Dobrá voľba predstavila program – sedem veľkých úloh

Bratislava 17. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Podpora mladých rodín, seniorov, znevýhodnených skupín, či spravodlivé zdravotníctvo pre všetkých a fungujúci štát. Práve to sú základné piliere programu DOBREJ VOĽBY s názvom Štát, na ktorý sa dá spoľahnúť, ktorý predstavil jej líder Tomáš Drucker s tímom odborníkov

Na snímke predseda politickej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker (v popredí)

„Potrebujeme férový štát, na ktorý sa dá spoľahnúť a na ktorý budeme právom hrdí. Náš program je reálnym plánom rozvoja Slovenska pre nasledujúcich desať rokov. S týmto plánom a odborným vedením vybudujeme hrdé a prosperujúce Slovensko,“ povedal predseda DOBREJ VOĽBY Tomáš Drucker.

Slováci si želajú sociálne orientovanú vládu, silný sociálno-demokratický program, skutočné riešenia a hlavne chcú vidieť výsledky, nie večné hádky, spory a nekonečné hádzanie špiny jeden na druhého. „Našou ambíciou je byť modernou stranou so silným sociálnym programom. Už je zrejmé, že projekt sociálnej demokracie pod vedením Roberta Fica zlyhal. Strana Smer-SD už nebude vedieť presadzovať politiku sociálnej demokracie, pretože vyčerpala svoje možnosti a pre väčšinu politických strán sa stala toxickou v rámci ďalšej spolupráce,“ uviedol Drucker.

Program DOBREJ VOĽBY obsahuje sedem veľkých úloh, ktoré spoločne slúžia tomu najcennejšiemu – ľuďom, deťom, aktívnej generácii, seniorom a rodinám. Štát musí masívne investovať do ľudí, lebo možnosť získať kvalitné vzdelanie, dobre platené pracovné miesto a začleniť sa do rozhodovania o svojej komunite sú kľúčové pre dôstojný život rovnako, ako pre udržateľný hospodársky rast. Dôstojné pracovné podmienky či solidaritu so zraniteľnými pritom DOBRÁ VOĽBA považuje za samozrejmosť.

 

1. Silná rodina

Je nevyhnutné vytvoriť pre mladých také podmienky, aby mali dôvod žiť a pracovať na Slovensku. Musíme im umožniť bývať bez ťažkého bremena úveru, a pritom nevytvárať getá pracujúcej chudoby. Riešením je intenzívna podpora nájomného bývania, do ktorého plánujeme ročne investovať 250 miliónov eur. Mladí musia mať všetky predpoklady na to, aby chceli a mohli mať viacdetné rodiny. Navrhujeme preto zaviesť flexibilný rodičovský príspevok, ktorý by umožnil kratšie čerpanie celkovej sumy príspevku a umožnil by rodičovi, podľa vlastného zváženia, skorší návrat do práce, napríklad formou skráteného úväzku. Zároveň musí mať rodič po ukončení rodičovskej dovolenky po troch a viacerých deťoch možnosť využívať zníženú sadzbu dane z príjmu FO zo závislej činnosti. Nevyhnutnosťou je zabezpečenie škôlky pre všetky deti. Na to poslúži 50 miliónov eur, ktoré sme pripravení dať do budovania jaslí, škôlok a rodinných centier.

 

2. Spravodlivé zdravotníctvo pre všetkých

Zdravotná starostlivosť musí byť orientovaná na výsledky a musí byť dostupná každému pacientovi bez rozdielu. Zdravotníctvo už síce nie je čiernou dierou predražených tendrov, stále je však nespravodlivé. Nie je možné, aby na Slovensku naďalej existovalo dvojaké zdravotníctvo. Teda jedno lepšie pre tých, čo si to vedia vybaviť a potom druhé, pre všetkých ostatných. Financovanie zdravotníctva musí byť stabilné. Navrhujeme, aby rozpočet z verejných zdrojov bol min. na úrovni 6,5% HDP, aby sme si mohli dovoliť mať najmodernejšiu liečbu a výborných zdravotníkov, aby nám tí najlepší neutekali do zahraničia. Musíme zabezpečiť dostatočné investície do zdravotníckych zariadení, ktoré ho posunú do 21. storočia. Budovanie nových nemocníc, ale najmä efektívne a transparentné využívanie verejných zdrojov musí byť kľúčové. V každom kraji postavíme novú nemocnicu, respektíve komplexne zrekonštruujeme už existujúcu. Pre zdravotníkov musíme vytvoriť dobré pracovné podmienky a umožniť im adekvátne odmeňovanie nielen podľa výkonov, ale aj podľa výsledkov. Rovnako musíme zabezpečiť finančnú stabilitu a predvídateľnosť, aby sektor zdravotníctva bol financovaný spravodlivo a účelne. Potrebujeme priniesť viac inovácií a moderných liečebných prístupov pacientom s cieľom zlepšenia výsledkov v zdravotnej oblasti.

 

3. Dôstojný život seniorov a zraniteľných skupín

Každý z nás má mať nárok na dôstojnú starobu a možnosť dôstojne žiť. To sa netýka len výšky dôchodku, ale aj dostupnosti kvalitných sociálnych a zdravotných služieb vrátane dlhodobej starostlivosti o najviac odkázaných ľudí. Spolu s riešeniami, ktoré umožnia deťom lepšie sa starať o svojich rodičov, sa vieme lepšie pripraviť na starnutie populácie, ktoré nás čaká. Dôchodok má byť zaslúžený odpočinok a odmena a nie nedôstojné prežívanie zo dňa na deň. K tomu nepochybne prispejú lieky bez doplatkov pre seniorov či polovičné dane pre pracujúcich seniorov. Samozrejmosťou musí byť 13. dôchodok namiesto neistého vianočného príspevku. Naše mamy, otcovia a starí rodičia si zaslúžia dôstojný život. V poradovníkoch na službu dlhodobej starostlivosti máme dnes 9 600 občanov, pre ktorých nie je dostatok voľných miest a dostatok financií na prevádzku. K zabezpečeniu financovania dlhodobej starostlivosti navrhujeme zriadenie Fondu odkázanosti, ktorý spojí dnes komplikované viaczdrojové financovanie a rozhodovanie. Fond odkázanosti bude uhrádzať paušálnu platbu registrovaným poskytovateľom na základe utŕžených poukazov, podľa výberu poskytovateľa občanom.

 

4. Vzdelanie, veda, výskum a inovácie

Žiadna spoločnosť v evolúcii ľudstva nebola úspešná vďaka sile, ale vďaka pokroku. V dobe globalizácie, otvoreného trhu, voľného pohybu je okrem prírodného bohatstva krajiny rozhodujúci pre prosperitu, slobodu a bezpečnosť krajiny, najmä ľudský kapitál. Vzdelanie, inovácie, veda a výskum sú hospodársky a spoločensky najdôležitejšími aktívami, ktoré Slovensko musí zabezpečiť, rozvíjať a chrániť. Ukazovateľ úspechu je v návrate našich občanov späť na Slovensko, ale aj v ekonomickej, študijnej, ale aj vedeckej imigrácii z okolitých krajín ako sú Česká republika, Poľsko, či zahraniční Slováci. Ku kvalitnému vzdelaniu patria aj vyššie mzdy pre učiteľov.

 

5. Fungujúci a poctivý štát

Moderná spoločnosť, občania, orgány verejnej moci, ale aj podnikateľské prostredie sa nemôžu zaobísť bez spravodlivého štátu, v ktorom sa uplatňuje nulová tolerancia voči akýmkoľvek formám korupcie a trestnej činnosti. Sme presvedčení, že tragické udalosti ostatných rokov ukázali v celej šírke nedostatky súčasného modelu organizácie prokuratúry. Chceme preto presadiť zásadné zmeny jej organizácie a kompetencií. Navrhujeme napríklad obmedzenie kompetencie prokuratúry v netrestných veciach na minimálne nevyhnutnú mieru, či zrušenie monokratického princípu organizácie prokuratúry. Dôležité tiež je, aby mali politici a vysokí manažéri hmotnú zodpovednosť za svoje konania a rozhodnutia a sudcovia mali povinné previerky. Zákony musia byť rozumné a spravodlivé pre všetkých. Poctivá cesta k zabezpečeniu tohto cieľa spočíva v zmene volebného systému, ktorý dokáže zabezpečiť vyvážené zastúpenie regiónov v slovenskom zákonodarnom zbore. Navrhujeme preto zriadenie ôsmich volebných krajov, z ktorých by prichádzali zástupcovia občanov do Národnej rady Slovenskej republiky. V záujme urýchlenia súdneho konania a špecializácie navrhneme zriadenie špecializovaných súdov pre rodinné veci, dopravné veci, duševné vlastníctvo či dedičské veci.

 

6. Zdravé hospodárstvo v regiónoch

Ekonomická sila štátov sa čím ďalej, tým viac sústreďuje do miest, ktoré vytvárajú nielen prostredie pre zamestnanie a život, ale špeciálne aj pre ekonomické a sociálne väzby nevyhnutné pre úspešné podnikanie v dvadsiatom prvom storočí a väzby na vidiecke sídla. Národná priemyselná politika, obsahujúca aj potravinový či turistický priemysel, sa nemôže zaobísť bez aktívnej úlohy regiónov s dôrazom na subsidiaritu rovnako, ako sa nezaobíde bez prepojenia na výskum, školstvo a výrobu. Práve z interakcie medzi možnosťami národnej vlády a regiónov, ktoré tvoria mestá a súvisiace vidiecke oblasti, vznikajú predpoklady pre udržateľný hospodársky rozvoj využívajúci ekonomický potenciál celého štátu a predpoklad pre adaptáciu na klimatické zmeny.

 

7. Moderná národná politika

Štát tvoria okrem územia, predovšetkým ľudia, jeho občania viažuci sa k spoločnému kultúrnemu dedičstvu, ale aj k budúcnosti spoločného osudu krajiny. Slovensko ako jeden z mladších štátov nie je veľký čo do územia, ani počtu svojich obyvateľov. Má však okrem vlastného jazyka aj silnú osobitú históriu, kultúru a tradície svojich obyvateľov Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, Čechov aj Židov a ostatných menšín. Je dôležité podporovať dôveru každého z nich vo vlastnú krajinu a záujem o jej budúci osud pri zachovaní svojej kultúrnej identity. Slovensko však nedokáže zabezpečiť svoju bezpečnosť bez účasti v obrannom spoločenstve a v spolupráci s inými štátmi. Svoje národno-štátne a hospodárske záujmy však musí presadzovať zreteľne a rázne. Zároveň musí ochrániť svojich obyvateľov pred novými hrozbami a chrániť ich súkromie.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Igor Matovič: Jaroslav Haščák nie je človek, s ktorým by som sa túžil kedykoľvek stretnúť

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák nie je človek, s ktorým by sa túžil kedykoľvek stretnúť alebo by vyhľadával akékoľvek stretnutie s ním. Uviedol to v reakcii na stretnutie Haščáka s predsedom parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina)…

Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

0 icon

Minsk 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-TUT.by)   Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali v sobotu v Minsku viac ako 200 účastníkov úradmi nepovoleného pochodu žien. Podľa agentúry AFP bolo zadržaných viac ako 200 osôb. Ako informovala agentúra Interfax, medzi nimi je aj známa aktivistka Nina Bahinská, ktorá sa stala jedným zo symbolov protestov…

Pompeo povedal, že venezuelský prezident Maduro by mal odísť

0 icon

Boa Vista 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bruno Mancinelle, Matias Delacroix)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas návštevy Latinskej Ameriky povedal, že venezuelský prezident Nicolás Maduro by "mal odísť", informovala o tom v sobotu agentúra AFP Pompeo Madura označil za "vodcu, ktorý zničil svoju vlastnú krajinu" a za pašeráka drog.…

Minister obrany Jaroslav Naď si výstupom na Ďumbier uctil odkaz vojnových veteránov

0 icon

Brezno 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si v sobotu veteránskym výstupom na Ďumbier a pietnou spomienkou pri pamätníku SNP pripomenul odkaz veteránov z druhej svetovej vojny a novodobých veteránov plniacich úlohy v zahraničných misiách. Na druhom ročníku výstupu sa zúčastnili aj profesionálny vojaci…

Grécky denník urážal Erdogana, ten je ochotný debatovať s Mitsotakisom o napätí vo východnom Stredomorí

0 icon

Istanbul 19. septembra (SITA/AFP/HSP/Foto:TASR/AP/Turkish Presidency)   Turecká vláda odsúdila titulok gréckeho denníka Dimokratia, ktorý na úvodnej strane urážal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ministerstvo zahraničných vecí v "krajine polmesiaca" si už predvolalo gréckeho veľvyslanca a vyzvalo Grécko, aby vzalo na zodpovednosť osoby, ktoré majú tieto urážky na svedomí "V mene…

Umrela extrémne propotratová sudkyňa najvyššieho súdu v USA, Trump chce, aby bol nový sudca vymenovaný bezodkladne. Obrovské šance, že celá krajina bude prolife

0 icon

Washington 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo-Marcio Jose Sanchez, Doug Mills; SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval republikánskych zákonodarcov, aby "bezodkladne" podporili jeho nominanta na post sudcu najvyššieho súdu USA, ktorý nahradí v piatok zosnulú extrémne pro-choice sudkyňu Ruth Baderovú Ginsburgovú, ktorá zomrela vo veku 87…

Premiér o Arca Capital: „Moja manželka tam nemala vložené ani jedno jediné euro. Chcel som vidieť, kto mi ostane verný“

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Matovič: Moja manželka nemala nikdy ani jedno jediné euro vložené v spoločnosti Arca capital "Moja manželka mala a naďalej má 3 zmenky vo firme Arca Investments (ktorá sa pre koronavírus tiež ocitla v kríze, pozn. red.). Všetky tri zmenky spolu v vhodnote…

Trump ponúkol Assangeovi milosť výmenou za zdroje uniknutých emailov

0 icon

Londýn 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Frank Augstein, TASR/PA/AP-John Stillwell)   Advokátka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks v piatok na londýnskym súde uviedla, že jej klient Julian Assange dostal od USA ponuku, ktorá by bola prospešná pre obe strany - ak Assange odhalí zdroj uniknutých údajov Demokratického národného výboru (DNC) spred…

Do nového tábora na Lesbose presunuli už približne 9000 migrantov

0 icon

Atény 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12.000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého tábora Moria zostali bez strechy nad hlavou. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na grécke ministerstvo pre migráciu…

Palko: Matovič vytvoril tieňovú vládu vlastnej vláde. Takéto verejné správanie premiéra k svojim ministrom je ich verejným ponížením a dehonestáciou

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v jednom z posledných rozhovorov uviedol, že si zhromažďuje tím ľudí, ktorí budú konfrontovať ministrov jeho vlády, teda dozerať na to ako ministri riadia svoje ministerstvá. Bývalý minister vnútra Vladimír Palko upozornil, že takýto tím sa zvykne nazývať tieňová…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Maroš Borza

ZA FUNKCIE.

0icon

Je po sneme SNS. Došlo k tomu čo drvivá väčšina členov nechcela – Danko sa stal opäť predsedom. Nevybrali si ho členovia, ale delegáti. Takí delegáti, akým bol delegát za Senec. Ten človek bol vyzvaný členskou základňou, aby nehlasoval za Danka, ale za Hrnka. Napriek tomu dal hlas Dankovi. Koľko bolo…

Štefan Harabin

Výzva poškodeným, ktorým boli uložené pokuty policajtom za nenosenie rúšok: „Neplaťte ich žiadajte doručiť rozhodnutie o uložení pokuty písomne a okamžite podajte trestné oznámenia na autora uloženej pokuty za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.“

0icon

To čo som tvrdil v nepriestrelnej analýze viažucej sa na právnu nulitu všetkých Mikasových opatrení, okrem iného i toho v určení nezákonnej povinnosti nosiť rúška pre nenakazených ľudí (video zo 7. septembra 2020 https://www.youtube.com/watch?v=JJZ5fwFP_uM&t=59s) a tiež to, že tí ktorí dostanú pokutu ju nemusia zaplatiť, lebo by bola ulož

Viktor Pondělík

Kdo by tady zasloužil?

0icon

V České republice se kvapem blíží volby. A tak vláda ANO a sociálních demokratů s podporou od komunistů, jak je již dobrým zvykem, korumpuje voliče. I když je vlastně jedno, že se volby blíží, protože by tato vláda voliče korumpovala, i kdyby byly volby daleko za horami. A jestli se dá něco…

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

Svet a konšpirácie - 2. časť

0 icon

Čo sú vlastne tie konšpiračné teórie? V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie trochu z iného uhla. Samotné slovo konšpirácia pochádza z latinského slova conspirare, čo doslova znamená „dýchať spolu“. V skutočnosti to označuje dvoch alebo viac ľudí, ktorí spriadajú plány, o ktorých nikomu inému nehovoria. Takýto plán mohol byť teoreticky…

Hlboké fotografie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Aj bežná fotografia ťa niekedy môže vyviesť z rovnováhy a prinútiť ťa pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Pretože s okolitými situáciami zaobchádzame ako s bežnými udalosťami, neprikladáme im väčšiu váhu a neuvedomujeme si ich dôležitosť pre náš život. Často považujeme našu prácu za nudnú a za zlé počasie…

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Vo svete IT

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré z Google Play stiahnete zadarmo!

0 icon

Víkend máme v plnom prúde a spolu s ním vám prinášame víkendovú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete stiahnuť po obmedzený čas zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 8 aplikácií, z ktorých vám dávame do pozornosti Crypt-It – Encrypt, Share, Decrypt. Ide o aplikáciu, pomocou ktorej si môžete…

Amazfit Band 5 je predstavený. Ide o dvojičku Mi Band 5 náramku s funkciami, ktoré staršiemu súrodencovi chýbajú

0 icon

Globálne predstavenie náramku Mi Band 5 bolo pre mnohých z nás sklamaním. Dôvodom je, že náramok postrádal viacero funkcionalít v porovnaní s jeho čínskou verziou. Neskôr sa objavili správy, že by mohol byť neskôr predstavený nový Amazfit Band náramok, ktorý by dostal chýbajúce funkcie. Tak sa aj stalo. Amazfit Band 5:  vylepšený Mi…

Nová nádej pre Huawei? AMD dostalo od USA licenciu, je tam však ešte jedno „ALE“

0 icon

Huawei smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia na svete. Ich budúcnosť je však v súčasnosti na vážkach. Dôvodom sú sankcie zo strany americkej vlády, ktoré obmedzili dostupnosť jednotlivých komponentov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že spoločnosti vyrábajúce jednotlivé komponenty, napríklad procesory, americkými technológiami, ich nemôžu predávať čínskemu gigantovi.…

Pre ktoré Samsung smartfóny a kedy môžeme očakávať One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11?

0 icon

Predstavenie Androidu 11 sa odohralo relatívne nedávno. Konkrétne 8. septembra. Spolu s jeho predstavením používatelia smartfónov sa logicky začali pýtať, kedy a pre koho bude dostupný. Nie tak dávno sme sa venovali Xiaomi, či Huawei smartfónom, tentokrát sme sa pozreli na Samsung zariadenia vrátane nadstavby One UI 3.0, ktorá bola…

Ako Elon Musk mení svet, v ktorom žijeme? #1

0 icon

Elon Musk, šéf automobilovej spoločnosti Tesla a súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, je muž s jasnou víziou. Okrem plánu kolonizovať Mars prináša aj zariadenie Neuralink, ktoré by mohlo byť „liekom“ pre ľudí trpiacich paralýzou, rôznymi závislosťami a podobne.  Jeho spoločnosti prinášajú revolučné inovácie v oblastiach využitia energie, cestovania, či komunikácie. Dnes…

Armádny Magazín

Prichádza doba keď americká armáda bude musieť doháňať druhých

0 icon

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojenýc

Úspech českého letectva: Stíhačka L-39NG získala typový certifikát

0 icon

Česko, 19. september 2020 (AM) - Lietadlo L-39NG získalo typový certifikát. Na základe pozitívnych výsledkov pozemných a letových certifikačných skúšok ho vydal Odbor dohľadu nad vojenským letectvom Ministerstva obrany ČR.   Jedná sa o zavŕšenie 13 rokov pôsobenia Penty v najväčšom českom leteckom výrobcovi Aero Vod

Boj o Arktídu: Spojené štáty hrozia Rusku na Aljaške stovkou stíhačiek F-35

0 icon

USA, 20. september 2020 (AM)  - "USA dajú jasne najavo, že budú spochybňovať právo Ruska na ovládnutie Arktídy. Na Aljaške môžeme umiestniť až 100 stíhačiek F-35." uviedol republikánsky senátor Dan Sullivan v podcaste Medzinárodného vedeckého centra Woodrowa Wilsona. Podľa jeho slov, budú F-35 koexistovať s F-22, ktoré sú dlho v služ

Politológ Satanovskij: Krym v očiach USA už bol vojenskou základňou NATO

0 icon

Rusko, 19. september 2020 (AM) - Nedávno si americké úrady mädlili ruky v očakávaní, ako „berú Rusko pod krk“ a v ich očiach bol Krym už základňou NATO, ale plány amerického vedenia boli zničené rozhodnou reakciou Moskvy. Toto stanovisko týkajúce sa vzťahov medzi oboma krajinami vyslovil vedec a ekonóm Jevgenij Satanovskij -…

Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri - vyhral východonemecký Haenel

0 icon

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA