Kam kráčaš, Ukrajina?

Kam kráčaš, Ukrajina?

Bratislava/Kyjev 14. januára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

V apríli bude rok, ako bol komik Volodymyr (Vladimír) Zelenskyj zvolený za nového prezidenta Ukrajiny. Dostal vyše 73 percent odovzdaných hlasov. Dosluhujúci prezident pán Porošenko s 24 percentami totálne prepadol. Jedine na západe Ukrajiny, v Ľvovskej oblasti Porošenko vyhral a dostal 63 percent. 3-4 milióny Ukrajincov žijúcich v Rusku nemohlo hlasovať, lebo tam neotvorili volebné miestnosti. Ale v Austráli alebo v Kanade ich otvorili pre ďaleko menšie množstvo voličov. Okolo 6 miliónov obyvateľov Donbasu a Krymu tiež de facto nemohlo hlasovať, hoci ich Ukrajina považuje za svojich občanov. V nasledujúcich predčastných parlamentných voľbách Zelenského strana „Sluha ľudu“ získala absolútnu väčšinu – 254 zo 450 poslancov  „Verchovnej rady“. Čo sa zmenilo? Zelenskyj sľúbil mier na Donbase, návrat Krymu, väzenie pre zlodejov, ľudové referendá atď.  Ako to obyčajne býva, veľa sa nezmenilo

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Krym je stále de facto ruský, žiaden veľký zlodej nie je vo väzení, oligarchovia vládnu naďalej, korupcia prekvitá  a Ukrajina je stále najchudobnejšou krajinou v Európe. Čo sa zmenilo?  Trochu rétorika. Rusko je síce stále oficiálne agresor, ale vášne už nie sú tak vybičované.  Pozitívom je, že napriek odporu vedenia ukrajinského Naftogazu sa podarilo dohodnúť nový päťročný kontrakt na prepravu ruského plynu do Európy, a teda aj Slovenska.

Reklama

Ako tak sa dodržiava prímerie na Donbase a hlavne prebehli dve výmeny zadržiavaných osôb. Druhá sa dohodla počas Normandského sammitu 9 decembra v Paríži, ktorého sa zúčastnili nemecká kancelárka Merkelová, prezident Francúzska Macron a ruský prezident Putin s ukrajinským prezidentom Zelenským. Zaujímavosťou ale je, že všetky vymenené osoby majú ukrajinské občianstvo. Čiže Ukrajina nevymieňala ruských občanov na ukrajinských, ale vymieňali Ukrajincov, ktorí sedeli v ukrajinských väzeniach.  No a na samite v Paríži sa ešte dohodlo (hoci podľa Minských dohôd sa to malo uskutočniť ešte v roku 2015) oddelenie a odsun bojujúcich strán a ťažkej techniky ( ukrajinských vojakov a domobrany medzinárodne nepriznaných Doneckej a Luhanskej republík), na troch úsekoch zo 450-kilometrovej dĺžky frontu.  Deklaratívne sa síce potvrdili Minské dohody, ale naplnenie väčšiny ich bodov zostalo v nedohľadne. Týka sa to najmä:

  1. Odvodu vojakov a ťažkej techniky na väčšine úsekov frontu.
  2. Uskutočnenia miestnych volieb v súlade s ukrajinnskými zákonmi a zákone o dočasných pravidlách miestnej samosprávy v osobitných územiach Doneckej a Luhanskej oblastí ( malo byť vykonané na základe dialógu s Doneckom a Luhanskom).
  3. Milosti a amnestie na základe zákona zakazujúceho prenasledovanie a potrestanie osôb v súvislosti s udalosťami, ktoré sa stali v osobitných územiach Doneckej a Luhanskej oblastí.
  4. Obnovenie plnej kontroly vlády Ukrajiny nad štátnou hranicou, ktorá sa má začať prvý deň po miestnych voľbách a zavŕšiť sa po všestrannom politickom urovnaní (miestne voľby a ústavná reforma dohodnutá a odsúhlasená predstaviteľmi osobitných území  Doneckej a Luhanskej oblastí).
  5. Odsun všetkých zahraničných vojenských jednotiek, vojenskej techniky a tiež žoldnierov z územia Ukrajiny.
  6. Vykonanie ústavnej reformy na Ukrajine a vstúpenie do platnosti do konca roku 2015 novej ústavy, ktorá zabezpečí najmä decentralizáciu a tiež prijatie trvalých zákonov o osobitnom právnom štatúte  osobitných území Doneckej a Luhanskej oblastí. Tieto všetky opatrenia majú byť odsúhlasené s predstaviteľmi týchto oblastí a zahrňujú právo výberu používaného jazyka, účasť na vymenovaní orgánov prokurátory a súdov, vytvorenie jednotiek ľudovej domobrany v Donecku a Luhansku a tiež právo na cezhraničnú spoluprácu s regiónmi Ruskej federácie.

 

Reklama

Jazykový zákon, ktorý zavádza totálnu ukrajinizáciu nikto zatiaľ nezrušil a ani sa neprerokúvajú  vo „Verchovnej rade“ žiadne zmeny.  Od septembra tohto roku budú zrušené všetky „predškolské, mimoškolské, základné, stredné a vysoké ruské školy“ bez výnimky. Vyučovanie bude výlučne po ukrajinsky.  Paradoxom je, že keď niekto pôjde do Kyjeva, Charkova alebo Odesy, všade bude počuť ruštinu. Ale nikde neuvidí ruské nadpisy. To by asi bolo chápané ako poníženie ukrajinčiny. A za to je možné aj väzenie.  Ale používať ruštinu v domácnosti nebude zakázané! Aká dojemná „veľkorysosť“!!Pritom materinským jazykom samotného Porošenka, ale aj Zelenského je ruština. Donedávna Zelenskyj ako komik používal vo svojich zábavných programoch ruštinu nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine.

Na druhej strane vie si niekto predstaviť, aký by bol krik po celej Európe, keby sa Slovensko takto „veľkoryso“ správalo k slovenským menšinám, hlavne tej maďarskej? Na Slovensku sa pre dve – tri deti maďarskej národnosti otvárajú ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským (pre 1.-5. ročník), ale pre viac ako desať detí obec Rohovce odmieta už tretí rok otvoriť slovenskú triedu. Pritom slovenská škola tam bola. Len ju obec zrušila keď školský zákon dal kompetencie obciam rozhodovať o tom aké školy budú otvorené. Neplatia tak náhodou dvojaké menšinové štandardy a „európske hodnoty“ v závislosti od toho o koho ide?

Porošenko už osem mesiacov nie je prezidentom Ukrajiny, ale represívna funkcia Národnej komisie zaoberajúcej sa rozhlasom a televíziou zostala. V súčasnosti  nový minister kultúry, mládeže a športu pán Borodjanský navrhol zákon podľa ktorého práve komisia bude riešiť, čo je dezinformácia. A pán minister chce zaviesť v tejto súvislosti trestnú zodpovednosť ukrajinských novinárov.

1. januára 2020 pri príležitosti 111. výročia narodenia Stepana Bandery sa konali v mnohých mestách Ukrajiny takzvané „pochody nacionalistov“. Je to fakľový pochod, ktorý je sprevádzaný bubnovaním, ktoré je identické s fašistickým z tridsiatich rokov minulého storočia v hitlerovskom Nemecku. Heslá na pochode zodpovedali bubnovaniu: „Sláva Ukrajine, Smrť nepriateľom, Ukrajina nadovšetko, Dôjdeme do Moskvy, Bandera príde, poriadok nastolí“.

 

Reklama

Video

 

Pochod na počesť Banderu

 

Pochod na počesť Banderu

 

Pochod na počesť Banderu

 

Reklama
Pochod na počesť Banderu

 

Keď mal dvadsať rokov, Bandera vstúpil do Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN). Má na svedomí viaceré vraždy, vrátane poľského ministra vnútra. Sníval o zjednotenej Ukrajine od Karpát to Kaukazu, ktorá bude slobodná od Rusov, Poliakov, Maďarov, Rumunov a Židov. Po vypuknutí druhej svetovej vojny Bandera  vypracoval dokument OUN “Boj a činnosť OUN počas vojny“, v ktorej vyzýval na očisťovací proces  v ktorom Moskali (Rusi), Poliaci a Židia budú zničení. OUN po nemeckej okupácii Ľvova rozpútali brutálne pogromy na Židov, Poliakov a Rusov.  Dokonca aj Nemci boli šokovaní brutálnym vraždením. Neskoršie sa „banderovci“  zapísali do histórie neľudským vyvražďovaním Židov a tiež Poliakov na Volyni na dnešnej západnej Ukrajine. Smutne známa divízia SS Haličina, pozostávajúca hlavne z „banderovcov“ sa „vyfarbila“ počas potláčania SNP. Je pravda, že Bandera sa priamo nezúčastňoval masakrov, ale nesie zodpovednosť za ne. Ani Hitler osobne nevraždil, ale je osobne zodpovedný za všetky zločiny jeho soldatesky.

Relatívnym pozitívom je, že na tohtoročnom pochode v Kyjeve sa zúčastnilo iba okolo 2000 ľudí. V minulosti do bývalo značne viac: 15000 až 20000.  Treba dúfať, že ťažko skúšaná Ukrajina sa vyberie smerom k väčšej tolerantnosti a dodržiavaniu ľudských práv. Želáme Ukrajine pokoj a mier.

Sú takí, ktorí hovoria, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ, ktorý vzišiel z dávnej Kyjevskej Rusi. Táto starobylá „Rus“ zahrňovala aj dnešný ruský Novgorod, Vladimír alebo Moskvu ale tiež dnešný ukrajinský haličský Ľvov. Samotný Kyjev je v Nestorovej letopisi  „Povesť vremennych let“ – Povesť dávnych (minulých) časov (rokov), nazvaný matkou ruských miest. Zaujímavé je, že v tej istej Nestorovej „Povesti“, napísanej okolo roku 1113,  sa spomínajú aj „Sloveni, ktorí sa usadili na Dunaji, kde je teraz uhorská zem“. Dokonca sme na prvom mieste zo všetkých slovanských kmeňov.

Sú aj takí, ktorí sa označujú súčasne za Rusov aj Ukrajincov ( tí čo sú u kraja). A nakoniec väčšina dnešných Ukrajincov sa považuje za samobytný národ. Ale tiež je faktom, že na dnešnej Ukrajine skoro polovica obyvateľstva hovorí po rusky. Navyše rodinné väzby su natoľko prepletené, že pomaly každý má v sebe aj tú aj tú krv.

Nech je to hocijako, vojna na Ukrajine je nezmyselná a bratovražedná. Brat zabíja brata. A cudzí to podporujú a zarábajú na tom. Je to slovanská tragédia ako aj tá, ktorá bola v bývalej Juhoslávii.  Divide et impera (Rozdeluj a panuj) je aktuálne aj dnes. Aj pre rozhádané a manipulované Slovensko!!!!!

Slováci zobuďte sa a začnite rozmýšlať vlastnou hlavou. Neverte všetkému, čo vám naservirujú média.

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Dezider Štefunko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:50

Najmenej piati ľudia zahynuli a ďalších 17 utrpelo zranenia v piatok pri ruskom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedol tamojší gubernátor Vadym Filaškin.

Včera 19:49

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá.

Včera 19:48

Konštrukcia najväčšieho fúzneho jadrového reaktora ITER bola dokončená, jeho prevádzka sa však začne najskôr v roku 2039.

Včera 19:46

Ceny ropy zaznamenali v piatok v popoludňajšom obchodovaní mierny rast, keď trhy zareagovali na údaje z USA o zmiernení inflačných tlakov. To by mohlo podporiť dopyt po rope v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Napriek miernemu rastu však cena ropy Brent smeruje za celý týždeň k poklesu. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 18.41 h SELČ 85,49 USD (78,50 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o deväť centov (0,11 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 82,82 USD. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 20 centov, alebo 0,24 %.

Včera 19:15

Päťdesiatpäťročný americký turista zomrel vo štvrtok po tom, ako mu prišlo zle počas výletu na južnej strane Etny na talianskom ostrove Sicília, uviedla v piatok talianska horská záchranná služba. Presné príčiny úmrtia nie sú známe. Záchranári varujú pred náročnými výletmi bez kondičnej prípravy.

Včera 19:07

Najmenej 16 žiakov v piatok zahynulo pri zrútení budovy školy v strednej Nigérii. Národná agentúra pre mimoriadne situácie (NEMA) oznámila, že pri zrútení budovy školy Saint Academy v okrese Jos North v štáte Plateau zahynulo “niekoľko žiakov”, neuviedla však detaily.

Včera 19:02

Nová britská labouristická vláda plánuje od septembra rozšíriť možnosť predčasného prepúšťania väzňov, aby uvoľnila miesto v preplnených väzniciach. Oznámila to v piatok ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová.

Včera 18:36

Poľský premiér Donald Tusk v piatok obvinil bývalého poľského veľvyslanca pri NATO Tomasza Szatkowského z kontaktov s nemenovanými zahraničnými spravodajskými službami a z prijímania neoprávnených finančných výhod. Tusk sa domnieva, že vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) pri jeho menovaní o týchto podozreniach vedela.

Včera 17:57

Počet obyvateľov Kosova, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, klesol za 13 rokov o viac ako desať percent — z takmer 1,8 milióna na 1,58 milióna ľudí. Vyplýva to z predbežných výsledkov sčítania ľudu zverejnených v piatok, ktoré však etnickí Srbi bojkotovali.

Včera 17:22

V Humennom inštalovali mobilné záložné zdroje teplej vody na troch miestach, aby zabezpečili dodávku pre obyvateľov. Toto riešenie vyrokovala samospráva so štátnym MH Teplárenským holdingom. Problémy firiem v priemyselnom parku Chemes to v prípade odpojenia od energií nerieši.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sokoliarske vystúpenie v priestoroch Ľubovnianskeho hradu

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Jackson Robert

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali