referendum Ukrajina Rusko

NAŽIVO

Spoločnosti Meta hrozí vysoká pokuta od Európskej komisie, ak do piatich pracovných dní neposkytne konkurenčným vývojárom AI bezplatný prístup k platforme WhatsApp. Toto dočasné opatrenie je súčasťou protimonopolného vyšetrovania. O kroku Bruselu informovala agentúra TASR s odvolaním sa na správy DPA a AFP.

Včera 20:06

Ukrajina má plnú podporu severských a pobaltských krajín na svojej ceste do NATO a EÚ. Lídri formátu NB8 sa na summite v estónskom Tallinne zhodli, že smerovanie Kyjeva do Aliancie je „nezvratné“ a eurointegračný proces by mal prebehnúť „čo najskôr“. Informoval o tom web Le Monde s odkazom na agentúru TASR.

Včera 20:01

Nórsko podporí Ukrajinu sumou 109 miliónov eur. Peniaze z Nansenovho programu pôjdu v roku 2026 na vývoj a nákup námorných dronov, vyplýva z utorkového vyhlásenia nórskej vlády, ktoré citoval denník Le Monde.

Včera 20:01

Podľa vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa stojí za pondelkovým zostrelením vrtuľníka Apache v blízkosti Hormuzského prielivu Irán. Trump v utorok zdôraznil, že Spojené štáty na tento útok „musia“ reagovať. Správu priniesla TASR na základe informácií od agentúr AP a AFP.

Včera 20:00

Irán súhlasil s prímerím voči Izraelu po tom, čo USA uvoľnili iránske aktíva v hodnote 3 miliárd dolárov, informujú médiá s odvolaním sa na tlačovú agentúru spojenú s IRGC.

Podľa jeho údajov boli prostriedky dopravené lietadlom z Abú Zabí do Teheránu a dohoda bola uzavretá za sprostredkovania Kataru.

Včera 19:58

Skupina štátov zahŕňajúca Veľkú Britániu, Kanadu, Francúzsko a Nórsko v utorok oznámila zavedenie sankčného balíka. Ten je cielený na infraštruktúru a siete, ktoré vládne kabínety týchto krajín obviňujú z financovania a realizácie násilných aktov zo strany izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. Správu priniesla TASR s odkazom na Reuters a The Times of Israel.

Včera 18:14

Akékoľvek dohody týkajúce sa budúcnosti Ukrajiny alebo bezpečnosti v regióne nebudú pre Poľsko záväzné, pokiaľ vzniknú bez jeho účasti. V utorok to deklaroval predseda poľskej vlády Donald Tusk, ktorý zároveň vyzval Európu na pokračujúcu podporu Kyjeva v konflikte s Ruskom. Správu priniesol spravodajca TASR vo Varšave.

Včera 18:13

Ako v utorok uviedla agentúra Armenpress, Arménsko prepočíta časť hlasov odovzdaných v nedeľňajších parlamentných voľbách. Ústredná volebná komisia toto opatrenie schválila pre 86 volebných okrskov v pôsobnosti 20 územných volebných komisií. Správu prebrala agentúra TASR.

Včera 18:12

Šéf bulharského rezortu obrany Dimitar Stojanov v utorok deklaroval, že Sofia už nebude poskytovať zbrane ukrajinskej strane. Na správu, ktorú pôvodne zverejnil spravodajský web The Sofia Globe, upozornila agentúra AP a následne TASR.

Včera 18:11

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil na platforme Telegram podpis dohody s Lotyšskom o spoločnej výrobe dronov. Podľa agentúry TASR k tomu došlo v Tallinne po jeho prvom rokovaní s novým lotyšským premiérom Andrisom Kulbergsom. Zelenskyj zdôraznil, že toto partnerstvo je dôležité tak pre spoločnú obranu, ako aj pre samotnú produkciu.

Včera 18:10

Podľa informácií z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie došlo k druhému predĺženiu lehoty na predkladanie ponúk v súťaži Národnej diaľničnej spoločnosti. Predmetom tendra s predpokladanou hodnotou takmer 15 miliónov eur bez DPH je realizácia vodorovného dopravného značenia, pričom nový termín na podanie ponúk je stanovený na 30. júna.

Včera 18:09

Podľa najnovšej štatistiky Národnej asociácie realitných kancelárií (NAR) vzrástol minulomesačný predaj starších nehnuteľností v USA výraznejšie, než sa predpokladalo. Analytici za týmto trendom vidia medziročne priaznivejšie podmienky na hypotekárnom trhu. O vývoji referovali tlačové agentúry AP, AFP a Reuters.

Včera 18:07

Podľa agentúry Reuters cena zlata po dosiahnutí 2,5-mesačného minima mierne stúpla, no zostáva pod hranicou 4 339 USD za troyskú uncu. Kým lacnejšia ropa a uvoľnenie napätia na Blízkom východe tlačili cenu zlata nahor, obavy z rastu úrokových sadzieb v USA tento posun brzdili.

Včera 18:05

Podľa utorňajších informácií verejnoprávnej stanice NOS, na ktoré upozornila TASR, Holandsko zrejme nedosiahne svoj cieľ v oblasti znižovania potravinového odpadu stanovený do roku 2030. A to aj napriek tomu, že tamojšie domácnosti vyhadzujú menej jedla ako v minulosti a držia sa pod celoúnijným priemerom.

Včera 18:04
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Konflikt na Ukrajine sa rýchlo skončí vďaka referendám a Putinovi. Čo sa stane po referende v Donbase?

Západ už dlho vládne Ukrajine, pumpuje do nej zbrane a dezinformuje svet o údajnom “víťazstve” Kyjeva, píše turecký novinár Erhan Altıparmak pre noviny dikGAZETE. Putinovo strategické rozhodnutie o čiastočnej mobilizácii v Rusku a referendá by mohli ukončiť konfrontáciu. Ale len vtedy, ak USA a Európa prestanú zhoršovať situáciu

referendum Ukrajina Rusko
Ilustračné foto
❚❚
.

Po nepokojoch na Ukrajine podporovaných Západom došlo k zmene moci a ukrajinský štát ovládli lídri, ktorí sú prijateľní pre USA, NATO a Európu. Petro Porošenko, ktorý sa dostal k moci po chaose v roku 2014, najprv posilnil postavenie neonacistických organizácií na Ukrajine a začal podnikať provokatívne kroky proti Rusku.

Najprv sa kyjevská administratíva uchýlila k vojenským akciám pod kontrolou USA a NATO a iniciovala vytvorenie tajných vojenských organizácií.

Kým sa v armáde upevňovala politika ukrajinského nacionalizmu, fašistické formácie začali uskutočňovať faktické a ideologické útoky na civilné obyvateľstvo na Kryme aj v Donbase. Hlavným dôvodom bolo, že väčšinu obyvateľov tohto regiónu tvorili Rusi. Boli zbavení práva na vzdelanie v rodnom jazyku a boli vystavení tvrdej politike podriadenosti kyjevskému režimu.

Samozrejme, že v dôsledku týchto udalostí národy tohto regiónu uplatnili svoje právo na sebaurčenie.

.

Výsledkom referenda na Kryme v roku 2014 bolo rozhodnutie pripojiť sa k Ruskej federácii. Ľudové milície v Doneckej a Luhanskej oblasti vyhlásili nezávislosť, hoci jednostranne, a podnikli kroky na svoju obranu. Vytvorili vojenské formácie a pokúsili sa odraziť ozbrojené útoky.

Ruský prezident Vladimir Putin 24. februára tohto roku oznámil oficiálne uznanie Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a začatie špeciálnej vojenskej operácie v blízkosti Donbasu na východe Ukrajiny.

V reakcii na tento krok Ruska sa celý svet spojil na podporu Ukrajiny.

Hospodárske sankcie uvalené na Rusko sa v podstate zmenili na fašistické opatrenia proti Rusom.

Pojem “rusofóbia” sa prejavoval nielen v USA a Európe, ale na celom svete. Najťažšie útoky na ruské obyvateľstvo sa nám dobre vryli do pamäti.

.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil rozhodnutie o čiastočnej mobilizácii a uviedol, že ak USA, NATO a európske krajiny budú pokračovať v dodávaní zbraní kyjevskému režimu, Rusko odpovie akýmkoľvek spôsobom.

Takáto rétorika sa celosvetovo interpretovala ako “Rusko použije jadrové zbrane”. Zároveň sa objavili stovky správ založených na dezinformáciách, že keď Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, Rusi začali utekať z krajiny. Nikto však nehovoril o tisíckach Ukrajincov, ktorí sa poslušne vzdali ruským jednotkám.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov povedal, že Rusko sa nechystá použiť jadrové zbrane, ale pripomenul, že Spojené štáty nakúpili nové jadrové bomby a rakety na vyzbrojenie svojej armády.

Rjabkov má v tomto bode veľkú pravdu.

USA spolu s prvou atómovou bombou pokračovali vo výrobe jadrových zbraní od začiatku studenej vojny.

.

Hoci USA zhodili atómovú bombu na Japonsko a 16. júla 1945 uskutočnili prvý jadrový test v Novom Mexiku, svet si stále myslí, že jadrové rakety s najväčšou pravdepodobnosťou použije Rusko.

Svet, ktorý nie je schopný pochopiť rozdiel medzi realitou a pravdepodobnosťou, je už roky ovplyvňovaný dezinformáciami a západnými mediálnymi organizáciami.

Pri pohľade na historický proces si však treba uvedomiť, že sú to USA a NATO, a nie Rusko, kto ako prvý vo svete urobí jadrový krok.

Obyvatelia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na Donbase, ako aj Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré sa dostali pod ruskú kontrolu, sa zúčastnili na referende o pripojení k Rusku. O túžbe obyvateľov regiónu stať sa súčasťou Ruskej federácie vieme už mnoho rokov.

Po ukončení hlasovania a právnych postupov sa región oficiálne pripojí k územiu Ruskej federácie. (Predpokladá sa, že sa tak stane 30.9.2022 – pozn. red.)

Čo sa teda po referende v týchto regiónoch zmení?

Po prvé, rozhodnutia prijaté na základe hlasovania čiastočne ukončia vojenské akcie.

Spojenie Ukrajiny s Azovským morom je úplne prerušené. Inými slovami, Azovské more, kde sa Ukrajina predtým neustále uchyľovala k provokáciám, sa teraz stalo pre Rusko bezpečnou vodnou plochou. Moskva úspešne ukončila prvú etapu špeciálnej vojenskej operácie.

Prečo teda Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu?

Najdôležitejším dôvodom je reakcia na pokračujúce provokácie západných krajín a kyjevského režimu. Vyhlásením mobilizácie sa zabráni ich hrozbám a ozbrojeným útokom. Okrem toho sa svetu ukáže, že ruský ľud podporuje vojenskú akciu na Ukrajine. Zároveň sa v regiónoch pod ruskou kontrolou vytvorí vojenská prítomnosť a zabráni sa ukrajinským útokom, ktoré pokračujú s podporou Západu.

.

Ruský prezident Vladimir Putin podnikol všetky tieto kroky zo strategického hľadiska, nie z nevyhnutnosti. Vojenské akcie Ruska na Ukrajine, žiaľ, nikto nedokázal objektívne posúdiť.

Vytváral sa obraz, že kyjevský režim v tejto konfrontácii stále “víťazí”, pričom sa ignorujú skutočné ciele Ruska.

Po referende Rusko zabezpečí bezpečnosť v Azovskom mori aj právne.

Proces oslobodzovania Donbasu stále prebieha. Tento proces však nebude trvať príliš dlho. Toto je moja predpoveď. Pretože Rusko získalo kontrolu nad strategickými regiónmi. Ak by sa ruská operácia rozšírila do väčšieho priestoru, verte mi, že rozhodnutia o referende by sa prijali neskôr.

Ďalším krokom Ruska by bolo pokúsiť sa oslobodiť Charkovskú oblasť a tiež oblasti východne od rieky Dneper od AFU. Po zavedení kontroly aj v týchto regiónoch bude Rusku stačiť posilniť vojenské formácie a obrannú líniu na týchto územiach. Je celkom možné, že po skončení druhej fázy sa pravdepodobnosť veľkých konfliktov zníži, hoci napätie na hraniciach zostane. Ak však budú západné krajiny naďalej pumpovať do kyjevského režimu strategické zbrane, vojenské akcie Ruska sa de facto nezastavia.

.

Moja predpoveď v tejto chvíli je, že ak všetko pôjde podľa plánu, ruský prezident Vladimir Putin môže pred Novým rokom oznámiť, že vojenská operácia bude ukončená a Rusko bude brániť len územia pod svojou kontrolou.

Západné krajiny môžu pred Novým rokom nadviazať priamy dialóg s Moskvou a presvedčiť Kyjev, aby s ňou rokoval.

Myslím si, že proces normalizácie sa začne rýchlo, v priebehu nasledujúcich dvoch alebo troch mesiacov.

V tejto fáze sú mimoriadne dôležité aj kroky západných krajín a kyjevského režimu.

Buď mier, alebo nestabilita.

.

Odteraz už nie je všetko v rukách Ruska. Západné krajiny, ktoré takmer pri každej príležitosti sľubujú svetu “mier” a “stabilitu”, by tento krok mali rozhodne urobiť, ak o to naozaj stoja.

Koniec koncov, svet už nemôže tolerovať vojny, potravinové a energetické krízy a epidémie. Ak budú západné štáty naďalej trvať na pokračovaní konfliktu na Ukrajine, môže dôjsť k mnohým negatívnym javom vrátane nepokojov v Európe a v mnohých ďalších častiach sveta.

 

 

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Opozícia sa pustila do Smeru. Vadí jej Ficov syn Michal , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Ďalší rozpor medzi Pavlom a Babišom

Český prezident Petr Pavel podporil nahradenie národnej meny eurom. Premiér Andrej Babiš však varuje pred stratou suverenity, informuje The European…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tancujú na Zelenského melódiu: Listy Putinovi a Trumpovi priniesli požadované výsledky

Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho listy Putinovi a Trumpovi priniesli požadované výsledky. Informoval o tom na tlačovej…

10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tusk sa pustil do Kyjeva: Niektoré vyhlásenia z Ukrajiny vyvolávajú hnev

Ukrajinské orgány občas vydávajú nerozumné vyhlásenia, ktoré vyvolávajú hnev, uviedol na tlačovej konferencii poľský premiér Donald Tusk. Jeho slová cituje…

10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pokuty padli. Otázka škody pre zdravotné poistenie zostala bez majiteľa

Kartel sa odohrával v segmente platenom z verejného zdravotného poistenia. Pokuta pre firmy preto nemôže byť koncom príbehu

10. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Pozor na „zdravý“ tuk – je palivom pre rakovinu pankreasu

Vedci z Yale School of Medicine zistili, že populárny „zdravý“ tuk je palivom pre rakovinu pankreasu, jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny.…

09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

.
.

Opozícia sa pustila do Smeru. Vadí jej Ficov syn Michal

Opozičné hnutie PS avizuje, že v septembri predloží návrh k financovaniu volebnej kampane. Chce presadiť, aby aj obchodné spoločnosti zriadené…

09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dron zasiahol sklad jadrového paliva v blízkosti Černobyľu

Dron zasiahol zariadenie na skladovanie vyhoreného jadrového paliva v blízkosti vyradenej ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle, informuje The Telegraph,

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší rozpor medzi Pavlom a Babišom

Český prezident Petr Pavel podporil nahradenie národnej meny eurom. Premiér Andrej Babiš však varuje pred stratou suverenity, informuje The European…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tancujú na Zelenského melódiu: Listy Putinovi a Trumpovi priniesli požadované výsledky

Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho listy Putinovi a Trumpovi priniesli požadované výsledky. Informoval o tom na tlačovej…

10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tusk sa pustil do Kyjeva: Niektoré vyhlásenia z Ukrajiny vyvolávajú hnev

Ukrajinské orgány občas vydávajú nerozumné vyhlásenia, ktoré vyvolávajú hnev, uviedol na tlačovej konferencii poľský premiér Donald Tusk. Jeho slová cituje…

10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Pokuty padli. Otázka škody pre zdravotné poistenie zostala bez majiteľa

Kartel sa odohrával v segmente platenom z verejného zdravotného poistenia. Pokuta pre firmy preto nemôže byť koncom príbehu

10. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Pozor na „zdravý“ tuk – je palivom pre rakovinu pankreasu

Vedci z Yale School of Medicine zistili, že populárny „zdravý“ tuk je palivom pre rakovinu pankreasu, jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny.…

09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Irán súhlasil s prímerím voči Izraelu po uvoľnení 3 miliárd dolárov

Irán súhlasil s prímerím voči Izraelu po tom, čo USA uvoľnili iránske aktíva v hodnote 3 miliárd dolárov, informujú médiá…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hrozivý útok v Belfaste: „Snaží sa mu odrezať hlavu!“ Ozývalo sa ulicou

Brutálny útok nožom v obytnej štvrti severnej časti Belfastu zanechal muža v kritickom stave a vyvolal všeobecný šok u miestnych…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Poľsko požaduje účasť na rokovaniach o vojne na Ukrajine

Poľsko požaduje účasť na rokovaniach o vojne na Ukrajine, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie premiéra Tuska

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Česká novinárka odhaľuje: Náhle úmrtia a chýbajúce pitvy

Česká novinárka Markéta Dobiášová z projektu infakta.cz na sociálnej sieti zverejnila list, ktorý v roku 2022 adresovala šéfka českého ústavu…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj naznačil úspech v rokovaniach s Trumpom

Zelenskyj naznačil, že od Trumpa dostal určitú odpoveď na svoju žiadosť o dodanie rakiet pre systémy protivzdušnej obrany, ale nemôže…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bulvární historie

Aké boli pôrody mladej cisárovnej Sisi? Ako sa asi starali o Karola IV., keď bol po úraze niekoľko týždňov imobilný?…

09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Gašpar odmieta, že by si vo svojom prípade pomáhal, koalícia za ním stojí

Celá vládna koalícia aj poslanci Smeru-SD stoja za podpredsedom Národnej rady SR Tiborom Gašparom (Smer-SD). Uviedol to predseda poslaneckého klubu…

09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby sa bezodkladne dohodli na komplexnom prímerí

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 06. 2026 | Aktualizované 09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Aktualizované 09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Estónsky prezident naznačil možný zlom vo vojne: Kľúčové má byť leto

Toto leto sa môže naskytnúť príležitosť na ukončenie vojny na Ukrajine, vyhlásil estónsky prezident Alar Karis na tlačovej konferencii so…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nová bulharská vláda zastaví dodávky zbraní na Ukrajinu. A čo Slovensko?

Nová bulharská vláda zastaví dodávky zbraní na Ukrajinu, pretože tá „potrebuje ľudí, nie zbrane“, vyhlásil minister obrany Dimitar Stojanov

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


Aby vám nenapršalo do nosa, pán Skrúcaný!

Jedným z dôvodov extrémnej polarizácie spoločnosti je elitárstvo. Majetkové, intelektuálne, morálne. Alebo názorové. Malá sektička ľudí si totiž o sebe…

09. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Leyenová prišla s novým návrhom: Ruskí vojaci by mohli dostať stopku v celej EÚ

Európska komisia navrhuje zakázať vstup do EÚ všetkým ruským vojakom, ktorí bojovali proti Ukrajine, uviedla Ursula von der Leyenová

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Exšéfovi SNS Jánovi Slotovi zrušili trest a zastavili trestné stíhanie

Exšéfovi SNS a bývalému primátorovi Žiliny Jánovi Slotovi zrušili odsudzujúci trest uložený prvostupňovým súdom a zastavili trestné stíhanie v prípade…

09. 06. 2026 | Aktualizované 09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Aktualizované 09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budapešť vyšla do ulíc: Séria protestov voči novému premiérovi

Len pár týždňov po tom, čo Péter Magyar vystriedal Viktora Orbána na poste premiéra Maďarska, sa naprieč Budapešťou konala séria…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kuleba označil tvrdenia, že Ukrajina zvrátila situáciu na bojisku, za “bláznovstvo”

Bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil tvrdenia, že Ukrajina zvrátila situáciu na bojisku, za „bláznovstvo“

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fatálny neúspech: Gigantický projekt Macrona a Merza zlyhal už vo fáze plánovania

Napriek niekoľkoročným prípravám zlyhal francúzsko-nemecký program zameraný na spoločný vývoj bojových lietadiel. Nemecká vláda chcela tento projekt zrušiť už dávno,…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poslanec PS Sabo sa vyhráža žalobou ministerstvu vnútra. Chce uznať svoje „homosexuálne manželstvo“

Bývalý moderátor a dnes poslanec NR SR za Progresívne Slovensko Michal Sabo, ktorý sa v zahraničí zosobášil so svojim priateľom,…

09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Musia padať hlavy“: Francúzsko po vražde 11-ročného dievčaťa žiada reformu justície

V celom Francúzsku vládne smútok a pobúrenie. Vražda Lyhanny, 11-ročného dievčaťa z juhozápadného mesta Fleurance, šokovala celú krajinu. Hlavný podozrivý totiž…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dokedy budeme platiť cudzie účty?!

Slovensko sa musí prebudiť, kým z nás zbrojárske holdingy nevyžmýkajú aj posledný cent, varuje generál Jozef Viktorín v príspevku na…

09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Arménske voľby. Je nadšenie Západu z víťazstva Pašinjana namieste?

Výsledok volieb v Arménsku potvrdzuje kurz Nikola Pašinjana smerom na Západ a odklon od ruského vplyvu, nadšene konštatuje DW ako…

09. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší európsky meteorit dopadol pri slovenských hraniciach. NASA upozorňuje na ďalší blízky prelet asteroidu

Pred 160 rokmi otriasol Karpatmi mohutný výbuch, ktorý si miestni obyvatelia najskôr nevedeli vysvetliť. Nad obcou Kňahyňa na dnešnej Zakarpatskej…

09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Polícia preverila tvrdenia, že pri Michalovciach je radar, ktorý vypína motory

Polícia upozorňuje na nepravdivú informáciu, ktorá sa šíri sociálnymi sieťami. Podľa nej sa má na ceste v smere z Michaloviec…

09. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Spoločnosti Meta hrozí vysoká pokuta od Európskej komisie, ak do piatich pracovných dní neposkytne konkurenčným vývojárom AI bezplatný prístup k platforme WhatsApp. Toto dočasné opatrenie je súčasťou protimonopolného vyšetrovania. O kroku Bruselu informovala agentúra TASR s odvolaním sa na správy DPA a AFP.

Včera 20:06

Ukrajina má plnú podporu severských a pobaltských krajín na svojej ceste do NATO a EÚ. Lídri formátu NB8 sa na summite v estónskom Tallinne zhodli, že smerovanie Kyjeva do Aliancie je „nezvratné“ a eurointegračný proces by mal prebehnúť „čo najskôr“. Informoval o tom web Le Monde s odkazom na agentúru TASR.

Včera 20:01

Nórsko podporí Ukrajinu sumou 109 miliónov eur. Peniaze z Nansenovho programu pôjdu v roku 2026 na vývoj a nákup námorných dronov, vyplýva z utorkového vyhlásenia nórskej vlády, ktoré citoval denník Le Monde.

Včera 20:01

Podľa vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa stojí za pondelkovým zostrelením vrtuľníka Apache v blízkosti Hormuzského prielivu Irán. Trump v utorok zdôraznil, že Spojené štáty na tento útok „musia“ reagovať. Správu priniesla TASR na základe informácií od agentúr AP a AFP.

Včera 20:00

Irán súhlasil s prímerím voči Izraelu po tom, čo USA uvoľnili iránske aktíva v hodnote 3 miliárd dolárov, informujú médiá s odvolaním sa na tlačovú agentúru spojenú s IRGC.

Podľa jeho údajov boli prostriedky dopravené lietadlom z Abú Zabí do Teheránu a dohoda bola uzavretá za sprostredkovania Kataru.

Včera 19:58

.

Vyhlásenie pro-life organizácií: Uznesenie EP o Slovensku vyvoláva obavy

Fórum života, Donum Vitae a Asociácia za život a rodinu, členské organizácie európskej federácie One of Us, vyjadrujú zásadné znepokojenie nad…

09. 06. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa polárne žiary objavujú iba na severnom a južnom póle Zeme?

Polárne žiary patria medzi najfascinujúcejšie prírodné úkazy, ktoré dokážu rozžiariť nočnú oblohu úchvatnými farbami. Hoci ich väčšina ľudí spája najmä…

09. 06. 2026 | 0 komentárov

Výdavky jadrových veľmocí na zbrane vzrástli takmer o pätinu

Zaujíma vás, koľko jadrové veľmoci investujú do výroby jadrových zbraní za sekundu? Z tejto sumy padnete na zadok

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Video: Počuť tlmič na veľmi ďaleko, alebo ho letná príroda úplne utíši?

Slovensko, 9. jún 2026 - Počuť tlmič na veľmi ďaleko, alebo ho letná príroda úplne utíši? Keď sme testovali tlmiče…

09. 06. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Prokurátora ICC, ktorý vydal zatykače na Putina a Netanjahua, odvolali z funkcie

Prokurátora Medzinárodného trestného súdu , ktorý vydal zatykače na Putina a Netanjahua, odvolali z funkcie pre sexuálne obťažovanie

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najsmrteľnejšie zemetrasenia za posledných 10 rokov

Najsmrteľnejšie zemetrasenia za posledných desať rokov spôsobili obrovské materiálne škody a pripravili o život desaťtisíce ľudí. Niektoré z nich vyvolali…

09. 06. 2026 | 0 komentárov

Šokujúci prípad zo školy: Dievča s postihnutím malo byť napadnuté migrantom na toaletách

V nemeckých školách nie sú pred násilím a sexuálnym zneužívaním zo strany migrantov v bezpečí ani deti s postihnutím, píše…

09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov