Čo je skutočnou podstatou kauzy Sputnik V? A kto bude za sabotáž niesť zodpovednosť?

Bratislava 9. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)

 

„GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské!“ Za Matovičovým emotívnym odkazom páchateľom bezprecedentnej sabotáže je však zásadná otázka: kto bude potrestaný?

Vakcína Sputnik V
Na snímke vedci pracujú na pilotnej fáze výroby ruskej vakcíny Sputnik V

Fantastická paródia na politické dianie sa nekončí, ale naopak, dostala novú dynamiku. Výsledkom byrokratickej sabotáže proti dodávke vakcíny – ktorá mohla zachrániť množstvo ľudských životov, ale namiesto toho bola ponechaná v sklade, údajne pre chýbajúce dáta – je medzinárodné fiasko, keď pre nedodržanie podmienok zmluvy musí Slovensko vakcínu vrátiť.

 

Chýbajúce dáta? Alebo to bolo trochu inak?

Šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová vyhlásila 17. marca, že v týždni 22. – 26. marca budú výsledky skúmania vakcíny Sputnik V. Teda týždeň pred údajným ukončením skúmania vakcíny nehovorila nič o chýbajúcich dátach. Odvtedy prešli viac ako tri týždne, výsledky však nie sú. Odrazu sa dozvedáme, že vraj chýbajú dáta.

Takmer 60 štátov sveta tú vakcínu používa, im žiadne dáta nechýbajú a vakcína zachraňuje životy. Ani v Bavorsku nikomu žiadne dáta nechýbajú – práve tento týždeň preletela médiami správa, že sa Bavorsko s Ruskou federáciou dohodlo, že bude Sputnik V vyrábať. O chýbajúcich dátach ani slovo. Ale my sme zistili, že nám chýbajú dáta, a vraj preto sa vakcínou ani po 40 dňoch od privezenia na Slovensko nezačalo očkovať…

 

Odkiaľ fúka vietor? Kto je Baťová a jej manžel?

Pripomeňme si, kto je šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová. To je tá osoba, ktorá sa nedávno stala známou, keď si dovolila tú neuveriteľnú drzosť sa (v mene koho? V mene Slovenska?) ospravedlniť šéfke správnej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) Christe Wirthumerovej-Hocheovej za status vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Ten totiž na Wirthumerovej-Hocheovej drzý komentár odpovedal patričným spôsobom, kde jej odporučil, aby (namiesto strkania nosa do vecí, do ktorých ju nič nie je, to dodávame my) jej agentúra radšej pracovala 24 hodín denne a sedem dní v týždni na tom, aby bol Sputnik V v Európe čím skôr schválený.

Bolo by treba pani Baťovej vysvetliť, že slávna Európska agentúra pre lieky (EMA) nie je žiadne zlaté teľa, ktorému by sa mali na Slovensku všetci poddaní klaňať, ale je to jeden obyčajný úrad, ktorý nemá žiadnu právomoc a je iba poradným orgánom, keďže oblasť starostlivosti o zdravie občanov je podľa aktuálne platnej zmluvy o fungovaní EÚ stále v pôsobnosti jednotlivých členských štátov EÚ.

Potom sa Matovič dostal do konfliktu s Baťovej manželom Radoslavom Baťom, bývalým poradcom bývalého prezidenta Andreja Kisku. Tento konflikt sa skončil Baťovou vulgárnou esemeskou Matovičovi, ktorú tento zverejnil, na čo následne Baťo zverejnil Matovičovo telefónne číslo. Matovič vtedy povedal, že verí, že rodinný vzťah Baťovcov sa neprejaví na postoji ŠÚKL k vakcíne Sputnik V.

 

ŠÚKL porušil podmienky zmluvy, Rusi ju vypovedali

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal listom zo 6. apríla Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V a ukončenie zmluvy preto, že ŠÚKL v rozpore s existujúcou zmluvou nezabezpečil testovanie Sputnika v laboratóriu, ktoré by bolo súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv.

Matovič si, samozrejme, so Sputnikom hrá svoju vlastnú hru, a preto sa operatívne pokúsil situáciu zachrániť. Vo štvrtok odletel do Moskvy na stretnutie s výkonným riaditeľom RFPI Kirillom Dmitrijevom. A spustil sa náramný krik.

Je to naozaj smutný pohľad, keď ten, ktorého všetci označujú za blázna, a iste nie bezdôvodne, bráni vec, ktorá je v štátnom záujme a tí superdemokrati a humanisti, ktorí sa tvária, že robia všetko pre ľudí, ho kameňujú…

 

Gratulujem, idioti!

Matovičova cesta do Moskvy bola asi neúspešná (viac sa máme dozvedieť na piatkovej tlačovke). Sputnik budeme musieť vrátiť.

Matovič ešte pred cestou napísal na sociálnu sieť: „Sputnikom dnes už vo veľkom očkujú vo viac ako 50 krajinách sveta … len na Slovensku si s ním naďalej niekto hrá svoju špinavú hru. Čo tam po ľuďoch, veď ide o geopolitiku! Vraj. Nestačila im exemplárna poprava Mareka Krajčiho ,za drzosť‘ kúpiť ruskú vakcínu a ísť to oznámiť na košické letisko. Zobrali si aj moju hlavu … a stále nekončia. Krok za krokom už šiesty týždeň robia všetko preto, aby v tomto zápase dosiahli absolútny zvrat – úplne znemožniť použitie Sputnika na Slovensku … cynicky a chladnokrvne, bez ohľadu na zdravie a životy ľudí na Slovensku. Bez ohľadu na 500 tisíc ľudí, ktorí sa inou vakcínou ako Sputnikom ani nezaočkujú.

Rád by som vám napísal narovinu, aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať. Teraz však na to čas nie je – zatiaľ budem mlčať, ako týždne doteraz,“ napísal Matovič ešte pred jednaním s ruským partnerom, na ktorom mu bolo oznámené, že ruská výpoveď kvôli nedodržaniu podmienok zmluvy platí.

Po stretnutí v Moskve Matovič napísal na sociálnej sieti ešte tvrdší status: „Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti ,hybridnej zbrani‘ Ruska … a bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali – svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť – a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy.

GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské.“

 

Hrôza: Matovič si dovolil letieť do Moskvy!

Tých, ktorých Matovič tak emotívne oslovil, sa tiež ozvali. Boli zväčša pobúrení, že Matovič letel do Moskvy a snažil sa dodávku Sputnika zachrániť.

Medzi najhlasnejšími kritikmi Matovičovej cesty do Moskvy, aby pre Slovensko zachránil Sputnik V, bol napríklad poslanec Za ľudí Tomáš Valášek. On bol prvý, kto sa v marci po privezení Sputniku V na Slovensko „hodil o zem“ a vystúpil z koalície, a aj tentoraz bol medzi prvými, kto sa k Matovičovej ceste vyjadroval.

Valášek kritizoval, že si Matovič dovolil letieť do Moskvy. Napriek tomu, že tam letel so súhlasom premiéra, pre Valáška to je dôkaz, že predseda najsilnejšej koaličnej strany si robí, čo chce. Vraj svojím počínaním stavia strany Za ľudí a SaS „do nemožnej situácie a zvyšuje pravdepodobnosť ďalšej krízy či kolapsu vlády“. A čo je úplne strašné, Matovič vraj v predvečer vojny návštevou Moskvy legitimizuje politiku Moskvy v súvislosti s Donbasom…

Okrem Matovičom oslovených gratulantov sa, samozrejme, na celej veci výdatne vypásali aj korporátne médiá. Až priveľmi ochotne napríklad šírili dezinformáciu zo ŠÚKL, že šarža Sputniku V, ktorú priviezol Matovič na Slovensko, je iná, než Sputnik V distribuovaný v ostatných štátoch EÚ a v Rusku.

 

Je to ešte horšie

Na povrch však presvitá v čoraz desivejšej nahote ešte oveľa vážnejšia vec: že naša štátna suverenita, výsledok zápasu mnohých generácií, nebola už dávno takou prázdnou škrupinou, ako teraz.

Keď štvrtotriedna geopolitická téma, pár debien nejakej nepodstatnej vakcíny dokáže dlhé týždne pohadzovať politickým životom krajiny ako korkovou zátkou na rozbúrenom mori, keď štátna moc nemá ani toľko sily, aby ubránila svoje rozhodnutie pred banálnou byrokratickou sabotážou, tak je očividné, že tento štát bol kompletne unesený, ukradnutý ľuďmi, pre ktorých životy, zdravie ľudí, záujem štátu nemajú žiadnu cenu: jedinou hodnotou je poslušnosť voči zahraničnému pánovi.

Jedna vec je istá: Matovičova štvrtková cesta do Moskvy otvára nové kolo bizarnej politickej grotesky. Veď sa len bližšie pozrime na to, čo vlastne Matovič vo svojich statusoch z Moskvy tvrdí: že niekto na Slovensku obetoval ľudské životy pre cudzie geopolitické ciele. Že niekto na Slovensku rozvracia štát kvôli záujmom zahraničia. Dokonca priamo menoval Denník N! Pozor, to nehovorí Kotleba ani Fico, ale šéf najsilnejšej strany vládnej koalície!

No dobre, Matovič toho už narozprával… lenže čo iné sú tieto vyjadrenia od ministra financií a bývalého predsedu vlády, ak nie ťažké obvinenia ľudí z koalície z vlastizrady, podvodu a vážnej sabotáže?

Už pár dní po uzatvorení krehkého prímeria a „rekonštrukcii vlády“ je teda jasné, že sputniková show pokračuje, zábava bude pokračovať a ďalej gradovať. Celá krajina sa bude politicky otriasať. Kvôli pár debnám vakcíny. Alebo skôr kvôli tomu, že Slovensko je v moci ľudí, pre ktorých tento štát a životy jeho obyvateľov nič neznamenajú?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovičova mafia kope ako zdochýnajúci kôň. Pellegrini s Kollárom si musia vybrať stranu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,SITA-Branislav Bibel,SITA-Polícia SR,TASR-Jaroslav Novák)   Toľko hovoril o mafii až sa ňou stal sám. Aj takto, použijúc Matovičov slovník, môžeme parafrázovať to, čo sa momentálne deje na Slovensku Kto je v skutočnosti mafia? Ak by sme mali štatisticky uviesť najpoužívanejšie slovo lídra OĽaNO, Igora Matoviča…

Dištančného vzdelávania sa zo 63.000 detí nezúčastňovalo zhruba 5 % žiakov

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Dištančného vzdelávania sa v minulom školskom roku nezúčastňovalo približne päť percent žiakov z počtu 63.000. Vyplýva to z výsledkov online dotazníkov, ktoré boli zo strany Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) zaslané 251 riaditeľom základných škôl. Vyplnilo ho 192 z nich, pričom návratnosť dosiahla 76,5…

Slovensko poslalo Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Materiálnu humanitárnu pomoc pre Bosnu a Hercegovinu určenú na zvládnutie dosahov migračnej krízy a pandémie ochorenia COVID-19 vyslali v pondelok z Logistickej základne pre krízové situácie Ministerstva vnútra SR. Ide o druhú takúto výpomoc v roku 2021, informoval TASR komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí…

Bývalý obranca Žiliny Prokop tragicky zahynul

0 icon

České Budějovice 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Vo veku 27 rokov tragicky zahynul český hokejový obranca Tomáš Prokop. Počas kariéry pôsobil najmä v českých súťažiach, v ročníku 2016/2017 obliekal dres extraligovej Žiliny Jeho materský klub HC Motor České Budějovice informoval o úmrtí na oficiálnej stránke, bližšie podrobnosti však neuviedol.…

Borrell: Šéfovia diplomacií EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v spore o ponorky

0 icon

New York 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brittainy Newman)   Ministri zahraničných vecí EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v súvislosti s rozhodnutím Austrálie, ktorá odstúpila od zmluvy o nákupe francúzskych ponoriek, čo rozhnevalo Paríž. Šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella citovala v utorok agentúra AFP "Ministri vyjadrili Francúzsku v tejto veci jasnú podporu. Oznámenie…

Zemanová: Koalícia pokračuje aj s hnutím Sme rodina, partneri rokovali konštruktívne

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vládna koalícia pokračuje v pôvodnom zložení a nechystá sa vláda bez hnutia Sme rodina. Pre agentúru SITA to po rokovaní koaličnej rady povedala šéfka poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová „Na koaličnej rade sme všetci konštruktívne spolupracovali v pôvodnom zložení,“ uviedla…

Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 1.časť

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Maroš Puchovský,Pixabay)   Slovanstvo je prirodzený a doslova rodinný fenomén. Je rodinou národov, ktorá pochádza z jedného praslovanského koreňa. Akokoľvek sa vyvíjali historické udalosti, toto povedomie príbuznosti bolo vždy prítomné V rozličných dejinných dobách prechádzali Slovania od jednoty k rôznosti a od rôznosti k jednote. No v prípade ohrozenia vždy dokázali…

Letisko pod Tatrami má za sebou experimentálne testovanie cestujúcich, zapojilo sa ich 117

0 icon

Poprad 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Letisko Poprad-Tatry sa počas leta zapojilo do spolupráce s vedecko-výskumným tímom z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine. Jeho účelom bolo zavedenie detekcie koronavírusu SARS-CoV-2 zo slín, vrátane odlíšenia mutácií u cestujúcich prilietajúcich z rôznych krajín. Na dobrovoľnej báze sa…

Pozrite sa, aké reakcie politikov vyvolalo obvinenie dvoch novinárov Denníka N. Nejednotné názory majú aj vo vnútri Smeru

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Včera sme informovali o vznesení obvinenia voči Monike Tódovej a Konštantínovi Čikovskému kvôli vyzradeniu utajovaných skutočností a aj o tom, že šéf Generálnej prokuratúry SR Maroš Žilinka avizoval, že toto obvinenie dá preskúmať. Pozrite si reakcie, ktoré na sociálnych sieťach vyvolalo obvinenie mainstreamových…

USA znepokojil verdikt súdu, ktorý uznal za vinného hrdinu z “Hotelu Rwanda”

0 icon

Washington 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Muhizi Olivier)   Spojené štáty v pondelok vyjadrili znepokojenie nad verdiktom rwandského súdu, ktorý uznal aktivistu a kritika vlády Paula Rusesabaginu za vinného z financovania terorizmu Podľa americkej strany Rusesabagina, ktorého konanie počas genocídy v tejto africkej krajine poslúžilo ako námet pre film Hotel Rwanda, nemal…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali