Čo vám liberálne médiá zabudli povedať o odovzdaní našich vojenských letísk Američanom

Bratislava 16. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

V utorok sa stalo viacero dôležitých vecí. V parlamente boli prijaté kontroverzné zákony, pred parlamentom polícia zatkla protestujúcich záchranárov… ale to najzávažnejšie oznámili verejnosti ministri Naď a Korčok: Slovensko odovzdá svoje vojenské letiská Američanom

Naď a Korčok
Na snímke zľava minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a náčelník generálneho štábu SR, generál Daniel Zmeko

Toto je vážnejšia vec, než celý ten folklór okolo pandémie a núdzového stavu, vážnejšia než oklieštenie siete nemocníc či schválenie podivnej reformy národných parkov, čo sú tiež veci, ktoré parlament v utorok schválil. Konšpirátor by mohol dokonca špekulovať, či ten spektakulárny zákrok na zdravotníkov nebol zámerne taký šokujúci, aby mediálne prekryl skutočne výbušnú vec s potenciálnymi ďalekosiahlymi následkami pre celé Slovensko.

V utorok 14. decembra ministri obrany a zahraničných vecí Jaroslav Naď a Ivan Korčok verejnosti oznámili, že pripravili na podpis bilaterálnu zmluvu o „obrannej“ spolupráci s USA. Je to tá istá zmluva, ktorá sa v utajení pripravovala už pred pár rokmi, ale potom, ako prenikla aj zásluhou Hlavných správ na verejnosť, bola jej ratifikácia dočasne odložená.

Podstatou zmluvy je, že my Američanom necháme k dispozícii naše dve vojenské letiská, kde budú oni rozhodovať, čo sa na nich bude diať a my v zmysle pripravenej zmluvy ani nebudeme mať možnosť to kontrolovať. Oni za to tie letiská, ktoré budú používať, zrekonštruujú v hodnote stopäť miliónov dolárov. Super ponuka, nie? Predstavte si, že by vám niekto ponúkol, že vám v nejakej sume opraví byt a zato bude v tom vašom byte bývať (údajne dočasne, avšak bez uvedenia jednotky dočasnosti).

 

Dôkaz vazalského postavenia

Poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha (Smer-SD) o tom na sociálnej sieti napísal: „Viete, prečo musel Kuciak zomrieť? Viete, prečo Američania potrebovali pravicovú vládu? Viete, prečo Matovičovi odpustia čokoľvek? Odpoveď prichádza v týchto dňoch – Naď s Korčokom predstavili dohodu o obrannej spolupráci s USA. Slovenská republika sa týmto návrhom mení na kolóniu a vojenskú základňu Spojených štátov.“

Blaha spomína, ako pred dvomi rokmi proti tejto zmluve a proti americkým poskokom bojoval spolu s nebohým Jaroslavom Paškom. Výsledkom bolo, že počas Ficovej vlády to Američanom a ich sluhom neprešlo. A tak musela prísť Kuciakiáda, aby mohla byť dosadená bábková Hegeromatovičova vláda: „Nemci mali svojich kvislingov, Američania majú naďov. A všetko stráži Čaputová, ktorú si takisto dosadili. A samozrejme – pod kontrolou majú aj liberálne médiá a mimovládky, ktoré teraz budú vykrikovať, aká je obranná dohoda s USA ,obojstranne výhodná‘,“ hovorí Blaha.

Slovensko nie je jedinou krajinou, s ktorou chcú USA podpísať podobnú zmluvu. To používajú zástancovia tohto vlastizradného konania ako argument, poukazujú na to, že 23 z 30 krajín NATO už takúto zmluvu s USA má. Lenže je to skutočný argument? O čom to skôr svedčí? A prečo žiadne z týchto krajín nemajú podobné zmluvy samy medzi sebou? Úzka spolupráca niektorých európskych členov NATO je najlepším dôkazom toho, že akúkoľvek vojenskú spoluprácu je možné plnohodnotne realizovať v rámci NATO a vôbec nie je potrebné nad tento rámec ešte vytvárať špeciálne zmluvy. Táto zmluva krásne, v plnej nahote ukazuje, ako to je skutočne s nezávislosťou európskych krajín v americkej sfére vplyvu.

Tie bilaterálne zmluvy DCA (Defense Cooperation Agreement) o obrannej spolupráci nie sú ničím iným, než vazalskými zmluvami, ktoré zaväzujú vazalské krajiny byť voči USA úslužné a poskytnúť ich ozbrojeným silám všetko, čo budú chcieť. A tak sú aj napísané, o čom sa veľmi ľahko môžete presvedčiť aj sami: text návrhu zmluvy, ktorý vyjednali Naď a Korčok nájdete TU).

 

Dnešný text je prakticky rovnaký ako ten spred troch rokov…

A predstavte si: výsledný text zmluvy, ktorý by mal byť výsledkom dlhodobých jednaní, je takmer rovnaký ako ten, ktorý Hlavné správy zverejnili ako prvé (pre porovnanie ho nájdete TU). Ten vtedy verejnosť šokoval tým, aký je pre Slovensko škandalózne nevýhodný a vazalský, a preto sa vtedy od neho dištancovali dokonca aj systémové masmédiá, ktoré tvrdili, že to je iba prvý „nástrel“, a že výsledný text bude úplne, ale úplne iný.

Nuž a teraz sa ukázalo, že ten pôvodný text spred troch rokov sa od toho dnešného líši v podstate iba tým, že ho preložili z angličtiny trochu inak, a ešte kozmetickými detailmi, ktoré naozaj nemenia nič na samotnej podstate toho, o čo tu ide. Naši hrdinskí vyjednávači vyjednávali, vyjednávali, až vyjednali… ho ho ho, zasmial by sa americký Santa Claus.

Pripomeňme si, ako to vtedy bolo. Ktovie kedy by sa bola verejnosť dozvedela, že sa pripravuje zmluva s Američanmi, nebyť maďarského ministra zahraničných vecí. Ten pri informovaní o podobnej zmluve s USA, ktorú riešilo Maďarsko, medzi rečou náhodou spomenul, že sa to isté pripravuje aj u nás. Všimol si to historik, analytik, publicista, politik Eduard Chmelár, ktorý tú informáciu zverejnil.

Vtedajší minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a jeho vtedajší lojálny štátny tajomník Ivan Korčok sa snažili celú vec utajiť a ministerstvo zahraničia najprv tvrdilo, že Chmelár klame. Keď sa však o veci aj vďaka Hlavným správam začalo otvorene hovoriť, museli vyjsť s pravdou von: áno, rokuje sa. O okolnostiach prípravy tejto škandalóznej zmluvy spred dvoch rokov sme písali napríklad TU.

Že sa odovzdanie našich letísk Američanom podarilo vtedy relatívne bezbolestne zastaviť, bolo do značnej miery spôsobené aj tým, že zhodou okolností práve vtedy prezident Trump potreboval niekde v rozpočte nájsť peniaze na výstavbu múru na hraniciach s Mexikom, a tak položku „slovenské letiská“, ako aj iné projekty pozastavil. Trump však odišiel a jastrabi sa vrátili k pôvodným plánom, ktoré zahŕňajú aj obsadenie slovenských letísk. A keďže sa na Slovensku po voľbách krajiny zmocnila proamerická junta, výsledok sa dostavil (prekvapujúce skôr je, že až tak neskoro, takmer dva roky od volieb).

 

Naď: Americké základne nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú…

Hlavné správy sa bezprostredne po voľbách, 5. marca 2020, tesne po rokovaniach s budúcimi koaličnými partnermi, pýtali na túto vec aj budúceho ministra obrany Jaroslava Naďa (viď TU). Naď na otázku týkajúcu sa bilaterálnej zmluvy so Spojenými štátmi o rekonštrukcii našich vojenských letísk výmenou za ich využívanie americkou armádou vtedy odpovedal: „Keď to niekto vynáša donekonečna na povrch, tak to je naozaj až na smiech. Tu, dúfam, nikto zo zdravo uvažujúcich ľudí neočakáva, že by na koaličných rokovaniach niekto riešil nejaké výmysly pána Danka, pána Kotlebu a pána Blahu o nejakých amerických základniach. Nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú.“

Redaktor Hlavných správ nechcel veriť vlastným ušiam, a preto sa Naďa pre istotu spýtal, či bola vec zatiaľ odložená na neurčito. Naď vtedy takmer pobúrene zopakoval: „Nie že zatiaľ – otázka amerických základní na Slovensku nikdy nebola otázkou a nikdy otázkou nebude.“

A tu sme pri koreni veci. Slovenské úrady od samého počiatku a aj teraz trvajú na tom, že sa nerokuje o budovaní amerických základní, a to je zrejme aj pravda. Pod americkou základňou totiž rozumejú trvalú základňu, kde by boli Američania neustále nastúpení v plnom počte a „v plnej paráde“. Na to však Američania nemajú ani dosť prostriedkov, ani dosť ľudských zdrojov, a najmä, oni ani nemajú dôvod takto mrhať zdrojmi. Napokon, ani nemajú čas budovať „kamenné“ základne pri svojom urýchlenom pokuse tlačiť na Rusko.

Nie, ono to je naplánované úplne inak. Američania vyvinuli pre potreby svojho letectva nový systém kontajnerových základní. Tento „Deployable Air Base System“ (nasaditeľný systém leteckých základní) pozostávajúci z letecky prepraviteľných kontajnerových súprav, známych ako súpravy DABS, umožňuje v prípade potreby rýchlo vybudovať kontajnerovú základňu pri akejkoľvek vhodnej pristávacej ploche a pohotovo začať bojové „misie“. Má tiež široké možnosti, ako základňu dynamicky meniť, upravovať, či rozširovať.

Takže Naď a ďalší vlastenci, ktorým tak leží na srdci bezpečnosť Slovenska, (technicky) neklamali: na Slovensku nebudú americké základne. Budú tu iba letiská s malou stabilnou posádkou, pripravenými zásobníkmi paliva, muničnými skladmi a ďalšími potrebnými zdrojmi. Takéto čudo sa nebude nazývať základňa, ale vo svojej podstate z toho bude v krátkom čase plnohodnotná základňa, keď to bude treba. V časoch cvičení a iných operácií to bude niečo, čo bude ťažké nazývať inak než základňou. Bude len na Američanoch, ako často v Kuchyni a na Sliači budú na svojej „misii“.

A teda vidíme, že tu sa nás pán Naď snaží opiť rožkom a presvedčiť nás, že ak niečo vyzerá ako mačka, mňauká ako mačka, behá ako mačka a chytá myši ako mačka, tak to rozhodne nemôže byť mačka, lebo že to je mačka, to by predsa musela najskôr schváliť vláda a parlament, a on garantuje, že žiadna mačka schválená nebude.

Okrem toho, toto je len prvý krok: nikde nie je napísané, že sa nezopakuje situácia z Rumunska či Bulharska, kde vojenská prítomnosť USA naozaj časom prerástla do vybudovania trvalých amerických základní na ich území.

 

Čo sa v tej zmluve píše?

Angažovaní proamerickí propagandisti v denníkoch N a SME samozrejme okamžite vyrukovali s vysvetľujúcimi článkami, aby ich čitatelia vopred vedeli to podstatné: že tu vôbec nejde o prvú fázu vojenskej okupácie, a že si Slovensko týmto krokom zachováva nad všetkým plnú kontrolu. Trt makový, povedané ľudovou rečou.

Na viacerých miestach je síce zdôraznené, že všetko, čo je v zmluve, je tam „pri plnom rešpektovaní suverenity a zákonov Slovenskej republiky“. Táto vtipná, všeobecne deklaratívna, a teda nič neznamenajúca ozdobná vsuvka možno niekoho pomýli (na to tam je), ale kto sa zamyslí nad konkrétnymi ustanoveniami tej zmluvy, ten musí vidieť, že tu o suverenite a rešpekte voči Slovenskej štátnosti nemôže byť ani reči. Pozrime sa, čo sa v tej zmluve reálne píše.

„Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických“, ktorú Naď s Korčokom predkladajú na podpis prezidentke Čaputovej, dáva USA právomoc rozhodovať o dianí v určených priestoroch, kam budú mať zástupcovia slovenskej strany vstup umožnený len na základe povolenia od Američanov.

Ozbrojené sily USA budú mať „po dohode so slovenskou stranou“ právo priviezť, skladovať a prevádzkovať čokoľvek, pričom „ozbrojené sily USA budú mať výlučnú kontrolu nad prístupom k takémuto rozmiestnenému materiálu, jeho používaním a nakladaním s ním“. Lietadlá, vozidlá či lode ozbrojených síl USA budú môcť ľubovoľne prichádzať a odchádzať zo Slovenska, pričom „sa do nich nesmie nastupovať ani nepodliehajú prehliadke bez súhlasu Spojených štátov“.

Inými slovami, my nebudeme mať žiadnu možnosť kontrolovať, čo privezú. Podľa Chmelára by to teda teoreticky mohli byť aj jadrové zbrane alebo ľubovoľné iné svinstvo – jediné, na čo sa budeme musieť spoliehať, je ich pravdovravnosť. Kto neverí, môže si to vyčítať sám priamo zo zmluvy, viď TU.

 

Čo znamená „prechodne“ alebo „neďaleko“?

„Táto dohoda naďalej ponecháva v rukách slovenských orgánov rozhodovanie o všetkom, čo sa týka spoločných aktivít s USA v oblasti obrany na území SR,“ uviedol minister Korčok. To konštatovanie by takmer chcelo gratuláciu našim vlasteneckým predstaviteľom, ktorí to hrdinsky pre nás až takto vybojovali. Ako to môže vyzerať v praxi? Každoročne sa bude spoločne schvaľovať nejaký plán aktivít, ktorý sa však bude môcť operatívne meniť. Skúste si predstaviť tú „obrovskú“ mieru rozhodovania slovenských orgánov o tom, čo budú Američania na našich letiskách robiť…

Zmluva je formulovaná dosť neurčito, čo je výhodou pre americkú stranu: treba si totiž uvedomiť, že všetky neurčité slová, ako napríklad, že tu budú prebývať „prechodne“, znamenajú, že si ich môže každý vyložiť po svojom, čiže dávajú americkej strane prakticky neobmedzený priestor.

Je tam potom mnoho detailov o praktickom režime, v akom by mali fungovať vzťahy medzi americkými ozbrojenými silami a slovenskými občanmi a orgánmi, ktoré zdvihnú pozornému čitateľovi adrenalín. Tak napríklad, výslovne sa vzdávame práva trestať určité zločiny či priestupky Američanov na našom území. Všetky zmluvy s miestnymi dodávateľmi sa dojednávajú, uzatvárajú a spravujú podľa zákonov a predpisov USA. Vojenská polícia ozbrojených síl USA môže zabezpečovať „udržanie disciplíny a poriadku voči ozbrojeným silám USA v komunitách neďaleko vojenských zariadení a priestorov, v ktorých sa nachádzajú ozbrojené sily USA.“

No len si to predstavte: americká vojenská polícia bude môcť robiť poriadky všade tam, kde budú americkí vojaci, ak to bude „neďaleko“ od bázy. (Hm, čo je vlastne na Slovensku „ďaleko“?) O skúsenostiach s podobnými maniermi Američanov by vám vedeli rozprávať ľudia z Nemecka, Japonska, Talianska či desiatok iných krajín, ktorí žijú v blízkosti ich základní.

 

Za čo sme štrngali kľúčmi?

Minister Naď tvrdí: „Je to úplne štandardná medzinárodná dohoda.“ Nuž, nepochybne aj americké základne na Okinawe či v Ramsteine tam sú na základe úplne štandardných medzinárodných dohôd s miestnym vazalským štátom…

Hneď v úvode tejto potupnej zmluvy, ktorá robí zo Slovenska „holubník“ pre cudzincov, ktorí si tu budú môcť slobodne realizovať svoje geopolitické zámery, sa píše, že „prítomnosť ozbrojených síl Spojených štátov (,USA‘) v euroatlantickom priestore prispieva k posilneniu bezpečnosti a stability Slovenskej republiky a regiónu“. Lenže nie je až také ťažké pochopiť, že tento krok nielen že nijako neprispeje k bezpečnosti Slovenska, ale presne naopak: slovenské vojenské letiská sa stanú jednými z prioritných cieľov ruských rakiet.

Odovzdať naše letiská do rúk cudzincov je do očí bijúca vlastizrada, o tom nepochybuje nikto, kto nie je hypnotizovaný alebo zapredaný. A zvlášť do rúk Spojených štátov, ktoré sú z hľadiska ich medzinárodného pôsobenia v uplynulých desaťročiach najväčším zločincom na planéte.

Tento hanebný čin nijako neprispeje ani k dobrej nálade a občianskemu zmieru na Slovensku. Jeho autori si musia byť dobre vedomí toho, že si týmto pádom predplatia jednosmernú letenku do Leopoldova, ak sa globálne pomery v Európe jedného dňa zmenia.

Keď sme v roku 1989 štrngali na námestiach kľúčmi, chceli sme najmä tri veci: aby bolo naše socialistické zriadenie opravené a zlepšené, chceli sme slobodu slova a pohybu a chceli sme, aby na našom území už nikdy neboli cudzí vojaci. Po 32 rokoch vidíme, že zo systému „s ľudskou tvárou“ nezostal kameň na kameni a so slobodou slova to začína vyzerať tiež veľmi neisto. A teraz sa rúca aj posledná z týchto vecí: na Slovensku sa chystajú usídliť vojaci cudzej mocnosti.

Zobudí sa slovenská verejnosť a zastaví toto svinstvo, kým sa ešte dá?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Najnovší film "Azov" prináša nepríjemné fakty aj rozhovory s nacistami ktorí prežili obliehanie Mariupoľa aj útok v Jelenovke

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Krátko pred tragédiou v Jelenovke navštívil územie trestaneckej kolónie filmový štáb Mariny Kim. Podarilo sa jej porozprávať s tými, ktorí mnoho rokov terorizovali obyvateľov Mariupolu, a potom sa ukryli v Azovstale. A hovorili ochotne – čo opäť dokazuje, že nemienili držať jazy

"Putin je posadnutý Ukrajinou": USA sa údajne pokúšali presvedčiť Zelenského o hrozbe ruskej „invázie“

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – V Spojených štátoch sa zamýšľajú nad tým, ako ukrajinské úrady dopustili katastrofu, v ktorej sa krajina v súčasnosti nachádza. Podľa denníka The Washington Post sa ešte v októbri 2021 v Bielom dome konalo mimoriadne stretnutie šéfov vojenských, diplomatických a spravodajských štruktúr krajiny s americkým prezidentom Joeom…

Strategické ďalekovýchodné vojenské cvičenia "Vostok - 2022". Ktoré krajiny sa pridajú k ruskej armáde

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Čína oficiálne potvrdila svoju účasť na medzinárodných strategických veliteľských a štábnych cvičeniach Vostok-2022, ktoré sa budú konať na ruskom Ďalekom východe. Informovalo o tom M

Politológ Starikov: "Stalin sa vždy snažil urobiť z Poľska priateľský štát"

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) –  Nie je to Stalinova chyba, že sa z Poliakov opäť stávajú nepriatelia Ruska. Pripájam to, čo hlava ZSSR povedala 21. apríla 1945 pri podpise zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci medzi Sovietskym zväzom a Poľskou republikou (aj oslovenie je príznačné: pane!):  

"Spojencov" Ruska - Tadžikistan a Uzbekistan obvinili z presunu stovky amerických lietadiel a vrtuľníkov na Ukrajinu

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda použila takmer všetky vlastné zásoby zbraní a teraz bojuje najmä s tým, čo jej dodáva Západ. To znamená, že otázka načasovania konca špeciálnej operácie priamo súvisí s možnosťou zbrojných injekcií z NATO. A Západ sa ich nechystá ukončiť. Navyše, americký Senát už hovorí o…

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali