Alexander Solženicyn

NAŽIVO

Iránskym predstaviteľom vrátane ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího zrušili pozvánky na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu pre násilné potláčanie protivládnych demonštrácií. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 20:11

Poľské deti sú na internete často vystavené škodlivému obsahu, pričom každá deviata webová stránka, ktorú navštívia, je pornografická. V piatok na to upozornila Európska komisia (EK). Poľský prezident Karol Nawrocki pred týždňom vetoval zákon, ktorý by napomohol k obmedzeniu takéhoto obsahu a implementovaniu nariadenia Európskej únie. Informovala o tom správa agentúry PAP.

Včera 20:08

Ceny ropy v piatok vzrástli o viac než 1 %. Informovali o tom správy agentúry Reuters.

Februárový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 18.33 h SEČ predával s plusom 71 centov alebo 1,20 % po 59,90 USD (51,56 eura) za barel (159 litrov). Severomorská ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 72 centov alebo 1,13 % na 64,48 USD za barel a zrejme zaznamená štvrtý týždňový nárast po sebe.

Včera 20:05

Európske akcie sa na konci týždňa mierne oslabili. V centre záujmu investorov zostávajú geopolitické napätia. Informovali o tom správy DPA, CNBC a Bloombreg.

Kľúčový nemecký index Dax v piatok stratil 0,22 % a uzavrel na 25.297,13 bodu, keď po sérii nových rekordov vrátane utorkového maxima 25.507 bodov prevládla konsolidácia. Za celý týždeň Dax takmer stagnoval.

Včera 20:03

Čínsky líder Si Ťin-pching a kanadský premiér Mark Carney po stretnutí v Pekingu v piatok ohlásili vzájomné zníženie ciel. Očakáva sa, že Čína od 1. marca zníži clá na kanadský repkový olej z 85 % na 15 %. Ottawa súhlasila so znížením ciel na čínske elektromobily na 6,1 %. Táto výhodná sadzba sa však bude týkať iba obmedzeného počtu čínskych elektrických vozidiel. Informovala o tom správa BBC.

Carney Pching-2026011603
Na snímke kanadský premiér Mark Carney (vľavo) sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo Veľkej sále ľudu v Pekingu v Číne / Foto: SITA/AP-Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP
Včera 18:58

Používatelia sociálnej siete X a četbota Grok hlásili v piatok popoludní rozsiahle výpadky. Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 18:57

Najnovšie satelitné snímky Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zachytili blížiaci sa rozpad kedysi najväčšieho ľadovca sveta A23a. Mimoriadne jasný a bezoblačný záber z vesmíru na ľadovú kryhu vo vodách pri Antarktíde zverejnila ESA v piatok. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Jasnomodré oblasti viditeľné na jeho povrchu a na ľadovcoch južne od neho sú jazierka roztopenej vody, ktoré sú jasnými znakmi rýchleho zániku ľadovca,“ uviedla ESA so sídlom v Paríži.

Včera 18:55

Na Ukrajine nezostala ani jedna elektráreň, na ktorú by ruské jednotky počas vojny ešte nezaútočili. Uviedol to v piatok podpredseda ukrajinskej vlády a minister energetiky Denys Šmyhaľ, píše TASR na základe správy agentúry RBK-Ukrajina.

Denys Šmyhaľ
Na snímke Denys Šmyhaľ / Foto: SITA/AP-Omar Havana
Včera 18:54

V Nórsku odsúdili na 30 rokov väzenia Arfana Bhattiho za napomáhanie pri teroristickom útoku v LGBT+ bare počas osláv Pridu v Osle 25. júna 2022. Pri streľbe útočníka zomreli dvaja ľudia a ďalší boli zranení, niektorí vážne. V tejto škandinávskej krajine ide o najvyšší možný trest, píšu agentúry DPA a Reuters.

Včera 18:40

Šéf izraelskej spravodajskej služby Mosad David Barnea pricestoval v piatok do Spojených štátov na rokovania o situácii v Iráne. Informáciu priniesol portál Axios s odvolaním sa na dva zdroje.

Barnea by sa mal podľa správy v Miami stretnúť s vyslancom prezidenta USA Steveom Witkoffom, ktorý má údajne na starosti priamu komunikáciu medzi Spojenými štátmi a Iránom.

David Barnea
Na snímke šéf spravodajskej služby Mossad David Barnea / Foto: SITA/AP-Gil Cohen-Magen/AP
Včera 17:30

Syn zvrhnutého iránskeho šacha Mohammada Rezu Pahlavího v piatok vyhlásil, že si je istý pádom islamskej republiky v dôsledku rozsiahlych demonštrácií. Informujú o tom správy agentúr AFP a Reuters.

„Islamská republika padne – nie či, ale kedy. Vrátim sa do Iránu,“ vyhlásil iránsky korunný princ Reza Pahlaví na tlačovej konferencii vo Washingtone.

Včera 17:27

Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová je presvedčená, že v správnom čase ju zvolia za prezidentku, hoci Spojené štáty ju po zosadení Nicolása Madura odsunuli na vedľajšiu koľaj. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„Myslím si, že budem zvolená za prezidentku Venezuely, prvú ženu prezidentku, keď príde správny čas,“ povedala Machadová v televízii Fox News po štvrtkovom stretnutí s Trumpom vo Washingtone. Jej vyjadrenie odvysielali v piatok.

María Corina Machadová
Na snímke María Corina Machadová / Foto: SITA/AP-Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix, Pool Photo via AP
Včera 17:25

Trump vyhlásil, že môže zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s postojom USA voči Grónsku.

„Môžem zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s nárokmi USA na Grónsko, pretože Grónsko potrebujeme pre národnú bezpečnosť. Takže to môžem urobiť,“ uviedol americký prezident v súvislosti s clami na dovoz farmaceutických výrobkov z EÚ.

Včera 17:20

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v piatok nezvolila šéfa opozičného hnutia STAN Víta Rakušana za podpredsedu dolnej komory parlamentu. V tajnej voľbe získal 83 hlasov, na zvolenie však potreboval podporu najmenej 92 poslancov. Informuje o tom TASR podľa správ portálu Novinky.cz a stanice ČT24.

Včera 16:56

Britská banka HSBC sa chystá prehodnotiť svoje podnikanie v Singapure v oblasti životného poistenia. Ide o súčasť krokov jej šéfa Georgesa Elhederyho s cieľom reorganizovať britský bankový gigant. Skupina uviedla, že revízia sa bude týkať iba divízie HSBC Life Singapore, ktorá sa zaoberá životným poistením. Dodala, že zváži všetky možnosti vrátane predaja. Hodnota divízie by mohla presiahnuť miliardu USD (860,3 milióna eur). Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 16:56

Taliansky minister obrany vysmial vyslanie niekoľkých desiatok európskych vojakov do Grónska na ochranu pred USA.

„Zaujímavé je, čo tam vlastne majú robiť – vyraziť na expedíciu? 15 Talianov, 15 Francúzov, 15 Nemcov – to znie ako začiatok vtipu,“ vyhlásil Guido Crozetto, ktorého slová cituje agentúra ANSA.

Včera 16:54

Americký prezident Donald Trump vyzdvihol vo štvrtok líderku venezuelskej opozície Maríu Corinu Machadovú za „nádherné“ gesto s Nobelovou cenou. Machadová predtým uviedla, že počas stretnutia v Bielom dome Trumpovi odovzdala svoju medailu Nobelovej ceny za mier. Informuje o to správa  agentúry AFP.

„Je to úžasná žena, ktorá si toľkým prešla,“ napísal Trump v príspevku na svojej platforme Truth Social a dodal, že odovzdanie medaily bolo zo strany Machadovej „takým nádherným gestom vzájomnej úcty“.

Včera 16:42

Hovorca nemeckého ministerstva vnútra v piatok potvrdil policajnú operáciu v Baltskom mori súvisiacu s ruskými loďami. Z taktických dôvodov sa však na túto tému odmietol bližšie vyjadriť. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca reagoval na otázku, či spolková polícia v posledných dňoch niekoľkokrát zabránila preplávaniu ruských lodí. Uviedol, že polícia „bola poverená a vykonáva úlohu monitorovania lodnej dopravy v Severnom a Baltskom mori“, a spresnil, že hovorí o nemeckých pobrežných vodách a výlučnej ekonomickej zóne.

Včera 16:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa nezúčastní na pondelkovej rozprave plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii. V Štrasburgu ju bude zastupovať slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Pre portál Politico to potvrdila hovorkyňa EP Delphine Colardová.

Včera 16:35

Britská vláda v piatok oznámila, že Ukrajine poskytne 20 miliónov libier (viac ako 23 miliónov eur) na podporu energetickej infraštruktúry, ktorá je terčom ruských útokov. Podpora podľa Spojeného kráľovstva pomôže reagovať na naliehavé potreby a zabezpečiť teplo a elektrinu pre milióny rodín. Informovala o tom stanica Sky News a oficiálne vyhlásenia britskej vlády.

Včera 16:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Chmelár: Solženicyn vedel, k čomu povedie expanzia NATO

Plytkosť argumentov liberálnej kaviarne obstojí u čitateľa možno na prvé čítanie, podrobnejšiemu skúmaniu však neodolá. Celá propaganda je založená na donekonečna opakovaných myšlienkových skratkách, ktoré ľudia zamestnaní svojimi existenčnými problémami často ani nemajú šancu odhaliť. Bolo by totiž treba bližšie sa im prizrieť. Tak, ako to urobil Eduard Chmelár v nasledujúcej úvahe

Alexander Solženicyn
Alexander Solženicyn
❚❚
.

Rozmohl se nám tady takový nešvar… Bratislavská kaviareň sa začala predháňať v tom, kto vyprodukuje najodpornejší a najšovinistickejší príspevok o Rusku. Mrzí ma, že do tejto zvrátenej súťaže sa zapojili aj ľudia, ktorých som si vážil alebo som ich aspoň považoval za príčetných. Najnovšie koluje na internete zoznam Rusov, ktorí museli emigrovať – ako dôkaz toho, že Rusko je zlé a treba na neho nadávať. Hoci sa tí, ktorí tento pamflet zdieľajú, považujú za kultúrnu elitu Slovenska, nedokázali v tomto zozname rozlišovať ani medzi cárskym režimom, stalinistickým režimom, nacistickou okupáciou a dnešným Ruskom – všetko je pre nich to isté, nevidia medzi tými žiadne rozdiely. Neuveriteľná obmedzenosť.

Nebudem tu strácať čas vysvetľovaním, že by som mohol zostaviť päťkrát dlhší zoznam zložený z Európanov nútených emigrovať – od Komenského cez Rousseaua a Victora Huga až po povedzme Milana Kunderu a Ladislava Mňačka. Podobne by sme mohli zostaviť zoznam stoviek amerických umelcov od Charlieho Chaplina až po Larryho Adlera, ktorí museli v dôsledku mccarthizmu opustiť územie USA. Ale na čo je toto dobré? Iba na vyvolávanie tých najprimitívnejších nenávistných pudov, za ktoré sa raz (až doba vytriezvie) budú títo ľudia strašne hanbiť. Práve tí, ktorí inak tak radi moralizujú nad akýmikoľvek náznakmi xenofóbie, sa dopúšťajú toho najodpornejšieho šovinizmu a hanobenia národa, ktorý má svoje korene v tých najtemnejších časoch 20. storočia.

Ale nechajme ich v týchto jedovatých orgiách osamotených. Dôvod, prečo píšem tento článok, je niekde úplne inde. Pobavilo ma, ako často sa progresívci, ale aj najrôznejší lovci konšpirátorov a bojovníci proti dezinformáciám zaštiťujú ruským spisovateľom a disidentom Alexandrom Solženicynom. Pochopiteľne, Solženicyn je vnímaný ako svedomie nielen ruského národa. Ibaže v tomto prípade je skôr zneužívaný bez toho, aby antiruskí šovinisti poznali alebo chceli poznať jeho skutočné politické názory.

.

Alexander Solženicyn, ktorého 15. výročie úmrtia si pripomenieme presne o mesiac, dva roky pred smrťou, v apríli 2006, poskytol inak zriedkavý až výnimočný rozhovor pre týždenník Moscow News, v ktorom obvinil NATO a konkrétne Spojené štáty americké, že ich konečným cieľom je ovládnuť a podriadiť si Rusko. „Hoci je jasné, že súčasné Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu, NATO metodicky a vytrvalo buduje svoju vojenskú mašinériu – vo vnútri východnej Európy a v okolí Ruska z juhu,“ povedal 87-ročný spisovateľ. „USA a NATO poskytujú farebným revolúciám ideologickú podporu. Bez pochýb sa pripravujú úplne obkľúčiť Rusko a zbaviť ho suverenity,“ varoval. Solženicyn ostro kritizoval prozápadnú vládu na Ukrajine za jej snahu získať členstvo v NATO. Zdôraznil, že Rusko nikdy nezradí mnohomiliónovú ruskú populáciu na Ukrajine. V tejto súvislosti kritizoval Gorbačova, že sa príliš ľahko vzdal Západu i Jeľcina, že riadil masívnu krádež ruských zdrojov a naopak pochválil prezidenta Vladimíra Putina za jeho prácu na obnove silného štátu.

Nebolo to po prvýkrát, čo Solženicyn kritizoval Západ. Minulý mesiac uplynulo 45 rokov od jeho najslávnejšej prednášky na Harvardovej univerzite, ktorá vošla do dejín pod názvom Rozdelený svet. Alexander Solženicyn niekoľko rokov po svojej emigrácii mlčky pozoroval západný svet ako človek z inej planéty. Keď sa potom ozval, všetkých ohromil, lebo s chirurgickou presnosťou analyzoval všetky dodnes platné neduhy západnej spoločnosti. Vyčítal jej stratu spoločenskej odvahy, úpadok demokracie, nezodpovednosť médií, plazivý útlak a nechutný nápor propagandy – čiže všetko to, čo sa do dnešnej doby rozvinulo do obludných rozmerov. A azda preto tento dôležitý prejav nikdy nebol preložený do slovenčiny.

Alexander Solženicyn bol prenikavý spoločenský kritik. Dnešných povrchných hejterov Ruska by vysmial. Povedal by im, že presne proti takým ako sú oni, bojoval celý život. A aj pred nami stojí ešte veľa práce, ak chceme uchrániť náš svet od bezduchej propagandy a vyliečiť ho z jeho duševnej a duchovnej choroby. Solženicyn to vedel. Túto vojnu vo svojej prapríčine spôsobila expanzia NATO. A svet nebude bezpečný, kým bude založený na takých konfrontačných a militaristických organizáciách, a nie na mierovej spolupráci. Raz na to budú musieť prísť aj tí tajtrlíci, ktorí bezmyšlienkovite opakujú, že NATO je naša jediná spása a že bez Severoatlantickej aliancie nevyjde slnko. Práve naopak. Militantná filozofia NATO bráni ľudstvu v jeho všestrannom rozvoji.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Donald Trump hrozí clami krajinám, ktoré nepodporia jeho plán prevziať Grónsko

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nevylučuje zavedenie obchodných ciel voči krajinám, ktoré nepodporia jeho plán prevziať kontrolu…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blanár rozhodol o evakuácii a zatvorení veľvyslanectva SR v Iráne

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rozhodol o evakuácii personálu a dočasnom uzatvorení Veľvyslanectva SR v Teheráne.…

16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Opozícia ma obviňuje, že som americký agent

Pracovná cesta do USA je v plnom súlade so suverénnou slovenskou zahraničnou politikou. Uviedol to z amerického Washingtonu na sociálnej…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin ide na súd kvôli 200 miliardám eur zmrazeným v Európe

Moskovská sudkyňa začala súdny spor medzi Ruskou centrálnou bankou a belgickou spoločnosťou Euroclear, ktorá spravuje viac ako 200 miliárd eur…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Pokuta 33 miliónov: Prečo NABU útočí na Tymošenkovú a ako to môže zmeniť rozloženie síl v Rade

Dnes súd vo veci Júlie Tymošenovej zvolil ako opatrenie na zabránenie jej úteku kauciu vo výške 33 miliónov hrivien, zákaz…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump dosiahol, čo chcel: Konečne “získal” Nobelovu cenu za mier

Americký prezident Donald Trump sa konečne dočkal a prevzal si Nobelovu cenu za mier, aj keď mu toto ocenenie nebolo udelené…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Polícia obvinila Petra Kotlára, opozícia volá po jeho odvolaní

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19,  pre týždenník PLUS 7 DNÍ potvrdil, že o…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prísne opatrenia iránskych úradov zrejme zatiaľ do veľkej miery potlačili protesty

Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ľudskoprávne organizácie a miestnych obyvateľov

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Oslobodený Harabin vracia úder

Bojovať proti bezpráviu, falošným obvineniam, alebo šikane zo strany úradov treba v demokratickom štáte zákonnými prostriedkami. Štefan Harabin ide do…

16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Únia zvažuje nový formát členstva Ukrajiny v bloku

Európska únia diskutuje o možnosti zavedenia nového formátu členstva pre Ukrajinu, čo by mohlo urýchliť jej vstup do bloku ako…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych lídrov na obnovenie dialógu o Ukrajine

Rusko v piatok označilo výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu s Moskvou za „pozitívne“. Reagovalo tak na nedávne vyjadrenia…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko pre HS: PS asi dostalo z Bruselu príkaz rozoštvať Slovákov a Maďarov

Progresívne Slovensko sa vlani, koncom novembra, postaralo – na prekvapenie mnohých – o slušný rozruch, keď po dlhých rokoch vytiahlo…

16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
.

V treskúcej zime dáva Ukrajine pomocnú ruku spojenec z „koalície ochotných“

Ukrajinci sa tešia: do ich rúk sa dostala neuveriteľná suma peňazí na vyriešenie energetického stavu núdze

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kyjev nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, státisíce ľudí sú bez dodávok tepla

Nový ukrajinský minister energetiky v piatok nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, keďže energetická sústava zápasí s následkami…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbánova vláda spúšťa petíciu proti Ukrajine

Gergely Gulyás upozornil, že na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ vo februári je Európska komisia pripravená obetovať nasledujúce desaťročia Európskej únie…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Dostávame sa k nebezpečnej hranici

“Lídri” EÚ čoraz otvorenejšie hovoria o tom, že máme poslať európskych vojakov do vojny. V uplynulých rokoch padlo už mnoho…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Samovražda, nešťastný pád alebo pokus o zabitie? Ruský obranca zomrel za záhadných okolností

Ruský futbal je v šoku zo smrti Layonela Adamsa, ktorý kedysi obliekal dres klubu CSKA Moskva. Našli ho mŕtveho v…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Paríž, Rím a Berlín hľadajú cestu k Rusku. Prvá krajina povedala rázne: Nie!

Veľká Británia sa postavila proti priamym rokovaniam s Ruskom, ku ktorým v poslednej dobe vyzývajú v Európe

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruskí špecialisti odrazili inváziu v srdci Afriky

Bangui, 16. januára 2026 - Na konci decembra 2025 prezident Stredoafrickej republiky Fosten-Arkange Taudera s prevažnou väčšinou vyhral ďalšie voľby…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Český prezident Petr Pavel pricestoval do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pricestoval v piatok do Kyjeva na rokovania so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koľko krajín tvorí Balkán? Kompletný prehľad balkánskych štátov

Balkán je región juhovýchodnej Európy známy svojou bohatou históriou, kultúrnou rozmanitosťou a zložitými hranicami. Balkán zahŕňa krajiny, ktoré sú úplne…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

V Moskve sa bavia na amerických ambíciách získať Grónsko a na neschopnosti EÚ ochrániť ostrov

Neutíchajúce ambície amerického prezidenta Donalda Trumpa získať kontrolu nad Grónskom a európska reakcia na jeho hrozby o prevzatí ostrova vojenskou…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lopušanová s 33 bodmi vyrovnala rekord v produktivite na MS do 18 rokov

Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov neuspeli proti Švédkam vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Kanade. Vysoký prehra 2:7 reálne odzrkadľuje…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku bolo „obrovskou chybou“, tvrdí Merz

Rozhodnutie Nemecka zatvoriť všetky svoje jadrové elektrárne bolo „obrovskou chybou“ a malo to vysoké náklady pre ekonomiku, povedal včera kancelár…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Chcete pochopiť venezuelské a iránské dobrodružstvá amerického prezidenta? Stačí jeden graf

USA, 16. januára 2026 - Francúzska tlač sa zo srdca

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu

Špeciálny predstaviteľ Bieleho domu Steve Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu, ktoré chcú zakotviť v dohode

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Verstappen cíti motiváciu pred veľkými zmenami v Red Bulle pre sezónu 2026

Štvornásobný majster sveta v prestížnom motoristickom seriáli monopostov F1 Max Verstappen vyjadril motiváciu zvládnuť nový monopost pre sezónu 2026, ktorý…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Iránskym predstaviteľom vrátane ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího zrušili pozvánky na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu pre násilné potláčanie protivládnych demonštrácií. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 20:11

Poľské deti sú na internete často vystavené škodlivému obsahu, pričom každá deviata webová stránka, ktorú navštívia, je pornografická. V piatok na to upozornila Európska komisia (EK). Poľský prezident Karol Nawrocki pred týždňom vetoval zákon, ktorý by napomohol k obmedzeniu takéhoto obsahu a implementovaniu nariadenia Európskej únie. Informovala o tom správa agentúry PAP.

Včera 20:08

Ceny ropy v piatok vzrástli o viac než 1 %. Informovali o tom správy agentúry Reuters.

Februárový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 18.33 h SEČ predával s plusom 71 centov alebo 1,20 % po 59,90 USD (51,56 eura) za barel (159 litrov). Severomorská ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 72 centov alebo 1,13 % na 64,48 USD za barel a zrejme zaznamená štvrtý týždňový nárast po sebe.

Včera 20:05

Európske akcie sa na konci týždňa mierne oslabili. V centre záujmu investorov zostávajú geopolitické napätia. Informovali o tom správy DPA, CNBC a Bloombreg.

Kľúčový nemecký index Dax v piatok stratil 0,22 % a uzavrel na 25.297,13 bodu, keď po sérii nových rekordov vrátane utorkového maxima 25.507 bodov prevládla konsolidácia. Za celý týždeň Dax takmer stagnoval.

Včera 20:03

.

V Kočnerovej kauze Five Star Residence odznela spojená obžaloba, dvaja obžalovaní priznali vinu

Mestský súd Bratislava I dnes otvoril súdny proces v kauze Five Star Residence, týkajúcej sa aj podnikateľa Mariana Kočnera. Po…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Sú sociálne siete pre duševné zdravie tak škodlivé, ako si myslíme?

Nová štúdia zistila, že intenzívnejšie využívanie sociálnych sietí a videohier samo o sebe nezhoršuje duševné zdravie tínedžerov, napriek všeobecným obavám.…

16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Google rozposiela deťom návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

Google obchádza britskú a americkú legislatívu a deťom poskytuje návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európski diplomati sa boja „pasce zo strany Putina a Trumpa”

Urýchlené pristúpenie Ukrajiny k EÚ je „pasca zo strany Putina a Trumpa“, domnievajú sa európski diplomati, s ktorými rokovala Financial…

16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Európsky plán, slovenský problém

Jeden rámec pre 27 príčin: Slovensko potrebuje viac bytov, stabilný nájom a viac ciest k bývaniu, nie ďalšie schémy

16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov