Dobrá voľba predstavila program – sedem veľkých úloh

Bratislava 17. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Podpora mladých rodín, seniorov, znevýhodnených skupín, či spravodlivé zdravotníctvo pre všetkých a fungujúci štát. Práve to sú základné piliere programu DOBREJ VOĽBY s názvom Štát, na ktorý sa dá spoľahnúť, ktorý predstavil jej líder Tomáš Drucker s tímom odborníkov

Na snímke predseda politickej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker (v popredí)

„Potrebujeme férový štát, na ktorý sa dá spoľahnúť a na ktorý budeme právom hrdí. Náš program je reálnym plánom rozvoja Slovenska pre nasledujúcich desať rokov. S týmto plánom a odborným vedením vybudujeme hrdé a prosperujúce Slovensko,“ povedal predseda DOBREJ VOĽBY Tomáš Drucker.

Slováci si želajú sociálne orientovanú vládu, silný sociálno-demokratický program, skutočné riešenia a hlavne chcú vidieť výsledky, nie večné hádky, spory a nekonečné hádzanie špiny jeden na druhého. „Našou ambíciou je byť modernou stranou so silným sociálnym programom. Už je zrejmé, že projekt sociálnej demokracie pod vedením Roberta Fica zlyhal. Strana Smer-SD už nebude vedieť presadzovať politiku sociálnej demokracie, pretože vyčerpala svoje možnosti a pre väčšinu politických strán sa stala toxickou v rámci ďalšej spolupráce,“ uviedol Drucker.

Program DOBREJ VOĽBY obsahuje sedem veľkých úloh, ktoré spoločne slúžia tomu najcennejšiemu – ľuďom, deťom, aktívnej generácii, seniorom a rodinám. Štát musí masívne investovať do ľudí, lebo možnosť získať kvalitné vzdelanie, dobre platené pracovné miesto a začleniť sa do rozhodovania o svojej komunite sú kľúčové pre dôstojný život rovnako, ako pre udržateľný hospodársky rast. Dôstojné pracovné podmienky či solidaritu so zraniteľnými pritom DOBRÁ VOĽBA považuje za samozrejmosť.

 

1. Silná rodina

Je nevyhnutné vytvoriť pre mladých také podmienky, aby mali dôvod žiť a pracovať na Slovensku. Musíme im umožniť bývať bez ťažkého bremena úveru, a pritom nevytvárať getá pracujúcej chudoby. Riešením je intenzívna podpora nájomného bývania, do ktorého plánujeme ročne investovať 250 miliónov eur. Mladí musia mať všetky predpoklady na to, aby chceli a mohli mať viacdetné rodiny. Navrhujeme preto zaviesť flexibilný rodičovský príspevok, ktorý by umožnil kratšie čerpanie celkovej sumy príspevku a umožnil by rodičovi, podľa vlastného zváženia, skorší návrat do práce, napríklad formou skráteného úväzku. Zároveň musí mať rodič po ukončení rodičovskej dovolenky po troch a viacerých deťoch možnosť využívať zníženú sadzbu dane z príjmu FO zo závislej činnosti. Nevyhnutnosťou je zabezpečenie škôlky pre všetky deti. Na to poslúži 50 miliónov eur, ktoré sme pripravení dať do budovania jaslí, škôlok a rodinných centier.

 

2. Spravodlivé zdravotníctvo pre všetkých

Zdravotná starostlivosť musí byť orientovaná na výsledky a musí byť dostupná každému pacientovi bez rozdielu. Zdravotníctvo už síce nie je čiernou dierou predražených tendrov, stále je však nespravodlivé. Nie je možné, aby na Slovensku naďalej existovalo dvojaké zdravotníctvo. Teda jedno lepšie pre tých, čo si to vedia vybaviť a potom druhé, pre všetkých ostatných. Financovanie zdravotníctva musí byť stabilné. Navrhujeme, aby rozpočet z verejných zdrojov bol min. na úrovni 6,5% HDP, aby sme si mohli dovoliť mať najmodernejšiu liečbu a výborných zdravotníkov, aby nám tí najlepší neutekali do zahraničia. Musíme zabezpečiť dostatočné investície do zdravotníckych zariadení, ktoré ho posunú do 21. storočia. Budovanie nových nemocníc, ale najmä efektívne a transparentné využívanie verejných zdrojov musí byť kľúčové. V každom kraji postavíme novú nemocnicu, respektíve komplexne zrekonštruujeme už existujúcu. Pre zdravotníkov musíme vytvoriť dobré pracovné podmienky a umožniť im adekvátne odmeňovanie nielen podľa výkonov, ale aj podľa výsledkov. Rovnako musíme zabezpečiť finančnú stabilitu a predvídateľnosť, aby sektor zdravotníctva bol financovaný spravodlivo a účelne. Potrebujeme priniesť viac inovácií a moderných liečebných prístupov pacientom s cieľom zlepšenia výsledkov v zdravotnej oblasti.

 

3. Dôstojný život seniorov a zraniteľných skupín

Každý z nás má mať nárok na dôstojnú starobu a možnosť dôstojne žiť. To sa netýka len výšky dôchodku, ale aj dostupnosti kvalitných sociálnych a zdravotných služieb vrátane dlhodobej starostlivosti o najviac odkázaných ľudí. Spolu s riešeniami, ktoré umožnia deťom lepšie sa starať o svojich rodičov, sa vieme lepšie pripraviť na starnutie populácie, ktoré nás čaká. Dôchodok má byť zaslúžený odpočinok a odmena a nie nedôstojné prežívanie zo dňa na deň. K tomu nepochybne prispejú lieky bez doplatkov pre seniorov či polovičné dane pre pracujúcich seniorov. Samozrejmosťou musí byť 13. dôchodok namiesto neistého vianočného príspevku. Naše mamy, otcovia a starí rodičia si zaslúžia dôstojný život. V poradovníkoch na službu dlhodobej starostlivosti máme dnes 9 600 občanov, pre ktorých nie je dostatok voľných miest a dostatok financií na prevádzku. K zabezpečeniu financovania dlhodobej starostlivosti navrhujeme zriadenie Fondu odkázanosti, ktorý spojí dnes komplikované viaczdrojové financovanie a rozhodovanie. Fond odkázanosti bude uhrádzať paušálnu platbu registrovaným poskytovateľom na základe utŕžených poukazov, podľa výberu poskytovateľa občanom.

 

4. Vzdelanie, veda, výskum a inovácie

Žiadna spoločnosť v evolúcii ľudstva nebola úspešná vďaka sile, ale vďaka pokroku. V dobe globalizácie, otvoreného trhu, voľného pohybu je okrem prírodného bohatstva krajiny rozhodujúci pre prosperitu, slobodu a bezpečnosť krajiny, najmä ľudský kapitál. Vzdelanie, inovácie, veda a výskum sú hospodársky a spoločensky najdôležitejšími aktívami, ktoré Slovensko musí zabezpečiť, rozvíjať a chrániť. Ukazovateľ úspechu je v návrate našich občanov späť na Slovensko, ale aj v ekonomickej, študijnej, ale aj vedeckej imigrácii z okolitých krajín ako sú Česká republika, Poľsko, či zahraniční Slováci. Ku kvalitnému vzdelaniu patria aj vyššie mzdy pre učiteľov.

 

5. Fungujúci a poctivý štát

Moderná spoločnosť, občania, orgány verejnej moci, ale aj podnikateľské prostredie sa nemôžu zaobísť bez spravodlivého štátu, v ktorom sa uplatňuje nulová tolerancia voči akýmkoľvek formám korupcie a trestnej činnosti. Sme presvedčení, že tragické udalosti ostatných rokov ukázali v celej šírke nedostatky súčasného modelu organizácie prokuratúry. Chceme preto presadiť zásadné zmeny jej organizácie a kompetencií. Navrhujeme napríklad obmedzenie kompetencie prokuratúry v netrestných veciach na minimálne nevyhnutnú mieru, či zrušenie monokratického princípu organizácie prokuratúry. Dôležité tiež je, aby mali politici a vysokí manažéri hmotnú zodpovednosť za svoje konania a rozhodnutia a sudcovia mali povinné previerky. Zákony musia byť rozumné a spravodlivé pre všetkých. Poctivá cesta k zabezpečeniu tohto cieľa spočíva v zmene volebného systému, ktorý dokáže zabezpečiť vyvážené zastúpenie regiónov v slovenskom zákonodarnom zbore. Navrhujeme preto zriadenie ôsmich volebných krajov, z ktorých by prichádzali zástupcovia občanov do Národnej rady Slovenskej republiky. V záujme urýchlenia súdneho konania a špecializácie navrhneme zriadenie špecializovaných súdov pre rodinné veci, dopravné veci, duševné vlastníctvo či dedičské veci.

 

6. Zdravé hospodárstvo v regiónoch

Ekonomická sila štátov sa čím ďalej, tým viac sústreďuje do miest, ktoré vytvárajú nielen prostredie pre zamestnanie a život, ale špeciálne aj pre ekonomické a sociálne väzby nevyhnutné pre úspešné podnikanie v dvadsiatom prvom storočí a väzby na vidiecke sídla. Národná priemyselná politika, obsahujúca aj potravinový či turistický priemysel, sa nemôže zaobísť bez aktívnej úlohy regiónov s dôrazom na subsidiaritu rovnako, ako sa nezaobíde bez prepojenia na výskum, školstvo a výrobu. Práve z interakcie medzi možnosťami národnej vlády a regiónov, ktoré tvoria mestá a súvisiace vidiecke oblasti, vznikajú predpoklady pre udržateľný hospodársky rozvoj využívajúci ekonomický potenciál celého štátu a predpoklad pre adaptáciu na klimatické zmeny.

 

7. Moderná národná politika

Štát tvoria okrem územia, predovšetkým ľudia, jeho občania viažuci sa k spoločnému kultúrnemu dedičstvu, ale aj k budúcnosti spoločného osudu krajiny. Slovensko ako jeden z mladších štátov nie je veľký čo do územia, ani počtu svojich obyvateľov. Má však okrem vlastného jazyka aj silnú osobitú históriu, kultúru a tradície svojich obyvateľov Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, Čechov aj Židov a ostatných menšín. Je dôležité podporovať dôveru každého z nich vo vlastnú krajinu a záujem o jej budúci osud pri zachovaní svojej kultúrnej identity. Slovensko však nedokáže zabezpečiť svoju bezpečnosť bez účasti v obrannom spoločenstve a v spolupráci s inými štátmi. Svoje národno-štátne a hospodárske záujmy však musí presadzovať zreteľne a rázne. Zároveň musí ochrániť svojich obyvateľov pred novými hrozbami a chrániť ich súkromie.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Robert Fico vyzýva na spoluprácu dvoch „sociálnych demokracií“. Slovákom nie je blízky liberalizmus, od ktorého sa Hlas nedokáže jasne dištancovať

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Predseda Smeru Robert Fico najnovšie vyzval stranu Hlas, aby s jeho stranou čo najskôr začala rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Fico verí, že v prípade spoločného postupu vo voľbách by mohli Hlas a Smer získať 35 až 40 percent hlasov…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Peter Sagan už v kariére vyhral Okolo Poľska aj Okolo Kalifornie. V nedeľu môže pridať aj domáci celkový triumf

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Peter Sagan je v cyklistike roky známy ako skvelý šprintér, výborný klasikár a znamenitý tímový hráč. Iba trikrát sa mu však počas vyše jedenásťročnej úspešnej kariéry v profipelotóne stalo, že sa stal celkovým víťazom etapových pretekov. A bolo to už poriadne dávno. V…

Premiér Morrison odmietol obvinenia, že Austrália klamala o zmluve o ponorkách

0 icon

Canberra 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham,TASR/AP-Virginia Mayo)   Austrálsky premiér Scott Morrison odmietol v nedeľu obvinenia zo strany Francúzska, že Canberra klamala o svojich plánoch odstúpiť od zmluvy na nákup francúzskych ponoriek. Informovala o tom agentúra AFP Austrália svoje obavy v súvislosti s kúpnou zmluvou v hodnote 31 miliárd eur…

Bola to symfónia, neskrýval nadšenie Gombos po daviscupovom triumfe nad Čiľanmi

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tenisti Slovenska triumfovali v bratislavskom Národnom tenisovom centre (NTC) v rámci daviscupového súboja I. svetovej skupiny nad čilskými reprezentantmi 3:1. Postúpili tak do kvalifikácie o postup na finálový turnaj Davisovho pohára, ktorá je na programe vo februári 2022 Po spečatení víťazstva neskrýval obrovské…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Nemecká ministerka obrany chce pripraviť pôdu na realizáciu vojenských misií EÚ. “Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO”

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA "Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu…

Politici a vedci sú zodpovední za vznik kolektívnej korona psychózy v spoločnosti

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Pretože veľké množstvo ľudí podľahlo tejto demagogicky vyvolanej nebezpečnej psychóze, tak sa tento stav postupne už stáva každodennou „normalitou“. Veľa vnútorne ľahko manipulovateľných občanov už dokonca z tejto koronapsychózy vyvinuli v sebe špecifickú koronaneurózu, z ktorej sa už sotva niekedy sami oslobodia. Neurózy…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Na ostrove Samos otvorili nový tábor pre migrantov

0 icon

Atény 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Svarnias)   Grécko otvorilo nový tábor pre migrantov na ostrove Samos, ktorý nahradí zastaraný a v minulosti preplnený tábor. Nové zariadenie stálo približne 43 miliónov eur. Ubytovaných v ňom bude do 3-tisíc ľudí, približne tretina z nich v 240 malých domoch a zvyšok vo veľkých…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali