Kauza mangalica

Bratislava 9. marca 2017 (HSP/Masodomov.sk/Foto:Masodomov.sk)

 

U nás a v Maďarsku je to mangalica, mangalitsa v Londýne a mangalitza v USA, v Srbsku mangulica a cyrilikou tiež Maнгулица, mangaliza v Rumunsku a v Nemecku  Wollschwein. Ten názov ste počuli už asi všetci, ale už nie každý vie, čo za druh ošípanej to vlastne je a čím je taká zaujímavá, prečo je vlastne taká populárna a prečo výrobky nesúce prívlastok mangalicová sú drahšie ako tie z bežnej bravčoviny.

Mangalica

História plemena

Tu musíme hneď na začiatku trochu poopraviť zažitú predstavu, že mangalica je veľmi staré, tradičné maďarské plemeno. Nie je vôbec také staré, a teda aj o jeho tradičnosti by sa dalo polemizovať, a nie je ani celkom maďarské, pretože mu v žilách koluje aj “srbská krv”. Ale poďme pekne po poriadku…

Písal sa rok 1833, v Spojených štátoch amerických úradoval siedmy prezident Andrew Jackson, v Nemecku konštruovali prvý elektromotor a v Rakúsko-Uhorsku práve začalo vznikať nové plemeno ošípanej. Arcivojvoda Joseph Anton Johann dostal darom 9 prasníc a dva kance ošípaných srbského plemena šumadinka od srbského princa Miloša Obrenoviča. Ošípané začali krížiť s jedincami plemena bakony, neskôr aj szalonta a tiež s divokými prasatami. Práve divoké prasatá dali novému plemenu povestnú odolnosť a nenáročnosť. Kríženie s diviakmi nebolo úplnou novinkou, vznikli tak napríklad aj plemená pyrenejská čierna a sicílska čierna alentejana. Názov mangalica vymyslel kučeravému prasiatku Vuk Stefanovič Karadžič, významný srbský vzdelanec, lingvista, jazykovedec, historik, prvý srbský literárny kritik a zberateľ ústnej ľudovej slovesnosti. Vytvoril ho zo starogermánskeho slova mangh – kríženec a pridaním slovanskej koncovky -ica.

Výsledný kríženec bol pôvodne určený iba pre kráľovský dvor Habsburgovcov, ale vďaka svojej nenáročnosti spopulárnel, až sa zakrátko stal jedným z najviac rozšírených plemien svojej doby v Uhorsku. Pre masívne rozšírenie nového plemena boli vhodné podmienky, nakoľko po dlhoročnej tureckej okupácii boli stavy ošípaných potlačené na úkor iných hospodárskych zvierat. Turci totiž pre svoju moslimskú vieru nepodporovali chov prasiat. V zlatej ére mangalice ste ju mohli nájsť takmer v celom Rakúsko-Uhorsku, teda v dnešnom Rakúsku, Maďarsku, Srbsku, Slovensku, Česku, Chorvátsku, Bosne a Rumunsku. Postupne sa jadro chovu tohoto plemena stiahlo na územie Maďarska, kde boli najvhodnejšie klimatické podmienky pre jeho chov. Časť populácie ostala aj na území Rakúska v oblasti Burgenland, ktorá do roku 1921 patrila Maďarsku.

Aká je vlastne mangalica?

Mangalica sa vyznačuje bohatou kučeravou srsťou, ktorá sa mení v závislosti od ročného obdobia. Vzniklo viacero variantov, až sa ustálili tri základné typy odlišujúce sa sfarbením, a to biele, červené (ryšavé) a čierne s bielym bruchom, tzv. lastovičie sfarbenie. Uši sú veľké, padajúce dopredu, čím zakrývajú časť hlavy okolo očí. Prasiatka sú po narodení pruhované, podobne ako pri diviakovi, až do desiateho dňa, kedy sa pruhovanie stratí. Vďaka hrubému podkožnému tuku odoláva nepriaznivému počasiu a chová sa pastevným spôsobom. Mangalica prešla tvrdou prirodzenou selekciou a pretože chudobní farmári nemali peniaze na veterinárnu starostlivosť, prežilo iba to najsilnejšie a najodolnejšie z populácie.

Plemeno na „odstrel“

Dominantná úžitková vlastnosť mangalice, tvorba masti, prestala byť s masívnym nástupom rastlinných olejov zaujímavá. Masť, ktorá  sa dovtedy vo veľkom používala pri varení, na výrobu sviečok, mydiel, kozmetiky, priemyselných mazív, a dokonca aj výbušnín, už nebola taká žiadaná. Aj taký zdanlivý detail, ako bol vynález chladničky, sa podpísal pod úpadok mangalice. Odrazu bolo možné skladovať aj dostupnejšie mliečne tuky. A keď nastúpila “moderná” veda s teóriou o škodlivosti živočíšnych tukov, nad kučeravým prasiatkom sa začalo zmrákať. Takmer katastrofálna mäsová úžitkovosť, veľmi pomalý rast, zlá konverzia krmiva, podpriemerná pôrodnosť, technologické problémy pri samotnej porážke zvierat na bitúnku (pre ich hrubú srsť). To všetko hovorilo o tom, že plemeno mangalica je, takpovediac, na odstrel.

Záchrana prišla úplnou náhodou a nečakane – zo Španielska

V čase, keď populácia mangalice dosahovala počtom už iba niekoľko desiatok kusov, prišiel takpovediac malý zázrak, ktorý toto tradičné plemeno vytrhol z prepadliska dejín hospodárskych úžitkových zvierat. Na jar 1991 mladý študent poľnohospodárskej univerzity Peter Tóth z Maďarska vycestoval na študijný pobyt do Španielska, kde sa spoznal so synom riaditeľa španielskej firmy na výrobu šuniek serrano. Juan Vicente Olmos mal určité informácie o takmer vyhynutom plemene ošípanej. Španieli totiž pre výrobu svojich šuniek potrebovali bravčové stehná špecifických parametrov, s nákupom ktorých mali dlhodobo problémy. Tu niekde sa zrodila spolupráca, ktorá priniesla mangalici záchranu. V roku 1991 Peter Tóth zistil, že celosvetová populácia predstavuje už iba 198 kusov mangalíc, z toho 133 vo farbe bielej, 34 s lastovičím sfarbením a 31 v ryšavej farbe. Na vytvorenie genofondu plemena to bolo skutočne o päť minút dvanásť. Dnes produkuje Maďarsko ročne až 60 000 týchto prasiat a úzkostlivo si stráži svoje know-how. Je starostlivo vedená plemenná kniha, ktorá má v súčasnosti 27 plemenných línií a kúpiť čistokrvnú plemennú mangalicu z Maďarska je takmer nemožné. Mangalice sa pokúšali chovať aj priamo v Španielsku, ale ošípané už po niekoľkých generáciách začali strácať typickú srsť a zmenšoval sa aj podiel ich tuku.

Mangalicový boom

Klobúk dole pred mangalicovým marketingom. Zapamätateľný a chytľavý názov, netypický vzhľad a zaujímavý príbeh. To všetko zapadlo do skladačky unikátneho  produktu, ktorý vstupuje na trh v tom správnom čase. Ľudia začínajú hľadať kvalitnejšie potraviny, časť zákazníkov v domovskom Maďarsku vyhľadáva mangalicu z nostalgie, respektíve si  pamätajú z mladosti jej špecifickú chuť.

Nič však nie je zadarmo. Organizácia MOE (Mangalicatenyésztök országos egyesülete), Národná asociácia mangalice, uvádza na svojej stránke výdavky na marketing iba za rok 2014 vo výške 500.000,- dolárov. Hlavný marketingový slogan mangalice znie: dobrý cholesterol. Zúžiť však všetky negatíva a pozitíva konzumácie mäsa iba na obsah cholesterolu je trochu zavádzajúce. Pravdou však ostáva, že práve svojmu cholesterolu vďačí mangalica za svoju popularitu. Často je jej masť prirovnávaná k panenskému olivovému oleju. Pravda je však taká, že obsahuje toľko cholesterolu ako ktorýkoľvek iný cicavec. Čo robí mäso mangalice zdravším, je obsah zdravších mastných kyselín a prírodných antioxidantov. Masť mangalice je mäkšia a redšia. Teplota topenia je nižšia, je stráviteľnejšia a pravdepodobne až tak nezaťažuje trávenie. Nespochybniteľnou prednosťou mangalíc je aj spôsob ich chovu, ktorý spĺňa kritériá bio chovov. Ich odolnosť zas zaručuje nižší príjem veterinárnych liečiv.

Mangalica sa dočkala aj medzinárodnej popularity. Hlavnými odberateľmi sú Španielsko, Rakúsko, Nemecko, ale aj USA a najnovšie sa do nich zbláznili aj Japonci, ktorým pripomína ich slávne mramorované mäso wagyu z kobského dobytka.

 

Pozor na podvodníkov

Mäso z mangalíc musí byť zákonite výrazne drahšie ako bežná bravčovina. Môže za to takmer o 100% dlhšia doba výkrmu, zlá konverzia krmiva. Mangalice majú pri pasení neporovnateľne viac pohybu ako bežná výkrmová ošípaná, čo sa tiež podpisuje na pomalšom priberaní. V jednom vrhu mangalice je priemerne 7,5 prasiatka, zatiaľ čo biela ošípaná ich môže mať aj 20. Vysoká cena však láka aj neserióznych predajcov. Tí, ktorí majú s mäsom mangalíc skúsenosti, vedia rozoznať aj jeho špecifickú chuť, ktorá je predsa len trochu iná ako u bežnej bravčoviny. Pomerne spoľahlivo dokážeme identifikovať surové mäso, a to najmä podľa tmavšej, sýtejšej červenej farby, prerastania tukom, ale hlavne podľa samotného vzhľadu (zmäsilosti)  jednotlivých anatomických častí – malé a tenké karé, ploché stehno, hrubý a mastný bok a podobne. Pravú mangalicu tiež spoznáme podľa hrúbky slaniny, tá v chrbtovej časti môže dosiahnuť výšku až 15 – 25 cm. Problém nastáva u mäsových výrobkov, najmä salám a klobás, kde nie je vôbec jednoduché určiť, či boli naozaj vyrobené z mangalice. Neexistuje totiž žiadna exaktná metóda na rozlíšenie mangalicového a bravčového mäsa okrem testu DNA, ktorý jediný by mohol spoľahlivo preukázať plemennú príslušnosť mäsa. Takže rada znie nakupovať tieto výrobky u osvedčených, serióznych výrobcov. Neodporúčame najmä nákup na vianočných trhoch a podobných mäsových akciách u pofidérnych predajcov. Kvalitnú klobásu z mangalice je možné zakúpiť aj cez e shop.

 

Čo ste o mangalici určite nevedeli

Mangalicu pre jej vzhľad niekedy trochu posmešne nazývali aj “tučná ovca”.

Plemeno nebolo oficiálne uznané až do roku 1927.

Najväčšou ranou pre mangalicu bolo vypuknutie moru ošípaných v roku 1895, ktorý trval 20 rokov a spôsobil úhyn 4,5 milióna kusov ošípaných. Stav mangalice sa vtedy znížil o  95%.

Podľa niektorých zdrojov žilo v roku 1960 v celom Maďarsku iba 35 jedincov tohoto plemena, pričom v roku 1943 to bolo 30 000 kusov.

Keď v roku 1991 začala záchrana plemena, väčšina z posledných 198 kusov tohoto plemena žila iba v zoologických záhradách a rezerváciách. V šľachtiteľskom chove bolo evidovaných 9 prasníc.

Sú známe prípady, kedy kanec tohto plemena dosiahol hmotnosť až 500 kg (!), čo je hmotnosť statnej kravy.

Tuk tvorí až 70% z hmotnosti tela mangalice.

Mangalica je oproti bielej ošípanej nielen menej citlivá na stres, odolnejšia voči chorobám, ale aj menej agresívna.

Mangalica má svoj vlastný festival. Koná sa každoročne v Budapešti.

Je to jediné plemeno ošípanej, ktoré sa dostalo až do operety. Skladateľ Johann Strauss II. v roku 1885 spomenul mangalicu vo svojej operete Cigánsky barón.

Spracoval: Ing. Boris Halaj, Masodomov.sk.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:01

Ruská federácia a Egypt vyzvali na obnovenie palestínsko-izraelských rokovaní.

13:56

Poslanci neschválili program 81. schôdze Národnej rady (NR) SR. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rokovanie ukončil. Avizoval zvolanie mimoriadnej schôdze ešte v utorok popoludní, aby na nej poslanci rozhodli o termíne predčasných volieb.

13:36

Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe v utorok vzrástli v reakcii na predpovede meteorológov, ktorí očakávajú ochladenie na budúci týždeň.

13:14

V Rusku bol prvý raz vynesený rozsudok za spáchanie teroristického útoku.

13:11

České ministerstvo financií preverí, či expremiér Andrej Babiš svojou výzvou na stávkovanie v jeho prospech v prezidentských voľbách s prísľubom zisku neporušil zákon o propagácii hazardu.

13:10

Najmenej 13 osôb prišlo o život pri útoku na severe Burkiny Faso, za ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou stojí džihádistická organizácia.

13:05

Litovský prezident Gitanas Nauseda vyzval západné krajiny, „Stíhačky, rakety dlhého doletu sú nevyhnutnou vojenskou pomocou a teraz… je mimoriadne dôležité, aby sme neotáľali, aby sme neprišli neskoro. Takže moja odpoveď je, že tieto červené čiary treba prekročiť,“ povedal.

12:45

Lavrov uviedol, že prostredníctvom egyptského ministra zahraničných vecí dostal od ministra zahraničných vecí USA Blinkena „definitívny odkaz“.

12:41

Poľská europoslankyňa Anna Fotyga navrhla, aby západné krajiny zvážili koncepciu vytvorenia „slobodných a nezávislých“ štátov na proruskom území, založených na pôvodnom obyvateľstve, a aby kolektívny Západ kontroloval proces rozpadu Ruska a rozdelenia jeho národného bohatstva

12:30

„Systematické ostreľovanie frontových miest, sústreďovanie techniky a nábojov, presuny vojsk na rôzne smery, dodatočná nútená mobilizácia v Ruskej federácii rozhodne nesvedčia o pripravenosti Ruska na mier. Toto sú priame známky výraznej eskalácie… Takže zbrane, zbrane a ešte raz zbrane pre Ukrajinu,“ napísal na Twitteri poradca šéfa ruskej opozičnej parlamentnej skupiny Michail Podoljak.

12:23

Šestnásť ľudí vrátane jedného novinára odsúdili v utorok v Uzbekistane na väzenské tresty za účasť na minuloročných krvavých protivládnych protestoch.

12:12

Maďarskí učitelia si v utorok v závere celoštátneho týždňa štrajku pripomínajú výročie vlaňajšieho výstražného štrajku, ktorý bol prvým po roku 2016.

11:41

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v utorok ostrý protest proti pondelkovému telefonátu novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Dnes sa môže rozhodnúť o dátume predčasných volieb. Fico sa vyjadril jasne. Naď kritizuje blokovanie schôdze

0 icon

Vláda s obmedzenými kompetenciami bez mandátu nemôže podľa Fica vládnuť ďalšie mesiace.

ATP zastavila vyšetrovanie Alexandra Zvereva pre obvinenia z násilia

0 icon

Berlín 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Verdugo)   Asociácia profesionálnych tenistov (ATP) zastavila vyšetrovanie Alexandra Zvereva pre obvinenia zo zneužívania svojej bývalej priateľky Oľgy Šarypovovej. Bývalá tenistka tvrdila, že sa ju pokúsil uškrtiť vankúšom v newyorskom hoteli pred US Open v roku 2019 Dvadsaťpäťročný Zverev nebude čeliť disciplinárnemu stíhaniu, pretože neboli…

Erik Baška ukončil kariéru

0 icon

Cyklista Erik Baška ukončil svoju kariéru, mal rôzne zdravotné problémy.

Pre všetkých zákazy neplatia

0 icon

Peking 31. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Pixabay)   Najvyšší čínsky výskumný ústav pre jadrové zbrane kúpil za posledných dva a pol roka najmenej desaťkrát sofistikované americké počítačové čipy, čím obišiel desaťročia platné americké vývozné obmedzenia, ktoré mali takýto predaj obmedziť Preskúmaním dokumentov o obstarávaní denník Wall Street Journal zistil, že štátnej Čínskej…

Kyjev sa pustil do chorvátskeho prezidenta

0 icon

Kyjev 31. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Chorvátsky prezident Zoran Milanovič vyhlásil, že Krym "už nikdy nebude Ukrajinou". Kyjev označil jeho vyhlásenie za proruské "Rusi, pretože sú cynici, sa budú odvolávať na anexiu Kosova, ktorú ja osobne podporujem, pretože medzinárodné spoločenstvo a my sme ho odobrali Srbsku. Kosovo bolo Srbsku…

Je Richard Sulík vydieraný Igorom Matovičom ? Opozičný poslanec naznačil, čo sa deje v kuloároch

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/TASR/Telegram/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Ľuboš Blaha (Smer - SD) na svojom telegramovom účte zverejnil video z tlačovej konferencie strany Smer - SD. Konštatuje, že Richard Sulík ide otvorene proti vlastným záujmom a Igora Matoviča upodozrieva z priameho vydierania poslancov NR SR Blaha je presvedčený,…

Londýn sa podľa starostu Khana môže uchádzať o OH v roku 2040

0 icon

Londýn 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay )   Britské mesto Londýn sa môže podľa starostu Sadiqa Khana uchádzať o organizovanie OH v roku 2040. V pondelok povedal pre spravodajský portál MyLondon, že radnica skúma možnosti na predloženie formálnej ponuky s potenciálom stať sa "najzelenšími hrami všetkých čias." "Spolupracujeme s kolegami, aby…

Námestník ukrajinského ministra si koleduje o poriadny problém. Neuveríte, k čomu vyzýva nemecké ponorky

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler)   Andrij Melnyk chce využiť nemecké ponorky na "vykopnutie ruskej flotily z Čierneho mora”, informuje REMIX News Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk vyjadril želanie, aby Nemecko teraz poskytlo do regiónu ponorky, ktoré by pomohli evakuovať ruskú flotilu z Čierneho mora. Melnyk v…

Začala sa 81. schôdza, poslanci majú rozhodnúť o termíne volieb

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Začala sa 81. schôdza Národnej rady (NR) SR. Poslanci by mali popoludní o 17.00 h rozhodnúť o termíne predčasných volieb. Koalícia predložila uznesenie o skrátení volebného obdobia s termínom volieb 30. septembra. Nezaradení poslanci z Hlasu-SD navrhli termín na 24. júna a Smer-SD…

Medvedev uviedol poslednú bodku ruských protisankcií

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Dmitrij Medvedev bývalý prezident Ruskej federácie a v súčasnosti podpredseda bezpečnostnej rady sa vyjadril na margo sankcií Západu voči Rusku, zhodnotil aktuálnu situáciu a načrtol aj možný ďalší ruský postup   Nepriateľské krajiny nikdy nemajú odvahu priznať, že ich…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti na pláži Baltského mora v meste Wustrow v severnom Nemecku

Autor: TASR/AP-Bernd Wuestneck

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dnes sa môže rozhodnúť o dátume predčasných volieb. Fico sa vyjadril jasne. Naď kritizuje blokovanie schôdze

0 icon

Vláda s obmedzenými kompetenciami bez mandátu nemôže podľa Fica vládnuť ďalšie mesiace.

ATP zastavila vyšetrovanie Alexandra Zvereva pre obvinenia z násilia

0 icon

Berlín 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Verdugo)   Asociácia profesionálnych tenistov (ATP) zastavila vyšetrovanie Alexandra Zvereva pre obvinenia zo zneužívania svojej bývalej priateľky Oľgy Šarypovovej. Bývalá tenistka tvrdila, že sa ju pokúsil uškrtiť vankúšom v newyorskom hoteli pred US Open v roku 2019 Dvadsaťpäťročný Zverev nebude čeliť disciplinárnemu stíhaniu, pretože neboli…

Erik Baška ukončil kariéru

0 icon

Cyklista Erik Baška ukončil svoju kariéru, mal rôzne zdravotné problémy.

Pre všetkých zákazy neplatia

0 icon

Peking 31. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Pixabay)   Najvyšší čínsky výskumný ústav pre jadrové zbrane kúpil za posledných dva a pol roka najmenej desaťkrát sofistikované americké počítačové čipy, čím obišiel desaťročia platné americké vývozné obmedzenia, ktoré mali takýto predaj obmedziť Preskúmaním dokumentov o obstarávaní denník Wall Street Journal zistil, že štátnej Čínskej…

Kyjev sa pustil do chorvátskeho prezidenta

0 icon

Kyjev 31. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Chorvátsky prezident Zoran Milanovič vyhlásil, že Krym "už nikdy nebude Ukrajinou". Kyjev označil jeho vyhlásenie za proruské "Rusi, pretože sú cynici, sa budú odvolávať na anexiu Kosova, ktorú ja osobne podporujem, pretože medzinárodné spoločenstvo a my sme ho odobrali Srbsku. Kosovo bolo Srbsku…

Je Richard Sulík vydieraný Igorom Matovičom ? Opozičný poslanec naznačil, čo sa deje v kuloároch

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/TASR/Telegram/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Ľuboš Blaha (Smer - SD) na svojom telegramovom účte zverejnil video z tlačovej konferencie strany Smer - SD. Konštatuje, že Richard Sulík ide otvorene proti vlastným záujmom a Igora Matoviča upodozrieva z priameho vydierania poslancov NR SR Blaha je presvedčený,…

Londýn sa podľa starostu Khana môže uchádzať o OH v roku 2040

0 icon

Londýn 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay )   Britské mesto Londýn sa môže podľa starostu Sadiqa Khana uchádzať o organizovanie OH v roku 2040. V pondelok povedal pre spravodajský portál MyLondon, že radnica skúma možnosti na predloženie formálnej ponuky s potenciálom stať sa "najzelenšími hrami všetkých čias." "Spolupracujeme s kolegami, aby…

Námestník ukrajinského ministra si koleduje o poriadny problém. Neuveríte, k čomu vyzýva nemecké ponorky

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler)   Andrij Melnyk chce využiť nemecké ponorky na "vykopnutie ruskej flotily z Čierneho mora”, informuje REMIX News Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk vyjadril želanie, aby Nemecko teraz poskytlo do regiónu ponorky, ktoré by pomohli evakuovať ruskú flotilu z Čierneho mora. Melnyk v…

Začala sa 81. schôdza, poslanci majú rozhodnúť o termíne volieb

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Začala sa 81. schôdza Národnej rady (NR) SR. Poslanci by mali popoludní o 17.00 h rozhodnúť o termíne predčasných volieb. Koalícia predložila uznesenie o skrátení volebného obdobia s termínom volieb 30. septembra. Nezaradení poslanci z Hlasu-SD navrhli termín na 24. júna a Smer-SD…

Medvedev uviedol poslednú bodku ruských protisankcií

0 icon

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Dmitrij Medvedev bývalý prezident Ruskej federácie a v súčasnosti podpredseda bezpečnostnej rady sa vyjadril na margo sankcií Západu voči Rusku, zhodnotil aktuálnu situáciu a načrtol aj možný ďalší ruský postup   Nepriateľské krajiny nikdy nemajú odvahu priznať, že ich…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Je vašou vášňou beh? Zúčastnite sa najväčšej športovej udalosti milovníkov behu

0 icon

V dňoch 1. a 2. apríla sa v hlavnom meste uskutoční ďalší ročník ČSOB Bratislava maratónu 2023. Táto unikátna športová udalosť sa zameriava na propagáciu zdravého životného štýlu a aktívneho trávenia voľného času. Na čo sa môžete tešiť? Organizátori pripravili pre účastníkov rôzne druhy doprovodných aktivít, ako napríklad joga,

Ako sa Pamela Anderson dostala k dedičstvu po 5. bývalom manželovi?

0 icon

Kráska z Baywatchu, 55-ročná Pamela Anderson, zdedila po svojom 5. bývalom manželovi milióny dolárov. Kuriozitou je, že ich manželstvo trvalo len 12 dní. Producent Jon Peters napriek krátkotrvajúcemu manželstvu, ktoré uzatvorili v roku 2020, odkázal herečke 12 miliónov dolárov (približne 11 miliónov eur). Tučnú sumu jej adresoval so slovami „pre ňu, či…

5 faux pas v móde. Určite sa im vyhnite, radí stylistka

0 icon

Známa influencerka, módna stylistka a slovenská kráľovná kapsulového šatníka, Mirka Dobiš, ktorá radí ženám v oblasti obliekania, zverejnila na sociálnej sieti krátke video. Poukazuje v ňom na faux pas v móde. "Vizuálnu stránku života citlivo vnímam už od narodenia a to vo všetkých jej podobách.  Nejde však cez moje oči, ale cez…

Armádny Magazín

Európa bude hlavný porazený v ukrajinskom konflikte. Analytici vysvetlili zámery USA

0 icon

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) – Aktívne boje na Ukrajine odhalili rozsiahly problém s americkým vojenským priemyslom, ktorý by podľa novej správy mohol zabrániť americkej armáde viesť zdĺhavú vojnu proti akémukoľvek protivníkovi, najmä proti Číne. Al-Džazíra o tom píše v analytickom článku publicistu Muhammada Al-Minshawiho. Správu pred niekoľkými dňami zverej

"K tajnej dohode skutočne došlo". Čo sa skutočne stalo na zasadnutí G20. Hodnotenie situácie z "čínskeho uhla pohľadu"

0 icon

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) –  Na poslednom stretnutí Signpost Circle som dostal otázky o výsledkoch samitu G20, ktorý sa konal 15. - 16. novembra na Bali v Indonézii, a o tom, čo sa stalo na samite Ázijsko-tichomorského hospodárskeho spoločenstva (APEC), ktorý sa konal 19. novembra v Thajsku. Zhodnotiť situáciu takpovediac…

Oslava nacizmu ako zbrane informačnej vojny. Neonacizmus je oficiálnou ideológiou Litvy

0 icon

Litva, 31. januára 2023 (AM) – Vlna rýchleho napredovania neonacizmu v 21. storočí mnohých prekvapila. Bandera, kedysi zničený a zahnaný do ilegality, založil svoju moc na Ukrajine, svojim rovnako zmýšľajúcim ľuďom – v pobaltských štá

TOP-3 pušky ruských ostreľovačov v bojoch na Ukrajine

0 icon

Rusko, 31. januára 2023 (AM) – Západní experti sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily, pokiaľ ide o vedenie vojny ostreľovačov, výrazne prevyšujú schopnosti potenciálu NATO. Analýza práce ruských ostreľovačov v zóne špeciálnej vojenskej operácie, ktorú vykonali veteráni špeciálnych síl amerického námorníctva

Francúzsko chce dať Ukrajine lietajúcich starcov

0 icon

Francúsko, 31. januára 2023 (AM) – Do diskusie o dodávkach stíhačiek na Ukrajinu sa zrazu pridal ďalší výrobca moderných bojových lietadiel Francúzsko. Stíhačky Rafale sú v poslednej dobe na svetovom trhu so zbraňami mimoriadne obľúbené, no diskutuje sa o dodávkach úplne iných, oveľa starších strojov. Aké sú š

TopDesať

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

Ľudské zuby: Top10 najbizarnejších faktov

0 icon

Naše zuby sú s nami po celý náš život ... dobre, trošku to závisí aj od toho, ako dobre si ich umývame. Často im však nevenujeme veľkú pozornosť, až kým s nimi nie je niečo v neporiadku. Dnes sa pozrieme na niektoré z menej známych faktov o zuboch. Toto je TOP10 bizarných…

Keď sa majster tesár utne, môže to vyzerať aj takto

0 icon

Aj majster tesár sa niekedy utne. Takto v krátkosti by sme mohli opísať nasledujúce fotografie, ktoré zrejme zadávateľov tejto úlohy nepotešili, ale nás dokonale pobavia. Určite si už niekedy započul výrok, že "Aj majster tesár sa niekedy utne". Tento výrok je starou múdrosťou, ktorá znamená, že aj najskúsenejší a najtalentovanejší ľudia…

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

0 icon

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd! Vďaka hlavolamom si môžeš zábavným spôsobom otestovať svoju inteligenciu a my sme si pre teba jeden takýto hlavolam pripravili. Tvojou dnešnou úlohou bude určiť, kto z týchto ľudí je šéf.…

FOTO DŇA

Na snímke turisti na pláži Baltského mora v meste Wustrow v severnom Nemecku

Autor: TASR/AP-Bernd Wuestneck

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali