NAŽIVO

Poľský premiér Donald Tusk obvinil v Sejme firmu Zondacrypto z napojenia na ruské mafiánske a spravodajské siete a z financovania aktivít opozície.

Zároveň vyzval opozičných poslancov, ktorí odmietli prelomiť prezidentské veto k zákonu o regulácii kryptomien, aby tieto väzby vysvetlili. Vládnej koalícii sa veto opäť nepodarilo prelomiť.

Na snímke poľský premiér Donald Tusk / Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert
15:36

Úrady v Česku zadržali bývalého filipínskeho poslanca Elizaldyho Coa, ktorý po úteku z krajiny prišiel o pas pre obvinenia v korupčnej kauze. O jeho zadržaní informoval prezident Ferdinand Marcos, uvádza AFP.

15:32

Izraelský minister obrany Jisrael Kac vyhlásil, že operácia proti Hizballáhu ešte neskončila, hoci len pred niekoľkými hodinami začalo desaťdňové prímerie.

V televíznom prejave uviedol, že na juhu Libanonu zostávajú oblasti, kde militanti stále pôsobia, a ich vyčistenie bude musieť pokračovať buď diplomaticky, alebo vojensky po skončení prímeria.

 

15:32

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v piatok navštívil Ľvov, čím sa stal prvým monarchom, ktorý zavítal na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie v roku 2022.

Podľa vlády v Štokholme sa vo Ľvove stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, čo zachytila aj švédska televízia STV. Informovala o tom agentúra DPA.

15:29

Podľa vyjadrenia Pétera Magyara získa opozícia v maďarskom Národnom zhromaždení vyšší počet podpredsedníckych postov. Napriek tomu, že vládna väčšina strany Tisza je aktuálne najvýraznejšia v porovnaní s predošlými cyklami, Magyar deklaroval ochotu prenechať opozícii viac priestoru. Informáciu priniesol spravodajca TASR s odkazom na piatkovú tlačovú konferenciu kandidáta na premiéra.

13:20

Pražské brehy Vltavy spojila nová dominanta – Dvorecký most. Takmer 338 metrov dlhé premostenie medzi štvrťami Smíchov a Podolí v piatok slávnostne otvorili zástupcovia mesta, architekti a realizátori. Most, ktorý slúži MHD, peším, cyklistom a záchranárom, vyniká svojím umeleckým poňatím aj originálnym využitím podmostia. Hoci sa výstavba pre nečakané komplikácie predĺžila a predražila, Praha získala unikátny architektonický prvok, informuje spravodajkyňa TASR.

13:17

Európska komisia oznámila, že eurokomisár pre obranu a vesmír Andrius Kubilius a japonský minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Toshio Ino sa v piatok zúčastnili na prvom stretnutí dialógu o obrannom priemysle medzi EÚ a Japonskom. Informuje o tom spravodajca TASR.

13:13

V Smižanoch v piatok slávnostne otvorili a požehnali nové priestory Cirkevnej materskej školy (MŠ) pri Základnej škole Povýšenia sv. Kríža. Na podujatí sa zúčastnili minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), spišský diecézny biskup František Trstenský, ako aj vedenie školy.

Smižany Materská Škola
Na snímke zľava spišský diecézny biskup František Trstenský, minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) a riaditeľka materskej školy Katarína Faltinová prestrihávajú pásku počas otvorenia novej materskej školy v obci Smižany / Foto: TASR-Michal Svítok
Čítať viac | 12:56

Produkcia energií na Blízkom východe sa podľa šéfa IEA Fatiha Birola vráti do normálu najskôr o dva roky. Súčasný konflikt totiž kapacity v regióne značne ochromil. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

12:28

Pôda maďarského parlamentu v piatok ožila prvým povolebným stretnutím nových parlamentných subjektov. Podľa informácií servera hang.hu ide o úvodné rokovania strán, ktoré v nedeľu úspešne prešli bránami zákonodarného zboru.

12:27

Napriek bezpečnostným varovaniam sa v piatok do svojich domovov začali vracať prví Libanončania, ktorých z krajiny vyhnala vojna. Nad ich návratom však visí neistota – aktuálne desaťdňové prímerie medzi Izraelom a hnutím Hizballáh je totiž považované za veľmi krehké. Správu priniesli agentúry Reuters a AFP.

12:26

Donald Tusk čelí neúspechu pri presadzovaní kryptomenového zákona, ktorý v Sejme narazil na prezidentské veto. Premiér v tejto súvislosti obvinil spoločnosť Zondacrypto z prepojení na ruské kriminálne a spravodajské prostredie a z podpory poľskej opozície. Napriek vážnym obvineniam a výzvam na vysvetlenie vzťahov zostalo veto v platnosti, informuje spravodajca TASR.

12:23

Nedostatok leteckého paliva kvôli vojne na Blízkom východe môže v Európe zredukovať ponuku letov. Nemecký zväz BDL upozorňuje, že ohrozená je najmä letná sezóna, ktorá je od fungujúcej dopravy priamo závislá.

12:22

Kríza na Blízkom východe zastavila rozbehnuté obchodné rokovania EÚ so štátmi Perzského zálivu. Maroš Šefčovič pre TASR priznal, že kvôli napätiu okolo Iránu je pôvodný scenár dohôd o voľnom obchode už neaktuálny.

12:21

Mladé talenty z Martina ovládli finále projektu Veľvyslanectvo mladých. Študenti miestnej Strednej odbornej školy dopravnej, ktorí sa v rámci duálneho vzdelávania pripravujú v ZSSK, bodovali s inovatívnym návrhom železničného vozňa budúcnosti. Okrem prestížneho prvenstva si zo súťaže odniesli aj pozvánku na exkurziu do Európskeho parlamentu v Bruseli.

12:19

Kórejská republika usiluje o obnovenie Veľkej ceny Formuly 1, ktorá v krajine absentuje od roku 2013. Predstavitelia projektu predstavili nový návrh okruhu, ktorého hlavnou prednosťou má byť ekonomická efektivita a finančná dostupnosť.

12:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bratislavský míting proti základniam NATO: „Slovenský občan vždy chcel žiť v mieri, pracovať a budovať svoju vlasť“

V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“. O čom hovorili rečníci vo štvrtok, 28. januára, na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave?

❚❚
.

Jeden z organizátorom protestného zhromaždenia Ján Čarnogurský podčiarkol, že na Slovensku vždy vznikol odpor proti nezvaným hosťom: „Keď prišli v 44-tom Nemci – vypuklo SNP. Keď prišli v roku 1968 armády Varšavskej zmluvy – opäť, celé mestá, aj toto námestie, boli pokryté plagátmi, ľudia sa stavali na odpor, zomierali ľudia… vidíte, akým, takým spôsobom, ale dali sme najavo, že sme proti, kládli sme odpor… Áno, trvalo to dvadsať rokov, ale nakoniec tie vojská museli odísť,“ podčiarkol.

V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“
V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“

Vysvetlil na skúsenostiach s občianskym odporom proti prítomnosti vojsk Varšavskej zmluvy u nás, ako by mohol vyzerať občiansky odpor dnes. „S cudzími vojakmi, ktorí budú na základni, sa nezdravme. My nepozdravme ich a neodzravme, ak by oni pozdravili nás.  Nebudeme im dávať prednosť pri vstupe do dverí, miestností, do čohokoľvek. Nebudeme im uľahčovať parkovanie, najmä tam, kde je málo parkovacích miest. Prišiel dokonca návrh, že by sme si mali odpľúvať keď ich stretneme. Vyzývam vás, aby ste podávali ďalšie návrhy na formy takéhoto prejavu, odporu, proti zahraničným vojakom na našom území,“ dodal.

V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“
V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“

Ján Čarnogurský ďalej podotkol, že vláda sa snaží byť, akoby, rozhodná, no príliš sa jej to nedarí. „Pretože základne sa k nám stále blížia a blížia. A nielen základne. Svetové konflikty sa k územiu Slovenska blížia a blížia! A preto Slovensko nemôže byť pasívne. Ak by sme nerobili nič, tak o chvíľu sa to na nás zosype. Kladiem rečnícku otázku. Pomôže nám NATO v migračnej kríze? Pomôže NATO Európe v migračnej kríze? Samozrejme, že nie! Keď tu budú základne, alebo len toto koordinačné centrum, kto a kde sa bude rozhodovať o tom, kam sa budú vysielať rakety, lietadlá, vojaci? V Bratislave alebo vo Washingtone? Vo Washingtone, vo Washingtone,“ zdôraznil Ján Čarnogurský.

.
V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“
V Bratislave sa uskutočnilo protestné zhromaždenie „Za mier, proti základniam cudzích vojsk na našom území a za vystúpenie z NATO“

„Také koordinačné centrum a tým menej základňu u nás nechceme! Či to bude alebo nebude základňa sa dá odhaliť alebo skontrolovať veľmi ľahko! Treba sa opýtať tých, ktorí to propagujú, či cudzí vojaci v tzv. koordinačnom centre budú podliehať slovenským súdom ak tu niečo spáchajú? Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu, hoci aj z nedbalosti, či ich bude súdiť slovenský súd alebo žiadny súd. A uvidíte, že odpoveď dostanete, že nebude ich súdiť žiadny súd! Je jasné, že keď sa tu postavia základne, tak budú namierené proti Rusku. No považujeme my Rusko za svojho nepriateľa? Považujeme Rusko za nepriateľa Slovenska? Nie! Nie!…, volal spolu s prítomnými a dodal: Rusko bolo historicky naším strategickým spojencom! Pod tlakom NATO sme už museli prebudovať svoju armádu tak, že naša armáda už nie je schopná brániť územie Slovenska! Naša armáda je vlastne určená na to, aby chodila na zahraničné misie, do vojen, ktoré začínajú iní. A všetky zatiaľ začínali Spojené štáty. Naša vláda sem-tam niečo povie, že nechceme základne, ale potom, keď sa nejaké centrum tu vybuduje, tak ho odsúhlasí a keď sa o dva mesiace vybuduje základňa, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude ticho,“ povedal Ján Čarnogurský.

Dodal, že mali sme aj horšie vlády, čo sa týka týchto otázok, ale tak, či tak musíme povedať, že aj súčasná vláda v otázkach zahraničnej politiky vajatá. „Preto  musíme zobrať túto otázku do vlastných rúk a spoliehať sa sami na seba! Pretože keď naši ministri, alebo aj predseda vlády, o prezidentovi ani nehovoriac, prídu do Washingtonu alebo do Bruselu a tam na nich ani len nezdupocú, len trochu zvýšia hlas, tak oni hneď odsúhlasia čo im predložia. A preto my musíme dávať najavo a postarať sa o to, aby tu cudzí vojaci neboli a pokiaľ tu budú, pokiaľ ich tuná natlačia, aby na každom kroku videli, že ich tuná nechceme, že si ich tuná neželáme a že chceme aby odišli preč,“ zdôraznil.

Podčiarkol, že preto, keď to nerobí vláda, robme to my a spustime občiansky odpor proti cudzím vojakom NATO na našom území. „Ako vidíte, náš občiansky odpor bude zatiaľ naozaj len občiansky. Nebude to nič trestné, nikoho nebudú môcť za nič popoťahovať. Dôležité je, že prestaneme mlčať a dokážeme si, že sa vieme postaviť na odpor ako slovenské generácie pred nami! Nepochybujeme, že skôr, alebo neskôr zvíťazíme,“ prízvukoval.

Jalal Sulejman, podpredseda KSS, pripomenul, že James Donald veľmi krásne popísal cestu do otroctva: „Najprv vám vezmú zbrane, potom vám vezmú majetok a potom vás prinútia pracovať, pričom sa musíte tváriť, že sa vám to páči. Havlovým dekrétom zhabali vojenský priemysel, následne rabovačkou zhabali spoločný majetok. Výsledkom je, že dnes už chodíme prosiť o prácu za minimálnu nedôstojnú mzdu! Lenže odmietame im dať najavo, že sa nám to páči. Práve preto sme sem prišli, aby som povedali: Nie, nepáči sa nám to!“ zdôraznil.

Povedal, že úspech je spätý s úprimnosťou. „Preto si tu musíme povedať pravdu. My dnes hovoríme, že tu budeme aj nabudúce, ale stále ťaháme za kratší koniec. Na konci minulého roku sme deklarovali, že základne na území Slovenska nechceme. Lenže dnes už deklarujeme, že tieto základne chceme odstrániť. Znamená to, že oni ich už postavili. Nevadí. Vydržíme. Ale po týchto voľbách si sadneme a v duchu Vianočnej dohody pokojne môžeme pripraviť Veľkonočnú dohodu vlastencov, ľavičiarov, demokratov, kresťanov… Všetci musíme dať najavo, že sa vieme aj obetovať. Oni sa však spoliehajú, že na dnešnom Slovensku sa obetovať nikto nechce. Lenže v tom sa mýlia! My ich v záujme mieru vieme prinášať. Pred asi desiatimi dňami som mal česť stretnúť sa s veľvyslancom Sýrskej arabskej republiky na Slovensku so sídlom vo Viedni. Úprimne vám hovorím, že na ich tvárach som si prečítal víťazstvo! Jediná legitímna sýrska arabská armáda má za posledných desať dní obrovské výsledky. My v Sýrii musíme zvíťaziť pretože takto chránime Európu a Slovensko!“ dodal.

.

Roman Ruhig, občiansky aktivista, poukázal na to, že mier je právom na život. „Slovenský občan vždy chcel žiť v mieri, pracovať a budovať svoju vlasť. Ale ako ju budeme budovať, keď budeme zbrojiť proti niekomu? My nemáme nepriateľov, preto tieto peniaze nepotrebujeme na zbrane. Potrebujeme ich dať mladým rodinám, aby tie mohli rozvíjať túto republiku. Zvýši sa tým aj populácia a ak by tak konala pani Merkelová, nemusela by dvíhať počty populácie pozývaním imigrantov,“ podčiarkol.

Artur Bekmetov, občiansky aktivista, vyhlásil, že musíme kričať, aby nás počuli i tí, ktorí nepociťujú hrozbu, že len pár kilometrov odtiaľto vznikne vojenský objekt NATO. „Čo je po takmer štvrťstoročí vojenský objekt cudzej armády u nás! 4 milióny EUR je suma, ktorú nás bude stáť renovácia a rekonštrukcia základne v bratislavských Vajnoroch. Táto suma ide mimo rozpočtu na obranu. Keď sme vstupovali do NATO sľubovali nám, že obrana bude lacnejšia, nie je to pravda! Neutrálne Rakúsko dáva na obranu 0,8 % HDP. Švajčiarsko tak isto – 0,8 % HDP a Švédsko 1,2 %. No my sme nútení a tlačení zvyšovať rozpočet na obranu do dvoch percent HDP.  Navyše tieto 4 milióny budú ešte nad rámec oných dvoch percent. Vzniká teda otázka: Načo máme byť súčasťou tohto tzv. obranného paktu, ktorý nás stojí toľké peniaze? A to v čase keď štrajkujú učitelia, keď sa na ďalší štrajk chystajú zdravotné sestry?“ opýtal sa.

„V tomto kontexte chcem zdôrazniť, že tak premiér Fico, ako aj prezident Kiska klamú. A sú rovnakí. Pretože na jednej strane hovoria, že školstvo je ich priorita, že zdravotníctvo je ich priorita, rast zamestnanosti je ich priorita, no reálne sa vynakladajú vyššie peniaze len a len na obranu! A na zbrojenie! Viaceré krajiny EÚ označujú za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu prílev nelegálnych imigrantov. Ale nikto z našich predstaviteľov nepožiadal o pomoc severoatlantickú alianciu a ani samotná aliancia nemá záujem na tom, aby nám pomáhala. Chce nás poštvávať proti Rusku, čo je evidentné! Tak, ako pri prejazde amerického konvoja, i teraz chcem povedať, že nemáme nič proti americkým občanom. Posielajte k nám vašich študentov, športovcov, umelcov…, ale nie vojakov. Americkí vojaci nie sú na Slovensku vítaní!“ zdôraznil v závere.

Iveta Kurillová, kandidátka koalície Spoločne za Slovensko, povedala: „To, čo sa dnes v Európe deje si dovolím nazvať riadenou islamizáciou Európy. Slovensko sa vďaka rozhodnutiu európskych lídrov stalo neslobodnou krajinou. Začala sa genocída európskych národov a to aj za asistencie aliancie NATO. Aliancie, do ktorej sme pred niekoľkými rokmi vstupovali s naivnými očakávaniami, že ak sa niečo v členských štátoch udeje, tak nám NATO pomôže a zasiahne. Slovenskí predstavitelia sa tvária ako poskokovia výhradne pre aliančné potreby. Nechceme byť členmi tejto zločineckej a teroristickej organizácie, ktorá za posledných niekoľko desiatok rokov rozpútala niekoľko vojen, v ktorých trpia a zomierajú iba nevinní ľudia! Nenechajme si vziať svoju identitu, svoju slobodu! Slovenský národ chce žiť v mieri a preto, tak ako sme pred niekoľkými rokmi dobrovoľne vstúpili do NATO, okamžite z nej vystúpme,“ povedala.

Lukáš Perný, ľavicový aktivista, vyzval všetkých, aby oslovovali svoje okolie, svoje rodiny a všetkých, ktorým ide o budúcnosť tohto národa. „Vyzývam k jednote všetkých progresívnych síl v mene národného oslobodenia v boji proti imperializmu. Stali sme sa kolóniou a jediná možnosť, ktorá nám zostáva, je vystúpiť zo všetkých špinavých štruktúr, do ktorých nás nahnali! Vyzývam všetkých, všetky národné sily, všetky socialistické, ľavicové, komunistické, kresťanské… sily aby sa postavili proti okupantom, ktorí z nás urobili ekonomickú kolóniu Západu,“ podčiarkol.

.

Vladimír Malý, účastník protestného zhromaždenia v Prahe 27. 1. 2016, pripomenul, že z  tohto zhromaždenia vyplynulo Memorandum, ktoré prijali zástupcovia strán a hnutí proti vojne a za mier, zástupcovia vlasteneckých strán, hnutí a iniciatív z Českej republiky, zo Slovenskej republiky, z Poľska, Bulharska a Nemecka. „Zástupcovia konštatovali vážnosť situácie v Európe a vyjadrili obavy z postupujúcej ekonomickej, sociálnej, politickej a morálnej krízy. Európska únia a Európska komisia svojou nečinnosťou preukázali, že sú neschopné túto situáciu riešiť. Z týchto dôvodov sa zástupcovia spomenutých strán, hnutí a iniciatív dohodli na vytvorení SPOLOČENSTVA EURÓPSKYCH NÁRODOV. Prvé oficiálne zasadnutie tohto novozaloženého vrcholného orgánu sa uskutoční v sobotu 27. 2. 2016 na Trojmedzí: Slovenska (obec Čierne pri Čadci), Poľska a Česka,“ informoval.

Rudolf Kriška, občiansky aktivista, podčiarkol, že sa považuje za mierového aktivistu. „Tajné služby ma pravdepodobne vyhodnotili ako druhého najväčšieho rusofila po pánovi Čarnogurskom. Sľúbil som, že s týmto krížom a nápisom (vlastní značku Stop, do ktorej dopísal: Stop US Army), že budem chodiť po Bratislave. Splnil som to! Chodil som ulicami Bratislavy keď jej predvianočné námestia a ulice boli plné spoluobčanov a aj zahraničných hostí. Mnohí sa fotografovali a vraj to bolo aj v rakúskych novinách. Obrancom mieru vo svete je dnes Ruská federácia pod vedením „osvieteného“ Putina. „O tom, myslím, medzi nami nie je pochybnosti“. 12. júna má Rusko štátny sviatok Deň Ruska. Navrhujem, aby sme na tomto mieste s pomocou ruského veľvyslanectva sa pokúsili uskutočniť koncert ruskej kultúry.“ navrhol.

Na záver tohto protestného zhromaždenia zaznela výzva o pripojenie sa všetkých k tomuto  občianskemu odporu, o získavanie preň svojich priateľov a známych. „Lebo ak nedosiahneme zmenu, tak po našich verejných priestranstvách sa začnú prechádzať nie naše rodiny s deťmi, ale vojaci „Ríše dobra“, ktorí si svoj život bez agresie a vojen už nevedia ani len predstaviť“, dodal moderátor podujatia. Ďalšie protestné zhromaždenie sa uskutoční v marci 2016.

 

 

 

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Nedostali sme žiadnu novú žiadosť o pomoc s Hormuzským prielivom, reagoval premiér Albanese na Trumpovu kritiku , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Joe Rogan naďalej kritizuje Trumpa za vojnu proti Iránu: „Ako je možné, že to stále pokračuje?“

Moderátor Joe Rogan vo štvrtok opäť skritizoval americko-izraelskú vojnu proti Iránu a vojenskú kampaň na Blízkom východe označil za „desivú“.…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tusk: Fico je v EÚ relatívne lojálny a nebude predstavovať zásadný problém

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že premiér SR Robert Fico sa v európskych otázkach správa relatívne lojálne a…

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA sledujú najväčšie uvoľnenie pravidiel vývozu zbraní v Japonsku od druhej svetovej vojny

Blížiace sa uvoľnenie pravidiel vývozu zbraní v Japonsku vyvolalo veľký záujem od Varšavy až po Manilu, keďže prezident Donald Trump…

15. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Stanislav Zvolenský – príbeh viery a poslania

Dnes Vám predstavujeme výraznú osobnosť slovenskej cirkvi, ktorej život je spätý s vierou, vzdelanosťou a službou druhým. Mons. Stanislav Zvolenský…

17. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

ÚMS: Rovnosť volieb je legitímna téma, niektoré návrhy VOP sú ťažko realizovateľné

Únia miest Slovenska vníma iniciatívu verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského k rovnosti volieb ako legitímny podnet do odbornej diskusie.…

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Zdeno Drdol

Elena Šebová

.
.

Posun v kauze nezákonnej pandemickej pomoci. Škoda presahujúca 570 000 eur

Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru ukončil vyšetrovanie prípadu podozrení zo zneužitia finančných príspevkov poskytovaných…

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Dozvuky rokovaní v Anchorage: Prečo Rusko hrozí údermi na európske mestá?

Vzťahy medzi Ruskom a Európou sa naďalej vyhrocujú

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia v rýchlej akcii

Len 5 dní po voľbách v Maďarsku prichádza Európska komisia rokovať s budúcim premiérom Péterom Magyarom o odblokovaní eurofondov

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA vyzvali Európu, aby aktívnejšie nakupovala americké zbrane s cieľom zastaviť vojnu na Ukrajine

Predstaviteľ USA to vyhlásil na zasadnutí v rámci diskusného fóra „Rammstein“. Zástupca Pentagónu Elbridge Colby sa vyjadril, že Európa mala…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán sa snaží „nejako dostať z tohto šoku“ a ako líder strany preberá „plnú zodpovednosť“

Odchádzajúci maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na „úplnú obnovu“ svojej strany po drvivej volebnej porážke, ktorá ukončila jeho 16-ročné pôsobenie…

17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Na amerických lietadlových lodiach, ktoré sú nasadené na Blízkom východe v rámci príprav na vojnu s Iránom, majú vážny problém

Na amerických lietadlových lodiach Tripoli a Abraham Lincoln, ktoré sú nasadené na Blízkom východe v rámci príprav na vojnu s…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Viktorín pre HS: Bezpečnostná architektúra sa mení a Slovensko nemá plán pre prípad, že aliancia nebude

Trumpova armáda vyhadzuje generálov, ktorí prezidentovi povedali pravdu. Skoro 80 percent všetkých vojenských analýz neodporúčalo útočiť na Irán. A práve…

17. 04. 2026 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov

Slepá ulička. Čo ukázala vojna v Južnom Libanone? Alebo prečo majú najsilnejšie armády problém

Dnes začalo prímerie v Libanone, kde Izrael od začiatku marca viedol bojové operácie proti Hizballáhu

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Morálne dno. PS pobúrilo onkologických pacientov aj svojich prívržencov. Zneužili Deň narcisov na politický boj

Strana Progresívne Slovensko na sociálnej sieti zverejnila príspevok, vyobrazujúcich politikov strany Smer, Hlas a Republika v tvare narcisov. Spravili tak…

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Strhujúci príbeh prvej Američanky, ktorá zdolala Everest bez kyslíka

Memoáre prvej Američanky, ktorá zdolala Everest bez kyslíka. Keď Melissa Arnot Reidová ako dvadsaťsedemročná prijala tesne pod vrcholom Everestu kyslíkovú…

17. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Iráne sa skončilo bombardovanie, ale teraz prichádza skutočná hra so Spojenými štátmi

Na hraničných priechodoch opäť ožil život a po týždňoch vojny sa čoraz viac ľudí vracia do svojich domovov. Iránske obyvateľstvo…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Je v tom znovu. Matovič opäť publikuje video pred honosnou vilou vo Francúzsku

Igorovi Matovičovi sa pred parlamentnými voľbami v roku 2022 podarilo v posledných mesiacoch kampane zvrátiť dovtedajšie výsledky prieskumov a nakoniec vo voľbách zvíťazil.…

17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump tvrdí, že Irán súhlasí s odovzdaním obohateného uránu, dohoda je blízko

Spojené štáty a Irán sú podľa prezidenta Donalda Trumpa „veľmi blízko“ k uzavretiu mierovej dohody. Trump zároveň tvrdí, že Teherán…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Turbíny sa nezačínajú bagrom. Začínajú obcou

Kto chce stavať veterný park, nepotrebuje najprv žeriav. Potrebuje najprv obecné uznesenie, dohodu o spolupráci a miestny pokoj. A práve…

17. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Musk chce riešiť nezamestnanosť kvôli umelej inteligencii. Navrhuje ľuďom rozdávať peniaze

Elon Musk navrhuje jednoducho rozdávať ľuďom peniaze, aby sa vyriešila nezamestnanosť spôsobená umelou inteligenciou

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sankcie ako mýtus: Európa naďalej nakupuje ruský plyn

Európska únia už roky prezentuje svoje energetické sankcie voči Rusku ako dôkaz politickej odhodlanosti. Údaje za marec 2026 však opäť…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


Koalícia pod vedením Európy pripravuje misiu na opätovné otvorenie Hormuzského prielivu

V Paríži sa stretáva skupina viac ako 40 krajín, aby dokončila počiatočné plány na opätovné otvorenie Hormuzského prielivu. Píše Euronews 

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Aktualizované 17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Do "kauzy" okolo Pellegriniho a influenecerov bola zatiahnutá aj Cibulková. Čo na to hovorí?

Denník N tento týždeň uviedol, že má k dispozícii výpoveď influencera Jovinečka na protikorupčnej polícii, kde tvrdil, že mu vraj…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

Vládny špeciál, ktorý mal priviezť slovenskú delegáciu z Vietnamu, má vážnu poruchu, musel zostať v Kazachstane

Vládny špeciál, ktorý mal priviezť slovenskú delegáciu z Vietnamu do Bratislavy, má vážnu poruchu. Informoval o tom portál noviny.sk. Lietadlo…

17. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Moskva zverejnila údaje o európskych firmách vyrábajúcich drony pre Ukrajinu

Od začiatku vojny na Ukrajine poskytujú európske krajiny Kyjevu rozsiahlu finančnú a vojenskú pomoc a dodávajú ozbrojeným silám zbraňové systémy…

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macronov plán zlyhal: vo Francúzsku sa kvôli preplnenosti väzníc môže dostať na slobodu čoraz viac odsúdených

Jedným z hlavných návrhov na riešenie tohto problému je zavedenie takzvaného „väzenského stropu“. Informuje magazín Mandiner

17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Humanizmus mutuje, v ére digitálneho občianstva bude všetko inak

Osvietenský antropocentrický model človeka končí. Obohatí AI ľudí o nový rozmer, alebo z nás vytvorí úplne cudzie konštrukty?

17. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hledání potenciálu…

Sledovali jste v uplynulých dnech tu legraci s rozhovorem našeho prezidentčíka, který s ním udělala ta hezká vojanda a který…

17. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nebenzja: Voľby v EÚ sa stali testovacím polygónom

Prinášame vám vyhlásenie stáleho predstaviteľa Vasilija Nebenzju na brífingu BR OSN o spolupráci OSN a EÚ. Jeho slová veľmi tvrdo…

16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Víťazný úvod prípravy pre Slovákov zariadili reprezentační debutanti

Slovenskí hokejisti majú za sebou úspešný štart prípravy na májové majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku. V prvom z dvojice zápasov proti…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

Británia sa pripravuje na výpadky v dodávkach potravín, hrozí nedostatok oxidu uhličitého

Britská vláda pripravila núdzové plány pre prípad nedostatku oxidu uhličitého, ktorý je kľúčový pre potravinársky priemysel. Dôvodom je riziko narušenia…

16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tuky vs. sacharidy: Aký je medzi nimi skutočný rozdiel?

Tuky a sacharidy patria medzi základné živiny, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie. Tuky však zohrávajú inú úlohu než…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Poľský premiér Donald Tusk obvinil v Sejme firmu Zondacrypto z napojenia na ruské mafiánske a spravodajské siete a z financovania aktivít opozície.

Zároveň vyzval opozičných poslancov, ktorí odmietli prelomiť prezidentské veto k zákonu o regulácii kryptomien, aby tieto väzby vysvetlili. Vládnej koalícii sa veto opäť nepodarilo prelomiť.

Na snímke poľský premiér Donald Tusk / Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert
15:36

Úrady v Česku zadržali bývalého filipínskeho poslanca Elizaldyho Coa, ktorý po úteku z krajiny prišiel o pas pre obvinenia v korupčnej kauze. O jeho zadržaní informoval prezident Ferdinand Marcos, uvádza AFP.

15:32

Izraelský minister obrany Jisrael Kac vyhlásil, že operácia proti Hizballáhu ešte neskončila, hoci len pred niekoľkými hodinami začalo desaťdňové prímerie.

V televíznom prejave uviedol, že na juhu Libanonu zostávajú oblasti, kde militanti stále pôsobia, a ich vyčistenie bude musieť pokračovať buď diplomaticky, alebo vojensky po skončení prímeria.

 

15:32

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v piatok navštívil Ľvov, čím sa stal prvým monarchom, ktorý zavítal na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie v roku 2022.

Podľa vlády v Štokholme sa vo Ľvove stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, čo zachytila aj švédska televízia STV. Informovala o tom agentúra DPA.

15:29

.

Washington pritvrdzuje proti Iránu, hrozí blokádou aj ďalšími útokmi

Spojené štáty budú blokovať iránske prístavy „tak dlho, ako to bude potrebné“, vyhlásil minister obrany Pete Hegseth a pohrozil obnovením…

16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kližan: Slovenský tenis je v prudkom páde nadol

Bývalá slovenská mužská tenisová jednotka Martin Kližan nebude kandidovať na post prezidenta Slovenského tenisového zväzu (STZ). Potvrdil to v rozhovore…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

Zlomový bod pre AfD. Súd rozlúskol kauzu, ktorá ovplyvnila voľby

Súd rozhodol, že článok, ktorý vyvolal masové protesty proti AfD krátko pred nemeckými voľbami, bol „úplne vymyslený“, informuje Brussels Signal

16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zmena moci v Maďarsku nepomôže Ukrajine na fronte a bude to už len horšie

Ukrajina, 17. apríl 2026 - Magyar vyhlásil, že bude pokračovať v Orbánovej migračnej politike a nebude púšťať nelegálnych migrantov: „Chystám…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Čo ste si navarili, to si aj zjedzte

V PS neobratne otvorili tému Benešových dekrétov. V relácii Téma s Petrom Bielikom o tom hovoril poslanec György Gyimesi

16. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fakty, ktoré znejú neuveriteľne, ale sú úplne reálne

Fakty o svete nás často dokážu poriadne prekvapiť, najmä keď znejú úplne absurdne. Fakty v tomto zozname pôsobia ako výmysel,…

17. 04. 2026 | 0 komentárov

Otázka Šimečkovi: koľko peňazí by vám ostalo, keby ste skritizovali maličký štátik?

Pýta sa exminister Juraj Draxler na sociálnej sieti. Jeho status vám prinášame v plnom znení

16. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Zdeno Drdol

Elena Šebová

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov