Kusý: Kraj by mal vychádzať z programov všetkých obcí a miest

Bratislava 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Pavol Zachar)

 

Politikom už neverí a hovorí, že už desiatky rokov počúva takmer rovnaký volebný program, ktorý sa recykluje a pritom sa nič nerobí

V rozhovore pre TASR to uviedol nezávislý kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Rudolf Kusý. Je presvedčený, že ak sa dajú riešiť veci v mestskej časti, ktorej je starostom, dajú sa aj na väčšom území. Z BSK, ktorý je momentálne v transparentnosti na šiestom mieste, aj za Banskobystrickým, chce vytvoriť najtransparentnejší kraj.

Na snímke Rudolf Kusý

-Hovoríte, že alfou a omegou fungovania kraja je vzájomná spolupráca a chuť pracovať. Ako vnímate v súčasnosti Bratislavský kraj? A trúfate si ho zmeniť k lepšiemu, aj keď kraj je predsa len viac ako jedna mestská časť?-

Ak sa niečím nezaoberáte a nie je to pre vás dôležité, tak to odumiera alebo slabne. Treba venovať priestor transparentnosti, otvorenosti a komunikácii s ľuďmi, ktorí by mali možnosť spolurozhodovať. Aby vedeli, čo sa bude robiť, aby mali možnosť to ovplyvniť a cítili zodpovednosť a to, že sú toho súčasťou. Inak bude ich záujem o kraj minimálny. Mám pocit, že sa kraj akoby schováva. Ak niečo totiž ľudia chcú, tak ich napadne starosta alebo primátor, ale kraj nie. Toto musíme zmeniť.
Kraj a program kraja má byť spojenie všetkých programov, ktoré majú mestá a obce a dať ich dohromady. Veď to nerobíme pre úrad, ale pre ľudí, ktorí žijú v mestách a obciach. Treba len chcieť a naučiť sa spolupracovať, kraj nemôže fungovať izolovane. Starostovia a primátori musia byť prirodzeným partnerom číslo 1. Veď keď sa dokončí a rozšíri cesta medzi Sencom a Bratislavou a postaví sa cyklotrasa, tak to nie je benefit iba pre Senec a Bratislavu, ale aj pre ďalšie obce. Ak dokážeme v niektorých satelitoch pri Bratislave urobiť menšie zdravotnícke zariadenie a pritiahnuť tam lekárov, pomôžeme nielen širokému okoliu, ale aj Bratislavčanom. Lebo tí, čo chodili do nemocnice v Bratislave, napríklad pre inhaláciu či injekciu, môžu ísť tam, kde bývajú. No a potom je to spolupráca so štátom.
Župan by sa mal stretnúť so všetkými starostami a primátormi a povedať im – dámy a páni, tak ako? Poďme si veci naplánovať, je čo robiť. A či si na to trúfam? Práca v samospráve, či je to obec, ktorá má 580 obyvateľov, alebo 50.000 obyvateľov ako Nové Mesto alebo kraj, ktorý má 600.000 obyvateľov, je v zásade o tom istom. Spolupracovať, chcieť robiť, dosahovať výsledky a snažiť sa robiť pre ľudí.

-Zdá sa, akoby ste svoju kampaň postavili najmä na vybudovaní Parku športu a oddychu. Prečo? Nie sú pálčivejšie problémy, ktoré ľudí v kraji trápia?-

Nechcem povedať, že som postavil, najviac o tejto téme hovorím ako o konkrétnej veci, ktorú urobíme. Kraj tu má úžasný pozemok s rozlohou 90.000 metrov štvorcových a ako starosta viem, že najväčší problém pri všetkých projektoch je pozemok. Tento je vysporiadaný, má všetky siete a nesmieme dopustiť, aby sa opäť vykšeftoval, prenajal, predal, aby zmizol, ale chcem, aby slúžil ľuďom v kraji. Lebo keď hovoríme o zeleni a o športe, sú to veci, ktoré ľuďom chýbajú. Všade v okolí, Maďari, Poliaci, Česi, všetci sa snažia riešiť tak parky, ako športoviská, aby ľudia zmysluplne trávili voľný čas, aby sa hýbali, čím sa šetrí aj na zdravotníctve. Je to projekt, ktorý chcem postaviť ako príklad dobrej praxe.

-Jedným z najvážnejších problémov v kraji je doprava. Aj tu konštatujete, že sa recyklujú stále tie isté veci a nič sa nerobí. Čo teda navrhujete vy?-

Povedzme si pravdu, Bratislava najbližších 20 rokov metro mať nebude, čiže na túto tému zabudnime. O Filiálke sa kváka už osem rokov, ani tú asi spomínať nemusíme. Hovorme však o tých veciach, ktoré urobiť musíme a využime to, čo máme.
Aby ľudia necestovali tak, že jeden človek je v jednom aute, ako je to v zásade štandardnom, ale dostaňme ich pohodlne do vlakov. Čiže pri vlakových staniciach nech si môžu pohodlne a bezpečne odložiť bicykel alebo auto, nastúpiť na vlak a prísť do Bratislavy. A rovnako, nech to využívajú aj Bratislavčania. Aby teda vlaky jazdili častejšie, aby boli pohodlné a aby boli normálnym doplnením dopravy, ktorá bude nadväzovať jedna na druhú. Klasickým príkladom nie je Viedeň alebo Praha, ale Brno, ktoré je porovnateľné s nami.
Pýtam sa, koľko odstavných parkovísk sa postavilo pri Bratislave? Veď to plánovali už komunisti. Namiesto toho sa tieto parkovacie miesta zastavali. Okrem toho musí mesto urobiť parkovaciu politiku.
Musíme opraviť 12 rokov sľubovanú cestu medzi Rohožníkom a Malackami, urobiť obchvat Pezinka a Modry, kde je viac ako 120 kultúrnych pamiatok. To by teda malo byť vecou celého Slovenska. A potom je tu množstvo menších vecí. Napríklad každá obec by mala mať jasnú dopravnú štúdiu. Ale nie, že zoberieme 20 študentov, za dva týždne spočítame, koľko áut tam prišlo a vyfakturujeme pol milióna eur. Potrebujeme vedieť, odkiaľ tie autá prichádzajú, kam idú a na aký účel. V mnohých prípadoch vieme znížiť dopravu tak, že dostaneme do obcí a miest okolo Bratislavy služby, za ktorými, aj neradi, dochádzajú do Bratislavy.

-A čo cyklotrasy?-

O cyklotrasách sa veľmi veľa kváka, ale reálne sa prakticky cyklotrasy na cyklodopravu nestavajú. Jedna vec je, že je to problém v Bratislave, ale keď chodím po obciach, mimo Bratislavy, starostovia hovoria, že v tejto oblasti ideme späť. Tu sa voľakedy na bicykli jazdilo z dediny do dediny aj päť či sedem kilometrov. Teraz? Nie. Je to nebezpečné, práve pre autá. Takže človek ide radšej autom, aj keď je to holý nezmysel. To znamená, naozaj pospájať tie obce. Nehovoriac o tom, že to potrebujeme aj na to, aby sa ľudia mohli dostať niekedy do školy, niekedy do škôlky, niekedy na železničnú stanicu, niekedy na stanicu najbližšej SAD.

-V kompetencii kraja je aj školstvo a zdravotníctvo. Aké sú vaše priority v týchto oblastiach?-

Pokiaľ ide o školstvo, je to v zásade úplne jasné. Poďme po tých veciach, ktoré už dávno mali byť. Mať opravené školy a školské dvory je základ a má to zmysel. Ak bude škola investovať do opráv a následne robiť údržbu a nie každý rok plátať napríklad strechu, šetrí peniaze, ktoré môže využiť na platy učiteľov. Ak sa zateplí, šetrí na energiách. A potom, keď aj dobre škola vyzerá…, prostredie predsa vychováva.
Problémom, ktorý sa nerieši a len sa občas niečo porozpráva, je tiež odborné školstvo. Problémom ale je, že nemáme ľudí, ktorí by dokázali niečo robiť ako remeselníci a ďalší odborníci. Chýbajú nám najrôznejšie profesie. Ale tu si aj rodičia musia uvedomiť, že doba, keď na odbornú školu išlo možno hlúpejšie dieťa, je dávno preč. Trh práce volá po tom, že potrebujeme ľudí, ktorí vedia niečo robiť, množstvo gymnazistov je už neudržateľné.
V oblasti zdravotníctva potrebujeme vyriešiť, aby sme v ordináciách nečakali tri–štyri hodiny. Nie je prijateľné, aby žena čakala na sonografiu osem mesiacov v nemocnici v Malackách a aby sa za poplatok skrátila doba na dva týždne. A tu sme pri poplatkoch. V tom treba spraviť tiež poriadok. Keď sa má platiť, nech sa platí, ale nech sa platí oficiálne a prípadne nech majú deti a seniori výnimky alebo úľavy.
Kraj je majiteľom aj niekoľkých budov zdravotníckych zariadení a o tieto sa treba tiež starať, aby boli funkčné. Tiež si myslím, že do rúk kraja by sa mala dostať aj Poliklinika Tehelná, ktorá je poslednou štátnou poliklinikou. Časom nás čaká zbúranie nemocnice na Kramároch, časti pre dospelých, treba riešiť, čo ďalej. A do toho by mal čo hovoriť aj kraj.

-Ako vnímate cezhraničnú spoluprácu kraja? Je nastavená dobre alebo aj tu je čo zlepšovať?-

Na prvom mieste musíme robiť pre tunajších ľudí a dotiahnuť zahraničie k nám. Nie teda spolupráca, ktorá bude sústavne smerovať do Rakúska, kde budeme budovať mosty a komunikácie, aby sa tam ľudia dostali. Ale robiť zmysluplné projekty u nás. Treba sa zamerať na to, ako využiť peniaze z Európskej únie a štátnych zdrojov na budovanie všetkého, čo má slúžiť ľuďom tu, v kraji.
Máme množstvo kvalitných vín, ale nemáme problém, aby 60 percent produkcie v obchodoch boli vína zo zahraničia. Predstavte si to v Taliansku, Rakúsku alebo Maďarsku. To si nepredstavíte, lebo to nie je možné. To isté platí v cestovnom ruchu. Prečo ľudia idú na Moravu alebo do Rakúska, keď máme to isté v okolí Pezinka alebo Modry? Lebo nemáme cesty, cyklotrasy a infraštruktúru. Zamerajme sa teda na to, aby cezhraničná spolupráca neslúžila už niekomu inému, ale na prvom mieste nám. Aby projekty boli dobré pre našich ľudí.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Saková nepovažuje za správne publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti v prípade smrti generála Lučanského

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/Foto: SITA/Branislav Bibel)   Denisa Saková (Hlas-SD) pripomína, že v prípade smrti generála Milana Lučanského sa stále vedú dve trestné konania zo strany generálneho prokurátora. Poslankyňa, ktorá bola sama členkou komisie, preto publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti nepovažuje za správne Saková o komisii a jej…

NATO vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou

0 icon

Praha 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Organizácia NATO vyjadrila vo štvrtok hlboké znepokojenie nad destabilizačnými akciami, ktoré Rusko podľa nej naďalej uskutočňuje v euroatlantickom priestore, a to aj na území samotnej Aliancie, a vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou V stanovisku Severoatlantickej rady (NA) sa uvádza, že český minister zahraničných…

Hodina pre seniora – „darujme čas seniorom, darujeme radosť“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Archív)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) začalo spolupracovať s o. z. Pre seniora na projekte „Hodina pre seniora“. Ide o aktivitu pre klientov v dôchodkovom veku v pobytových zariadeniach sociálnych služieb. Jej cieľom je „naštartovať“ spoločenský život seniorov, ktorý sa pre…

Smer-SD vyzýva vládu, aby informovala o dôvodoch vyhostenia ruských diplomatov. Remišová: „Je to jasný odkaz“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie.  Podpredseda strany a Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú…

Spoločnosť Heineken sa celosvetovo zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2040

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Heineken)   Spoločnosť Heineken sa v rámci svojej globálnej stratégie zaviazala k uhlíkovej neutralite vo výrobe do roku 2030 a v celom dodávateľskom reťazci do roku 2040. Ako sa uvádza v tlačovej správe, znižovanie CO2 je jedným z krokov, ktoré spoločnosť v krajinách svojho pôsobenia, vrátane…

Hospodárstvo eurozóny je stále na barlách, potrebuje podporu ECB aj vlád, tvrdí Lagardeová

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Hospodárstvo eurozóny je stále „na barlách“ a odkázané na podporu zo strany centrálnej banky a vlád. Vyhlásila to vo štvrtok šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Ako dodala, diskusia o ukončení mimoriadnych stimulov by bola „predčasná“ Pokrok vo vakcinačných kampaniach…

Rusi sťahujú vojakov z ukrajinských hraníc, minister obrany Šojgu im prikázal návrat na domovské základne. Zelenskyj reaguje

0 icon

Kyjev 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Rusko vo štvrtok ukončilo rozsiahle vojenské cvičenia na juhu a juhozápade krajiny. Minister obrany Sergej Šojgu vojakom prikázal návrat na domovské základne. Vojenská technika však zostane na mieste v blízkosti hraníc s Ukrajinou, aby bola k dispozícii pre iné cvičenie v ďalšej časti…

Taraba: Korčok vyhostením ruských diplomatov povýšil svoje kariérne osobné záujmy nad záujmy Slovenska

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/strana-zivot/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov bez udania dôvodu len na základe žiadosti Českej republiky o akt solidarity, je plytké a ide proti záujmom Slovenska. Ako členská krajina NATO by sme mali svoju diplomaciu zamerať na riešenie a nie na eskaláciu konfliktov Diplomacia sa…

Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom na zriadenie centrálneho registra účtov 

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/SMER-sociálna demokracia)   Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom ministerstva vnútra na zriadenie centrálneho registra účtov (CRÚ). Žiada jeho prepracovanie do podoby, ktorá by zohľadnila široké pripomienkovanie a neohrozovala by bankové tajomstvo ani pravidlá ochrany osobných údajov. Za neprijateľné považuje predovšetkým "bezdôvodné nahliadanie do…

Putin: Zelenskyj musí najprv rokovať s donbaskými separatistami, potom s Ruskom

0 icon

Moskva 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik/Kremlin-Alexei Druzhinin)   Ruský prezident Vladimir Putin pozval vo štvrtok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nech príde "kedykoľvek" do Moskvy, aby spolu rokovali o bilaterálnych vzťahoch Putin však súčasne uviedol, že ak chce Zelenskyj diskutovať o probléme regiónu Donbas na východe Ukrajiny, musí sa najskôr stretnúť s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

Ivan Štubňa

Vražda M. Lučanského je naďalej neobjasnená !!! Verejne spochybňujem závery Komisie!!!

0icon

Na stránkach Ministerstva spravodlivosti SR sú uverejnené informácie týkajúce sa úmrtia  generála Milana Lučanského, ktoré si zaslúžia pozornosť občanov SR. https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Na základe nedostatočného vyšetrenia mimoriadnej udalosti týkajúcej sa úmrtia generála M. Lučanského budeme n

Pavel Jacz

Šeliga - politický rýchlokvašák využije každú možnosť, aby perlil.

0icon

Mladý radikálny “prevrato-revolucionár“, ktorý po protestoch Za slušné Slovensko, ktoré organizoval, sa vyjadril, že ho vraj nikto neriadil, vraj nikto neplatil a že do politiky vraj vôbec neplánuje vstúpiť, dáva každým vystúpením pred kamerami najavo, že on je viac ako všetci dookola. Využíva na to svoj celkom dobrý prejav a…

Jana Tutková

Čistá ideológia, nie veda: Imunita po prekonaní covid vs. po očkovaní

0icon

Zaočkovaní sa stávajú kastou s privilégiami, ktoré boli kedysi automatickými slobodami pre všetkých rovnako. Dokonca tí, čo covid prekonali, sú stále tlačení do testovania a očkovania, hoci ich imunita je lepšia a dlhšia ako tá z očkovania, ktorá poskytuje ochranu len 6 mesiacov.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Morzeovka: Ako rýchlo sa zvládneš naučiť základy Morseovej abecedy?

0 icon

Ak aj ty v týchto dňoch vysedávaš doma a prechádzaš sa maximálne tak z gauča do chladničky, využi čas strávený doma na získanie nových schopností. Morzeovka by mohla byť ideálnou zábavkou minimálne pre tvoje mozgové závity, ktoré teraz zrejme umierajú nudou. Morseova abeceda, hovorovo morzeovka, je sústava telegrafných signálov zodpovedajúcich…

Bitka o Los Angeles 1. časť

0 icon

Podivná bitka o Los Angeles sa odohrala 24. a 25. februára roku 1942. Výklady tohto celého sa skutočne odlišujú. Udiala sa necelé tri mesiac po japonskom útoku na Pearl Harbor a iba jeden deň po tom, čo japonská ponorka 1-17 bombardovala Elwood. Ako prvé ľudí napadlo, že Japonci podnikli útok zo svojho územia,…

Ulica: Miesto, na ktorom nájdeš množstvo prekvapení

0 icon

Určite aj v tvojom meste sa nachádza nejaká ulica, s ktorou nie je všetko v poriadku. Dnes ti prinášame pár fotografií toho, čo všetko sa môže pokaziť pri tých najjednoduchších činnostiach. Ulica je miesto, kde to žije. Určite aj ty chodíš denne miestami, ktorým nevenuješ zvýšenú pozornosť. Jednoducho kráčaš za svojim cieľom bez…

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Vo svete IT

„Jednorožec“ je názov novej, najbližšej čiernej diery: Jej hmotnosť vás zarazí!

0 icon

Astronómovia nedávno objavili jednu z najmenších čiernych dier, ktorá je zároveň najbližšou čiernou dierou pri Zemi, píše portál Phys. Vedci ju nazvali Jednorožec. Jeden z dôvodov je ten, že zatiaľ je táto drobná čierna diera jednou z mála, ten druhý je ten, že bola objavená v súhvezdí Jednorožca. Objav bol publikovaný…

Ďalší veľký úspech! V rámci misie Rover Perseverance sa podarilo extrahovať z atmosféry Marsu kyslík

0 icon

Rover Perseverance pristál na planéte Mars len niekoľko týždňov dozadu, pričom pozornosť krátko na to, na seba na zvrhol Dron Ingenuity. Dôvodom je, že zatiaľ čo rover doposiaľ poslal „len“ niekoľko fotografií z povrchu Marsu, tak dronu sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného vesmírneho telesa. Najnovšie však…

Plánujete prechod k inému operátorovi, ale neviete, či má vo vašej lokalite dobré pokrytie signálom? Takto to zistíte!

0 icon

V súčasnosti sa operátori medzi sebou pretekajú a ponúkajú každým dňom nové a nové paušály. Niektoré znejú doslova neodolateľne. Niektorí operátori ponúkajú v rámci ich siete za 20€ poplatok všetko neobmedzene. Iní si zas za tento typ balíka nechajú dobre zaplatiť, pričom „nekonečný internet“ pri plnej rýchlosti je obmedzený už…

Mi MIX Fold v Európe!? Všetky indície nasvedčujú tomu, že už čoskoro tu bude!

0 icon

Mi MIX Fold bol predstavený len nedávno a okamžite zamotal hlavy mnohým fanúšikom. Ide o prvé skladateľné zariadenie od Xiaomi, ktoré si udržalo politiku spoločnosti a prišlo s naozaj nízkou cenou. Šok však spôsobilo tvrdenie, že nový Fold si v Európe nezakúpime, a tak nám ostáva len nákup z Číny.…

Dostane Chrome funkciu sledovanie ceny produktov v e-shopoch? Pravdepodobne áno. Takto by mala vyzerať!

0 icon

Internetový prehliadač Google Chrome je aktuálne najrozšírenejším na svete, hoci konkurenčný Edge rastie ako z vody. Aby si Chrome však udržal svoje dominantné postavenie aj naďalej, tak musí tvrdo pracovať na vylepšeniach a nových funkciách vzhľadom na to, že konkurencia nespí. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o zvyšovaní…

Armádny Magazín

"Bez toho sa nezaobídeme.": Čím odpovie Severné loďstvo Ruskej federácie vojenskému námorníctvu NATO

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Neobvyklé konštrukčné riešenie, nehlučnosť, veľká nezávislosť plavby a neštandardné úlohy - do roku 2027 bude Severná flotila Vojenského námorníctva RF posilnená minimálne štyrmi najnovšími dieselelektrickým ponorkami projektu 677 Lada. Te

Minister obrany USA: Peking vynakladá veľká úsilie na to, aby nám obmedzil prístup k svojim hraniciam

0 icon

USA, 22.apríl 2021 (AM) –Posilnenie Vojenského námorníctva USA, militarizácia Tichého oceánu, konfrontácia s veľmocami a nové vojenské technológie - administratíva Joea Bidena požiadala Kongres o nový obranný rozpočet. Na národnú bezpečnosť chce Biely dom vynaložiť celkovo 753 mili

Ukrajina presunula na Donbas osem jednotiek raketových systémov Točka. Posilňuje aj hranice s Bieloruskom

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Tieto raketové systémy boli na Donbase už skôr, ale nie až v takom počte. Informuje o tom Telegram-kanál „WarGonzo“ na základe správ od obyvateľov žijúcich na okupovanom území Luhanskej oblasti. „Podľa našich údajov systémy „Točka-U“ dorazili do zóny konfliktu z oblasti Černigov s muníciou a podporn

Šojgu uviedol termín dokončenia testov hypersonickej riadenej strely Zirkon

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že testy hypersonickej riadenej strely Zirkon majú byť ukončené v roku 2021. "Tento rok sa plánuje dokončiť testy hypersonickej riadenej strely Zirkon." Tento komplex má vybaviť jadrové ponorky a hladinové lode v oblasti ď

Začne exodus mužov z Ukrajiny? Zelenskij podpísal sprísnený zákon o povolávaní záložníkov

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Zákon tiež zavádza trestné činy vyhýbania sa vojenskej službe od povolávacieho rozkazu, alebo počas cvičení. Podľa agentúry TASS ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podpísal zákon prijatý Najvyššou radou o reforme systému vojenských komisariátov, ktorý umožňuje povolanie záložníkov na službu v arm

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali