Branislav Fábry: Jiří Drahoš ako “český Kiska”?

Praha 23. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

 

Koncom minulého týždňa sa v ČR uskutočnilo prvé kolo prezidentských volieb a podľa očakávania v nich zvíťazil súčasný prezident M. Zeman so ziskom 38,56% hlasov. Prekvapením však bol jeho nízky náskok voči druhému v poradí, J. Drahošovi, nováčikovi v politickej súťaži, ktorý dostal 26,6 % hlasov.

Na snímke Jiří Drahoš

Vďaka tomuto výsledku sa M. Drahoš stal veľmi silným konkurentom M. Zemana a ak by mu dali v druhom kole hlas i voliči ostatných „protizemanovských“ kandidátov, stal by sa suverénnym víťazom volieb.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

 

Chyby na strane M. Zemana

Príčiny tohto vývoja možno hľadať tak na strane M. Zemana, ako aj na strane J. Drahoša. M. Zeman sa pred týmito voľbami dopustil viacerých zjavných chýb. Jeho politický štýl nikdy nemal podporu všetkých Čechov, avšak M. Zeman stratil aj viacerých tradičných podporovateľov ľavice, ktorým jeho politický štýl nevyhovoval. Problémy mal prezident aj s najvyššími špičkami sociálnej demokracie, hoci v rámci regionálnych straníckych štruktúr ČSSD mal ako najvýznamnejší ľavicový politik ČR po roku 1989 veľa podporovateľov. Preto mu ani úpadok tejto strany po posledných parlamentných voľbách príliš nepomohol.

Jedným z dôležitých momentov politického boja v posledných rokoch bola aj agresívna „protizemanovská“ kampaň tzv. mienkotvorných médií. Táto kampaň sa prejavovala najmä po roku 2015 a vyvrcholila nechutným televíznym vystúpením „osobností“ proti prezidentovi. Negatívna kampaň však prezidentovi prinášala nielen diskreditáciu, ale aj podporu, pretože očividná jednostrannosť ČT a spol. budila nedôveru verejnosti. V predvolebnom období si však v mainstreame uvedomili, že negatívna kampaň proti M. Zemanovi nie je príliš efektívna a trochu zmiernili rétoriku, i keď protizemanovskú kampaň úplne nezastavili. Vzhľadom na výsledok prvého kola prezidentských volieb sa však zdá, že menej útokov na M. Zemana bolo viac…

Zdá sa, že chybou M. Zemana bolo aj rozhodnutie nezúčastniť sa televíznych diskusií pred prvým kolom volieb. Jeho neúčasť bola legitímnym spôsobom politickej súťaže, pretože podmienky v diskusii by boli pre neho nastavené nevýhodne. Musel by odvracať útoky početnej skupiny svojich marginálnych odporcov, ktorí by však v diskusii mali vyčlenený rovnaký čas ako prezident. Napriek tomu sa však prezident mal zúčastniť aj takto nevýhodnej diskusie, pretože práve jeho schopnosť presadiť sa v diskusii aj v rámci „presilovky“ tradične patrila k jeho najsilnejším zbraniam. Svoj potenciál môže ukázať M. Zeman aspoň v priamom televíznom súboji proti J. Drahošovi pred druhým kolom, kde bude mať polovicu diskusného času a nebude musieť vystupovať „proti všem“.

 

Kampaň proti M. Zemanovi

Protizemanovská kampaň sa v predošlých rokoch nedala prehliadnuť a viedla dokonca i k vytvoreniu určitých stereotypov vo verejnosti, ktoré bolo cítiť aj pred prezidentskými voľbami. Prezidenta M. Zemana médiá dlhodobo hanobili za to, čo by im pri preferovaných politikoch nevadilo. Najznámejším sterotypom sa stal „Zemanov alkoholizmus“. O „alkoholizme“ akéhokoľvek politika by sa však dalo informovať rôzne: stačí si spomenúť napr. na V. Havla, ktorého médiá v otázke konzumácie alkoholu veľmi šetrili. Podobne, M. Zemanovi vyčítali nediplomatické vyjadrenia, hoci tie používali aj iní, vrátane V. Havla, ktorý sa takto vyjadroval napr. v prípade Ruska či Iraku. Alkoholizmus a hrubý jazyk by sa dal vyčítať aj mnohým politikom minulosti, ktorých dnes mainstreamové médiá predkladajú ako veľké politické vzory. Napr. W. Churchill mal silné preferencie pre tvrdý alkohol a používal aj hrubý jazyk: M. Gándhího označil za „polonahého fakíra“ a Indov zhanobil, keď pri hladomore v Bengálsku povedal, že „sa pária ako zajace“.

Hoci sa mainstreamové médiá snažili vytvoriť obraz, že je to práve M. Zeman, kto vytvára konšpiračné teórie voči svojim protivníkom, v skutočnosti oveľa viac konšpiračných teórií a dezinformácií bolo zameraných proti nemu. Išlo najmä o konšpiračné teórie o jeho zdravotnom stave, vrátane snahy pripisovať mu rôzne psychiatrické diagnózy, napr. rozpad osobnosti. Neseriózna bola aj snaha prezentovať M. Zemana ako jednostranne proruského a protieurópskeho politika. Je to naozaj paradoxné, pretože práve M. Zeman vždy zastával potrebu hlbšej integrácie EÚ, najmä v oblasti daňovej politiky. To, že si pritom dokázal udržať vyvážený postoj aj k iným veľmociam, najmä k Číne a Rusku, mu slúži ku cti. Agresívne osobné útoky Drahošových poradcov voči M. Zemanovi (najmä P. Kolář) boli tiež krajne nemiestne, hoci akosi „unikali“ pozornosti médií.

 

Podľa vzoru Andreja Kisku?

Významným dôvodom mohutného nástupu J. Drahoša v prezidentských voľbách však bola aj múdra taktika, pri ktorej sa opozičný kandidát nechal inšpirovať A. Kiskom. Hoci sa na prvý pohľad môžu zdať obaja politici odlišní (podnikateľ verzus vedec), ich volebná kampaň má veľa spoločných charakteristík. Pri vstupe do prezidentskej kampane nemali politickú minulosť a teda neboli dovtedy vystavení volebnej súťaži, v ktorej by sa odhalili ich prešľapy z minulosti. Tradiční predstavitelia politických strán sú z minulých politických súťaží veľmi dobre „prelustrovaní“ a preto by v prezidentskej kampani proti M. Zemanovi neuspeli. Naopak, tak A. Kiska ako aj J. Drahoš si pred voľbami vytvárali obraz, že ich politika nepošpinila. Preto ich mohli spriaznené médiá vykresľovať ako „dokonale čistých“, hoci ako ukázal príklad A. Kisku po voľbách, prešľapy nového politika vôbec nemusia zaostávať za inými politikmi.

Na kampani A. Kisku a J. Drahoša však bolo spoločné aj to, ako rýchlo sa títo pomerne neznámi kandidáti stali „hlavnými kandidátmi“ mainstreamových médií. Hoci v porovnaní s inými protikandidátmi neboli ani príliš známi ani rétoricky príliš zdatní, mainstreamové médiá ich okamžite podporili. To je dôležité, pretože pri ich forme kampane ide aj o to, aby sa im až do konca volieb podarilo udržať obraz nestraníckeho kandidáta a zatajiť mnohé citlivé informácie do obdobia po voľbách. Celkovo, veľmi veľa faktov tiež nasvedčuje, že majú za sebou skúsených tvorcov volebnej kampane.

Veľmi podobne ako A. Kiska, má aj J. Drahoš nič nehovoriaci program s cieľom osloviť čo najširšiu skupinu voličov. Príkladom môže byť súčasná obhajoba tradičnej rodiny i jej alternatív. V programe J. Drahoša sa na jednej strane uvádza: „Udělám všechno pro to, aby naše společnost rodinu chránila.“ Na inom mieste však hovorí: „Můj pohled na věc však nevylučuje ani jiná uspořádání vztahů, ve kterých jsou na svět přiváděny a vychovávány děti.“ Ide o „kiskovský“ prístup, ktorý sa tiež pred voľbami pokúšal o podporu konzervatívnych katolíkov i liberálov, vo funkcii prezidenta však už na obe strany hrať nemohol a musel sa rozhodnúť medzi podporou referenda o rodine a jeho kritikou. Kiskove praktické kroky potom viedli ku sklamaniu veľkej časti konzervatívnych kresťanov, vďaka ktorým v roku 2014 nakoniec zvíťazil. Nemožno vylúčiť, že niečo podobné sa v prípade riešenia spoločenských dilem udeje i v prípade J. Drahoša.

 

Zahraničná politika?

Tradičnou oblasťou, kde nový prezident dokáže najviac vecí zmeniť, je oblasť zahraničnej politiky, pretože ako hlava štátu zastupuje krajinu navonok. A preto tak v prípade A. Kisku, ako i v prípade J. Drahoša je práve zahraničná politika tou oblasťou, na ktorú sa pri pohľade na oboch politikov treba najviac zamerať. Program J. Drahoša je aj tu veľmi podobný ako bol program A. Kisku: obaja vystupujú proatlanticky a proeurópsky a sú silnými zástancami militarizmuV programe J. Drahoša sa uvádza: „Podporuji aktivní, nikoliv pouze pasivní bezpečnostní politiku. Trvám na spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. Jeho součástí je i ochota podílet se na odvracení rizik daleko za našimi hranicemi.“ Ochota podieľať sa na zahraničných intervenciách „ďaleko za hranicami“ je však veľmi problematická a mnohí voliči J. Drahoša by si mali uvedomiť, ako bolo mnoho Slovákov sklamaných z militaristických postojov A. Kisku po voľbách.

Paradoxne, napriek ostrej kritike mainstreamových médií dokázal M. Zeman vystupovať v zahraničnej politike vyváženejšie. Bol v zásade proeurópsky a svoju funkciu začal vyvesením európskej vlajky, jeho postoje ocenil i nedávno zvolený prezident D. Trump, avšak dokázal si získať rešpekt v Rusku i v Číne. Pre porovnanie, slovenský prezident A. Kiska sa v Číne a v Rusku svojimi vyjadreniami úplne zdiskreditoval a pre tieto krajiny „prestal existovať“. Z vyjadrení J. Drahoša vyplýva, že on by v prípade zvolenia mohol dopadnúť rovnako. J. Drahoš už teraz varuje pred „naivitou, ktorú niektoré sily v západných krajinách voči Rusku prejavujú“. Krátkozraké je i Drahošovo podceňovanie investícií z Číny„Tohle rozhodně nejsou investice, které by měly nějaký větší význam pro naši ekonomiku.“ Žiaľ, J. Drahoš očividne nepostrehol, že práve v súčasnosti rozbieha Peking viacero mohutných globálnych investičných projektov, z ktorých by mohli profitovať i v Česku.

Politiku A. Kisku pripomína aj Drahošova snaha o boj proti „vnútorným nepriateľom“. V jeho programe sa uvádza: „Musíme být ochotni věnovat dostatečné prostředky na vlastní obranu. Kladu důraz na posílení naší odolnosti vůči krizovým situacím i manipulacím zvenčí i uvnitř.“ Pokiaľ ide o zvyšovanie výdavkov na obranu, to je už v princípe kontroverzná téma a veľká časť spoločnosti s tým nadšená nie je. Avšak fakt, že J. Drahoš postavil na jednu úroveň krízové situácie a manipulácie vo vnútri, vyvoláva dojem, že kandidát hľadá „vnútorného nepriateľa“ a chystá sa podporovať represiu voči časti spoločnosti s odlišným názorom. Pri takýchto postojoch sa nedá predpokladať, že by dokázal zjednotil spoločnosť. Nebezpečná je aj Drahošova snaha obviňovať ruské tajné služby z ovplyvňovania volieb v ČR v prospech M. Zemana. Lenže pri tom, ako do nedávna vystupovali voči M. Zemanovi diplomati USA (A. Shapiro), je jasné, ktorá ambasáda zasahuje do českej politiky najintenzívnejšie…

 

Čo naznačujú poradcovia?

Pre porovnanie A. Kisku a J. Drahoša je zaujímavý aj zoznam ich poradcov a podporovateľov. Okrem zjavnej podpory časti umeleckej obce, majú podporu aj ďalších predstaviteľov tzv. pražskej, resp. tzv. bratislavskej kaviarne. Vzhľadom na už uvedené, je zásadná úloha poradcov pre zahraničnú politiku. Poradcom A. Kisku bol bývalý veľvyslanec v USA M. Bútora, poradcom J. Drahoša bývalý veľvyslanec v USA P. Kolář. Jeho postoje sú pritom skutočne extrémne a svet vníma čierno-bielo. Ako sa sám vyjadril, Západ je pre neho „svetlo“, zatiaľ čo Východ „temno“. Podobne aj nesúhlasné názory v spoločnosti vníma ako hrozbu, napr. v roku 2007 označil odporcov výstavby amerického radaru v Brdoch hanlivým pojmom „užitoční idioti“. M. Zemana zasa otvorene obvinil z kolaborácie s Moskvou a označil za „trójskeho koňa“. Je paradoxné, že hoci mainstreamové české médiá neustále kritizujú Zemanovho hovorcu J. Ovčáčka za jeho rétoriku, excesy Drahošovho „diplomata“ im nevadia…

Okrem svojho extrémneho pohľadu voči Východu je P. Kolář z minulosti známy aj úzkymi väzbami na najbohatšieho českého miliardára P. Kellnera, pre ktorého istý čas pracoval ako lobbyista. Veľké finančné skupiny však majú väzby aj na ďalších poradcov, napr. poradca K. Půbal má úzke vzťahy s nadnárodnou spoločnosťou PwC. Silno trhovým smerom sa uberajú aj názory ekonómov L. Kovandu a D. Münicha. Dokonca aj M. Vášaryová, ktorá určite nepatrí k obhajcom M. Zemana, poukázala na vplyv veľkých peňazí v kampani J. Drahoša. Vplyv v tíme poradcov J. Drahoša majú aj politické strany. Zo strany STAN prišli D. Drábová a M. Bárta, smer blízky KDU-ČSL zasa reprezentuje historik J. Šebek. Aby sa vytvoril dojem sociálnej citlivosti, sú medzi poradcami aj osoby ako J. Teplý pre oblasť ochrany spotrebiteľa, či Š. Ornest a V. Angelovič, hudobníci a obhajcovia práv vylúčených osôb. Akademické prostredie tiež zastupujú P. Sklenička a J. Grygar. Prilákať voličov majú aj mená ako vydavateľ J. Padevět a dopravný expert J. Klas.

 

Poučenie zo Slovenska?

Českí voliči by si určite mali dať pozor na to ako v druhom kole prezidentských volieb rozhodnú a hoci sa obvykle Slováci chodia učiť do Čiech, tentokrát by sa Česi mali poučiť, k akým následkom viedla voľba „nepolitického politika“ za prezidenta SR. Na Slovensku sme si za prezidenta v roku 2014 zvolili človeka, ktorý sľúbil zjednocovať spoločnosť, prispel však k takej polarizácii, aká tu už dlho nebola. Kvôli nedostatočným skúsenostiam z politického boja tiež často a neprimerane podliehal vplyvu svojich poradcov. Navyše, hoci nemal politickú minulosť, ukázalo sa, že z minulosti mal hriechov viac ako dosť – objavili sa však až po voľbách. Mnohí z tých, ktorí v roku 2014 volili A. Kisku ako „dobrého anjela“ preto zo svojej voľby rýchlo vytriezveli a hovoria, že nie je dobré za prezidenta zvoliť niekoho, kto doteraz ešte nevystupoval v politickej funkcii.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Vášeň v Tebe

Len pár kvapiek na šál a čiapku. A váš problém so statickými vlasmi zmizne

0 icon

Je tu zima a súčasťou nášho outfitu sa stali teplé čiapky a šály. Asi každá z vás už zažila statickú elektrinu, keď ste si dávali dole čiapku i šál a vaše vlasy elektrizovali. Nič príjemné, že? Existuje však jednoduchý trik, vďaka ktorému problém so statickými vlasmi zmizne. Materiály, ako napríklad akryl, polyester, polyamid či…

Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“

0 icon

Prestať jesť sladkosti vôbec nie je ľahké predsavzatie. Problém nadmernej konzumácie cukru trápi každým rokom čoraz viac ľudí. Naučte sa, ako sa oslobodiť od sladkostí. Portál Gazeta upozorňuje, že na úplnom začiatku je dobré nájsť príčinu jedenia sladkostí. Následne môžete zvoliť správny prístup a zbaviť sa tohto neduhu.

Kto je najštýlovejšia osoba na svete? Vyhral váš tip?

0 icon

Podľa britského magazínu GQ sa najštýlovejšou osobou planéty pre rok 2023 stala americká modelka Bella Hadid. Len 26-ročná top modelka, ktorú v minulosti ocenili aj za najkrajšiu tvár, získala ocenenie GQ, pretože jej sedí takmer každý módny trend. Dámske, pánske, elegantné.... Hadid totiž podľa odborníkov na módu vyzerá v pánskom oblečení lepšie…

Pondelková pieseň - ... Feliz Navidad ...

0 icon

Začal sa 48. pracovný týždeň. Zároveň sa v nedeľu začal aj advent – čas prípravy na Vianoce. Dnes vám preto prinášame vianočnú pesničku portorického speváka Josého Feliciana - Feliz Navidad, španielsky Veselé Vianoce. Pieseň vyšla ešte v roku 1970. Je naspievaná čiastočne v španielčine a čiastočne v angličtine. K piesni sa mi…

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Armádny Magazín

USA nezvládajú zásobovať dva fronty naraz. Dopláca na to Taiwan

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – Ukrajinskí reportéri zvýšili počet správ, ktoré hovoria o kritickej situácii pre ozbrojené sily Ukrajiny v Bachmute (Arťomovsk). Ukrajinská novinárka Victoria Chamaza píše, že len za posledné dva dni (minulý víkend) opustilo Bakhmut asi 500 zranených vojakov ozbrojených síl Ukr

Raketový útok zničil základňu zahraničných žoldnierov pri Časov Jari. Presun 17. tankovej brigády sa zastavil. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Ťažkými pásovými bojovými vozidlami T-72AMT a T-72M1R, dobre zásobená 17. samostatná tanková brigáda (vojenská jednotka A3283) Ozbrojených síl Ozbrojených síl Ukrajiny sa zúčastnila protiofenzívy na Chersonskom smere. Potom sa ukrajinské velenie rozhodlo rýchlo presunúť túto formáci

Začiatok agónie Organizácie Spojených národov. Čo robí OSN

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o potrebe reformy OSN. Táto téma sa pravidelne objavuje na oficiálnej úrovni a v samotnej organizácii, ale všetko vždy končí záverom: OSN nie je dokonalá, ale neexistuje k nej žiadna alternatíva.   Prakticky nikto, vrátane vysokých predstaviteľov OSN, úplne…

Kniha "Falošné zdroje anti-stalinizmu" rúca mýty o Stalinovej ére

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Známy vojenský historik A.B. Martirosjan skúma najčastejšie mýty o Stalinovi a anti-stalinizme. Pritom odhaľuje množstvo „dokumentárnych“ falzifikátov. Arsen Benikovič Martirosjan vyštudoval medzinárodné právo, pôsobil ako spolupracovník zahraničnej rozviedky KGB ZSSR - dlhoročný operatívny dôstojník, absolvoval viaceré zahraničné služob

Tri poľské scenáre prevzatia Ukrajiny. "Čas začať poľskú ofenzívu"

0 icon

Poľsko, 28.november 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch niet pochýb o tom, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Presvedčili sa o tom už aj Poliaci. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na i

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia (odkaz na samostatný článok), je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nik

TOP10: Prekvapujúce fakty o týchto bežných veciach, ktoré vidíme každý deň

0 icon

Mnoho vecí vnímame stereotypne a nezamýšľame sa nad detailmi týchto vecí. Preto pre teba budú nasledujúce prekvapujúce fakty o týchto bežných veciach naozaj prekvapivé. Je ľahké brať veci v našom svete ako samozrejmosť. Prechádzame okolo nich denne a veľmi o nich nepremýšľame. Ale niekedy, keď sa na niečo pozrieme sviežimi…

Architekt sa inšpiruje každodennými predmetmi a vytvára fascinujúce vizualizácie

0 icon

Architekt môže hľadať inšpiráciu naozaj kdekoľvek. Ten dnešný ju dokáže nájsť jednoducho všade, pretože sa zameriava na každodenný život a veci okolo neho. Len ten najnekreatívnejší človek môže povedať, že nájsť inšpiráciu v každodennom živote je nemožné. Bez ohľadu na to, aký nudný môže byť náš každodenný život, veci, ktoré zažívame…

10 trikov pre motoristov, vďaka ktorým bude šoférovanie pohodlnejšie

0 icon

V dnešnom svete používa auto takmer každý z nás. Je neoddeliteľnou súčasťou nášho živote a šoférovanie sa tak stalo našou každodennou aktivitou pri bežných činnostiach, ako je nakupovanie alebo cesta do práce. Keď si človek kúpi nové auto, zo začiatku sa oň veľmi dobre stará, no po pár jazdách so…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám!   Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali