Chmelár: Umožniť tak ako Maďarsko Američanom, aby sa ich vojská voľne pohybovali po krajine, to by splnilo definíciu okupácie

Bratislava 23. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Nové hnutie Socialisti.sk neprišlo nikomu kradnúť hlasy, ako to niektorí hovoria, ale reaguje na spoločenskú objednávku veľkého počtu ľudí, ktorí nechodia voliť a chýba im autentická ľavica – povedal líder nového politického subjektu Eduard Chmelár na pondelkovej tlačovej konferencii

Na snímke Eduard Chmelár

Na Slovensku chýba skutočná ľavicová strana, keďže Smer-SD ani Progresívne Slovensko nie sú autenticky ľavicové strany. Uviedol to Eduard Chmelár na tlačovej konferencii, ktorú zvolal v mene prípravného výboru hnutia Socialisti.sk. Hnutie sa pôvodne malo volať iba „Socialisti“, ale Ministerstvo vnútra SR prihlášku hnutia s takýmto názvom odmietlo s odôvodnením, že podľa novely zákona nemôže zaregistrovať subjekt s rovnakým názvom, aký bol už v minulosti registrovaný, aj keď už neexistuje.

Ministerstvo si vykladá ten zákon absurdne, tvrdí Chmelár, ale on napriek tomu to rozhodnutie rešpektuje. Prípravný výbor preto pristúpil ku kozmetickej úprave názvu na „Socialisti.sk“. Hnutie teraz potrebuje vyzbierať najmenej desaťtisíc podpisov, aby mohlo byť zaregistrované.

Chmelár tvrdí, že je čas, aby sa politickým pojmom a smerom vrátil ich pôvodný význam, a aby spoločenský konflikt nebol na báze konfliktu osobných a mocenských sporov, ale aby to bol spor reálnych hodnôt. Hovorí, že pomenovať veci pravými menami znamená aj pomenovať koreň problémov, a koreňom súčasných problémov je súčasná podoba kapitalizmu. Všetci hovoria o boji proti korupcii, ale korupcia je systémovým prvkom tohto režimu, a takisto je to aj s klimatickou zmenou.

Socialisti chcú hovoriť aj o takých veciach ako skracovanie pracovného času, nepodmienený základný príjem, zavedenie ekonomickej demokracie, odluka cirkvi od štátu, či zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, keď poukazujú na to, že družstevná forma vlastníctva bola prakticky zničená.

Svoju politiku chcú postaviť na troch pilieroch: sociálnom, environmentálnom (chcú zastaviť rabovanie, doslova genocídu slovenských lesov) a mierovom. Pokiaľ ide o tento posledne menovaný pilier, sú absolútne proti zvyšovaniu výdavkov na zbrojenie: „Tento štát má zle nastavené priority: jediná číselná priorita je zvyšovanie vojenských výdavkov. To je šialené: podobáme sa na militaristický štát z rozvojového sveta, kde zo všetkého najdôležitejšie je zbrojiť a potom nie sú peniaze na iné veci,“ uviedol Chmelár.

A zdôraznil: „S tým súvisí aj zvyšujúci sa tlak na americkú vojenskú prítomnosť v tejto oblasti a my sme pripravení urobiť všetko pre to, aby sme tieto plány zastavili. Tým skôr, že v Maďarsku bolo prijaté vládne nariadenie, podľa ktorého sa armáda USA môže voľne presúvať po území Maďarska. Toto opatrenie, ku ktorému bol donútený Orbánov kabinet, je podľa nášho názoru veľmi nebezpečné a bude vyvíjaný tlak, aby sa to dosiahlo aj na Slovensku. Urobíme všetko pre to, aby sme to zastavili, lebo podľa nášho názoru je to definícia okupácie. Môžete si to nazvať ako chcete, ale normalizačný režim alebo Tisov režim urobili presne to isté: zlegalizovali pobyt cudzích vojsk na území štátu jednoduchým nariadením. To považujeme za absolútne neprijateľné.“

Vyjadril sa aj k otázke geopolitickej orientácie štátu: „Som presvedčený, že ten spor sa v súčasnosti nevedie medzi prozápadnou a proruskou orientáciou. Takto otázka nestojí: my sa dnes rozhodujeme medzi proatlantickým prístupom, ktorý uplatňuje Poľsko a Pobaltské krajiny, a ktorý je podľa mňa prístupom vazalského štátu USA, a nezávislým európskym prístupom, ktorý uplatňuje Nemecko, Francúzsko, Taliansko. Podľa nášho názoru sa treba uberať tým druhým smerom: my musíme sledovať a napĺňať európske záujmy, lebo Európa vždy mala, má a bude mať odlišné záujmy od záujmov tak USA, ako aj Ruska, a nemali by sme ten problém skresľovať, že je to rozpor nejakej proruskej alebo prozápadnej orientácie.“

 

Hlavné správy: Ako socialisti kritizujete kapitalizmus a hovoríte, že by ste chceli prijať opatrenia, ktoré by zmenili nelichotivý stav súčasného systému. Ale aké konkrétne riešenia by to mali byť? Spýtam sa napríklad na azda najboľavejšiu súčasť fungovania tohto neokoloniálneho systému, ktorým je odtekanie miliárd eur ročne do zahraničia v podobe dividend. Máte aj na tento problém nejaké riešenie, ktoré by mohlo efektívne zafungovať?

Chmelár: „Najprv poviem, že náš podrobný program bude zverejnený až po registrácii hnutia. Náš názov ,socialisti‘ sme zvolili zámerne a reakcie sú presne také, aké som očakával: ľudia, ktorí tomu rozumejú, sú nadšení, že je to čisté prihlásenie sa k úplne legitímnemu politickému prúdu – španielsky premiér, švédsky premiér, generálny tajomník OSN, to sú všetko socialisti, napokon aj Emmanuel Macron bol  kedysi socialista.

Na druhej strane tí, ktorí keď počujú názov socialista, hneď sa prežehnajú, tak tí by nás aj tak nikdy nevolili. Preto nás netrápi, či niekto vníma tento názov kontroverzne. Ale keď hovoríme, že chceme kapitalizmus prekonávať: človek potrebuje mať určité základné vzdelanie, aby pochopil, že nechceme robiť nejaké prevraty, ale chceme prekonávať ekonomické vzťahy návrhmi, ktoré oslabujú účinky systému zameraného na súkromný zisk.

Podľa môjho názoru, spravodlivý systém by mal byť zameraný na verejný záujem a nie na súkromný zisk. A tomu slúžia mnohé opatrenia: obnovenie dane z dividend, obnovenie dane z dedičstva, ale aj ďalšie.

Určite budeme mať v programe aj preskúmanie pochybných privatizácií z 90. rokov. Ja chcem otvoriť tému, že keď sa vyrovnávame so zločinmi fašistického režimu, komunistického režimu, tak sa začnime vyrovnávať aj so zločinmi súčasného režimu – je nepochybné, že rozkrádanie majetku najmä v 90. rokoch a na začiatku tohto storočia bolo nebývalé a treba sa tým zaoberať.

No a samozrejme, treba už začať pripravovať konkrétne legislatívne opatrenia na to, aby ste moc oligarchie zlomili. Všetci kričia, že sú proti oligarchom, ale dať nejakej opozícii bianko šek len preto, že hovorí, že je proti oligarchii, to je trochu málo. To je podobné, ako keď všetky strany a vlastne všetky ponovembrové vlády hovorili, že chcú podporovať malých a stredných podnikateľov, a že sú za sebestačné pôdohospodárstvo, ale ani jedna s tým nič neurobila. Chceme sa v tomto smere pohnúť dopredu systémovými opatreniami. Tie, ktoré predstavíme v našom programe, už budú aj ekonomicky vyčíslené.“

 

Hlavné správy: Na prijatie takýchto zásadných krokov však budete potrebovať nejakých partnerov…

Chmelár: „Ja viem kam mierite a odpoviem vám na to rovno, a hovorím to všade, toto nie je z mojej strany alibizmus. Vidíme, čo robí opozícia; ja som sa už pre médiá vyjadril, že nebudem deliť kožu z medveďa, ktorý ešte behá po lese. My sa nezaoberáme tým, kto bude premiérom a ministrom financií: tie karty rozdajú voliči a my tú otázku môžeme otočiť a pýtať sa nie na to, ku komu sa pridáme my, ale kto sa pridá k nám.

My totiž budeme mať naozaj alternatívny program a na základe toho programu si budeme vyberať jednak my partnerov, ale aj potenciálni partneri budú vidieť, kde sa naše pohľady prelínajú. Pre nás to nie je mocenské spojenectvo, ale o vytvorení politickej a ekonomickej alternatívy. A o tom, s kým ísť alebo neísť do vlády, budeme hovoriť po voľbách. Voliči rozdajú karty: my dnes nevylučujeme nikoho, snáď s výnimkou Kotlebu, lebo tam tie ciele vopred vidíte, on ich dodnes nepoprel, vytvorenie stavovského štátu, to je v rozpore s demokratickými princípmi.

Každá politická sila, s ktorou budeme rokovať, musí rátať s tým, že my sa nebudeme hrnúť do vlády za každú cenu. Môj osobný názor je, že žiadna nová strana by nemala prahnúť po moci, ak má jednociferný výsledok. My odmietame byť príveskom nejakej strany. Chceme predovšetkým narásť na relevantné politické hnutie, ktoré bude ovplyvňovať vývoj v štáte, a ktoré bude môcť meniť veci k lepšiemu.“

 

Hlavné správy: Konkrétne som mal na mysli, či by ste aspoň predbežne akceptovali ako partnera Progresívne Slovensko, ktoré nemá ďaleko k Spojeným štátom aj s ich americkým militarizmom.

Chmelár: „My nemáme blízko k nikomu, kto má blízko k militarizmu, ale to je podobná otázka, ako keď sa ma spýtajú, či je pre mňa neprijateľný Fico: no je, ale pre mňa je neprijateľný aj pán Kiska v prípade, že sa proti nemu začne trestné stíhanie. Toto je dnes otázka úplne irelevantná, my sa dnes usilujeme zozbierať podpisy a dostať sa do parlamentu, to je náš cieľ v tejto fáze.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pre Marcinkovú je prezidentka zosobnením slušnosti, pokoja a rozvahy, podľa Dostála dôsledne bráni slobodu, demokraciu a inštitúcie právneho štátu

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová je zosobnením toho, čo v politike, ale aj v celej spoločnosti, potrebujeme väčšmi. Slušnosť, pokoj a rozvaha. Pre agentúru SITA to povedala poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Vladimíra Marcinková (Za ľudí) Poslanec parlamentu Ondrej Dostál (klub SaS) pre…

V USA dva útoky autom si vyžiadali jednu obeť a viacero zranených

0 icon

Washington 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Chris Day/South Florida Sun-Sentinel via AP)   V Spojených štátoch došlo v sobotu k dvom útokom autom. Vodič v štáte Florida vrazil autom do účastníkov sprievodu gay pride, pričom zabil jedného muža a ďalšieho zranil. V štáte Arizona šofér vrazil do skupiny cyklistov a vážne zranil…

Vladyka Nil sa stretol s pápežom Františkom

0 icon

Košice 20. júna 2021 (HSP/TSKE/Foto:Mukačevská eparchia)   V júni vladyka Nil J. Luščak OFM, apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie spolu s niekoľkými kňazmi eparchie putoval do Ríma, aby navštívil hroby prvých apoštolov. Pri tejto príležitosti sa v stredu 16. júna zúčastnili generálnej audiencie so Svätým Otcom Na záver stretnutia s pútnikmi…

Vo Francúzsku sa koná prvé kolo volieb do regionálnych zastupiteľstiev

0 icon

Paríž 20. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Daniel Cole)   Vo Francúzsku sa v nedeľu koná prvé kolo volieb do regionálnych zastupiteľstiev. Voľby sú dôležitým testom pred prezidentskými voľbami, ktoré sú v krajine naplánované na začiatok budúceho roka S napätím sa očakáva, aký výsledok dosiahne Národné združenie populistickej političky Mariny Le Penovej. Francúzske…

V utorok pokračuje schôdza, poslancov čaká ešte väčšina bodov programu

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v utorok (22. 6.) od 9.00 h v rokovaní 32. schôdze parlamentu. Z vyše 80-bodového programu stihli v uplynulom týždni prebrať cez 20 návrhov Na schôdzi by sa mali zaoberať viacerými návrhmi zo zdravotníctva, envirooblasti i školstva.…

Spojené štáty stiahnu časť techniky z Blízkeho východu v rámci odpovede Rusku

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Stringer)   Spojené štáty prudko znižujú počet protiraketových systémov na Blízkom východe v rámci reorganizácie vojenskej prítomnosti v regióne, pretože zameriavajú pozornosť ozbrojených síl na výzvy Ruska a Číny. Informuje o tom Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje v americkej administratíve Zdroje uvádzajú, že…

Rečnil na tribúne „Za slušné Slovensko“. A sníva o tom, ako Fica päsťou zatlčie do Námestia SNP. Kto tu otvorene šíri nenávisť?

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Známy slovenský herec priamo vo verejnom vystúpení opisoval, akú strašnú chuť mal udrieť politika, s ktorým sa zrejme nikdy naživo ani nerozprával. Prečo si to niekto môže dovoliť a kto vytvára atmosféru, kde je niečo takéto možné? „Tiež som mal strašnú chuť si…

Bývalý predseda Snemovne Bercow sa stal členom Labouristickej strany

0 icon

Londýn 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-House of Commons via AP)   Bývalý predseda Dolnej snemovne britského parlamentu a niekdajší konzervatívny poslanec John Bercow sa stal členom Labouristickej strany, informovala v sobotu spravodajská stanica Sky News Konzervatívna strana je pod vedením britského premiéra Borisa Johnsona "reakcionárska, populistická, nacionalistická a niekedy aj xenofóbna,"…

Izraelský prezident Rivlin sa stretne s Bidenom v Bielom dome

0 icon

Washington 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Amir Cohen/Pool Photo via AP)   Izraelský prezident Reuven Rivlin sa 28. júna stretne s americkým prezidentom Joeom Bidenom vo Washingtone, uviedla v sobotu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová Ako píše agentúra AFP, Rivlin bude prvým vysokopostavený predstaviteľom židovského štátu, s ktorým sa Biden stretne od…

Taraba okomentoval odmeňovanie zaočkovaných: „Ja chcem podľa tejto logiky peniaze za to, že nefajčím a nepijem alkohol“

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Pavel Neubauer)   Predseda mimoparlamentnej strany Život-Národná strana, nezaradený poslanec Tomáš Taraba na sociálnej sieti uviedol, že je proti úvahám o povinnom očkovaní obyvateľstva ako aj proti finančnému odmeňovaniu občanov, ktorí podstúpia vakcináciu. Opozičný poslanec Tomáš Taraba uviedol, že médiá v poslednom čase informujú,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Paleontológovia zistili, že najnebezpečnejšie miesto v dejinách Zeme bola Sahara

0 icon

Podľa nového dokumentu bola dlho známym, no málo študovaným ložiskom kriedového kameňa. Reč je o púšti Sahara, ktorá je viac ako len pohrebisko pre dinosaurov. Oblasť Kem Kem (Sahara) vo východnom Maroku by tiež mohla byť hlavným kandidátom na najnebezpečnejšie miesto a čas, kde prehistorické tvory Zeme trávili svoje obľúbené…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0 icon

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

Záhada nacistických pokladov: Ukrývanie nacistického pokladu. 4. časť

0 icon

Po tom, čo esesáci zistili, že sú spojenecké vojská už priam za rohom, rozhodli sa lup zakopať pod stromy. Ďalší esesáci si postupne delili iné poklady, až sa do toho zamiešal neslávne známy podplukovník Otto Skorzeny. Korisť vzal na horský svah a zakopal. Z jeho pokladu sa nikdy nič nenašlo. Po vojne…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Vo svete IT

Bol Mars lepšou planétou pre život ako naša Zem? Pozrite sa, čo tvrdí nová štúdia

0 icon

Ako vznikol život na Zemi? To je otázka, na ktorú zatiaľ vedci nedokážu presne odpovedať, no v nedávnej štúdii medzinárodný tím vedcov zistil, že život ktorý sa vyvíjal na Zemi mohol prísť z Marsu, píše portál Air & Space. Výsledky štúdie naznačujú, že šanca vzniku života na Marse je minimálne tak veľká,…

Mi Note 11 má byť predstavený už budúci mesiac: Čo o smartfóne vieme?

0 icon

Keď pred dvoma rokmi Xiaomi predstavilo smartfóny z radov Mi Note 10, celý svet ostal v nemom úžase. Za dostupné peniaze spoločnosť predstavila smartfóny, ktoré nemali konkurenciu a doteraz sa tešia naozaj vysokej popularite. Minulý rok však čínsky gigant nepredstavil nástupcu populárnych modelov a zdá sa, že tento rok tomu…

Mi 6 je jedným z najobľúbenejších Xiaomi v histórii: Prekvapí vás, koľko ľudí ho stále využíva!

0 icon

Písal sa rok 2017 a Xiaomi predstavilo svoj nový vlajkový smartón s názvom Mi 6. Spoločnosť vtedy však ešte ani len netušila, akú popularitu smartfón naberie v najbližších rokoch. Vlajkový model roku 2017 bol posledným smartfónom s fyzickými tlačidlami a rámikom pre selfie kameru, no i tak sa stále nájde…

Je možné študovať povrch exoplanét bez toho, aby sa naňho vedci pozreli?

0 icon

V novembri tohto roku sa do vesmíru dostane teleskop Jamesa Webba, ktorý bude pozorovať vesmír pomocou pokročilej infračervenej technológie, umožňujúcej vedcom vidieť veci, ktoré doteraz pozorovať nemohli, píše portál Universe Today. Do roku 2024 sa k vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba pridá Nancy Grace Roman Space Telescope. Tento nástroj bude nástupcom Hubblovho vesmírneho…

Môžu internetové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

0 icon

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com. Čo hovorí vaša IP adresa webstránke? IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP. Používateľovi…

Armádny Magazín

Irak ohlásil nákup ruských raketových systémov S-400. USA začali sťahovať svoje systémy Patriot

0 icon

Irak, 20. júna 2021 (AM) – Po zámeroch Iraku kúpiť skupinu ruských raketových systémov S-400 začali USA sťahovať svoje systémy Patriot.   V Iraku nedávno umiestnené americké protilietadlové raketové systémy Patriot budú z územia tejto blízkovýchodnej krajiny stiahnuté . V budúcom

Viete, že pred 80 rokmi šesť dní existovala „banderovská“ Ukrajina, a viete čo robili československí ženisti v lete 1968 na Šumave? a ďalšie zaujímavo

0 icon

Slovensko, 20. júna 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...pred 80 rokmi 30. 6. 1941 bola vo Ľvove vyhlásená „Ukrajinska deržava“ (Akt o vyhlásení nezávislej Ukrajiny) na čele so Step

CIA má problém. Pakistan vyhlásil že v žiadnom prípade neposkytne svoje vojenské základne

0 icon

USA, 20.jún 2021 (AM) – Denník „The New York Times“ už skôr informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu vyvolalo pre CIA urgentnú potrebu nájsť novú „základňu“.   Ako informovala agentúra TASS, Pakistan kategoricky vylučuje možnosť umožniť americkej CIA využívať vojenské zákl

Ruské vojnové lode sa opäť zúčastnia testovania amerických hypersonických rakiet na Havaji

0 icon

Havaj, 20. júna 2021 (AM) – Skupina ruských vojnových lodí smeruje na Havajské ostrovy, vydali sa do oblasti údajných testov amerických hypersonických zbraní. Informujú o tom  viaceré telegramové kanály, s tým, že v čase vypustenia hypersonickej rakety, ktoré je naplánované na 21. júna, dorazia ruské bojové lode tichomorskej flotily do testovacej obl

Ukrajina predstavila nový guľomet veľkého kalibru. Video

0 icon

Ukrajina, 20.jún 2021 (AM) – Na vojenskej výstave „ Arms and Security 2021“, ktorá sa konala v Kyjeve , predstavila ukrajinská spoločnosť „XADO-Holding“ nový guľomet veľkého kalibru Snipex Laska K-2.   ]

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali