Hlavné udalosti z vojny na Ukrajine: Mykolajiv čaká cez víkend zákaz vychádzania, budú chytať kolaborantov

Bratislava 5. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, TASR/AP-Turkish Presidency via AP, Pool)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany

Ostreľovanie Doneck
Diery po šrapneloch sú na okne budovy po ostreľovaní v meste Doneck na východe Ukrajiny

21:40- Vojna na Ukrajine 5. augusta. Hlavná vec z ruskej strany:

 • – V piatok ukrajinskí militanti dvakrát vystrelili na územie Záporožskej jadrovej elektrárne, granáty zasiahli priemyselný areál stanice
 • – Podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie ukrajinské jednotky vypálili 20 nábojov kalibru 152 mm na území Záporožskej jadrovej elektrárne v Energodare.
 • – V dôsledku ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne v Energodare vypukol požiar na vodíkovom potrubí, ktorý bol pohotovo uhasený.
 • – Skupina zahraničných novinárov dorazila 30. júla do Orechova v Záporožskej oblasti na miesto ukrajinských jednotiek, aby nakrútili fakty o údajnom nevyberanom použití delostrelectva ruskými ozbrojenými silami, uviedol generálplukovník Mizincev.
 • – Ruské letectvo, raketové jednotky a delostrelectvo zasiahli za deň štyri veliteľské stanovištia ukrajinských jednotiek, dva sklady zbraní v DĽR, nepriateľskú živú silu v 182 okresoch
 • – Deväť miestnych obyvateľov Charkovskej oblasti utrpelo v dôsledku konfliktu s veliteľmi ukrajinskej armády, ktorí sa ich pokúsili násilne vysťahovať a umiestniť do obytných budov zahraničných žoldnierov
 • – Ruské letecké a kozmické sily zničili až 150 ukrajinských vojakov a dôstojníkov, dve húfnice M777 a 1,5 tisíca munície pre nich, sedem bezpilotných lietadiel, asi 350 nábojov pre Grad MLRS, ako aj šesť húfnic Msta-B vysoko presným úderom na dve húfnicové delostrelecké divízie a sklady raketových a delostreleckých zbraní v Záporožskej oblasti
 • – Ukrajinskí militanti na dvoroch obytných budov v Artemovsku v DĽR rozmiestnili mínomety veľkého kalibru a strieľali z nich na pozície Ozbrojených síl RF, pričom obyvateľov okolitých domov držali ako ľudské štíty

 

21:20-V pondelok Biely dom oznámi nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 1 miliardy dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Nový balík bude obsahovať muníciu pre zbrane s dlhým doletom a obrnené zdravotnícke transportné vozidlá, píšu noviny.

 

21:10- Zhrnutie večerného príhovoru ukrajinského prezidenta:

 • “Dnes opustili naše prístavy tri lode s kukuricou. Prvá loď od začiatku vojny ide na nakladanie do prístavu Černomorsk. Teraz ide hlavne o neustály nárast exportu.”
 • “Na energetickom trhu je všetko ťažké kvôli ruskému vydieraniu. Vydierajú preto, aby trpeli všetci spotrebitelia v Európe. Na toto vydieranie musíme reagovať spoločne.”
 • “Dnes Rusi dvakrát vystrelili na jadrovú elektráreň Záporoží. Rusko musí byť brané na zodpovednosť za ohrozenie jadrovej elektrárne.”
 •  “Uskutočnilo sa stretnutie o konfiškácii majetku. Kabinet ministrov informoval, že už bolo skonfiškovaných 28 miliárd UAH. Plánujeme skonfiškovať viac ako 900 ruských aktív, a ak spočítame aktíva obyvateľov Ruskej federácie, tak viac ako 36 tisíc. Počúval som skupinu, ktorá pracuje na konfiškácii ruských aktív v zahraničí“.
 • “Hovoril som s prezidentom Malawi. Toto je už 9. krajina v Afrike, s ktorou tento rok komunikujeme prvýkrát.”

 

20:03 – Riaditeľa ruského laboratória podieľajúceho sa na vývoji hypersonických rakiet zadržali pre podozrenie z vlastizrady.

Agentúra Reuters o tom informovala s odvolaním sa piatkovú správu ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

 

20:02 – Situácia na Ukrajine a v Donbase do tejto hodiny, pohľad z ruskej strany:

 • Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili dvakrát za deň na jadrovú elektráreň Záporožie
 • Kabinet ministrov Ukrajiny má v úmysle skonfiškovať 903 aktív patriacich Rusku
 • Vereščuková: Po “povinnej evakuácii” z DĽR uvažuje Kyjev o podobnom opatrení pre ďalšie regióny
 • Generálny tajomník Amnesty International obhajoval správu o zločinoch ozbrojených síl Ukrajiny, ktorú Zelenskyj predtým kritizoval
 • V DĽR je už úroda dokončená na 70 %
 • SBU zadržala obyvateľa Ľvovskej oblasti, ktorý vyzval na raketový útok na Banderov pamätník vo Ľvove
 • Guvernér Nikolajevu oznámil zavedenie zákazu vychádzania a zatvorenie mesta na víkend s cieľom vykonať razie s cieľom identifikovať ľudí ochotných spolupracovať s Ruskou federáciou
 • Prístav Berďansk je úplne vyčistený od mín a je pripravený prijať lode a náklad
 • Vyšetrovací výbor Ruska vytvoril v Donecku vyšetrovacie oddelenie

 

20:30-  Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že v rámci odvetných krokov ukladá zákaz vstupu pre 62 kanadských občanov vrátane vládnych predstaviteľov.

 

20:00 – Generálny štáb Ukrajiny: Ukrajina odrazila ruskú ofenzívu pri Maryinke, nepodarilo sa jej postúpiť v troch ďalších mestách v Doneckej oblasti.

Ukrajinské jednotky odrazili ruský postup smerom k Maryinke, 30 kilometrov západne od Rusmi okupovaného Donecka. Ruské sily sa neúspešne pokúšali postúpiť aj pri mestách Bakhmut.

 

19:50 – Pápež František sa v piatok vo Vatikáne stretol s biskupom Antonijom, druhým najvplyvnejším lídrom Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Návšteva sa konala pred očakávaným stretnutím Františka s patriarchom Kirillom na budúci mesiac. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

 

19:43 – Nálet v mnohých regiónoch Ukrajiny vrátane Kyjeva.

Z Bieloruska hlásia vzlet dvoch stíhačiek, tvrdia ukrajinské médiá.

Na snímke regióny, kde by mali prebiehať nálety stíhačiek

 

18:32 – Kremeľ zatiaľ nerozhodol o dátume referenda na územiach Ukrajiny kontrolovaných Ruskom. Informuje o tom ruská opozičná publikácia Meduza s odvolaním sa na niekoľko anonymných zdrojov blízkych Kremľu.

 

18:30 – Ukrajina a Rusko sa vzájomne obvinili z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už v marci pri invázii na Ukrajinu obsadili ruské vojská. Na mieste vznikol požiar.

 

15:52 – Od začiatku povinnej evakuácie bolo z Doneckej oblasti evakuovaných 1650 ľudí, z toho 330 detí. “Krajine” to oznámila Irina Vereščuková.

„Evakuácia pokračuje a neexistujú žiadne pevné časové rámce a termíny, kedy sa skončí. Zároveň rozširujeme geografiu umiestnenia evakuovaných osôb. Teraz prichádza evakuačný vlak do Kropyvnytskyi, budúci týždeň spustíme aj vlak do Poltavy. Niektorých ľudí z Doneckej oblasti doručujeme autobusom do Dnepra. V tomto čase sa už pripravujú na prijatie evakuovaných iné regióny – Žitomir, Vinnica atď. všetko je naplánované a celý proces kontroluje vláda,“ povedal Vereščuková.

 

15:51 – Rusko vyhostilo 14 zamestnancov bulharského konzulátu a veľvyslanectva ako odpoveď na “nedôvodné” rozhodnutie Sofie vyhostiť z Bulharska ruských diplomatov. V piatok to oznámilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

 

15:50 – Rusko vypustí špionážny satelit pre Irán, ale bude s ním monitorovať Ukrajinu, píše The Washington Post s odvolaním sa na svoje zdroje zo západných spravodajských služieb.

Satelit by mal výrazne posilniť schopnosť Teheránu špehovať vojenské zariadenia na Blízkom východe.

Moskva však najskôr zamýšľa použiť kozmickú loď na monitorovanie ukrajinských ozbrojených síl, píšu noviny.

 

14:38 – Situácia na frotoch 5. augusta 2022

Situácia na frotoch 5. augusta 2022

 

14:19 – Do 5. augusta Európska únia úspešne koordinovala vyše 1000 lekárskych evakuácií ukrajinských pacientov prostredníctvom svojho mechanizmu v oblasti civilnej ochrany, aby im poskytla špecializovanú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach v celej Európe.

 

13:42 – Popredný poradca tureckého prezidenta v piatok povedal, že medzinárodné spoločenstvo nemôže ukončiť vojnu na Ukrajine ignorovaním Moskvy, keďže Tayyip Erdogan zamieril do Ruska, aby sa stretol so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom.

 

13:38 – Ukrajinská armáda oznámila, že oslobodila dedinu Dibrovnoje neďaleko Izjumu v Charkovskej oblasti. Ozbrojené sily Ukrajiny tak mohli posunúť frontovú líniu, uvádza facebooková stránka 93. OMBR Kholodny Yar.

 

13:37 – Rusko je pripravené na úrovni prezidentov rokovať s USA o výmene väzňov. Oznámil v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Stalo sa tak deň po tom, čo v Rusku odsúdili americkú basketbalistku Brittney Grinerovú za pašovanie drog.

“Sme pripravení o tejto veci diskutovať, avšak len v rámci (komunikačného) kanála, ktorý vytvorili prezidenti (Vladimir) Putin a (Joe) Biden,” povedal Lavrov na tlačovej konferencii počas návštevy Kambodže.

 

13:35 – Mykolajiv na juhu Ukrajiny bude cez víkend “zatvorený”. Zavedie sa zákaz vychádzania, povedal guvernér. Už skôr ho miestne publikácie citovali s tým, že plánujú mesto na niekoľko dní uzavrieť pre raziu, pri ktorej budú hľadať ľudí ochotných spolupracovať s Ruskom.

 

12:20 – V USA si povzdychli, že Západ nedokáže ekonomicky izolovať Ruska

Nina Masihová, publicistka denníka The Washington Post, uviedla, že nárast ruského dovozu do Indie ukazuje, že pokusy izolovať Rusko sú odsúdené na úplný neúspech.
Že India začala nakupovať viac všetkého:

– Hnojivo;
– Uhlie;
– Slnečnicový olej.

Okrem toho India nie je jedinou krajinou, ktorá má úzke hospodárske väzby s Ruskom v poľnohospodárskom sektore. Napríklad Brazília by nebola schopná pestovať svoju sóju bez nákupu ruských hnojív.

Polovica krajín G20 nezaviedla sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu a nepodporuje snahu Západu izolovať Rusko, uviedla agentúra Bloomberg.

Skupina G20 na rozdiel od skupiny G7 nie je taká aktívna v podpore Ukrajiny v jej boji proti ruskej agresii, uvádza sa v článku. K medzinárodným sankciám voči Rusku sa pripojila len polovica z 20 krajín.

Mnohé krajiny G20 na celom svete síce nepomáhajú Moskve obchádzať sankcie, ale stavajú sa proti jej hospodárskej izolácii.

Tento postoj G20 znemožňuje americkú iniciatívu obmedziť globálne ceny ropy z Ruska, píše agentúra Bloomberg.

 

12:16 – Rusko chce špehovať Ukrajinu pomocou iránskeho satelitu – The Washington Post

Satelit Chajam bude vypustený 9. augusta z Bajkonuru pomocou rakety Sojuz.

“Teherán potrebuje Higham na špehovanie vojenských cieľov na Blízkom východe. Očakáva sa však, že Moskva ho v prvých mesiacoch využije na svoje vlastné vojenské záujmy na Ukrajine.

 

12:11 – Mykolajiv na juhu Ukrajiny je cez víkend “uzavretý” a je v ňom zavedený zákaz vychádzania, uviedol guvernér. Miestne médiá ho predtým citovali, že mesto plánujú na niekoľko dní uzavrieť kvôli razii, pri ktorej budú hľadať ľudí ochotných spolupracovať s Ruskom.

 

11:52 – Zhrnutie Ministerstva obrany Ruskej federácie o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine (05.08.2022)

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

– Vysoko presné letecké rakety ruského letectva zasiahli miesta dočasného rozmiestnenia dvoch húfnicových delostreleckých oddielov 44. delostreleckej brigády AFU a sklady raketových a delostreleckých zbraní pri Novoivanivke v Záporožskej oblasti.

– Zničených bolo do 150 vojakov, dve americké húfnice M777 a do 1 500 kusov munície, šesť húfnic Msta-B, osem delostreleckých diel rôznych modifikácií, približne 350 nábojov pre raketomety Grad a sedem bezpilotných lietadiel.

– V Charkovskej oblasti bolo pri konflikte s veliteľmi jednotiek 92. mechanizovanej brigády AFU zranených deväť miestnych obyvateľov.

– Velitelia tejto jednotky sa snažili násilne vysťahovať civilistov z ich domovov, aby mohli ubytovať zahraničných žoldnierov, ako aj vybaviť vojenské a delostrelecké pozície na ich dvoroch.

– Na potlačenie protestov spustili nacionalisti a zahraniční žoldnieri paľbu, v dôsledku ktorej štyria miestni obyvatelia v obci Šestakovo a piati vo Verchnom Saltove utrpeli strelné zranenia rôzneho stupňa závažnosti.

– Údery taktického a armádneho letectva, raketových jednotiek a delostrelectva na vojenské objekty na Ukrajine pokračujú.

 

11:17 – Už 30 západných značiek v Rusku zmenilo svoje etikety.

Napríklad namiesto bežnej Coca-Coly dostali Rusi Dobrú Colu, namiesto Fanty Dobry Orange a čipsy Lays zmenili len jedno písmeno v názve a stali sa Layc.

Časopis Mens Health sa stal Men Today.

Značka oblečenia Levis sa zmenila na JNS a Cropp na CR.

V Rusku pôsobia giganti ako KFC, Pizza Hut, Nokian, Marks&Spencer naďalej pod svojimi starými značkami.

 

11:03 – Situácia na Ukrajine a na Donbase k tomuto času, pohľad z ruskej strany:

 • Konvoje ruského ministerstva pre mimoriadne situácie dodali od začiatku humanitárnej misie na Donbas približne 60 000 ton pomoci
 • Zelenskyj obvinil EÚ z umelého odďaľovania pomoci Ukrajine vo výške 8 miliárd eur
 • Turecké ministerstvo obrany potvrdilo, že suché nákladné lode Navistar a Rojen s obilím opúšťajú Odesu, a informovalo, že suchá nákladná loď Polarnet s obilím opúšťa Čierne more
 • Záporožská oblasť čoskoro prejde na ruskú telefónnu predvoľbu
 • V Chersone bola zneškodnená “spiaca bunka” ukrajinskej armády, jej členovia vrátane dvoch veliteľov boli zadržaní
 • Arestovič tvrdí, že Irán odovzdal Rusku 46 dronov
 • Severné Macedónsko odovzdáva Ukrajine štyri lietadlá Su-25, ktoré boli od roku 2004 zakonzervované

 

11:01 – Erdogan dnes odlieta do Soči. Oficiálne body programu: Sýria, Ukrajina, vývoz obilia.

Recep Tayyip Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

 

9:54 – Americký predstaviteľ obvinil vo štvrtok Moskvu, že sa chystá predložiť falošné dôkazy o útoku na väznicu Olenivka. Má to vyzerať tak, že smrť ukrajinských vojnových zajatcov spôsobila samotná Ukrajina. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Z útoku na väznicu v meste Olenivka na východe Ukrajiny sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva. Podľa Ruska k útoku došlo v noci 29. júla. Zahynulo vyše 50 ukrajinských zajatcov vrátane vojakov, ktorí sa po dlhých týždňoch bránenia oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol vzdali ruským silám.

Nemenovaný americký predstaviteľ pre AFP povedal, že správy tajných služieb naznačujú, že Rusko pred prípadnými návštevami cudzích vyšetrovateľov nastraží dejisko útoku vo väznici tak, aby vina padla na ukrajinské ozbrojené sily. Predstaviteľ tieto dôkazy bližšie nešpecifikoval.

 

9:21 – Analýza situácie na Ukrajine z pohľadu USA

Hlavné závery Amerického inštitútu pre štúdium vojny:

 • Ruské vojská sa snažia postupovať severozápadne od mesta Izjum.
 • Ukrajinské sily uskutočnili sériu neúspešných lokálnych protiútokov medzi mestami Izjum a Slavjansk.
 • Ruské jednotky pokračovali v pozemných útokoch severovýchodne a južne od Artemovska (Bachmut).
 • Ruské jednotky pokračovali v ofenzíve na Peski a uskutočnili pozemný útok juhozápadne od Donecka.
 • Ruské jednotky pokračovali v presune techniky a personálu na severovýchod Chersonskej a západnej Záporožskej oblasti.
Na snímke útok na Bachmut

 

8:22 – Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovyč uviedol, že Irán odovzdal Rusku 46 dronov a ruská armáda ich už používa na Ukrajine.

“Podľa niektorých správ už zaznamenali ich použitie… Iránsky dron predstavuje bezpilotné lietadlo do veľkej miery predchádzajúcej generácie, vyrobený na kolene, ale nejaké čiastkové úlohy dokáže vyriešiť, pretože v tejto vojne aj detské kvadrokoptéry riešia problémy – s improvizovanými chápadlami a hádzaním granátov,” povedal Arestovič v relácii Marka Fejgina.

Pripomeňme si, že koncom júla sa objavili informácie, že Irán sa chystá dodať Rusku útočné bezpilotné lietadlá. Oficiálne to obe krajiny popreli.

 

7:06 – Kľúčové informácie zo správy Generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl z rána 5. augusta

 1. Pri Seversku prebiehajú tankové boje a boje s ručnými zbraňami.
 2. Južne a východne od Bachmutu prebiehali útočné boje v oblasti Soledaru a priamo v Bachmute.
 3. Ruská ofenzíva pri Avdejevke, boje pokračujú.
 4. Okupanti začali raketový útok na Nikolajevku v Odeskej oblasti.
Na snímke kontrolované územia v Donecku

 

6:58 – Hlavné body večerného prejavu prezidenta Zelenského:

 1. “Pri útoku na zastávku verejnej dopravy v Torecku zahynulo osem ľudí. Bol to úmyselný zásah.”
 2. “Dnes sme videli správu Amnesty International, ktorá sa snaží preniesť zodpovednosť z agresora na obeť. Ak niekto postaví agresora a obeť na roveň, nemožno to tolerovať.”
 3. “Hovoril som s africkými médiami. Afriku môže zasiahnuť potravinová kríza. Afrika má však nedostatok pravdivých informácií a prebytok ruskej propagandy.”
 4. “Prvýkrát v histórii som hovoril s prezidentom Guiney-Bissau, zajtra budem hovoriť s ďalším africkým lídrom.”
 5. “Pripomínam niektorým európskym lídrom, aby ukrajinských dôchodcov, vnútorne vysídlené osoby, učiteľov a ďalších ľudí závislých od rozpočtu nerobili rukojemníkmi svojej nerozhodnosti alebo byrokracie. Pomoc vo výške osem miliárd eur je teraz pozastavená. Je to buď zločin, alebo omyl. Nechcem menovať krajinu, ktorá tento proces brzdí. Dúfam, že je to len omyl.
 6. “Uskutočnilo sa zasadnutie štábu vrchného veliteľa. Minister obrany Reznikov informoval o aktuálnych dodávkach vybavenia a munície pre vojská. Hlásili sa aj vrchný veliteľ Zalužnyj, šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny Maliuk a minister vnútra Monastyrskyj. Analyzovala sa situácia v najakútnejších oblastiach frontu, najmä v Doneckej oblasti. Osobitná pozornosť bola venovaná stavu plnenia predchádzajúcich rozhodnutí Stavky, ktoré sa musia v plnej miere realizovať.
Na snímke kontrolované územia v Donecku

 

6:44 – Medzi Zelenským a primátormi veľkých ukrajinských miest je rozkol

Podľa amerického denníka The Washington Post sa niektorí starostovia domnievajú, že Zelenskyj a jeho administratíva odsúvajú regióny na vedľajšiu koľaj, aby si udržali kontrolu nad miliardami dolárov medzinárodnej pomoci.

Primátori veľkých miest obvinili Zelenského, že ich odsúva na vedľajšiu koľaj aby si udržal kontrolu nad miliardami dolárov medzinárodnej pomoci

 

6:38 – Podľa vyjadrení ruského veľvyslanectva vo Washingtone USA začali skutočný “hon” na Rusov pri ich cestách do zahraničia, pričom od roku 2008 došlo k viac ako 50 prípadom zadržania ruských občanov.

 

6:36 – V kambodžskom Phnom Penhu sa koná stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Východoázijského summitu. Spolu so zástupcami združenia ASEAN sa na nej zúčastňujú aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.

V sále medzi Lavrovom a Blinkenom bude za stolom sedieť ich filipínsky kolega.

 

6:34 – Spoločné koordinačné centrum schválilo 5. augusta odchod troch lodí s nákladom 58 000 ton obilia z Odesy a Černomorska.

Severné Macedónsko tajne odovzdalo Ukrajine štyri lietadlá Su-25, ktoré boli od roku 2004 zakonzervované, informovala severomacedónska spravodajská a analytická webová stránka MKD.

Severomacedónske ministerstvo obrany predtým potvrdilo presun tankov T-72 na Ukrajinu.

 

6:25 – Hlavné z vyhlásenia Michaila Mizinceva, šéfa Národného centra riadenia obrany Ruskej federácie:

 • Ukrajinskí nacionalisti ostreľovali ruské ozbrojené sily zo súkromných domov v oblastiach pod ich kontrolou v DĽR, kde majú palebné pozície vybavené ťažkým delostrelectvom a raketometmi;
 • AFU vybavila oporný bod v Novej Vodolage a ukrajinské ozbrojené formácie v Slovjansku;
 • Ženisti ruských ozbrojených síl skontrolovali viac ako tisíc budov na Donbase;
 • Za posledných 24 hodín bolo z nebezpečných oblastí Ukrajiny a Donbasu evakuovaných do Ruska viac ako 26 500 utečencov.

 

6:20 – Protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl sa odkladá, uviedol vojenský expert Oleg Ždanov v prehľade situácie na frontoch, ktorý zverejnil na svojom kanáli YouTube.

Podľa jeho názoru ukrajinské ozbrojené sily budú musieť s protiofenzívou počkať kvôli malým dodávkam zbraní zo Západu.

“Otázka protiofenzívy sa trochu odkladá. Ale otázka obrannej operácie nie. Sme v pozícii, aby sme ju uskutočnili,” domnieva sa Ždanov.

“Nemôžeme povedať, že absolútne nehrozí prielom ruských vojsk v smere troch veľkých miest, ale pravdepodobnosť prielomu je prakticky nulová,” povedal expert a spresnil, že má na mysli Krivoj Rog, Záporožie a Mykolajiv.

Zdôraznil, že nepriateľ sa snaží roztiahnuť ukrajinské ozbrojené sily pozdĺž celej frontovej línie, ktorá je dlhá takmer 2 500 kilometrov.

Denník The Financial Times už skôr písal o neuskutočniteľnosti tohtoročnej protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl z dôvodu nedostatku zbraní

 

6:15 – Ruské opozičné noviny Meduza informovali o novej “kremeľskej metodickej príručke” pre médiá o porovnaní vojny na Ukrajine s prvou svetovou vojnou.

Podľa Meduzy hlavnou tézou “metodiky” je, že tak na začiatku 20. storočia, ako aj teraz bolo Rusko “zatiahnuté” do vojenskej konfrontácie Západom.

V texte sa vysvetľuje, že Západ pravidelne vedie vojny kvôli svojim “koloniálnym nárokom”, zatiaľ čo Rusko je zakaždým nútené zapojiť sa do konfliktu, pretože sa zastáva “bratských národov”, “neopúšťa svojich” a “zastávajú sa utláčaných”.

Napríklad v roku 1914 Ruské impérium “nemohlo opustiť” Srbsko.

Vojna na Ukrajine sa v “metodickom texte” označuje ako “súčasná ukrajinská kríza”. Autori textu spájajú vznik konfliktu s Euromajdanom a vojenskými akciami na Donbase, píše Meduza.

 

Vojna na Ukrajine, 4. augusta 2022. Hlavné udalosti z pohľadu ruskej strany:
 • Ruské ozbrojené sily zničili vysoko presnými údermi až 130 príslušníkov vojenského personálu na pozíciách 92. mechanizovanej brigády pri Charkove, uviedlo ministerstvo obrany;
 • Na pozíciách opustených ukrajinskou armádou sa našli omamné látky vrátane opioidov;
 • Ruská armáda skúma prichádzajúce vzorky ukrajinských vojakov na prítomnosť silných stimulantov, ktorých stopy môžu v ľudských vlasoch a tkanivách pretrvávať až šesť mesiacov;
 • Je jasné a dokázané, že ukrajinských zajatcov v Jelenovke zabila ukrajinská armáda, Rusko nemá čo skrývať, povedal Peskov, keď komentoval správy amerických médií o tom, že Rusko “falšuje” dôkazy v tejto osade;
 • Ukrajinský minister obrany prepustil šéfov štátnych spoločností Ukrspetseksport a Spetstekhnoeksport, ktoré sa špecializujú na vývoz a dovoz zbraní;
 • Kyjev neočakáva, že tento rok dostane od Západu dostatok zbraní na naplánovanie protiofenzívy, uviedol denník Financial Times;
 • Gubernátor mesta Brjansk oznámil, že obec Klimovo bola ostreľovaná raketou Tochka-U s dvoma obeťami;
 • Generálna prokuratúra DĽR podala na súd obžalobu piatich zahraničných žoldnierov – občanov chorvátska, švédska a troch britských občanov;

MVČK uviedli, že nezaručujú bezpečnosť zajatých vojakov pluku Azov.

Situácia na Ukrajine
Situácia na Ukrajine a na Donbase 4. augusta 2022

 

Situácia na Ukrajine a na Donbase 4. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:
 • Stíhačky Rosgvardie zlikvidovali 24 operátorov ukrajinských dronov v LĽR
 • Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl hlási stiahnutie z oblasti Semigorie a Butovky pri Avdejevke
 • Brjanský gubernátor Bogomaz informoval o dvoch obetiach po ostreľovaní obce Klimovo zo strany AFU
 • Peskov označil prevrat na Ukrajine v roku 2014 za skutočnú hrozbu pre svetový poriadok
 • Kučma predpovedal osud Gruzínska a Kazachstanu v prípade porážky Ukrajiny
 • Televízny moderátor Savik Šuster má zákaz vstupu na Ukrajinu na tri roky
 • Reuters: EÚ môže do septembra pripraviť nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 8 miliárd eur
 • Ukrajinský premiér Šmygal oznámil začiatok masovej privatizácie od 1. septembra
Na snímke situácia na Donecku k večeru 4. augusta 2022

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali