Exkluzívne: Veľký rozhovor s predsedom hnutia REPUBLIKA Milanom Uhríkom

Bratislava 25. marca 2021 (HSP/Foto:Archív Milan Uhrík)

 

„Nebudeme sa podieľať na ,občianskych vojnách‘ v konzervatívnom spektre: našimi politickými súpermi sú liberáli, progresívci a korupčníci. To ich ideme poraziť,“ hovorí predseda hnutia REPUBLIKA Milan Uhrík. Bude to on, kto zdvihne nad hlavu zástavu národnej politiky, aby opäť viala hrdo a dôstojne?

Milan Uhrík
Na snímke predseda hnutia REPUBLIKA Milan Uhrík

Hlavné správy: Po odchode z ĽSNS ste deklarovali, že program a vízia vášho nového hnutia nie sú príliš odlišné od programu a vízie ĽSNS. Dá sa však predpokladať, že určité rozdiely tam budú. Ktoré to sú?

Uhrík: Jedná sa predovšetkým o rozdiely vo forme a v úrovni, na akej chceme náš program prezentovať a realizovať. Názory sme nezmenili, veď program ĽSNS som dlhé roky vo veľkej miere spoluvytváral. Radikálna reforma EÚ a boj proti jej federalizácii, zachovanie národnej suverenity a identity členských štátov, presadzovanie vojenskej neutrality Slovenska, získanie štátnej kontroly nad strategickými podnikmi a monopolmi (plynárne, elektrárne, vodárne) či obnovenie poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti Slovenskej republiky – to sú veci, za ktorými si stále stojíme. Takisto samozrejme ochrana tradičných hodnôt, zlepšenie vymožiteľnosti práva, či zavedenie zásluhovosti do sociálneho systému (aby sme podporili rodinnú politiku štátu, ale aby si asociáli z osád nerobili z rodenia detí živnosť).

Keď sa pýtate na rozdiel oproti ĽSNS, tak na rozdiel od nich sa nechceme obzerať dozadu a hašteriť sa za veci patriace sto rokov do minulosti, ale chceme sa sústrediť na realitu súčasnosti a na víziu do budúcnosti. Sme hrdí Slováci, a súčasne si uvedomujeme, že dnešný svet už zápasí s úplne inými problémami a hrozbami, ktoré dostatočne rozoštvávajú národ aj samé o sebe.

Jednoducho, musíme hľadať to, čo nás spája a nie to, čo nás (národniarov, vlastencov, konzervatívcov) rozdeľuje. Naším cieľom je poskytnúť obraz postupnej a skutočnej zmeny. Striedať vládu zlodejov za vládu šialencov a potom naopak, to totiž nie je posun vpred.

 

Hlavné správy: Čo nové prinášate na politickú scénu?

Uhrík: Pozitívne vlastenectvo, razanciu a odvahu predkladať a realizovať riešenia, ktoré považujú obyvatelia Slovenska za dobré a správne. Ľudia nás poznajú, vedia, aké hodnoty a program presadzujeme.

Chceme to robiť profesionálne, dôstojne a bez nánosu zbytočných, nič neriešiacich „fašistických“ provokácií, ktoré by stranu viedli do totálnej domácej aj zahraničnej izolácie – čiže do pozície, z ktorej nikdy nič nepresadí a jej existencia je teda v podstate zbytočná.

 

Hlavné správy: Vaša osobná pozícia ako politika sa zmenila. Nemusíte držať stranícku líniu ĽSNS, ale ako predseda a zakladateľ nového hnutia REPUBLIKA môžete otvorene presadzovať svoj pohľad na veci. Nakoľko intenzívne vy osobne vnímate tento rozdiel a v čom najviac spočívajú jeho výhody (prípadne nevýhody)?

Uhrík: Rozdiel je sloboda, ktorá zavládla okolo REPUBLIKY, a ktorá má tendenciu spájať skutočne širokú vzorku tých, ktorí to myslia so Slovenskom dobre. Ovzdušie, kde nepanuje rigidný pohľad jedného človeka, ale uvoľnená a pozitívna tímová atmosféra a šanca angažovať sa.

A neverili by ste, kto všetko a sympatizanti akých strán sa k nám dnes hlásia. Je to úžasné. S konzervatívnymi a vlasteneckými názormi súhlasí veľmi veľa Slovákov, len potrebujú subjekt, ku ktorému by sa nemuseli hanbiť prihlásiť. Hľadajú lídra, ktorý nebude robiť zo seba šaša a z vlasteneckej myšlienky tragikomédiu, pretože to si táto vznešená myšlienka naozaj nezaslúži. Vlastenecká scéna na Slovensku má na oveľa viac. Za REPUBLIKU sa nemusí hanbiť nikto – ani robotník, ani lekár.

 

Hlavné správy: ĽSNS sa v mnohých situáciách v minulosti ukázala ako zástanca skutočnej vlasteneckej politiky, ale jej najväčším problémom bolo a ostáva, že pri konfrontáciách s prorežimnými médiami nedokázala úplne presvedčivo rozbiť ich argumentáciu o spriaznenosti s určitými historickými obdobiami, udalosťami a s určitými názorovými prúdmi, ktoré dnešný režim zakazuje. Takýto biľag ste zdedili aj vy ako bývalí členovia. Čo chcete s tým robiť?

Uhrík: Všetky historické etapy v dejinách Slovenska berieme ako súčasť histórie, ktorá sa nedá zmazať. Dá sa z nej len poučiť a dajú sa prijať kroky, aby sa negatívne aspekty a ľudské tragédie už nikdy neopakovali.

Odmietame akúkoľvek spriaznenosť s totalitnými ideológiami minulosti. Na slovenský zápas o štátnosť však musíme zostať hrdí. Zároveň odmietame, aby NAKA obviňovala z extrémizmu a „vykopávala dvere“ niekomu za to, že vyjadrí slobodný názor na internete, napríklad na sociálnu politiku pred novembrom 1989. To je neslýchané!

Preto sme za absolútnu slobodu slova, ktorá je jednou z občianskych slobôd a zakladá sa na slobode myslenia. Ako už bolo povedané: nehľadíme do minulosti. Reálne vnímame problémy súčasného sveta, chceme sa inšpirovať dobrým a zlého sa strániť.

 

Hlavné správy: Akým spôsobom je podľa vás možné raz a navždy umlčať reči časti verejnosti o nálepkovaní „fašizmom“? Od toho sa totiž odvíja aj možnosť akceptácie politického subjektu ako potenciálneho politického partnera inými stranami…

Uhrík: Poviem to reálne. Túto nenávisť a atmosféru budú naďalej šíriť len politici, novinári a aktivisti, ktorí nenávidia Slovensko a milujú zahraničné peniaze, cudzie záujmy a oligarchov. Tento typ politikov navštevuje deň po voľbách rôzne ambasády a bankám veľkoryso odpúšťa odvody. Novinári sa po študijných pobytoch, kurzoch a stážach v USA a Veľkej Británii vracajú späť na Slovensko s bodíkom do životopisu a určitým nastavením. Oni vedia, o čom hovorím.

A najhlučnejším aktivistom tečú granty z Bruselu, zahraničných ministerstiev, Nadácie otvorenej spoločnosti alebo nórskych fondov, aby tu robili diskreditačné kampane proti konkrétnym osobám a subjektom. Boháči z Esetu s možným prepojením na cudzie tajné služby naliali ťažké peniaze do vzniku Denníka N, do kampane dvoch posledných prezidentov, do strany Progresívne Slovensko a jej kandidátov. Penťáci a ďalší vlastnia desiatky médií tlačených, aj digitálnych.

Nás neplatí nikto. Nie sme „namočení“ v žiadnej korupcii. Preto si môžeme dovoliť slobodu bez záväzkov voči nikomu. Áno, každý urobil určite v živote niečo, na čo nie je hrdý, alebo čo by pri spätnom pohľade spravil dnes inak. Nie je hanba priznať si to. A áno, určite nás budú liberálni novinári aj naďalej označovať za „extrémistov“ a „fašistov“. Ale tak dnes fungujú všetky korporátne masmédiá. Presne takto nálepkujú konzervatívnych politikov aj v Bruseli a vo všetkých západných krajinách.

V súčasnosti je prakticky nemožné naozaj bojovať za tradičné hodnoty a zároveň sa vyhnúť tejto nálepke niekde v Denníku N. Tieto nálepky nedostávajú len liberáli a ich prisluhovači (napr. KDH). Toto nálepkovanie nás však neodradí. Nič si z toho nerobíme.

 

Hlavné správy: S tým nálepkovaním súvisí aj skutočnosť, že niektorí ľudia, ktorí odišli z ĽSNS spolu s vami (Mazurek, Suja, Ďurica) sú časťou verejnosti vnímaní práve ako členovia „tvrdého jadra“ ĽSNS. Neobávate sa, že práve oni by mohli znemožniť akceptáciu vášho hnutia politickým mainstreamom?

Uhrík: Opäť to súvisí s odvahou. Ale najskôr si povedzme, že informácie, ktoré v mediálnom priestore kolujú o kolegoch, sa delia na tri skupiny: prifarbená realita, bulvarizovaná polopravda a čistá lož. Niektoré veci sú staršie ako novinári, ktorí o nich píšu.

To, čo malo byť vysvetlené, bolo vysvetlené, chyby boli priznané, kolegovia prešli obrovským osobným vývojom a sebareflexiou, ospravedlnili sa za veci, s ktorými dnes už ani sami nesúhlasia. Totalitné ideológie z princípu odmietame. Na druhej strane nerozumiem, ako môže niekto robiť väčší problém z mladíka, ktorý kričal na moslimov na proteste proti imigrantom, ako z tých, čo rozkrádajú v politike miliardy a zapredávajú Slovensko cudzincom.

A teraz k odvahe, ktorú treba nájsť: ak nenájdeme odvahu povedať NIE novinárom, politikom a aktivistom, ktorí slúžia zahraničným záujmom, nikam sa nepohneme. Nemôžeme sa riadiť tým, čo nám rozkážu novinári, len aby nedajbože nenapísali o nás škaredý článok v nejakom plátku. Slovensku majú vládnuť demokraticky zvolení politici, ktorí majú slúžiť občanom, nie šéfredaktorom zahraničných médií. Nesmieme vymeniť demokraciu za médiokraciu.

Záujem mnohých korporátnych novinárov sa dá jednoducho zistiť podľa finančných tokov. A ak si niekto myslí, že sem posiela akýsi zahraničný filantrop či organizácia peniaze na to, aby sa Slováci mali lepšie, je naivný. Posiela peniaze na to, aby tunajší kolaboranti vytvorili skvelé prostredie pre ich biznis a odstránili politickú a obchodnú konkurenciu. Nechcú, aby si Slováci pýtali veľa za robotu, aby si chránili svoje deti a rodiny, aby boli sebestační, aby mali svoje polia alebo vlastnili svoje domy. Chcú z nás spraviť nájomníkov, ktorým nebude patriť už ani pôda pod nohami.

 

Hlavné správy: Koalície sa zvyčajne robia až po voľbách, ale predsa len vám položím tú politikmi neobľúbenú otázku: koho by ste zo súčasnej politickej scény vnímali ako viac či menej akceptovateľného koaličného partnera? A naopak, s kým by ste po voľbách za žiadnych okolností nešli do vlády?

Uhrík: Otázka je legitímna, odpoveď však náročná.

Určite vylučujeme z koaličnej spolupráce liberálov a progresívcov, kvôli zásadným svetonázorovým rozdielom. Ak však nechceme naveky len „brechať“ v opozícii, a ak chceme ľuďom a Slovensku reálne pomôcť, tak musíme ísť s niekým do vlády. Ak vylúčime spoluprácu s Matovičom a Kollárovcami, zostane nám už len Smer a Hlas. Ak vylúčime Smer a Hlas, zostane nám Matovič a Kollár. Spoluprácu s ĽSNS nevylučujeme, avšak vylučujú ju všetci ostatní, čiže to je aj pre voličov slepá ulička. Ostatné názorovo blízke strany sú, žiaľ, preferenčne ďaleko od toho, aby sa vôbec dostali do Národnej rady SR.

Ale vidíme, ako turbulentne sa situácia mení. Preto menovať konkrétne subjekty by bolo v momentálnej situácii neprofesionálne. Až po rozhodnutí ľudí vo voľbách budeme vidieť, aký silný mandát a akú vyjednávaciu pozíciu REPUBLIKA získa. Určite však nepôjdeme do vlády, ktorá bude presadzovať liberálne hodnoty, protislovenské postoje, a ktorá si bude chcieť máčať prsty v korupcii.

 

Hlavné správy: Na vašej stránke máte zatiaľ len v hrubých rysoch načrtnuté priority vášho hnutia. Zahraničnopolitické témy sú tam zahrnuté do dvoch odrážok: ochrana Slovenskej republiky, jej bezpečnosti, suverenity, štátnosti a identity a dôstojná a razantná obhajoba záujmov Slovenskej republiky v zahraničí. Môžete byť konkrétnejší? Napríklad ohľadne EÚ: vystúpiť alebo reformovať a vrátiť do podoby hospodárskej únie? NATO: vystúpiť alebo nevystúpiť? Európska obrana spolu s Američanmi alebo bez nich?

Uhrík: Na programe intenzívne pracujeme a budujeme nosné piliere profesionálneho politického subjektu. Hlavné motto je jasné: obhajoba národných záujmov.

Razantne odmietame masovú migráciu. Žiadny bruselský komisár ani kolaborant nám nemôže prikazovať, koho máme na Slovensko presídliť a živiť. To nedovolíme! Vystúpenie z EÚ však nie je momentálne realizovateľné. Skúšali sme to ešte v rámci ĽSNS, ale verejná mienka jednoducho nepustí – ľudia sa báli podpisovať čo i len petíciu na vyhlásenie referenda o vystúpení z EÚ.

Presadzujeme teda zásadnú reformu EÚ, jej prekopanie od úplných základov a návrat naspäť k čisto hospodárskemu združeniu suverénnych štátov. V týchto požiadavkách nie sme sami. Žiada to čoraz viac strán v Európe, žiadajú to Maďari aj Poliaci. S ostatnými európskymi štátmi chceme a musíme spolupracovať, ale oveľa férovejšie. Nechceme žiadnu európsku federalizáciu a nechceme počúvať žiadne politické rozkazy z Bruselu.

Čo sa týka NATO, tak táto vojenská organizácia nemá v súčasnom svete opodstatnenie, slúži len ako predĺžená ruka USA v Európe. Jej jedinou činnosťou je štvanie proti Rusku a hľadanie vonkajších nepriateľov, aby mohla ospravedlniť svoju existenciu a potrebu americkej armády v Európe. Sme za vojenskú neutralitu Slovenska podobne, ako je neutrálne aj Rakúsko, Švajčiarsko, Švédsko, atď. Dobre žiť sa dá aj bez americkej armády.

Podobný myšlienkový postup používame vo všetkých otázkach. Budeme radi spolupracovať s každým partnerom, keď pôjde o vec rozumnú a prospešnú. Nikto nám však nesmie vnucovať názor čo je správne, kto je bezchybný spojenec a kto úhlavný nepriateľ. Odmietame nátlak a prijímame len postavenie rovnocenných partnerov. Ak nám ktosi toto postavenie upiera, potom je na mieste otázka, či je pre Slovensko prospešné v takom partnerstve zotrvať.

Treba si však uvedomiť, že takéto kroky sa dajú robiť len s obrovskou podporou ľudí. Aj Viktor Orbán si môže dovoliť povedať razantné nie Bruselu len vďaka tomu, že za ním stojí masa ľudí. A tú sa snaží Brusel aj médiá otočiť proti nemu. My by sme neváhali! Spýtali by sme sa ľudí v referende (čo je prvok priamej demokracie) a ich vôľu realizovali. Každá krajina môže byť len natoľko silná a suverénna, nakoľko sa jej vláda môže oprieť o podporu vlastných občanov.

 

Hlavné správy: Do vás osobne, ale aj do ďalších vašich kolegov, keď ste boli v ĽSNS, vkladalo veľa ľudí nádeje, že budete tými pravými ochrancami záujmov Slovenska. Vy ste z ĽSNS odišli a mnohí ľudia to vnímajú nielen ako nešťastné trieštenie síl, ale aj vyslovene ako zradu. Ako by ste im vysvetlili váš pohľad na túto vec?

Uhrík: Náš pohľad na toto bol vysvetlený vo videu, ktorým sme oznamovali naše rozhodnutie.

Čoskoro každý pochopí, že opustiť slepú uličku neznamená trieštenie síl. Pravda znie, že sme vystúpili z tieňa, kde ďalší vývoj a spájanie už objektívne nebolo možné. O nejakej „zrade“ nemôže byť ani reči, to sú len kuvičie hlasy. Neprešli sme a ani neprejdeme k „slniečkarom“.

Robiť pronárodnú politiku však neznamená byť plný nenávisti voči všetkému naokolo, ísť stokrát hlavou proti múru, stokrát si ju rozbiť, vôbec nič napokon nepresadiť a opäť len nadávať na všetkých naokolo.

Za dva týždne sa do REPUBLIKY hlásia rádovo už stovky členov, ktorí by napríklad do ĽSNS či k Harabinovi nikdy nevstúpili. Hlásia sa k nám bežní ľudia, ale aj docenti. O tom, akú podporu získame vo voľbách, však rozhodnú napokon voliči. My im vieme garantovať, že sa určite budeme správať racionálne, aby žiadne pronárodné a konzervatívne hlasy vo voľbách neprepadli. To by bolo kontraproduktívne.

 

Hlavné správy: Financujete stranu čisto z vlastných zdrojov? Dá sa to? Mnohí politici tvrdia, že to nejde bez sponzorov, ktorými v krajine ako Slovensko môžu byť iba oligarchovia…

Uhrík: To, že politika sa nedá robiť bez oligarchov, tvrdia iba tí, ktorí politiku bez oligarchov nikdy nerobili. My sme vždy šli cestou nezávislosti. Dá sa to, dokázali sme to viackrát ešte v rámci ĽSNS. Nespravíme síce kampaň za milión eur, ale dostaneme sa medzi ľudí prirodzenou cestou. Moje postrehy z Europarlamentu sleduje stotisíc ľudí len na Facebooku. Nedávne vystúpenia Milana Mazureka z Národnej rady SR videli dva milióny ľudí aj bez reklamy.

Ide to, pretože do našej práce dávame srdce, zápal a úprimné presvedčenie. Ľudia to vnímajú. To nedokáže spraviť ani najlepšia reklamná agentúra za milióny. Hnutie REPUBLIKA si financujeme sami z našich platov. V porovnaní s miliónmi od oligarchov máme smiešny rozpočet, ale zato máme maximálne nabudených a odhodlaných ľudí. To je skutočné bohatstvo a najväčšie aktívum strany.

 

Hlavné správy: Prešli niektoré zo štruktúr či členskej základne z ĽSNS do hnutia REPUBLIKA spolu s vami? Alebo vzniká vaše hnutie úplne na zelenej lúke?

Uhrík: Prichádzajú k nám najmä ľudia bez politickej minulosti, ale aj ľudia z ĽSNS, zo SNS a zo SME Rodina. Od Kollárovcov odchádzajú najmä tí, ktorí sa k nim pridali ešte v začiatkoch, okolo roku 2015, keď sa Boris Kollár formoval ako odporca imigrácie a liberálov. Dnes sú títo občania správaním predstaviteľov SME Rodina právom sklamaní, veď to je jeden škandál za druhým. Raz prostitútky, potom zase korupcia…

Z ĽSNS k nám prechádzajú najmä rozhľadenejší členovia so zmyslom pre politickú realitu. Nie je naším cieľom nikoho kádrovať – podstatné je, či chcú Slovensku pomôcť.

 

Hlavné správy: Keď sa pozeráme na politickú scénu optikou politológov, môžeme to hodnotiť tak, že je tu nejaké množstvo, povedzme 15 percent (viac alebo menej, to je vec diskusie, ale v princípe o to teraz nejde) národne orientovaných voličov. Máme tu však celý rad subjektov, ktoré sa označujú ako národné: okrem hnutia REPUBLIKA aj SNS, ĽSNS, Vlasť, Slovenský patriot, SHO, SĽS a ďalšie, ktoré sa usilujú o priazeň týchto voličov. Z toho je jasné, že všetci „národniari“ sa do parlamentu nedostanú, ba dokonca naopak, ak sa hlasy príliš roztrieštia, nebude v Národnej rade reprezentovať národnú politiku vôbec nikto. Teda kľúčová otázka, ktorú kladú vlastenci, ktorí vidia, čo sa na Slovensku deje, predstaviteľom každej z týchto strán a hnutí je: ako si predstavujete spájanie vlasteneckých strán, čo pre to chcete urobiť a do ktorých subjektov vkladáte nádej pre spoločný postup do nadchádzajúcich volieb?

Uhrík: Skutočnosť je taká, že REPUBLIKA za pár týždňov existencie spravila pre zjednocovanie vlasteneckých a konzervatívnych síl možno viac ako mnohí, ktorí o potrebe spájania hovoria roky.

S mnohými sme sa stretli a diskutovali o možnostiach. Poviem to na rovinu. Hlásia sa k nám ľudia takmer z každého subjektu, ktoré ste menovali, plus z ďalších, od ktorých by ste to nikdy nečakali. To je dôkaz schopnosti zjednocovať.

Žiaľ, hlavných predstaviteľov väčšiny menovaných strán nie je možné zjednotiť, to sú buď veľké egá, alebo tisíce historických krívd, kvôli ktorým si za jeden stôl nikdy ani nesadnú. Hovorím to nerád, ale nebuďme rojkovia – keby to možné bolo, už by sa to stalo, veď tých iniciatív o zjednocovanie bolo kvantum, sám som mnohé z nich sprostredkovával.

Celá táto situácia je len ďalší dôkaz toho, že aj konzervatívna politika na Slovensku už potrebuje generačnú výmenu. Nových ľudí, ktorí nie sú zaťažení historickými spormi služobne starších politikov, a ktorí sa dokážu nad tieto žabomyšie vojny preniesť.

Ale ako som už uviedol, určite budeme pred voľbami do Národnej rady SR aj my vyhodnocovať reálne pozície nás a aj ostatných strán a urobíme všetko pre to, aby hlasy konzervatívnych voličov neskončili roztrieštené mimo parlamentu.

 

Hlavné správy: Ako bolo povedané, národných či vlasteneckých politických subjektov je na Slovensku dosť, ale sú roztrieštené a slabé a každý z ich predsedov chce tých ostatných zjednotiť pod sebou. Niekto by však mal byť tým lídrom, ktorý bude skutočne zjednocovať a podľa mnohých ľudí vekovo, typovo aj skúsenosťami by ste mohli byť tým človekom vy. Preto sa pýtam: čo by sa malo podľa vás na „národnej scéne“ diať, aby výsledkom bolo čo najväčšie zastúpenie skutočných vlastencov v Národnej rade?

Uhrík: Občania by v prvom rade mali vedieť pravdu, kto a ako tu vládol tridsať rokov. Predstavitelia týchto vlád (aj tzv. národných strán) spravili množstvo katastrofálnych rozhodnutí, ktoré Slovensko premenili na montážnu linku cudzích fabrík, lacnú pracovnú silu a odpadkový kôš Európy. Súhlasíme, aby naši partneri podnikali na Slovensku, ale musí to byť obojstranne prospešné a výhodné. Žiadne zdieranie, ponižovanie a dovoz potravín nulovej kvality. Toto si rovnocenní partneri nerobia. To už radšej začať pracovať na produkčných a ekonomických modeloch, ktoré majú dobre rozpracované aj ľavicoví ekonómovia aj vlastenci.

Čo sa týka toho možného zjednocovania, nemám žiadny mesiášsky komplex. Snažím sa len robiť veci najlepšie, ako sa dajú. Vždy som sa snažil ku všetkým ľuďom aj politickým partnerom správať profesionálne a korektne, a možno práve vďaka tomu si dokážu sadnúť so mnou za stôl prakticky všetci z konzervatívnych politikov – od radikálnejších až po umiernenejších. To je fakt. So všetkými sa snažím udržiavať dobré vzťahy a vnímam ich ako potenciálnych spojencov, nie ako súperov. Aj prezentáciu REPUBLIKY držím na dôstojnej úrovni a odmietam zbytočné útoky na iné konzervatívne strany.

S ostatnými konzervatívnymi stranami si môžeme konkurovať kvalitou a aktivitou. Ale osobne mám už plné zuby „občianskych vojen“ v konzervatívnom spektre. Nebudeme sa na nich podieľať. Našimi politickými súpermi sú liberáli, progresívci a korupčníci. Ich ideme poraziť.

 

Hlavné správy: Aká je vízia vášho hnutia do budúcnosti? Dá sa predpokladať, že bezprostredným cieľom sú parlamentné voľby 2024. Kde by ste chceli byť ako hnutie o tie necelé tri roky?

Uhrík: Mojím osobným dlhodobým cieľom je vybudovať stabilné hnutie, ktoré bude úspešné v presadzovaní konzervatívnych hodnôt, a ktoré ma politicky prežije.

A náš spoločný cieľ znie jasne: pracovať každý jeden deň intenzívne na tom, aby REPUBLIKA priniesla pozitívnu víziu a jasnú cestu. Aby si volič nemusel vybrať len medzi tým, či bude Slovensko lynčované neschopnými šialencami alebo skorumpovanými (polo)mafiánmi.

Čoskoro predstavíme profesionálny kolektív, ktorý bude schopný kedykoľvek – či za rok alebo za tri – flexibilne reagovať, komunikovať a presadzovať programové ciele dobré pre Slovensko. Máme naozaj historicky jedinečnú šancu vybudovať na troskách súčasnej politickej scény niečo pozitívne a dobré. Nesmieme túto šancu premrhať!

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šéf nemeckej diplomacie hovoril s pápežom aj o zneužívaní v cirkvi

0 icon

Rím 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke/Pool via AP)   Na prvej súkromnej audiencii nemeckého ministra zahraničných vecí u pápeža za uplynulých takmer 20 rokov sa Heiko Maas v stredu venoval aj citlivej téme sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Informuje o tom agentúra DPA Stretnutie šéfa nemeckej diplomacie s 84-ročným pápežom…

Boris Susko: Odmeňovanie poslancov v spoločnostiach závisí od toho, prečo v nej sú

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Odmeňovanie poslancov zastupiteľstiev, prípadne zástupcu primátora pri výkone funkcie konateľa alebo člena dozornej rady závisí od toho, z akého titulu v danej spoločnosti pôsobia. Uviedol to pre TASR predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) k podnetom o…

Envirorezort zistil nedostatky pri dotáciách, ktoré boli udelené z Envirofondu tesne po minulých voľbách

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zistilo nedostatky pri dotáciách, ktoré tri dni po voľbách do Národnej rady SR (NR SR) schválilo bývalé vedenie rezortu. MŽP SR to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie ministerstva Tri dni po…

Ukrajinský minister zahraničných vecí sa poďakoval Slovensku za podporu

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v stredu v Bratislave poďakoval Slovensku za jeho podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny i za jeho sankčnú politiku voči Rusku Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom…

Hlasovať podľa svedomia sa nevypláca: Dôvodom vylúčenia Čepčeka z vládneho klubu OĽaNO by malo byť jeho hlasovanie za zákony ĽSNS. Zrejme ho z klubu nakoniec vyhodia

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Dôvodom vylúčenia poslanca Národnej rady SR Martina Čepčeka z vládneho klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by malo byť jeho hlasovanie za prolife zákony opozičnej Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Uviedol to poslanec NR SR Ján Krošlák (OĽaNO) pre portál Webnoviny.sk…

Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s petičnou akciou za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách "Je dôležité, aby Ústavný súd raz a navždy rozhodol, či je alebo nie…

Prezidentka sa v otázke referenda obráti na Ústavný súd SR: „Aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok,“ vysvetľuje

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pre referendovú otázku o skrátení aktuálneho volebného obdobia Národnej rady SR, ktorú navrhli občania v petícii, obráti na Ústavný súd (ÚS) SR Prezidentka poukázala na dlhodobú diskusiu o ústavnosti položenej otázky medzi odbornou verejnosťou. "Nie je jasné,…

Poslanci v závere stredajšieho rokovania prebrali novelu Trestného zákona

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania. Pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v závere stredajšieho rokovania prebrali poslanci Národnej rady (NR) SR Jeden z predkladateľov návrhu Juraj Krúpa (OĽANO) predniesol v…

Republikáni odvolali kongresmanku Liz Cheneyovú z vedenia strany

0 icon

Washington 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite)   Republikáni v Snemovni reprezentantov Kongresu USA v stredu odvolali Liz Cheneyovú - kritičku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa - z dôležitej funkcie vo vedení strany. Informovala o tom agentúra AFP Republikánska strana tak potrestala jednu zo svojich členiek za to, že odmietla…

Štátna tajomníčka Ingrid Brocková: Sme pripravení aktívne spolupracovať v oblasti podpory rozvoja inovácií a v identifikovaní nástrojov na realizáciu Stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ingrid Brocková sa dnes (12. mája 2021) stretla so štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Dušanom Veličom Témami rozhovoru boli prieniky činnosti oboch rezortov, najmä spolupráca pri realizácii OSN Agendy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Dôvera

0icon

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  "Hroznô dačo". Dlhšie ako rok nepočúvame…

Milan Marko

Nachádza sa Slovensko na konci globálnej hry „Monopoly“?

0icon

Ak by Slovensko hralo hru Monopoly, tak by už dávno, aj s niekoľkými ďalšími proti ruskými borcami ako Ukrajina, či Lotyšsko, dávno skončila. Asi každý pozná hru Monopoly a ak nie, v krátkosti vysvetlím pravidlá najpopulárnejšej stolovej hry na svete: Štyria hráči začínajú s rovnakým budgetom, hádžu kockou a posúvajú…

Rene Molnaru

Na facebooku sa vytvorila nová skupina DOMOBRANA, jej členovia žiadajú zrušiť premlčacie lehoty

0icon

Občianska domobrana navrhuje zrušiť premlčacie lehoty, čo myslíte, kto by išiel do basy ako prvý ak by boli podvody nepremlčateľné, spočiatku aspoň tie na daniach a odvodoch, podvody veľkých rozsahov a hlavne porušovanie ľudských práv ekonomickými útokmi, potom budeme rozširovať. Podľa mojich skúsenosti s nevymožiteľnosťou práva je prax taká, že…

Ivan Štubňa

George Soros – ekonomicko – politický terorista a sociopat

0icon

Odtajnené dokumenty CIA ukazujú, že George Soros sa zameral na rozklad Sovietskeho zväzu a Ruska, aby udržal tzv. „západné záujmy“... Mimovládne organizácie Georga Sorosa  od začiatku svojho založenia mali za úlohu prenikať do bývalých sovietskych štátov. Z odtajnených dokumentov CIA vyplýva, že Soros v spolupráci so CIA dlhodobo mobilizoval a mobilizuje svoje…

Gustáv Murín

Kolíkovej politická agónia. Nezabúdame!

0icon

Politickej plienke Kiskových podvodov pri odvolávaní v parlamente očividne „lepilo“. Dostihla ju dilema politickej slúžky, ktorá si myslela, že keď bude verne slúžiť jednému pánovi, bude v kresle ministerky večne. Lenže zabudla na Psychopatoviča a jeho mstivosť (veď bola prvá, ktorá pomohla k jeho pádu z kresla premiéra). Kolíkovú zachránil…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

0 icon

Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

0 icon

Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Vo svete IT

Astronómom sa po prvýkrát podarilo pozorovať hviezdu, ktorá bola čiernou dierou natiahnutá na špagetu

0 icon

Keď sa hviezda dostane do blízkosti čiernej diery, nastáva proces takzvanej „špagetifikácie.“ Ako už názov napovedá, kozmický objekt je natiahnutý do tvaru, pripomínajúceho známu cestovinu, píše portál IFLScience. Keď je hviezda natiahnutá, uvoľní sa obrovské množstvo energie, ktoré je možné pozorovať aj zo vzdialenosti milióna svetelných rokov. Astronómovia mohli pozorovať…

HarmonyOS a EMUI 11: Pozrite si bok po boku tieto dva rôzne systémy

0 icon

HarmonyOS je operačný systém, ktorý je vyvíjaný spoločnosťou Huawei. Tá plánuje v dohľadnej dobe nahradiť Android novo vyvíjaným systémom naprieč viacerými modelmi smartfónov v portfóliu spoločnosti. Nedávno sa dokonca objavili informácie, ktoré hovorili o tom, že podobným, hoci nie tak radikálnym smerom, uvažujú aj niekoľkí ďalší čínski výrobcovia smartfónov. Niekoľko…

Xiaomi je údajne z najhoršie vonku. Pravdepodobne sa vyhne osudu spoločnosti Huawei

0 icon

Začiatkom tohto roka obehla mnohé média „senzačná správa“ okolo spoločnosti Xiaomi a jej zaradenia na sankčný zoznam vytvorený americkými úradmi. Spoločnosť bola obvinená z toho, že je prepojenou na čínsku vládu a ozbrojené zložky krajiny. Samozrejme, Xiaomi tieto obvinenia obratom vyvrátilo a hovorilo, že to nie je pravda. Následne sa čínsky…

Práve sa stalo: Orange spustil 5G sieť. Vieme kde!

0 icon

Koncom apríla sme vás informovali o tom, že mobilný operátor 4ka spustil naprieč Bratislavou testovú fázu 5G siete, do ktorej sa môžu už dnes prihlasovať používatelia. Konkrétne ju spustila na 83-vysielačoch. V decembri minulého roka sme písali zas o 5G sieti, ktorú spustil operátor Telekom a v októbri minulého roka sme písali…

Koniec MIUI v Poco smartfónoch? Poco UI bude náhradou za nadstavbu od Xiaomi!

0 icon

Po viacerých pokusoch oddelenia spoločnosti Poco od materského Xiaomi prichádza ďalší krok. Spoločnosť orientovaná na indický trh už predstavila i vlastného maskota, neskôr i vlastný testerský program a teraz sledujeme snáď posledný krok pre úplné odpútanie sa od Xiaomi. Podľa posledných informácií z portálu Xiaomiadictos.com Poco plánuje predstaviť vlastnú nadstavbu…

Armádny Magazín

Oscarový režisér Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA: Je to samovražda"

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Americký režisér, scenárista a producent, držiteľ troch ocenení Oscara Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA, ktorí „bojujú“ proti Rusku. Amerika je podľa neho na „samovražednej ceste“.   Stone vyzval USA, aby ukončili kampaň proti Rusku a nesnažili s

Populárny revolver Colt Anaconda opäť žiadaný

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Spoločnosť Colt oznamuje návrat legendárneho dvojčinného revolveru kalibru 44 Magnum. Urýchli nový český vlastník proces opätovného uvedenia najikonickejších produktov spoločnosti Colt na trh?   Je to oficiálne: dvojčinný revolver Colt Anaconda 44 Magnum , ďalšia klasika z kultovej série Colt Snake, sa po desaťročiach neprítomnosti vracia…

Americká loď zahájila varovnú paľbu na iránske lode v Hormuzskom prielive

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Loď americkej pobrežnej stráže vypálila niekoľko varovných výstrelov na iránske lode v Hormuzskom prielive, informuje BBC.   Stalo sa tak 10. mája po tom, čo sa 13 lodí iránskych islamských revolučných gárd (IRGC) priblížilo do vzdialenosti asi 140 metrov od lodí amerického námorníctva. Po 30 varovný

Izrael pokračuje v ostreľovaní Gazy. Zabil vysokého veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád

0 icon

Palestína, 12.máj 2021 (AM) – Izraelské sily potvrdili zabitie Sameha Fahima Al-Mamlouka, vysokého vojenského veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ) pri nálete izraelských vzdušných síl, ktorý v Gaze zabil aj ďalších veliteľov PIJ z hnutia Hamas.   [caption id="attachment_34

Šojgu o implementácii posolstva prezidenta Putina: Pre študentov univerzít bude k dispozícii vojenský výcvik

0 icon

Rusko, 12.máj 2021 (AM) – Šéf rezortu obrany uviedol, že vojenský výcvik budú mať k dispozícii študenti univerzít štátov Ruskej federácie. "Chcel by som zdôrazniť, že vojenský výcvik bude k dispozícii študentom všetkých univerzít federálnych štátov, ktorí budú na to pripravení," uviedol minister obrany. Sergej Šojgu pripomenul, že na konci apríla uspo

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali