnútornej politiky štátov sveta. To bola jej prvá fatálna chyba – zapredala sa za judášky groš.
Druhou fatálnou chybou bola nebotyčná drzosť posadiť sa do premiérskeho kresla SR. Verím, že Slováci jej nedovolia urobiť tretiu fatálnu chybu. Iveta Radičová, ktorá neustále tvrdí, že s politikou skončila a nechystá sa vrátiť späť, začala brázdiť slovenské cesty spolu s Kandráčovcami. Iste nie z rozmaru, že má rada slovenský folklór, ale preto, že bude mať tú drzosť opätovne kandidovať na post prezidentky SR. Na budúci rok v čase volieb hlavy štátu môže byť situácia na Slovensku diametrálne odlišná, ako je dnes, preto by Ivete Radičovej mali slovenskí voliči uštedriť stopku. Tým by odkráčalo do definitívneho zabudnutia aj politikárčenie tretieho sektora a mainstreamu.
Lenka Mayerová
(Článok pôvodne vyšiel na www.extraplus.sk)
Majitelia pravdy:
Andrej Kiska
Iveta Radičová
Fedor Gál
Ivan Mikloš
Mikuláš Dzurinda
Marek Maďarič
František Šebej
Eduard Kukan
Milan Kňažko
František Mikloško
Daniel Lipšic
Gábor Grendel
Martin Bútora
Pavol Demeš
Alexander Duleba
Ivo Samson
Grigorij Mesežnikov
Michal Vašečka
Martin Slosiarik
Pavol Havlík
Peter Osuský
Peter Zajac
Peter Tatár
Václav Mika
Andrej Bán
Martin M.Šimečka
Tom Nicholson
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Veronika Remišová
Katarína Cséfalvayová
Miroslava Kernová
Miroslav Kern
Štefan Hríb
Matúš Kostolný
Peter Schutz
Marián Leško
Ivan Kusý
Ján Štrasser
Peter Bárdy
Henrich Krejča
Michal Havran
Branislav Dobšinský
Martin Strižinec
Zuzana Petková
Arpád Soltész
Juraj Smatana
Ján Benčík
Peter Kalmus
Ľuboš Lorenz
Zuzana Wienk
Miroslav Beblavý
Emília Sičáková-Beblavá
Zuzana Piussi
Tereza Nvotová
Dorota Nvotová
Richard Stanke
Maroš Kramár
Zuzana Fialová
Zuzana Mistríková
Zuzana Kronerová
Jana Oľhová
Marián Geišberg
Táňa Pauhofová
Marián Miezga
Lukáš Latinák
Juraj Kemka
Petra Polnišová
Lujza Garajová-Schrameková
Elena Vacvalová
Boris Farkaš
Kristína Farkašová
Emília Vášáryová
Emil Horváth
Oliver Andrásy
Milan Lasica
Magda Vášáryová
Ľubomír Feldek
Oľga Feldeková
Jana Plichtová
Zora Bútorová
Milan Markovič
Jakub Goda
Peter Hajdin
Adam Znášik
Ján Lunter
Ondrej Lunter
Karolína Farská
Juraj Šeliga
Katarína Nagyová Pázmányová
Táňa Sedláková
Dávid Straka