E. MACHO: Aj z malého skorodovaného plieška sa môže vykľuť vzácna minca

Bratislava 1. júla (TASR) – Aj z malého skorodovaného plieška sa môže vykľuť vzácna minca, ktorá má hodnotu aj niekoľko tisíc eur. Ľudia ju niekedy nájdu pri zosuvoch pôdy či na šrotovisku. Najdrahšia minca, ktorú sa doteraz podarilo na Slovensku predať, pritom priniesla majiteľovi 130.000 eur. V exkluzívnom rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky to povedal spolumajiteľ aukčného domu Macho & Chlapovič, Elizej Macho.

-Aký je na Slovensku záujem ľudí o zbieranie mincí?-

Najväčší boom numizmatiky sa začal na Slovensku v 50. rokoch a niesol sa cez celé 70. roky. Vtedy zbieralo mince asi najviac ľudí. Ale bola to taká masová numizmatika, skoro všetci zbierali to isté. Pravidelne vychádzali pamätné strieborné mince, ktoré si ľudia objednávali. Na trhu bolo veľa reštrikcií, veci sa nemohli predávať, iba vymieňať, pretože to už mohlo byť považované za obchodovanie či nepovolené podnikanie. A to sa za socializmu nemohlo. Vtedy ľudia, ktorí mali nadmerné príjmy a nechceli, aby ich bolo vidno, investovali do takýchto vecí. Typickí investori do špičkových zberateľských predmetov tak boli paradoxne zeleninári či mäsiari. Nechceli, aby mali v bankách viac peňazí, ako sa patrí a vedeli, že peniaze sa niekedy môžu znehodnotiť peňažnou reformou.

-Čo sa stalo po roku 1989?-

Prišiel odliv tej trochy zlatých mincí, ktorá bola poschovávaná v rodinách, smerom do Rakúska či Nemecka. Na Slovensku zavládol veľký hlad po spotrebných tovaroch. Každý chcel mať doma video, mikrovlnku či fritézu. Preto sa hodnotné veci predávali. Naše peniaze mali obmedzenú vymeniteľnosť, boli limity na to, koľko peňazí si človek mohol vymeniť na osobu. Bola to vlastne druhá vlna odlivu hodnotných mincí zo Slovenska. Prvá nastala po rozpade monarchie a vlastne počas prvej republiky. Vtedy jednak odchádzala šľachta a pekné veci išli s ňou, ale tiež to bola veľká vlna emigrantov, ktorí odchádzali smerom do zámoria, hlavne do USA, krajín Južnej Ameriky, ale aj do Austrálie či na Nový Zéland. Aj bežní ľudia si brali so sebou veci, ktoré boli hodnotné a ktoré by mohli speňažiť hocikde na svete.

-Ako je to v súčasnosti?-

Momentálne nie je veľa ľudí organizovaných v klasickej numizmatickej spoločnosti, ktorí zbierajú kvalitné a hodnotné veci. Sú to skôr individuálni investori. Veľa z nich sa snaží zostať v pozadí, aby sa o nich nevedelo. Preto dražia mince často aj skryto, cez privátnych bankárov alebo cez obchodníka, ktorému dôverujú.

-Koľko je na Slovensku skutočných top zberateľov mincí?-

Ak si to rozdelíme tak, že kto je schopný zainvestovať do mincí desaťtisíce eur ročne, tak ich budú stovky. Ak sa budeme baviť o tých, ktorí sú ochotní do toho vložiť niekoľko miliónov eur, tak ich porátame na prstoch dvoch rúk.

-Z ktorého obdobia či územia sú mince na Slovensku najvzácnejšie?-

To je individuálne. Porovnávať keltské mince napríklad so zlatými dukátmi, to by sme miešali hrušky s jablkami. V každom segmente sa nájdu hodnotné mince, ale ono to nie je dané len obsahom kovu a vekom mince, ale najmä jej vzácnosťou a atraktívnosťou. Väčšinou sú najdrahšie tie mince, ktoré majú aj nejaký estetický prvok. To znamená, krásne veľké portrétne desaťdukáty, päťdukáty či vzácne strieborné toliare. Potom medaily, ktoré sú v limitovaných nákladoch. Väčšinou si ich dával robiť buď panovník alebo vyššia šľachta ako pripomienku nejakej udalosti. Medailová tvorba bola počas renesancie ručná, nízkonákladová, takže sa toho veľa nezachovalo. A sú to naozaj umelecké diela v kove.

-Ktorá slovenská minca sa doteraz predala najdrahšie?-

Najdrahšie sa predal banskoštiavnický zlatník razený v zlate. Je to kremnická razba a predal sa za 130.000 eur. To je momentálne najdrahšia minca z nášho územia, ale to neznamená, že ju nemôže nejaká prekonať.

-Existuje vo svete nejaký svätý grál – minca, ktorú všetci hľadajú a chceli by ju mať?-

Takýto svätý grál nie je, ale ak si zoberieme najdrahšiu mincu na svete, tak je to dvadsaťdolár Double Eagle z roku 1933. Z nášho pohľadu je táto minca novodobá, strojová razba, nič zaujímavé. Bolo ich však vyrazených asi 2000 kusov a dali celý náklad roztaviť. Zachovalo sa ich asi 14, z toho 12 je vo verejných zbierkach v múzeách. Dve unikli na trh, zrejme nie úplne legálnou cestou. Jedna z nich bola v zbierke egyptského kráľa a druhú naháňala asi 40 rokov FBI. Našli ju pred pár rokmi, bola v oficiálnej dražbe a predala sa za 8,5 milióna dolárov.

-Máte aj vy nejakú mincu, ktorá je pre vás taká vzácna, že ju nikdy nepredáte?-

Ešte nie tak dávno boli pre mňa také takmer všetky. Ale mám, samozrejme, nejaké srdcovky, ktoré nechcem predať. Veľakrát sa k minci viaže príbeh, ako sa k nej človek dostane, či z akých zbierok pochádza, a potom má k nej zvláštny, priam až magický vzťah.

-Aký najzaujímavejší príbeh sa teda vám spája s nejakou mincou?-

Asi pred štyrmi rokmi som cez aukčný portál v Čechách vyhral mincu z prvej republiky, ktorú som vydražil za 50.000 českých korún. Zavolal som tomu, kto ju predával. Bol to pán z Plzne s ťažkým ruským prízvukom. Povedal mi, nech prídem a všetko bude, len nech prinesiem peniaze. Vtedy som rozmýšľal, ak mi tam dá niekto bejzbalkou po hlave… Tak som naštartoval auto, vybral som sa do Plzne s tým, že buď kúpim mincu alebo len odovzdám peniaze niekomu „hrubokrkému“. Keď som tam prišiel, stál oproti mne malý chlapík, ktorý mal asi 40 kíl aj s topánkami a pri ňom bol jeho otec. Neboli to Rusi, ale Bulhari. Prezradil mi, že pracuje v kovošrote a že mu niekto doniesol mince na výkup ako farebné kovy. Vykúpil za pár drobných na váhu celú konzervu mincí a z toho len ja som jednu kúpil za 50.000 českých korún. To bola v tej chvíli ešte dobrá cena. O tri roky na to, mi už za mincu ponúkali 14.000 eur. Nepredal som ju, mám ju vo svojej zbierke. Mám k nej práve taký vzťah, že tu mi išlo o "držku".

-Môže aj bežný človek priniesť mincu a dať ju do dražby?-

Áno, ak ju prijmeme a je dosť zaujímavá. Lebo úplne bežné veci nemá význam dávať do dražby. Snažíme sa tam umiestňovať väčšinou vzácnejšie mince či bankovky. Iba keď nám bežné veci myšlienkovo dopĺňajú nejaký príbeh alebo nominály, tak ich k nim dávame. Aby to bolo pre zberateľov aj edukatívne. Teda snažíme sa im ukázať, akým spôsobom dávať dokopy zbierku a čo zbierať, aby mala zbierka systém, hlavu a pätu a aby bola dokopy hodnotnejšia ako iba súčet jednotlivých kúskov.

-Stáva sa vám často, že za vami prídu ľudia, prinesú nájdené mince a pýtajú sa, akú majú hodnotu?-

To je úplne bežné, je to každodenná prax. Ale 99 percent ľudí nosí bezcenné veci. Keď však niekto prinesie niečo cenné, tak mu väčšinou poradíme, aby to dal do aukcie. V aukcii môže cena dopadnúť vždy zaujímavejšie ako v prípade, ak je za mincu ochotný zaplatiť niekto priamo na drevo. V aukčnej sále sa burcujú emócie a je to boj o niečo, čo už možno za nášho života nebude na predaj. Vtedy niekedy padajú aj psychologické limity, ktoré si človek dopredu určí. Stalo sa mi to neraz. A neľutujem. Špičková a pravá vec si majiteľa vždy nájde, keď ju človek potrebuje speňažiť.

-Aké cenné mince vám takto už ľudia priniesli?-

Stalo sa to napríklad aj pri minulej aukcii. Prišiel za nami pán, ktorý vravel, že je mineralóg. Bol ešte ako dieťa niekde pri Donovaloch a Starých horách, pršalo a nastal zosuv pôdy. Popri zaujímavých mineráloch však našiel aj nejaký medený pliešok, na ktorom bol vyrazený rok 1660. Doniesol ho sem a nakoniec to bola banská minca, ktorá bola razená v Banskej Bystrici. Bol to dokonca unikát v zmysle, že tento rok razby bol doteraz neznámy. Pýtal sa ma, či za to dostane aspoň desať eur. Povedal som mu, že minimálne tisíc eur. Dali sme mincu do aukcie a vydražila sa takmer za 3000 eur. Bol to maličký skorodovaný pliešok, banská minca, pri ktorej ale lokálni zberatelia zajasali.

-Zmenila kríza správanie ľudí pri zbieraní a kupovaní mincí?-

Bežní ľudia, ktorí strácajú príjem, sa snažia speňažiť všetko, čo doma ponachádzajú. Niekedy vravím, že by nám priniesli aj hrdzavé vrchnáky z pivových fliaš, ktoré nájdu na ulici. V ponuke je tiež viac vecí, ktoré sú relatívne bežné, zberateľské. Vidno, že mnoho ľudí nie je schopných vziať si spotrebné úvery. Keď potrebujú peniaze, tak idú speňažiť práve čosi takéto. Mince či medaily, ktoré sú naozaj raritné, vzácne a veľmi vyhľadávané, sa objavujú zriedka a dá to niekedy roky práce niečo zaujímavé zo súkromnej zbierky vytiahnuť opäť na trh. Pretože ľudia, ktorí majú úspory a prebytočné peniaze, sa boja, že o ne prídu. Hľadajú preto niečo, čo ich hodnotu prenesie.

-Môže si človek začať teraz odkladať súčasné mince a bankovky a zainvestuje si tak napríklad na dôchodok?-

Áno, dá sa to. Hlavne to treba robiť pravidelne. V momente, keď minca vychádza, to je ako keď hudobník komponuje pesničku. Ešte nevie, či to naozaj hit bude, alebo nie. Ale v zásade, keď si niekto bude odkladať mince z drahého kovu, minimálne si odkladá cenu drahého kovu, ktorý vždy bude komoditou. Neurobí tým určite nič zlé, pretože v dlhodobom horizonte sa zbierky zhodnocujú. Je to však vždy minimálne strednodobá investícia. Človek musí naozaj roky, desaťročia dávať dokopy mince, ktoré majú potom mnohonásobnú hodnotu. Preto je niekedy zaujímavé vypočuť si zberateľa, ktorý má 80 rokov a povie: "Ježiš Mária, toto som ja kedysi kúpil za 500 korún a u vás sa to vydražilo za 20.000 eur." Ale on spomína na veci spred 60 rokov.

-Takže by bolo zaujímavé začať si teraz odkladať eurá?-

V zásade to človeka viac ako nominál nestojí. Pravdepodobne na tom ale "majland" najbližších 20 rokov nezarobí. Sú však aj zaujímavé prípady, trebárs aj u bankoviek. Írske tlače 500-eurových bankoviek, ktoré sú relatívne nové, sa už teraz medzi zberateľmi kupujú za osem- až desaťtisíc eur. Keby bola v špičkovom stave a bola by to írska emisia, nie rakúska či nemecká, ktoré sú bežné, možno za platnú päťstovku získať aj desaťtisíc eur.

-Čo by ste teda ľuďom odporučili?-

Oveľa lepšia stratégia je podľa mňa kupovať si pravidelne zlaté či strieborné mince, ktoré vydáva aj Národná banka Slovenska (NBS). Predpoklad, že drahé kovy pôjdu s cenou v dlhodobom horizonte hore, tu je. NBS ich vždy predáva za cenu kovu a výrobné či transakčné náklady. Minimálne si tak ľudia udržia hodnotu svojich peňazí alebo si ich zhodnotia. Pri niektorých takýchto minciach je pravdepodobnosť, že ich hodnota vystrelí. Ako napríklad pri proofovej striebornej päťstokorune s názvom Oživenie kremnického baníctva z roku 1999. Vtedy sa predávala za 600 korún, teda približne 20 eur. Dnes sa predáva za 1500 až 1600 eur, a to prešlo 13 rokov. Bola to pritom pomerne "masovka", vyrazených ich bolo 1400 kusov. Ale majú atraktívnu tému a veľmi pekné spracovanie. Je to veľká strieborná minca, ktorá je zberateľsky vyhľadávaná.

Rozhovor s Elizejom Machom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Trestné oznámenie na Sulíka. Ten však zatiaľ o ničom nevie

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Topky.sk/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Na Krajskú prokuratúru v Bratislave bolo podané trestné oznámenie adresované Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá ho odstúpila Národnej kriminálnej agentúre. Richard Sulík (SaS) sa podľa neho mal v čase výkonu funkcie ministra hospodárstva dopustiť obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Informoval o…

Rusko včera silne udrelo na Ukrajinu: Zelenskyj sa zavrel v bunkri

0 icon

Kyjev 6. decembra 2022 (HSP/kp.ru/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)   V Kirovogradskej, Odeskej a Žitomírskej oblasti sa začali núdzové výpadky elektrickej energie. Dôsledky ruského útoku hodnotia ruské noviny Komsomoľskaja pravda Metodické ničenie ukrajinskej vojenskej a energetickej infraštruktúry pokračuje. Ruská armáda 5. decembra podnikla rozsiahly útok na zariadenia hlboko na Ukrajine. Cieľom…

Zomrela herečka Marína Kráľovičová

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského národného…

Včerajšia tlačová beseda Radačovského nastolila množstvo oprávnených otázok. A aj Blaha ich kladie viac než dosť

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer/Facebook)   Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot), ktorý zastupuje pozostalých generála Lučanského, mal včera dlhú tlačovú konferenciu. To, čo povedal, bolo, mierne povedané, znepokojujúce Pozrel si ju aj Ľuboš Blaha a na telegrame ju okomentoval slovami: "Pravda vyšla najavo – právnik rodiny Lučanských dnes…

Belousovová: „Každý, kto jej veličenstvo Zuzanu I. bude kritizovať, ju vlastne ohrozuje na živote“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Facebook/ Foto: TASR-Martin Baumann)   Len nedávno sme písali o nedeľňajšej politickej diskusií relácii RTVS O 5 minút 12, v ktorej bola hostkou ako prezidentka Čaputová tak i politologička Darina Malová či  riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied Miloslav Bahna. Po odvysielaní relácie si dovolila na…

Douglas Macgregor: “Rusko dosiahne víťazstvo za vlastných podmienok

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook/President Joe Biden)   Bidenova administratíva sa opakovane dopúšťa v demokratickej spoločnosti neodpustiteľného hriechu, keď odmieta povedať Američanom pravdu: na rozdiel od populárneho príbehu západných médií o "ukrajinskom víťazstve", ktoré blokujú všetky informácie, ktoré sú s ním v rozpore, Ukrajina túto vojnu…

Windows 10 a Office 2021 za najlepšiu cenu a ďalšie zľavy na Godeal24 Double 12 Deals!

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (PR článok/Foto:GoDeal24, Screenshot)   Ak ste frustrovaní, pretože ste zmeškali Čierny piatok a Kybernetický pondelok, Godeal24 spustil akciu Double 12 Promotion, čo je rovnaká akcia ako Čierny piatok, čo znamená, že si stále môžete vychutnať najnižšiu cenu Čierneho piatku na nákup originálneho softvéru Microsoft Practical PC.…

Sulík je posadnutý Matovičom a zvolenie Žilinku bolo chybou – tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Premiér Eduard Heger bol v pondelok hosťom v diskusnej relácii RTVS Interview :24, kde odmietol predčasné voľby, stotožnil sa s prezidentkou v boji za demokraciu a skritizoval Sulíka za podanie návrhu na pád vlády. Ministra financií Igora Matoviča zase pochválil za to, že nepodľahol…

Je šéfka amerických tajných služieb pri zmysloch?

0 icon

Washington 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Nenaznačujem, že Avril Hainesová, riaditeľka národnej spravodajskej služby Joea Bidena, je hlúpa, píše Larry Johnson. Ale na základe jej vystúpenia na Reaganovom národnom obrannom fóre v Reaganovej knižnici sa domnievam, že nie je najjasnejšou žiarovkou v soláriu. Ak hovorí Bidenovi nezmysly, ktoré rozprávala Andrei…

Kríza v Európe. Nemec utiekol do Bieloruska – čudák alebo prvá lastovička?

0 icon

Minsk 6. decembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASS-Vitalij Nevar)   Ako kríza núti Európanov prečkať zimu na miestach s teplom, plynom a svetlom. Ruské noviny Svobodnaja pressa sa pýtajú a dôvody a na možný vývoj ekonomickej migrácie zo Západu na Východ Bieloruská pohraničná stráž zadržala na hraniciach nemeckého občana, ktorý sa infiltroval do…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Trestné oznámenie na Sulíka. Ten však zatiaľ o ničom nevie

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Topky.sk/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Na Krajskú prokuratúru v Bratislave bolo podané trestné oznámenie adresované Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá ho odstúpila Národnej kriminálnej agentúre. Richard Sulík (SaS) sa podľa neho mal v čase výkonu funkcie ministra hospodárstva dopustiť obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Informoval o…

Rusko včera silne udrelo na Ukrajinu: Zelenskyj sa zavrel v bunkri

0 icon

Kyjev 6. decembra 2022 (HSP/kp.ru/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)   V Kirovogradskej, Odeskej a Žitomírskej oblasti sa začali núdzové výpadky elektrickej energie. Dôsledky ruského útoku hodnotia ruské noviny Komsomoľskaja pravda Metodické ničenie ukrajinskej vojenskej a energetickej infraštruktúry pokračuje. Ruská armáda 5. decembra podnikla rozsiahly útok na zariadenia hlboko na Ukrajine. Cieľom…

Zomrela herečka Marína Kráľovičová

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského národného…

Včerajšia tlačová beseda Radačovského nastolila množstvo oprávnených otázok. A aj Blaha ich kladie viac než dosť

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer/Facebook)   Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot), ktorý zastupuje pozostalých generála Lučanského, mal včera dlhú tlačovú konferenciu. To, čo povedal, bolo, mierne povedané, znepokojujúce Pozrel si ju aj Ľuboš Blaha a na telegrame ju okomentoval slovami: "Pravda vyšla najavo – právnik rodiny Lučanských dnes…

Belousovová: „Každý, kto jej veličenstvo Zuzanu I. bude kritizovať, ju vlastne ohrozuje na živote“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Facebook/ Foto: TASR-Martin Baumann)   Len nedávno sme písali o nedeľňajšej politickej diskusií relácii RTVS O 5 minút 12, v ktorej bola hostkou ako prezidentka Čaputová tak i politologička Darina Malová či  riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied Miloslav Bahna. Po odvysielaní relácie si dovolila na…

Douglas Macgregor: “Rusko dosiahne víťazstvo za vlastných podmienok

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook/President Joe Biden)   Bidenova administratíva sa opakovane dopúšťa v demokratickej spoločnosti neodpustiteľného hriechu, keď odmieta povedať Američanom pravdu: na rozdiel od populárneho príbehu západných médií o "ukrajinskom víťazstve", ktoré blokujú všetky informácie, ktoré sú s ním v rozpore, Ukrajina túto vojnu…

Windows 10 a Office 2021 za najlepšiu cenu a ďalšie zľavy na Godeal24 Double 12 Deals!

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (PR článok/Foto:GoDeal24, Screenshot)   Ak ste frustrovaní, pretože ste zmeškali Čierny piatok a Kybernetický pondelok, Godeal24 spustil akciu Double 12 Promotion, čo je rovnaká akcia ako Čierny piatok, čo znamená, že si stále môžete vychutnať najnižšiu cenu Čierneho piatku na nákup originálneho softvéru Microsoft Practical PC.…

Sulík je posadnutý Matovičom a zvolenie Žilinku bolo chybou – tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Premiér Eduard Heger bol v pondelok hosťom v diskusnej relácii RTVS Interview :24, kde odmietol predčasné voľby, stotožnil sa s prezidentkou v boji za demokraciu a skritizoval Sulíka za podanie návrhu na pád vlády. Ministra financií Igora Matoviča zase pochválil za to, že nepodľahol…

Je šéfka amerických tajných služieb pri zmysloch?

0 icon

Washington 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Nenaznačujem, že Avril Hainesová, riaditeľka národnej spravodajskej služby Joea Bidena, je hlúpa, píše Larry Johnson. Ale na základe jej vystúpenia na Reaganovom národnom obrannom fóre v Reaganovej knižnici sa domnievam, že nie je najjasnejšou žiarovkou v soláriu. Ak hovorí Bidenovi nezmysly, ktoré rozprávala Andrei…

Kríza v Európe. Nemec utiekol do Bieloruska – čudák alebo prvá lastovička?

0 icon

Minsk 6. decembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASS-Vitalij Nevar)   Ako kríza núti Európanov prečkať zimu na miestach s teplom, plynom a svetlom. Ruské noviny Svobodnaja pressa sa pýtajú a dôvody a na možný vývoj ekonomickej migrácie zo Západu na Východ Bieloruská pohraničná stráž zadržala na hraniciach nemeckého občana, ktorý sa infiltroval do…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

Vášeň v Tebe

Vo veku 95 rokov zomrela prvá dáma slovenského divadla Marína Kráľovičová

0 icon

Herecký svet zasiahla smutná správa. Vo veku 95 rokov zomrela herečka Marína Kráľovičová. Herečka zomrela v pondelok večer v domove pre seniorov v bratislavskom Starom Meste, kde žila posledné mesiace. Informáciu priniesol portál Štandard. Narodila sa 7. júna 1927 v obci Čáry na Záhorí. Bola najstaršou z piatic

Šmýkajú sa vám topánky? Vyskúšajte 5 trikov + 1 navyše

0 icon

Na konci jesene a v zime ste vy i vaše deti vystavení klzkému terénu. Cesta do práce i školy nie je často ľahká. Človek musí poriadne držať rovnováhu, aby na ľade nespadol. Aby ste sa vy i vaše deti vyhli pádu a prípadným odreninám či až zlomeninám, zamerajte sa na svoju a ich obuv. Stačí ak použijete…

Korok z vína nevyhadzujte. Radšej ho rozrežte a ušetríte čas aj peniaze

0 icon

Prevarené víno si môžete počas chladných dní vychutnať nielen na vianočných trhoch, ale aj doma. Ak sa rozhodnete otvoriť si fľašu vína, korok určite nevyhadzujte. Korková zátka sa vám totiž môže hodiť nielen v kuchyni, ale aj ako dekorácia. A ešte vám ušetrí aj financie. Využite korok v kuchyni

Pochváľte sa kamarátke so svojím úspechom a čakajte na reakciu

0 icon

Priateľstvá sú súčasťou celého vášho života. Už v detstve začínajú mnohé priateľstvá, ktoré pretrvajú až do dospelosti. Niektorí priatelia vstúpia do vášho života len na určité obdobie, ale napriek tomu v ňom zanechajú trvalú stopu. A skutoční priatelia sú veľká vzácnosť. Ako však zistiť, že vám blízka osoba je skutočne vašou dobrou…

Dojčíte? Dajte si do podprsenky lienku

0 icon

Lienka v podprsenke? Pre niektoré dojčiace matky je lienka v podprsenke úplne samozrejmá vec. Nejde však o skutočný drobný a milučký hmyz, ale o umelý výrobok z mäkkého plastu. Hlavnou úlohou lienky v podprsenke je totiž zachytiť každú kvapku vzácneho materského mlieka. Následne môže mama zachytené mlieko použiť pre svoje bábätko. Ďalšou úlohou lienky je…

Armádny Magazín

Nová vlna raketových útokov ako pomsta za útok na ruské letiská. Prehľad situácie na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 6.december 2022 (AM) – Včera v Moldavsku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri meste Briceni našli úlomky spadnutej rakety. Podľa ministerstva vnútra krajiny našla pohraničná služba celkovo štyri úlomky vrátane úlomku horného stupňa. O vlastníctve tejto munície zatiaľ nie sú žiadne oficiálne

Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

0 icon

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

USA priznali podporu farebnej revolúcie v Iráne. Cieľom je jadrový program a spolupráca s Ruskom

0 icon

Irán, 6.december 2022 (AM) – USA nebudú pokračovať v pozastavených rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Namiesto toho sa Washington sústredí na zamedzenie iránskych dodávok zbraní do Ruska a na podporu iránskych protestov. Uviedol to osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley s rozhovorom pre Bloomberg. Podľa Mallyho Irán n

„USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

0 icon

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej

Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

0 icon

Rusko, 5.december 2022 (AM) – Ukrajinský dron, pravdepodobne Tu-141 Striž, sa dnes ráno 5. decembra zrútil na pristávaciu dráhu letiska v Saratovskej oblasti. Zariadenie spadlo na leteckej základni neďaleko mesta Engels. Poškodenie utrpeli dva bombardéry Tu-95. Dvaja vojaci boli zranení, boli hospit

TopDesať

10 jednoduchých návykov, ktoré ti zlepšia život

0 icon

Niekedy, ak chceš v živote dosiahnuť nejakú pozitívnu zmenu, mal by si sa pozrieť na svoj životný štýl. Počas dňa robíme veľa vecí automaticky - sú to naše návyky. Tak prečo ich nezmeniť a z negatívnych spraviť také, ktoré na nás budú vplývať pozitívne. Dnes ti predstavíme 10 jednoduchých návykov,…

Kreativita bez hraníc: Tieto nápady by dostali aj Steva Jobsa

0 icon

Kreativita bez hraníc. Aj takto by sme mohli nazvať kreativitu týchto ľudí, ktorí sa vynašli v rôznych situáciách. Riešenie problémov je jednoduché, ak máš peniaze. Pôjdeš do obchodu, kúpiš si, čo potrebuješ, peniaze položíš na pult a domov odchádzaš spokojný s geniálnou novou vecou, po ktorej si túžil. Našťastie medzi…

Kaspické morské monštrum: Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

0 icon

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako "Kaspické morské monštrum" - leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho turistické miesto. Tento sovietsky ekranoplán je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet.   [the_ad id="80455"]   Aj keď by sme o tomto stroji mohli povedať, že to nie je až…

Toto sú uniformy tých najobávanejších špeciálnych jednotiek na svete

0 icon

Špeciálne jednotky sú vojenské jednotky vycvičené na vykonávanie špeciálnych operácií. Je to skupina mužov, ktorá má potenciál urobiť čokoľvek, aby splnila svoj účel. majú schopnosť vykonávať najnebezpečnejšie operácie a misie. A toto sú uniformy tých najobávanejších. Po veľkom zlyhaní Versaillskej mierovej zmluvy bola na konci druhej svetovej vojny podpísaná dôležitá…

Sedavé zamestnanie: 6 malých trikov, ako spáliť kalórie v práci

0 icon

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete sa do popredia dostalo množstvo zamestnaní, ktoré môžeme zaradiť do kategórie sedavé zamestnanie. V dnešnom príspevku si ukážeme zopár malých trikov, vďaka ktorým dokážeš spáliť zopár kalórii aj na svojej stoličke v práci. Keďže množstvo ľudí väčšinu dní presedí na stoličke kvôli svojej práci,…

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali