Chmelár: Prečo médiá štvú do vojny…? Tvrdím, že to robia zámerne

Bratislava 7. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)

 

Politický komentátor Eduard Chmelár vo svojom poslednom príspevku, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, upozorňuje na potrebu mieru. Jeho vyjadrenie prinášame v plnom znení

Eduard Chmelár
Na snímke Eduard Chmelár

Podporujem petíciu ruských matiek, ktorá žiada stiahnutie ich synov z Ukrajiny, ktorú podpísalo niekoľko tisíc ľudí a ktorej sa naše médiá v posledných dňoch zoširoka venovali. Len pripomínam veci, ktoré naše médiá zámerne nespomenuli ani slovom: že aj na Ukrajine existuje petícia proti násilnému odvodu brancov, ktorú podpísalo už viac ako stotisíc ľudí. Ukrajina na rozdiel od civilizovaných európskych štátov ani v mierových časoch neumožňuje odopretie vojenskej služby. Mierové organizácie na čele s Ukrajinským pacifistickým hnutím (partnerskou organizáciou česko-slovenského združenia Zjednotení za mier) zatiaľ bezvýsledne poukazujú na to, že „ukrajinský režim sa vyhýba serióznej reakcii na výhrady Výboru OSN pre ľudské práva“, nerešpektuje všeobecne uznávané právo na odmietnutie vojenskej služby a odmieta prepustiť väzňov svedomia. Podľa prieskumu Human Security Lab väčšina obyvateľov Ukrajiny odmieta zákaz cestovania pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov

Podobne sa v našich médiách nikde nedozviete o výzve International Peace Bureau (Medzinárodného mierového úradu), ktorý vyzval svetové spoločenstvo, aby dôrazne požadovalo a podporovalo vianočné prímerie na Ukrajine a presadzovalo nový začiatok rokovaní medzi bojujúcimi stranami. „Našou víziou a cieľom je nová architektúra mieru pre Európu, ktorá zahŕňa bezpečnosť pre všetky európske krajiny založenú na princípe spoločnej bezpečnosti. Mier a harmónia, vzájomný zmysel pre ľudskosť môžu prekonať nenávisť, násilie a vzájomné obviňovanie, ktoré dnes vo vojne prevládajú. Pamätajme, že všetci sme ľudia a že vojny a vzájomné ničenie sú zbytočné. Vianočné prímerie je veľmi potrebnou príležitosťou, ako obnoviť náš súcit jeden k druhému. Sme presvedčení, že spoločnými silami sa nám podarí dostať zo začarovaného kruhu deštrukcie, utrpenia a smrti,“ píše sa vo výzve, ktorú môžete podpísať tu.

Chcem tým poukázať na to, že existujú aj iné pohľady ma riešenie ukrajinského konfliktu, než sú tie, ktoré nám predkladajú mainstreamové médiá a oficiálne úrady. V rámci výskumu bolo opísaných až 235 prípadov nenásilného odporu Ukrajincov voči ruskej agresii. Členka Ukrajinského pacifistického hnutia Katarína predniesla prostredníctvom videa 7. novembra na mnohotisícovej demonštrácii „Európa za mier“ v Ríme emotívny prejav, v ktorom sa oprela o výzvu pápeža Františka, aby sme boli všetci pacifisti. „Stratili sme veľa času,“ povedala. „Vojna už neprebieha len navonok, ale vnútri nás všetkých. Pritom veríme, že akýkoľvek konflikt sa dá vyriešiť mierovou cestou. Táto vojna je zločin proti ľudskosti. Lebo ľudský život je tou najväčšou hodnotou. Život každého Ukrajinca je najväčšou hodnotou. Život každého Rusa je najväčšou hodnotou. Život každého človeka je tou najväčšou hodnotou. Konflikty sú v našich hlavách.

Všetko sa dá napraviť. Môžeme sa rozprávať, môžeme dospieť k spoločným záverom. Želám si, aby sme všetci mali možnosť zostať mierumilovnými ľuďmi. Aby sme nešli proti svojmu svedomiu a nezúčastňovali sa na zločinoch krviprelievania. Verím v demokraciu. Verím v slobodu prejavu. Verím v nenásilné riešenie akéhokoľvek konfliktu. A prosím vás o podporu. Žiadam vás o podporu, aby náš štát konečne začal venovať pozornosť nenásilným riešeniam, aby umožnil odísť ľuďom, ktorí si chcú zachrániť životy. Každý sa dnes usiluje o víťazstvo. Ale pre nás je skutočným víťazstvom záchrana ľudských životov, ľudskej dôstojnosti a ľudských duší,“ povedala dievčina, ktorá úprimnosťou svojho prejavu rozplakala celé námestie.

 

 

Povedzte mi, prečo nepočujeme z úst našich politikov a novinárov takéto prejavy? Prečo sa umlčiavajú hlasy mierumilovných ľudí? Prečo médiá štvú do vojny, prečo sa z nich nedozvieme nič o túžbe ľudí po mieri a mierových riešeniach? Tvrdím, že to robia zámerne. Ľudia, ktorí podporujú eskaláciu vojny a zvyšovanie zbrojenia, nechcú mier, aj keď tvrdia niečo iné. Vyhlásenie amerického prezidenta Bidena, že bude s Putinom rokovať až vtedy, keď stiahne vojská z Ukrajiny, je skrz naskrz falošné. Pred rokom nebola na Ukrajine ani noha ruského vojaka a Biely dom rokovania odmietal, hoci mal o ne Kremeľ záujem viac ako s kýmkoľvek iným. Spojené štáty hľadajú neustále zámienky na to, ako pokračovať vo vojne. Ich cieľom nie je oslobodiť Ukrajinu, ale zničiť Rusko. Ukrajinský ľud by mal túto hru konečne prečítať a namiesto militantných hysterických a štvavých príhovorov Volodymyra Zelenského počúvať tých, ktorí si želajú ukončenie vojny. Vo vyhlásení Ukrajinského pacifistického hnutia MIEROVÁ AGENDA PRE UKRAJINU A SVET schválenom pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru 21. septembra 2022 sa okrem iného píše:

„Nie vojna, ale mier je normou ľudského života. Vojna je organizovaná masová vražda. Nezabíjať je našou svätou povinnosťou. Dnes, keď sa morálny kompas všade stráca a sebadeštruktívna podpora vojny a armády je na vzostupe, je pre nás obzvlášť dôležité zachovať si zdravý rozum, zostať verní nenásilnému spôsobu života, budovať mier a podporovať mierumilovných ľudí. Politika vojny až do absolútneho víťazstva a pohŕdanie kritikou obhajcov ľudských práv je neprijateľné a musí sa zmeniť. Potrebné je prímerie, mierové rozhovory a seriózna práca na náprave tragických chýb, ktorých sa dopustili obe strany konfliktu. Predlžovanie vojny má katastrofálne, smrteľné následky, ničí sociálny blahobyt a životné prostredie nielen na Ukrajine, ale na celom svete. Skôr či neskôr si predsa len budeme musieť sadnúť za rokovací stôl, ak nie v dôsledku hľadania rozumného riešenia, tak pod tlakom neznesiteľného utrpenia a vyčerpania, ktorému by bolo lepšie sa vyhnúť a zvoliť diplomatickú cestu. Je nesprávne postaviť sa na stranu ktorejkoľvek z bojujúcich armád, je potrebné postaviť sa na stranu mieru a spravodlivosti. Sebaobrana sa môže a mala by sa vykonávať nenásilnými a neozbrojenými metódami.

Každá brutálna vláda je nelegitímna a nič neospravedlňuje útlak ľudí a krviprelievanie pre iluzórne ciele úplnej kontroly alebo dobytia územia. Nikto sa nemôže vyhnúť zodpovednosti za svoju svojvôľu tým, že sa bude vyhlasovať za obeť svojvôle iných. Nesprávne až kriminálne správanie ktorejkoľvek strany nemôže byť základom pre vytvorenie mýtu o nepriateľovi, s ktorým sa údajne nedá vyjednávať a ktorý musí byť zničený za každú cenu, vrátane sebazničenia. Túžba po pokoji je prirodzenou potrebou každého človeka. Príčinu eskalácie ozbrojených konfliktov na Ukrajine a vo svete vidíme v tom, že národné štáty nie sú schopné nenásilného demokratického vládnutia a výkonu svojich základných funkcií ochrany ľudského života a slobody. Existujúci politický, právny a ekonomický systém, školstvo, kultúra, občianska spoločnosť, masmédiá, verejní činitelia, lídri, vedci, odborníci, špecialisti, rodičia učitelia, lekári, myslitelia, kreatívni a náboženskí predstavitelia si v plnej miere neplnia svoje povinnosti týkajúce sa schvaľovania noriem a hodnôt nenásilného spôsobu života, ako to stanovuje Deklarácia a Akčný program v oblasti kultúry mieru, prijatý Valným zhromaždením OSN.

Svedčia o tom archaické a nebezpečné javy, s ktorými treba skoncovať: vojensko-vlastenecká výchova, nútená vojenská služba, chýbajúce systematické verejné mierové vzdelávanie, propagácia vojny v masmédiách, podpora vojny mimovládnymi organizáciami, neochota niektorých ľudí obhajcov práv, aby sa dôsledne zasadzovali za úplnú realizáciu ľudských práv na mier a svedomité odmietnutie vojenskej služby. Pripomíname zúčastneným stranám ich zodpovednosť za budovanie mieru a budeme neochvejne trvať na dodržiavaní týchto povinností. Vojna je zločinom proti ľudskosti, preto rozhodne odmietame podporovať akúkoľvek vojnu a pokúsime sa odstrániť všetky príčiny vojny.“

Toto je skutočný hlas Ukrajincov, ktorí si želajú mier. Nie je možné, aby každý náznak diplomatického riešenia (aj ten opatrný, ktorý vyslovil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý si konečne uvedomil to, čo hovoríme od začiatku – že nielen Ukrajinci, ale aj Rusi potrebujú bezpečnostné záruky), aby každý návrh na dohodu bol vystavený štvavej mediálnej kampani, šikane a špineniu jeho nositeľa. Nie je možné bezhlavo eskalovať konflikt bez uvedomenia si aspoň hmlistých dôsledkov. Je šialené, že sa diplomacia stala zakázaným slovom, veď aj počas karibskej krízy, keď sa svet len o vlások vyhol jadrovej apokalypse, sa rokovalo a iba vyjednávania nás zachránili. Stotožňujem sa s výstrahou profesora Johna Mearsheimera, ktorý varoval, že Západ hrá na Ukrajine ruskú ruletu. Ak sme odhodlaní viesť vojnu, nemôžeme sa čudovať, že keď Ukrajinci zaútočia na vojenské základne hlboko v ruskom vnútrozemí, nasleduje masívna odveta. Navyše, správy o útokoch sú skreslené až nepravdivé, vojnová propaganda má až obludné rozmery a náš občan bez prácneho vyhľadávania nezávislých zdrojov nemá šancu dozvedieť sa pravdu alebo aspoň získať reálnejší obraz o stave konfliktu. Preto ak všetci – politici, diplomati, velitelia i novinári – nezatiahneme včas záchrannú brzdu, skôr či neskôr sa nám tento konflikt vymkne spod kontroly. Čísla hovoria jasnou rečou.

Podľa najnovších, včera zverejnených údajov rešpektovaného Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI) štáty ešte nikdy v dejinách neminuli toľko peňazí na armádu ako minulý rok. Predaj zbraní a vojenského materiálu za rok 2021 dosiahol 592 miliárd dolárov. A to hovoríme o minulom roku, keď ešte vojna na Ukrajine neprepukla v plnej sile. Keď riaditeľ programu bezpečnostných vied MIT Barry Posen vyhlási, že „pre USA nie je problém nájsť 100 miliárd dolárov na vedenie vojny“, ale rozpočet OSN, teda hlavnej globálnej inštitúcie na udržiavanie a vytváranie mieru, predstavuje iba 3 miliardy dolárov a celkové globálne výdavky sú dokonca stokrát väčšie a presiahli divoké 2 bilióny dolárov – takto svet nemôže fungovať. A keď vidíte, že ešte aj slovenský výrobca delostreleckej munície ZVS Holding z Dubnice nad Váhom prešiel od začiatku vojny na dvojnásobný výkon, musí byť aj tomu najnaivnejšiemu človeku jasné, kto na tejto vojne zarába a prečo najatí vyjednávači zbrojárskych koncernov s verejnosťou (ktorým zo zdvorilosti hovoríme politici) nechcú ukončenie konfliktu.

Na pozadí týchto krvilačných plánov a vojnychtivých rečí dnes vo Vatikáne predstavia svojím významom najdôležitejší okružný list pápeža Františka – ENCYKLIKU O MIERI. Okrem iného v nej píše: „Koľko tragédií ešte budeme musieť zažiť, kým všetci, ktorí sú zapojení do každej vojny, pochopia, že toto je výlučne cesta smrti, ktorá iba niektorých oklame, že sú (jej) víťazmi? Aby bolo jasné: vo vojne sme všetci porazení! Aj tí, ktorí sa nezúčastnili a ktorí v zbabelej ľahostajnosti stáli bokom a sledovali túto hrôzu bez toho, aby zasiahli a nastolili mier… Každý z nás, nech už hrá akúkoľvek úlohu, má povinnosť byť človekom mieru. Nikto nie je vylúčený! Nikto nemá právo pozerať sa inam. V tomto svete globalizácie sme prepadli globalizácii ľahostajnosti. Zvykli sme si na utrpenie druhých, nás sa to netýka, nie je to naša vec! Globalizácia ľahostajnosti z nás všetkých robí ‚bezmenných‘ páchateľov… Mierom nie je nič stratené. Vojnou môže byť stratené všetko. Nech sa ľudia vrátia k rozumnosti. Nech sa vrátia k vyjednávaniu. Ak budú rokovať s dobrou vôľou a rešpektom k právam druhej strany, zistia, že úprimné a aktívne konanie nikdy nebráni čestnému úspechu… Nesmieme dovoliť, aby sa naše srdce a myseľ umŕtvili tvárou v tvár opakovaniu týchto strašných hrôz voči Bohu a proti človeku. Nesmieme si na toto všetko za nič na svete zvyknúť a považovať za samozrejmú túto tretiu svetovú vojnu po kúskoch, ktorá sa pod našimi očami dramaticky zmenila na totálnu tretiu svetovú vojnu.“

K týmto hlbokým slovám nemám čo dodať, iba ak prosbu a želanie, aby ich hlava katolíckej cirkvi tento týždeň zopakovala tvárou v tvár slovenskej prezidentke, ktorá hovorí a koná v príkrom rozpore s nimi, no napriek tomu neváha zneužiť pápeža na pokrytecké zlepšovanie osobného imidžu. Nech ju získa na stranu mieru a dôrazne jej vysvetlí, čo si myslí o podpore zbrojenia a násilia. A vám ostatným dovoľte ako mikulášsky darček venovať túto nemeckú pacifistickú pieseň (s českými titulkami). Je síce z roku 1986, ale nikdy nebola aktuálnejšia ako dnes, keď matkám a otcom berú ich synov a nútia ich do nezmyselného zabíjania.

 

 

Žiadna politická stratégia, bezpečnostná doktrína ani geopolitický záujem nie je dôležitejší ako ľudský život.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:01

Veterinári potvrdili nové ohniská aviárnej influenzy (vtáčej chrípky), a to na farme Lúčny dvor v okrese Galanta, ako aj v drobnochove v Ipeľských Úľanoch v okrese Levice.

13:06

V Rakúsku dôjde k 30. júnu k zrušeniu aj posledných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19. Povinnosť nosenia rúšok v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach zanikne už 30. apríla.

12:49

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a podpredsedníčka nemeckého Bundestagu Katrin Goeringová-Eckardtová pricestovali na Ukrajinu.

11:30

Ruského novinára Alexandra Nevzorova v jeho neprítomnosti odsúdil súd v Moskve na osem rokov. Dôvodom je šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

11:19

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského. Hovorí sa o sprenevere ropných produktov v hodnote 40 miliárd hrivien a o colných únikoch vo veľkých sumách.

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského
SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského

10:53

Českí vyšetrovatelia odložili prípad výhražného listu s nábojom zaslaného manželke neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša. Podozrivý medzičasom zomrel.

Andrej Babiš Monika Babišová
Na snímke český prezidentský kandidát Andrej Babiš so svojou manželkou Monikou

10:16

Na diaľnici v štáte Západná Austrália vypadla z nákladného auta kapsula s rádioaktívnou látkou. Informovali o tom austrálske úrady.

10:05

Podmorská sopka East Epi vybuchla v stredu v blízkosti tichomorského ostrovného štátu Vanuatu. Úrady vydali výstrahu prvého stupňa pred erupciou.

09:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že s výmenami vysoko postavených úradníkov ešte neskončil. Avizoval, že každému, kto nespĺňa požiadavky štátu a spoločnosti, hrozí prepustenie.

09:43

Západ by mal vytvoriť koalíciu krajín NATO, ktoré sú ochotné vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, povedal bývalý námestník britského ministra obrany Gerald Howarth pre Sky News.

09:26

Artemovsk je v operatívnom obkľúčení, ruské sily uzatvárajú slučku okolo mesta. Oznámil to vojensko-politický expert, poradca šéfa DĽR Jan Gagin.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Petra Vlhová sa stretla so svojimi fanúšikmi v Špindlerovom Mlýne

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Trovati)   Slovenská lyžiarka a olympijská víťazka Petra Vlhová uplynulý víkend opäť zahviezdila počas Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Hoci sa nepostavila na stupienok víťaziek a na svahu sa jej nedarilo podľa očakávaní, svojich fanúšikov potešila v Špindlerovom Mlýne autogramiádou a možnosťou odniesť si fotografiu…

IEP: Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti "Počas zimy sa zvyšuje používanie kúrenia…

V Košiciach prenasledovala polícia auto, našla v ňom zrejme drogy, vodič ušiel

0 icon

Košice 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia prenasledovala v pondelok (30. 1.) po 22.00 h na košickom Sídlisku KVP osobné vozidlo zn. Kia, ktorého vodič napriek výzvam odmietal zastaviť. Napokon auto v strede cesty náhle zastavil a utiekol, vo vozidle ostali dve osoby a policajti v ňom spozorovali vrecúško s…

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom svale

0 icon

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom sval [caption id="attachment_3031984" align="aligncenter" width="1280"] Na snímke Novak Djokovič[/caption]

Určite nie USA. Vietnam vidí svoju budúcnosť inde

0 icon

Peking 1. februára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Rezignácia vietnamského prezidenta Nguyen Xuan Phuca pred dvoma týždňami bola nevyhnutná, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. V médiách sa celé týždne objavovali špekulácie, podľa ktorých boli do korupčných škandálov zapletení blízki členovia Phucovej rodiny Niekoľko desiatok úradníkov vrátane…

Poľský sudca zablokovaný Zhromaždením Rady Európy

0 icon

Waršava 1. februára 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) musí vymenovať nového sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) poľskej národnosti. Vymenovanie je potrebné na nahradenie predchádzajúceho sudcu Krzysztofa Wojtyczeka, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v októbri 2021. PZ RE musí zasiahnuť, pretože žiadny z kandidátov…

MŽP: Nízkouhlíková stratégia by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030 by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025. Malo by tak byť možné vyčísliť príspevok dodatočných riešení na dosiahnutie klimatickej neutrality Slovenska v roku 2050. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

Zostane Zelenskyj sám? Čo znamená príchod amerických inšpektorov na Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Foto:CPC Facebook page, screenshot)   Ako môže Storchova misia zmeniť politickú klímu na Ukrajine? Nad týmito otázkami sa zamýšľa ukrajinský portál Strana.ua. O tom, že sa inšpektori na Ukrajine nebudú nudiť svedčí súvislá séria korupčných škandálov, ktoré siahajú až na najvyššie miesta. Mnohí komentátori audit považujú…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Petra Vlhová sa stretla so svojimi fanúšikmi v Špindlerovom Mlýne

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Trovati)   Slovenská lyžiarka a olympijská víťazka Petra Vlhová uplynulý víkend opäť zahviezdila počas Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Hoci sa nepostavila na stupienok víťaziek a na svahu sa jej nedarilo podľa očakávaní, svojich fanúšikov potešila v Špindlerovom Mlýne autogramiádou a možnosťou odniesť si fotografiu…

IEP: Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti "Počas zimy sa zvyšuje používanie kúrenia…

V Košiciach prenasledovala polícia auto, našla v ňom zrejme drogy, vodič ušiel

0 icon

Košice 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia prenasledovala v pondelok (30. 1.) po 22.00 h na košickom Sídlisku KVP osobné vozidlo zn. Kia, ktorého vodič napriek výzvam odmietal zastaviť. Napokon auto v strede cesty náhle zastavil a utiekol, vo vozidle ostali dve osoby a policajti v ňom spozorovali vrecúško s…

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom svale

0 icon

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom sval [caption id="attachment_3031984" align="aligncenter" width="1280"] Na snímke Novak Djokovič[/caption]

Určite nie USA. Vietnam vidí svoju budúcnosť inde

0 icon

Peking 1. februára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Rezignácia vietnamského prezidenta Nguyen Xuan Phuca pred dvoma týždňami bola nevyhnutná, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. V médiách sa celé týždne objavovali špekulácie, podľa ktorých boli do korupčných škandálov zapletení blízki členovia Phucovej rodiny Niekoľko desiatok úradníkov vrátane…

Poľský sudca zablokovaný Zhromaždením Rady Európy

0 icon

Waršava 1. februára 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) musí vymenovať nového sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) poľskej národnosti. Vymenovanie je potrebné na nahradenie predchádzajúceho sudcu Krzysztofa Wojtyczeka, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v októbri 2021. PZ RE musí zasiahnuť, pretože žiadny z kandidátov…

MŽP: Nízkouhlíková stratégia by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030 by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025. Malo by tak byť možné vyčísliť príspevok dodatočných riešení na dosiahnutie klimatickej neutrality Slovenska v roku 2050. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

Zostane Zelenskyj sám? Čo znamená príchod amerických inšpektorov na Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Foto:CPC Facebook page, screenshot)   Ako môže Storchova misia zmeniť politickú klímu na Ukrajine? Nad týmito otázkami sa zamýšľa ukrajinský portál Strana.ua. O tom, že sa inšpektori na Ukrajine nebudú nudiť svedčí súvislá séria korupčných škandálov, ktoré siahajú až na najvyššie miesta. Mnohí komentátori audit považujú…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profe

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali