Branislav Fábry: Jiří Drahoš ako “český Kiska”?

Praha 23. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

 

Koncom minulého týždňa sa v ČR uskutočnilo prvé kolo prezidentských volieb a podľa očakávania v nich zvíťazil súčasný prezident M. Zeman so ziskom 38,56% hlasov. Prekvapením však bol jeho nízky náskok voči druhému v poradí, J. Drahošovi, nováčikovi v politickej súťaži, ktorý dostal 26,6 % hlasov.

Na snímke Jiří Drahoš

Vďaka tomuto výsledku sa M. Drahoš stal veľmi silným konkurentom M. Zemana a ak by mu dali v druhom kole hlas i voliči ostatných „protizemanovských“ kandidátov, stal by sa suverénnym víťazom volieb.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

 

Chyby na strane M. Zemana

Príčiny tohto vývoja možno hľadať tak na strane M. Zemana, ako aj na strane J. Drahoša. M. Zeman sa pred týmito voľbami dopustil viacerých zjavných chýb. Jeho politický štýl nikdy nemal podporu všetkých Čechov, avšak M. Zeman stratil aj viacerých tradičných podporovateľov ľavice, ktorým jeho politický štýl nevyhovoval. Problémy mal prezident aj s najvyššími špičkami sociálnej demokracie, hoci v rámci regionálnych straníckych štruktúr ČSSD mal ako najvýznamnejší ľavicový politik ČR po roku 1989 veľa podporovateľov. Preto mu ani úpadok tejto strany po posledných parlamentných voľbách príliš nepomohol.

Jedným z dôležitých momentov politického boja v posledných rokoch bola aj agresívna „protizemanovská“ kampaň tzv. mienkotvorných médií. Táto kampaň sa prejavovala najmä po roku 2015 a vyvrcholila nechutným televíznym vystúpením „osobností“ proti prezidentovi. Negatívna kampaň však prezidentovi prinášala nielen diskreditáciu, ale aj podporu, pretože očividná jednostrannosť ČT a spol. budila nedôveru verejnosti. V predvolebnom období si však v mainstreame uvedomili, že negatívna kampaň proti M. Zemanovi nie je príliš efektívna a trochu zmiernili rétoriku, i keď protizemanovskú kampaň úplne nezastavili. Vzhľadom na výsledok prvého kola prezidentských volieb sa však zdá, že menej útokov na M. Zemana bolo viac…

Zdá sa, že chybou M. Zemana bolo aj rozhodnutie nezúčastniť sa televíznych diskusií pred prvým kolom volieb. Jeho neúčasť bola legitímnym spôsobom politickej súťaže, pretože podmienky v diskusii by boli pre neho nastavené nevýhodne. Musel by odvracať útoky početnej skupiny svojich marginálnych odporcov, ktorí by však v diskusii mali vyčlenený rovnaký čas ako prezident. Napriek tomu sa však prezident mal zúčastniť aj takto nevýhodnej diskusie, pretože práve jeho schopnosť presadiť sa v diskusii aj v rámci „presilovky“ tradične patrila k jeho najsilnejším zbraniam. Svoj potenciál môže ukázať M. Zeman aspoň v priamom televíznom súboji proti J. Drahošovi pred druhým kolom, kde bude mať polovicu diskusného času a nebude musieť vystupovať „proti všem“.

 

Kampaň proti M. Zemanovi

Protizemanovská kampaň sa v predošlých rokoch nedala prehliadnuť a viedla dokonca i k vytvoreniu určitých stereotypov vo verejnosti, ktoré bolo cítiť aj pred prezidentskými voľbami. Prezidenta M. Zemana médiá dlhodobo hanobili za to, čo by im pri preferovaných politikoch nevadilo. Najznámejším sterotypom sa stal „Zemanov alkoholizmus“. O „alkoholizme“ akéhokoľvek politika by sa však dalo informovať rôzne: stačí si spomenúť napr. na V. Havla, ktorého médiá v otázke konzumácie alkoholu veľmi šetrili. Podobne, M. Zemanovi vyčítali nediplomatické vyjadrenia, hoci tie používali aj iní, vrátane V. Havla, ktorý sa takto vyjadroval napr. v prípade Ruska či Iraku. Alkoholizmus a hrubý jazyk by sa dal vyčítať aj mnohým politikom minulosti, ktorých dnes mainstreamové médiá predkladajú ako veľké politické vzory. Napr. W. Churchill mal silné preferencie pre tvrdý alkohol a používal aj hrubý jazyk: M. Gándhího označil za „polonahého fakíra“ a Indov zhanobil, keď pri hladomore v Bengálsku povedal, že „sa pária ako zajace“.

Hoci sa mainstreamové médiá snažili vytvoriť obraz, že je to práve M. Zeman, kto vytvára konšpiračné teórie voči svojim protivníkom, v skutočnosti oveľa viac konšpiračných teórií a dezinformácií bolo zameraných proti nemu. Išlo najmä o konšpiračné teórie o jeho zdravotnom stave, vrátane snahy pripisovať mu rôzne psychiatrické diagnózy, napr. rozpad osobnosti. Neseriózna bola aj snaha prezentovať M. Zemana ako jednostranne proruského a protieurópskeho politika. Je to naozaj paradoxné, pretože práve M. Zeman vždy zastával potrebu hlbšej integrácie EÚ, najmä v oblasti daňovej politiky. To, že si pritom dokázal udržať vyvážený postoj aj k iným veľmociam, najmä k Číne a Rusku, mu slúži ku cti. Agresívne osobné útoky Drahošových poradcov voči M. Zemanovi (najmä P. Kolář) boli tiež krajne nemiestne, hoci akosi „unikali“ pozornosti médií.

 

Podľa vzoru Andreja Kisku?

Významným dôvodom mohutného nástupu J. Drahoša v prezidentských voľbách však bola aj múdra taktika, pri ktorej sa opozičný kandidát nechal inšpirovať A. Kiskom. Hoci sa na prvý pohľad môžu zdať obaja politici odlišní (podnikateľ verzus vedec), ich volebná kampaň má veľa spoločných charakteristík. Pri vstupe do prezidentskej kampane nemali politickú minulosť a teda neboli dovtedy vystavení volebnej súťaži, v ktorej by sa odhalili ich prešľapy z minulosti. Tradiční predstavitelia politických strán sú z minulých politických súťaží veľmi dobre „prelustrovaní“ a preto by v prezidentskej kampani proti M. Zemanovi neuspeli. Naopak, tak A. Kiska ako aj J. Drahoš si pred voľbami vytvárali obraz, že ich politika nepošpinila. Preto ich mohli spriaznené médiá vykresľovať ako „dokonale čistých“, hoci ako ukázal príklad A. Kisku po voľbách, prešľapy nového politika vôbec nemusia zaostávať za inými politikmi.

Na kampani A. Kisku a J. Drahoša však bolo spoločné aj to, ako rýchlo sa títo pomerne neznámi kandidáti stali „hlavnými kandidátmi“ mainstreamových médií. Hoci v porovnaní s inými protikandidátmi neboli ani príliš známi ani rétoricky príliš zdatní, mainstreamové médiá ich okamžite podporili. To je dôležité, pretože pri ich forme kampane ide aj o to, aby sa im až do konca volieb podarilo udržať obraz nestraníckeho kandidáta a zatajiť mnohé citlivé informácie do obdobia po voľbách. Celkovo, veľmi veľa faktov tiež nasvedčuje, že majú za sebou skúsených tvorcov volebnej kampane.

Veľmi podobne ako A. Kiska, má aj J. Drahoš nič nehovoriaci program s cieľom osloviť čo najširšiu skupinu voličov. Príkladom môže byť súčasná obhajoba tradičnej rodiny i jej alternatív. V programe J. Drahoša sa na jednej strane uvádza: „Udělám všechno pro to, aby naše společnost rodinu chránila.“ Na inom mieste však hovorí: „Můj pohled na věc však nevylučuje ani jiná uspořádání vztahů, ve kterých jsou na svět přiváděny a vychovávány děti.“ Ide o „kiskovský“ prístup, ktorý sa tiež pred voľbami pokúšal o podporu konzervatívnych katolíkov i liberálov, vo funkcii prezidenta však už na obe strany hrať nemohol a musel sa rozhodnúť medzi podporou referenda o rodine a jeho kritikou. Kiskove praktické kroky potom viedli ku sklamaniu veľkej časti konzervatívnych kresťanov, vďaka ktorým v roku 2014 nakoniec zvíťazil. Nemožno vylúčiť, že niečo podobné sa v prípade riešenia spoločenských dilem udeje i v prípade J. Drahoša.

 

Zahraničná politika?

Tradičnou oblasťou, kde nový prezident dokáže najviac vecí zmeniť, je oblasť zahraničnej politiky, pretože ako hlava štátu zastupuje krajinu navonok. A preto tak v prípade A. Kisku, ako i v prípade J. Drahoša je práve zahraničná politika tou oblasťou, na ktorú sa pri pohľade na oboch politikov treba najviac zamerať. Program J. Drahoša je aj tu veľmi podobný ako bol program A. Kisku: obaja vystupujú proatlanticky a proeurópsky a sú silnými zástancami militarizmuV programe J. Drahoša sa uvádza: „Podporuji aktivní, nikoliv pouze pasivní bezpečnostní politiku. Trvám na spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. Jeho součástí je i ochota podílet se na odvracení rizik daleko za našimi hranicemi.“ Ochota podieľať sa na zahraničných intervenciách „ďaleko za hranicami“ je však veľmi problematická a mnohí voliči J. Drahoša by si mali uvedomiť, ako bolo mnoho Slovákov sklamaných z militaristických postojov A. Kisku po voľbách.

Paradoxne, napriek ostrej kritike mainstreamových médií dokázal M. Zeman vystupovať v zahraničnej politike vyváženejšie. Bol v zásade proeurópsky a svoju funkciu začal vyvesením európskej vlajky, jeho postoje ocenil i nedávno zvolený prezident D. Trump, avšak dokázal si získať rešpekt v Rusku i v Číne. Pre porovnanie, slovenský prezident A. Kiska sa v Číne a v Rusku svojimi vyjadreniami úplne zdiskreditoval a pre tieto krajiny „prestal existovať“. Z vyjadrení J. Drahoša vyplýva, že on by v prípade zvolenia mohol dopadnúť rovnako. J. Drahoš už teraz varuje pred „naivitou, ktorú niektoré sily v západných krajinách voči Rusku prejavujú“. Krátkozraké je i Drahošovo podceňovanie investícií z Číny„Tohle rozhodně nejsou investice, které by měly nějaký větší význam pro naši ekonomiku.“ Žiaľ, J. Drahoš očividne nepostrehol, že práve v súčasnosti rozbieha Peking viacero mohutných globálnych investičných projektov, z ktorých by mohli profitovať i v Česku.

Politiku A. Kisku pripomína aj Drahošova snaha o boj proti „vnútorným nepriateľom“. V jeho programe sa uvádza: „Musíme být ochotni věnovat dostatečné prostředky na vlastní obranu. Kladu důraz na posílení naší odolnosti vůči krizovým situacím i manipulacím zvenčí i uvnitř.“ Pokiaľ ide o zvyšovanie výdavkov na obranu, to je už v princípe kontroverzná téma a veľká časť spoločnosti s tým nadšená nie je. Avšak fakt, že J. Drahoš postavil na jednu úroveň krízové situácie a manipulácie vo vnútri, vyvoláva dojem, že kandidát hľadá „vnútorného nepriateľa“ a chystá sa podporovať represiu voči časti spoločnosti s odlišným názorom. Pri takýchto postojoch sa nedá predpokladať, že by dokázal zjednotil spoločnosť. Nebezpečná je aj Drahošova snaha obviňovať ruské tajné služby z ovplyvňovania volieb v ČR v prospech M. Zemana. Lenže pri tom, ako do nedávna vystupovali voči M. Zemanovi diplomati USA (A. Shapiro), je jasné, ktorá ambasáda zasahuje do českej politiky najintenzívnejšie…

 

Čo naznačujú poradcovia?

Pre porovnanie A. Kisku a J. Drahoša je zaujímavý aj zoznam ich poradcov a podporovateľov. Okrem zjavnej podpory časti umeleckej obce, majú podporu aj ďalších predstaviteľov tzv. pražskej, resp. tzv. bratislavskej kaviarne. Vzhľadom na už uvedené, je zásadná úloha poradcov pre zahraničnú politiku. Poradcom A. Kisku bol bývalý veľvyslanec v USA M. Bútora, poradcom J. Drahoša bývalý veľvyslanec v USA P. Kolář. Jeho postoje sú pritom skutočne extrémne a svet vníma čierno-bielo. Ako sa sám vyjadril, Západ je pre neho „svetlo“, zatiaľ čo Východ „temno“. Podobne aj nesúhlasné názory v spoločnosti vníma ako hrozbu, napr. v roku 2007 označil odporcov výstavby amerického radaru v Brdoch hanlivým pojmom „užitoční idioti“. M. Zemana zasa otvorene obvinil z kolaborácie s Moskvou a označil za „trójskeho koňa“. Je paradoxné, že hoci mainstreamové české médiá neustále kritizujú Zemanovho hovorcu J. Ovčáčka za jeho rétoriku, excesy Drahošovho „diplomata“ im nevadia…

Okrem svojho extrémneho pohľadu voči Východu je P. Kolář z minulosti známy aj úzkymi väzbami na najbohatšieho českého miliardára P. Kellnera, pre ktorého istý čas pracoval ako lobbyista. Veľké finančné skupiny však majú väzby aj na ďalších poradcov, napr. poradca K. Půbal má úzke vzťahy s nadnárodnou spoločnosťou PwC. Silno trhovým smerom sa uberajú aj názory ekonómov L. Kovandu a D. Münicha. Dokonca aj M. Vášaryová, ktorá určite nepatrí k obhajcom M. Zemana, poukázala na vplyv veľkých peňazí v kampani J. Drahoša. Vplyv v tíme poradcov J. Drahoša majú aj politické strany. Zo strany STAN prišli D. Drábová a M. Bárta, smer blízky KDU-ČSL zasa reprezentuje historik J. Šebek. Aby sa vytvoril dojem sociálnej citlivosti, sú medzi poradcami aj osoby ako J. Teplý pre oblasť ochrany spotrebiteľa, či Š. Ornest a V. Angelovič, hudobníci a obhajcovia práv vylúčených osôb. Akademické prostredie tiež zastupujú P. Sklenička a J. Grygar. Prilákať voličov majú aj mená ako vydavateľ J. Padevět a dopravný expert J. Klas.

 

Poučenie zo Slovenska?

Českí voliči by si určite mali dať pozor na to ako v druhom kole prezidentských volieb rozhodnú a hoci sa obvykle Slováci chodia učiť do Čiech, tentokrát by sa Česi mali poučiť, k akým následkom viedla voľba „nepolitického politika“ za prezidenta SR. Na Slovensku sme si za prezidenta v roku 2014 zvolili človeka, ktorý sľúbil zjednocovať spoločnosť, prispel však k takej polarizácii, aká tu už dlho nebola. Kvôli nedostatočným skúsenostiam z politického boja tiež často a neprimerane podliehal vplyvu svojich poradcov. Navyše, hoci nemal politickú minulosť, ukázalo sa, že z minulosti mal hriechov viac ako dosť – objavili sa však až po voľbách. Mnohí z tých, ktorí v roku 2014 volili A. Kisku ako „dobrého anjela“ preto zo svojej voľby rýchlo vytriezveli a hovoria, že nie je dobré za prezidenta zvoliť niekoho, kto doteraz ešte nevystupoval v politickej funkcii.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia pri Limane?

0 icon

Kyjev 1. októbbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Inna Varenytsia)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:10 - Čo môže strata Limanu znamenať pre Rusko, analyzuje The New York Times. "Pre PR…

Heger prehovoril o cintoríne v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) navštívil obec Ladomírova, ktorá sa posledné týždne dostala do centra pozornosti mnohých médií „Vyhrážali sa mu smrťou, osočovali ho a písali mu nenávistné e-maily. Tomuto všetkému v uplynulých dňoch čelil starosta obce Ladomirová vo svidníckom okrese,“ uviedol v úvode…

Kedy sa Nemecko zobudí? Kedy Európa povstane proti nepriateľom, ktorí sa – teraz už celkom zjavne – snažia ju zničiť?

0 icon

Berlín 1. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európa bola napadnutá spôsobom, aký tu nebol od druhej svetovej vojny: odstrelené boli plynovody životne dôležité pre obyvateľov aj priemysel. Iba jedna krajina z toho bude mať úžitok, ale o tej je neprípustné pochybovať. Kedy Európa už konečne precitne a začne hovoriť o dôležitých…

Prezident Si Ťin-pching sa stretol s predstaviteľmi projektového tímu osobného lietadla C919

0 icon

Peking 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok ocenil úspechy dosiahnuté pri vývoji veľkého osobného lietadla C919 a vyzval na ďalšie významné prelomy v čínskej výrobe špičkových zariadení Podľa tlačovej agentúry Xinhua získalo koncom septembra čínske osobné lietadlo C919 vyvinuté v krajine typový certifikát (TC)…

Čomu nás môže naučiť list Viktora Orbána Miroslavovi Radačovskému?

0 icon

Budapešť 1. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Nedávna neobjektívna a účelová kritika Maďarska fanatickými globalistami v europarlamente nahnevala europoslanca Miroslava Radačovského. Jeho vystúpenie zaujalo aj maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý mu napísal list Pred pár týždňami sa v Európskom parlamente opäť diskutovalo o Maďarsku. Dôvodom bola kritická správa o hodnotení tamojšieho…

Videopozdrav Roberta Fica delegátom Hlasu – SD

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot Facebook)   "Ľudia žijúci na Slovensku potrebujú vidieť alternatívu vládnutia. Nie je možné hovoriť v hádankách a vyhýbať sa odpovediam na otázku, ako má vyzerať nová vláda. Voľby budú, skôr, či neskôr a našou povinnosťou je zabrániť, aby sa opakovala vládna tragédia z posledných dvoch…

Prezidentka: Seniori potrebujú materiálnu, ale aj neformálnu, ľudskú podporu

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Seniori potrebujú materiálnu pomoc v podobe konkrétnych opatrení, ale aj neformálnu, ľudskú podporu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa starších ľudí to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová Hlava štátu pripomenula, že kríza vystavuje starších ľudí enormnej záťaži a ohrozeniu. "Zdražovanie a inflácia sa…

USA a Veľká Británia by mali byť vyhlásené za nepriateľov Európy

0 icon

Brusel 1. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - AP/Virginia Mayo)   Akt bezprecedentného štátneho terorizmu – to je z právneho hľadiska útok na potrubia plynovodov Nord stream I a II Útok na potrubia v tak veľkej hĺbke s obrovským množstvom výbušniny na to potrebnej, nemôže zrealizovať partička teroristov na gumenom člne a so šnorchlom…

Pred ruskou ambasádou v piatok protestovali proti anexii ukrajinských území

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred ruskou ambasádou v Bratislave sa v piatok (30. 9.) protestovalo proti anexii ukrajinských území Ruskou federáciou. Organizátori protestu z iniciatívy Mier Ukrajine vyzvali krajiny demokratického sveta, aby zrýchlili pomoc Ukrajine "Pokus o krádež častí územia Ukrajiny je brutálnym útokom na medzinárodné právo,…

Taraba: Špecializovaná prokuratúra ukazuje, že svojou prácou je nástrojom porušovania zákonov a ústavy

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) vo svojom aktuálnom príspevku na sociálnej sieti poukázal na činnosť a postupy špecializovanej prokuratúry „Je totálne fiasko a hanba keď elitná špecializovaná prokuratúra a elitní vyšetrovatelia naháňajú za peniaze daňových poplatníkov človeka, robia…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Boris Mesár

RUS VZDAJ SA ! ZÁPAD A "STRANA MIERU" PODNIKLI POSLEDNÝ PSYCHOLOGICKÝ ÚTOK

0icon

Referendá v Novorosii a mobilizácia vyústili do teroristických útokov na plynovod Nord Stream, výziev západných krajín, aby ich občania utiekli z Ruska, a hystérie z jadrovej vojny. Dôvody sú jasné - už teraz je ťažké dopĺňať na Ukrajine ľudské zdroje a zásoby zbraní Západu nie sú neobmedzené. Potrebujú oddych, aby sa…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Ľubica Cyprianová

Vstup Švédska a Fínska do NATO podporili FICO a skoro všetci poslanci Smeru ale aj Taraba či ďalší

0icon

Slovenskí poslanci 27.9.2022 definitívne odobrili vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ratifikáciu protokolu podporil 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lunárna skladačka počas otvorenia výstavy kozmonautiky Cosmos Discovery v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia pri Limane?

0 icon

Kyjev 1. októbbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Inna Varenytsia)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:10 - Čo môže strata Limanu znamenať pre Rusko, analyzuje The New York Times. "Pre PR…

Heger prehovoril o cintoríne v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) navštívil obec Ladomírova, ktorá sa posledné týždne dostala do centra pozornosti mnohých médií „Vyhrážali sa mu smrťou, osočovali ho a písali mu nenávistné e-maily. Tomuto všetkému v uplynulých dňoch čelil starosta obce Ladomirová vo svidníckom okrese,“ uviedol v úvode…

Kedy sa Nemecko zobudí? Kedy Európa povstane proti nepriateľom, ktorí sa – teraz už celkom zjavne – snažia ju zničiť?

0 icon

Berlín 1. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európa bola napadnutá spôsobom, aký tu nebol od druhej svetovej vojny: odstrelené boli plynovody životne dôležité pre obyvateľov aj priemysel. Iba jedna krajina z toho bude mať úžitok, ale o tej je neprípustné pochybovať. Kedy Európa už konečne precitne a začne hovoriť o dôležitých…

Prezident Si Ťin-pching sa stretol s predstaviteľmi projektového tímu osobného lietadla C919

0 icon

Peking 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok ocenil úspechy dosiahnuté pri vývoji veľkého osobného lietadla C919 a vyzval na ďalšie významné prelomy v čínskej výrobe špičkových zariadení Podľa tlačovej agentúry Xinhua získalo koncom septembra čínske osobné lietadlo C919 vyvinuté v krajine typový certifikát (TC)…

Čomu nás môže naučiť list Viktora Orbána Miroslavovi Radačovskému?

0 icon

Budapešť 1. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Nedávna neobjektívna a účelová kritika Maďarska fanatickými globalistami v europarlamente nahnevala europoslanca Miroslava Radačovského. Jeho vystúpenie zaujalo aj maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý mu napísal list Pred pár týždňami sa v Európskom parlamente opäť diskutovalo o Maďarsku. Dôvodom bola kritická správa o hodnotení tamojšieho…

Videopozdrav Roberta Fica delegátom Hlasu – SD

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot Facebook)   "Ľudia žijúci na Slovensku potrebujú vidieť alternatívu vládnutia. Nie je možné hovoriť v hádankách a vyhýbať sa odpovediam na otázku, ako má vyzerať nová vláda. Voľby budú, skôr, či neskôr a našou povinnosťou je zabrániť, aby sa opakovala vládna tragédia z posledných dvoch…

Prezidentka: Seniori potrebujú materiálnu, ale aj neformálnu, ľudskú podporu

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Seniori potrebujú materiálnu pomoc v podobe konkrétnych opatrení, ale aj neformálnu, ľudskú podporu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa starších ľudí to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová Hlava štátu pripomenula, že kríza vystavuje starších ľudí enormnej záťaži a ohrozeniu. "Zdražovanie a inflácia sa…

USA a Veľká Británia by mali byť vyhlásené za nepriateľov Európy

0 icon

Brusel 1. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - AP/Virginia Mayo)   Akt bezprecedentného štátneho terorizmu – to je z právneho hľadiska útok na potrubia plynovodov Nord stream I a II Útok na potrubia v tak veľkej hĺbke s obrovským množstvom výbušniny na to potrebnej, nemôže zrealizovať partička teroristov na gumenom člne a so šnorchlom…

Pred ruskou ambasádou v piatok protestovali proti anexii ukrajinských území

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred ruskou ambasádou v Bratislave sa v piatok (30. 9.) protestovalo proti anexii ukrajinských území Ruskou federáciou. Organizátori protestu z iniciatívy Mier Ukrajine vyzvali krajiny demokratického sveta, aby zrýchlili pomoc Ukrajine "Pokus o krádež častí územia Ukrajiny je brutálnym útokom na medzinárodné právo,…

Taraba: Špecializovaná prokuratúra ukazuje, že svojou prácou je nástrojom porušovania zákonov a ústavy

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) vo svojom aktuálnom príspevku na sociálnej sieti poukázal na činnosť a postupy špecializovanej prokuratúry „Je totálne fiasko a hanba keď elitná špecializovaná prokuratúra a elitní vyšetrovatelia naháňajú za peniaze daňových poplatníkov človeka, robia…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Boris Mesár

RUS VZDAJ SA ! ZÁPAD A "STRANA MIERU" PODNIKLI POSLEDNÝ PSYCHOLOGICKÝ ÚTOK

0icon

Referendá v Novorosii a mobilizácia vyústili do teroristických útokov na plynovod Nord Stream, výziev západných krajín, aby ich občania utiekli z Ruska, a hystérie z jadrovej vojny. Dôvody sú jasné - už teraz je ťažké dopĺňať na Ukrajine ľudské zdroje a zásoby zbraní Západu nie sú neobmedzené. Potrebujú oddych, aby sa…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Ľubica Cyprianová

Vstup Švédska a Fínska do NATO podporili FICO a skoro všetci poslanci Smeru ale aj Taraba či ďalší

0icon

Slovenskí poslanci 27.9.2022 definitívne odobrili vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ratifikáciu protokolu podporil 

Armádny Magazín

"Koniec hegemónie Západu je nezvratný". Svetové médiá o Putinovom prejave

0 icon

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

0 icon

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

0 icon

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".  

Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

0 icon

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Stoltenberg schladil Kyjev - žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

0 icon

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnost

Vášeň v Tebe

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

Poznáte tieto 4 typy priateľov? Sú súčasťou vášho života?

0 icon

Niekedy, keď stretnete niekoho nového, možno hneď viete, že budete blízkymi priateľmi. Inokedy to trvá dlhšie, kým niekoho spoznáte a opadnú bariéry, aby ste sa porozprávali aj o dôvernejších témach. Ako náhle však nájdete ľudí, ktorí sú „vašou krvnou skupinou“, váš život naberá na kvalite. Portál Psych Central pripomína, že spôsob vzniku…

Každé ráno riešite, čo na seba? Poznáme jednoduché a efektívne riešenie

0 icon

Napriek tomu, že máte šatník plný oblečenia, každé ráno pred cestou do práce riešite, čo si na seba obliecť? Asi si aj vy sama uvedomujete, že to naozaj nie je tak, že by ste si doslova nemali čo obliecť. Problémom je fakt, že váš šatník neobsahuje všestranné kúsky napriek tomu,…

Sú 10-minútové „mikroprestávky“ prevenciou syndrómu vyhorenia?

0 icon

Čoraz častejšie sa v médiách a na pracoviskách skloňuje pojem syndróm vyhorenia. Syndróm nie je len negatívnym javom pre zamestnanca, ale aj pre zamestnávateľa, ktorý tak prichádza o predtým šikovného a cieľavedomého človeka. Môžu pomôcť pred syndróm vyhorenia 10-minútové prestávky? Syndróm vyhorenia Vyhorenie na pracovisku je natoľko závažným problémom, že ho Svetová

Nielen slivky, ale aj hrušky by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Prinášame dôvody

0 icon

Hrušky rovnako ako slivky patria medzi zdroj vitamínov a ďalších dôležitých látok prospešných nielen pre vaše telo, ale aj myseľ. Ak sa vo vašej záhrade nachádza okrem stromu slivky aj strom hrušky, vyhrali ste už dvojnásobne. Hruška totiž obsahuje vlákninu, vitamín C, vitamín K, meď, draslík i mangán. Tieto prvky prinášajú…

FOTO DŇA

Na snímke lunárna skladačka počas otvorenia výstavy kozmonautiky Cosmos Discovery v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali