Kam kráčaš, Ukrajina?

Bratislava/Kyjev 14. januára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

V apríli bude rok, ako bol komik Volodymyr (Vladimír) Zelenskyj zvolený za nového prezidenta Ukrajiny. Dostal vyše 73 percent odovzdaných hlasov. Dosluhujúci prezident pán Porošenko s 24 percentami totálne prepadol. Jedine na západe Ukrajiny, v Ľvovskej oblasti Porošenko vyhral a dostal 63 percent. 3-4 milióny Ukrajincov žijúcich v Rusku nemohlo hlasovať, lebo tam neotvorili volebné miestnosti. Ale v Austráli alebo v Kanade ich otvorili pre ďaleko menšie množstvo voličov. Okolo 6 miliónov obyvateľov Donbasu a Krymu tiež de facto nemohlo hlasovať, hoci ich Ukrajina považuje za svojich občanov. V nasledujúcich predčastných parlamentných voľbách Zelenského strana „Sluha ľudu“ získala absolútnu väčšinu – 254 zo 450 poslancov  „Verchovnej rady“. Čo sa zmenilo? Zelenskyj sľúbil mier na Donbase, návrat Krymu, väzenie pre zlodejov, ľudové referendá atď.  Ako to obyčajne býva, veľa sa nezmenilo

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Krym je stále de facto ruský, žiaden veľký zlodej nie je vo väzení, oligarchovia vládnu naďalej, korupcia prekvitá  a Ukrajina je stále najchudobnejšou krajinou v Európe. Čo sa zmenilo?  Trochu rétorika. Rusko je síce stále oficiálne agresor, ale vášne už nie sú tak vybičované.  Pozitívom je, že napriek odporu vedenia ukrajinského Naftogazu sa podarilo dohodnúť nový päťročný kontrakt na prepravu ruského plynu do Európy, a teda aj Slovenska.

Ako tak sa dodržiava prímerie na Donbase a hlavne prebehli dve výmeny zadržiavaných osôb. Druhá sa dohodla počas Normandského sammitu 9 decembra v Paríži, ktorého sa zúčastnili nemecká kancelárka Merkelová, prezident Francúzska Macron a ruský prezident Putin s ukrajinským prezidentom Zelenským. Zaujímavosťou ale je, že všetky vymenené osoby majú ukrajinské občianstvo. Čiže Ukrajina nevymieňala ruských občanov na ukrajinských, ale vymieňali Ukrajincov, ktorí sedeli v ukrajinských väzeniach.  No a na samite v Paríži sa ešte dohodlo (hoci podľa Minských dohôd sa to malo uskutočniť ešte v roku 2015) oddelenie a odsun bojujúcich strán a ťažkej techniky ( ukrajinských vojakov a domobrany medzinárodne nepriznaných Doneckej a Luhanskej republík), na troch úsekoch zo 450-kilometrovej dĺžky frontu.  Deklaratívne sa síce potvrdili Minské dohody, ale naplnenie väčšiny ich bodov zostalo v nedohľadne. Týka sa to najmä:

  1. Odvodu vojakov a ťažkej techniky na väčšine úsekov frontu.
  2. Uskutočnenia miestnych volieb v súlade s ukrajinnskými zákonmi a zákone o dočasných pravidlách miestnej samosprávy v osobitných územiach Doneckej a Luhanskej oblastí ( malo byť vykonané na základe dialógu s Doneckom a Luhanskom).
  3. Milosti a amnestie na základe zákona zakazujúceho prenasledovanie a potrestanie osôb v súvislosti s udalosťami, ktoré sa stali v osobitných územiach Doneckej a Luhanskej oblastí.
  4. Obnovenie plnej kontroly vlády Ukrajiny nad štátnou hranicou, ktorá sa má začať prvý deň po miestnych voľbách a zavŕšiť sa po všestrannom politickom urovnaní (miestne voľby a ústavná reforma dohodnutá a odsúhlasená predstaviteľmi osobitných území  Doneckej a Luhanskej oblastí).
  5. Odsun všetkých zahraničných vojenských jednotiek, vojenskej techniky a tiež žoldnierov z územia Ukrajiny.
  6. Vykonanie ústavnej reformy na Ukrajine a vstúpenie do platnosti do konca roku 2015 novej ústavy, ktorá zabezpečí najmä decentralizáciu a tiež prijatie trvalých zákonov o osobitnom právnom štatúte  osobitných území Doneckej a Luhanskej oblastí. Tieto všetky opatrenia majú byť odsúhlasené s predstaviteľmi týchto oblastí a zahrňujú právo výberu používaného jazyka, účasť na vymenovaní orgánov prokurátory a súdov, vytvorenie jednotiek ľudovej domobrany v Donecku a Luhansku a tiež právo na cezhraničnú spoluprácu s regiónmi Ruskej federácie.

 

Jazykový zákon, ktorý zavádza totálnu ukrajinizáciu nikto zatiaľ nezrušil a ani sa neprerokúvajú  vo „Verchovnej rade“ žiadne zmeny.  Od septembra tohto roku budú zrušené všetky „predškolské, mimoškolské, základné, stredné a vysoké ruské školy“ bez výnimky. Vyučovanie bude výlučne po ukrajinsky.  Paradoxom je, že keď niekto pôjde do Kyjeva, Charkova alebo Odesy, všade bude počuť ruštinu. Ale nikde neuvidí ruské nadpisy. To by asi bolo chápané ako poníženie ukrajinčiny. A za to je možné aj väzenie.  Ale používať ruštinu v domácnosti nebude zakázané! Aká dojemná „veľkorysosť“!!Pritom materinským jazykom samotného Porošenka, ale aj Zelenského je ruština. Donedávna Zelenskyj ako komik používal vo svojich zábavných programoch ruštinu nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine.

Na druhej strane vie si niekto predstaviť, aký by bol krik po celej Európe, keby sa Slovensko takto „veľkoryso“ správalo k slovenským menšinám, hlavne tej maďarskej? Na Slovensku sa pre dve – tri deti maďarskej národnosti otvárajú ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským (pre 1.-5. ročník), ale pre viac ako desať detí obec Rohovce odmieta už tretí rok otvoriť slovenskú triedu. Pritom slovenská škola tam bola. Len ju obec zrušila keď školský zákon dal kompetencie obciam rozhodovať o tom aké školy budú otvorené. Neplatia tak náhodou dvojaké menšinové štandardy a „európske hodnoty“ v závislosti od toho o koho ide?

Porošenko už osem mesiacov nie je prezidentom Ukrajiny, ale represívna funkcia Národnej komisie zaoberajúcej sa rozhlasom a televíziou zostala. V súčasnosti  nový minister kultúry, mládeže a športu pán Borodjanský navrhol zákon podľa ktorého práve komisia bude riešiť, čo je dezinformácia. A pán minister chce zaviesť v tejto súvislosti trestnú zodpovednosť ukrajinských novinárov.

1. januára 2020 pri príležitosti 111. výročia narodenia Stepana Bandery sa konali v mnohých mestách Ukrajiny takzvané „pochody nacionalistov“. Je to fakľový pochod, ktorý je sprevádzaný bubnovaním, ktoré je identické s fašistickým z tridsiatich rokov minulého storočia v hitlerovskom Nemecku. Heslá na pochode zodpovedali bubnovaniu: „Sláva Ukrajine, Smrť nepriateľom, Ukrajina nadovšetko, Dôjdeme do Moskvy, Bandera príde, poriadok nastolí“.

 

Video

 

Pochod na počesť Banderu

 

Pochod na počesť Banderu

 

Pochod na počesť Banderu

 

Pochod na počesť Banderu

 

Keď mal dvadsať rokov, Bandera vstúpil do Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN). Má na svedomí viaceré vraždy, vrátane poľského ministra vnútra. Sníval o zjednotenej Ukrajine od Karpát to Kaukazu, ktorá bude slobodná od Rusov, Poliakov, Maďarov, Rumunov a Židov. Po vypuknutí druhej svetovej vojny Bandera  vypracoval dokument OUN “Boj a činnosť OUN počas vojny“, v ktorej vyzýval na očisťovací proces  v ktorom Moskali (Rusi), Poliaci a Židia budú zničení. OUN po nemeckej okupácii Ľvova rozpútali brutálne pogromy na Židov, Poliakov a Rusov.  Dokonca aj Nemci boli šokovaní brutálnym vraždením. Neskoršie sa „banderovci“  zapísali do histórie neľudským vyvražďovaním Židov a tiež Poliakov na Volyni na dnešnej západnej Ukrajine. Smutne známa divízia SS Haličina, pozostávajúca hlavne z „banderovcov“ sa „vyfarbila“ počas potláčania SNP. Je pravda, že Bandera sa priamo nezúčastňoval masakrov, ale nesie zodpovednosť za ne. Ani Hitler osobne nevraždil, ale je osobne zodpovedný za všetky zločiny jeho soldatesky.

Relatívnym pozitívom je, že na tohtoročnom pochode v Kyjeve sa zúčastnilo iba okolo 2000 ľudí. V minulosti do bývalo značne viac: 15000 až 20000.  Treba dúfať, že ťažko skúšaná Ukrajina sa vyberie smerom k väčšej tolerantnosti a dodržiavaniu ľudských práv. Želáme Ukrajine pokoj a mier.

Sú takí, ktorí hovoria, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ, ktorý vzišiel z dávnej Kyjevskej Rusi. Táto starobylá „Rus“ zahrňovala aj dnešný ruský Novgorod, Vladimír alebo Moskvu ale tiež dnešný ukrajinský haličský Ľvov. Samotný Kyjev je v Nestorovej letopisi  „Povesť vremennych let“ – Povesť dávnych (minulých) časov (rokov), nazvaný matkou ruských miest. Zaujímavé je, že v tej istej Nestorovej „Povesti“, napísanej okolo roku 1113,  sa spomínajú aj „Sloveni, ktorí sa usadili na Dunaji, kde je teraz uhorská zem“. Dokonca sme na prvom mieste zo všetkých slovanských kmeňov.

Sú aj takí, ktorí sa označujú súčasne za Rusov aj Ukrajincov ( tí čo sú u kraja). A nakoniec väčšina dnešných Ukrajincov sa považuje za samobytný národ. Ale tiež je faktom, že na dnešnej Ukrajine skoro polovica obyvateľstva hovorí po rusky. Navyše rodinné väzby su natoľko prepletené, že pomaly každý má v sebe aj tú aj tú krv.

Nech je to hocijako, vojna na Ukrajine je nezmyselná a bratovražedná. Brat zabíja brata. A cudzí to podporujú a zarábajú na tom. Je to slovanská tragédia ako aj tá, ktorá bola v bývalej Juhoslávii.  Divide et impera (Rozdeluj a panuj) je aktuálne aj dnes. Aj pre rozhádané a manipulované Slovensko!!!!!

Slováci zobuďte sa a začnite rozmýšlať vlastnou hlavou. Neverte všetkému, čo vám naservirujú média.

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:00 - Turecko sa nepripojí k sankciám voči Ruskej federácii…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Jadrové vydieranie: za ukrajinskými údermi na Záporožskú jadrovú elektráreň stoja USA

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Prinášame vám článok z ruského denníka Komsomoľskaja pravda, ktorý odráža ruský pohľad na ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá v prípade havárie by mohla spôsobiť ekologickú katastrofu v celej Európe Politický analytik Fedorov nazýva požiadavku Západu odovzdať Ukrajine jadrovú elektráreň v Záporoží jadrovým vydieraním. Požiadavky…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portáli The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Šéf RTVS Ľuboš Machaj sa stretne s premiérom ohľadom financií pre telerozhlas

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj sa má vo štvrtok popoludní stretnúť s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽANO). Témou stretnutia majú byť financie pre RTVS a zabezpečenie zdrojov najmä na pokrytie výroby a vysielania spravodajstva do konca roka. Machaj stretnutie avizoval na…

Začala sa posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom, prítomný je aj pápež

0 icon

Vatikán/Bratislava 11. augusta AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia, Facebook/TV Lux)   Vo vatikánskej Bazilike sv. Petra sa vo štvrtok začala posledná rozlúčka so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Zádušnú omšu vedie kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykoná osobne pápež František Pohrebné obrady vo Vatikáne sa uskutočňujú podľa zvyklostí pri…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:00 - Turecko sa nepripojí k sankciám voči Ruskej federácii…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Jadrové vydieranie: za ukrajinskými údermi na Záporožskú jadrovú elektráreň stoja USA

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Prinášame vám článok z ruského denníka Komsomoľskaja pravda, ktorý odráža ruský pohľad na ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá v prípade havárie by mohla spôsobiť ekologickú katastrofu v celej Európe Politický analytik Fedorov nazýva požiadavku Západu odovzdať Ukrajine jadrovú elektráreň v Záporoží jadrovým vydieraním. Požiadavky…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portáli The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Šéf RTVS Ľuboš Machaj sa stretne s premiérom ohľadom financií pre telerozhlas

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj sa má vo štvrtok popoludní stretnúť s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽANO). Témou stretnutia majú byť financie pre RTVS a zabezpečenie zdrojov najmä na pokrytie výroby a vysielania spravodajstva do konca roka. Machaj stretnutie avizoval na…

Začala sa posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom, prítomný je aj pápež

0 icon

Vatikán/Bratislava 11. augusta AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia, Facebook/TV Lux)   Vo vatikánskej Bazilike sv. Petra sa vo štvrtok začala posledná rozlúčka so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Zádušnú omšu vedie kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykoná osobne pápež František Pohrebné obrady vo Vatikáne sa uskutočňujú podľa zvyklostí pri…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

0 icon

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre a

Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

0 icon

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z

Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

0 icon

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav

Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

0 icon

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia

Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

0 icon

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbran

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali