Halák vychytal ďalší triumf Islanders, Chára s tromi mínuskami

New York 11. februára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

Jaroslav Halák priviedol svoj tím k druhému víťazstvu za sebou

Slovenský brankár Jaroslav Halák si pripísal 34 zákrokov pri triumfe hokejistov New York Islanders v zámorskej NHL nad Edmontonom 3:2. Halák mal percentuálnu úspešnosť 94,4 a priviedol svoj tím k druhému víťazstvu za sebou.

Na snímke slovenský brankár Islanders Jaroslav Halák (vľavo) úspešne zasiahol proti strele hráča Oilers Boyda Gordona (v strede)

Slovenský gólman prvýkrát inkasoval v 11. minúte, keď Ryan Hamilton presnou strelou pomedzi jeho betóny umiestnil puk do siete. Už o tri minúty neskôr prišla odpoveď z hokejky domáceho Colina McDonalda. V druhom dejstve Josh Bailey strelil svoj deviaty gól v sezóne a “ostrovanov” poslal do vedenia 2:1. Ani to však netrvalo dlho a Anton Lander v 37. minúte využil presilovku, keď ho spoza bránky ideálne našiel Jordan Eberle a Halák druhýkrát lovil puk zo svojej svätyne. Viac pukov ale za chrbát nepustil a svoj tím v zvyšnej časti hry výrazne podržal. Aktívni “olejári” prestrieľali súpera v záverečnej 20-minútovke 15:5, no recept na Haláka hľadali márne. Ten si pripísal tretí triumf v rade a celkovo 29. v sezóne, za čo mu patrí v štatistikách brankárov tretia priečka. “Jaro podáva dobré výkony počas celého roka. On vždy vie, čo musí robiť. Šancí bolo veľa, čo sa nestáva v každom zápase a vtedy treba byť neustále v pozore,” uviedol po stretnutí kapitán Newyorčanov John Tavares. Rozuzlenie napokon priniesla 56. minúta, keď o víťazstve domácich rozhodol Casey Cizikas.

Edmonton tak pokračuje v kolísavých výkonoch a v Západnej konferencii mu patrí posledná 14. priečka s 39 bodmi, na predposlednú Arizonu stráca osem bodov. Do hry zasiahol aj Halákov spoluhráč Ľubomír Višňovský, ktorý mal dva plusové body, v drese Edmontonu si Martin Marinčin pripísal dve “mínusky”.

Na snímke slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára (vpravo) a hráč Dallasu Tyler Seguin (vľavo) v súboji za bránkou

Nedarilo sa Bostonu a jeho kapitánovi Zdenovi Chárovi. “Medvede” prehrali doma s Dallasom 3:5 a slovenský obranca zaznamenal okrem dvoch striel na bránku súpera aj tri mínusové body za účasť na ľade pri góloch Dallasu. Chára bol s vyše 23 minútami na ľade najvyťaženejším korčuliarom domácich, ktorí až dva góly inkasovali počas svojich presiloviek. Za Dallas dvakrát skóroval Jamie Benn. Ten upravil na 3:1 pre Stars po prvej tretine a vyhnal z bránky domácich Niklasa Svedberga. Prehre ale nezabránil ani Tuukka Rask, ktorý kryl 20 striel súpera. “Z našej strany to bolo zlé, vieme, že niečo musíme napraviť. Nemáme však veľa času. Musíme s tým niečo robiť. Je predsa neakceptovateľné, aby sme dvakrát vo vlastnej presilovke inkasovali. A už vôbec nie v kľúčovej časti hry,” cituje nhl.com Cháru.

Toronto s Richardom Pánikom nestačilo doma na New York Rangers, pod triumf hostí 5:4 sa dvoma presnými zásahmi podpísal Mats Zuccarello. Rick Nash mal tri asistencie. Víťazstvo Rangers sa vôbec nerodilo ľahko. Hoci si od úvodu držali náskok, domáci v záverečnom dejstve vyrovnali na 4:4. Päť minút pred koncom sa však Nash zmocnil puku za bránkou Toronta, našiel úplne voľného Zuccarella, ktorý pre svoj tím vybojoval plný bodový zisk. “Nezaslúžili sme si vyhrať. Keď si vypracujete 10 šancí za dve tretiny a súper 23, tak je jasné, že takto sa vyhrať nedá,” skonštatoval tréner Toronta Peter Horachek.

Tomáš Kopecký sa nezmestil do zostavy Floridy, ktorá si poradila s Anaheimom hladko 6:2. “Panteri” spečatili osud duelu už po 40 minútach, keď viedli pohodlne 5:2. Anaheimu nestačila ani výraznejšia strelecká aktivita, pomer striel bol 33:26 v prospech Ducks, ktorí tak prehrali tretí zápas za sebou. Zaujímavosťou je, že úplne rovnaký výsledok sa zrodil už v treťom vzájomnom súboji týchto tímov. V novembri minulého roka v Honda Center triumfovala Florida, 24. marca zase Anaheim zvíťazil 6:2.

Buffalo s Andrejom Meszárošom prehralo s Ottawou 1:2. Víťazný gól strelil v 53. minúte Čech Milan Michálek, pre ktorého to bol ôsmy presný zásah v aktuálnom ročníku. Meszároš odohral 16:42 min, do štatistík sa ale nezapísal.

Hokejisti Winnipegu ukončili víťaznú sériu Minnesoty, ktorá sa po prehre 1:2 pp zastavila na čísle šesť.

NHL – sumáre:

BOSTON – DALLAS 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

Góly: 11. Krejčí (Pastrňák, Lucic), 21. Bergeron (Marchand), 27. Hamilton (Kelly, Krug) – 8. Fiddler, 15. Benn (Goligoski, Klingberg), 18. Benn (Eaves, Benn), 34. Daley, 60. Cole (Demers, Spezza). Brankári: Svedberg (21. Rask) – Lehtonen, strely na bránku: 44:32, 17.565 divákov

BUFFALO – OTTAWA 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 46. Myers (Moulson, Stewart) – 13. Karlsson (Turris, Stone), 53. Michálek (Wiercioch, Hoffman). Brankári: Enroth – Lehner, strely na bránku: 36:26, 19.070 divákov

NY ISLANDERS – EDMONTON 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 14. McDonald (Martin, Hamonic), 32. Bailey (Hickey, Lee), 46. Cizikas (McDonald, Hickey) – 11. Hamilton (Jakupov, Pakarinen), 37. Lander (Eberle, Nugent-Hopkins). Brankári: HALÁK – Fasth, strely na bránku: 28:36, 15.608 divákov

FLORIDA – ANAHEIM 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)

Góly: 6. Kulikov (Campbell, Bolland), 13. Bjugstad (Hayes, Huberdeau), 26. Ekblad (Huberdeau, Campbell), 33. Barkov (Boyes, Huberdeau), 34. Bolland (Fleischmann, Gudbranson), 53. Hayes (Kampfer, Gudbranson) – 28. Palmieri (Rakell, Fowler), 35. Jackman (Stoner, Vatanen). Brankári: Luongo – Bryzgalov (26. Gibson), strely na bránku: 26:33, 8576 divákov

MONTREAL – PHILADELPHIA 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 – 1:0)

Góly: 43. Plekanec (Galchenyuk, Gallagher), 64. Desharnais (Markov) – 1. Read (Simmonds). Brankári: Price – Emery, strely na bránku: 41:24, 21.287 divákov

TORONTO – NY RANGERS 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)

Góly: 16. Rielly (Franson, Bozak), 23. Robidas (Komarov), 41. Rielly (Winnik, Kadri), 47. Winnik – 3. Boyle (Brassard, Nash), 11. Zuccarello (Nash, Brassard), 22. Hayes (Staal, Klein), 31. Moore (Hagelin, Staal), 55. Zuccarello (Nash, Moore). Brankári: Reimer – Talbot, strely na bránku: 34:39, 18.946 divákov

NASHVILLE – TAMPA BAY 3:2 pp (0:0, 2:0, 0:2 – 1:0)

Góly: 29. Jones (Stalberg, Volčenkov), 33. Beck (Gaustad, Nystrom), 65. Neal (Josi, Cullen) – 42. Connolly (Filppula), 48. Kučerov (Palat, Johnson). Brankári: Rinne – Vasilevskij, strely na bránku: 29:32, 16.362 divákov

ST. LOUIS – ARIZONA 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 16. Steen (T.J. Oshie, Backes), 32. Jaškin (Gunnarsson) – 5. Gagner (Erat, Stone). Brankári: Allen – Smith, strely na bránku: 36:26, 17.312 divákov

WINNIPEG – MINNESOTA 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 48. Enström (Perreault), 64. Byfuglien – 51. Pominville. Brankári: Hutchinson – Dubnyk, strely na bránku: 34:30, 15.016 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 2/36 94,4

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

ml

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.