Rozhovor: Igor Melicher zo Smeru-SD: Polícia má na krku obojok a je púšťaná konkrétnym smerom. Ak Európska komisia nezačne riešiť, čo sa deje na Slovensku, môžu mať Slováci otvorené pochybnosti o dvojakom metri v EÚ

Bratislava 30. septembra 2021 (HSP/Foto:archív I. M., archív L. K.)

 

Petičná akcia o referende bola neskutočná. Najbližšie budeme opatrnejší, v súvislosti s referendom o predčasných voľbách dáme dve otázky, hovorí v rozhovore Igor Melicher, člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia a podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre oblasť vnútornej politiky

Igor Melicher, člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia a podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre oblasť vnútornej politiky
Na snímke Igor Melicher, člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia a podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre oblasť vnútornej politiky

Pani prezidentka Čaputová mala teraz v parlamente prejav, Správu o stave republiky. Všimol som si, že ste k tomu už niečo napísali na Facebook, skúste povedať svoj názor na túto jej správu.

Podľa môjho názoru ten prejav pani prezidentky bol nezáživný. To, čo som ja vypozoroval, bolo to ako keby sa dostala do roly moderátorky televíznych novín. Čítala presne to, čo je napísané v tej čítačke bez toho, že by si vôbec uvedomovala, čo hovorí. Celé mi to pripadalo tak, že to jediné, na čo sa sústredí, je to, aby si dávala pozor na intonáciu hlasu – ale ten obsah ako keby odchádzal preč.

A keď som sa aj zamyslel nad tým, čo hovorila, lebo v podstate som to počúval po celý čas, išlo o kopec propagandy. Nebol to štátnický prejav, bol to politický prejav. Veľmi sa blížila k postojom vládnej koalície, bola dosť protiopozičná, vyzdvihovala tam napríklad zbrojenie, že je výborné, že to robíme. Takisto, že sme aj kompatibilní so spojencami, so Spojenými štátmi.

Útočila na opozíciu, že tu rozdúchava vášne, čo určite nie je pravda, lebo my sme konštruktívna opozícia, na rozdiel od toho, čo tu robí vládna koalícia. Celkovo ten prejav hodnotím ako niečo, čo ako keby nevyšlo z nej. Necítim tam jej autentickosť, skôr to vnímam tak, že jej niekto napísal niečo, čo má povedať, pričom mala udržiavať určité pozície a určité iné pozície kritizovať. A ono sa to prejavilo aj v tom, že bolo vidno, že ju veľmi mrzí a dráždi ju, keď sa jej vyčíta, že zmarila to referendum, ale ona ho reálne zmarila. Pretože, keď 585-tisíc ľudí podpíše petíciu za to, že sa chce vyjadriť v referende, tak  ona by nemala hľadať právne kľučky a argumentácie cez Denník N, ale mala by vypočuť tú vôľu ľudu a nechať ich hlasovať v referende. Lenže, bohužiaľ, s tým, ako sa vyvíja aj jej Progresívne Slovensko, aj vládna koalícia, tak zrejme a zjavne to spustiť nechcela.

 

Boli podobné reakcie či názory, ako máte Vy aj v poslaneckom klube Smeru?

Keďže nie som poslanec Národnej rady, som členom predsedníctva strany Smer-SD, skôr sa sústredím na tú prácu vo vnútri, na to, ako by mala vyzerať tá hodnotová a ideologická politika, aké by mali byť odkazy. Šéf poslaneckého klubu je Robert Fico a on koordinuje postoje s ostatnými poslancami, ale z toho, čo viem, pretože som v pravidelnom kontakte s poslancami, tak to bolo veľmi podobné. Všetci sme to tak vnímali, lebo každý, kto počúval ten prejav, mal z toho zrejme podobné emócie a zachytil tam rovnaké veci.

Ďalej by som sa chcel spýtať na situáciu v bezpečnostných zložkách a v justícii, ktorá je veľmi napätá. Vieme, že nedávno boli obvinení a vzatí do väzby štyria vyšetrovatelia NAKA, taktiež dočasný šéf policajnej inšpekcie, pán Scholtz, kvôli tomu, že tam mali byť manipulácie s výpoveďami a tak ďalej. Už dlhšie tu vnímame aj konflikt medzi generálnym a špeciálnym prokurátorom a taktiež bol teraz aktuálny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom, pánom Kováčikom, kde bol pán Kováčik odsúdený na 14 rokov. Ako vnímate Vy tieto veci v bezpečnostných zložkách a v justícii?

Celkovo, ja som vždy veľmi skeptický, keď niekto začne hovoriť o očiste. V tomto prípade som bol ešte viac citlivý, respektíve mal som oveľa viac pochybností, pretože nedá sa dosahovať spravodlivosť na Slovensku tak, že určitá politická garnitúra začne ohýbať trestné právo a právo ako také na to, aby dosiahla svoje vlastné subjektívne ciele. To je vždy cesta do pekla. To v podstate môžeme vidieť aj v tomto prípade, že napríklad vyjadrenia špeciálneho prokurátora smerom na verejnosť aj s jeho predošlým zástupcom, pánom Kyselom, vyznievali čisto ako rétorika OĽaNO. Teda, na pozíciu špeciálneho prokurátora si dosadia človeka, ktorý má za sebou ťažké lapsusy z minulosti. Vieme, že  napríklad pochybným spôsobom nadobudol justičnú skúšku. Získal previerku na prísne tajné veľmi pochybným spôsobom, cez terajšieho ministra práce, pána Krajniaka, kedy Národný bezpečnostný úrad vydal previerku za necelé dva mesiace. Toto je neštandardný proces, to sa nezvykne robiť a vidíme, že na tej scéne, kde sa objavila NAKA a obvinenia, tak všetky tie prípady – a mohli sme to čítať aj v prepisoch tých odposluchov – sa vymyslia v jednej kancelárii a naštylizujú sa tak, aby to obvinenie bolo také silné, aj keď je vykonštruované, aby to skončilo na špeciálnej prokuratúre.

Napríklad premiér Heger a takisto aj predseda OĽaNO Matovič hovoria o tom, že toto je politika takzvaných rozviazaných rúk polície. Ale keď sa na to dívam, tak mne to skôr pripadá, že to nie sú rozviazané ruky. Môžu to byť rozviazané ruky, ale polícia má na krku skôr obojok a je púšťaná konkrétnym smerom, aby útočila na konkrétnych ľudí, čiže tu nejde o očistu, nejde tu o nastolenie spravodlivosti. To, čo vidíme dnes, je zneužívanie trestného práva na subjektívne a na politické ciele v nadväznosti na to, že táto vládna koalícia nič iné nevie robiť. Môžeme to vidieť, narástol verejný dlh o 11 miliárd, teda 10 percent HDP, nepomáhalo sa počas prvej, druhej vlny pandémie korony, nepomáhalo sa malým, stredným podnikateľom, živnostníkom, veľa z nich skončilo, veľa z nich má doteraz existenčné problémy. Hovorili, že chcú vyjsť v ústrety ľuďom, že sa im odložia splátky úverov, lenže úroky im ďalej bežali. Jediný, ktorý bol víťaz, sú stále banky. Teda oni robiť politiku pre ľudí nevedia, nevedia dodržiavať ani svoje vlastné sľuby, ktoré mali pred voľbami, a jediné, čo vedia, je kriminalizovať opozíciu, pretože majú v rukách bezpečnostný aparát, silové zložky a myslia si, že keď majú moc, tak majú moc aj nad nimi a môžu to robiť. Lenže v právnom štáte toto robiť nesmú a nemôžu a ja verím tomu, že raz naberie silu aj nejaký z európskych orgánov a začne si toto všímať.

A ešte, ak sa môžem vrátiť k doktorovi Kováčikovi, veľmi pozorne vnímam celý ten proces, ktorý bol s ním, a sledoval som aj sudkyňu Záleskú, ktorá je najlepšia kamarátka, nechcem komentovať s ktorou novinárkou a chodí s ňou na dovolenky. Sudkyňa Záleská nepripustila 70 navrhovaných dôkazov v prospech pána Dušana Kováčika a takisto odmietla vypočuť kľúčových svedkov, pána Klimenta a pána Hrubalu, ktorí v podstate za tú vec, za ktorú je obvinený Kováčik, nesú reálnu zodpovednosť. Teda, odmietla ich vypočuť a Dušana Kováčika nechala v cele, vo väzbe, na základe toho, že ešte potrebuje ich vypočuť, ale vypočuť ich nechcela. Takže ten prípad bol v podstate monsterproces.

 

Ďalšou témou, na ktorú by som sa chcel opýtať, je nastavenie protipandemických opatrení. Aký máte názor na aktuálne nastavenie protipandemických opatrení, aj toho rozdelenia okresov, celého toho mechanizmu? Neobávate sa ďalšej diskriminácie nezaočkovaných občanov?

Obávam sa diskriminácie nezaočkovaných občanov a celkovo môj pohľad je, že táto vláda ľuďom absolútne nedôveruje. Pretože na Slovensku je suverénom moci ľud. A vláda má len dočasne prepožičanú moc od ľudí na to, aby dokázala zvládnuť povedzme aj takúto náročnú situáciu, ako je pandémia. Väčšina z nás tým covidom nejako utrpela, ja som tiež stratil člena rodiny, bola to veľmi nepríjemná a smutná záležitosť, preto viem, že sa to človeka dokáže dotknúť.

Ale zase na druhej strane, sú tu ľudia, ktorí prekonali toto ochorenie a dokázali sa vrátiť do bežného života. Preto to vnímam tak, že nastavenie tých opatrení je ako keby prejavom nedôvery voči človeku. Dali sa robiť jednoduchšie opatrenia, ako napríklad vyhlásiť núdzový stav čisto iba na zdravotníctvo, testy mohli robiť napríklad obvodní doktori v spolupráci s lekármi z nemocníc. Mohlo sa to robiť raz za dva týždne. Ľudia by nemali mať obmedzenia, keď chcú ísť napríklad do reštaurácie alebo chcú ísť do knižnice alebo chcú ísť využiť nejaké iné služby pretože to je naše základné právo.

A rovnako tak Európsky parlament a Európska rada spolu s Európskou komisiou vydali stanovisko, uznesenie o tom, že do očkovania nemá byť nikto nútený, nemá sa to vykonávať pod tlakom spoločenským, ekonomickým a politickým, lebo inak je to porušenie zákona. To, čo robí vláda Slovenskej republiky v pandémii voči svojim vlastným občanom je nátlak, máme najtvrdšie opatrenia, máme aj najviac obetí – viac ako 13-tisíc obetí. A to, čo sa deje dnes, ak sa vrátime trošku do minulosti, vidíme, že sme tu mali nejaké testovanie, dobrovoľne nasilu, kedy ľudia tri víkendy po sebe vyšli do ulíc. V počte 2 a pol, 3 milióny ľudí stáli vonku v radoch, určite ste tie rady videli aj Vy. Obrovské rady, tri milióny ľudí stáli vonku, aby sa dali dobrovoľne nasilu otestovať, lebo zamestnávatelia sa báli, čo potom bude nasledovať a tlačili aj na tých zamestnancov, nech tam idú. V tom momente nastalo premorenie, to bola tá atómová zbraň Igora Matoviča, ktorá v konečnom dôsledku stála život viac ako 13-tisíc ľudí. Ale samozrejme, Igor Matovič nemôže povedať: „Je to moja chyba, tieto obete mám na svedomí ja.“ Tak povie, že musíme zatvoriť školy, musíme obmedziť vstup do reštaurácií, do kín, do divadiel, pohyb vonku, treba tlačiť na očkovanie. V podstate prenáša svoju vlastnú zodpovednosť na tých, ktorí za to nemôžu. Pretože nebolo potvrdené to, že centrum šírenia nákazy je škola alebo, že je to reštaurácia či kino. A to môžeme vidieť napríklad v štátoch, ako je Dánsko, Švédsko alebo Fínsko, ktoré s porovnateľným počtom obyvateľov majú 500 alebo 900 úmrtí, a my máme 13-tisíc. Chyba je jednoznačne na strane vládnej koalície, ktorá si svoju neschopnosť riadiť procesy v koronakríze, čo vedia všetky ostatné štáty Európskej únie, vybíja na bežných ľuďoch.

 

Smer – sociálna demokracia aktuálne vytiahla aj tému rastu cien energií, teda elektriny, plynu a tepla. Ja som nedávno robil rozhovor s pánom Holjenčíkom, ktorý je bývalým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a on mi povedal, že napríklad ceny elektriny by nemuseli vôbec rásť, lebo úrad má vraj dostatočné páky na to, aby tomu vedel zabrániť. Aký je teda postoj Vašej strany k rastu cien energií?

Celkovo si treba uvedomiť to, že na poste ministra hospodárstva sedí neoliberál. Ak by mal Richard Sulík rozmýšľať nad tým, ako môže zmierniť dopady momentálneho rastu cien energií na svetových trhoch, tak on je veľmi skeptický voči tomu, aby mal používať štátne nástroje na to, aby pre tých bežných ľudí, pre tie bežné domácnosti a malé podniky vedel ten skok v náraste nejako zregulovať. Sulík veľmi rád nechá veci na trh a možno je to tak z dvoch príčin. Možno je to preto, že tomu ideologicky verí alebo je to preto, že nevie, čo má robiť, nechá to jednoducho, že trh to vyrieši, ja dávam od toho ruky preč. Ako ste správne poznamenali, je tu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý v podstate dokáže z tej celkovej sumy regulovať 40 až 60 percent. Teda veľkú časť tej sumy dokáže zregulovať tak, že ak aj príde nejaký výkyv, tak aby tá suma nestúpla o 20-25 percent, ale iba o 5 percent. Na to je tu ten národný regulátor. A vláda a štát by ho mali využívať, lebo aj to má patriť k výhodám demokratickej spoločnosti. My nie sme firma – my máme určité mechanizmy a nástroje na to, ako uľahčiť život bežným ľuďom, a keď sú vo vláde amatéri a diletanti, ktorí to chcú robiť buď ideologicky alebo z nevedomosti, tak nakoniec na to aj tak doplatí iba ten bežný Slovák, ktorý bude platiť viac za to, že bude odoberať elektrinu alebo plyn.

 

Ďalej by som sa spýtal aj na to, ako vnímate zahraničnú politiku súčasnej vlády.

Pri zahraničnej politike tejto vlády ma napadá iba jedno slovo – servilná. Nie je suverénna, je servilná voči Západu, pretože ministerstvo zahraničných vecí vedené Ivanom Korčokom a vlastne aj stranou SaS, aj spoločne s Prezidentským palácom, ktorý by mal zastupovať záujmy Slovenskej republiky navonok, robia politiku, ktorá vlastne vyhovuje záujmom hlavne jednej veľmoci, teda Spojeným štátom. Až na druhom mieste je Európska únia a ak, tak niekde na treťom mieste je Slovensko a jeho záujmy. Vyzerá to tak, že prioritnou oblasťou záujmu našej zahraničnej politiky Slovensko nie je. Vidíme to napríklad aj na tom, že keď sa stali určité veci v Bielorusku, naša diplomacia na to reagovala promptne. Hneď poslali 750-tisíc eur bieloruskej opozícii. Bol výbuch vo Vrběticiach, ktorý sa stal dokonca v roku 2014, a začali z neho vyvodzovať medzinárodné konzekvencie pred polrokom. Máme tu teda jasnú snahu o to, ako na jednej strane byť servilný voči západným mocnostiam, na druhej strane ako štát, ktorý je relatívne blízko pri Rusku, aby sme mu vedeli našou zahraničnou politikou, diplomaciou škodiť možno na tých najnižších miestach. Ale keď má ísť o Slovákov a aj o záujmy Slovákov, ktorí sú napríklad v zahraničí, ako bol prípad Jozefa Chovanca, tak tam pokiaľ by nezačala pracovať strana Smer-SD a pokiaľ by sme nezačali vyzývať ministra zahraničných vecí, aby konal, aby sa slovenská strana vložila do vyšetrovania tohto prípadu, tak by podľa mňa potajomky minister dal ruky preč a nechal celú tú vec v podstate „vyhniť“. Teda zahraničná politika nie je suverénna, ale servilná.

Igor Melicher, člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia a podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre oblasť vnútornej politiky
Na snímke Igor Melicher, člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia a podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre oblasť vnútornej politiky

Čo si sľubujete od podnetu strany Smer – sociálna demokracia na Európsku komisiu, ktorý ste podali pre porušovanie ľudských práv a narúšanie princípov právneho štátu na Slovensku?

Ja verím tomu, že Európska únia a náš civilizačný okruh sú postavené na hodnotách demokracie, sú postavené na hodnotách a princípoch právneho štátu a dodržiavania základných ľudských práv a slobôd. Ak dokáže Európska komisia a Európska únia karhať, trestať štáty ako je napríklad Maďarsko a Poľsko za to, že cez legislatívny proces prijímajú nejaké návrhy zákonov a chcú im za to odoberať eurofondy, jasne by sa mala Európska komisia pozrieť aj na Slovensko a skonštatovať, že tu je hrubé porušenie právneho štátu, pretože toto porušenie právneho štátu už samo o sebe podkopáva jeden zo základných pilierov a takisto podkopáva aj ďalšie piliere ako je demokracia, ako sú ľudské práva a občianske slobody.

Ak toto nezačne Európska únia, Európska komisia riešiť, môžu mať Slováci oprávnené pochybnosti o tom, či v Európskej únii funguje dvojaký meter alebo či je tu rovnoprávne zaobchádzanie so všetkými, pretože smietku v oku vidíš, ale vo svojom oku brvno nevidíš, ako sa hovorí v Biblii. Takže, ak to má takto byť, tak aj občania potom budú strácať dôveru v európske inštitúcie, keď vidia, že sa tu porušujú princípy právneho štátu a nikto na to nereaguje, v konečnom dôsledku na to môže doplatiť aj ten občan. Pretože ak teraz vidí občan, že sa robia politické procesy ako napríklad voči Dušanovi Kováčikovi alebo voči Tiborovi Gašparovi alebo voči ďalším, ktorí tam sedia, v podstate ani nevedia za čo, tak sa tá situácia môže preklopiť do toho, že určití úradníci alebo zástupcovia vládnej koalície, ktorí sú niekde na okrese, si vytipujú, že tento človek, ktorý tu je, mi robí niečo zle alebo sa mi nepáči, čo hovorí, no tak pôjde do väzby, tak sa oňho postaráme. A toto je ohrozenie demokracie ako takej.

Takže my si od toho sľubujeme to, že rozbehneme dialóg s Európskou komisiou, a v podstate s Európskou úniou a načrtneme, ukážeme tie problémy, ktoré tu reálne sú s tým, že stále veríme tomu, že keď sme platným členom Európskej únie, tak tieto problémy sa začnú šetriť aj u nás.

 

Ešte by som mal jednu otázku. Ak to teraz dobre poviem, Vy ste podpredsedom Mladých sociálnych demokratov…

Áno, som podpredseda Mladých sociálnych demokratov pre vnútropolitickú oblasť.

 

Chcem sa teda spýtať na fungovanie Vašej mládežníckej organizácie a či teda máte pocit, že na Slovensku je záujem či už o politiku strany Smer-SD alebo vôbec o také hodnoty ako presadzuje strana Smer-SD, o hodnoty sociálnej demokracie?

Začnem od konca. Ja si myslím, že na Slovensku je záujem o hodnoty a o politiku, ktorú presadzuje strana Smer – sociálna demokracia, pretože strana Smer-SD nie je stranou na jedno použitie. A podľa môjho názoru je Smer stranou, ktorá dokázala najlepšie vystihnúť, pochopiť a osvojiť si tie základné vzorce správania, tie základné vzorce rozmýšľania, toho, ako myslí Slovák, ako myslí slovenský národ.

Teda v podstate je tu nejaký priesečník, ako keby strana Smer odzrkadľovala to, akí sú Slováci. To nie je strana na jedno použitie, preto sa bude politika Smeru aj naďalej páčiť mnohým ľuďom, mnohým voličom a poviem Vám aj takú „insiderskú“ informáciu – tu, vo vnútri centrály pracuje veľmi veľa napríklad dvadsiatnikov (pozn. autora: rozhovor sa uskutočnil v hlavnom sídle strany Smer v Bratislave). Čiže toto je veľmi mladá strana dovnútra a keď jedna generácia ľudí, ktorí tu sú, skončí, tak ju nahradí ďalšia generácia a časom sa zo Smeru, ja tomu pevne verím, vyprofiluje strana napríklad typu ako je SPD v Nemecku alebo ako sú labouristi v Spojenom kráľovstve, pretože – musím to povedať – bol to práve Robert Fico, ktorý to dokázal veľmi dobre pochopiť, ktorý dokázal nastaviť to hodnotové a politické smerovanie tak, že je nasledovaniahodný. Ja tu preto sedím, preto je v parlamente množstvo poslancov, preto je aj ten mladý tím podpredsedov strany taký, aký je, lebo je to aj v osobe toho lídra, ktorý dokáže tých ostatných presvedčiť, že áno, toto je správna cesta. A v podstate toto isté sa preklápa aj do mládežníckej organizácie, do Mladých sociálnych demokratov. My máme na Slovensku relatívne dlhú tradíciu, pôsobíme už takmer viac ako 15 rokov a zdieľame veľmi podobné hodnoty ako strana Smer-SD. Niektorí sme možno radikálnejší, niektorí sme možno konzervatívnejší, ale vždy zostáva Smer-SD náš jediný relevantný partner na politickej scéne a spolupracujeme so Smerom na rôznych akciách, či sú to obce, mestá, okresy, kraje, či už je to celoštátna úroveň. Mnohí naši členovia spolupracujú aj s poslancami Národnej rady, krajskými koordinátormi, s krajskými predsedami, čiže je tu veľmi živá a aktívna spolupráca. Je nás niekoľko desiatok až stoviek, takže dokážeme pokryť aj potreby Slovenska. Rastieme, každý mesiac nám príde desať, pätnásť, dvadsať nových prihlášok.

Takisto viem, že to je aj v strane Smer-SD, že stále sa hlásia noví ľudia a to je v podstate odpoveď na tú otázku, čo ste mi položili, že či je záujem. Je záujem, videli sme to napríklad aj pri referende, pri tej petičnej akcii, kedy tu, na centrále to bolo ako tie lietajúce dvere. Niekto prišiel s podpismi, niekto odišiel, mohli ste to sami vidieť, tá intenzita alebo počet tých podpisov – na Smere mohlo byť aj okolo 250-, 300-tisíc, bolo ich strašne veľa, aj z regiónov, zovšadiaľ, ktorí prišli ľudia. Neskutočné, neskutočná akcia! Preto verím, že by mohlo vyjsť aj to druhé referendum, v podstate aj predseda Fico to hovoril, že už budeme opatrnejší, pretože nečakali sme, že prezidentka dá na Ústavný súd posúdiť otázku, keď vlastne taká istá otázka bola predtým dvakrát. Budeme opatrnejší, dáme dve otázky, poistíme si to. Jedna otázka bude, nech sa teda zmení ústava a nech je možné ukončiť volebné obdobie referendom a druhá otázka bude o tom, že poďme ho teda ukončiť tým referendom, či ste za to. Nech sa pani prezidentka vyjadrí, či bude obštruovať alebo nebude obštruovať, lebo z jej pôvodne veľkej podpory u ľudí táto klesla o fakt veľký počet percent a ľudia to vidia. Ľudia vidia, že ich nakoniec zradila.

 

Tak ma ešte napadlo, že teraz, keď pán Fico bol za pani prezidentkou, tak predpokladám, že jej asi nejaký takýto apel adresoval, v zmysle toho, čo hovoríte.

Áno, je to jasné, lebo tie podpisy k petičnej akcii sa vyzbierali v rekordne krátkom čase a rekordne veľa. S tým, že boli všade obmedzenia, nemohli sme chodiť ani von zbierať tie podpisy niekde pred nákupné centrá, železničné alebo autobusové stanice, nemohli sme ísť, a tí ľudia to posielali. My sme poslali obálku, takú, ktorá sa dala vrátiť naspäť so známkou, so všetkým a tí ľudia fakt na to reflektovali. Pretože im vadí to, čo robí táto vláda. Vadí im to, ako sa o nich nestará, ako sa nestará o ich životnú úroveň, vadí im to, ako tu rozbíja sociálny a právny štát, občan sa dnes cíti ohrozený. A takisto prezidentka preto nespraví nič. Prezidentka sa radšej postaví na stranu vládnej koalície, pretože bude mať pokoj, než by mala byť nejakým nestranným arbitrom, ktorý bude všetko pomenovávať tak ako to má byť. Neviem, o čom sa s ňou Robert Fico rozprával, ale určite s ňou nejednal v rukavičkách. Lebo je to líder, ktorý sa vie pobiť za svojich ľudí a preto si ho vážia.

Ladislav Kováčik

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Je generálny prokurátor Slovenskej republiky naozaj súčasťou výkonnej moci alebo si Mazák vymýšľa fantasmagórie?

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Práve listy/Foto:TASR–Martin Baumann)   Ob­čian­ska ve­rej­nosť bo­la in­for­mo­va­ná o ná­zo­re prof. JUDr. Já­na Ma­zá­ka, PhD. (pred­se­da Súd­nej ra­dy SR – ús­tav­ný či­ni­teľ), že ge­ne­rál­ny pro­ku­rá­tor Slo­ven­skej re­pub­li­ky je or­gá­nom vý­kon­nej mo­ci V rám­ci roz­ho­vo­ru (o súd­nic­tve) s re­dak­tor­kou Den­ní­ka SME Zu­za­nou Ko­va­čič Han­ze­lo­vou dňa 18.11.2021 o.i. uvie­dol „Vznik­la…

Rezort vnútra podporí dobudovanie základnej technickej infraštruktúry v rómskych komunitách

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo vnútra SR podporí v rámci operačného programu Ľudské zdroje projekty zamerané na dobudovanie základnej technickej infraštruktúry v rómskych komunitách. Ako rezort informoval v tlačovej správe, o dotácie na výstavbu a rekonštrukciu miestnych ciest, chodníkov pre peších a cyklistov vrátane spevnených plôch a osvetlenia,…

Európska komisia zintenzívňuje podporu kultúrneho odvetvia prostredníctvom online príručky

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vydala novú interaktívnu príručku, ktorá mapuje dostupné možnosti financovania kultúrnych a kreatívnych odvetví na úrovni Európskej únie (EÚ). CulturEU je jednotné kontaktné miesto pre financovanie z prostriedkov EÚ, pričom zhromažďuje dovedna 75 možností financovania z 21 rôznych programov EÚ vrátane programov…

„Ak si niekto myslel, že vírus typu korona zmizne, alebo že ho vyočkujeme, tak je hlupák,“ upozorňuje imunológ Šinkora. Vakcíny sú podľa neho neúčinné, po 4 až 5 mesiacoch už nechránia

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Jediný rozdiel medzi bežnými vírusmi a Covidom-19 je podľa českého imunológa Jiřího Šinkoru v tom, že covid podrobne sledujeme V Českej republike, rovnako ako na Slovensku či v Maďarsku neustále stúpajú čísla pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19. Jednotlivé vlády postupne sprísňujú opatrenia,…

Predstavitelia EÚ a Ruska majú z rokovaní s Iránom pozitívny dojem

0 icon

Viedeň 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Irán a svetové mocnosti musia vyriešiť viacero "zložitých otázok", uviedol v pondelok vyjednávač EÚ Enrique Mora po prvom dni obnovených rozhovorov o iránskej jadrovej dohode vo Viedni. Zároveň však vyjadril optimizmus, že rokovania sú na dobrej ceste. Informovala o tom agentúra DPA Mora…

Prečo má Švédsko najnižší počet infekcií v EÚ, hoci nemalo žiadne lockdowny ani tvrdé opatrenia?

0 icon

Štokholm 30. novembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Claudio Bresciani/TT News Agency via AP)   Podľa nemeckej NTV stúpa takmer všade v Európe počet korona ochorení, niekde až dramaticky – nie však vo Švédsku. A hoci vo Švédsku nie sú fakticky takmer žiadne korona obmedzenia a nebol tam ani žiadny lockdown, tak je…

Vládne strany sa opäť nedohodli: SaS nesúhlasí s 500-eurovými poukazmi za očkovanie a školy sa plošne nezatvoria

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Ľudovít Vaniher)   Vládne strany sa ako celok nedohodli na podobe 500-eurových poukazov pre dôchodcov, ak sa dajú zaočkovať. Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej pre agentúru SITA „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“…

Igor Melicher: “Prázdna špajza, ale Matovič nemá problém zadlžiť Slovensko o 10 miliárd eur, nemá problém predstaviť zákon, ktorý zruinuje živnostníkov, nemá problém naliať milióny do pochybných lotérii“

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Igora Melichera, vládna zostava okolo Eduarda Hegera používa komunikáciu, ktorá je "absolútnym výsmechom každého jedného z nás". Mladý opozičný politik kritizuje, že vláda najprv ruší všetky sociálne opatrenia ako vyššia minimálna mzdu, 13. dôchodky, až po obedy zadarmo, lebo…

Koaličná rada sa má zaoberať bonusom pre očkovaných seniorov i zatváraním škôl. Matovič: Verím, že sa nezodpovedná opozícia pridá

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Koaličná rada by sa mala v pondelok večer zaoberať 500-eurovým bonusom pre seniorov, ktorý navrhuje minister financií Igor Matovič (OĽANO). Hovoriť by sa malo aj o plošnom zatváraní škôl, či o novom koronavírusovom variante omikron. Povedal to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal…

Mladá žena podľahla covidu napriek tomu, že bola očkovaná. Rodina varuje ostatných

0 icon

Wales 29. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Hendrik Schmidt)   Najhorší prípad covidu, ktorý sme u nás kedy videli. Tak označili v Nemocnici princa Charlesa boj trojnásobnej mamičky Pauly Collinsovej, ktorá chorobe nakoniec podľahla, hoci bola zaočkovaná dvoma dávkami. O prípade informuje MailOnline 37- ročná žena, trpela cukrovkou druhého typu a vysokým tlakom.…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Je generálny prokurátor Slovenskej republiky naozaj súčasťou výkonnej moci alebo si Mazák vymýšľa fantasmagórie?

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Práve listy/Foto:TASR–Martin Baumann)   Ob­čian­ska ve­rej­nosť bo­la in­for­mo­va­ná o ná­zo­re prof. JUDr. Já­na Ma­zá­ka, PhD. (pred­se­da Súd­nej ra­dy SR – ús­tav­ný či­ni­teľ), že ge­ne­rál­ny pro­ku­rá­tor Slo­ven­skej re­pub­li­ky je or­gá­nom vý­kon­nej mo­ci V rám­ci roz­ho­vo­ru (o súd­nic­tve) s re­dak­tor­kou Den­ní­ka SME Zu­za­nou Ko­va­čič Han­ze­lo­vou dňa 18.11.2021 o.i. uvie­dol „Vznik­la…

Rezort vnútra podporí dobudovanie základnej technickej infraštruktúry v rómskych komunitách

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo vnútra SR podporí v rámci operačného programu Ľudské zdroje projekty zamerané na dobudovanie základnej technickej infraštruktúry v rómskych komunitách. Ako rezort informoval v tlačovej správe, o dotácie na výstavbu a rekonštrukciu miestnych ciest, chodníkov pre peších a cyklistov vrátane spevnených plôch a osvetlenia,…

Európska komisia zintenzívňuje podporu kultúrneho odvetvia prostredníctvom online príručky

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vydala novú interaktívnu príručku, ktorá mapuje dostupné možnosti financovania kultúrnych a kreatívnych odvetví na úrovni Európskej únie (EÚ). CulturEU je jednotné kontaktné miesto pre financovanie z prostriedkov EÚ, pričom zhromažďuje dovedna 75 možností financovania z 21 rôznych programov EÚ vrátane programov…

„Ak si niekto myslel, že vírus typu korona zmizne, alebo že ho vyočkujeme, tak je hlupák,“ upozorňuje imunológ Šinkora. Vakcíny sú podľa neho neúčinné, po 4 až 5 mesiacoch už nechránia

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Jediný rozdiel medzi bežnými vírusmi a Covidom-19 je podľa českého imunológa Jiřího Šinkoru v tom, že covid podrobne sledujeme V Českej republike, rovnako ako na Slovensku či v Maďarsku neustále stúpajú čísla pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19. Jednotlivé vlády postupne sprísňujú opatrenia,…

Predstavitelia EÚ a Ruska majú z rokovaní s Iránom pozitívny dojem

0 icon

Viedeň 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Irán a svetové mocnosti musia vyriešiť viacero "zložitých otázok", uviedol v pondelok vyjednávač EÚ Enrique Mora po prvom dni obnovených rozhovorov o iránskej jadrovej dohode vo Viedni. Zároveň však vyjadril optimizmus, že rokovania sú na dobrej ceste. Informovala o tom agentúra DPA Mora…

Prečo má Švédsko najnižší počet infekcií v EÚ, hoci nemalo žiadne lockdowny ani tvrdé opatrenia?

0 icon

Štokholm 30. novembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Claudio Bresciani/TT News Agency via AP)   Podľa nemeckej NTV stúpa takmer všade v Európe počet korona ochorení, niekde až dramaticky – nie však vo Švédsku. A hoci vo Švédsku nie sú fakticky takmer žiadne korona obmedzenia a nebol tam ani žiadny lockdown, tak je…

Vládne strany sa opäť nedohodli: SaS nesúhlasí s 500-eurovými poukazmi za očkovanie a školy sa plošne nezatvoria

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Ľudovít Vaniher)   Vládne strany sa ako celok nedohodli na podobe 500-eurových poukazov pre dôchodcov, ak sa dajú zaočkovať. Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej pre agentúru SITA „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“…

Igor Melicher: “Prázdna špajza, ale Matovič nemá problém zadlžiť Slovensko o 10 miliárd eur, nemá problém predstaviť zákon, ktorý zruinuje živnostníkov, nemá problém naliať milióny do pochybných lotérii“

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Igora Melichera, vládna zostava okolo Eduarda Hegera používa komunikáciu, ktorá je "absolútnym výsmechom každého jedného z nás". Mladý opozičný politik kritizuje, že vláda najprv ruší všetky sociálne opatrenia ako vyššia minimálna mzdu, 13. dôchodky, až po obedy zadarmo, lebo…

Koaličná rada sa má zaoberať bonusom pre očkovaných seniorov i zatváraním škôl. Matovič: Verím, že sa nezodpovedná opozícia pridá

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Koaličná rada by sa mala v pondelok večer zaoberať 500-eurovým bonusom pre seniorov, ktorý navrhuje minister financií Igor Matovič (OĽANO). Hovoriť by sa malo aj o plošnom zatváraní škôl, či o novom koronavírusovom variante omikron. Povedal to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal…

Mladá žena podľahla covidu napriek tomu, že bola očkovaná. Rodina varuje ostatných

0 icon

Wales 29. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Hendrik Schmidt)   Najhorší prípad covidu, ktorý sme u nás kedy videli. Tak označili v Nemocnici princa Charlesa boj trojnásobnej mamičky Pauly Collinsovej, ktorá chorobe nakoniec podľahla, hoci bola zaočkovaná dvoma dávkami. O prípade informuje MailOnline 37- ročná žena, trpela cukrovkou druhého typu a vysokým tlakom.…

Podkasty

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   „Vrtuľníky Bell 429 a 505 zaznamenávajú na európskom trhu mimoriadne úspechy,

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. \"Aj s nimi sme prehrali?\" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Zoznam zbraní dodávaných z USA Ukrajine rastie, vyhlásil ruský veľvyslanec vo Washingtone

0 icon

Rusko, 29. november 2021 (AM, Sputnik) – Ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov informoval, že zoznam zbraní dodávaných USA na Ukrajinu rastie. „… Zoznam zb

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali